Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.594.780 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Postawa eksperymentalna różni się znacząco od postawy 'zdroworozsądkowej'. Zakłada bowiem, że w każdej chwili możemy odkryć nowe informacje, które znacząco zmienią nasz model świata. Tymczasem tzw. 'zdrowy rozsądek' opiera się na założeniu, że już wiemy wystarczająco dużo na temat natury świata, by tylko w ostateczności delikatnie modyfikować naszą wiedzę."
 Religie i sekty » New Age

New Age w Polsce [7]
Autor tekstu:

Podsumowanie — lata 90.

W latach 90. widzimy kontynuację pewnych nurtów, które pojawiły się w latach 70. i 80., kiedy to powstawały pierwsze wspólnoty, jakie wyłoniły się na fali kontrkultury lat 60. w USA i Europie Zachodniej, przy czym do kraju docierały one po pierwsze później, a po drugie za pośrednictwem nie tyle Wschodu (casus np. Cyborana), co zachodnich realizacji orientalnych tradycji. Wspólnoty miały ściśle określony charakter: buddyjski czy hinduistyczny i odwoływały się do konkretnych i koherentnych starożytnych tradycji. W Polsce do dziś takie wspólnoty istnieją, nie okazały się zatem kulturową efemerydą. Ale w latach 90. widzimy proces innowacji - widoczny przede wszystkim w USA i Europie, ale zaznaczający się też w Polsce. Jest to swoista ewolucja polegająca na heterogenizacji nurtów włączanych w obręb propozycji alternatywnych. I tak w ramach wspólnoty — centrum, ośrodka — mogą pojawiać się różnego rodzaju elementy pochodzące z różnych tradycji i dziedzin (obok jogi — terapia Gestalt, obok medytacji zen — muzykoterapia).

Często jednak mamy do czynienia z realizacjami jednorodnymi wewnętrznie, „cząstkowymi": jedna grupa — jedna metoda, por. np. casus kursów, niezwykle od początku lat 90. rozpowszechnionych, co zresztą samo w sobie jest swoistym fenomenem kulturowym. Również nowym zjawiskiem są wymienione wyżej formy edukacyjne, zakładające ciągłość nauki przekazywanej w ich ramach.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
New Age w Polsce
New Age w Polsce


« New Age   (Publikacja: 25-07-2002 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Joanna Żak-Bucholc
Zajmuje się etnologią i religioznawstem. Publikowała m.in. w: 'ALBO albo Inspiracje Jungowskie'; 'Nie z tej ziemi'; 'Czwarty Wymiar'; 'Tytuł'.

 Liczba tekstów na portalu: 90  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Kilka uwag na marginesie poprawności politycznej oraz innych wkurzających rzeczy
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1455 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365