Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
181.549.153 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2901 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żadna religia nie utrzymuje się dzięki argumentacji; jej wyznawcy czerpią siły z uczucia spokoju i pewności, jakie daje poczucie, że czyni się to, co słuszne. Kto zaś czyni to, co słuszne, może, w myśl obietnicy, zawsze spodziewać się nagrody.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Chemia
Czarny Ag(II)SO4 jest po prostu inny (25-08-2011)

Siarczany to jedne z najbardziej pospolitych substancji chemicznych używanych na co dzień przez człowieka. Weźmy gips (uwodniony siarczan wapnia), który wykorzystujemy do produkcji tynków czy cementu. Lub siarczan baru, który pijemy w postaci zawiesiny jako płyn kontrastowy przy robieniu zdjęć rentgenowskich. Siarczan magnezu jest używany w medycynie do wywoływania nudności a także jako składnik kąpieli solnych. Siarczan sodu znajdziecie w każdym proszku do prania, potasowy w nawozach, a litowy pomaga leczyć stany maniakalno-depresyjne. Kobaltowy jest składnikiem pigmentów, cynkowy jest używany jako koagulant, a uwodniony siarczan miedzi jest środkiem grzybobójczym, ale znajdziecie go także w dowolnym "zestawie młodego chemika" do hodowli pięknych niebieskich kryształów.

Kiedy podgrzewać ciała stałe to mogą się one stopić, sublimować lub rozłożyć. Siarczany nie są zbyt odporne na ogrzewanie - wszystkie rozkładają się zanim można je stopić. Niektóre w dosć niskich temperaturach (jak siarczan cyny(IV), w 330 st. Celsjusza), a niektóre w bardzo wysokich (BaSO4 - w 1400 st. Celsjusza). Ale łączy je jedno - wszystkie wydzielaja lotny trójtlenek siarki (SO3) pozostawiajac tlenek odpowiedniego metalu. Wszystkie - oprócz jednego.

Wojciech Grochala ze współpracownikami z Uniwersytetu Warszawskiego razem z kolegą z Instytutu Jožefa Stefana ze Słowenii zbadali rozkład termiczny siarczanu srebra(II), Ag(II)SO4, zsyntezowanego po raz pierwszy półtora roku temu. Zespół badaczy pokazał, że związek ten wykazuje bardzo nietypowy rozkład. Po pierwsze, w odróżnieniu od pozostałych siarczanów, wydziela tlen a nie trójtlenek siarki. Po drugie, temperatura rozkładu jest rekordowo niska, zaledwie 100 st. C. Po trzecie, to nie tlenek lecz dwusiarczan (sól zawierajaca anion S2O72-) jest stałą pozostałością. Chociaż taka scieżka rozkładu jest typowa raczej dla tzw. nadtlenodwusiarczanów, jednak termodynamika i kinetyka procesu bardzo się różnią dla obu związków.

Czarny Ag(II)SO4 jest po prostu inny - nie jest ani siarczanem, ani nadtlenodwusiarczanem.

Artykuł "Unusual thermal decomposition of Ag(II)SO4 yielding Ag(I)2S2O7: bending the Hammond's rule" został opublikowany w czasopismie "Chemistry, a European Journal".

Źródło: Materiały prasowe UW


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25582 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365