Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.883.164 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 472 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Dzisiejszemu światu jest potrzebna nie tyle energia termojądrowa, ile raczej energia zamknięta w ludzkim sercu, którą trzeba wyzwolić."
Przegląd wyników wyszukiwania

Stan praw człowieka w Organizacji Narodów Zjednoczonych
Hillel C. Neuer (31-01-2011)
Rada Praw Człowieka ONZ-u przechodzi w tym roku przegląd pierwszych pięciu lat swojej działalności. Jak się spisała? Przypomnijmy najpierw jej historię. W 2005 r. ówczesny sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, wezwał do zlikwidowania starej Komisji Praw Człowieka. Wyjaśnił dlaczego. Różne kraje dołączyły do niej "nie po to, by wzmocnić prawa człowieka, ale by chronić się przed krytyką lub by krytykować innych". Komisję kompromitowało "upolitycznienie" i "selektywność". Cierpiała na "brak profesjonalizmu" i "deficyt wiarygodności" - które, jak wówczas twierdzono, "rzucają cień na reputację systemu ONZ-u jako całości". Do tekstu..
List otwarty do Lecha Wałęsy
Andrzej Koraszewski (31-01-2011)
Zwracam się do Pana, gdyż jest Pan człowiekiem, który może proponować kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla. Chciałbym Pana skłonić do przyjrzenia się postaci, którą już w ubiegłym roku przedstawił do tej nagrody belgijski polityk Jean-Marc Delizée. Po raz pierwszy usłyszałem o nim w styczniu 2009 roku. Izzeldin Abuelaish, znany po prostu jako "doktór z Gazy". Lekarz, ginekolog, wybitny specjalista od bezpłodności, który stał się symbolem budowania psychologicznego pomostu między Gazą i Izraelem. Do tekstu..
Specjalny raport: rewolta w Egipcie i polityka USA
Barry Rubin (31-01-2011)
Zdumiewa, że tak wiele entuzjazmu opiera się głównie na tym, iż demonstranci nie mają przywódców i demonstracje są spontaniczne. Ależ to jest właśnie ta sytuacja, w której ktoś, kto ma przywódców, jest dobrze zorganizowany i wie dokładnie, czego chce, przejmuje władzę. Do tekstu..
Wywiad z Hillary Clinton na temat obecnej sytuacji w Egipcie
Bob Schieffer (30-01-2011)
Czy nie jest pani zaniepokojona faktem, że w przypadku, gdy prezydent Mubarak będzie musiał ustąpić, sytuacja ta stworzy pewną szansę na dojście do władzy Bractwu Muzułmańskiemu, które było nastawione opozycyjnie w stosunku do jego rządów od tak wielu lat? Sądzę, iż większość ludzi zgodzi się z twierdzeniem, że nie oni zapoczątkowali te demonstracje. Ale w którym miejscu postrzega pani - jak widzi pani ich rolę do odegrania, jeżeli prezydent Mubarak będzie musiał ustąpić? Do tekstu..
Nabokov miał rację
Jerry Coyne (30-01-2011)
To jest naprawdę fantastyczne: praca opublikowana 66 lat temu o ewolucyjnej historii  grupy motyli została właśnie potwierdzona przez kombinację nowych badań molekularnych i ekologicznych. Tym, co jest jednak jeszcze bardziej niesamowite to jest fakt, że autorem tej pracy był Vladimir Nabokov. Czego prawdopodobnie jednak nie wiedzieliście, to że był nie tylko pisarzem, ale i światowej klasy lepidopterologiem, specjalizującym się w "taksonomii alfa". Do tekstu..
Darwin i inni oraz ateizm apofatyczny
Andrzej Koraszewski (29-01-2011)
Zacznijmy od tego, że dla wielu ateizm jest nieprzeniknioną tajemnicą. Chociaż sami ateiści powiadają, że jest on zaledwie odmową wiary w istoty nadprzyrodzone, swoistym misterium wzruszenia ramionami, wielu zatrzymuje się przy słowie misterium i odczuwa poczucie braku łaski jego zrozumienia. Do tekstu..
Bluźniercy
Latif Hamdani (29-01-2011)
Pakistański prawnik nawołuje do egzekwowania istniejących pakistańskich praw o bluźnierstwie przeciw siejącym nienawiść duchownym islamskim. Jego zdaniem "Ignoranccy i zakłamani mułłowie zrobili parodię z konstytucji, prawa i procesu sądowego w Pakistanie". Do tekstu..
Dzień Holocaustu (28-01-2011)
Przed wypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holocauście, kilka irańskich witryn internetowych opublikowało artykuły negujące Holocaust. Witryna internetowa "Towarzystwo Badań Adolfa Hitlera" zamieściło niedawno niedatowany artykuł pod tytułem "Ponowna ocena Holocaustu". Do tekstu..
Reklama społeczna etyki (28-01-2011)
{I:etyka_kolor_200.jpg||middle}
Gorąco zachęcamy Was do reklamowania etyki w Waszych szkołach i poza szkołami. Aby ułatwić Wam to zadanie portal etykawszkole.pl przygotował piękne plakaty "etyczne", które wystarczy wydrukować, pokserować i porozwieszać tam, gdzie mogą przebywać uczniowie. Do tekstu..
Przychodzi baba do lekarza, albo chleb do pijawki
Przemysław Piela (28-01-2011)
Filolog ewolucjonista, uczeń Darwina: Zwróćmy uwagę na pewne zależności. U zarania medycyny ludzie wierzyli w lecznicze właściwości upuszczania krwi, a jak wiadomo pijawki ze swej natury doskonale komponowały się z tym przekonaniem. Hirudo medicinalis, czyli pijawka lekarska nawet dziś podejrzewana jest o pewne własności lecznicze. Słowo "lekarz" w języku polskim, wg niektórych słowników etymologicznych pochodzi od słowa "leczyć". Jakże to z polska brzmi! Do tekstu..
Kurwokracja Pana B.
