Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.856 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) w świecie ontycznie irracjonalnym nie mogłyby funkcjonować żadne argumenty i każdy, kto posługuje się jakimikolwiek argumentami, tym samym zakłada, że świat nie jest irracjonalny.
Przegląd wyników wyszukiwania

Życzenia, których sobie nie życzę
Stanisław Pietrzyk (30-11-2013)
Jest pewna kwestia, której nikt lub prawie nikt nie bierze pod uwagę: kwestia uczciwości intelektualnej i stosunku do wypowiadanej treści. Ile warte mogą być życzenia składane z okazji nieprawdziwych wydarzeń, jedynie religijnie usankcjonowanych i uświęconych tradycją? W dodatku zbudowanych na ruinach i zgliszczach innych mitów? Do tekstu..
Wojna religijna czy katolicki Kulturkampf
Jacek M. Kwiatkowski (29-11-2013)
Inicjatorzy listu do papieża Franciszka w sprawie zawłaszczania Ślęży przez wyznanie dominujące, pragną sprostować nieprawdziwe informacje jakie się na ten temat ukazały na łamach Gazety Wyborczej, gdzie sugeruje się, że jest to element wojny religijnej pomiędzy katolikami a rodzimowiercami. "Rodzimowiercy nie odpuszczają. Napisali list do papieża..." czytamy w tekście Wojna religijna na świętej górze. Inicjatorzy zwracali się do rodzimowierców o dołączenie do apelu, lecz odmówili. Autorami są osoby o różnych światopoglądach, w większości niezwiązane z żadnymi religiami. Byli wśród nich także katolicy. Do tekstu..
Czy Iran jest mocarstwem regionalnym? (29-11-2013)
Zdaniem niektórych analityków obecna umowa Stanów Zjednoczonych z Iranem jest faktycznym uznaniem stref wpływu Iranu w regionie Bliskiego Wschodu (analogicznego do przyznania po wojnie przez Zachód Europy Wschodniej jako wyłącznej strefy wpływu ZSRR). Interesującą ilustracją tej tezy jest wywiad przywódcy irackiej milicji szyickiej Watheqa Al-Battata, który mówi m. in.: " Popierałbym Iran w wojnie przeciwko Irakowi". Do tekstu..
Środki karne w polskim kodeksie karnym
Mirosław Woroniecki (29-11-2013)
Polski kodeks karny prezentuje model sankcji względnie oznaczonych, co oznacza, że sankcje karne przewidziane w ustawie za naruszenie norm sankcjonowanych określone są w sposób ramowy i dopiero w każdorazowym konkretnym akcie wymiaru kary następuje ich konkretyzacja. Popularnie przyjęło się mówić, że grożąca za naruszenie normy kara to kara określona w sankcji przepisu części szczególnej kodeksu karnego opisującego dany typ czynu zabronionego. Do tekstu..
Świebodzin grafenem a nie Chrystusem stanie
Mariusz Agnosiewicz (28-11-2013)
Pod Wrocławiem powstał wspaniały odrzutowiec Flaris, który ma być superekonomiczny: 1 zł/1 km lotu. w mielcu powstał superekonomiczny samochód elektryczny Rekin: 5 zł/100 km drogi. W Gliwicach studenci skonstruowali superszybki bolid elektryczny Shark, który na torze w Anglii pokonał wszystkich rywali. Już niedługo Chrystus w Świebodzinie może ustąpić grafenowi, gdzie od przyszłego roku rusza produkcja najtańszego i najczystszego grafenu na świecie - materiału 300 razy bardziej wytrzymałego niż stal i 1000 razy lżejszego niż papier, którego zastosowanie technologiczne ogranicza jedynie wyobraźnia. Do tekstu..
Objawienia - od drzewa do kamienia
Maciej Stępień (28-11-2013)
Objawienia które od czasu do czasu elektryzują cały nasz kraj, a niekiedy kawałek świata, ograniczają się z reguły do rysów twarzy, obrysu głowy lub postaci. Najczęściej , zdaniem wiernych, jest to sam Jezus albo jego matka zwana "boską". Zazwyczaj objawienia te są wiernymi kopiami tego, co ich świadkowie od najmłodszych lat widywali na kościelnych i innych religijnych obrazach. Do tekstu..
Powrót żółtej gwiazdy
Steve Apfel (28-11-2013)
Dla wielu żółta gwiazda z napisem Jude, Juif, Jood lub Żyd przywodzi na myśl Holocaust. Niemniej idea i jej stosowanie wyprzedza Rzeszę Hitlera o jedno lub dwa tysiąclecia. Już w Średniowieczu zmuszano Żydów do noszenia różnych oznak. Otwierało to najrozmaitsze możliwości dla przebiegłych despotów: traktowanie "zabójców Chrystusa" jak dżumy, izolowanie ich lub koncentrowanie w jednym miejscu, pozbawianie ich własności lub deportowanie, albo zabijanie ich, jeśli uznawali to za potrzebne. Do tekstu..
Jak brunatny jest katolicyzm Frondy?
Andrzej Koraszewski (27-11-2013)
11 listopada 2013 r. na stronie internetowej fronda.pl ukazał się artykuł redakcyjny, który (zapewne) można uznać za credo tego ruchu. Artykuł nosi tytuł "Polska potrzebuje więcej nacjonalizmu". W artykule tym czytamy m. in.:
"Nie jest łatwo mówić o nacjonalizmie czy ruchu narodowym w Polsce. Nie jest to łatwe, bowiem tradycja ta została rozstrzelana i uwięziona, a później przemielona przed dwa wielkie totalitaryzmy. A jakby tego było mało skazana na zapomnienie przez lewicową inteligencję Polską." Do tekstu..
