Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
129.619.958 wizyt
Ponad 1046 autorów napisało dla nas 7158 tekstów. Zajęłyby one 28146 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 631 głosów.
Nowości w sklepie:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wielka jest obojętność nieba."
Archiwum streszczeń artykułów

Czy trwały pokój w Syrii i Iraku jest możliwy? cz. 3
Adam Pawłowski  (01-12-2016)
Wszystkie różnice dzielące terytorium dzisiejszej Syrii i Iraku stworzone zostały ponad głowami narodów, ludów i plemion, przez wielkie mocarstwa w traktacie Sykes-Picot z 16 maja 1916. 3 miesiące po dokładnej rocznicy stulecia tego układu, narzucone podziały są takim samym uciemiężeniem jakim były przez cały upływający wiek. Cesarstwo Austro-Węgierskie złożone z tak wielu ludów potrzebowało swojej wielkiej wojny, aby mógł rozpaść się twór który nie mógł funkcjonować w nowym stuleciu. Według Ocalana Syria i Irak zostają grzebane poprzez to, co pogrzebało wcześniej podstawy Austro-Węgier, a później cały system: obudzenie się narodów. Z rąk kolonizatorów powinny wypaść wodze Bliskiego Wschodu, a same ludy, narody i zbieżne religijnie organizmy powinny wreszcie okrzepnąć i dać się narodzić tym, których narodziny opóźniono. Do tekstu..
Jak państwowa poczta zbudowała Amerykę
Aleksander Piński  (01-12-2016)
W ciągu dwóch pokoleń Amerykanie prawie rozwiązali problem analfabetyzmu i stworzyli najlepiej poinformowane społeczeństwo świata. Wszystko to dzięki państwowej poczcie - pisze Winifred Gallagher w książce "How the Post Office Created America: A History". Do tekstu..
Jak polscy Amerykanie wyrastają na głównych rozgrywających
Mariusz Agnosiewicz  (29-11-2016)
Po ostatnich wyborach amerykańskich pojawiły się opinie, że po raz pierwszy rozstrzygnęły głosy Polonii. Jest to nieprawda, gdyż głosy Polaków od kilku już dekad wyrastają na dyskretną siłę rozstrzygającą. Pod tym względem Polonia jest absolutnie unikalną grupą społeczną w USA. Typowa grupa związana jest bowiem z określoną partią, np. czarnoskórzy i Żydzi zawsze głosują na demokratów, protestanci zawsze głosują na republikanów. Polacy głosują natomiast na tych, którzy wygrywają wybory, a może inaczej: ci, na których głosują Polacy, prawie zawsze wygrywają - na 26 prezydentów ostatnich 100 lat, 24 było popieranych przez Polaków. Żadna inna grupa nie ma takiej zgodności preferencji z wynikami (dla porównania: jedynie 14 z 26 prezydentów USA było tymi, na których głosowała społeczność żydowska). W politologii Polonia jest określana jako "archetypowy swing vote". Wbrew stereotypom Polonia nie głosuje wcale według klucza religijnego i obyczajowego (największy paradoks USA: na kandydatów katolików częściej głosowali Żydzi niż Polacy). Odkąd Polonia rozstrzygnęła wybory na rzecz antyestablishmentowego JF Kennedy'ego, stała się obiektem bezpardonowego ośmieszania poprzez Polish jokes. Do tekstu..
O narkotykach, gekonach i granicach interdyscyplinarności
Oskar Wiśniewski  (26-11-2016)
W Indiach pacjenci, najczęściej uzależnieni od opiatów, przyjmują ukąszenia kobry indyjskiej jako substytut klasycznych narkotyków. Dopuszczenie do tej praktyki wymaga zgody osób posiadających te zwierzęta, a także uiszczenia całkiem wysokiej opłaty. Przyjemność ta jest niedostępna dla turystów, o których mówi się, że "z pewnością umarliby po pierwszym ukąszeniu". Tekst na marginesie głośno komentowanego w mediach przypadku zgonu w wyniku poddania się egzotycznej w polskich warunkach terapii z żabą amazońską. Do tekstu..