Agnieszka Zakrzewicz (28-01-2011)
Pomiędzy jednym a drugim "bunga-bunga" Berlusconi znalazł czas na obiad z watykańskim sekretarzem stanu. Jednak w sprawie "Ruby-gate" zarówno Watykan, sam papież, a także Konferencja Episkopatu Włoch skrytykowały mocno włoskiego premiera, przypominając obowiązki wynikające z włoskiej konstytucji: "kto pełni funkcje publiczne musi prowadzić godne życie". Umberto Bossi - lider Ligi Północnej odpowiedział najwyższym głowom Kościoła: "Łatwo im mówić..." - co miało znaczyć "kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień" i przypomnieć, że Watykan powinien zająć się swoimi aferami pedofilskimi. Do tekstu..
Gdy nauczanie ogranicza odkrywanie
Ed Yong (27-01-2011)
Jedni twierdzą, że dziecko potrzebuje porządnych instrukcji, inni, że powinno odkrywać jak najwięcej samodzielnie. Dobrzy nauczyciele poszukują złotego środka, Jak go szukać i czy nauka może nam w tym poszukiwaniu jakoś pomóc? Do tekstu..
Czy pracodawcy powinni zamykać oczy na prywatne przekonania?
Richard Dawkins (26-01-2011)
W Kentucky znany astronom, Martin Gaskell został odrzucony jako kandydat na stanowisko dyrektora nowego obserwatorium na uniwersytecie i podał uniwersytet do sądu, oskarżając go o dyskryminację z powodu przekonań religijnych. Uniwersytet zgodził się obecnie zapłacić mu 125 tysięcy dolarów, ale odmówił przyznania się do niewłaściwego postępowania. Do tekstu..
Krajobraz ludzkiej moralności
Andrzej Koraszewski (26-01-2011)
Czy nauka może nam pomoc w definiowaniu ludzkich wartości? Pytanie jest stare, nowa jest zgromadzona w ostatnich dziesięcioleciach wiedza o naszym mózgu, o naszej psychice i o naszych zachowaniach. Rozpoczynając te rozważania Harris, opisuje we wstępie obyczaj vendetty w Albanii i stawia pytanie, czy odwołując się do metody naukowej możemy stwierdzić, że mordowanie krewnych osoby, która zamordowała naszego krewnego, jest moralnie słuszne lub moralnie naganne. Do tekstu..
Teoria zmiany społecznej Kazimierza Kelles-Krauza
Kamil Łuczaj (26-01-2011)
Za główną zaletę koncepcji Kazimierza Kelles-Krauza uznać trzeba próbę ukazania zasady, która dotyczy ważnej prawidłowości w historii idei. Stałe powracanie pewnych wzorców, struktur jest problemem obecnym w filozofii od czasu Heraklita. Zajmowali się nim m.in. stoicy, Giambattista Vico i Fryderyk Nietzsche, jednak zestawienie tej koncepcji z duchem rewolucji, dokonane na początku XX wieku przez polskiego myśliciela wydaje się być pomysłem nowatorskim. Do tekstu..
Legenda o św. Juanie Diego
Radosław S. Czarnecki (25-01-2011)
Kościół próbując zagospodarować pobożność ludową - tak miłą sercu i oczom K.Wojtyły - wpadł we własne sidła. Manifestacyjna, emocjonalna, tradycjonalistyczna pobożność zbliża katolicyzm coraz bardziej do bałwochwalstwa pogańskiego, które tak namiętnie Kościół kilkanaście wieków temu zwalczał na wszystkich kontynentach i w różnych cywilizacjach. Retoryka odnowy czy przystosowywania do mentalności dzisiejszego świata jest w tej przestrzeni pustą figurą. Do tekstu..
Dlaczego nikt nie mówi o słabości i głupocie nowego teizmu?
PZ Myers (25-01-2011)
Pojawiła się moda na przeciwstawianie Starych i Nowych Ateistów, ale starzy i nowi ateiści nie sprzeczają się w sprawie istnienia bogów; czy aby zatem przywoływanie obu pokoleń ateistów nie podwaja po prostu waszej opozycji? Jeśli ci "Nowi Ateiści" są takimi mizernymi i niemrawymi okazami, dlaczego po prostu nie uderzycie w nas tymi potężnymi argumentami, które wypracowaliście, żeby zniszczyć naszych poprzedników? Zapewne dlatego, że nigdy nie mieliście żadnych solidnych argumentów. Do tekstu..
Michael Newton i wędrujące dusze
Jerzy Neuhoff (24-01-2011)
Kiedy tylko wpisałem hasło "Michael Newton" wyświetliło mi się grubo ponad 3 miliony adresów, co początkowo trochę mnie oszołomiło. Ochłonąłem jednak po chwili, kiedy uświadomiłem sobie, że jest sporo Michaelów Newtonów, a tylko jeden z nich zajmuje się wędrówką dusz. Do tekstu..
Recenzja Blackforda z książki The Moral Landscape
Jerry Coyne (24-01-2011)
Russell Blackford napisał dość długą recenzję książki Sama Harrisa The Moral Landscape dla "The Journal of Evolution and Technology". Jak wiecie, tezą Harrisa jest, że nauka daje nam sposób ustalenia, czy czyny są moralne: są moralne, jeśli podnoszą dobrostan społeczeństwa jako całości. Innymi słowy, sprzecznie z konwencjonalną mądrością, można wyprowadzić "powinno się" z "jest" - jeśli potrafisz zmierzyć dobrostan. Do tekstu..
Moralność w czasach cholery
Andrzej Koraszewski (23-01-2011)
Benedykt XVI powiedział stanowczo, że osoby publiczne powinny odzyskać swoje duchowe i moralne korzonki. Włoscy komentatorzy sugerują, że te słowa mogą się odnosić do Silvio Berlusconiego, ale on sam nie jest o tym przekonany. Aluzja jest niewyraźna i trudno nią precyzyjnie operować. Do tekstu..
Jeżeli Boga nie ma, to czy wszystko jest dozwolone?
Eric MacDonald (23-01-2011)
Potrafimy sami wyznaczać granice znacznie lepiej niż moralność religijna, niemal za każdym razem, a to z prostej przyczyny: bez Boga rzeczywiście musimy myśleć, co będzie najlepsze. Nie możemy po prostu uwierzyć komuś na słowo. Nie możemy tylko zaakceptować zaleceń władzy religijnej, bowiem ostatecznie są one tylko ludzkimi słowami. Nikt nie potrafi pokazać nam, że są to naprawdę słowa boskie. Nakazy religijne zawsze i wszędzie są tylko ludzkie. Do tekstu..