Kolejne dziecko zabite przez wiarę
Jerry Coyne (27-11-2013)
Według zarówno "National Post", jak i CBC News Calgary, 44-letnia matka, Tamara Sophie Lovett, została dwa dni temu oskarżona o zbrodnicze zaniedbanie oraz "niedostarczenie najniezbędniejszych rzeczy do życia" jej 7-letniemu synowi, Ryanowi, który zmarł w marcu z powodu zakażenia paciorkowcem A. Takie zakażenie można niemal zawsze wyleczyć penicyliną. Do tekstu..
Inwestycje, oszczędności… kilka słów o odmętach makroekonomii
Krzysztof Sykta (26-11-2013)
Obecnie coraz więcej uwagi zwraca się na nieefektywny system nauczania i "kształcenie bezrobotnych", niezależnie od rodzaju uczelni. Pamiętam swoje zajęcia na uczelni. Praktycznie większość czasu spędzało się na bezrefleksyjnym przyswajaniu wiedzy, w większości całkowicie nieprzydatnej w życiu zawodowym. Kto z nas pamięta jeszcze całkowanie macierzy czy liczenie logarytmów i pochodnych. Albo przyswajanie swoistej wersji historii ekonomii opartej na oficjalnym kanonie nauczania, gdzie nie ma ani słowa o Friedrichu Listcie, takie nazwiska jak Mises, Hayek czy Rand nie istnieją a głównymi ideologami są Smith i Keynes, gdzie tego ostatniego traktuje się jak bożyszcze współczesnej nauki. Całkowanie przynajmniej rozwijało bazę intelektualną. Do tekstu..
Dualizm anielsko-diabelski
Jerzy Neuhoff (26-11-2013)
Zastanawia mnie, dlaczego wszyscy demonolodzy i egzorcyści znajdują niewątpliwe oznaki działalności Złego, natomiast zupełnie nie widać działalności innych demonologów, tych, których obiekty zainteresowań istnieją tylko po to, aby czynić Dobro, czyli angelologów. Świat jest chwilami miejscem dość trudnym do zniesienia, ale dałoby się znaleźć liczne przykłady ludzi czyniących go znośniejszym. Do tekstu..
Mit Balfoura
Noru Tsalic (26-11-2013)
Na Bliskim Wschodzie (podobnie jak w wielu innych regionach świata) imperializm brytyjski spowodował cierpienia ludzkie i trwałe szkody. Mit o Izraelu jako "tworze kolonializmu brytyjskiego" jest jednak wyłącznie kłamliwą próbą zafałszowania historii. Oczywiście jest w każdym razie absurdem twierdzenie, że dzisiejsi Brytyjczycy są odpowiedzialni za cokolwiek, co rząd brytyjski robił wówczas. Ważne jest jednak mówienie prawdy: jeśli jakaś strona tego konfliktu została ciężko skrzywdzona przez rządy brytyjskie, to była to strona żydowska. Do tekstu..
Największa wojna religijna II RP
Mariusz Agnosiewicz (25-11-2013)
Czołowe role po stronie rządowej odegrali w "konflikcie wawelskim" wolnomularze: gen. Wieniawa-Długoszowski (główny negocjator), gen. Sławoj-Składkowski (premier) i płk Adam Koc (redaktor naczelny Gazety Polskiej). Związek środowisk władzy II RP z masonerią nie był dla hierarchów tajemnicą. 16 czerwca 1937 w Sejmie została zgłoszona interpelacja posła Juliusza Dudzińskiego "w sprawie należenia funkcjonariuszy państwowych mających centrale poza granicami państwa i udzielania gmachów państwowych na zebrania takich organizacji". Dokładnie w tym samym dniu arcybiskup wydał decyzję o eksmisji trumny Piłsudskiego z krypty Leonarda na Wawelu. Do tekstu..
Szkic historyczny z okazji 80. urodzin Koziołka Matołka
Mariusz Agnosiewicz (25-11-2013)
Pacanów chce dziś zostać Europejską Stolicą Bajki. Trudno o drugą taką miejscowość, która kojarzyłaby się tak bajecznie, jak owa wieś na Kielecczyźnie. Przypuszczam nawet, że niejeden czytelnik Makuszyńskiego uważa, że to fikcyjna miejscowość istniejąca wyłącznie w świecie Koziołka Matołka. Pacanów tymczasem to wyjątkowa miejscowość, która została zdegradowana w wyniku zniszczeń Potopu Szwedzkiego, a po Powstaniu Styczniowym odebrano jej prawa miejskie. Do tekstu..
Watykańskie wersety
Andrzej Koraszewski (25-11-2013)
Tytuł książki Juliana Bartosza kojarzy się w sposób oczywisty ze słynnymi "Szatańskimi wersetami" Salmana Rushdiego, Autor nigdzie tego jednak nie pisze. Główny wątek dotyczy sporów wokół planów wyniesienia na ołtarze człowieka, którego jedni nazywają szkalowanym "papieżem pokoju", a inni "papieżem Hitlera", chodzi oczywiście o Piusa XII. Do tekstu..
Racjonalizm a religia
Radosław S. Czarnecki (25-11-2013)
Każda religia wiąże się bezpośrednio z mitem. Mit w sensie przedmiotowym to opowiadanie udramatyzowane, często symboliczne, wyrażające ludzkie doświadczenie świata jako rzeczywistości sakralnej. Objawia modele wszelkich obrzędów i ludzkiej działalności w których doznaje się religijnego (lub quasi-religijnego) doświadczenia świata. Do tekstu..
Dlaczego mamy umierać za Gdańsk (Izrael)?
