Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.738.012 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zwycięstwo rozumu może być tylko zwycięstwem rozumnych."
Przegląd wyników wyszukiwania

Oduroić Mikołejkę!
Anatol Ulman (30-06-2011)
Zafrapował mnie artykuł Zbigniewa Mikołejko "Ateizm urojony". Nie, nie jest to wykład nachalny, choć dowodzący, że ateizm już w zasadzie sczeznął, a wiara, choć przydałaby się jej apetyczna renowacja, właśnie spręża się, by odżyć i po światłej reanimacji stać ludzkim marzeniem. Pod koniec, zasławszy intelektualne pole bitwy trupami niedowiarków, autor jakby puszcza perskie oko, że całkowicie pewne nie jest nic, ale Bozia raczej istnieje. Do tekstu..
Cichy skandal systemu kastowego w Wielkiej Brytanii
Nick Cohen (30-06-2011)
Świeccy brytyjscy Azjaci, związani z partią Liberalnych Demokratów i Partią Pracy, od lat próbują przekonać rząd, by zajął się problemem dyskryminacji kastowej wśród imigrantów. Nie udało im się, ponieważ traktowanie nietykalnych jest jednym z wielkich tabu w polityce brytyjskiej. Do tekstu..
Pochwała niezgody domowej
Caden O. Reless (30-06-2011)
Nawoływanie do jedności i zgody niewiele obecnie polski Kościół realnie kosztuje, podobnie jak głoszenie innych podobnych komunałów pozbawionych istotnej treści. Biorąc pod uwagę fatalny stan stosunków wewnątrzkościelnych i silny prąd emancypacyjny, wyrażany przez przedstawicieli bardziej zradykalizowanych środowisk katolickich, wzywanie do narodowej jedności wygląda raczej na próbę odwrócenia uwagi wiernych i opinii publicznej od wewnętrznego rozkładu Do tekstu..
David Lynch i Maharishi
Jacek Tabisz (30-06-2011)
Wstrząsnął mną ostatnio dokument filmowy Davida Sievekinga zatytułowany "David chce odlecieć" pokazujący kolejne, toksyczne zetknięcie indyjskiego guru - tym razem Maharishiego Mahesha Yogi, z jedną z gwiazd zachodniej kultury, reżyserem Davidem Lynchem. Do tekstu..
Wybierający się do Gazy statek jest w rzeczywistości statkiem głupców
Ruth Dudley Edwards (29-06-2011)
Były to lat pięćdziesiąte. Miałam chyba siedem lat, kiedy wskazałam na fotografię Hitlera w jaskini mojej republikańskiej babki i zapytałam: "A co z Żydami, babciu?" Odpowiedziała: "Brytyjska propaganda". Babka Edwards nie była głupia, ale była mistrzynią w filtrowaniu i odrzucaniu informacji, która nie pasowała do jej poglądu na świat. Jeśli o nią chodziło, to naziści byli sojusznikami IRA i wrogami Brytyjczyków, a więc byli po właściwej stronie. Do tekstu..
Ewoluowanie terapii na raka
Matt Ridley (29-06-2011)
Medycyna zaprzęgła ewolucję do pracy. "Narządem", który najbardziej skutecznie wykorzystuje dobór naturalny, jest układ odpornościowy, używający prób i błędów do znalezienia odpowiednich przeciwciał na choroby zakaźne. Rozwój immunoterapii na raka wydaje się więc obiecującym podejściem, szczególnie w postaci terapeutycznych szczepionek na raka. Do tekstu..
Kościół jako partner w dyskusji o aborcji
Andrzej Dymkowski (29-06-2011)
Aborcja jest najczęściej aktem desperacji kobiety. Ale w większości przypadków można jej łatwo uniknąć: poprzez edukację seksualną i powszechną dostępność środków antykoncepcyjnych. Jeśli już musi nastąpić, to powinna się odbyć w cywilizowanych warunkach. Tą drogą poszedł nowoczesny świat. Do tekstu..
Świat w łapach humanistów
Andrzej Koraszewski (28-06-2011)
Na naszym forum Joanna Rutkowska pyta, jak ma się zachować podczas wyborów człowiek, który dobiega do trzydziestki (w domyśle można się doczytać, że ten dobiegający do trzydziestki człowiek bardzo chciałby, żeby świat był piękniejszy niż jest w rzeczywistości). Kiedy po drugiej wojnie światowej tworzono ONZ, robiono to z myślą, że uda się osiągnąć konsensus w tak oczywistej sprawie jak poszanowanie praw człowieka. Dziś przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest Katar, a od środy 22 czerwca br. funkcję wiceprzewodniczącego sprawuje Iran. Do tekstu..
Kochana Emmo B
PZ Myers (28-06-2011)
Ken Ham pieje z zachwytu, że udało mu się oszukać dziecko. Mała dziewczynka odwiedziła wystawę kamieni księżycowych NASA i odważnie podeszła do pani docent, żeby zadać jej standardowe pytanie, którego Ken Ham uczy dzieci - i jest z siebie ogromnie dumna. Zapytała: "Czy pani tam była?" Do tekstu..
Król Edyp à rebours
Caden O. Reless (28-06-2011)
Edyp był ślepy na długo przed wyłupieniem sobie oczu, i to wcale nie z powodu fatum, ciążącego jakoby nad rodem Labdakidów. Zbyt wielką moc przypisywał bogom i wróżbitom, a za mało wnikał w realne motywy działania otaczających go ludzi. Kreon zaś nie miał tym razem kompleksu Edypa; on po prostu chciał rządzić Tebami. Do tekstu..
Technologia nie jest polityką
Daniel Greenfield (27-06-2011)
Media społeczne i komunikacja globalna są skuteczniejsze w rękach Bractwa Muzułmańskiego, Emira Kataru i Władimira Putina niż w rękach reformatorów. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z tezą o mediach społecznych jako narzędziu wyzwolenia społecznego, niemniej jest prawdą. Narzędzia są agnostyczne. A destrukcyjne elementy w Internecie i skojarzonych z nim technologiach mobilnych nie uważają ich za doskonałą broń liberalizacji. Uważają tylko, że są doskonałą bronią. Do tekstu..