Czym jest wspólnota?
Piotr Jaskółka  (25-11-2016)
Wszelki społeczny ład winien urzeczywistniać się w ramach solidarności i wolności, bez poświęcania pod jakimkolwiek pozorem jednej czy drugiej. Idei solidarności nie sposób zamknąć w formule jakiejkolwiek instytucji. Dlatego wszelkie takie próby, które usiłują narzucić i wymusić postawę solidarności - jak choćby model "państwa socjalnego" - w gruncie rzeczy stanowią jej karykaturę i zaprzeczenie. W przeciwieństwie do tego, wolność wręcz domaga się odpowiedniej instytucjonalizacji i jasno określonych granic. Do tekstu..
Macierewicz: Patriotyzm ateistów jest równie silny a czasem nawet silniejszy  (23-11-2016)
Na fali fermentu, jaki wywołały słowa posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy o deportacji ateistów nieobeznanych z polską konstytucją i nieszanujących wartości kultury polskiej, co w lewej części społeczeństwa wywołało oburzenie, w prawej - konsternację, a w nijakiej - nadzieje, dziennikarz TVNu postanowił dojechać w tej kwestii Antoniego Macierewicza, pytając go o profil światopoglądowy tworzonych przezeń wojsk obrony terytorialnej.
- Czy sądzi pan, że jak ktoś jest ateistą, to nie jest patriotą? - odparł stojący na czele MON regularny felietonista Radia Maryja i Telewizji Trwam. - Ja jestem zaskoczony taką konkluzją z pana strony. To jest kwestia filozoficzna, którą każdy w swoim sumieniu rozważy. Uważam, że wśród osób, które są niewierzące patriotyzm jest równie silny, a czasem nawet silniejszy. Podziwiam tych ludzi, którzy będąc ateistami równocześnie miłość ojczyzny kładą ponad wszystko i bardzo im za to dziękuję. Do tekstu..
Węgiel - główny zwycięzca amerykańskich wyborów
Mariusz Agnosiewicz  (21-11-2016)
W ostatnich dniach wartość KGHM urosła o 26%. Po wyborach prezydenckich w USA ceny miedzi poszybowały w górę. Głównym jednak zwycięzcą tych wyborów jest węgiel dla którego było to być albo nie być. Administracja Obamy prowadzi regularną walkę z węglem, zaś Clinton zapowiedziała, że dokona rozprawy ostatecznej. Obecnie szykuje się, że miliardy, które idą na dotowanie energii odnawialnej zostaną przekierowane na rozwój czystych technologii węglowych. Zmianie ma również ulec profil NASA, która ma przestać walczyć z globalnym ociepleniem na rzecz przyspieszenia prac nad załogowymi misjami kosmicznymi. Do tekstu..
Czy trwały pokój w Syrii i Iraku jest możliwy? cz. 2
Adam Pawłowski  (15-11-2016)
Dla Rosji wojna syryjska jest znakomitym polem do manewrów, przetestowania nowych technologii i zaprezentowania przy okazji wysokiego stopnia modernizacji ich armii, która z tą przestarzałą czasów sowieckich nie już ma wiele wspólnego. Syria Ba'athistów, a zwłaszcza Ba'athistów Assada zawsze orientowała się na wschód i ZSSR/Rosję. Uzyskanie stałej bazy lotniczej na terytorium tak newralgicznym jak Bliski Wschód jest nie lada osiągnięciem dla rosyjskiej polityki. Podbudowa własnego wizerunku poprzez uzyskanie tzw. niezatapialnego lotniskowca na Bliskim Wschodzie jest od miesięcy podkreślana przez rosyjskie media. Rzeczywiście Syria miała stać się dla Rosji znacznie skromniejszym odpowiednikiem Izraela dla Stanów Zjednoczonych Do tekstu..
Co to jest Aleppo?