Wolter jako wolny mularz
Stanisław Małachowski-Łempicki (23-01-2011)
W piśmie "Mercure" pisano o Wolterze: "On to pierwszy obalił straszną podporę despotyzmu, władzę religijną i duchowną. Gdyby nie był skruszył potęgi księży, nigdy by nie zdołano obalić tyranów. Jedna i druga władza zarówno nad nami ciążyła, a tak były ściśle związane, że skoro jedną podstawę naruszono, i druga ostać się nie mogła". Inicjacja Woltera odbyła się w siedzibie loży w byłym gmachu skasowanego zakonu jezuitów. Widziałem brata Woltera - pisze z tego powodu członek loży Mercier - wchodzącego przy dźwiękach muzyki do tej samej sali, w której tyle razy był wyklinany. Do tekstu..
KAMPANIA 10:23
Andrzej Gregosiewicz (22-01-2011)
Przed rokiem duża grupa londyńczyków połknęła "śmiertelne" dawki "leków" homeopatycznych. W tym roku międzynarodowa grupa jest gotowa do zbiorowego "samobójstwa". Ilu trzeba samobójców, żeby postawić oszustów produkujących pseudoleki przed sądem? Do tekstu..
Polacy "przedawkują" leki homeopatyczne (21-01-2011)
Działacze na rzecz praw konsumentów i zdrowego rozsądku w Polsce ogłosili dzisiaj zamiar podjęcia masowego "przedawkowania" środków homeopatycznych w przyszłym miesiącu, w ramach wielkiego globalnego protestu przeciwko alternatywnym pseudo-lekarstwom. 6 lutego 2011 protestujący połkną zawartość całych opakowań tabletek homeopatycznych, w celu zwiększenia świadomości opinii publicznej na temat nieskuteczności homeopatycznych "leków" - wywierając tym samym presję na farmaceutach i podmiotach świadczących opiekę zdrowotną, którzy zapewniają, że te produkty sprzedawane jako wyroby medyczne faktycznie działają Do tekstu..
Zupa z gwoździa do trumny z św. pamięci wkładką
Marcin Kruk (21-01-2011)
Ciotka Julia dostała kartę powołania do niebytu jeszcze we październiku ubiegłego roku. Wcześniej miała kilka odroczeń, tym razem sprawa była w zasadzie nieodwołalna, chyba, żeby liczyć na cud. Podczas gdy wcześniej odroczenia załatwiali fachowcy, teraz można było tylko oczekiwać wstawiennictwa, czyli kumoterstwa ze strony znajomego świętego. Do tekstu..
Santo subito, ale bez pośpiechu
Agnieszka Zakrzewicz (21-01-2011)
Kongregacja ds. Spraw Kanonizacyjnych orzekła, iż papież Jan Paweł II był czysty jak łza i jeżeli za jego pontyfikatu nie wyszły na jaw największe skandale pedofilskie czy inne grzechy, to nie jego wina, lecz co najwyżej jego współpracowników, którzy mu niczego nie donieśli. Podczas przygotowań do procesu beatyfikacyjnego dwie osoby zeznały, że Jan Paweł II regularnie się biczował w akcie pokuty za grzechy... Do tekstu..
Wspomagane samobójstwo
Lee Smith (20-01-2011)
Jeśli dziennikarze nie sprawdzają narracji takiej jak "śmierć z powodu gazu łzawiącego" na elementarnym detektorze bzdetów, trudno nie wyciągnąć wniosku, że ochoczo uwierzą w każdą brednię o Izraelu. Co najmniej są to ewidentne dowody lenistwa dziennikarzy, którzy powinni traktować swoją pracę nieco poważniej. Co gorzej, znaczy to, że zachodnie media świadomie uczestniczą w kampanii oszczerstw i zniesławiania państwa członkowskiego ONZ-u. Do tekstu..
Twój najlepiej wydany dolar
Bjørn Lomborg (20-01-2011)
W 2008 r. Copenhagen Consensus Center, poprosił grupę najlepszych ekonomistów świata o zidentyfikowanie "inwestycji", które najlepiej mogłyby pomóc planecie. Eksperci - wśród których było pięciu laureatów Nagrody Nobla - porównali sposoby wydania 75 miliardów dolarów na ponad 30 interwencji, mających na celu zmniejszenie niedożywienia, rozszerzenie możliwości edukacyjnych, spowolnienie globalnego ocieplenia, obniżenie zanieczyszczenia powietrza, zapobieganie konfliktom, zwalczanie chorób, poprawę dostępu do wody i kanalizacji, obniżenie barier handlu i imigracji, zablokowanie terroryzmu i promowanie równości płci. Do tekstu..
Jeszcze nie czas na Chino-Amerykę
Caden O. Reless (20-01-2011)
Obecna amerykańska administracja rozwiewa jednak wszelkie złudzenia, co do możliwego powstania silnego bloku dwóch państw, decydujących o losach świata, w rodzaju "amerykańsko-chińskiego G2", podobnie jak ucina wszelkie spekulacje tego rodzaju, które bywają podnoszone, gdy mowa o relacjach amerykańsko-indyjskich. Do tekstu..
Cyberterroryzm, cyberprzestępczość – wirtualne czy realne zagrożenie?
Monika Sadlok (19-01-2011)
Internet to nie tylko ułatwienia w codziennym życiu, rozrywka, czy też środowisko pracy, ale także miejsce działalności grup przestępczych. Ataki hakerskie, wirusy, trojany, to pojęcia znane każdemu użytkownikowi sieci. Coraz częściej także, Internet staje się narzędziem wykorzystywanym przez terrorystów. Do tekstu..
Nieświęty pakt papieża z dyktatorem
Nick Cohen (19-01-2011)
Z niewielką nadzieją przywódcy opozycji poprosili o spotkanie z arcybiskupem Martinem Vidovicem, nuncjuszem papieskim na Białorusi. Mieli list do papieża, który mówił o sytuacji w tym kraju. Nuncjusz odmówił spotkania z nimi. Potem uległ, ale Ratzinger nie zaprotestował przeciwko uciskowi ani nie obiecał zerwania stosunków dyplomatycznych z państwem bezprawia. Do tekstu..
