Witamy serdecznie,

Przesyłamy nowości i aktualności Racjonalisty z ostatnich dwóch tygodni

=============================================================
***********************Nowe teksty:********************************

Debilizm teologiczny (29-08-2002) 
Postanowiłem zaspokoić własne sumienie i znaleźć lekarstwo na toczącą mnie dolegliwość. Próbowałem zrozumieć i znaleźć definicję "bożego miłosierdzia". O zgrozo! - Dawid Ropuszyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1857 
 
Współczesny satanizm (28-08-2002) 
Jedna z najrzetelniejszych analiz ruchu stanistycznego, religii i filozofii, sięgająca do jego współczesnych korzeni oraz ukazująca stan aktualny oraz dylematy satanizmu - zarys. - Tomasz Szpyt Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1854 
 
Ofensywa Orientu (28-08-2002) 
Sceptycyzmowi i krytyce naszych tradycyjnych religii towarzyszy bardzo często gloryfikowanie wszystkiego co jest obce, nowe w dziedzinie religijnej. O modzie dalekowschodniej - M.Agnosiewicz Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1851 
 
Dysputa (26-08-2002) 
Julian Apostata - cesarz rzymski, porzucił chrześcijaństwo. Montaigne: Był to bardzo wielki i rzadki człowiek; człowiek, który duszę napoił bardzo żywo zasadami filozofii - L. Brywczyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1850 
 
Ewangelie powstały w II wieku (26-08-2002) 
v.2: Zagłada Jerozolimy. Chronologia. Milczenie apologetów. Stopniowanie redakcji. Budowa ewangelii. Struktura ewangelii synoptycznych. Ewangelia Jana. Autobiografia Flawiusza - K.Sykta Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,604 
 
Nihil novi Wojtyły (25-08-2002) 
Polska była w tym roku kolejnym etapem papieskiego veni-vidi-vici po świecie. Oczekiwano po pielgrzymce wiele, ale czy wszystkie oczekiwania zostały spełnione? - Ropuszyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1848 
 
Św. Augustyn – pogromca herezji (23-08-2002) 
Był wielkim pogromcą wszelkich herezji, w tym wegetarianizmu, astrologów i seksu. Za to usankcjonował wojnę sprawiedliwą i przemoc wobec kacerzy. Pobłądził w kwestii łaski. - Agnosiewicz Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1837
 
Bóg jest komunistą (23-08-2002) 
z okazji 5 lecia przyznania Dario Fo literackiej nagrody Nobla. Fo porusza bardzo drażliwe tematy i dlatego jego twórczość w kręgach klerykalnych i prawicowych jest ośmieszana - Ropuszyński Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1836
 
Sposób na Sokratesa (21-08-2002) 
W Wielkiej Brytanii i USA ośmioletnie dzieci uczą się filozofii. Wbrew pozorom umysł dziecka jest do tego zdatny, a poza tym zajęcia takie uczą samodzielnego myślenia - Gillan Harris Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1823
 
Ajakos (21-08-2002) 
No dobra, mamy zaświat. Giniesz w wypadku i się okazuje, że faktycznie bóg jest. Niejeden na dodatek. A wszyscy - sami poganie. Ma się odbyć sąd nad chrześcijańską duszyczką... - Lech Brywczyński Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1821 
 
Formalne bycie razem (21-08-2002) 
Europa coraz wyraźniej odchodzi od tradycyjnego modelu rodziny. Zmieniające się ustawodawstwo wspomaga różne związki dotychczas nie uznawane przez prawo. - Sarah Cussen Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1822
 
Imiona diabła w Biblii (21-08-2002) 
Nazwy własne, nazwy demonicznych zwierząt i stworzeń, imiona opisujące jego siłę i władzę, imiona oddające cechy charakteru - Dawid Ropuszyński Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1818
 
Polska, Niemcy i kościelna polityka (20-08-2002) 
Niemiecki reżim faszystowski był wazniejszy dla papieża niż Polska - semper fidelis...W 1939 r. papież złamał konkordat, jednak jeszcze w 1970 zasłaniał się konkordatem z III Rzeszą - Agnosiewicz Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1813
 
Zachłanność ...ad infinitum (20-08-2002) 
Również w XX w. Kościół potrafił zadbać o swoje interesy. Tym razem ułożył się z faszystami Mussoliniego, którzy zdobyli władzę we Włoszech. Kilka słów o Paktach Laterańskich z 1929 -Ropuszyński Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1816
 
o.Kolbe - święty antysemita (20-08-2002) 
Kilka słów o o.Kolbe jako o człowieku, takim jakim był przed tym nim znalazł się w obozie koncentracyjnym. Już jego beatyfikacji towarzyszyły gorące spory - Agnosiewicz Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1815
 
Konkordat polski z 1925 r. (20-08-2002) 
Konkordat z Polską był niewątpliwie korzystny dla Kościoła. Spolegliwość polskich władz okazała się niezwykle kosztowana dla Polski, młodego państwa - Ropuszyński Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1817
 
O 'prawdziwej' wolności (20-08-2002) 
W III księdze Wyznań Augustyn pisał o swych cielesnych namiętnościach -; odrażających, ohydnych, wstrętnych, jak to wszystkie rozkosze tego świata dla świętego, najstraszniejszych na świecie.-Gandamar Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1814

***********************Aktualności:********************************

# Ruszył system reklamowy Racjonalisty.
Wszystkim, którzy prowadzą własne strony internetowe proponujemy jej reklamę w Racjonaliście na zasadzie wymiany korzystając z autorskiego systemu stworzonego przez Michała Przecha. W dziale reklamy dostępne są nasze banery (wykonane przez Dawida Ropuszyńskiego) - zarówno w formacie Flash, jak i statyczne. Każdy korzystający z tego systemu ma dostęp do panelu ze statystykami prowadzonymi przez nasz serwis (ilość odsłon banera, kliknięcia) - polecamy!
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,23

# Wyniki sondy
Jak wykazał nasz ostatni sondaż  40 % czytelników Racjonalisty to ludzie niewierzący, poza tym całkiem sporo katolików - 23,8 %. Do protestantyzmu przyznało się 10,8 % głosujących, zaś wierzenia New Age'owe bliskie były dla 4,7 %. Reszta - 20,7 % to "inni". Może mojżeszowi, może prawosławni lub czciciele Allaha, albo członkowie pomniejszych sekt. Łącznie głosowały 953 osoby

************************KSIĘGARNIA********************************

Adres księgarni:
http://agnostyk.and.pl/sklep/

************************WSPÓŁPRACA********************************

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!!
Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów !
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,19

************************GŁOSUJ NA NAS******************************

Bardzo prosimy wszystkich o oddanie głosu na nasz serwis - jego promocja jest utrudniona z wiadomych względów, stąd czołowe miejsa na rankingach pomagają nam choć trochę:
http://www.racjonalista.pl/glos.html

=============================================================
WYMIANA BANERÓW http://www.racjonalista.pl/index.php/s,23
FAQ http://www.racjonalista.pl/index.php/s,10
FORUM DYSKUSYJNE http://www.racjonalista.pl/forum.php
ARCHIWUM NEWSÓW http://www.racjonalista.pl/index.php/s,9
WYNIKI SOND http://www.racjonalista.pl/index.php/s,8
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin
REDAKCJA RACJONALISTY
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,2
ps. będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi 

/^'- Baza intelektualna polskich racjonalistów -'^\
\_.' www.racjonalista.pl/ info@racjonalista.pl '._/
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++