Sarah Honig (24-11-2013)
Zaraz po Konferencji Monachijskiej Hitler zaczął agitować za włączeniem Gdańska do Trzeciej Rzeszy. W kwietniu 1939 r. Polska ostrzegła, że przeciwstawi się każdemu wtargnięciu Niemców na swoje terytorium. To przypuszczalnie zobowiązałoby sojuszników Warszawy do przyjścia jej z pomocą. Aby to ubiec, Déat napisał artykuł z poruszającym tytułem, w którym szyderczo pytał Francuzów, czy rzeczywiście chcą ryzykować życiem za Gdańsk. Déat nie tylko uważał, że nie powinni, ale przedstawił Polaków jako nieustępliwych podżegaczy, których nierozsądne politykierstwo jest źródłem wszystkich ich udręk. Do tekstu..
Ślepi przewodnicy
Lucjan Ferus (24-11-2013)
Tytuł tekstu nawiązuje do słów Jezusa: "Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!" (Mt 23,24), jednakże sam tekst został zainspirowany pewnym pytaniem, które znalazło się w komentarzach zamieszczonych do jednego z moich artykułów dotyczących ateizmu. Brzmiało ono bodajże tak: "Po co ateista zajmuje się religią, skoro to dla niego bajki?". Nie tyle będzie to dosłowna odpowiedź, co garść refleksji, która przy tej okazji przyszła mi na myśl. Do tekstu..
Religia Orwella
Daniel Greenfield (24-11-2013)
Islam jest religią Pokoju. Jest to równie pewne jak trzy hasła Ministerstwa Prawdy: Wojna jest Pokojem, Wolność jest Niewolnictwem i Ignorancja jest Siłą. Te trzy slogany Partii w Roku 1984 George'a Orwella szczególnie pasują do islamu; religii wojny, która twierdzi, że jest religią pokoju, której partie polityczne (takie jak Wolność i Sprawiedliwość Bractwa Muzułmańskiego) używają w nazwie "wolności", ale reprezentują niewolnictwo. Do tekstu..
Nieskalane sumienia
Wojciech Szczęsny (23-11-2013)
Z radością powitałem informację, że Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk uznał iż "Klauzula sumienia jest nadużywana i służy narzucaniu pacjentom przekonań moralnych lekarzy" . Zawsze byłem takiego zdania, zaś pomysł poszerzenia klauzuli na farmaceutów uznawałem za co najmniej dyskusyjny jeśli nie chory. Do tekstu..
Cmentarz w Pradze i geneza Protokołów Mędrców Syjonu
Mariusz Agnosiewicz (23-11-2013)
Wybitny przedwojenny wolnomyśliciel polski, prof. Baudouin de Courtenay, w swej publikacji z 1926 pt. W kwestii narodowościowej wskazywał, że działalność Antyżydowskiej Ligi Obrony Wiary i Ojczyzny mogła mieć charakter sabotażowy: "W Poznańskiem i na dzisiejszym Pomorzu polskim grasują osobniki, które za czasów pruskich były gorliwymi hakatystami, a dziś są nie mniej gorliwymi "patriotami" polskimi, członkami Ligi Obrony Wiary i Ojczyzny". Faktem jest, że wojujący antysemityzm destabilizował II RP i stał się istotnym źródłem niepokojów społecznych. Do tekstu..
Dwadzieścia jeden lat transmisji danych w Polsce
Wojciech Terlecki (22-11-2013)
W mowie potocznej często posługujemy się hasłami. Jednym z nich jest: "Rewolucja Informatyczna". Jest to jedna z rewolucji, które odbyły się bezkrwawo, nie przyniosły ofiar, a same korzyści. Ta rewolucja zmieniła również nasz świat. Jeżeli miałbym wskazać drugą tego typu, to niewątpliwie będzie poprzedzająca ją rewolucja przemysłowa. Jak to było w Polsce? Do tekstu..
UE ma rację w sprawie Sahary Zachodniej
Eugene Kontorovich (22-11-2013)
Maroko najechało na Saharę Zachodnią w 1975 r. i okupuje ją od tego czasu, traktując ją jak własne terytorium. Rada Bezpieczeństwa potępia obecność Maroko na tym terenie i domaga się całkowitego wycofania. UE, podobnie jak większość świata nie uznaje Sahary Zachodniej jako części Maroka, ale nie powstrzymało to UE od rozciągnięcia umów z Marokiem tak, by obejmowały także Saharę Zachodnią. Front Polisario, który jest powszechnie uznawany jako przedstawiciel tubylczej ludności Sahary Zachodniej, energicznie sprzeciwia się umowie z UE. Do tekstu..
Nauka a rewolucja
Mariusz Agnosiewicz (21-11-2013)
Po wybuchu rewolucji francuskiej Komitet Bezpieczeństwa Publicznego zaapelował do naukowców o pomoc w obronie republiki. W odpowiedzi na apel, Gaspar Monge, twórca geometrii wykreślnej, napisał poradnik 'Zarys sztuki wytwarzania armat', w którym opisał technikę przerabiania dzwonów na armaty. Jeszcze ważniejsze było włączenie się innego genialnego matematyka, Lazare Carnota, współtwórcy geometrii nowoczesnej, który w sierpniu 1793 został członkiem Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego i ministrem wojny, a dzięki swoim dokonaniom nazwany został Organizatorem Zwycięstwa. Do tekstu..
Najstarszy z wielkich kotów
Ed Yong (21-11-2013)
W 2010 r. Jack Tseng z American Museum of Natural History w Nowym Jorku był w Tybecie wraz z żoną i innymi paleontologami i odkrył duży zbiór skamielin. Wśród kości była czaszka dużego kota i kilka fragmentów żuchw i zębów. "Przez następne trzy lata próbowaliśmy dociec, co to było". Do tekstu..