W końcu ktoś dokonuje wyboru… czy będziesz to ty?
Eric McDonald (19-01-2011)
Niemoralność podejmowanych przez biskupów i arcybiskupów wyborów, które oparte są na nieludzkich doktrynach, jest tak ewidentna, że nikt nie powinien powierzać swojego życia ich moralnemu przewodnictwu. Nie mają oni do tego praw, ani nie są wystarczająco ludzcy, aby decydować o życiu innych. Reguły, którym są podporządkowani, nie zezwalają im na ludzkie odruchy. Do tekstu..
Dlaczego BioLogos - i akomodacjonizm – nie mogą wygrać
Jerry Coyne (19-01-2011)
Główną misją BioLogos jest nawrócenie ewangelicznych chrześcijan z negacjonistów ewolucji na akceptujących ewolucję. Jest to także celem wielu akomodacjonistów, chociaż co sprytniejsi z nich, rozumiejąc daremność przekonywania biblijnych literalistów, koncentrują się na bardziej liberalnych chrześcijanach. Do tekstu..
Herezje okiem ateisty
Mariusz Agnosiewicz (18-01-2011)
Zabierając się za pisanie o herezjach zamierzałem pokazać targ osobliwości - religijnych dziwactw, które są mi jeszcze bardziej obce niż niedorzeczna i nietolerancyjna, ale jednak względnie zrównoważona ortodoksja religijna. Kończę swą wyprawę zdumiony tym, jak bardzo nie doceniałem potencjału myśli heretyckiej, zirytowany skalą wypaczenia dziejów herezji przez płytką, zwłaszcza kościelną historiografię. Europa ma przede wszystkim korzenie grecko-rzymskie. Chrześcijańskie korzenie? Proszę bardzo - oto one: herezje. Do tekstu..
Trzy przemiany u Schopenhauera i Nietzschego w świetle Bhagavad-Gity
Jacek Stankiewicz (18-01-2011)
W twórczości zarówno Artura Schopenhauera jak i Fryderyka Nietzschego pojawia się motyw trzech stadiów rozwoju człowieka. Schopenhauer mówi o stadiach egoisty oświeconego, człowieka sprawiedliwego oraz człowieka szlachetnego. Nietzsche natomiast mówi o trzech przemianach, jak to "duch wielbłądem się staje, wielbłąd lwem, wreszcie lew dziecięciem." Do tekstu..
Nie kochamy innych – oksytocyna wzmacnia faworyzowanie własnej grupy
Ed Yong (18-01-2011)
Zaledwie kilka cząsteczek ma reputację tak świetlaną jak oksytocyna. Często uważa się ją za "hormon miłości" lub "hormon przytulania się", oksytocynę łączy się w zasadzie z każdym pozytywnym aspektem ludzkiego zachowania, włączając zaufanie, kontaktowość, empatię, szczodrość, współpracę, a nawet orgazm. Teraz możemy dodać do tej obszernej listy rasowe i kulturowe uprzedzenia. Do tekstu..
Trzy drogi współczesnego kina
Marcin Łętowski (18-01-2011)
Przemysł filmowy szuka nowych rozwiązań i pomysłów. Pastiszowe odwoływanie się kina do siebie - zafascynowanie samym sobą, technika trójwymiarowa albo "dokumentalne fikcje" - fascynacja rzeczywistością - czas pokaże, co przetrwa. Każda próba odzwierciedla to, co dzieje się w "realnym" świecie, ale też sama jest z nim nierozerwalnie związana. Do tekstu..
Przyszłość należy do Chin
Andrzej Koraszewski (17-01-2011)
Nicholas Kristof pisze, że przygląda się chińskim szkołom od 20 lat, obserwuje również szkolnictwo w innych krajach azjatyckich, a jego dzieci przez pewien czas chodziły do szkoły w Japonii. Wszystkie te obserwacje albo budziły zazdrość albo zdumienie. Główny wniosek sprowadza się do jednego: edukacja jest w tych krajach najwyższym priorytetem. Do tekstu..
Islamski dwugłos (17-01-2011)
Zapewne najnowsze ataki na chrześcijan w Iraku i Egipcie skłoniły wybitnego islamskiego teologa z Kataru do udzielenia wywiadu, w którym wzywa społeczeństwa islamskie do wyrzeczenia się przemocy. W tym samym czasie wychowany w USA, związany z Al-Kaidą duchowny jemeński, Al-Awlaki, wzywa muzułmanów w Ameryce do zdobywania pieniędzy na dżihad wszelkimi środkami, z kradzieżą, oszustwem i napadami rabunkowymi włącznie. Do tekstu..
Aresztowanie w Uyo
Leo Igwe (16-01-2011)
We wtorek, 11 stycznia około 5 po południu aresztowano mnie razem z moim kierowcą i fotografem przed wejściem do banku w Uyo, w stanie Akwa w południowej Nigerii. Przyjechałem do stanu Akwa w niedzielę 9 stycznia, próbując uratować dwójkę dzieci oskarżonych o czary, maltretowanych i porzuconych przez ich rodziny. Do tekstu..
10-letnie żony, czyli o świętości rodziny (15-01-2011)
W roku 1929 brytyjskie władze kolonialne zakazały w Indiach małżeństw z dziećmi. Dziś zarówno w Indiach, Pakistanie, jak i w Bangladeszu to kolonialne prawo teoretycznie nadal obowiązuje, ale, przynajmniej w Pakistanie, nie jest zbyt skrupulatnie przestrzegane. W ubiegłym roku tylko w jednym regionie Pakistanu ujawniono ponad 50 przypadków małżeństw z dziećmi. Do tekstu..
Cenne płyny ustrojowe
PZ Myers (15-01-2011)
Wczorajszego wieczoru skończyłem lekturę Deadly Choices (Śmiertelne wybory) Paula Offit'a, jego nowej książki na temat historii ruchów skierowanych przeciwko szczepieniom. Książka jest bardzo dobra, wyczerpująca oraz przekonująca i dla mnie okazała się bardzo pouczająca, ponieważ autor przygląda się w niej wszystkiemu z bardzo szerokiej perspektywy, od kampanii przeciwko Edwardowi Jennerowi (odkrywcy szczepień ochronnych przeciw ospie) po szalone teorie Jenny McCarthy. Do tekstu..
