--------------------------------
| #33. wydanie Biuletynu serwisu RACJONALISTA.pl
| Naklad: 968 (odbiorców mailingu) 
--------------------------------
[Jesli Twoj program pocztowy nie odczytuje poprawnie adresow odsylajacych do poszczegolnych artykulow (np. zaznaczane sa tylko do cyfry po przecinku), wowczas najlepiej skorzystac z okienka nawigacyjnego w serwisie i podac numer tekstu, ktory ma zostac otwarty - numerem tekstu jest numer po przecinku w jego adresie .../s,xxxx]
--------------------------------
Witamy wszystkich Czytelników i zapraszamy do lektury kolejnego numeru Biuletynu...
------------
Spis tresci:
# Cytat tygodnia
# Nowe teksty w Racjonaliscie (13)
# Wiadomosci z kraju i ze swiata (34), ciekawostki (4), listy od czytelnikow (4)
# Aktualnosci, ogloszenia 
# Na Forum dyskusyjnym Racjonalisty...
# Ksiegarnia - nowosci (4)
# O wspolpracy z naszym serwisem
# Zbior przydatnych linkow
----------
Specjalne!
----
CD RACJONALISTA (+modul E-Books!) - kilkanascie "ksiazek" w cenie jednej.
Jest juz dostepna plyta CD serwisu Racjonalista. Do zakupu CD zachecamy nie tylko z racji jego szczegolnej zawartosci i bogactwa tresciowego, o czym mowi pobieznie ponizsza krotka charakterystyka CD (zob. wiecej: w czesci Aktualnosci), ale rowniez dlatego, iz liczymy, ze Wasze zamowienia umozliwia nam rozwoj serwisu. Jest on juz zbyt duzy, aby mozliwe bylo utrzymanie go i rozwoj za pomoca dawnego sposobu prowadzenia. Agnosiewicz powoli odczuwa, ze serwis przerasta go organizacyjnie. Nie da sie efektywnie godzic roli autora tekstow, redaktora naczelnego, technicznego, sekretarki i jeszcze ...zyc "niewirtualnie"! 
  Wielkiej pomocy w biezacym prowadzeniu serwisu udziela Michal Przech - glowny i jedyny webmaster i programista serwisu, stale wprowadzajacy udoskonalenia i poprawki w funkcjonowaniu Racjonalisty. Takze Dawid Ropuszynski, ktory na biezaco redaguje wiadomosci. Stalymi, najdawniejszymi i najwazniejszymi autorami tekstow sa: Joanna-Zak Bucholc i Krzysztof Sykta. Ale to duzo za malo jak na serwis takiej wielkosci! Jest wprawdzie wielu autorow incydentalnych, ktorzy znacznie wzbogacaja tresc Racjonalisty, jednak potrzeba jeszcze takich ludzi, ktorzy beda stalymi autorami tekstow, takich, ktorzy beda zajmowac sie biezacym prowadzeniem serwisu i konkretnych jego dzialow, potrzeba np. redaktora glownego Biuletynu, ktory bedzie regularnie przygotowywal kolejne wydania, ktory rozwinie i udoskonali ten element Racjonalisty - aby byl to najlepiej zorganizowany i wykonany "newsletter" internetowy. W nastepnym wydaniu liczba prenumeratorow-subskrybentow przekroczy juz prawdopodobnie 100
 0 osob, a wiec jest dla kogo redagowac nasz Biuletyn.
  