Bajki królowej Rani
Andrzej Koraszewski (21-11-2013)
"Kiedy arabska młodzież odchodzi od komputerów, wraca do rzeczywistego świata i widzi, że nikogo nie obchodzi, co mają do powiedzenia, że nie mają żadnej wolności" - Piękna królowa Jordanii, Rania, mówiła czasem rzeczy, których nie mówił król, a w nowej sytuacji zaczęła mówić rzeczy, których nawet ona  nie mówiła. Do tekstu..
Co szatan potrafi zrobić z człowiekiem?
Marcin Kruk (20-11-2013)
Doprawdy martwi mnie pytanie, dlaczego nie sprawdziłem co szatan robi z człowiekiem? Możliwość zobaczenia odpowiedzi pojawiała się przy tylu różnych okazjach, a ja unikałem kliknięcia jak diabeł święconej wody. Chyba szatan we mnie wstąpił i postanowiłem się nigdy nie dowiedzieć, co on właściwie robi z człowiekiem.  Do tekstu..
Przełom w kardiologii czy dziura w dnie ignorancji?
Stanisław Pietrzyk (20-11-2013)
Myślałem do przedwczoraj, że niewiele może mnie zaskoczyć w kwestii granic ignorancji. Do tej pory sądziłem naiwnie, że wszystko ma, bo musi mieć, swoje granice. I tu się myliłem dokumentnie. Diakon Błażej z gdańskiego seminarium duchownego walnął mnie dzisiaj z rana duchowym obuchem w głowę, a właściwie to informacją o wynalezionym przez Niego leku nasercowym o nazwie misericordina. Do tekstu..
Nie ma wiary w naukę
Jerry A. Coyne (19-11-2013)
Znaną taktyką tych, którzy twierdzą, że daje się pogodzić naukę i religię, jest twierdzenie, że nauka, podobnie jak religia, opiera się na wierze: wierze w ścisłość naszych obserwacji, w prawa natury lub w wartość rozumu. Takie oświadczenia sugerują, że nauka i religia nie różnią się, ponieważ obie szukają prawdy i posługują się wiarą, by ją znaleźć. Faktycznie, o nauce mówi się często, że jest rodzajem religii. Jest to jednak błędne, bo "wiara", jaką mamy w nauce, jest zupełnie inna niż wiara, jaką wierzący mają w Boga i dogmaty swojego wyznania. Do tekstu..
Światowy Szczyt Klimatyczny na polskim stadionie piłkarskim
Mariusz Agnosiewicz (19-11-2013)
"Gdybyśmy w Polsce wymienili chociaż połowę podłączonych do prądu żarówek na świetlówki, moglibyśmy zamknąć jedną elektrownię węglową" - rozmarzyła się Magdalena Owsik z Greenpeace. Antywęglowa obsesja doprowadziła do wprowadzenia rozwiązania szkodliwego dla środowiska: ludzie często nie zdają sobie sprawy, że spalonych świetlówek nie można ot tak wyrzucać na śmietnik, bo zawierają rtęć (w czasie kampanii antyżarówkowej nie wypadało o tym mówić). W efekcie przestawienia się na świetlówki co roku do obrotu trafia wiele kilogramów szkodliwej rtęci, z której jedynie niewielka część jest neutralizowana, reszta obciąża środowisko. Do tekstu..
Jan Crell - wyraziciel idei tolerancji w XVII-wiecznej Europie
Jerzy Kolarzowski (19-11-2013)
Traktat o tolerancji Jana Crella, spolonizowanego Bawarczyka, zajmuje miejsce szczególne, gdyż to właśnie na jego kartach wysunięto po raz pierwszy jednoznacznie i w sposób przejrzysty postulat powszechnej tolerancji, tolerancji zawierającej wolność wyznania oraz prawo do propagowania i obrony odmiennych poglądów. Dzieło napisane w Rakowie w związku z elekcją Władysława IV w 1632 r. powoli, ale ze stale rosnącą siłą, zaczęło oddziaływać na świadomość europejską. Wydawane było kilkakrotnie w Holandii i Anglii, a w XVIII w. we Francji. Do tekstu..
Polska psychuszka poległa w Strasburgu
Mariusz Agnosiewicz (18-11-2013)
Niedawny wyrok Trybunału Strasburskiego przeciwko Polsce pokazał, że choć III RP ma już niemal ćwierć wieku, wciąż w najlepsze funkcjonuje u nas instytucja psychuszki, czyli nadużywania psychiatrii do represji na ogół o podłożu politycznym. To nowy etap na drodze uzdrawiania polskiej psychiatrii. Od lat bowiem Najwyższa Izba Kontroli 'sobie a muzom' sporządzała raporty z polskich psychiatryków, ukazując ich liczne patologie. Kolejne raporty pokazywały, że skala patologii niewiele się zmieniała: psychiatryki wciąż są dogodnym dla władz narzędziem represji a dla ustosunkowanych przestępców - drogą do unikania kary. Do tekstu..
Apartheid po żydowsku
Andrzej Koraszewski (18-11-2013)
Na naszej stronie FB czytelnik podpisujący się Pablo Vitasso pod artykułem Nicka Cohena informującym o londyńskiej wystawie mieszkającej w Danii irańskiej artystki, na której jednym z eksponatów były kamienie o wielkości zalecanej przez szariat (i irańskie prawo) do kamienowania kobiet, zadaje pytanie, czy wolno krytykować Izrael. Jest to pytanie wyraźnie dręczące tego "czytelnika", bo zadaje je systematycznie i przy najróżniejszych okazjach. Do tekstu..
Bóg wraca do Wielkiej Brytanii. Ale który?