Uderz się Rusku w piersi
Andrzej Koraszewski (14-01-2011)
Szukając odpowiedzi na to pytanie, szukam eksperta, do którego mogę mieć chociaż cień zaufania. W równym stopniu nie mam tego zaufania do Tatiany Anodiny, która może być zainteresowana ukryciem jakiegoś szczegółu po stronie rosyjskiej, jak i do jakiegokolwiek polskiego oficjalnego eksperta, który jest pod presją, żeby szukać niepolskich winnych chociażby na Marsie. Do tekstu..
Pusta pociecha religii
Eric MacDonald (13-01-2011)
Kiedy jako pastor cierpliwie pilotowałem ludzi przez okres żałoby, przez przygotowania do pogrzebu, sam pogrzeb i to wszystko co stanowi uroczystości pogrzebowe, jakie winni jesteśmy ukochanemu zmarłemu, zawsze wydawało mi się, że słowa i obietnice religijne były puste, a tym, co pomagało, był czysty kontakt ludzki, troska, praktyczne sprawy wokół śmierci w rodzinie i instynktowne gromadzenie się ludzi dających wsparcie. Do tekstu..
Smak normalności
Arkadiusz A. Jarzecki (13-01-2011)
Napisałem ten tekst pod wpływem przypadkowej rozmowy, z taką jak ja, młodą osobą, która niedawno postanowiła wstąpić do jednej z polskich partii politycznych. Ta rozmowa pozostawiła w moich ustach gorzki posmak normalności. W żaden sposób nie mogę się go pozbyć. Nie wystarczy go popić słodką lekturą. Nie da się połknąć i wydalić w ustronnym miejscu. Niesmak normalności trzeba wypluć, nie zważając na oczywistą niehigieniczność i zagrożenie epidemiologiczne. Do tekstu..
Dlaczego nie ma żadnych brakujących ogniw
PZ Myers (12-01-2011)
Kreacjonista domagający się zobaczenia "brakującego ogniwa", jest jak patrzenie na obraz rzeki przedstawionej powyżej i domaganie się kropli wody, która to wszystko rozpoczęła. Nie było jej. Pytanie w ogóle nie ma sensu. Kreacjoniści chcieliby prześledzić nasze pochodzenie wstecz do dwojga ludzi - Adama i  Ewy. Oczywiście, że nie możemy tego zrobić, ludzkości nigdy nie reprezentowały dwa unikatowe osobniki, a wręcz rozważanie na poważnie tej kwestii ujawnia brak zrozumienia tego, jak ewoluuje populacja. Do tekstu..
Zwycięstwo Miłosza
Andrzej Koraszewski (12-01-2011)
Jak donosi prasa, po siedmiu latach zakończył się proces ppłk. Marka Miłosza, który pilotował helikopter z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie w dniu 4 grudnia 2003. Z powodu oblodzenia doszło do awarii silnika, pilot sprowadził maszynę na ziemię, ratując życie pasażerów. Naturalną rzeczy koleją zaczęło się dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku oraz poszukiwanie winnego. Tu zaczyna się odyseja papierowego okrętu. Do tekstu..
Zbrodnia budowania domu
Daniel Greenfield (11-01-2011)
Podczas gdy Baronowa Ashton wysłała swojego rzecznika, żeby potępił atak na chrześcijańskich Koptów w Egipcie oraz mord polityczny na Salmanie Taseerze w Pendżabie, osobiście oznajmiła swoje oburzenie w sprawie hotelu, gdzie nikt nie został zabity, poza, być może, jedną czy drugą jaszczurką wygrzewającą się na pobliskich kamieniach. Jest całkiem wyraźne, gdzie są jej priorytety; i nie są nimi ofiary muzułmańskiego terroru, ale jego sprawcy. Do tekstu..
Dobrodziejstwa gorączki
Maciej Zatoński (11-01-2011)
Po raz kolejny ewolucja pokazuje swój "pazur". Mikrobiolodzy i immunolodzy opublikowali pracę, w której starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego uważana za "normalną" temperatura ciała ludzi wynosi właśnie 36,8 stopni Celsjusza. Ciekawe są nie tylko same wyniki badań, ale także ich konsekwencje - zwłaszcza dla lekarzy, dla których ewolucja gatunków nie jest tylko "ciekawą hipotezą". Praca jest bowiem kolejnym przykładem na to, że w wielu przypadkach zmniejszanie gorączki lekami objawowymi wcale nie jest dla naszego organizmu najlepszym rozwiązaniem i niekoniecznie pomaga nam szybko wrócić do zdrowia. Do tekstu..
Jeszcze o gatunkach. Część 2: Dlaczego BSC rozwiązuje problem gatunków
Jerry Coyne (11-01-2011)
W poprzednim artykule naszkicowałem to, co uważam za "problem gatunków", dzisiaj pokażę pokrótce, dlaczego BSC, określająca gatunek jako te grupy, których członkowie rozmnażają się ze sobą, ale genetycznie są oddzieleni od członków innych gatunków izolującymi barierami reprodukcyjnymi (RIB), jest koncepcją gatunku, która nie tylko wyjaśnia problem gatunków (tj. nieciągłość przyrody), ale oferuje rozwiązanie jak ta nieciągłość wyewoluowała. Do tekstu..
Twarzą w twarz - według Emmanuela Levinasa
Janusz Litewka (11-01-2011)
Levinas podkreślając iż ja 'od zawsze' odpowiada na Innego, mówiąc czy czyniąc coś w ogóle (ignorowanie czy omijanie Innego, jest również rodzajem odpowiedzi) twierdzi, iż nieuniknione doświadczenie Innego jest uznaniem 'sobości', zatem 'Ja' nigdy nie jestem niczym więcej jak odpowiedzią na Innego. Czymkolwiek moje 'ja' mogłoby być, zawsze jest zobowiązaniem dla Innego, ale nie vice versa. Do tekstu..