Serwis Racjonalista moze potencjalnie odgrywac istotna role w polskim Internecie, w szczegolnosci moze potencjalnie spelniac udatnie role alternatywy i przeciwwagi dla dominujacego zglajszaltowania swiatopogladowego w polskim spoleczenstwie. Idea panstwa neutralnego swiatopogladowo doznaje obecnie licznych ciosow i porazek w polskim zyciu polityczno-spolecznym, ale panstwo swieckie nie musi "przegrac" z panstwem wyznaniowym - w Internecie, gdyz tutaj, co moze wydawac sie paradoksalne, demokracja ma najbardziej realna postac. Internet "jest przyszloscia", zatem spolecznosc internetowa bedzie coraz istotniejszym aspektem polskiego zycia spolecznego generalnie. Oczywiscie moze byc tak, ze glowna alternatywa dla kadzidla beda kadzidelka, ale czy bylaby to zasadnicza zmiana jakosciowa - mozna co najmniej watpic. Prawdziwa alternatywa moze byc za to nurt racjonalistyczno-humanistyczny. W Internecie nasz serwis jest jego najwazniejszym przyczolkiem.
  Aby jednak alternatywa byla czyms realnym a nie jedynie potencjalnym potrzeba do tego: tresci, organizacji oraz srodkow finansowych. Racjonalista urosl do obecnych rozmiarow glownie dzieki tresci. Jednak to nie wystarczy, aby nawiazac rzeczywista "konkurencje" swiatopogladowa i ideowa. Bariera jest nie merytoryczna, lecz organizacyjna:
- serwis Mateusz - ok. 2,9 mln wizyt od maja 1996
- nowy katolicki "tygrys" - serwis, nomen omen, Katolik.pl - ok. 1,2 mln wizyt od grudnia 2000 (aktualnie dziennie: ok. 2200)
- tymczasem najwiekszy serwis racjonalistyczny: ok. 185 tys. wizyt od marca 2000. Warto dodac, ze nasza witryna sama w sobie jest wieksza niz Katolika. Ich jest za to bardziej znana. Od ponad pol roku dzienna ilosc odwiedzin Racjonalisty jest mniej wiecej stala w granicach 600-800 (tyle notuja wewnetrzne statystyki, oczywiscie bez przeladowan). W ciagu ostatniego roku przewaga katolika nieco zmalala - jakis rok temu jeden z ojcow pisal mi, ze maja dziennie 500-600 odwiedzin. My mielismy wowczas ok. 150. Biorac pod uwage ilosc osob i srodkow zaangazowanych w Katolika oraz w Racjonaliste widac, ze dokonalismy czegos naprawde dobrego.
  Sam wiem ile energii i czasu na to poswiecilem, jednak bez zmiany organizacji Racjonalista nie jest w stanie przekroczyc kolejnej bariery i kolejnego etapu (do tej pory serwis nieustannie sie rozwijal i co kilka miesiecy byla zauwazalna zmiana jakosciowa). Aby znalezc kolejnych czytelnikow, autorow, redaktorow potrzeba do nich najpierw dotrzec, a z tym jest rowniez znaczny dla nas problem (promocja...). Chcielibysmy skorzystac z reklamy komercyjnej (w szczegolnosci na innych duzych witrynach, ale i w innych formach). Niewatpliwie baza merytoryczna znacznie zyskalaby na wprowadzeniu jakiegos chocby skromnego systemu honorariow autorskich o charakterze gratyfikacyjno-motywacyjnym (regularnych honorariow wprowadzic nie sposob), dla tych ktorzy beda wspolpracowac z Racjonalista w charakterze redaktora oraz dla najlepszych (autorow) tekstow danego miesiaca. Do tego dochdza jeszcze koszty utrzymania serwisu.
  Jeden z czytelnikow napisal niedawno w ksiedze gosci: "Portal: Nie jest drugą, czy trzecią sprawą dla autora(ów), czuje się, że to dziecko ulubione, jedyne i niech no ktoś spróbuje.... ! Doskonała, oszczędna, czytelna grafika. Widoczne staranie o perfekcję zarówno formy jak i treści". To prawda - na ile mozemy staramy sie - nie o dobra jakosc - lecz o perfekcje. Jesli uwazacie, ze nasza praca jest tego warta i ze nalezy ja rozwijac - zakup CD bedzie wyrazem Waszego poparcia, w zamian GWARANTUJEMY Wam, ze serwis bedzie mial najwyzsza jakosc. 
Zreszta, zobaczcie co jest na CD...:)