Tomasz Badura  (14-11-2016)
17 grudnia 2010 roku tunezyjski bezrobotny Mohamed Bouazizi, podpalił się ze skutkiem śmiertelnym w proteście przeciwko brakowi perspektyw na poprawę swojej sytuacji życiowej (tak na marginesie, w Polsce też mieliśmy taki przypadek w 2013 roku... tak, tak nawet w wolnej i demokratycznej Polsce). Niedługo potem na niemal cały arabski świat rozlała się fala protestów, które tak zachwyciły zachodnią społeczność, że celowo lub też nieświadomie pominięto rolę jaką odegrał tam islamski konserwatyzm i fundamentalizm. Arabska rewolucja stała się dla Zachodu potwierdzeniem fałszywego i naiwnego skądinąd przekonania, szerzonego przez wielu intelektualistów, że cały niezachodni świat niczego nie pragnie bardziej niż zachodniej demokracji. Do tekstu..
Czy trwały pokój w Syrii i Iraku jest możliwy?
Adam Pawłowski  (14-11-2016)
Specyficzny ruch stanowiący mieszankę panarabizmu, nacjonalizmu z socjalizmem, posłużyła na Bliskim Wschodzie do przejęcia władzy przez kulturowe mniejszości nad społecznymi większościami. W szyickim Iraku byli to Sunnici stanowiący około 38% kraju, a w sunnickiej Syrii - Alawici Assada (ten odłam szyityzmu stanowi zaledwie 11% ludności kraju). Taki układ władzy, nie posiadającej silnego zaplecza społecznego, zaowocował koniecznością jej sprawowania w sposób autorytarny, opierający się na rozbudowanym aparacie bezpieczeństwa. Do szczególnych sojuszników Assada należałoby zaliczyć także wszystkie wyznania chrześcijańskie, które pod rządami alawickiej partii Ba'ath mogły czuć się bezpiecznie jak długo nie przejawiały nastrojów anty-reżimowych. Do tekstu..
Patriotyzm racjonalny
Emil Faguet  (13-11-2016)
Nie wiem, czym byłby człowiek bez indywidualnej żądzy potęgi i bez żądzy potęgi zbiorowej. Sądzę, że byłby on tak jałowy, że jakiś gatunek zwierzęcy zająłby jego miejsce w rządach planety i zrobiłby z człowieka w rychłym czasie swoje bydlę juczne. Przypuśćcie że pewnego dnia ludzkość, znużona rywalizacją i współdążeniem do jednego złotego runa, zatrzymuje się w spoczynku i w abstynencji pragnienia; taki był mniej więcej nastrój ducha znacznej części ludzkości, mianowicie Cesarstwa Rzymskiego począwszy od II w. - przypuśćcie takie zjawisko. Wystarczy, że jakaś minimalna cząstka ludzkości rozbudzi w sobie dążenie do lepszego bytu, wystarczy, że minimalna cząstka ludności czuje się źle u siebie z powodu klimatu lub mniejszej płodności gruntu, a natychmiast skorzysta ona z owego stanu bezwoli pozostałej reszty gatunku ludzkiego, aby sobie, gdzie zechce, wykrajać imperium; i oto znów granice odbudowane. Narody to nic innego jak twarde pestki rodzaju ludzkiego, które otoczyły się częściami miękkimi lub zmiękczonymi ludzkości. Ilekroć naród jaki ginie, cywilizacja się cofa. Do tekstu..
Amerykańska ruletka wyborcza
Paweł Woźniak  (12-11-2016)
Demokracja amerykańska, uchodząca za jedną z kolebek współczesnej demokracji w ogóle nie jest tożsama z prostymi "rządami większości". Opiera się na pewnych rozwiązaniach mających swoje korzenie jeszcze w czasach tzw. Ojców Założycieli. Sama ordynacja wyborcza oraz prawo głosu nie jest - bezpośrednie, proporcjonalne ani w prosty sposób równe. Do tekstu..
