Kalendarz wydarzeń racjonalistycznych, marzec 2008

Poniżej przekazujemy zaproszenia na imprezy i wydarzenia związane z działalnością portalu Racjonalita.pl oraz Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

7 marca, Inauguracja ośrodka PSR w Łodzi

Organizator: Dariusz Kaliszuk dariusz.kaliszuk@racjonalista.pl

Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków PSR na spotkanie w piątek 7 marca o godz.18.00.

Miejsce: "Twoja szkoła" na ul. Rewolucji 1905r. nr 67.

Celem spotkania będzie próba integracji i organizacji ośrodka PSR w Łodzi.

Plan spotkania:

18.00-18.15 - wystąpienie prezesa PSR Mariusza Agnosiewicza dotyczące aktualnych spraw i inicjatyw Stowarzyszenia.

18.15-18.45 - wolne wnioski i dyskusja poświęcona organizacji ośrodka PSR w Łodzi oraz inicjatywom integracyjnym np. wspólne imprezy turystyczne (piesze, rowerowe itp.)

18.45 - 19.15 - wystąpienie informacyjne Kingi Dziedziczak i Moniki Kalinowskiej-Cisło z Centrum Alea dotyczące cyklu warsztatów rozwoju osobistego pod patronatem racjonalista.pl i PSR.

Celem tych warsztatów będzie umiejętność rozpoznawania i obrony przed manipulacjami, szantażem emocjonalnym itp. oraz doskonalenie umiejętności komunikacji oraz argumentacji i obrony swoich praw - asertywności. Religia to zjawisko psychologiczne i dlatego wielu pełnych wiedzy racjonalistów jest bezradnych w konfrontacji z argumentami emocjonalnymi. - Jak nie weźmiesz ślubu kościelnego to: zabijesz ojca, babcia zapłacze się na śmierć itp. itd. Jak radzić sobie z takimi i im podobnymi sytuacjami, jak prawidłowo, bez agresji i w zrozumiały sposób przedstawiać swoje racje w tych i innych w życiu codziennym, trudnych sprawach?

19.15-20.45 - Racjonalistyczny Klub Filmowy - projekcja filmu "Obóz Jezusa", czyli jak w USA tworzy się z dzieci chrześcijańską Armię Boga, która ma przejąć władzę i wprowadzić chrześcijański porządek, na wzór islamskich obozów szkoleniowych dla religijnych ekstremistów. Podczas jednego z występów członkowie "Kids on fire" w kamuflażach, uzbrojeni w kije, tańczą wojenne tańce w rytm chrześcijańskiego heavy - metalu. Jeden z najlepszych filmów dokumentalnych ostatnich lat.

Przyjdź, serdecznie zapraszamy!

8 marca, Ślub humanistyczno-buddyjski w Gdańsku

Trzecie małżeństwo humanistyczne: Alicja Wyrzykowska i Marco de Lisi

Organizatorzy: Mariusz Agnosiewicz, Krzysztof Tanewski, Marek Pawłowski

Miejsce: Sala Czerwona w Ratuszu Gdańskim

Godzina 10 w sobotę 8 marca

Ślub będzie humanistyczno-buddyjski, gdyż będą w nim mocno obecne zarówno elementy humanizmu, jak i buddyzmu, w interpretacji Marco bardzo humanistycznej i antropocentrycznej filozofii życiowej. W trakcie ceremonii będziemy mówić zarówno o idei wolnomyślicielskiego humanizmu, jak i buddyzmu (m.in. nauki buddyjskie o małżeństwie). Muzyka jaka towarzyszyć będzie ceremonii zawarcia tego związku będzie buddyjska.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

11 marca - NASZE urodziny

Jak co roku 11 marca przypada rocznica powołania portalu Racjonalista oraz inauguracji Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

11 marca 2000 r. powstał serwis Klerokratia (larwa racjonalistycznego owada;)

Pięć lat później - 11 marca 2005 r. ogłosiliśmy publicznie powołanie Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Faktycznie stowarzyszenie zaczęło działać realnie od wpisania nas do KRS czyli w ostatnim kwartale 2006 r.

W tym roku przypada więc 8 rocznica istnienia Racjonalisty oraz 3 rocznica istnienia PSR.

PSR bardzo ożyło w drugiej połowie 2007 r. i obecnie kontynuuje swój dynamiczny, żywiołowy rozwój, organizując się w kolejnych miastach Polski.

Na ten miesiąc na dziś zaplanowane są inauguracje aż czterech oddziałów lokalnych PSR. Powodzenie tych przedsięwzięć zależy od Waszego zaangażowania, na które bardzo liczymy...