=============================================================
***********************CYTAT TYGODNIA******************************

"Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów."
Albert Einstein

***********************Nowe teksty:********************************

# Symbolika Węża (16-01-2003) 
Od Sumeru do mitu edeńskiego. We wcześniejszych tradycjach "Drzewo i owoce+ Kobieta+Wąż" wyrażał inne treści, wystarczy przypomnieć ogród Hesperyd. Wąż kusiciel to prawdziwe novum.-Żak-Bucholc Czytaj.. 
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2188
-----
# Moja wiara (03-01-2003) 
W co wierzy ten co w nic nie wierzy? Czym był dla mnie bóg? Co to jest lęk egzystencjalny? Jak ateizm deprawuje ludzkość? Czy istnieje dowód na nieistnienie boga? Czar wiary w boga. -M.Agnosiewicz Czytaj.. 
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2161
-----
# Ustrój ciemnogrodzki (24-01-2003) 
Ach szczęśliwe feudalności czasy kiedy inni byli niczym, a szlachta wszystkim - tylko kasta sarmacka warta jest praw, chłopy-chamy (wedle wierzeń: od biblijnego Chama) niechaj gniją..- M. Brywczyńska Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2208 
----
# O niewiedzy i cudach (24-01-2003) 
Ostatnia księga Wyznań św. Augustyna, a w niej m.in. powiemy nieco o sensie istnienia, trójosobowej naturze Boga, wierze w cuda oraz niezwykłych miejsach. - Gandamar Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2207 
----
# Frakcje w Kościele (20-01-2003) 
Od samych początków istniało w kościele wiele ścierających się frakcji, które na ogół wzajemnie się zwalczały i obrzucały błotem. Radio Maryja - w kontekście historycznym. - M.Agnosiewicz Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2199
---- 
# Żydzi i Ciemnogród (17-01-2003) 
"Nieszczęśni Żydzi, jakżeście i do tego zakątka świata trafili, by uzupełnić jego klęskę?" - woła narrator. Potocki określił Żydów jako sojuszników Zakonu Smorgońskiego - Małgorzata Brywczyńska Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2194
---- 
# Wartości chrześcijańskie (17-01-2003) 
Doktryna polityczna, społeczna i moralna, jaką niesie ze sobą chrześcijaństwo, została w wprowadzona w życie, empirycznie wypróbowana w ciągu wielu setek lat panowania kościoła. I co? -Gandamar Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2193
---- 
# Astrologia po chrześcijańsku (10-01-2003) 
Kościół i astrologia: Kto sporządził horoskop Chrystusa? Jak sprawdził się prognostyk teologa dla muła co miał zostać papieżem. Fantazje braciszka Campenelli i fobie Urbana VIII -M.Agnosiewicz Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2176
---- 
# Walka z ciemnotą (10-01-2003) 
Zakon Smorgoński "który się zawiązał przeciw oświacie i wziął pod swoją opiekę wszelkiego rodzaju nadużycia i przesądy" wysławiający Hunów i Wandalów za to że obalili kwitnące nauki -M.Brywczyńska Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2174
---- 
# Niepewność przekonań (10-01-2003) 
Na tym polega życie -niby znam odpowiedź bardzo dobrze, jest prawie oczywista ale głowy za nią nie dam. Bo jednak mam wątpliwości. Bo nie jestem pewien. Bo po prostu nie wiem. - Gandamar Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2175
---- 