Tajniki kognitywistyki językowej
Olgierd Żmudzki  (10-11-2016)
W pierwszej połowie XX okazało się, że - nie wypowiadając tego wprost - większość językoznawców sądziła, że posługiwanie się na całym świecie tysiącami różnych języków nie sprawia, by przy ich pomocy powstawały bardzo różniące się obrazy świata. Kiedy w latach trzydziestych XX wieku pojawiała się teoria Sapira-Whorfa, wywołała ona u części językoznawców prawdziwy szok. Z czego on wynikał? Teoria ta pojawiła się za sprawą działań Benjamina Whorfa, który badając języki indiańskie zauważył, że różnią się one w sposób istotny od języków europejskich. Wskazał, że nie są to pewne tylko różnice gramatyczne, lecz w ich efekcie Indianie posługujący się swoimi językami tworzą i żyją w innym świecie, różnym od świata Europejczyka. Do tekstu..
Demokratyzacja własności przedsiębiorstw
Marc Mathieu  (07-11-2016)
Ministerstwo Rozwoju chce popularyzacji akcjonariatu pracowniczego. Ma to być jeden ze sposobów na zwiększenie dochodu Polaków. USA to kraj z najbardziej rozwiniętą taką formą własności. Funkcjonuje tam 10 tys. firm z akcjonariatem pracowniczym. Obroty takich firm rosną o ok. 2,5 proc. szybciej od innych. Szacuje się, że 2 mld dolarów ulg podatkowych, którymi zachęca się firmy do przechodzenia na akcjonariat pracowniczy przekłada się na zwiększenie obrotów gospodarczych o ok. 17 mld dolarów. W Europie natomiast własność pracownicza, ten miernik prawdziwej demokracji, rozwija się w Wielkiej Brytanii, kurczy natomiast w Europie kontynentalnej. Do tekstu..
Dobry Polak, to uniżony Polak
Tomasz Badura  (07-11-2016)
Po referendum brexitowym niektórzy Brytyjczycy najwyraźniej uznali, że mają już oficjalne przyzwolenie na okazywanie swych prawdziwych uczuć wobec imigrantów. Natychmiast wzrosła fala nienawiści wobec przybyszów ze wschodnich krajów Europy. Obecnie fala opada a wskaźnik hate crime wydaje się powracać do swojego "normalnego" poziomu. Wielu mieszkających na Wyspach Polaków doznało z tego powodu silnych i przewlekłych objawów traumy, którą bardziej niż owe akty nienawiści, wydaje się wywoływać część polonijnych pseudo-mediów. Popularne polskie portale skierowane do Polonii w UK, już na wiele miesięcy przed referendum wieszczyły tragedię jaka spotka rodaków, gdy Wielka Brytania opuści UE. Potem, gdy wzrosła fala nienawiści, wywołały wśród Polaków tak wielką psychozę, że niektórzy boją się używać języka polskiego nawet stojąc w kolejce przy kasie Do tekstu..
Paderewski w 1910: Uczą nas szacunku dla obcych, a pogardy dla swoich  (07-11-2016)
Mija dziś 156 rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytora o międzynarodowej renomie, który został premierem rządu II RP. Z tej okazji warto przypomnieć jego słynne przemówienie z 1910 roku na uroczystości Roku Szopenowskiego - przemówienie, które wyjaśniało, dlaczego Fryderyk Szopen był najwierniejszą i najwybitniejszą syntezą polskości. Słowa jakie wypowiedział u progu odzyskania niepodległości brzmią niezwykle aktualnie po dziś dzień: "W sercach nieład uczuć, w umysłach pojęć zamęt. Uczą nas szacunku do obcych, a pogardy dla swoich. »Precz z Polską« - wołają - »niech żyje ludzkość!«. Jak gdyby życie ludzkości ze śmierci narodów powstać mogło!" Do tekstu..
Przeludnienie to mit
Mariusz Agnosiewicz  (06-11-2016)
Wielokrotnie przy omawianiu jednego z kluczowych problemów społecznych współczesnej Polski - głębokiej zapaści demograficznej - podnoszony jest jak mantra zupełnie irracjonalny argument "A bo świat i tak jest przeludniony!". Abstrahując już od tego, że Europę dotyka problem starzenia i wymierania, a polskie wymieranie na tle wymierającej Europy jest szczególnie duże, to przede wszystkim powiedzieć trzeba, że cała koncepcja przeludnienia świata jest mitem, który narodził się jeszcze u schyłku XVIII w. i od tego czasu regularnie mutuje. Ów mit jest wykorzystywany niemal wyłącznie do uzasadniania takiej polityki społecznej, która prowadzi do wymierania najbardziej rozwiniętych fragmentów kultur ludzkich. Oto kilka liczb i faktów, które ukazują irracjonalną naturę tego mitu. Do tekstu..
