Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.301 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzkość ma rozwijać się sama przez się, nie zaś przez królów, księży i szlachtę!"
Przegląd wyników wyszukiwania

Kres kresu historii
Mariusz Agnosiewicz (25-07-2016)
5 czerwca 2016 na otwarciu Ramadanu po raz pierwszy od 81 lat w Hagia Sophia rozbrzmiały śpiewne recytacje Koranu. Hagia Sophia przez 900 lat była czołową świątynią świata chrześcijańskiego, następnie przez 500 osmańskich lat była czołowym meczetem. Ataturk zamienił ją w muzeum. Koran w Hagia Sophia to symbol powrotu do tradycji osmańskiej. Przyszedł kres kresu historii. Rosja dąży do odbudowy potęgi carskiej z XVIII stulecia, Chiny dążą do odbudowy potęgi cesarskiej państwa Ming z XVI stulecia, Turcja dąży do odbudowy Imperium Osmańskiego z XVI stulecia. USA będą budowały wielki mur, by przetrwać przebudzenie latynoskie. Unia Europejska nigdzie nie dąży, bo postmodernizm wypalił wiarę w wielkie narracje. W kierunku Polski wieje ciekawy wiatr historii. Do tekstu..
Ambasador Polskości czyli pozytywna historia Polski
Mariusz Agnosiewicz (21-07-2016)
Korzystając z okazji, że do Polski zjadą setki tysięcy młodych ludzi z całego świata, polskie MSZ wespół z Redutą Dobrego Imienia przygotowało książeczkę "Ambasador polskości", czyli trzyczęściowy wielojęzyczny przewodnik po Polsce, w tym zarys pozytywnej historii Polski, z informacjami o tym ile wnieśliśmy do globalnej kultury ludzkiej. Do tej pory o historii Polski opowiadano przez pryzmat negatywny, teraz możecie poznać Polskę inaczej opowiedzianą. Według tego przewodnika już przed chrztem nasz kraj rozwijał się dynamicznie, przy czym Polska przyjęła do siebie chrześcijaństwo w sposób unikalny. Nie było u nas masowego palenia czarownic i tępienia heretyków, nie było wojen religijnych. Była tolerancja dla innych wyznań i religii, była obrona praw ludów pogańskich. W efekcie kultura polska wytworzyła też szereg wzorców, które później stawały się impulsami rozwoju cywilizacji. Dla wychowanych w kulcie cierpiętnictwa, taki obraz to nowum. Do tekstu..
Pucz Gülena
Mariusz Agnosiewicz (16-07-2016)
Pucz wojskowy, który usiłowano przeprowadzić w Turcji dokonany został weduł Erdogana przez tajemniczego kaznodzieję islamskiego Fethullaha Gülena, który z USA steruje potężnym Ruchem Gülena. Przez całe lata współpracował on z Erdoganem. Utracił wpływy po oskarżeniu o próbę "sądowego zamachu stanu" w 2013. Gülen dysponuje wielkimi wpływami infiltrując struktury władzy za pomocą swej sekretnej organizacji. Zarówno Erdogan jak i Gülen związani są z ruchem sufickim. Można więc powiedzieć, że byłaby to kłótnia w rodzinie o władzę. Bartłomiej Sienkiewicz mówił u Sowy, że Gülen jest taranem dokonującej się rewolucji religijnej w Turcji. Skandal emailowy Clinton ujawnił jej związki z Gülenem. Do tekstu..
Wykład premiera Olszewskiego o historii polsko-ukraińskiej (15-07-2016)
Polski Sejm nie przyjął ustawy o ludobójstwie wołyńskim, zamiast tego Senat przyjął uchwałę. W odpowiedzi partia Poroszenki złożyła projekt nowelizacji bulwersującej Polskę ustawy z 9 kwietnia 2015 o bojownikach o niepodległość Ukrainy. Nowelizacja pozbawia statusu bojowników o niepodległość tych, którzy dopuścili się zbrodni przeciw ludzkości oraz gwarantuje wolność badań naukowych w tym zakresie. Jeśli w ramach współpracy oba narody odkryją wspólne interesy, to wybaczanie będzie się dokonywało naturalnie na drodze indywidualnej. Jeśli tych wspólnych interesów nie odkryjemy, to oficjalne wybaczanie i tak nic nie da, bo na poziomie indywidualnym będą kwitły resentymenty, które automatycznie będą się karmiły historycznymi motywami. Do tekstu..
