Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
179.407.259 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Świadoma rezygnacja ze wszelkiej formy Absolutu nie jest bowiem rzeczą łatwą. W szczególności, negujemy tu absolutne istnienie jakichkolwiek sensów. Jednak, rezygnując z Absolutu możemy, paradoksalnie, więcej powiedzieć o świecie, niż obstając przy jego istnieniu.
Komentarze do strony Ofensywny liberalizm

Dodaj swój komentarz…
ikona - F.A. Hayek "Why I am not a Conservative"
Tłumaczenie tekstu Hayka "Why I am not a Conservative" można znaleść tutaj
www.liberator.o(*)ame=News&file=article&sid=3058
Autor: ikona Dodano: 01-10-2006
Reklama
olrob
Poglądy zaprezentowane przez autora mają niewiele wspólnego z liberalizmem. Tak naprawde są klasycznym socjalizmem z czego autor nie zdaje sobie nawet sprawy. Takie kwestie jak bezpłatne i państwowe szkolnictwo i służba zdrowia to klasyczny socjalizm. Natomiast pogląd że nie można prywatyzować pewnych dziedzin gospodarki aby nie utracić nad nimi demokratycznej kontroli to absolutne zaprzeczenie liberalizmu to już jest komunizm !!! Autor proponuje tak naprawdę socliberalizm. Natomiast poglądy opisane przez niego jako skrajny liberalizm są rzeczywistym i prawdziwym liberalizmem. Autor jest ukrytym socjalistą lub nawet komunistą ale boi się tego powiedzieć wprost z powodu kompromitacjii tych ideologii. Woli podszywać się pod liberała, jak czyniła to większość postkomunistów.
Autor: olrob Dodano: 02-10-2006
Camarada - liberum veto
Jest liberalizm polityczny i ekonomiczny. Pierwszy stawia w centrum jednostke, jej prawa i wolność, drugi rynek. Oczywiście oba liberalizmy są ze sobą związane, ale nie proporcjonie, tj jeden wzmacnia drugi, ani też antyproporcjonalnie, zakładający walkę obu, lecz bardziej jest to stosunek nauczyciela i ucznia, gdzie l. polityczny stanowi korekte ekonomicznego. Dlatego na przykład istnienie bezpłatnego szkolnictwa wyższego może współgrać z liberalizmem polit. Pod tym wszakże warunkiem,że brak opłat powiększa dobrobyt jednostki. Dlatego uważam powyższy komentarz za błędny. Autor tekstu jest liberałem, a to ze być może o orientacji lewicowej, to wcale nie umniejsza jego liberalizmu. W Polsce liberalizm pol. właściwie nie istnieje, w ogóle nie dokonuje się rozróżnienia jakie ja podałem na początku, rozróżnienia które jest oczywiste dla ludzi Europy Zachodniej, a nie dokonuje sie dlatego by liberalizm oszkalować i tym samym zmarginalizować.
Autor: Camarada Dodano: 07-10-2006
olrob - Bzdury
Pan wypisuje bzdury !!! Bezpłatne szkolnictwo nie ma nic wspólnego z wolnością jednostki, gdyż za szkołę dla jednej jednostki muszą zapłacić inne jednostki. W prawdziwym liberaliźmie każdy jest wolny i nie musi płacić za szkołę dla innych. Kazdy również sam ponosi ciężar swojego życia. Wykluczone jest zycie na koszt innych z wyjątkiem przypadku że ci inni sami sobie tego życzą !!!
Autor: olrob Dodano: 08-10-2006
Bleee - Liberalna utopia
Liberalizm to nie żaden dżin, którego nie da się zapędzić z powrotem do butelki. Wystarczy jedna porządna wojna, żeby wykazać absurdalność tego światopoglądu - kto się nie będzie chciał podporządkować ogółowi, zginie. To, co się nazywa liberalizmem, to po prostu elegancka nazwa patologii społecznych: nieodpowiedzialności, obojętności, egoizmu, krótkozwzroczności, konsumpcjonizmu, samotności wreszcie. Owszem, nie jest to utopia w tym znaczeniu, że postawy te można propagować. Można nimi zarażać ludzi coraz bardziej. Ale nie są to podstawy twórcze i nie da się na nich nic zbudować. Wszelkie działania na większą skalę muszą mieć charakter zbiorowy - a co robi liberalizm? Kwestionuje wszelką zbiorowość, jako coś złego.
Autor: Bleee Dodano: 08-09-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365