MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #164
Nakład: 36610 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-11-14 do 2011-11-23

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Moja matka uczyniła mnie naukowcem nie mając takiej intencji. Każda inna żydowska matka na Brooklynie pytała swoje dziecko po szkole: Więc jak, nauczyłeś się dziś czegokolwiek? Moja zaś matka pytała mnie: Izi, czy zadałeś dziś dobre pytanie? Tak różnica - zadawanie dobrych pytań - sprawiła, że stałem się naukowcem"

Kiedy Rabi poznał model kopernikański wrócił do domu i zadał matce pytanie: "Komu potrzebny jest Bóg?"

Isidor Isaac Rabi, laureat Nagrody Nobla za metodę rezonansową obserwacji własności magnetycznych jąder atomowych.


Aktualności i ogłoszenia

Kalendarz racjonalisty 2012

Jest już dostępny Kalendarz Racjonalisty na 2012 rok. Kalendarz racjonalisty to ambitne, ujęte w formie kalendarzowej, dzieje wolnej myśli i rozumnej ewolucji cywilizacji. Każdy miesiąc jest jednocześnie portretem czołowego wolnomyśliciela wraz z jego myślą. W tym roku dostępny w dwóch formatach: A4 i A3.

Kalendarz racjonalisty zawiera kalendarium - każdego dnia przypominające najważniejsze wydarzenia związane z racjonalizmem i wolną myślą. To doskonały przewodnik po dziejach wolnej myśli oraz po jej głównych twórcach.

Zobacz przykładowy miesiąc

Rok 2012 zawiera zupełnie nowe kalendarium w stosunku do roku ubiegłego. Rok ten jest w pewnym sensie wyjątkowym dla racjonalistów - towarzyszy mu bowiem od lat podsycana gorączka końca świata. Nasz kalendarz oczywiście odnotowuje to wiekopomne wydarzenie i obwieszcza jego stosowną, radosną celebrację :)

Kalendarium zawiera kilka rodzajów wpisów: ważne wydarzenia historyczne (np. uchwalenie rozdziału kościoła i państwa w danym kraju), dni świąteczno-okolicznościowe (np. dzień tolerancji czy różnorodności biologicznej), parę drobiazgów humorystycznych i pastafariańskich. Zawiera także najważniejsze wydarzenia z dziejów rozwoju światopoglądu naukowego. Istotną część kalendarium tworzą rocznice urodzin lub śmierci kilkudziesięciu osób najważniejszych dla racjonalistów-wolnomyślicieli.

Zobacz więcej:

Kalendarz racjonalisty 2012

Nowa koszulka Racjonalisty

Jeśli naraz poczujesz niepokojącą gonitwę myśli, każących ci podawać w wątpliwość to, co przekazuje do wierzenia Święta Matka Kościół -

WIEDZ, ŻE COŚ SIĘ DZIEJE!

Nowości w księgarni Racjonalisty

Russell Blackford, Udo Schüklenk (red.) - Dlaczego jesteśmy ateistami

"50 głosów niewiary" poprowadzi cię w intelektualnie stymulującą podróż w świat ludzi rozsądnych i racjonalnych, którzy żyją nie podpierając się kulami religii. Autorzy esejów zebranych w "Dlaczego jesteśmy ateistami" zostali starannie wybrani spośród międzynarodowej klasy wykładowców akademickich, naukowców, pisarzy, przedstawicieli mediów i polityki.

Strona główna Księgarni

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

  1. John Diamond: Cudowne mikstury
  2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
  3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
  4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
  5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
  6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
  7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
  8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
  9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
  10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
  11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
  12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
  13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
  14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
  15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
  16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
  17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
  18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza

Koszulki Racjonalisty

  1. Szkarłatne A
  2. Wiara w człowieka
  3. Gott ist tot - Nietzsche
  4. Latający Potwór Spaghetti FSM t-shirt
  5. Dumny ateista
  6. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
  7. Biblia a Google
  8. Fan club Jezusa
  9. Złota Rybka Darwina
  10. Koszulka racjonalisty
  11. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
  12. Dino Ateo

 Inne:

  1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
  2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
  3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
  4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl



Nowe teksty

Prawo własności a funkcjonowanie kościołów i związków wyznaniowych w Polsce - Paweł Borecki (22-11-2011)

Trudno oprzeć się wrażeniu, iż po roku 1989 r. część świeckich elit politycznych traktowała kwestię własności nieruchomości zwłaszcza w odniesieniu do Kościoła katolickiego instrumentalnie - dążąc do uzyskania przychylności konfesji większościowej szczególnie w okresie przedwyborczym. Była to postawa zasadniczo zbieżna do prezentowanej przez władze komunistyczne w schyłkowym okresie PRL.
Czytaj...