AGH – nowa katolicka uczelnia wyższa
Andrzej Tomana (27-06-2011)
Wpadł mi w ręce Biuletyn AGH 41-2011, w którym zacytowano fragment aktu erekcyjnego: "Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod budowę Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej. Działo się w królewskim stołecznym mieście Krakowie, w środę 20 kwietnia Anno Domini 2011, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadał Benedykt XVI, a metropolitą krakowskim był JE ks. kard. Stanisław Dziwisz, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski, a prezydentem miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski" Do tekstu..
Chcesz być grzeczny? Udawaj razem z nami…
Jacek Tabisz (27-06-2011)
W trakcie jednej z niedawnych rozmów opisując postać papieża Jana Pawła II użyłem słowa "pajac" wywołując tym oburzenie nie tyle wiernych katolików, co nastawionej na polityczną poprawność, mniejszościowej na szczęście, grupki ateistów. Starałem się naprawić mój błąd i do grona pajaców dorzuciłem też Dalajlamę i Sathya Sai Babę, lecz nie pocieszyło to moich adwersarzy. Do tekstu..
Homeopatia pod lupą UOKiK
Andrzej Gregosiewicz (26-06-2011)
W marcu 2011 roku zwróciłem się o pomoc do UOKiK. Chodziło mi tylko o to, by producent oscillococcinum (Boiron) informował pacjentów (w sposób dla nich zrozumiały), że cukrowe granulki zawierają wyłącznie "informację leczniczą" (cokolwiek to znaczy), a nie - materialną substancję czynną. Do tekstu..
Maleńki wodny owad bije rekordy głośności dzięki penisowi
Ed Yong (26-06-2011)
W jaki sposób tak mały owad wydaje tak głośne dźwięki? Nie jest to jasne. Wydaje się, że robi to przez pocieranie prążkowanym penisem o wyrostki na podbrzuszu, grając na swoich genitaliach jak na miniaturowych skrzypcach. "Smyczek" ma w tym przypadku 50 mikrometrów długości, ponadto żadna część ciała nie pełni roli wzmacniacza hałasu. Do tekstu..
Z czego utrzymuje się Państwo-Miasto Watykańskie?
Agnieszka Zakrzewicz (26-06-2011)
Miasto Rzym dostarcza co roku bezpłatnie tyle wody, ile wystarczyłoby dla 60 tys. osób, wykorzystywanej do podlewania ogrodów watykańskich, wybudowało też oczyszczalnie ścieków (które to do końca lat 60. odprowadzano do Tybru). Watykan nie zapłacił nigdy ani grosza, nawet gdy spółka usług komunalnych stała się prywatna i akcjonariusze zaczęli przyciskać "świętego klienta". Zapłacili włoscy podatnicy... Do tekstu..
Jak Bóg Kubie
Andrzej Koraszewski (25-06-2011)
Bóg niczego nie daje, bóg niczego nie obiecuje. To biskupi mówią w imieniu boga i w imieniu boga żądają, by kobiety rodziły więcej śmierci, by rodziły dzieci chore, skazane na cierpienie i szybką śmierć, by rodziły dzieci mimo choroby, nawet jeśli te i poprzednie dzieci mają zostać sierotami, by rodziły mimo, że ciąża jest wynikiem gwałtu. Do tekstu..
Agnostyk patrzy na Polskę i jej kościół
Mirosław Woroniecki (25-06-2011)
Narastającej obojętności wierzących odpowiada równie zwiększająca się obojętność środowisk nie wyznaniowych na sprawy wiary i kościoła, które postrzegają cywilizacyjne spętanie jedynie jako pewien dyskomfort i bardziej zainteresowane są w likwidacji państwowej dystrybucji dóbr i środków na rzecz kościoła niż konfrontacją zasad wiary z oświeceniowym sceptycyzmem. Do tekstu..
Złe argumenty demaskatora mitów o ateistach
PZ Myers (24-06-2011)
Tam, gdzie ludzie odrzucają dogmat i siły nadnaturalne, tam są racjonalni, a w tych częściach swojego życia, w których kłaniają się bogom, przekonaniom lub ideologii, są zwyczajnie szaleni w nieformalnym znaczeniu tego słowa. Możesz być tolerancyjnym, liberalnym chrześcijaninem o dobrym sercu, który odrzuca fundamentalizm, ale nie daje to twoim co durniejszym przekonaniom ochrony przed krytyką. Do tekstu..
O zniewalaniu mózgownic
Anatol Ulman (24-06-2011)
Idea zniewolenia jest taka: potężnym świństwem, raczej niewybaczalnym, jest ulec, zwłaszcza dobrowolnie, jakiejś pachnącej lub śmierdzącej ideologii; natomiast szczęściem pozostawanie w tej, w jaką nas bez udziału świadomości, wpakowano. Do tekstu..
Cuda-niewidy
Jerzy Neuhoff (24-06-2011)
Kościół zachowuje podziwu godną dwoistość i wybiórczość w wątpliwych kwestiach. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że w Rzymie odkryto groby dwojga męczenników z początków chrześcijaństwa. Chodzi o świętych Darię i Chryzanta, którzy zginęli w 283 roku. Wiek znaleziska oceniono przy pomocy metody radiowęglowej i to akurat mnie mocno zdziwiło. Kiedy tą metodą próbowano ocenić wiek całunu turyńskiego, została zakwestionowana na tysiączne sposoby, często nieźle uzasadnione. Do tekstu..
Dwa listy muzułmańskiego syjonisty
Kasim Hafeez (23-06-2011)
Nie rozumiem więc, jak Izrael może być "sztucznym państwem" i chciałbym wiedzieć, jakie inne państwa zaklasyfikowałaby pani jako równie nieprawne, skoro uważa pani za właściwe ogłaszać w krajowej telewizji "sztuczność" niezależnego, suwerennego państwa, którego niezależność została ratyfikowana przez ONZ. Do tekstu..