Czy istnieje potrzeba powrotu do wspólnot?
Piotr Jaskółka  (23-10-2016)
Migracja znacznie utrudnia nam funkcjonowanie w naturalnych, lokalnych wspólnotach. Utrudnia ich powstanie. Trudno nam sobie zaufać, ponieważ świat organizacji wymaga wzajemnej rywalizacji, coraz większej wydajności, skuteczności. Spłyciliśmy naszą komunikację do tekstowych komunikatów, ograniczając liczbę kontaktów twarzą w twarz. Spotykamy postaci, z którymi nic - poza ewentualnymi interesami - nas nie łączy. Nie znamy sąsiadów mijanych na klatce schodowej czy przed blokiem, nie mówiąc o osiedlach czy miastach. Nie ulega wątpliwości, że nastąpiła atomizacja społeczeństwa. Człowiek otoczony innymi ludźmi stał się samotny, niekoniecznie zdając sobie z tej samotności sprawę. Odczuwa brak czegoś. Często czuje się niekompletny. Rozdarty pomiędzy role. Czy tak właśnie chcemy żyć? Do tekstu..
Watykan stawia na Chiny
Mariusz Agnosiewicz  (23-10-2016)
Do niedawna było tak, że Dalajlama był guru europejskiej lewicy i wszelkich postępowców, natomiast papież był domeną prawicy. Dziś wszystko wywróciło się do góry nogami. Marian Kowalski i wielu prawicowców oskarża Watykan o lewacki wychył, jednocześnie Dalajlama wprawia w konsternację postępowców swoimi antyimigranckimi wywodami. Narodowcy komplementują dziś Dalajlamę i krytykują papieża. Watykan tymczasem dokonuje historycznego zwrotu ku Chinom. Franciszek od początku pontyfikatu bojkotuje Dalajlamę, ostatnio nie został on zaproszony na międzyreligijną modlitwę o pokój do Asyżu. Pekin tak bardzo docenił ten ostatni gest, że prezydent Chin wysłał papieżowi prezent z niedwuznacznym zaproszeniem do nowego otwarcia katolicko-chińskiego. Do tekstu..
Śląskie serce Polski
Mariusz Agnosiewicz  (20-10-2016)
Tak jak Łużyce są ogniwem kulturowo-etnicznym, które łączy narody polski i czeski, tak Śląsk jest ogniwem, które łączy i spaja Wielkopolskę z Małopolską. Śląsk jest tym miejscem, gdzie spotyka się Wisła z Odrą, czyli dwa główne polskie krwiobiegi. Można bronić tezy, że Śląsk jest matecznikiem Słowiańszczyzny a więc i Polski jako takiej. Śląsk nie jest mniej polski niż historyczne regiony stołeczne, lecz jest sercem ziem polskich, nawet jeśli wielu Ślązaków tego nie dostrzega i nie rozumie. Z drugiej jednak strony reszta Polski też rzadko rozumie szczególne znaczenie Śląska dla Polski. Do tekstu..
Czy bez terapii szokowej mielibyśmy Ukrainę w Polsce?
Mariusz Agnosiewicz  (13-10-2016)
Popularna jest w Polsce opinia o skuteczności polskiej drogi wychodzenia z gospodarki socjalistycznej poprzez porównanie zmian PKB Polski i Ukrainy w ostatnim ćwierćwieczu. Otóż w 1990 Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu PKB, mówi się, dziś natomiast Polska ma ponad trzykrotnie wyższe PKB per capita aniżeli Ukraina. Jest to teza zupełnie bałamutna. W okresie panowania Kuczmy Ukraina najszybciej w Europie Środkowej zwiększała swoje PKB na głowę, zaś Polska najwolniej. Przeciwnie do Polski czy Białorusi, Ukraina nie chciała wybierać między wschodem a zachodem, dążąc od początku do łącznika wschodu i zachodu. Kiedy jednak cała Europa Środkowa przyłączyła się do unii rosyjskiej lub europejskiej, Ukraina musiała wybrać. Janukowycz zdecydował się początkowo na zachód, podkreślał wtedy swoje polskie korzenie. Sytuacja uległa zmianie, gdy do gry weszły Chiny, które przelicytowały zachód. Do tekstu..
