Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.317.258 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 208 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Koncepcje religijne podlegają wyłącznie sile inercji własnej tradycji i autorytetowi aktualnych zwierzchników odpowiednich instytucji wyznaniowych, ci zaś nie są bynajmniej zainteresowani w rozszerzaniu sfery wpływów rozumu.
 Tematy różnorodne » PSR » Inicjatywy społeczne » Ateo coming out

Zjednoczenie nie może tłumić różnorodności
Autor tekstu:

Komentarz prof. Nowickiego dotyczący Listy Ateistów i Agnosytków

Sprawa umieszczenia mnie na liście nie jest taka prosta. Gdyby to była LISTA ATEISTÓW, sam bym się zgłosił jeszcze w lipcu. Nie jestem agnostykiem i nie chcę być na wspólnej liście z agnostykami, żebym nie musiał później wyjaśniać, ze nie jestem agnostykiem. 

A poza tym w ogóle nie lubię „wspólnych list", ponieważ lekceważą różnice, a dla mnie właśnie różnorodność ludzi jest wartością kulturalną. Cenię LEIBNIZA za odkrycie, że nie ma dwóch jednakowych liści, a Antoniego Bolesława DOBROWOLSKIEGO za odkrycie, że nie ma dwóch jednakowych gwiazdek śniegowych. W człowieczeństwie jako gatunku biologicznym najbardziej podoba mi się to, ze każdy człowiek jest inny. 

W programie Stowarzyszenia Wolnomyślicieli należy umieścić zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich dążeń do uniformizowania, ujednolicania ludzi, do przekształcania ich w jedną „owczarnię", w której wszyscy mają jednakowe poglądy, takie jak (dusz)pasterz. Niedawno rozmawiałem z katolikiem. Zapytałem go, dlaczego jest katolikiem, czy jest coś takiego, co podoba mu się w katolicyzmie. Odpowiedział: „Czy może być coś piękniejszego niż ten ideał: jeden pasterz i jedna owczarnia".

Więc: jestem ATEISTĄ od lipca 1932 — dokonałem takiego samookreślenia się po ukończeniu pierwszych 13 lat życia i przez następne 75 lat nie było ani jednej takiej chwili, w której chciałbym się z tego samookreślenia wycofać. Mogę dodać jeszcze kilka innych samookreśleń, jestem WOLNOMYŚLICIELEM i RADYKALNYM PLURALISTĄ, przyznającym każdemu prawo do tworzenia sobie własnej filozofii, własnej religii, własnego ateizmu.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Kocham to, co jeszcze nie istnieje... Rozmowa z Profesorem Andrzejem Nowickim
Złota Księga moich spotkań z filozofią

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Ateo coming out   (Publikacja: 31-10-2007 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Andrzej Rusław Nowicki
Ur. 1919. Filozof kultury, historyk filozofii i ateizmu, italianista, religioznawca, twórca ergantropijno-inkontrologicznego systemu „filozofii spotkań w rzeczach". Profesor emerytowany, związany dawniej z UW, UWr i UMCS. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli oraz Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. Założyciel i redaktor naczelny pisma "Euhemer". Następnie związany z wolnomularstwem (w latach 1997-2001 był Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Polski, obecnie Honorowy Wielki Mistrz). Jego prace obejmują ponad 1200 pozycji, w tym w języku polskim przeszło 1000, włoskim 142, reszta w 10 innych językach. Napisał ok. 50 książek. Specjalizacje: filozofia Bruna, Vaniniego i Trentowskiego; Witwicki oraz Łyszczyński. Zainteresowania: sny, Chiny, muzyka, portrety.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 52  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: W chiński akwen... Wolność w Hongloumeng
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5608 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365