Ricklefs obraża neutralną teorię ekologii
Jerry Coyne (23-06-2011)
Zgadzam się z Ricklefsem, chociaż nie mam dość kwalifikacji, by być sędzią w tej sprawie. Przewidział on, że "neutralna teoria bioróżnorodności i biogeografii" będzie martwa i zapomniana w ciągu dziesięciu lat. Podejrzewam, że ma rację. I podejrzewam, że odpowiada mi ten sąd, bo pozostawia gatunkom indywidualność, którą od dawna ceniliśmy jako biolodzy ewolucyjni. Do tekstu..
Inwestycje w czarnowidztwo
Matt Ridley (23-06-2011)
Jako samozwańczy "racjonalny optymista", który twierdzi, że dla większości ludzi na świecie życie zmieniło się na lepsze, a przyszłość zapowiada się jeszcze lepiej, stawiam czoła pesymistycznym przesądom, które dominują wśród inteligencji. Jak powiedział John Stuart Mill: "nie ten przez większość ludzi jest podziwiany jako mędrzec, który ma nadzieję, kiedy inni rozpaczają, ale ten, który rozpacza kiedy inni mają nadzieję". Do tekstu..
Dobór płciowy i brak kobiet: czy winna jest nauka?
Richard Dawkins (22-06-2011)
Nauka jest bezstronnym poszukiwaniem prawdy. Jeśli chcesz robić dobre rzeczy, nauka dostarcza ci bardzo dobrych metod do tego celu. A jeśli chcesz robić złe rzeczy, nauka i tu również dostarcza najbardziej praktycznych metod. Czy naukowcy powinni powstrzymać się od rozwijania pożytecznych technik ze strachu, że mogą być źle użyte przez innych? Do tekstu..
Krwawe majaki kultury. Antropologia przesądu
Romana Kolarzowa (22-06-2011)
Kanibalizm nigdy nie znika ze społeczności ludzkich, jest w nich obecny albo w formie zagrożenia, albo pogłosek i baśni o transgresjach. Rzadko jednak zostaje on wpisany w sam trzon kultury, w jej Sanctissimum. Gdy taki wpis nastąpi, trzeba się liczyć z silnym impulsem projekcyjnym - z ustanowieniem kozłów ofiarnych, na których przeniesie się napięcia tym wpisem spowodowane. Doktryna chrześcijańska od późnego średniowiecza głosi zbawczą moc rzeczywistego spożywania krwi i Bożego ciała... Do tekstu..
Hindusi nie gęsi…?
Jacek Tabisz (21-06-2011)
Edukacja anglojęzyczna też często nie jest pozbawiona nacisku religijnego. Przeważnie angielskie szkoły średnie są współtworzone przez chrześcijan, lub wręcz przez chrześcijańskie organizacje. Ich stałym elementem jest wpisany w uczelnianą zabudowę kościół i lekcje religii chrześcijańskiej. Do tekstu..
Cynizm katolicyzmu rzymskiego i nieludzkość religii
Eric MacDonald (21-06-2011)
Nie dajcie się zwieść, religie nie cenią wolności. Nie znaczy to, że poszczególni wierni nie cenią wolności, ale pęd religii zawsze kieruje się ku ograniczeniu wolności wyboru, cynicznym ganieniu ludzi, którzy żądają wolności i ogólnym zaangażowaniu w nieludzkie praktyki. Do tekstu..
Janczarzy Watykanu
Andrzej Koraszewski (20-06-2011)
W artykule pod tytułem "Turboreligijność naszych czasów" wspomniałem o uwagach autora naszego hymnu narodowego o księdzu Marku, bożyszczu konfederatów barskich. Autor naszego hymnu narodowego (a późniejszy sędzia sądu najwyższego) nie miał ciepłych słów dla tego kapłana, ani zresztą dla samej konfederacji. Do tekstu..
W kręgu myśli Rose Wilder Lane, Isabel Paterson i Ayn Rand
Patrycja Walter (20-06-2011)
Wspólnym mianownikiem twórczości Rose Wilder Lane, Isabel Paterson i Ayn Rand była obrona idei laissez faire, indywidualizmu, państwa minimalnego oraz przeciwstawienie się szeroko rozumianym doktrynom kolektywistycznym. Pisarki krytykowały państwa komunistyczne, nazistowskie, jak i to, w którym przyszło im żyć, mianowicie Stany Zjednoczone wedle projektu prezydenta Franklina D. Roosevelta. Do tekstu..
Syria na drodze bez powrotu
Hillary Clinton (19-06-2011)
Stany Zjednoczone są zdecydowane stanąć po stronie syryjskiego narodu i jego uniwersalnych praw. Potępiamy zarówno niezważanie przez reżim Assada na wolę obywateli, jak pozornie bezinteresowną ingerencję Iranu. Stany Zjednoczone zastosowały sankcje w stosunku do wyżej postawionych syryjskich urzędników, z prezydentem Assadem włącznie. Staramy się, by sankcje dotknęły przede wszystkim sprawców tłumienia protestów Do tekstu..
Propaganda antynikotynowa i jej główny artykuł wiary
Marcin Dolecki (19-06-2011)
Celem mojego tekstu nie jest pisanie pochlebnie o zwyczaju palenia liści rośliny o eleganckiej łacińskiej nazwie Nicotiana tabacum, którą delektowanie się przyczyniło się prawdopodobnie do śmierci wielu dziesiątków milionów ludzi, lecz przedstawienie wybranych typowych zabiegów propagandowych, często stosowanych przez osoby, zaangażowane w walkę z nikotynizmem. Do tekstu..
Turboreligijność w czasach globalizacji
Andrzej Koraszewski (18-06-2011)
Ojciec Rydzyk postanowił wyswatać Ducha Świętego z Duchem Naszych Czasów. Oczywiście Tadeusz Rydzyk nie jest jedynym apostołem wykorzystania nowoczesności do szerzenia średniowiecznego zabobonu, bez wątpienia jest jednak najbardziej widoczny i na naszym skromnym podwórku dobrze pokazuje ten duchowy wymiar globalizacji. Do tekstu..