 

Islam nie był dla mnie - Amil Imani (22-11-2011)

Moje odchodzenie od islamu zaczęło się od czasu, kiedy byłem w stanie dostrzegać otaczający mnie świat. Właściwie nigdy nie przyjąłem islamu, mimo że urodziłem się i wychowałem w muzułmańskiej rodzinie. Przede wszystkim było mi bardzo trudno wyznawać religię, której założyciele i wyznawcy zmasakrowali moich przodków, gwałcili i sprzedawali kobiety, spalili nasze biblioteki i zniszczyli naszą kulturę.
Czytaj...

 

Niewierzący jako Zacheusze? - Julian Jeliński (22-11-2011)

"Czas Zacheuszy" to tytuł artykułu Adama Szostkiewicza z 2009 roku, w którym autor, w bardzo specyficzny sposób przedstawia ateistów i ustawia kwestię dialogu między wierzącymi a niewierzącymi. Artykuł ten może stanowić świetny przykład podejścia do ateistów ze strony wierzących (nie tylko katolików), z którym najczęściej możemy się spotkać w dyskursie publicznym.
Czytaj...

 

List organizacji rolniczych do Prezesa Polskiej Akademii Nauk - (21-11-2011)

Forum niżej podpisanych organizacji rolniczych, skupiających producentów i przetwórców surowców rolno-spożywczych, zwraca się się do Pana Profesora z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska przez Polską Akademię Nauk w sprawie organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) oraz ich zastosowania w rolnictwie. Z zaniepokojeniem obserwujemy negatywną kampanię na temat organizmów genetycznie zmodyfikowanych, prowadzoną w polskich mediach.
Czytaj...

 

Czy w chrześcijaństwie samo myślenie staje się występkiem? - Tom Rees (21-11-2011)

Żydzi i chrześcijanie różnią się pod względem poglądów na kwestię, czy samo myślenie o zrobieniu czegoś złego jest w zasadzie tak samo występne, jak popełnienie tego uczynku. Ustalił na przykład, że chrześcijanie częściej niż żydzi żywią przekonanie, że człowiek, który tylko rozmyśla o cudzołożeniu, czyni tym samym coś zdrożnego. Zresztą nie dotyczy to tylko cudzołóstwa.
Czytaj...

 

Komputerowi gracze rozwiązują trudne problemy w badaniach nad AIDS - Ed Yong (21-11-2011)

Podczas gdy naukowcy borykają się z problemem od ponad dziesięciu lat, kilku z nich pomyślało: "Wiemy co trzeba zrobić! Poprosimy o pomoc graczy komputerowych." To właśnie zrobił Firas Khatib z uniwersytetu waszyngtońskiego. Wynik: on i jego legion grających współautorów przełamali długotrwały problem w badaniach na temat AIDS, nad którym naukowcy zastanawiali się od lat. Im zajęło to trzy tygodnie.
Czytaj...

 

Między racjonalizmem a zabobonem, czyli o deistycznej większości - Piotr Napierała (20-11-2011)

Racjonaliści mają odwagę by chcieć postrzegać świat takim on jest. Nie używają żadnego opium dla mas (religia, zabobony, mody społeczne, mechaniczne kultywowanie tradycji), ani dla elit (postmodernistyczny relatywizm moralny, socjalizm, anarchizm, libertarianizm, New Age, nacjonalizm), dzięki czemu ich życie jest prawdziwsze. Konflikt z religią oraz z tradycją religijną jest tu nieunikniony.
Czytaj...

 

O dwóch Kościołach i jednym nieśmiałym księdzu - Mirosław Kostroń (19-11-2011)

Wojtyła i Rydzyk, wbrew przeróżnym sofistycznym elukubracjom, których główną wylęgarnią był "Tygodnik Powszechny" (ten Turowicza i ten Bonieckiego), to nie dwa przeciwstawne sobie bogi na firmamencie naszego katolicyzmu, ale raczej nauczyciel i jego najwierniejszy uczeń. Bajeczka o dobrym i grzecznym Wojtyle oraz kiepskim i nieznośnym Rydzyku jest wyrazem świadomego samozakłamywania
Czytaj...