Jan Wójcik (18-11-2013)
Więcej religii w szkołach; więcej religii w rządzie; potrzebujemy więcej religii - tak można streścić ogłoszoną przez Baronessę Warsi politykę brytyjskich konserwatystów względem religii. Pytanie, która religia skorzysta na tym najbardziej? Jak przekonuje Saida Warsi, była przewodnicząca partii konserwatywnej, to nie jest nowe stanowisko jej formacji. Gorąco wierzącymi ludźmi byli i Winston Churchill i Margaret Thatcher. Natomiast lewicę oskarża o marginalizowanie wiary. Warsi chce przywrócenia odniesień religii do polityki. Do tekstu..
Prawda, dobro i te rzeczy
Jerzy Neuhoff (18-11-2013)
Wydawać by się mogło, że przez tych kilka tysięcy lat pisanej historii, ludzie już powinni zbliżyć się do tego, co jest wspólne, co ich łączy, tymczasem, jak mi się zdaje, jest zupełnie odwrotnie - odkrywają, że coraz więcej ich dzieli. Do tekstu..
Podwójne standardy władz Autonomii Palestyńskiej w kwestii więźniów
Khaled Abu Toameh (18-11-2013)
Gazeta "Al-Quds al-Arabi" ujawniła niedawno, że dziesiątki Palestyńczyków siedzi w więzieniach w Kuwejcie od 1991 r. Rodziny tych więźniów nie wiedzą niczego o ich sytuacji. Ambasador Autonomii Palestyńskiej w Kuwejcie Rami Tahboub odmówił wypowiedzi o losie tych więźniów. Gdy udało się dodzwonić do niego, powiedział, że jest na spotkaniu i nie ma czasu rozmawiać. Potem nie odbierał telefonu. Do tekstu..
A może warto z Rosatomem?
Witoild Michałowski (17-11-2013)
Pod względem wskaźnika wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną Turcja zajmuje pierwsze miejsce wśród państw Europy i drugie miejsce w świecie po Chinach. Z tego względu, jak podkreślił minister energetyki Turcji Taner Yildiz na ceremonii otwarcia niedawnego Międzynarodowego Kongresu Energetycznego, "aby zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną będziemy wykorzystywać różnorodne źródła wytwarzania energii, łącznie z elektrowniami atomowymi". "Prognozy budowy elektrowni jądrowych na świecie do roku 2030 wróciły do poziomu "sprzed katastrofy w Fukuszimie" - oświadczył Prezes Państwowej Korporacji "Rosatom". Do tekstu..
O przygodach Jezusa i Mo
Julian Jeliński (17-11-2013)
W świecie krytyki religii szczególne miejsce zajmuje satyra i śmiech. Bywa ona czasem zaniedbywana, ale to właśnie umiejętność żartowania z religii osłabia władzę dogmatów i irracjonalizmu nad śmiejącym się. Niewyczerpanym źródłem żartów z religii jest ona sama i zawarte w niej absurdy. A któż lepszy, by o tych absurdach opowiadać, niż sami założyciele religii Abrahamowych? Poznajcie Jezusa i Mo. Do tekstu..
Kiedy tyrania polityczna pozwala na wolność ekonomiczną
Matt Ridley (17-11-2013)
Chińska Partia Komunistyczna próbuje nadal sztuczki, która służyła jej od kiedy Deng Xiaoping pokonał Bandę Czworga: więcej wolności ekonomicznej w połączeniu z mniejszą wolnością polityczną. Ludzie mogą wybrać każdy towar lub usługę - poza własnym rządem. Do tekstu..
Bernard-Henri Lévy American Vertigo
Piotr Napierała (16-11-2013)
Książka Bernarda-Henri'ego Lévy "American Vertigo" jest już kolejną książką Francuza o USA jaką czytałem - po dziełach Tocqueville'a, którego śladem Lévy podróżował po tym kraju, oraz książki Guy Sormana: "Made in USA", którą raz nawet Lévy cytuje. Postanowiłem nieco przybliżyć książkę Lévy'ego, tak samo jak to robiłem z książką Sormana, podkreślając też różnice między nimi. Do tekstu..
(Nie)dosłowność Biblii
Lucjan Ferus (16-11-2013)
Papieska komisja biblijna za czasów papieża Piusa XII zezwoliła łaskawie (16. 01. 1948 r.) na bardziej liberalną interpretację Pięcioksiągu Mojżeszowego. Egzegeza katolicka niemal w całości uznała, iż opowieści biblijnych nie należy rozumieć "dosłownie", gdyż zawierają one religijne mity. Uff! To duża ulga dla wierzących. Do tekstu..
Kto się boi przyznać, że boi się islamizmu?
Nick Cohen (16-11-2013)
Biali Duńczycy zawiadomili policję, że napisała o muzułmańskich mężczyznach molestujących i mordujących własne córki i dorzuciła na dokładkę: Koran jest bardziej niemoralny, żałosny i pomylony niż księgi dwóch pozostałych światowych religii razem wzięte. Do tekstu..
Polska muzealna
Mariusz Agnosiewicz (15-11-2013)
Pewnie niewiele osób jest świadomych tego, że w ostatnich latach w Polsce na nieprawdopodobną skalę kwitną inwestycje muzealne, budowa nowych muzeów za kilka miliardów złotych. Abp Głódź zaangażował się w Muzeum Piłsudskiego. "Panie radny, do Pana teraz mówię - grzmiał abp na posiedzeniu Rady Miasta - Zależy mi na tym, żeby społeczeństwo Sulejówka wiedziało, że na tym placu, który bezprawnie został zabrany i ten budynek zamieniony na przedszkole, nie ma tu już oddechu Lenina, tylko res clama ta dominum - rzecz woła do Pana... Jestem tu po raz pierwszy proszę Państwa i po raz ostatni i gdybym nawet miał zaproszenie, to do Sulejówka na żadną Radę nie przyjadę". Do tekstu..
