Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
164.190.507 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Koronawirus z Wuhan to
wiele hałasu o nic
sezonowy problem
lokala epidemia
globalna epidemia
  

Oddano 860 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Co mnie nie zabija, to czyni mnie silniejszym.
 Prawo » Prawa wolnomyśliciela

Konkluzja [7]
Autor tekstu:

W związku z całym powyższym wywodem, sądzę, że warto jest się zastanowić nad usunięciem tego przepisu z kodeksu karnego. Wobec praktycznej niemożliwości skonstruowania jakichś obiektywnych kryteriów ocennych, zawsze będzie miał on charakter wielce subiektywny i dość nieprzewidywalny. Wobec tego typu czynów i zachowań, jak pisał prof. Zoll, właściwa powinna być społeczna dezaprobata, gdyż oceny te nie są stałe i to co dziś jest potępiane, jutro może być akceptowane. Czymś doprawdy zadziwiającym jest ochrona prawna uczuć (!), czyli wewnętrznych przeżyć i stanów emocjonalnych i penalizacja naruszenia ich spokoju . Dlaczego na przykład na tej samej zasadzie nie chroni się obrazy uczuć miłosnych, czy dowolnych innych? Chyba z tej przyczyny, że tylko te uczucia zostały zinstytucjonalizowane i wtłoczone w formy sztywne i nakazowe.

Patrząc na to z innej strony dostrzegamy, że przepis ten jest w istocie obrazą rozumu. Jest on bowiem wykorzystywany głownie (jedynie?) przez religię katolicką, czyli tą która ma na swoim koncie wieki potwornego prześladowania i zwalczania nie tylko wszystkich innych uczuć religijnych, ale i przejawów żywienia ich w sposób nieprawomyślny. Wszystkie ofiary kościelnych prześladowań zdają się nam wołać z grobów o pomstę z nieba. Jawi się to jako ohydny psikus historii.

Tymczasem czymś kuriozalnym jest w obecnych realiach projekt zmiany w kodeksie karnym przedłożony Marszałkowi Sejmu 3 marca 2002 r. przez grupę posłów (m.in. Z. Ziobro, L. Dorn, M. Jurek, J. i L. Kaczyńscy, M. Kamiński, M. Libicki, M. Piłka, K. M. Ujazdowski, W. Walendziak, i in.), w którym przewiduje się m.in. zaostrzenie odpowiedzialności z art. 196. do górnej granicy 3 lat pozbawienia wolności.

*

W powyższym artykule mogłem się narazić niektórym uczuciowym podmiotom, bo tak to bywa, że przedstawienie mojego stanowiska często wzburza owe podmioty. No cóż, zdarzyło mi się tu i ówdzie niepochlebnie wyrazić o tych uczuciach, gdyż niestety uważam, że przez to, że występują one na kartach naszej ustawy karnej częstokroć gubi się lub zaciera granica między ich faktycznym żywieniem a instrumentalizacją. Ale na szczęście uczucia religijne nie są przedmiotem czci religijnej, a tym samym znieważając uczucia religijne nie można według prawa obrazić uczuć religijnych, tedy nie pójdę bogu dzięki na dwa lata do mamra...

A my, bracia, tylko niewinnie sobie rekompensujemy cierpienia naszych poprzedników. Wyście ich palili, pozwólcie więc nam dziś choć obśmiać to i owo przesądne mniemanie… To był żart — dla jasności.

Ale skoro się tak nagadałem o tych zniewagach, to może powinienem jakoś wyraźnie Was wzburzyć, drodzy świętoszkowie? To jest ostatnie czego bym pragnął wiedząc jak bardzo obrażalscy jesteście. Niemniej jednak muszę uszczknąć nieco czci Waszemu przedmiotowi kultu. A któż jest najdroższy w randze czci (po papieżu, ma się rozumieć) ? Oczywiście Najświętsza Panienka. A co jest jej największym wrogiem? Oczywiście grzech lubieżności i wyuzdania. Oto i ona...

Prawda, że oburzające? Tak, zgadzam się! No Madonnę w kompozycji owoców można jeszcze przełknąć od biedy. Widać autor nieuk, nic innego wymyślić nie potrafił. Ale któż wzniósł się w swej bezczelności na tyle, w swym obłąkańczym i metodycznym planie zniszczenia wszystkiego co święte? Któż mógł tak okrutnie sponiewierać image Matki Boskiej? Ukazać piersi Niepokalanej !? Toż to nawet nie tyle złość bierze, co słabość człowieka obezwładnia !

Tak jestem przekonany, że za takie coś z powodzeniem można by dziś uderzyć w bluźniercę całą mocą art. 196 KK. I wam gwarantuję, że się więcej nie podniesie.

Tymczasem koniec.

ps. Panienka z lewej to obraz Madonna Etienne Chevaliera, z ok. 1450, autorstwa JEANA FOUQUETA. Obraz ten stanowi prawe skrzydło dyptyku wykonanego na zamówienie skarbnika Francji, Etienne Chevaliera. Skrzydło lewe, przedstawiające fundatora wraz z jego patronem, św. Stefanem, jest przechowywane w Berlinie, w Dahlem Museum. Całość nazywana jest dyptykiem z Melun, gdyż do 1775 r. dzieło to znajdowało się w kościele Notre-Dame w tymże mieście. Z kolei Panienka z prawej to we własnej osobie Matka Boża Łaskawa czczona w kościele kapucynów w San Giovanni Rotondo. Reprodukcja z książki; Ojciec Pio autorstwa Dante Alimenti, rok wyd. 1988. Powyższe obrazy nie miały na celu obrażenia uczuć religijnych, lecz ukazania jak bardzo jest to relatywne, a jak mało obiektywne.

1 2 3 4 5 6 7 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Obraza uczuć religijnych
Stare dobre czasy...

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (7)..   


« Prawa wolnomyśliciela   (Publikacja: 25-05-2002 Ostatnia zmiana: 30-01-2011)

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 943  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 4  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Rzeki to kręgosłup kraju
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 373 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365