# Makiwelizm polityczny (30-12-2002) 
Miakiawelizm sformułowano w XVI w. lecz obowiązywał zawsze, również i dziś. Polityka a moralność według Machiavellego - szkic o tym czym jest polityka i sztuka sprawowania władzy -A.Średzińska Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2155
---- 
# Obraz duchowieństwa (30-12-2002) 
Bonzowie (kler ciemnogrodzki) "pili niemiłosiernie" wznosząc toasty za zniszczenie wszelkiej oświaty, a Wacław nazwał klasztor "błogosławionym siedliskiem głupstwa i szczęścia." -M.Brywczyńska Czytaj..
 http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2154
---- 
# O bezczasowej wieczności (30-12-2002) 
W XI księdze Wyznań św. Augustyn zabiera czytelników w świat czasu i swoich nad nim dywagacji. Zacznijmy od problemu: co robił Bóg zanim stworzył niebo i ziemię? - Gandamar Czytaj..
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2153 
____________
xxxxxxxxxxxx|
------------
# Nowe wiadomosci z kraju i ze swiata:
[Zmiana we Wiadomosciach: od teraz mozna sledzic najnowsze doniesienia juz na stronie glownej racjonalista.pl - pod aktualizacjami tekstowymi znajduje sie pion Wiadomosci, gdzie zawsze widoczne sa dwie najnowsze]
- Molestunki: tym razem szef Akcji Katolickiej (30-12-2002)
- Konferencja Kościołów Europy za poszerzeniem UE (30-12-2002)
- Koniec kamienowania w Iranie? (31-12-2002)
- Yad Vashem: Watykan ma udostępnić archiwa (02-01-2003)
- Probosz chwali burmistrza za oszczędność (04-01-2003)
- Ochrona dla kapłanów chodzących po kolędzie. (04-01-2003)
- Eurosceptyczna propaganda (05-01-2003)
- Wizyty papieża w 2003 (06-01-2003)
- Grekokatolicy o sytuacji w Polsce (07-01-2003)
- Księża za Unią Europejską (07-01-2003)
- Jezus leczył konopiami indyjskimi? (07-01-2003)
- Ksiądz-pedofil na urlopie (07-01-2003)
- Caritas nie zbiera na kaucja dla gwałciciela (08-01-2003)
- Nowy poemat JP II (11-01-2003)
- Słowenia: katoliccy hierarchowie nie chcą meczetu! (13-01-2003)
- Savonarola: nowe fakty (13-01-2003)
- Sprawa rzekomego księdza-pedofila w USA cd. (13-01-2003)
- Sprawa Nieznalskiej - cd. (14-01-2003)
- Watykan boi się ataków muzułmańskich. (15-01-2003)
- KRRiTV:watpliwości a koncesja dla TV Rydzyka (15-01-2003)
- Włoski minister ds UE o Invocatio Dei (16-01-2003)
- I po kolędzie i po peugeocie... (16-01-2003)
- Katolicy nie pasują do SLD!!! (17-01-2003)
- Jan Paweł II i Aleksy II razem w Fatimie? (17-01-2003)
- 10 lat grozi kapelanowi metropolity gdańskiego (17-01-2003)
- Kard. Gasper: coś się ruszyło (19-01-2003)
- Obrońcy zygoty: nie dla zmian w ustawie! (20-01-2003)
- Miller za dotychczasową ustawą aborcyjną! (20-01-2003)
- Komisja ds. wolności religijnych w Rosji (21-01-2003)
- Twórca Opoki Internetowym Człowiekiem Roku! (21-01-2003)
- Federacja Obrony Życia popiera episkopat (21-01-2003)
- KRRiTV: nie ma już wątpliwości ws. TV Trwam (23-01-2003)
- Ewangelizacja pingwinów (23-01-2003)
- Religijna ofensywa "moralna" (23-01-2003)
Redaguje: Dawid Ropuszynski
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,11
----
# Nowe ciekawostki:
- Bóg: Kuba Wojewódzki soft version (02-01-2003)
- Piłkarze a znak krzyża (07-01-2003)
- Szczątki św.Walentego w geście dobrej woli (17-01-2003)
- Święte zwierzaki (20-01-2003)
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,20
----
# Nowe listy od Czytelnikow:
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,21
krytyczne:
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,22