Ad vocem do 11 listopada
Julian Jeliński (15-11-2013)
Trzeba naprawdę się wysilić, by ignorować ciąg wydarzeń, które mają od dłuższego czasu miejsce w Polsce. Nazywanie bojówek chuliganami, to próba zaczarowania rzeczywistości. Pobicia, niszczenie mienia publicznego, nawoływanie do "oczyszczenia" kraju, wyszukiwanie i stygmatyzowanie "wrogów narodu". Trudno nie widzieć podobieństw do początków rodzenia się faszyzmów europejskich w pierwszej połowie XX wieku. Do tekstu..
Teolog w HuffPo informuje mnie, że teologia “nie jest o Bogu”
Jerry A. Coyne (15-11-2013)
Z ciężkim sercem zasiadam przed klawiaturą, bo następną godzinę muszę spędzić ścierając się z teologiem, który cierpi tak poważnie na dysonans poznawczy, że nawet twierdzi, iż teologia nie traktuje o Bogu. Coś mu się chyba pomieszało. Do tekstu..
Samotna nauczycielka przeciw ekstremistom w syryjskim mieście (14-11-2013)
Zadowoli nas tylko demokratyczne państwo obywatelskie, które będzie zachowywało prawa dla wszystkich. Jestem wychowawczynią dzieci i najważniejszą rzeczą, jakiej uczę moje dzieci, jest to, że musi się naprawić zło i nie wolno go przemilczać... Musimy wychować pokolenie, które zna swoje prawa i obowiązki. To jest przesłanie, które musi dotrzeć do każdego - wolne pokolenie. Jestem muzułmanką. Noszę zasłonę i wykształciłam pokolenia uczniów... Do tekstu..
Łubu dubu - nowe ruchy religijne w polskim sporcie
Mariusz Agnosiewicz (14-11-2013)
Marek Czarkowski na łamach Przeglądu zauważył: "Piłka nożna nie jest sportem. Piłka nożna jest religią mającą więcej wyznawców niż chrześcijaństwo. I papieża w osobie urzędującego przy FIFA-Strasse 20 w Zurychu Szwajcara Seppa Blattera". Interesujące, że słowa te ukazały się w tygodniku na czele którego stoi były prezes PZPN. Do tekstu..
Ocalić Masyw Ślęży jako wspólne dziedzictwo. List otwarty do papieża Franciszka (14-11-2013)
Od kilku lat trwa jednak sukcesywne zawłaszczanie publicznej i turystycznej przestrzeni Ślężańskiego Parku Krajobrazowego na wyłączną działalność Kościoła katolickiego. Z jednej strony przy głównym szlaku z Przełączy Tąpadła na Ślężę ustawia się znaki drogi krzyżowej, a na szczycie monumentalny krzyż, z drugiej zaś doprowadza się do usunięcia rzeźby, która jest wierną repliką posągu Światowida znajdującego się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Do tekstu..
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie
Andrzej Tomana (13-11-2013)
Wczoraj w godzinach wieczornych w "katolickim głosie w twoim domu" wysłuchałem audycji, której autorami byli sami słuchacze. Mieli udzielić odpowiedzi, w jakiej wersji śpiewają refren pieśni "Boże coś Polskę" - w wersji "Ojczyznę naszą pobłogosław Panie", czy "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie", i podzielić się na antenie swoją refleksją na ten temat. Do tekstu..
Spadek częstotliwości pożarów
Matt Ridley (13-11-2013)
Pożar był nieustannym zagrożeniem dla naszych przodków, pochłaniając życie wielu z nich, a także ich własność. Chociaż zawsze będziemy potrzebowali tej niezbędnej służby, na szczęście takie dewastujące przeżycia stają się coraz rzadsze. Sir Ken Knight uważa za prawdopodobne, że ten spadek będzie trwał i mówi: "Zastanawiam się, czy ktokolwiek przewidział dziesięć lat temu, że służby pożarnicze i ratownicze będą musiały zajmować się o 40 procent mniejszą liczbą wypadków". Służba pożarnicza niewątpliwie będzie musiała się skurczyć. Do tekstu..
Muzyka, czyli pozytywna strona romantyzmu
Jacek Tabisz (13-11-2013)
Wielokrotnie czytałem w "Racjonaliście" artykuły uznające romantyzm za epokę hamującą rozwój ludzkości znakomicie przyspieszony przez oświecenie. Trudno im nie przyznać racji, jak również tym, którzy za wzrost ideologii nacjonalistycznych również po części obwiniają romantyzm. Do tekstu..
Pokojowy Nobel dla polskich chemików czyli polityka paraklimatyczna
Mariusz Agnosiewicz (12-11-2013)
Jeszcze u schyłku XX w. byliśmy uważani za światowych liderów we wdrażaniu najnowszych technologii w elektrowniach węglowych. W 1999 polska firma Transition Technologies była jedną z 5 firm na świecie specjalizujących się w przemysłowym wykorzystaniu sieci neuronowych, w 1998 wygrała przetargi w USA na modernizację elektrowni na Florydzie. Sieci neuronowe stworzone przez polskich inżynierów sterują szybkością dostarczania do kotła węgla, powietrza i wody tak by wyeliminować niekontrolowane wahania temperatury pary, "których nie mogli ustabilizować amerykańscy inżynierowie". Obszernie o polskich nowinkach energetycznych rozwodził się magazyn Power Engineering International. W 2007 powstał w Polsce kolejny hit energetyczny: Zeroemisyjna elektrownia poligeneracyjna. W tym samym roku polscy chemicy zostali współlaureatami ...Pokojowej Nagrody Nobla Do tekstu..
