Fundusz Obrony Niezależności i Wolności Słowa Racjonalisty

Redakcja Racjonalisty zwraca się z prośbą do Czytelników o pomoc w zabezpieczeniu niezależności portalu. W ostatnim czasie Racjonalista boryka się z procesami o tzw. naruszenie dóbr. Naruszenia te nie polegają przy tym na oczernianiu czy znieważaniu, lecz na publikowaniu prawdziwych informacji o ludziach wyzyskujących cudzą naiwność w działalności paranaukowej i pseudonaukowej. Językiem delikatnym i oględnym, bez używania takich określeń jak „szarlatan” czy „hochsztapler”.

Znanemu homeopacie nie spodobało się, że ktoś pyta się o jego stopień naukowy i pisze, że praktykowanie homeopatii oznacza sprzeniewierzenie się etyce lekarskiej i naukowej – i to pomimo kategorycznych na ten temat oświadczeń Naczelnej Rady Lekarskiej. Racjonaliści poważnie podeszli do stanowiska NRL dot. homeopatii i podjęliśmy konkretne kroki, by zaczęło ono funkcjonować w rzeczywistości.

Znana egzorcystka chce wytoczyć proces kilku forumowiczom Racjonalisty za to jedynie, że dyskutowali o programie telewizyjnym jej poświęconym, w którym m.in. pokazano zyski z „wyganiania duchów” z naiwnych ludzi.

Bez mówienia o tym, bez pokazywania palcami tych, którzy nadużywają swoich tytułów czy dyplomów uniwersyteckich, dla wyzyskiwania słabości ludzi niewyedukowanych, działalność racjonalistyczna staje się miałka i ogólnikowa.

Niestety prawda w sądach broni się tym trudniej im niższa jest kultura prawna danego państwa. W Polsce wciąż jest ona niewysoka, z czego doskonale zdają sobie sprawę ci, którzy miewają do czynienia z wymiarem sprawiedliwości. Ten mankament uciszył już niejednego dziennikarza obywatelskiego.

Portal Racjonalista ma z jednej strony duże zaplecze czytelnicze, z drugiej jednak – nigdy nie przekształcił się w mocne przedsiębiorstwo medialne, zdolne bronić się przed tego rodzaju atakami. Stoimy więc przed alternatywą przejścia na poziom miałkich ogólników i wygłaszania „prawd ogólnych” a odważnym demaskowaniem oszustw, manipulacji i szarlatanów. Taka w szczególności powinna być rola racjonalistów w społeczeństwie. Od Was jednak zależy, czy pójdziemy w kierunku abstrakcji czy konkretu.

Po trzynastu latach dziennikarstwa obywatelskiego i działalności społecznej na rzecz rozumu, nauki i laicyzmu, musimy poprosić Was o wsparcie finansowe, tudzież pomoc specjalistyczną.

Nie jest to otwarcie studni bez dna. Potrzeba przetarcia sądowych szlaków w kilku charakterystycznych dla nas dziedzinach i kilku spektakularnych sukcesów pokazujących homeopatom, egzorcystom, jak i innym jasno- i ‘ciemnowidzom’ – że procesowanie się z Racjonalistą to gra nader ryzykowna.

Z homeopatą jeden proces mamy wygrany, drugi przegrany. Nie chcemy jednak, by na tym się skończyło, chcemy dogrywki. Postępowanie ujawniło nowe fakty i dowody, które wciąż nie zostały wykorzystane procesowo. Homeopata z jednej strony jest jawnym lekarzem, z drugiej zaś – cichym producentem i sprzedawcą mikstur, także takich, które publicznie rekomenduje jako lekarz (klasyczny konflikt interesów o którym mówi kodeks etyki lekarskiej). Homeopata reklamuje się specjalizacjami lekarskimi, których nie posiada. Pacjenci skarżą się publicznie na praktykę lekarską homeopaty, która według lekarzy posługujących się naukową wiedzą medyczną mogła stwarzać zagrożenie dla zdrowia dziecka. I wreszcie: zatajenie przed sądem informacji o tym, że interwencja Racjonalisty była skuteczna i w jej konsekwencji organ lekarski wymusił na homeopacie usunięcie sformułowań sugerujących medyczny charakter homeopatii (jak np. „lekarz homeopata”).

Racjonalista o tym się nie dowiedział dopóki sądownie nie wymusiliśmy – 5 lat później! - ujawnienie nam materiałów z postępowania lekarskiego. Była to dla nas „kara” za zaangażowanie w …śluby humanistyczne lesbijek. O tym jednak innym razem.

O szczegóły proszę pytać pod adresem info@racjonalista.pl

W tego rodzaju procesy warto się angażować, lecz potrzebujemy środków finansowych, by móc to realizować, by nie musieć ulegać żądaniom tych, którym pisanie prawdy „miesza w interesach”. Wasze wpłaty dokonywane przez Fundację Wolnej Myśli będą w pełni transparentne. Rozliczenia Funduszu dostępne będą na życzenie i na stronie Racjonalista (nazwiska wspierających nie będą publikowane, jeśli ktoś sobie tego nie życzy)

Wpłaty – z dopiskiem „Pseudonauka” - prosimy kierować na konto bankowe:

Fundacja Wolnej Myśli
Nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365

Można również skorzystać z formularza płatności dotpay dla kart kredytowych.

Ewentualne nadwyżki nad koszty procesowe zostaną przeznaczone na kampanię bilbordową dotyczącą pseudonauki ze szczególnych uwzględnieniem homeopatii.

Dziękujemy za wsparcie!Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.