Pochwała fińskiej depresji
Małgorzata Piasek (18-06-2011)
Film mimo, że trwa długo, bo 130 minut, trzyma w napięciu. Depresyjny, ascetyczny, niepokojący klimat i aura unosząca się nad tym obrazem wyzwala w odbiorcy ciekawość co jeszcze za rogiem może się wydarzyć. Zdjęcia ulic nocą pokrytych śniegiem. Produkcja ta pełna jest symboliki, akcja płynie w wolny hipnotyczny wręcz sposób - nastroju dekadencji, melancholii. Do tekstu..
Niewierzący o sobie (Lista Ateistów)
Romana Kolarzowa (18-06-2011)
Moje najbardziej dotkliwe doświadczenie dyskryminacji światopoglądowej wiąże się z poszukiwaniem pracy w 2001 roku. Prowadziłam wtedy rozmowy z Instytutem Pedagogiki UJ. Słuchałam, jak prof. Franciszek Adamski cedzi: No cóż... to są ateiści... postkomuniści... to wszystko są środowiska bardzo lewicowe, tak - bardzo, bardzo lewicowe i zateizowane. Znalazłam miejsce w Rzeszowie - gdzie raczej "nie prezyduję i nie zaszczycam". Od czasu do czasu wracają drobne kąśliwości Do tekstu..
Polskie wolnomularstwo wobec problemu klerykalizmu
Karol Wojciechowski (17-06-2011)
W II RP polska regularna masoneria była predestynowana do odegrania roli, która przypadała temu ruchowi w jego heroicznej epoce na Zachodzie Europy. Andrzej Strug, Wielki Mistrz Wielkiej Loży Narodowej, w swoim piśmie z 1922 oznajmił: "wolnomularstwo polskie walcząc o ideały wszechświatowego wolnomularstwa musi wielokrotnie zajmować stanowisko bojowe w stosunku do klerykalnych i zacofanych prądów, przejawiających się w życiu publicznym naszego kraju". Do tekstu..
Przed wyborami. O świadomości prawnej Polaków
Mirosław Woroniecki (17-06-2011)
Wydarzenia polityczne tego tygodnia otwierające okres ostrej konfrontacji wyborczej, która niestety znowu rozgrywać się będzie pomiędzy dotychczas reprezentowanymi w Sejmie ugrupowaniami politycznymi, prowokują do postawienia pytań o stan świadomości prawnej społeczeństwa i jego liderów, o szacunek dla obowiązującego prawa i o granice dopuszczalności, czy raczej społecznej akceptowalności, forsowania własnych interesów i związanych z nimi ludzi. Do tekstu..
Problemy ze świadomością
Jacek Tabisz (17-06-2011)
Biorąc udział w dyskusjach często spotykam się z podejściem do zagadnienia świadomości u istot żywych, z którym nie mogę się zgodzić. Dominują dwie zasadnicze postawy. Wywodząca się z chrześcijaństwa - "tylko ludzie są świadomi", z pewnym nielogicznym ukłonem w stronę domowych kotów i psów u samych wiernych, lub też magiczno - zabobonna - "wszystko co się rusza, albo ma układ nerwowy musi być jakoś tam świadome". Do tekstu..
Kto i kiedy usunął II Przykazanie
Dawid Wielgus (16-06-2011)
Ostatecznego podziału całej Biblii na wersety dokonał w 1555 r. Robert Estienne (Robertus Stephanus) podczas podróży z Paryża do Lyonu, by ułatwić i uprzyjemnić wiernym czytanie i odnajdywanie poszczególnych fragmentów. To nic, że księga ta już od kilkuset lat była zakazana do czytania dla parafian. W końcu dlaczego motłoch miał mieć dostęp do słów samego Boga. Do tekstu..
Jak Szymon H. eutanazję zamordował
Marek Ławreszuk (16-06-2011)
"Mówi [Pratchett], że walczy o wolność, by ci, którzy chcą się zabić, mogli to zrobić bez przeszkód. Jak jednak pogodzić taki pogląd z tym, co głosi współczesna psychiatria: człowiek decydujący się na zabicie siebie nie jest w pełni psychicznej dyspozycji, nie odpowiada za to co robi". Hołownia nie uznał za stosowne przybliżyć czytelnikom, jaką to "współczesną psychiatrię" ma na myśli (może tę, co każe też leczyć z homoseksualizmu?) Do tekstu..
Rak, telefony komórkowe i szympansy
Dan Gardner (16-06-2011)
Pod koniec XIX w., kiedy elektryfikacja zaczęła się rozprzestrzeniać, ludzie byli przerażeni możliwością pożarów i porażenia przez prąd - całkiem rozsądnie, biorąc pod uwagę niedostateczne standardy bezpieczeństwa w owych czasach - ale martwili się także, że elektryczność w domu powoduje depresje, bóle głowy i niezliczone inne niedomagania, włącznie z "przedwczesnym wyczerpaniem życia". Minęło nieco czasu. Nowość stała się powszechna. Dzisiaj myślimy o elektryczności płynącej w naszych ścianach tylko wtedy, kiedy przestaje płynąć. Do tekstu..
Abusus non tollit usum
Jerzy Kujawski (16-06-2011)
Im więcej wątpliwości budzi Jego opatrzność, tym wyższe stawia mu się pomniki; im więcej zagrożenia dla parafialnych finansów, tym więcej komunikantów zamieniać się będzie w materię boskiego serca i nikt nie dojrzy w tym ani chytrego zabiegu odwrócenia uwagi od faktu, że król jest nagi, ani niedźwiedziej przysługi dla wizerunku Jego wszechmocy. Do tekstu..
Czyny bardziej lub mniej znikomo szkodliwe społecznie
Andrzej Koraszewski (15-06-2011)
Wygląda na to, że po raz pierwszy od 1409 roku Dobrzyń nad Wisłą znów zainteresował mieszkańców naszego kraju. Tym razem za sprawą Jacka B., który wymalował na szkolnym budynku słowa "J..ć rząd". Sąd Rejonowy w Lipnie skazał 19-letniego wandala na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności, z zawieszeniem na lat trzy. Do tekstu..
Homo irretitus – indywidualista czy członek społeczeństwa obywatelskiego?
