Witamy serdecznie,

Przesyłamy nowości i aktualności Racjonalisty z ostatnich dwóch tygodni

=============================================================
***********************Nowe teksty:********************************

# Jak zmienić konkordat? (13-08-2002) 
Konkordat, jako umowa międzynarodowa, jest znacznie bardziej stabilnym prawem niż ustawy. Jego zmiana jest bardzo trudna, lecz nie niemożliwa. Warto też podać precedensy w tej kwestii - Agnosiewicz Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1809

# Święty Indianin? (13-08-2002) 
Ci którzy pozostają na zewnątrz Kościoła mogą czuć się co najmniej zniesmaczeni papieskim aktem uświęcenia Indianina, pamiętając o krzywdach wyrządzonych rdzennej ludności obu Ameryk - Żak-Bucholc Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1807
 
# Przemyślenia milenijne (13-08-2002) 
Jednostki nie uczynią świata lepszym. Do tego niezbędna jest realizacja pozytywistycznego hasła pracy organicznej, działania na rzecz innych ludzi i przezwyciężenia bierności - Ropuszyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1808

# Ewangelia Piotra (13-08-2002) 
Ewangelia ta zawiera materiał wcześniejszy wobec ew. kanonicznych, oparty na tzw. Ewangelii Krzyża, tekstu pierwotnego wobec całej twórczości ewangelicznej. Wstęp i tłum.: K.Sykta Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1797

# Bliźniak w mitach i wierzeniach (13-08-2002) 
Za opowieścią w której dostrzeżemy figurę braci, bliźniaków znajdziemy idee o dwoistości przejawiającej się w świecie. Tę intuicję wyraża również podwójna góra czy podwójne jaja - Żak-Bucholc Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1806
 
# św.Klara -zbuntowana dziewica (13-08-2002) 
Św. Franciszek doradził jej by z domu zwiała do tego kogo kocha prawdziwie, aby szła za swym sercem, łamiąc społeczny konwenans. Oczywiście chętnie poszła za tą radą - Agnosiewicz Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1804

# Wirtualna Wandea (15-08-2002) 
Strona prowadzoną przez Legion św. Jerzego. "Kontrrewolucyjne Ministerstwo Edukacji", "Departament do Spraw Walki z Występkiem i Popierania Cnoty". Widać, trzyma się ich irracjonalny humor. - Przech Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1788

# Góra i Byk, Góra Podwójna (13-08-2002) 
Góra jest potężnym symbolem obecnym np. w literaturze. Z góry Mont Blanc Kordian wygłasza swój przejmujący monolog. Czyż nie opowiada się legendy o śpiących we wnętrzu Giewontu rycerzach - Żak-Bucholc Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1805
 
# Komentarze do Augustyna (13-08-2002) 
Wyznania Augustyna uznawane są za klasyczne dzieło literatury światowej. Są trzema książkami w jednej: autobiografią autora, pochwałą mądrości bożej i traktatem filoz.-teol.Cz.1.-Gandamar Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,125
 
# Synopsa v.1.18 (13-08-2002) 
Zmiany: Poprawienie wszystkich wersów związanych z tłumaczeniem zwrotów hebrajskich bądź aramejskich ('co znaczy w tłumaczeniu'). Wstawienie kolejnych hiperłączy, i in. - Sykta Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/synopsa
 
# Podwójne oblicze Proroka (12-08-2002) 
Burzliwa historia islamu obfitowała w wiele paradoksów. Nie powinno więc dziwić, że fundamentaliści czerpią z tych samych źródeł, co pokojowo nastawieni muzułmanie. - Christian Makarian Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1796
 
# Radio Ma… kasę (12-08-2002) 
Rydzyk miał zbawić Stocznię Gdańską i wydźwignąć ją na wyżyny prosperity. Zbiórka prowadzona była energicznie, oczywiście Stoczni nie uratowała, a pieniądze wyparowały - Ropuszyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1794
 
# Odczyty obyczajowe pani poseł (12-08-2002) 
Program wiosennych odczytów Pani Poseł na Sejm RP .... z Ruchu Katolickiego RP na tematy obyczajowe w sali Domu Parafialnego przy Kościele św. Jadwigi Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1795
 
# Encyklika społeczna - Rerum novarum (09-08-2002) 
Leon XIII, nazywany papieżem robotników, gdyż ogłosił pierwszą społeczną encyklikę Kościoła. Oczywiście jej podtekstem nie jest żadna 'wrażliwość społeczna', lecz walka z socjalizmem - Ropuszyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1793
 
# Synopsa v.1.17 (07-08-2002) 
Mt28.1: Mamy tutaj do czynienia z wyjątkowym fałszerstwem, w którym sobotni wieczór zmienia się w najnowszych przekładach na niedzielny poranek -inne zmiany: zobacz na stronie - K. Sykta Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/synopsa
 
# Ewangelii Marcjona -przedmowa (06-08-2002) 
Ew.Marcjona jest bardzo ważnym tekstem, pozwalającym przyjrzeć się ewoluowaniu kolejnych redakcji ewangelii, może stanowić wcześniejszą wersję "Łukasza" -K.Sykta Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1786
 
# Sceptycznie o Jezusie (06-08-2002) 
Przyjrzyjmy się przez chwilę niedoścignionemu wzorowi - Jezusowi Chrystusowi. Cóż On takiego dokonał, że się Go sławi pod niebiosa i cześć oddaje najwyższą za Jego czyny na ziemi? -Gandamar Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1785
 