***********************Aktualności:********************************

# CD RACJONALISTA (+modul E-Books!)
W odpowiedzi na liczne zapytania i zachęty ze strony naszych Czytelników, zdecydowaliśmy się wznowić dystrybucję płyt CD-ROM zawierających cały serwis dostępny w formie off-line. 
* Zawartość serwisu Racjonalista:
- wielkość danych: ok. 100 MB (pliki tekstowe - ok. 66 MB) 
- ilość danych: ok. 3500 plików (2400 tekstowych) 
- ilość tekstów: ponad 1100, ilustrowanych ok. 950 grafikami; 
- ilość treści: przeliczając na zwykłe książki, wyszłaby ilość kilku tysięcy stron, co daje kilkanaście przeciętnych książek 
- liczba autorów "książki" pt. Racjonalista to obecnie ok. 50 osób 
- różnorodność tematyczna: tematyka podzielona została na 16 głównych działów, łączna ilość wszystkich działów tematycznych - ponad 130 
* Zawartość Racjonalista CD w wersji podstawowej:
- Serwis Racjonalista 
- Pakiet innych witryn o tematyce religijnej i naukowej (także angielskojęzycznych) 
- Specjalny program nawigacyjny do wygodnego poruszania się w zawartości płyty 
* Znizki: 
- W przypadku przedpłaty, cena jest niższa o 4 zł. 
- Zamawiając płytę Racjonalista CD przez Księgarnię Racjonalisty cena jest niższa o 25% (cena: 29 zł).
- Każdy, kto zakupił już płytę Klerokratia CD, może nabyć płytę Racjonalista CD z rabatem 30% (cena: 27 zł). Analogicznie w przypadku kolejnego zamówienia na płytę Racjonalista CD.
- Osoba z rabatem 30% składając zamówienie poprzez Księgarnię Racjonalisty zwiększa swoją zniżkę do ok. 50% (cena: 20 zł). 
- Każdy kto zamieści w serwisie Racjonalista choć jeden swój tekst, ma prawo do bezpłatnego otrzymania płyty Racjonalista CD w wersji podstawowej.
* Moduł E-Books (480 dodatkowych stron) - Dodatkowy moduł stanowią elektroniczne publikacje książkowe serwisu Racjonalista (niedostępne w Internecie). Aktualnie moduł ten tworzą nastepujace pozycje (w nawiasie ilosc stron):
- Mariusz Agnosiewicz - Nauka i religia (128) 
- Mariusz Agnosiewicz - Kościoły i faszyzm (90) 
- Mariusz Agnosiewicz - Konfrontacje doktrynalne Kościoła (70)
- Mariusz Agnosiewicz - Kościół a polskie interesy narodowe (46)
- Krzysztof Sykta - Świeckie tłumaczenie ewangelii wraz z wyszczególnieniem dopisków i różnic między ewangeliami (97)
- Krzysztof Sykta - Ewangelia Pana według Marcjona (30) - apokryficzna ewangelia Łukasza w wersji Marcjona z ok. 140 n.e.
- Celsus - Prawdziwe Słowo (17) - Pierwsza pisemna krytyka chrześcijaństwa (ok. 178 r.); oprac. i wstęp: M. Agnosiewicz
(Krotkie charakterystyki i spisy tresci tych pozycji znajduja sie w dziale z CD w Racjonaliscie)
Plyta jest przygotowana naprawde profesjonalnie, w czym glowna zasluge ma nasz Webmaster, ktory uporzadkowal jej zawartosc oraz zaprogramowal specjalny interface: przejrzysty, przyjazny i przyjemny :)