J'Accuse!
Andrzej Koraszewski (12-11-2013)
Oskarżam polski Kościół katolicki i jego hierarchów o to, że świadomie wspierają powrót brunatnej fali, że w obliczu skandali i narastającej krytyki kleru sprzyjają siłom nacjonalistycznym i nawet jeśli nie zachęcają wprost do zamieszek i przemocy, to świadomie pozwalają przywódcom tego ruchu na stwarzanie wrażenia, że mają błogosławieństwo Kościoła i jego hierarchów. Do tekstu..
Mucha z imitacją mrówek na skrzydłach
Jerry Coyne (12-11-2013)
Kilkoro czytelników zwróciło mi uwagę na kolejny zdumiewający przypadek mimikry, tym razem u muchy Tephritidae ("prawdziwej" muszki owocowej). To nie są mrówki siedzące na skrzydłach muchy; to są normalne dla tego gatunku wizerunki na skrzydłach. Ale dlaczego mucha miałaby mieć przypominające mrówki wizerunki na skrzydłach? Do tekstu..
Historyczna powtórka?
Burak Bekdil (11-11-2013)
"Jeśli jesteś antyfaszystą, musisz wystąpić i potępić zabijanie każdego, włącznie z faszystami" - powiedział Kostas, który, jak przeważająca większość na tej wyspie jest dumnym antyfaszystą. "Zwykłe 'jeśli' lub 'ale' zredukuje cię do faszysty. Jeśli nie przeciwstawiasz się zabijaniu neonazistów, jesteś jednym z nich". Do tekstu..
Wolność i niepodległość
Andrzej Koraszewski (11-11-2013)
Kolejne święto Niepodległości uświadamia nam, że ta nasza niepodległość dzieli nas, a nie łączy. Nie ma w tym nic dziwnego, po raz kolejny mamy wolność, ale nie mamy pomysłu co trzeba zrobić, żeby nie była wyłącznie wolnością do okazywania sobie wzajemnie nieustannej wrogości. Nadal nie umiemy dyskutować ani w Sejmie, ani w szkole, ani w rodzinnej kuchni. Do tekstu..
Dlaczego Kościół boi się Halloween?
Adam Kalbarczyk (10-11-2013)
Histeryczne ataki części katolickich mediów i hierarchii kościelnej na niewinną zabawę zmuszają do postawienia pytania, o co właściwie chodzi w tej awanturze. Dlaczego Kościół hierarchiczny i środowiska konserwatywne w Polsce tak bardzo angażują się w zwalczanie halloweenowych harców polskiej młodzieży? Wydaje się, że spór ten jest tak ostry dlatego, że idzie w nim o obronę monopolu Kościoła w sferze obrzędowo-obyczajowej w Polsce. Do tekstu..
Angela Merkel według Stefana Korneliusa
Piotr Napierała (10-11-2013)
Postanowiłem dowiedzieć się czegoś o najpotężniejszej kobiecie świata i odkryłem, że dopiero co w Polsce, a konkretnie w Poznaniu, wydano tłumaczenie jej biografii autorstwa Stefana Korneliusa, niemieckiego dziennikarza kształconego w Bonn i Londynie, pracownika redakcji "Sterna" i jej korespondenta w Waszyngtonie, autora kilku książek , m.in. wydanej w 2007 roku biografii Ala Gore'a. Do tekstu..
Szczęście w nieszczęściu - kilka słów o Afryce
Oskar Wiśniewski (10-11-2013)
Ghana? Jak mówią mieszkańcy, to "najbardziej przyjazny kraj w Afryce Zachodniej". Nie to, co Nigeria ("złodzieje, przez nich musimy instalować nowe zabezpieczenia i ogrodzenia"), Liberia ("jest lepiej, ale lepiej tam nie jeździć") czy Mali ("po prostu NIE"). Nie byłem, więc niestety nie mogę potwierdzić sytuacji u sąsiadów, ale Ghańczycy to z pewnością niezwykły naród. Pełen sprzeczności, tak bardzo, jak to tylko możliwe. Do tekstu..
Ignorancja – albo zabijesz ją, albo ona ciebie zabije
Essam Heggy (09-11-2013)
Przez lata walczyliśmy z niewłaściwym wrogiem. Przez lata mówiliśmy o spiskach, zdradach i kolaborantach, podczas gdy prawdziwy wróg - ten, z którym powinniśmy byli walczyć - to ignorancja. Dzisiaj zaczęliśmy walczyć z nią w szkołach i na uniwersytetach. To jest jedyny wróg, z którym nie można zbudować przyjaznych stosunków. Możesz nawiązać przyjaźń także z niewiernym, ale nie z ignorancją - albo zabijesz ją, albo ona zbije ciebie. Do tekstu..
Dosłowność Biblii
Lucjan Ferus (09-11-2013)
Zapewne jest mnóstwo ludzi o mentalności niewolnika, którzy bez świadomości istnienia ich Pana, tracą poczucie bezpieczeństwa i sensu życia. Lecz prawdą jest także, że istnieje (w każdych czasach) mnóstwo duchowych pasterzy, którzy nieustannie muszą zabiegać o to, aby mieć liczne stado owieczek do ich duchowego "wypasania" i materialnego "strzyżenia". Jak mawiał Tomasz Becket: "Kościół nie lubi owiec, które nie pozwalają się strzyc swoim pasterzom". Do tekstu..
Spacerkiem po dziedzińcu
Jerzy Neuhoff (09-11-2013)
Religie monoteistyczne z równym zapałem głoszą, że są religiami miłości. Ale czy któraś z nich, z chęci dochowania wierności literze swoich świętych ksiąg, z których podobno czerpią natchnienie, z własnej woli zniosła np. niewolnictwo, segregację rasową, poprawiła los nieślubnych dzieci i kobiet, zadekretowała wolność sumienia i wyznania? Do tekstu..
