Aluminizacja zwierciadła
Autor tekstu:

Tego etapu nie jesteśmy w stanie wykonać sami, gdyż wymagana jest do tego komora próżniowa i specjalistyczny sprzęt. Ja wysłałem swoje zwierciadło do firmy, która na co dzień wykonuje lusterka samochodowe, ale już od ponad 50 lat jest polecana przez osoby, które wykonują własne zwierciadła teleskopowe. Niegdyś zwierciadła były srebrzone i nadal można wykonać to we własnym zakresie, ale wymaga to pracy z trującymi odczynnikami. Przede wszystkim jednak powłoka srebra czernieje szybko w zanieczyszczonym powietrzu i po kilku miesiącach proces ten trzeba powtórzyć. Powłoka aluminiowa powinna wytrzymać około 5 lat albo dłużej w mniej zanieczyszczonych miastach, po czym należy ją usunąć i nałożyć nową.


Rycina 67. Pakowanie zwierciadła do wysyłki do aluminizacji. Należy wyciąć kwadraty ze styropianu i położyć 3-4 warstwy na dno pudełka. Zwierciadło należy następnie obłożyć styropianowymi arkuszami z wyciętym otworem po środku. Na górę należy również położyć 3-4 warstwy i pudełko dobrze zamknąć i zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem.

Po otrzymaniu zwierciadła należy być bardzo ostrożnym i podczas dopasowywania do tuby jego powierzchnia powinna być pokryta watą i tekturą, aby zapobiec uszkodzeniom.

Zwierciadło nie można myć środkiem do mycia szyb! Powłoka jest bardzo delikatna, nie można jej niczym pocierać! Drobiny kurzu można usuwać dmuchając gumową gruszką, a większe usunąć plastikową pęsetą. Odpada szorowanie chusteczkami czy patyczkami higienicznymi. Zwierciadło nie powinno myć się częściej niż dwa razy w roku. Sposób mycia podaje poniżej:

  • Wyczyść i wypłucz dokładnie miskę o wymiarach większych niż zwierciadło.
  • Nalej do niej letniej wody i kroplę łagodnego płynu do mycia naczyń.
  • Zanurz zwierciadło w wodzie i pozostaw je tam na 10-15 minut.
  • Jeśli po tym czasie nadal widoczne są jakieś ślady na powierzchni zwierciadła, użyj wacików farmaceutycznych (nie zostawiają włókien) i delikatnie przecierając, spróbuj je usunąć. NIE WYWIERAJ NACISKU! Wacik powinien przesuwać się lekko po powierzchni zwierciadła od środka ku krawędziom, zmieniaj waciki często.
  • Wylej wodę, wlej świeżą i wypłucz w niej zwierciadło, powtórz pięć razy.
  • Trzymając zwierciadło pod skosem, spłucz jego powierzchnię używając 4-5 litrów wody destylowanej — to usunie minerały i zanieczyszczania z wody kranowej.
  • Postaw zwierciadło pod skosem do wyschnięcia — kilka większych kropelek na powierzchni można usunąć dotykając je kantem chusteczki.

Jeśli artykuł ten zachęcił Cię do wykonania własnego zwierciadła i podjąłeś decyzję o budowie teleskopu, koniecznie daj nam o tym znać na forum ATM. Życzę każdemu z Was wiele wytrwałości i powodzenia. Chętnie służę radą i pomocą.

Dodatkowe materiały:

Język angielski:

Programy freeware:

Język polski:


<<< Maska Coudera i figuryzacja zwierciadła ||| Zakup dodatkowych elementów>>>Marcin Klapczyński
Ukończył biologię molekularną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako Research Specialist in Health Science w Department of Anatomy and Cell Biology na University of Illinois w Chicago. Obecnie pracuje jako Associate Cell Biologist / Histologist w Abbott Laboratories (Illinois). Specjalizuje się w ekspresji białek 'od zera', hodowlach linii komórkowych, symulacji in vitro procesów zachodzących w komórkach. Jego pasją jest teoria ewolucji, w szczególności ewolucja systemów biochemicznych i pochodzenie życia we Wszechświecie.

 Liczba tekstów na portalu: 22  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 1  Pokaż tłumaczenia autora

 Oryginał.. (http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4847)
 (Ostatnia zmiana: 24-06-2006)