 

Wolność sumienia i wyznania a obligatoryjna obecność krucyfiksów w szkołach - Paweł Borecki (19-11-2011)

Neutralność światopoglądowa państwa bynajmniej nie polega na religijnym, czy szerzej światopoglądowym wyjałowieniu przestrzeni publicznej. Treści o charakterze religijnym nie powinny być jednak lansowane przez państwo, a tym bardziej narzucane w tej, czy w innej formie osobom, które muszą korzystać z usług instytucji państwowych (np. szkół, czy urzędów administracji publicznej).
Czytaj...

 

Zabobony a prawa człowieka - Narendra Nayak (19-11-2011)

Jeśli chcemy rozwinąć się gospodarczo i w kategoriach indeksu rozwoju zasobów ludzkich, musimy zwracać pilną uwagę na prawa człowieka. Trzeba bardzo ostro rozprawiać się z ich naruszeniami i ludziom trzeba powiedzieć, że w cywilizowanym społeczeństwie istnieją prawa, które przeważają nad przekonaniami religijnymi i zabobonnymi będącymi ich pogwałceniem.
Czytaj...

 

Potwór chodzi ulicami i ma wielu wspólników - Frimet i Arnold Roth (18-11-2011)

Istnieją, być może słowa, które pozwalają opisać uczucia człowieka patrzącego na morderczynię twojego dziecka, która jest traktowana jak bohaterka, jest przedmiotem uwielbienia, ikona, którą powinny naśladować dzieci. My po prostu nie znamy takich słów. Informacje zawarte w raporcie, który przedrukowujemy poniżej, wprawiły nas w osłupienie.
Czytaj...

 

Koci ateizm i jego ludzkie implikacje - Pia (18-11-2011)

Szanowny Panie Mariuszu, czytając regularnie Racjonalistę od z górą siedmiu lat, postanowiłam podzielić się kilkoma uwagami z innymi użytkownikami tego portalu. Większość czytelników należy do gatunku Homo, w którym ateizm jest ciągle bardzo słabo zakorzeniony. Wśród kotów proporcje są odwrotne, zaś moherowe koty stanowią właściwie margines naszej społeczności.
Czytaj...

 

Próżność lekko ponadprzeciętnych - Mariusz Agnosiewicz (18-11-2011)

Dałem się namówić na kawę z akwizytorem. U Bliklego na Nowym Świecie w Warszawie wyceniano moją próżność. Pani zaprezentowała mi akwizycję skierowaną głównie do lekko ponadprzeciętnych próżniaków. Ile kosztuje próżność?
Czytaj...

 

Jak ojczulek wszechmogący na antence latał, diabła poszukując - Anatol Ulman (18-11-2011)

Onego, choć bardziej tego niż owego czasu niedawnego, ojczulek pewien wszechmocny, wszechpolski, ale zarazem wszechwatykański, żył ubogo w pałacyku lazurowym nad Wisłą z datków ludu biednego się utrzymując, z grosików starych kobiet, ze złotych łez wdów, sierot, dziadków chorutkich. I stało się, że ranka jednego obudził się pieszczony promykiem biało-czerwonym słońca naszego narodowego, co pobożnym świeci ludziom.
Czytaj...

 

Glosa do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - Paweł Borecki (17-11-2011)

Wyrok ws. Grzelak v. Polska uświadamia, że istotnym czynnikiem dla realnego zagwarantowania wolności i praw człowieka jest kontekst socjologiczny, czy kulturowy. Może on w istotny sposób wpływać na rezultaty stosowania, a niekiedy wręcz niweczyć cele regulacji prawnych. Rozpatrywane in abstracto regulacje te wydają się dostatecznie gwarantować swobody jednostki.
Czytaj...

 

Misja pokojowa - Jerzy Neuhoff (17-11-2011)

W październiku, w Asyżu, miał miejsce "Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie", zwołany przez Benedykta XVI z okazji 25. rocznicy pierwszego spotkania międzyreligijnego, którego inicjatorem był Jan Paweł II. "Gość Niedzielny" zamieścił obszerne sprawozdanie z tego spotkania, pióra p. Joanny Butkiewicz - Brożek p.t. "Misja Asyżu".
Czytaj...

 

Jak uczyć racjonalizmu - Piotr Napierała (17-11-2011)

Zastanawiałem się długo nad tym, jak można by wzmocnić pierwiastek racjonalistyczny i wolnomyślicielski w społeczeństwie. Oczywiście najlepsza jest zawsze nauka przez przykład, chodzi mi tu o to, że wykształcony racjonalista stanowić może żywy przykład dla ludzi zawieszonych między zabobonem i stereotypem, a jasnym myśleniem.
Czytaj...