Spadkobiercy Wielkiego Wschodu Narodowego
Adrian Czekalski (10-01-2011)
W XVIII w. Wielki Wschód Francji uznał suwerenne prawa polskiego wolnomularstwa. Natomiast Wielka Loża Londynu "z głębokim ubolewaniem i niespodziewanie dowiedziała się" o utworzeniu narodowej masonerii w Polsce. Gdy w II RP Wielka Loża Narodowa Polski próbowała nawiązać stosunki z Wielką Zjednoczoną Lożą Angielską, ta odsyłała polskich braci do "Rules of Recognition", które wymagają wiary w Boga i jego objawioną wolę w świętej księdze, na co polscy masoni zgodzić się nie mogli. Do tekstu..
O czym trzeba milczeć, o tym chce się mówić
Katarzyna Szkaradnik (10-01-2011)
Milczenie jest warunkiem sprawnego przebiegu dialogu: ktoś musi milczeć, aby mówić mógł ktoś. Językowi niezbędne wydaje się milczenie, gdyż jest ono swoistym tłem mowy, planem istnienia dla języka. Stanowi nieodzowny składnik rozmowy jako milczenie komunikacyjne - pauzy, zawieszenie głosu, przerwy na oddech potrzebne po to, by wybrzmiały wypowiedzi partnerów - które jest neutralne. Do tekstu..
Grozi ci rasizm, Izraelu
Małgorzata Koraszewska (10-01-2011)
7 grudnia 2010 r. pięćdziesięciu rabinów z miast izraelskich dołączyło do kampanii Szmuela Elijahu i wydało petycję wzywającą Żydów, by nie wynajmowali ani nie sprzedawali domów nie-Żydom z uzasadnieniem, że prowadzi to do małżeństw mieszanych, powoduje spadek cen mieszkań i może nawet zagrozić życiu Żydów. Do tekstu..
Podziw ≠ religia
PZ Myers (10-01-2011)
Chris Mooney opublikował artykuł w Playboy'u i jest on okropny. Cały artykuł jest przypadkiem fałszywej równoważności: cytuje on naukowców takich jak Einstein i Darwin, piszących o uczuciu podziwu i zachwytu wobec świata przyrody, a potem próbuje przemycić głupawą myśl, że nauka i religia są zgodne ze sobą. No tak, nauka i duchowość. Do tekstu..
Nakazać dobro, zakazać zła
Andrzej Koraszewski (09-01-2011)
Głęboko wierząca przyjaciółka poszła do kościoła, więc po powrocie zapytałem z grzeczności, czy kazanie było dobre. Skrzywiła się mówiąc, że mogło być lepsze. Ucieszyłem się, że mogło być gorsze i zgodnie z moimi przewidywaniami usłyszałem, że kazanie zawsze może być gorsze i że nawet sobie nie wyobrażam, jakie brednie potrafią mówić księża. Nie kontynuowaliśmy tej rozmowy, bo teren był zaminowany. Do tekstu..
Tylko religijne zbiry kochają prawa o bluźnierstwie
Nick Cohen (09-01-2011)
W 2009 roku przedstawiciele Pakistanu mówili, że ONZ musi zaaprobować uniwersalne prawa o bluźnierstwie, żeby chronić mniejszości religijne przed "nietolerancją, dyskryminacją i aktami przemocy". Każde słowo użyte przez pakistańskich dyplomatów w 2009 r., żeby zaprotestować przeciwko islamofobii, okazało się dokładnym opisem przesądów, które państwo pakistańskie stara się zadowolić w swoim kraju.Gdyby okoliczności nie były tak ohydne, zabiegi Pakistanu w ONZ byłyby tylko czarną komedią. Do tekstu..
Zapomniany geniusz
Maria Szulska (09-01-2011)
Świat kojarzy Freuda głównie z teorią zwierzęcej seksualności tkwiącej w nas ludziach i determinującej nasze postępowanie. Niewielu kojarzy go z psychoanalizą a już zupełnie nieliczni z czymś, co zwie się psychopatologią codzienności. Do tekstu..
Jeszcze o gatunkach. Część 1
Jerry Coyne (08-01-2011)
Semestr zaczyna się dzisiaj, studenci czekają i nie mam teraz zbyt dużo czasu na pisanie, ale chciałbym przedstawić krótką obronę biologicznej koncepcji gatunku (BSC) Dzisiaj wyjaśnię tylko, czym jest BSC i przedstawię to, co uznaję za "problem specjacji", wiedząc, że nie wszyscy się zgodzą. Do tekstu..
Karen Armstrong: Dwanaście kroków do życia z empatią
Ophelia Benson (08-01-2011)
Zgadzam się z Armstrong, że współczucie jest ważną cnotą, co nie znaczy, że jest nie do pogodzenia z poczuciem humoru. Niektóre z jej ukochanych sentymentalnych zwrotów pojawiają się z doprowadzającą do szału regularnością i sprawiają wrażenie systematycznych poszturchiwań - "duchowy", "głęboki", "dogłębny", "tajemnica", transcendencja" - po pewnym, czasie dostajesz drgawek na widok tych słów. Trudno to oddzielić od jej rygorystycznego unikania wszystkiego, co ma cokolwiek wspólnego z humorem, błyskotliwością czy ironią, od jej niewzruszonej powagi i ponurej szczerości. Do tekstu..
Odpowiadając Rzepie, czyli o korzyściach obcowania z pitbullem
Marek Ławreszuk (07-01-2011)
"W myśl zasady pecunia non olet uczę w ...katolickim gimnazjum ....sic, stąd proszę o nie ujawnianie mego nazwiska. Pochodzę z ultra katolickiej rodziny, w czwartej klasie szkoły podstawowej, po lekcji religii pojawiły mi się wątpliwości wynikające ze sprzeczności między wszechwiedzą boga, a wolną wolą człowieka. Po uświadomieniu tego faktu nie mogłem spać, bowiem " zgrzeszyłem" przeciw duchowi św. Zasiane ziarno wątpliwości wykiełkowało agnostycyzmem, a następnie przeobraziło się w ateizm." Do tekstu..
Benedykt XVI i męskie prostytutki
Adam Gałamaga (07-01-2011)
Kiedy kilka tygodni temu przedostały się do prasy fragmenty wywiadu-rzeki z Benedyktem XVI, cały świat spekulował na temat rzeczywistego sensu słów dotyczących kwestii stosowania prezerwatyw. Jak często w takich przypadkach bywa, zaczęły zrazu krążyć różne wersje wypowiedzi wynikające z kontekstu odmiennej interpretacji słów bądź alternatywnej wersji tłumaczenia. Zanim rozpocznie się szersza debata na temat tej książki w Polsce, warto zajrzeć najpierw do oryginału i spojrzeć na reakcje na tę publikację w ojczyźnie papieża - Niemczech. Do tekstu..