Rozpoczynamy strategiczną współpracę z USA i Chinami
Mariusz Agnosiewicz (11-07-2016)
Rok 2016 będzie zapamiętany jako historyczny awans Polski na arenie międzynarodowej. W sposób zasadniczy Polska zacieśniła więzy z dwoma konkurującymi mocarstwami: po szczycie NATO zostaliśmy pełnoprawnym jego członkiem i jednocześnie Polska jako jedyny kraj Europy Środkowej została członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, przeznaczonego do rozwoju projektu Jedwabnego Szlaku. Amerykanie przestają monopolizować polską geopolitykę. Od tego roku mamy realną alternatywę, co oznacza, że kończy się okres w którym USA otrzymują w Polsce wszystko za darmo. Tak było do tej pory, gdyż Berlin i Moskwa nie mogły stanowić żadnej alternatywy wobec Waszyngtonu. A Pekin jest alternatywą realną. Krajowe media tymczasem ugrzęzły na problemie "Potępił czy nie potępił" Do tekstu..
Kto z Przemyśla robi punkt zapalny? (07-07-2016)
Znani z nazwisk konkretni ludzie od paru lat systematycznie pracują nad tym, by z Przemyśla zrobić taki punkt zapalny w niełatwych relacjach polsko-ukraińskich, jak Kosowska Mitrowica między Serbami a kosowskimi Albańczykami. Coraz lepiej im to wychodzi. Dlatego trzeba przeanalizować, co się dzieje w Przemyślu, zanim to się rozleje po całej Polsce, o ile już się nie rozlało. Do tekstu..
Więzienie na Łąckiego we Lwowie - poprawianie historii
Wasyl Rasewycz (07-07-2016)
Zarówno na Ukrainie jak i w Polsce od kilku lat niezwykle ożywiły się zorganizowane działania mające na celu wbicie klina współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. W Polsce rozbudzane są ruchy i resentymenty antyukraińskie, na Ukrainie zaś ożywia się sentymenty antypolskie oraz kreuje UPA na jedyny ukraiński ruch patriotyczny, przemilczając jego zbrodnie. Przykładem tej polityki jest Narodowe Muzeum Ofiar Reżimów Okupacyjnych "Więzienie na Łąckiego" we Lwowie, które ma być "przypomnieniem o okrucieństwach totalitarnej przeszłości ZSRR, niemieckiego i polskiego reżymów okupacyjnych". OUN, pomimo współpracy z nazistami, jest w nim kreowane na jednego z głównych wrogów reżimu hitlerowskiego. Do tekstu..
Trina Papisten - najsławniejsza polska czarownica
Mariusz Agnosiewicz (01-07-2016)
Słupsk jako pierwsze polskie miasto upamiętnił swoją czarownicę nazywając jej imieniem rondo. Trina to skrót od imienia Kathrin. Papisten nie jest nazwiskiem, lecz pogardliwym przydomkiem oznaczającym "papistkę" czyli katoliczkę. Przed przybyciem do Słupska nazywała się Katarzyna Nipkowa, czyli nosiła nazwisko kaszubskie. Na stos posłał ją sąd protestancki w 1701, kiedy utworzono Królestwo Prus. Katarzyna była Polką (Polsh-Katolsh) posłaną na stos przez niemiecki sąd za radą Wydziału Prawa Universität Rostock. Trina Papisten to ksywki pochodzące z niemieckich kronik, które w tłumaczeniu na polski znaczą: Kaśka Katolka. Kim była i dlaczego zginęła? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365