Co przyniesie nam CETA?
Mariusz Agnosiewicz  (07-10-2016)
Pakty CETA i TTIP są kontynuacją projektu NAFTA. Został on stworzony w okresie, kiedy kapitalizm zmierzał do ewolucji demokratycznej. Spółki pracownicze zaczynały odnosić spektakularne sukcesy wypierając korporacje. NAFTA zatrzymała demokratyzację kapitalizmu i przyniosła renesans oligarchii. Była zamachem korporacji na kwitnący amerykański ruch pracowniczy. Dla Polski konsekwencje CETA będą analogiczne do konsekwencji NAFTA dla Meksyku. Przed NAFTA Meksyk był latynoskim liderem rozwoju. NAFTA zatrzymała rozwój Meksyku i zamieniła go w rezerwuar taniej siły roboczej. Rolnictwo straciło 1,3 mln miejsc pracy, a kraj popadł w zależność od pól amerykańskich. CETA to element wyścigu globalnego między korporacjami a Chinami o nowy podział świata. Do tekstu..
Przesilenie polskie czyli jak wszystko staje na głowie
Mariusz Agnosiewicz  (22-09-2016)
Równonoc jesienna w tym roku wyraźnie odbija się na polskiej polityce, która staje na głowie jak w średniowiecznym karnawale: 1. Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski wyłamali się z PO niezadowoleni ze "skrętu na prawo", powołali czteroposłową frakcję Europejscy Demokraci, która wśród swoich naczelnych haseł kładzie postulat "walki o świeckie państwo". ZChN w awangardzie walki o świeckie państwo! 2. Lider Nowoczesnej, celującej dotąd w liberalnych postulatach światopoglądowych, zaapelował do środowisk homoseksualnych, by się "nie obnosili" z orientacją, co wywołało gorącą polemikę w kwestii obnoszenia. 3. Leszek Miller w sprawie imigracji i rzezi wołyńskiej pokazuje swe konserwatywno-narodowe oblicze. Były rzecznik SLD Tomasz Kalita ogłasza swe nawrócenie pod wpływem Radia Maryja. 4. Duet singli PiSu, Pawłowicz i Kaczyński, staje w awangardzie liberalizacji marihuany. 5. Marian Kowalski odchodzi z Narodowców i jednoczy się z pastorem protestanckim, stając w awangardzie polemiki antyklerykalnej, krytykując Watykan za współpracę z gejami i imigrantami. Do tekstu..
O sporze, podziałach i wspólnocie
Piotr Jaskółka  (17-09-2016)
Każdy z nas dąży w swoim życiu do stanu, który można byłoby nazwać równowagą funkcjonalną, czy homeostazą. Z tego punktu widzenia narzędzie, jakim jest rozum miałoby za zadanie nie tyle dążyć do prawdy, co usuwać to, co tę homeostazę burzy. Może rzeczywiście na ogół jest tak, że nasz rozum poszukuje argumentów przede wszystkim po to, by nasz światopogląd był spójny. Mogłoby to oznaczać, że to, czy uznajemy coś za prawdę zależeć będzie bardziej od naszych osobistych doświadczeń niż od rzeczowych argumentów. Być może skłonni jesteśmy uznać za prawdę każdą opowieść, która coś nam daje, wyjaśnia i która nie przeczyłaby naszym osobistym doświadczeniom. W oparciu o wspólnotę doświadczeń tworzą się w społeczeństwach grupy światopoglądowe (polityczne i religijne), w których zawieszone zostają prawa logiki i języka (ten sam język w różnych grupach światopoglądowych nabiera bardzo różnych znaczeń dla poszczególnych słów i rozumowań). Do tekstu..