 

Dalsze ingerencje religijne w naukę - Jerry Coyne (16-11-2011)

John Templeton Foundation dała grant w wysokości 5,3 milionów dolarów najsłynniejszej organizacji naukowej Ameryki, American Association for the Advancement of Science (AAAS), na promowanie "dialogu o nauce, etyce i religii". Większość naukowców, których znam, prenumeruje publikację AAAS, "Science". Teraz na łamach "Science" możemy przeczytać o zgodności religii i ewolucji.
Czytaj...

 

Autonomia kościołów i innych związków wyznaniowych w prawie polskim - Paweł Borecki (16-11-2011)

Konstytucja nie rozstrzyga bezpośrednio, jak rozwikłać ewentualny konflikt między normami obu porządków prawnych, czyli ujmując rzecz generalnie: normy którego prawa mają wyższość. Zabrakło we współczesnej ustawie zasadniczej sformułowań zbliżonych do tych zawartych w konstytucji marcowej z 1921 r. iż [...] żaden związek religijny jednak nie może stawać w sprzeczności z ustawami Państwa, czy w art. 112: Wolności wyznania nie wolno używać w sposób przeciwny ustawom. Nikt nie może uchylać się od spełniania obowiązków publicznych z powodu swoich wierzeń religijnych.
Czytaj...

 

Antyklerykalizm. Na ile jest racjonalny? - Jacek Tabisz (15-11-2011)

Surowa krytyka Kościoła i jego funkcjonariuszy należy do postaw bardzo potrzebnych, ktoś to powinien robić, a kto, jak nie my? Niekiedy jednak, gdy zabawa w antyklerykalnym towarzystwie się już bardzo rozkręci, zaczynam odczuwać znużenie. Mam wrażenie, iż sceptycyzm i racjonalizm, niczym nieproszeni goście, wymykają się z towarzystwa, zwłaszcza gdy padnie z całą powagą hasło: "Polska pod okupacją Watykanu"
Czytaj...

 

Nowymi Żydami Europy są nadal Żydzi - Mohamed Abdishazan (15-11-2011)

Gdyby norwescy muzułmanie byli poddani systematycznej dyskryminacji i przemocy, tak jak opisuje to Flemming, lub gdyby w miejsce ośrodków dla starających się o azyl nagle znaleźlibyśmy obozy koncentracyjne, tylko wtedy można by mówić o norweskich (czy europejskich) muzułmanach jako o "nowych Żydach Europy". Na szczęście, szczególnie dla nas, którzy jesteśmy norweskimi muzułmanami, jest to scenariusz, który się nie zdarzył i nie zdarzy.
Czytaj...

 

Precz z rozterkami - Jerzy Neuhoff (15-11-2011)

Nie ma, więc co robić problemu np. z telefonów komórkowych. W grze o przyszłość rodzaju ludzkiego są inne, wyższe stawki, wśród nich beztroskie szerzenie panikarskich nastrojów, w tym także przez nawiedzonych naukowców i ekologistów, upowszechnianie fałszywych nadziei przez różnych jasnowidzów, wróżki i horoskopy, parapsychologia, paramedycyna, jednym słowem każda paranauka i każdy irracjonalizm.
Czytaj...

 

Rozświetlanie mroku - Adam Karski (15-11-2011)

Jesień, zmiana czasu na zimowy, i mrok zapada szybko. W mroku nasze zmysły płatają nam figla. Miałem okazję sam tego doświadczyć. Wszedłem do sypialni po książkę, jednak z lenistwa, czy może z zaufania do swojego zmysłu orientacji, nie zapaliłem światła. Nagle stanąłem jak wryty, a serce skoczyło mi do gardła. Po drugiej stronie łóżka była ludzka postać. Wyraźnie widziałem zarys jej kształtów.
Czytaj...

 

Tożsamość spod znaku totemu - Andrzej Koraszewski (14-11-2011)

Nigdy w przeszłości nie było takiej ruchliwości społecznej, setki milionów ludzi wędruje z jednego kraju do drugiego, nigdy jeszcze nie było tylu małżeństw międzyrasowych, człowiek czarny czy żółty dawno przestał dziwić, kiedy spotykamy go jako lekarza, profesora na uczelni, posła, czy dyrektora przedsiębiorstwa. Skończył się prymat mężczyzn, kobiety dominują na uniwersytetach, są obecne w biznesie i w polityce. Internet przekreślił granice, młodzi ludzie od najwcześniejszego dzieciństwa obcują z całym światem.
Czytaj...