Monika Sadlok (15-06-2011)
Starożytni Grecy stworzyli - polis- jako wspólnotę wolnych i odpowiedzialnych jednostek, organizujących się w celu przeciwstawienia się chaosowi i destrukcji. Nowa forma rozwiniętej sfery publicznej w społeczeństwie informacyjnym pozwala na rozkwit wartości republikańskich, wolności i odpowiedzialności. Do tekstu..
Krucjaty i przetrącenie cywilizacyjnego kręgosłupa świata islamskiego
Mariusz Agnosiewicz (14-06-2011)
Świat chrześcijański atakując w XI w. świat muzułmański, napadał na wyższą cywilizację: bardziej światłą, bardziej naukowo-techniczną, bardziej artystyczną. Upadek cywilizacyjny świata islamu to okres papieskich krucjat. Tzw. islamski złoty wiek, który rozwinął się ok. połowy VIII w. w ramach dynastii Abbasydów, zakończył się pod naporem inwazji Mongołów i krzyżowców oraz twórczości Al-Ghazaliego. Do tekstu..
Zwycięzcy w konkursie Adama i Ewy
Jerry Coyne (14-06-2011)
Minęło dziewięć dni od czasu, kiedy postawiłem pytanie teologiczne. Celem konkursu było udzielenie pomocy biednym, zdezorientowanym chrześcijanom, którzy chcą zaakceptować biblijną historię Adama i Ewy oraz znany fakt genetyczny, że ludzie nie mogą pochodzić od jednej pary osobników, którzy żyli w tym samym czasie. Do tekstu..
Racjonalistyczne (acz drobne) rozważania o szczęściu
Radosław S. Czarnecki (14-06-2011)
Czas pojmowany jako czwarty (może nawet najważniejszy) wymiar naszej doczesnej egzystencji, winien być uznanym jako jedyne, racjonalne i empirycznie uzasadnione, źródło naszego ziemskiego bytu. Gdy Seneka postuluje eliminację uczuć, emocji czy afektów (gdyż tylko cnota daje szczęście, a ona musi być wolna od tych codziennych ludzkich przypadłości) staje się tym samym podglebiem i źródłem dla żyjącego ponad 300 lat po nim Augustyna Aureliusza (354-430), jednego z Ojców i Doktorów, Kościoła rzymskiego. Do tekstu..
Zasada ostrożności nie bierze pod uwagę śmierci, którym można było zapobiec
Matt Ridley (14-06-2011)
Zasada ostrożności często stosuje wyższe standardy do nowych technologii niż do już istniejących. Na przykład w Europie genetycznie modyfikowana żywność musi być oznakowana tak, że można prześledzić jej drogę "z zagrody do widelca". Plony organiczne, hodowane na gnojowicy, nie są obłożone takimi wymaganiami, ale te produkty stanowią znacznie większe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego niż rośliny modyfikowane genetycznie. Do tekstu..
Danie z rekina po indyjsku
Jacek Tabisz (13-06-2011)
Za kilo rekina wielorybiego płaci się rybakom tylko 1,40 rupii, czyli na nasze - 10 groszy. W obrocie handlowym cena wzrasta nawet czterdziestokrotnie. Jednak w dużo droższym od wybrzeża Gudżaratu Delhi wielu ludzi zarabia 3000-5000 rupii miesięcznie. Tymczasem do sprzedaży w przypadku rekina wielorybiego jest jakieś 8-10 ton oraz tran, który stosuje się głównie do konserwacji łodzi oraz do doświetlania domów. Do tekstu..
Wolność kontra demagodzy
Andrzej Koraszewski (13-06-2011)
Wczoraj były wybory w Turcji, partia Erdoğana wygrała, chociaż nie uzyskała kwalifikowanej większości w parlamencie i nie będzie mogła samodzielnie podyktować nowej konstytucji. Wbrew przewidywaniom wręcz utraciła kilka miejsc w parlamencie, więc premier Erdoğan obiecuje budować konsensus. Do tekstu..
Błędne ścieżki argumentu "z długowieczności"
Caden O. Reless (13-06-2011)
Czy "rzeczy ludzkie" rzeczywiście są tak nietrwałe, jak chciałby papież, czy też można by wskazać wiele z nich, nie tylko Kościół, które przetrwały podobną próbę wieków? Skoro "rzeczy ludzkie", w przeciwieństwie do "rzeczy boskich" są nietrwałe i podlegają zmianie, to czy dzisiejszy Kościół rzeczywiście jest tym samym Kościołem, co ten sprzed wieków, a może sam uległ głębokim przeobrażeniom? Do tekstu..
Europride 2011 w Rzymie - relacja
Agnieszka Zakrzewicz (13-06-2011)
11 lat po historycznym Europride, który odbył się w Rzymie w Rok święty, tęczowy pochód znów przeszedł przez Wieczne Miasto. 39 kolorowych wozów, z których transmitowano ogłuszającą muzykę przejechało od dworca kolejowego Termini, do Koloseum, by zakończyć paradę na polu Circo Massimo, gdzie ustawiono scenę koncertową. Do tekstu..
Meduzy są mądrzejsze niż myślisz
Jerry Coyne (12-06-2011)
Naukowcy zaczynają odkrywać, że meduzy neurologicznie są znacznie bardziej złożone niż podejrzewano uprzednio. Niektórzy sądzą nawet, że mają odpowiednik "mózgu". Natalie Angier skierowała mnie do sympatycznej pracy w "Current Biology" (odnośnik poniżej) o meduzie Tripedalia cystophora, która żyje w zaroślach mangrowych (namorzynach) na wyspach Karaibskich. Do tekstu..
Nadejście Mahdiego
Amil Imani (12-06-2011)
Do teraz millenaryzm był wiarą i nadzieją. Nikt nigdy nie aspirował - ani nie miał środków - do sprowokowania wyczekiwanych wydarzeń. Ta sprawa była w rękach Boga. Odwieczna modlitw muzułmanów, recytowana codziennie, wywieszana w meczetach, a nawet na zderzakach samochodów, brzmi "O, Saheb-ul-Zaman, przyspiesz swoje nadejście". Modlitwa o to, jak dotąd, była ograniczona do biernych błagań wierzących. Do tekstu..