15 marca, Inauguracja ośrodka PSR w Bydgoszczy

Organizatorzy: Paweł Fischer-Kotowski fiskot@gmail.com

Ruch wolnomyślicielski cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Racjonaliści zaczynają działać i prezentować swój światopogląd, w ramach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów organizują się w kolejne lokalne oddziały. Spotykają się, dyskutują, walczą z ciemnotą i pokazują jak wielką siłę ma ludzki rozum.

Bydgoszczanie, nie bądźmy w tyle! Spotkajmy się, poznajmy, porozmawiajmy. Zastanówmy się, czy nie jesteśmy w stanie zebrać się i stworzyć czegoś w Grodzie nad Brdą i Wisłą.

W sobotę, 15 marca 2008 roku do Bydgoszczy przyjedzie redaktor naczelny Racjonalista.pl, Mariusz Agnosiewicz oraz redaktor naczelny Młodego Racjonalisty, Andrzej Kierski. To doskonała okazja do zrobienia pierwszego kroku! ;-)

Mariusz Agnosiewicz zaprezentuje swój referat pt. "Dlaczego warto być ateistą?"

Zapraszamy w sobotę, 15 marca 2008 roku o godz. 16:00 do "Oranżerii" - Bydgoszcz, ul. Jana Kazimierza 3.

27 marca, Inauguracja oddziału PSR w Poznaniu

Organizator: Przemysław Piela p.piela@racjonalista.eu

Zapraszamy w czwartek, 27 marca na godz. 18.30 do Cafe Plotka przy ul. Dominikańskiej 7 w Poznaniu.

W programie:

- 18.30 spotkanie z PSR, wprowadzenie Mariusz Agnosiewicz, o ośrodku poznańskim: Przemysław Piela
- 19.00 wykład Małgorzaty Leśniak, przewodniczącej oddziału krakowskiego PSR, zatytułowane: "Seks w tradycji judeochrześcijańskiej"
- 20.30 - ogłoszenia i przyjmowanie nowych członków
- 21.00 DKF Racjonalistów, film "Obóz Jezusa".

28 (lub 29?) marca, Inauguracja ośrodka PSR w Szczecinie

Organizatorzy: Bożena Musiał falter66@wp.pl i Arkadiusz Tomczak tomczak_psr@wp.pl

Szczegółowy program i data będą podane wkrótce...

Inne spotkania

Z cyklicznych zwykłych zebrań naszych ośrodków zapraszamy na najbliższe spotkania:

5 marca (środa), Warszawa, godz. 18:00. Adres: Koszykowa 24/1 (przy placu Konstytucji).

6 marca (czwartek), Wrocław, godz. 17. Miejsce: Centrum "Sektor 3" przy ul. Legnickiej 65.

14 marca (piątek), Gdynia, godz. 17. Miejsce: Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27.

*

Inauguracje nowych ośrodków to są nasze święta, wyjątkowe wydarzenia na które zapraszamy gorąco wszystkich członków i sympatyków. Zachęcamy w szczególności, aby na inaugurację każdego nowego ośrodka wszystkie istniejące ośrodki wysyłały swoje delegacje, swoich przedstawicieli, aby kwitła w przyszłości lepiej współpraca między naszymi ośrodkami lokalnymi.

Jeśli w twoim mieście nie działa jeszcze ośrodek PSR a chcesz go zorganizować, napisz do nas, pomożemy Ci! e-mail: zarzad@racjonalista.pl

Letni obóz racjonalistów na Słowacji

Koordynator: Małgorzata Leśniak

Zarząd PSR postanowił zorganizować wyjazd integracyjny w słowackie góry członków i sympatyków Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz portalu Racjonalista.pl. Będzie to wyjazd tygodniowy od 27 czerwca do 4 lipca 2008 (można oczywiście zaplanować sobie krótszy pobyt). W pobliżu Liptowskiego Mikulasza, w pięknej górskiej okolicy. Nieopodal piękne lasy, góry - Krywań (2496 m), Szatan (2432 m), Furkot (2405 m), jaskinie (Demanowska Jaskinia Wolności), jeziora, tamy, ciepłe źródła (jest tam basen, położony na wzgórzu, z którego widać panoramę Tatr, gdy płynie się w jedną stronę i panoramę Wielkiej Fatry, gdy płynie się w drugą), skansen w Prybylinie i inne atrakcje turystyczne.

Liczba miejsc ograniczona! Zainteresowanych prosimy o rezerwacje i zgłoszenia pod adresem psr@racjonalista.pl lub tel. (22) 635-81-87

UWAGA: to jest email automatyczny, nie odpowiadaj na niego tylko pisz pod konkretny adres emailowy PSR lub Racjonalisty.

Odwiedź nasze strony:

www.racjonalista.pl

psr.racjonalista.pl

Emaile:

PSR: psr@racjonalista.pl lub zarzad@racjonalista.eu

Portal: info@racjonalista.pl