Zjednoczenie nie może tłumić różnorodności
Autor tekstu:

Komentarz prof. Nowickiego dotyczący Listy Ateistów i Agnosytków

Sprawa umieszczenia mnie na liście nie jest taka prosta. Gdyby to była LISTA ATEISTÓW, sam bym się zgłosił jeszcze w lipcu. Nie jestem agnostykiem i nie chcę być na wspólnej liście z agnostykami, żebym nie musiał później wyjaśniać, ze nie jestem agnostykiem. 

A poza tym w ogóle nie lubię „wspólnych list", ponieważ lekceważą różnice, a dla mnie właśnie różnorodność ludzi jest wartością kulturalną. Cenię LEIBNIZA za odkrycie, że nie ma dwóch jednakowych liści, a Antoniego Bolesława DOBROWOLSKIEGO za odkrycie, że nie ma dwóch jednakowych gwiazdek śniegowych. W człowieczeństwie jako gatunku biologicznym najbardziej podoba mi się to, ze każdy człowiek jest inny. 

W programie Stowarzyszenia Wolnomyślicieli należy umieścić zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich dążeń do uniformizowania, ujednolicania ludzi, do przekształcania ich w jedną „owczarnię", w której wszyscy mają jednakowe poglądy, takie jak (dusz)pasterz. Niedawno rozmawiałem z katolikiem. Zapytałem go, dlaczego jest katolikiem, czy jest coś takiego, co podoba mu się w katolicyzmie. Odpowiedział: „Czy może być coś piękniejszego niż ten ideał: jeden pasterz i jedna owczarnia".

Więc: jestem ATEISTĄ od lipca 1932 — dokonałem takiego samookreślenia się po ukończeniu pierwszych 13 lat życia i przez następne 75 lat nie było ani jednej takiej chwili, w której chciałbym się z tego samookreślenia wycofać. Mogę dodać jeszcze kilka innych samookreśleń, jestem WOLNOMYŚLICIELEM i RADYKALNYM PLURALISTĄ, przyznającym każdemu prawo do tworzenia sobie własnej filozofii, własnej religii, własnego ateizmu.


Andrzej Rusław Nowicki
Ur. 1919. Filozof kultury, historyk filozofii i ateizmu, italianista, religioznawca, twórca ergantropijno-inkontrologicznego systemu „filozofii spotkań w rzeczach". Profesor emerytowany, związany dawniej z UW, UWr i UMCS. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli oraz Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. Założyciel i redaktor naczelny pisma "Euhemer". Następnie związany z wolnomularstwem (w latach 1997-2001 był Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Polski, obecnie Honorowy Wielki Mistrz). Jego prace obejmują ponad 1200 pozycji, w tym w języku polskim przeszło 1000, włoskim 142, reszta w 10 innych językach. Napisał ok. 50 książek. Specjalizacje: filozofia Bruna, Vaniniego i Trentowskiego; Witwicki oraz Łyszczyński. Zainteresowania: sny, Chiny, muzyka, portrety.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 52  Pokaż inne teksty autora

 Oryginał.. (http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5608)
 (Ostatnia zmiana: 31-10-2007)