Płynny ołów
Andrzej Koraszewski (07-01-2011)
W drugą rocznicę wkroczenia wojski izraelskich do rzekomo okupowanej przez Izrael Gazy do osławionego raportu sędziego Goldstona na wszelki wypadek mało kto wraca, ale oczywiście najciekawsze są tu wypowiedzi samych przedstawicieli Hamasu, bo kto wierzyłby autorom, którzy mają niedobre pochodzenie rasowe połączone z niewłaściwymi poglądami? Do tekstu..
Lew Szestow (1866-1938)
Janusz Litewka (07-01-2011)
Jego styl pisarski nosi znamię Nietzschego: lubuje się w aforyzmach i polemikach, gardzi tradycyjnym rozważaniem filozoficznym, i często jest bardzo skrajny w swych stanowiskach, tak iż można się zastanawiać czy traktować je na serio czy raczej jako retoryczne bądź sceptyczne tło. Szestow napisał dwie późne prace Na szlakach Hioba (1929) oraz opus magnum Ateny i Jerozolima (1938) by wyrazić swe dojrzałe stanowisko filozoficzne. Lecz, jego najbardziej ekscytującą intelektualnie książką jest zbiór esejów Potestas Clavium (1923). Do tekstu..
Oium ludu rzymskiego
Jarosław Błotny (06-01-2011)
Pogański Rzym jest dla mnie kwintesencją indoeuropejskiego antyku, na którym została ufundowana zachodnia cywilizacja. Przede wszystkim Europa, z jej przodującą techniką, filozofią natury i prawami człowieka. Dlaczego więc starożytny Rzym nie przetrwał? Dlaczego załamał się ekonomicznie, uległ militarnie, a społeczeństwo tak łatwo zasymilowało semicki monoteizm? Jak wyglądałby nasz dzisiejszy świat, gdyby ten Rzym nie upadł? Do tekstu..
Pytanie ile jest gatunków słoni (oraz porcja krytyki na dokładkę)
Jerry Coyne (06-01-2011)
Jeśli śledzisz popularną prasę naukową lub czytasz blogi ewolucyjne, słyszałaś prawdopodobnie, że według nowej pracy w PLos Biology Rolanda i in. naukowcy dodali kolejny gatunek słonia do dwóch, które już mamy. Do teraz wszyscy wiedzieliśmy o słoniu afrykańskim (Loxodonta africana) i słoniu azjatyckim (Elephas maximus). Do tekstu..
Wolni trzej królowie
Maciej Twardowski (06-01-2011)
W Niemczech jest 8 dni wolnych. 8 dni świąt mają również Anglicy. Irlandczycy i Duńczycy cieszą się 9 świętami. Francuzi 10, a Szwedzi 11. W Polsce 6 stycznia będzie trzynastym dniem świątecznym w roku. Średnia w UE to 9,6. Lecz któż - w obliczu transcendencji - zwracałby uwagę na tak przyziemne sprawy? Do tekstu..
Mało informatywny artykuł w Rzeczpospolitej
Elżbieta Binswanger-Stefańska (05-01-2011)
To właśnie na fali globalnego ruchu "Brights" możliwego dzięki Internetowi powstała w Polsce 13 lipca 2007 roku Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków, nawet jeśli niekoniecznie łącząca się bezpośrednio z "Brights", to jednak podchwytująca i szerząca te same ideowo-kulturowe memy. Nie ma więc to wiele wspólnego z "tworzeniem sztucznej atmosfery wokół prześladowanej mniejszości", jak sugeruje Rzeczpospolita ustami prof. Bogusława Wolniewicza Do tekstu..
Ruch Obrony Honoru Proroka
Andrzej Koraszewski (05-01-2011)
Polski obserwator świata polegający na wiadomościach ONETU dowiedział się dziś przede wszystkim, że"są nowe fakty w sprawie śmierci Michaela Jacksona" (wiadomość ze świata nr 1 o godz. 8.30 rano), potem kolejno: wiadomość z Hiszpanii; ""Minister zachęca do donoszenia na palaczy", na trzeciej pozycji znalazła się informacja ze Stanów Zjednoczonych o samobójstwie syna byłego szacha Iranu. (Pakistański zamach uznano za wiadomość nie wartą wzmianki.) Do tekstu..
Epigoni czyli odmienne stany świadomości
Lucjan Ferus (05-01-2011)
Cwaniactwo to zło przedstawiające się ludziom w przebraniu dobra, tylko po to, aby zaakceptowali je i chcieli mu służyć. Jak trafnie to ujął mistrz Lem: "Dobro nigdy nie powołuje się na zło jako na swoją rację, lecz zło zawsze podaje za swą rację jakieś dobro". Wykorzystujące w bezwzględny sposób ludzką ignorancję i łatwowierność, pasożytujące na głupocie ludzi i tę głupotę w nich starannie pielęgnujące Do tekstu..
Ateistki
Maciej Kroniewicz (05-01-2011)
Jeden ze znajomych podsunął mi niedawno Galę, a w niej artykuł "Nie-grzeszne dziewczynki"; rozmowa z paroma polskimi ateistkami, które są także ogólnie znanymi osobami naszego życia społecznego. Lektura przemyśleń kobiet świadomie wybierających ateizm jest bardzo pouczająca. Prawie wszystkie pochodzą z katolickich domów i musiały włożyć większy lub mniejszy wysiłek, aby wyzwolić się z przyciasnych horyzontów myślowych chrześcijaństwa. Do tekstu..
Zjawy i rozpraszanie uwagi
PZ Myers (04-01-2011)
Lawrence Murphy był złym człowiekiem. Był księdzem z Wisconsin, który molestował ponad 200 chłopców, a tragizmu dodaje sprawie fakt, że owi chłopcy byli głusi. Polowanie na najsłabszych i najbardziej podatnych było najwyraźniej jego życiową misją. Co więcej, był to skandal, o którym bezpośrednio doniesiono kardynałowi Ratzingerowi, jako pełnomocnikowi watykańskiemu; jego pełnomocnictwo polegało na przerzucaniu winnych, aby ukryć ich zbrodnie i dać im możliwości nowych polowań. Do tekstu..