Formularz zamowienia: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,16
----
# Poznaj racjonalist(-k)e
Webmaster zaaplikowal nowa funkcje dla serwisu: mozesz poznac - w sposob zapewniajacy standardy anonimowosci - wsrod naszych czytelnikow osobe/osoby, ktore odpowiadaja Twoim oczekiwaniom - moze to byc poczatek nowej ciekawej znajomosci i wymiany listow.
Nim jednak w pelni to ruszy KAZDY kto zyczy sobie miec taka mozliwosc, powinien sie zalogowac i uzupelnic pewne pola w edycji swojego konta czytelniczego (wsrod danych Twojego konta w szczegolnosci warto wiec teraz uzupelnic te czesc, ktora dotyczy Twoich zainteresowan, warto tez wpisac wiek i miasto, gdyz czesc z pewnoscia bedzie korzystac rowniez i z tego klucza). Dzieki temu inny czytelnik, ktory wytypuje w "poszukiwaczu" "warunki" osobowe, ktore spelnisz, bedzie mogl przeslac Ci wiadomosc email, nie znajac Twego adresu, za automatycznym posrednictwem naszego serwisu - otrzymujac taki list nic nie ryzykujesz - jesli list nie wyda Ci sie interesujacy skasujesz go i nadal jestes anonimem. Jednak wstepna selekcja cech i zainteresowan uprawdopodabnia jednak to, ze mozesz otrzymac ...interesujacy Cie list od interesujacej Cie osoby :) Aktualnie potencjalna baza tych osob wynosi ok. 650, tyle bowiem dotad zalozono kont czytelniczych w Racjonaliscie. Zatem jesli ktos z subskryben
 tow chcialby z tego korzystac, a nie posiada konta powinien sie zarejstrowac:
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,6
Jesli ktos ma juz konto wystarczy, ze sie zaloguje i uzupelni dane:
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,5
(nastepnie nalezy przejsc do Edycji danych ktora jest m.in w stopce strony oraz na gorze).
Radzimy tymczasem wstrzymac sie jeszcze z dwa tygodnie z korzystaniem z poszukiwania - nim wieksza ilosc osob bedzie "widoczna" dla "poszukiwacza" (system poszukiwania jest dostepny po zalogowaniu).
----
# Res Humana
Niedlugo najprawdopodobniej serwis Racjonalista rozpocznie wspolprace z kolejnym pismem polskiego nurtu laickiego - Res Humana. Wszystko dzieki Danielowi Zbytkowi, wiceprezesowi Towarzystwa Kultury Swieckiej, ktory zaproponowal mi m.in. opracowanie pewnych zagadnien zwiazanych z polskim konkordatem (D. Zbytek jest rowniez sekretarzem Rzadowej Komisji Konkordatowej), co tez zajmowac mnie bedzie w najblizszym czasie. Teksty z tym zwiazne powinny wiec byc w Racjonaliscie w ciagu najblizszych kilku tygodni. 
----
# Synopsa Ewangelii v.1.21
Ostatnia aktualizacja: 7 styczeń 2003 - kilkadziesiąt drobnych poprawek i korekt, szereg zmian konstrukcyjnych (K. Sykta)

**********************FORUM DYSKUSYJNE*****************************

Forum dyskusyjne Racjonalisty sklada sie z dzialow: Religie, Swiatopoglad i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Forum serwisu

Wez udzial w bieżących dyskusjach! A może masz pomysl na nowy watek...

Polecane watki:
- Transcendentne Radio Maryja (Wuj i Agnosiewicz)
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,984
- Unieważnienie ślubu kościelnego
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,1081
- Katoliccy i chrześcijańscy naukowcy
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,982

Adres Forum: http://www.racjonalista.pl/forum.php

************************KSIĘGARNIA********************************

Nowosci:
- Salcia Landmann - Jezus w Kaszmirze?
- Hoimar von Ditfurth - Dziedzictwo człowieka z Neandertalu. Między nauką a wiarą
- ks. Remigiusz Popowski SDB - Słownik grecko-polski Nowego Testamentu
- Zenon Kosidowski - Opowieści biblijne. Opowieści ewangelistów

Adres księgarni:
http://agnostyk.and.pl/sklep/

************************WSPÓŁPRACA********************************

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!!
Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów! Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O wspolpracy: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,19
Jak napisac dobry tekst: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1397

=============================================================
WYMIANA BANERÓW http://www.racjonalista.pl/index.php/s,23
FAQ http://www.racjonalista.pl/index.php/s,10
ARCHIWUM NEWSÓW http://www.racjonalista.pl/index.php/s,9
WYNIKI SOND http://www.racjonalista.pl/index.php/s,8
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin
REDAKCJA RACJONALISTY
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,2
ps. będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi 

/^'- Baza intelektualna polskich racjonalistów -'^\
\_.' www.racjonalista.pl/ info@racjonalista.pl '._/
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++