Parada Równości 2011. Granice kompromisu
Mirosław Woroniecki (11-06-2011)
Dzisiejsza Parada Równości organizowana jest jako wyraz sprzeciwu wobec homofobii i dyskryminacji mniejszości - nie tylko seksualnych. Postulaty tegorocznej manifestacji to przede wszystkim legalizacja związków partnerskich, wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu dotyczącego karalności tzw. mowy nienawiści obejmującej kwestie tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, zmiany prawnych regulacji mających ułatwić proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym oraz nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Do tekstu..
Alan Moore w Cheltenham
PZ Myers (11-06-2011)
Najbardziej wydajne procesy to te, które są w stanie napięcia między chaosem a dyscypliną, w których losowość generuje rozmaitość i mnoży wszelkie rodzaje dzikiej różnorodności, podczas gdy dyscyplina trzebi nieproduktywne "ślepe zaułki" i posuwa to bogactwo w pożytecznym kierunku. Do tekstu..
Nowa siedziba Saurona?
Adam Karski (11-06-2011)
Będąc na wysokości dworca, spojrzałem w stronę Łagiewnik i jak zwykle zobaczyłem wyłaniającą się z za drzew wieżę sanktuarium. Dzień był pochmurny, zanosiło się na deszcz i cała sceneria wyglądała dość ponuro. Idąc miałem więcej czasu aby się jej przyjrzeć. Ta szara wieżą za drzewami skojarzyła mi się z wieżą Saurona, z powieści Tolkiena. Do tekstu..
Adam i Ewa: ostateczna konfrontacja między nauką a wiarą (i konkurs)
Jerry Coyne (10-06-2011)
Jest jedna podstawa wiary "abrahamowej", która znakomicie poddaje się testowi nauki: twierdzenie, że wszyscy ludzie są potomkami jednej pary - Adama i Ewy - oraz że te osobniki nie były australopitekami ani człekokształtnymi małpimi przodkami, ale ludźmi w nowoczesnym sensie. Bez ich istnienia cała historia grzechu ludzkiego i odkupienia rozpada się na kawałki. Do tekstu..
I bez argumentów naukowych Jezus nie był Bogiem
Jacek Tabisz (10-06-2011)
Nawet bez nauk przyrodniczych i ścisłych, przyjmując wszystko co ludzie mówią, odrzucając jedynie niepodważalność "kulturowej prawdy miejsca urodzenia" możemy stwierdzić iż Jezus raczej nie był Bogiem, bowiem istnieją kulty znacznie bardziej spójne, lepiej też tłumaczące samego Jezusa niż Nowy Testament (zdaniem wielu hinduistów chrześcijaństwo to nie do końca dobra karma niepełnej pobożności). Do tekstu..
Kilka uwag o dyskryminacji niekatolickiej części społeczeństwa
Mirosław Woroniecki (09-06-2011)
O przejawach dyskryminacji niekatolickiej tj. innowierczej, bezwyznaniowej, ateistycznej czy agnostycznej części społeczeństwa polskiego napisano już wiele artykułów, udzielono wielu wywiadów, a nawet zrobiono kilka reportaży telewizyjnych. I co z tego wynikło? Kompletnie nic. Do tekstu..
Zaprzeczając zaprzeczeniu
Matt Ridley (09-06-2011)
Dan Gardner opowiada, jak po 11 września na pozór przeraźliwie trafne proroctwo Nostradamusa rozprzestrzeniło się z szybkością wirusa w Internecie: "W Mieście Boga będzie wielki grzmot, dwaj bracia rozdarci przez Chaos, podczas gdy forteca ostanie się, wielki przywódca ulegnie". Na próżno kanadyjski student przyznał, że napisał to kilka lat wcześniej, żeby zakpić z niewyraźnych proroctw Nostradamusa. Do tekstu..
Dziewczyny z farm niemowląt i sprzedaż dzieci w Nigerii
Leo Igwe (09-06-2011)
Odkrycie farmy niemowląt w południowo wschodniej Nigerii jest wyraźną wskazówką społecznej i moralnej zgnilizny w społeczeństwie. Podkreśla potrzebę odnowienia kulturowego i transformacji. Mam nadzieję, że władze nigeryjskie podejmą niezbędne kroki, by natychmiast wyplenić to zło. Do tekstu..
Gdzie są ojcowie założyciele Arabskiej Wiosny?
Adel Al-Toraifi (08-06-2011)
Nie ulega wątpliwości, że następuje powierzchowna transformacja rządów, ich symboli i głównych filarów - innymi słowy, nastąpiła wymiana przywódców bez jakichkolwiek zmian ideologicznych lub społecznych wpływających na obywateli i na szerszą kulturę sprawowania władzy w regionie. Gwałtowne niepokoje społeczne mają nadal miejsce w arabskich miastach i okręgach, a stan beznadziei i buntu panuje w młodym pokoleniu. Do tekstu..
Namaste, jam Bóg Wszechrzeczy!
Jacek Tabisz (08-06-2011)
O zbliżającej się śmierci Boga dowiedziałem się na ghatach Varanasi, gdzie zauważyłem jego wizerunki na głównych ołtarzach umieszczonych nad Gangesem. Wtedy był jeszcze w szpitalu, modlono się zaś o jego ozdrowienie. Ci, którzy wierzyli w jego boskość, musieli mieć problem natury logicznej z tymi obrzędami , był jednak bardzo ciepły dzień i z pewnością Słońce dawało się wszystkim we znaki. Do tekstu..
Seks jest dowodem na istnienie Boga
Andrzej Koraszewski (08-06-2011)
Wyobraź sobie, że idziesz przez wrzosowisko i nagle naprzeciwko ciebie idzie nieprawdopodobnej urody młoda kobieta. Co więcej, ta kobieta cię dostrzega, uważa, że jest w tobie coś atrakcyjnego. Czy taka rzecz mogłaby się zdarzyć dzięki przypadkowi? Czy byłoby to możliwe bez Projektanta? Do tekstu..