Skrajna lewica i skrajna prawica: rozróżnienie bez różnic
Nick Cohen (04-01-2011)
W artykule na łamach "Observera" pisałem o narastających represjach na Węgrzech i niechęci do określeń "skrajna prawica" i "skrajna lewica". Spójrz na rozbieżności między nimi, a wszystko, co znajdziesz, to rozróżnienia bez różnic. Odważnym węgierskim artystom, z którymi rozmawiałem, grożą siły faszystowskie. Niemniej, kiedy obawiają się o przyszłość, myślą o losie obywateli "socjalistycznej" Białorusi. Do tekstu..
VI Festiwal Racjonalistyczny
Mariusz Agnosiewicz (04-01-2011)
W dniach 11-12 grudnia 2010 odbył się ciekawy festiwal racjonalistyczny organizowany przez PSR, szósty z kolei - tym razem skupiony głównie wokół problemu pseudonauki. Wykłady tematyczne mieli dr Tomasz Witkowski, dr Maciej Zatoński, Michał Syska oraz Radosław Czarnecki. Najwięcej zainteresowania i dyskusji wzbudziły tematy dotyczące pseudonauki, a obaj prelegenci (Witkowski i Zatoński) mają na swoim koncie nie tylko działania na arenie krajowej, ale i wystąpienia na międzynarodowym kongresie sceptyków. Do tekstu..
Zagrożenie egipskich chrześcijan
Andrzej Koraszewski (03-01-2011)
W Libanie wyniszczająca 15-letnia wojna domowa między muzułmanami a chrześcijanami kosztowała życie około 150 tys. ludzi. Noworoczny zamach na chrześcijan w Aleksandrii może oznaczać nowy rozdział w historii Egiptu, a być może i nie tylko Egiptu. Narastającą wrogość wobec chrześcijan w świecie muzułmańskim obserwujemy od dłuższego czasu, niedawny zamach w Bagdadzie i liczne zamachy na chrześcijan w Nigerii zaczynają tworzyć pewien obraz. Do tekstu..
Jest mnóstwo czasu dla ewolucji
Jerry Coyne (03-01-2011)
Jednym z najczęstszych problemów, jakie laicy mają z ewolucją, jest to, że wydaje się, jakby nie było na nią wystarczająco dużo czasu. Przy założeniu, że ewolucja jest stosunkowo powolna, niemniej nastąpiła niesłychana ilość zmian od czasu pojawienia się pierwszych gatunków kilka miliardów lat temu, jak mógł dobór naturalny (i inne procesy, takie jak dryf genetyczny) zbudować wszystkie te wyszukane, funkcjonujące organizmy? Do tekstu..
Filozofia Awerroesa i jej kontynuacje: awerroizm żydowski i łaciński
Patrycja Walter (03-01-2011)
Choć zajęcie Hiszpanii przez chrześcijan w XII wieku przyniosło ostatecznie kres hiszpańskiej filozofii arabskiej, to jednak jej wpływ przetrwał i jest obecny w myśli i filozofii europejskiej, odgrywając weń zasadniczą rolę zarówno w wiekach średnich, jak i w epoce odrodzenia. Do tekstu..
10 lat Racjonalisty
Mariusz Agnosiewicz (02-01-2011)
Rok 2010 był dla Racjonalisty pod wieloma względami szczególny. Przede wszystkim minęła 10 rocznica od założenia serwisu. Przez te dziesięć lat różne aspekty dominowały w różnych okresach. Z całą więc pewnością można powiedzieć, że Racjonalista nie jest zjawiskiem statycznym: zmienia się, ewoluuje, rozwija. Przy czym zmiany te w ograniczonym jedynie zakresie mają charakter planowy. Jak wyglądał dziesiąty rok portalu? Najpopularniejsze teksty? Dokonania, interwencje, zmiany, plany? Do tekstu..
O aborcji
Grzegorz Świątoniowski (02-01-2011)
Mój niepokój budziły wszakże zgony w warunkach intensywnej opieki medycznej, gdy chory wspomagany jest przez specjalistyczny sprzęt, który przejmuje filtrację, wymusza oddech itp. Koledzy anestezjolodzy mówili "Umarł", a ja nawet tego nie zauważałem, nie rozpoznawałem momentu śmierci, ani nawet nie byłem pewien czy jest taki moment i czy jest to moment. Do tekstu..
Czy tajemnica jest nam dzisiaj potrzebna w życiu społecznym?
Radosław S. Czarnecki (02-01-2011)
Nie chodzi o to, iż w dzisiejszym świecie wszystko jest okay, ale intencje i zamiary krytyków są często nader pokrętne i mają określony cel. Uderzenie w jądro - Oświecenie i rola rozumu w życiu jednostki - dorobku naszej europejskiej kultury to podważenie osiągnięć i negacja jej zasadniczych zrębów: społecznych, intelektualnych, filozoficznych, cywilizacyjnych. Do tekstu..
Kogo stać na niechlujny genom
PZ Myers (01-01-2011)
Rozdzielenie wytwarzania energii w funkcjonalne moduły z niezależnym i minimalnym genetycznym mechanizmem kontrolnym - mitochondriami z mitochondrialnym DNA - było zasadniczym prekursorem ewolucji wielokomórkowej złożoności - tym, co dało komórce nadmiar energii dla rozbudowania genomu i zgłębienia możliwości innowacji na wielką skalę. Do tekstu..
Mordercza prawda
Andrzej Koraszewski (01-01-2011)
Krótki zapis na Facebooku: Tu jestem, możliwe, że zostanę zabity przez Jordańczyków, możliwe, że są to moje ostatnie godziny lub dni, niewielu interesuje moja sprawa... jeśli zostanę zabity, po prostu chciałbym, żeby wszyscy wiedzieli, że stało się to na rozkaz, nie kogo innego, jak króla Jordanii, Abdullaha II.
Przez pewien czas mnie nie będzie, jeśli już się nie odezwę, bądźcie pewni... byłem uczciwy i byliście wszyscy dla mnie ważni. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365