 

Refleksje niewierzącego nad przyszłością chrześcijaństwa - Radosław S. Czarnecki (14-11-2011)

Można stwierdzić, iż chrześcijaństwo wchodzi w etap swego rozwoju nader zbliżony (bądź bardzo podobny) do egzystencji judaizmu od wieków: rozproszenie, diaspora w morzu innych kultur, wyznań czy quasi-religii, odrębność gmin (w sferze kultu, doktryny czy interpretacji Pisma Św.).  "...Chrześcijanie będą musieli przyzwyczaić się do tego, do czego Żydzi są przyzwyczajeni od wieków". Czyli do życia zarówno jako diaspora jak i mniejszość, pośród obcej ideologicznie bądź doktrynalnie masy ludności.
Czytaj...

 

Profesor Stapel na dopingu. O upiększaniu psychologii społecznej - Jarosław Klebaniuk (14-11-2011)

Diederik Alexander Stapel uważany był za wzorcowy przykład dobrego naukowca i nauczyciela akademickiego: pracowity, twórczy, aktywny, przychylny wobec studentów i współpracowników, dużo publikujący - budził podziw i uznanie. Pod koniec sierpnia 2011 roku trzej młodzi badacze zgłosili szefowi instytutu psychologii pewnej holenderskiej wyższej uczelni, że podejrzewają pana dziekana o fałszowanie danych.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Homeopatia kryzysów. Między przełomami w nauce i przemianami społecz.
Spotkanie PSR Wrocław 24XI t: Czy patriotyzm jest racjonalny?
Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Fizyki UW
Chorzów/Katowice - spotkanie Śląskich Racjonalistów w planetarium
Spotkanie PSR Wrocław 17XI t: Kalejdoskop współczesnego hinduizmu
Zebranie PSR Warszawa - 21 listopada 2011 r.


Nowiny naukowe


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
"Znalezione w sieci"
Religie:
"Jezusowi" naprawdę poluzowały się klepki
Jak działa Bóg?
Lista przekleństw zakazanych przez Kościół:
Lesbijki? Nie dostaniecie tortu!
Filmy dokumentalne i inne prezentujace KK w roznych aspektach
Czy Jezus był mężczyzną?
Dowód na nieistnienie Boga?
Problem indoktrynacji dzieci.
Filozofia i światopogląd:
Twarze wiary
Ruch (P) w stronę ogrodu (E), czyli nowe prawo w fizyce politycznej
wolna wola - ważniejsza od rozumu
Wywrotowy racjonalizm ?
Patriotyzm jako cnota (nie)pożądana
Nie lubię ateoszowinizmu !
Zdrajcy?
Kościół i antyklerykalizm:
Kardynał Dziwisz wyrzuca Vivaldiego
Zerwanie konkordatu i co wtedy?
Państwo narzuca niemoralne prawo?
Formuła 1 i relikwie
Lista przekleństw zakazanych przez Kościół:
Pomocy - chcę zrezygnować z religii, ale..
united colors of god
Bóg to pieniądz
Morderca ks. Popiełuszki pisze dla "Faktów i Mitów"
Nauka:
Od wyboru błądzenia przypadkowego do mechaniki kwantowej
Problem z inteligentnymi maszynami
i co wy na to płaszczaki?
Realne szanse na kontakt z inną cywilizacją w kosmosie
Księżyc Europa - cel numer 1
Wielki Zderzacz Hadronów
Inżynierska ruletka
Społeczeństwo i kraj:
"Tak" dla "zakazu pedałowania", bo "tak"
Krzyż celtycki i znak falangi zatwierdzone przez sąd
Który z nowych ministrów twoim zdaniem...
(Oct)opus Dei
Ględzenie starego pierdoły
A propos expose premiera Tuska
Tusk proponuje zmiany w Konkordacie - expose
Olewnik sam się porwał
Odwrocenie wartosci
Wsparcie Romana Kotlińskiego
Blogoslawieni ubodzy duchem, albowiem ...
Gowin ministrem sprawiedliwości
Podatek dochodowy:
Włoski rząd ekspertów
O symbolach w sejmie
O wierze i braku sceptycyzmu
woda na młyn antyszczepionkowców
Kultura:
Piknik pod pustym krzyżem
Życie pod lupą
ABC Racjonalisty:
Pytanie prawne
Kodeks etyczny polityka?
O wszystkim i o niczym:
Maryla Rodowicz - lans "na Dodę"
Wzrost zachorowań na polio w Nigerii
Humanizm a debilizm ...
A imię jego czterdzieści i cztery
Chętni mile widziani
Myliłem się w sprawie Hamasu
Największa w historii nagonka medialna na FiM
Turcy do Turcji - czy aby i jak?
Udajecie przed innymi, że jesteście wierzący?

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.