Zdrowia, dużo zdrowia
Andrzej Dymkowski (07-06-2011)
Jak podaje Onet, dzięki pomocy kardynała Stanisława Dziwisza, polski polityk znalazł się pod opieką renomowanej włoskiej kliniki Gemelli koło Rzymu, dokąd przeniesiono go z Neapolu, gdzie przebywał przez siedem dni. Sytuacja wydaje się być bardzo poważna i mam głęboką nadzieję, że specjaliści z Gemelli poradzą sobie z chorobą. Do tekstu..
Homo catholicus - Homo sapiens - fotograficzna praca dyplomowa
Łukasz Lewkowicz (07-06-2011)
Prezentujemy wolnomyślicielską pracę dyplomową, jaką w lipcu 2009 r. w Wyższym Studium Fotografii afa we Wrocławiu obronił Łukasz Lewkowicz. Praca jest tryptykiem, w którym apostazja symbolizuje odrodzenie człowieka, który wcześniej przebył drogę umysłowej emancypacji i uwolnienia się od kulturowych obciążeń religijnych. Jak podkreślił autor, dzieląc się swoją pracą z czytelnikami Racjonalisty, droga jaką przebył możliwa była dzięki "Racjonaliście" i autorom u nas piszącym. Do tekstu..
Moje zaaranżowane małżeństwo
Veena (07-06-2011)
Ponieważ dorastałam w tradycyjnej, ortodoksyjnej rodzinie braminów w Indiach Południowych, uważano za oczywiste, że nie wyłamię się z tradycji religijnej panującej w domu. A jednak, jako najmłodsza z rodzeństwa składającego się z czterech sióstr i brata, ku wielkiemu zaskoczeniu moich rodziców okazałam się inna. Od 12-ego roku życia zaczęłam kwestionować tradycję religijną w domu. Do tekstu..
Wyciągajcie nawozy. Możemy nakarmić świat
Matt Ridley (07-06-2011)
W ciągu ostatnich 60 lat farmerzy potroili plony trzech głównych zbóż (ryżu, pszenicy i kukurydzy), które dostarczają ludzkości 60 procent kalorii, bez zaorania ani jednego dodatkowego akra. (Nawiasem mówiąc, plony są prawdopodobnie o 10 procent wyższe po prostu z powodu zwiększonego poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.) W niektórych miejscach ceny żywności były tak niskie, że wycofano ziemię z upraw i posadzono na niej las. Do tekstu..
Muzułmańscy kreacjoniści to tacy sami kreacjoniści
PZ Myers (06-06-2011)
Wielu naszych znajomych i jeszcze więcej nieznajomych ateistów spotkało się na Światowym Zjeździe Ateistów w Dublinie. Był tam również PZ Myers, który w przerwie spotkał się z muzułmańskimi kreacjonistami i postanowił opisać tę inspirującą przygodę. Do tekstu..
Co wie Perelman?
Marcin Kozera (06-06-2011)
O Perelmanie wiemy w zasadzie niewiele. Oprócz krótkiej notki biograficznej, z której wynika chociażby, że 13 czerwca tego roku, Grisza (bo tak na niego mówią znajomi) skończy 45 lat. Jego uczelniani profesorowie wspominają go jako niezwykle zdolnego, ale przede wszystkim cierpliwego naukowca. Ten fenomenalny Rosjanin udowodnił hipotezę Poincarego. To jeden z najważniejszych dotychczas nierozwiązanych problemów matematycznych. Do tekstu..
Nasze programy szkolne – źródło ekstremizmu, oderwania od rzeczywistości
Ibtihal Al-Khatib (06-06-2011)
Każdy, kto ma małe dzieci w szkole podstawowej lub w gimnazjum, z konieczności odkryje jedno z najbardziej niebezpiecznych źródeł naszych problemów. Będzie mu ciężko, bo będzie musiał panować nad sobą, kiedy zetknie się z jawnymi kłamstwami lub z informacją, która jest sprzeczna z rzeczywistością. Do tekstu..
Nowa ekonomia?
Jerzy Neuhoff (06-06-2011)
W jednym z niedzielnych dzienników radiowych usłyszałem końcowe zdanie pewnego wystąpienia, które, aby nie uciekło z pamięci natychmiast zapisałem, a brzmiało ono tak: "Wynika z tego, że najważniejszym elementem w procesie produkcji jest człowiek, a nie kapitał, bo na każdym produkcie, człowiek, który jest obrazem Boga, wyciska swoje piętno." Do tekstu..
Rosalyn Yalow
Jerry Coyne (05-06-2011)
"New York Times" z 2 czerwca donosi o śmierci w wieku 89 lat, Rosalyn Yalow, drugiej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. (Yalow zdobyła ją w 1977 r.; pierwsza kobieta, Gerty Cori dostała swoją trzydzieści lat wcześniej. Do tekstu..
Guru i trzej idioci
Jacek Tabisz (05-06-2011)
Przed egzaminami większość studentów zabiega o pomyślność bogów. Nawet jeśli wcześniej nie byli praktykujący, tak teraz spędzają długie godziny w świątyniach i poszczą dzień, albo dwa w tygodniu. Wykładowcy nie mają do nich osobistego podejścia. Ich podopieczni są szarą masą, którą trzebi się za najdrobniejsze uchylenie w formalnościach. Starczy się spóźnić na egzamin, aby nie otrzymać już karty egzaminacyjnej. Do tekstu..
Wzrost ataków na Koptów w Egipcie
N. Shamni i L. Azuri (05-06-2011)
Od rewolucji 25 stycznia 2011 w Egipcie miało miejsce szereg starć między muzułmanami i Koptami i wzrosła liczba ataków na kościoły koptyjskie. W kwietniu w mieście Abu Karkas, sprzeczka o budynek postawiony przez Kopta, który utrudniał ruch, doprowadziła do starć, które skończyły się licznymi aresztami i dziesiątkami rannych, a domy kilku Koptów zostały spalone. Starcia osiągnęły kulminację 7 maja, kiedy wybuchła walka przed Kościołem Mary Mina w dzielnicy Imbaba w Kairze w gubernatorstwie Al-Giza, pozostawiając 12 zabitych Koptów i muzułmanów i setki rannych. Do tekstu..