Polak diabłu pamięta! Legendy Polskie: Film TWARDOWSKY 2.0  (17-09-2016)
Wedle legendy, Pan Twardowski był szlachcicem, zamieszkującym w Krakowie w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła, więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie, do którego wcale nie planował się udawać. Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, w końcu stając się dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Ostatecznie wylądował na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Oto druga część legendy Twardowskiego we współczesnej poetyce i wykonaniu Tomasza Bagińskiego, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Do tekstu..
On the First World War propaganda and the image of enemy
Adam Pawłowski  (17-09-2016)
The propaganda during the First World War was the most important source to forward it andan effort of whole nation-states, together with money, food and weaponry. With this one previous sentence we could end this short paper treating on the propaganda during La Grande Guerra. But obviously that would steal us more in-depth understanding of the whole complicacy of the process. Because the First World War propaganda was unique. Unique in a sense that never before had been so popularly used and with such success, and never again so far for so long without causing dissent from some group of society. Do tekstu..
Europa Środkowa a Chiny. Doświadczenia rumuńskie
Alderyk Olrzyk  (17-09-2016)
Rumunia, podobnie jak Polska, a wraz z nią pozostałych kilkanaście mniejszych postkomunistycznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (tzw. grupa CEE16), widzi w Chinach nowego strategicznego partnera, który może włożyć swój istotny wkład w zrównoważony rozwój całego regionu. Wziąwszy pod uwagę mocarstwową pozycję Chin w wymiarze globalnym, czego konsekwencją jest nieunikniona asymetria we wzajemnych relacjach (i to na wielu poziomach), stwarzająca ryzyko powtórzenia się pewnych niekorzystnych, znanych z historii schematów, rozwój tej współpracy może być korzystny dla Rumunii i całej CEE16 tylko pod pewnymi warunkami. Do tekstu..
Czy rzeczywiście świat pochyla się nad puszczą?
Robert Grzeszczyk  (16-09-2016)
Tygodnik Polityka w dziale nauka opublikował wywiad Jędrzeja Winickiego z Humberto Delgadą Rosa, dyrektorem do spraw środowiska w Komisji Europejskiej. Powiedział on m.in. że sposób gospodarowania Puszczą określiło nieznane nam porozumienie z 2012: "Ale przede wszystkim jesteśmy rozczarowani, że wiosną polskie władze zwiększyły limit cięć, czym jednostronnie zmieniły zasady ochrony puszczy uzgodnione wspólnie w 2012 r. Zawarliśmy wtedy porozumienie z polskim rządem". Pozwoliłem sobie przedstawić krytykę argumentów portugalskiego urzędnika. Do tekstu..
Sztuczna inteligencja i biocybernetyka - czy świat zmierza w dobrą stronę?
Ksawery Tyzo  (16-09-2016)
5 sierpnia 2013 roku w Londynie odbyła się pierwsza w historii degustacja sztucznego mięsa wytworzonego z komórek macierzystych. Ich rozwojem zajmowali się naukowcy z laboratorium uniwersytetu w Maastricht w Holandii. Nad wynalazkiem generalną kontrolę sprawował Profesor Mark Post. Koszty produkcji tego przełomowego pożywienia sięgały około miliona złotych, ale suma ta w zwyczajowym dla technologii stylu, ma zacząć raptownie spadać. Do tekstu..
First World War Enthusiasm
Adam Pawłowski  (07-09-2016)
General enthusiasm of whole nations in the first months after mobilisations and final commence of the First World War is one of these moments in history which has few comparisons to itself. As it can be seen in many publications from that era by prominent and less prominent persons with positions in science, governance and authority, the events of July and August 1914 were rather unequivocally seen as a final relief and a moment of rejoicing for whole states and societies. It is true that there is not much experience in the social fabric of societies which unify people so broadly as the moment of finding a common enemy and the struggle against outside force or power. But the spirit of those first few months in 1914 is special in every respect. In this short paper I will try to depict the emotions and views of the public among European Powers in conflict which later got the name La Grande Guerra. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [134] [266] [267] [268] [269] [270]

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365