***********************Aktualności:********************************

# 14 sierpnia
- Telewizja szwedzka. Nim docenią nas polskie media, swoje zainteresowanie wyraziła telewizja szwedzka. W tej sprawie otrzymałem najpierw informację z miesięcznika Dziś: "Panie Mariuszu, od wczoraj nęka mnie TV szwedzka (publiczna), która pożąda kontaktu z Panem. Chodzi im o wypowiedź na temat udziału Kościoła w życiu publicznym (oczywiście w Polsce)". A wkrótce potem otrzymałem drugą wiadomość: "Szanowny Panie, 1-szy program szwedzkiej telewizji publicznej przygotowuje krótki program publicystyczny na temat roli kościoła w życiu publicznym Polski, szczególnie w ostatnich latach. Zauważyłem Pana artykuł w ostanim wydaniu "Dziś", który w dużej mierze pokrywa się z temtyką programu. Czy zechciałby Pan udzielić nam wypowiedzi odnośnie spraw ogólnie mieszczących się w zakresie kwestii, o których traktuje artykuł? Ekipa zdjęciowa przylatuje do Polski 14-go po południu, dogodnym terminem byłby 15-ty, ew. wczesne przedpołudnie 16-go. Będę wdzięczny za wiadomość, Pozdrawiam serdeczn!
 ie, Piotr Paszkowski". Niestety dowiedziałem się o tym zbyt późno, z pewnością jednak będzie jeszcze inna po temu okazja. "Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze sposobność porozmawiać z Panem przy innej okazji - zapewne nie jest to ostatni program realizowany w Polsce."

# 13 sierpnia
- Marihuana. Napisałem długi tekst o marihuanie, ale nigdzie nie ogłaszałem się jej znawcą. Tymczasem otrzymałem taką oto osobliwą prośbę: "Jestem redaktorem magazynu CKM. Zajmuję się tekstem o marihuanie jako takiej, będzie to najodważniejszy do tej pory tekst w ugrzecznionej oficjalnej prasie polskiej. Walczmy z zabobonami! Czy istniałaby ewentualność telefonicznego kontaktu z Panem w celu pomocy merytorycznej w pewnej pilnej kwestii związanej z miękkimi narkotykami właśnie? Michał Jośko, magazyn CKM"

# 12 sierpnia
 - Racjonalista w magazynie NoName W najnowszym numerze internetowego magazynu NoName ( www.noname.zum.pl ), w dziale "Ciekawe strony" pojawiła się informacja o naszym serwisie: "Po 'ciężkim graniu' dla urozmaicenia strona o poważnej tematyce, a dokładnie rzecz biorąc odwiedzimy ośrodek racjonalistyczno-sceptyczny im. de Voltaire'a. Jak sami autorzy wskazują - "RACJONALISTA.pl jest serwisem podejmującym krytyczną analizę kultów i wierzeń". Sama strona wygląda wręcz fenomenalnie, tematyka jednak może budzić pewne kontrowersje."

# 6 sierpnia
 - Klerokratia odchodzi do lamusa Dziś zakończyła się 'przeprowadzka' z Klerokratii do Racjonalisty. Klerokratia była to wirtualna poprzedniczka serwisu Racjonalista. Wszystko zaczęło się 23 kwietnia 2002 r.: o 1.12 otrzymalem list od Ailinon, która zaoferowała się wykonać design dla strony, zaś o 19.15 okazało się, że nie będą to wyłacznie drobne korekty, lecz całkiem nowy serwis, ponieważ napisał Michał Przech - webmaster Racjonalisty, który odtąd stale udoskonala funkcjonowanie serwisu. Trzy i pół miesiąca trwał okres przejściowy.

6 czerwca
- Klerokratia w Legnicy. Z przyjemnością odnotowaliśmy kolejne powołanie się na jeden z naszych tekstów (Istota homoseksualizmu) w legnickim tygodniku Konkrety - w tekście Andrzeja Podgórskiego "Mój przyjaciel Adam" (6 VI), w ramce fragment z Klerokratii wraz z adresem witryny.

************************KSIĘGARNIA********************************

# Nowości:
- Laurce Gardner - Krew z krwi Jezusa. Święty Graal i tajemnica potomków Jezusa

Adres księgarni:
http://agnostyk.and.pl/sklep/

************************WSPÓŁPRACA********************************

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!!
Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów !
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,19

************************GŁOSUJ NA NAS******************************

Bardzo prosimy wszystkich o oddanie głosu na nasz serwis - jego promocja jest utrudniona z wiadomych względów, stąd czołowe miejsa na rankingach pomagają nam choć trochę:
http://www.racjonalista.pl/glos.html

=============================================================
FAQ http://www.racjonalista.pl/index.php/s,10
FORUM DYSKUSYJNE http://www.racjonalista.pl/forum.php
ARCHIWUM NEWSÓW http://www.racjonalista.pl/index.php/s,9
WYNIKI SOND http://www.racjonalista.pl/index.php/s,8
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin
REDAKCJA RACJONALISTY
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,2
ps. będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi 

/^'- Baza intelektualna polskich racjonalistów -'^\
\_.' www.racjonalista.pl/ info@racjonalista.pl '._/
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++