A jak pan doszedł do tej wiary w boga?
Andrzej Koraszewski (04-06-2011)
Większość (polskich) ateistów to ateiści pierwszej generacji, którzy wchodzili na tę drogę jako istoty świadome, często dojrzewające lub dojrzałe. Ateiści opowiadają zazwyczaj o spotkaniach z żywymi ludźmi lub autorami książek; ateizm jest przygodą intelektualną, powiązaną z poszukiwaniem własnego ja, moich relacji ze światem, z innymi ludźmi, z nauką. Daje się o tej przygodzie opowiedzieć. Dla wierzącego taka analiza drogi do wiary może okazać się zgoła trudniejsza. Do tekstu..
UE nie wymaga przejrzystości od kościołów – list masonów do Buzka
Mariusz Agnosiewicz (04-06-2011)
Dwie główne organizacje liberalnej masonerii - Wielki Wschód Francji i Wielki Wschód Belgii - sformułowały wspólny list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka, protestując przeciwko nierównoprawnej sytuacji organizacji wolnomularskich i kościołów, w związku z funkcjonowaniem nowego Rejestru Przejrzystości. Kościół pochwalił Rejestr w ten sposób, że można by ulec złudzeniu, że popiera transparentność. W istocie pochwalił za to, że pozwolono mu lobbować nietransparentnie. Do tekstu..
Amerykańskie głowice nuklearne i Big Mac
Abdulateef Al-Mulhim (04-06-2011)
Podczas zimnej wojny USA wydały tryliony dolarów na systemy obronne, okręty podwodne, głowice nuklearne i lotniskowce. Żadna z tych broni nie została kiedykolwiek użyta przeciwko któremuś z państw Układu Warszawskiego. Równocześnie USA straciły bardzo wielu mężczyzn i kobiet w konfliktach, których można było uniknąć. Jak w wojnach w Wietnamie, Afganistanie i Iraku i w interwencji w Libanie. Do tekstu..
Drugi z kolei, najpiękniejszy eksperyment w biologii
Jerry Coyne (03-06-2011)
Najpiękniejszym, jak już kiedyś wspominałem, jest wykazanie w 1958 r. przez Meselsona i Stahla, że replikacja DNA jest "semikonserwatywna", tj. kiedy następuje replikacja dwuniciowej cząsteczki DNA, rozwija się ona i każda nić tworzy matrycę do zbudowania nowej nici z nukleotydów i cukrów. (Jest wiele innych sposobów, na jakie DNA mógłby się replikować.) Do tekstu..
O anty nowoczesnej reakcji i polskiej mentalności
Mirosław Woroniecki (03-06-2011)
Polska mentalność to oczywiście temat ogromny i nie jest moją ambicją próba przeprowadzenia pogłębionej analizy, chciałbym natomiast zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy i ich wspólne źródło konstytuujące przeważający w Polsce typ mentalności, które decydują o orientacjach politycznych. Elementami tymi jest tradycjonalizm czy szerzej konserwatyzm, nacjonalizm i religijna obrzędowość. Do tekstu..
Dlaczego Izrael?
Andrzej Koraszewski (02-06-2011)
Izrael ma 7,6 miliona mieszkańców, zajmuje nieco ponad 22 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest więc o jedną piątą mniejszy od województwa wielkopolskiego i ma dwa razy więcej ludności. Przybysz z innej planety zdziwiłby się zapewne, że ten maleńki kraj skutecznie konkuruje o zainteresowanie światowych mediów ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, czy jakimkolwiek innym krajem na świecie. Do tekstu..
Antropologia apofatyczna, czyli Plessnerowski homo absconditus
Magdalena Hoły-Łuczaj (02-06-2011)
Kim jest człowiek? Prób odpowiedzi na to pytanie było wiele. Czy jednak którąkolwiek z nich możemy uznać za ostateczną? Czy którakolwiek z nich opisuje człowieka w pełni? Pojawia się tu wątpliwość, czy taka odpowiedź może w ogóle istnieć. Interesującą propozycją w tym względzie jest projekt Helmutha Plessnera, według którego można określić człowieka jako "człowieka ukrytego" (homo absconditus), korzystając ze strategii teologii apofatycznej. Do tekstu..
Kuratorium nie zgadza się na flagi papieskie w szkołach
Mariusz Agnosiewicz (01-06-2011)
25 maja przyszła odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Katowicach w sprawie naszej interwencji dotyczącej flagi papieskiej w szkole. Kuratorium potwierdziło zasadność skargi i udzieliło pouczenia dyrektorce szkoły. Urzędowe pismo z kuratorium w tej sprawie, które zamieszczam niżej, może odtąd służyć w rozmowach z innymi władzami szkoły, które eksponują flagi kościelne na masztach szkolnych. Do tekstu..
Prawo europejskie kontra polski Ciemnogród
Radosław S. Czarnecki (01-06-2011)
Trybunał w Strasburgu wydał ostatnio kolejny wyrok - który ponownie Polskę czyni przegraną - w sprawie odmowy wykonania badań prenatalnych, a jak wiadomo takie właśnie praktyki są masowe w kraju nad Odrą, Wisła i Bugiem. I to ze strony państwowych szpitali czy instytucji służby zdrowia. Lekarze zasłaniają się bowiem nagminnie tzw. "klauzulą sumienia". Do tekstu..
Wyzwalanie Dewi: o równości płci w ruchu wolnomyślicielskim Indii
Ajita Kamal (01-06-2011)
W krajach takich jak Indie, gdzie szeroko rozpowszechniony jest kult bogini, często słyszy się argument, że taki zabobon pomaga sprawie praw kobiet. Idąc tym tropem spora garść zachodnich feministek sugerowała, że kobiety w Indiach powinny przyjąć te zabobonne koncepcje i czerpać siły z mitów, żeby przeciwstawić się rzeczywistym uprzedzeniom, przed którymi stają codziennie. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365