Śmierć Ameryce, czyli spory o politykę zagraniczną w Teheranie (08-11-2013)
Nie mamy działu "z świata Orwella i Kafki", poniższy tekst wydaje się być współczesną inscenizacją "Roku 1984". W Iranie co roku obchodzona jest uroczyście rocznica zajęcia ambasady amerykańskiej w Teheranie 4 listopada 1979 r. Jak mówił przedstawiciel sztabu generalnego: "Tegoroczne ceremonie obchodów 4 listopada, dnia walki, będą szersze i bardziej wszechstronne niż w przeszłości, zgodne z powszechnym zawołaniem 'Śmierć Ameryce'; ośrodki edukacji i nauki, szkoły, uniwersytety i meczety, związki zawodowe i wszystkie inne sektory będą jednym głosem skandować 'Śmierć Ameryce' i 'Śmierć Izraelowi' i zapewnią, że spis amerykańskich zbrodni, spisków i obelg wobec Iranu nigdy nie zostanie wykreślony z pamięci historycznej narodu irańskiego...". Do tekstu..
Postracjonalizm, egzorcyści i strefy erogenne profesora Legutki
Andrzej Koraszewski (08-11-2013)
Współczesne procesy lawinowego rozwoju nauki, masowej edukacji na poziomie średnim i wyższym oraz towarzysząca tym procesom laicyzacja życia społecznego, podobnie jak w przeszłości wywołują mobilizację wszystkich sił ignorancji i obskurantyzmu. Absurdalność idei i haseł obrońców mrocznych tradycji skłania do traktowania ich jak bandy oszołomów, którą ludzie po prostu wyśmieją. Nie odważyłbym się jednak przewidywać wyniku tego starcia z zalewem głupoty, graniczącej często ze zbrodnią. Do tekstu..
Europa musi spuścić głowę ze wstydu!
Noru Tsalic (07-11-2013)
Rozproszeni po całej Europie, z własnym językiem i własną odrębną kulturą, przez stulecia byli poddawani systematycznym prześladowaniom, maltretowani i nękaniu. Kulminacją wszystkiego był Holocaust, podczas którego dokonywano ich systematycznej zagłady. W dzisiejszej Europie nadal jednak spotykają się z rasizmem i dyskryminacją. Nie, nie mówię o Żydach; mówię o narodzie Romów. Do tekstu..
Dziennik odszczepieńca (wyjątki z życia obywatela kategorii B)
Paulina Gawrońska (07-11-2013)
Staram się zachowywać uprzejmie. Nie widzę w podaniu siwowłosemu koszyka niczego nadzwyczajnego. Nie widzę niczego niezwykłego w tym, że wymieniamy kilka uprzejmości, że pomagam mu wyjmować zakupy. Na odchodne słyszę: "Pani jest wyrobiona społecznie". "A co to znaczy?" pytam. "To znaczy, że pani jest za młoda, żeby to zrozumieć , bo teraz to rzadkość". W mojej sytuacji mam świadomość, że jeśli zrobię komuś świństwo, będę musiała z tym żyć już zawsze, nikt i nic tego nie zmieni. W moim przypadku nie ma zaklęć albo rytuałów, które mogłyby ze mnie zmyć to, że zachowałam się podle. Do tekstu..
Ze śmiercią w tle
Joanna Wilkońska (07-11-2013)
Jak wynika z sondy przeprowadzonej w trakcie trwania zaduszkowego programu TV 65% uczestników wierzy w życie pozagrobowe, a 35% nie. Dość zastanawiające, jeśli oprzeć się na statystykach naszego kraju, według których 97% ankietowanych deklaruje przynależność do wyznania katolickiego. Nasuwa się pytanie, czym powodowany jest ten rozdźwięk: wrażliwością, wyobraźnią czy może racjonalnością? Do tekstu..
Tajemnica świadomości
Sam Harris (07-11-2013)
Nie jesteś świadom elektrochemicznych zdarzeń mających miejsce w każdej z tryliona synaps w twoim mózgu, w tym momencie. Ale jesteś świadom - choć niewyraźnie - obrazów, dźwięków, odczuć, myśli i nastrojów. Z poziomu twojego doświadczenia nie jesteś zbiorowiskiem komórek, organelli i atomów; jesteś ciągle zmieniającą się świadomością, przechodzącą przez różne stopnie czujności i snu, od kołyski aż po grób. Do tekstu..
“Atlantic” daje najgorszą możliwą radę: studiuj więcej teologii
Jerry A. Coyne (06-11-2013)
Jeśli jesteś naukowcem wdrożonym do wątpienia , do pytania, niezależnie od tego, czy dotyczy to twierdzeń naukowych, czy innych: "Skąd to wiesz?" - czytanie teologii jest masochizmem. Nie można się stamtąd dowiedzieć czegokolwiek o rzeczywistości, a jedynie o tym, jak inteligentni ludzie uprawiają oszustwo intelektualne, sprzedając innym swoje urojenia. Do tekstu..
(Nie?)zmienna natura ludzka
Stanisław Pietrzyk (06-11-2013)
Mój tekst o dewaluacji wartości był kontynuacją poprzedniego (Homo sum), pisanego zresztą z nieukrywaną ironią, którym chciałem troszkę przykryć te lepsze strony człowieczeństwa tymi gorszymi, wyolbrzymiając je i przedstawiając nawet karykaturalnie. Z człowiekiem jak z koniem - jaki jest, każdy widzi - z tą zasadniczą różnicą, że człowiek ma zdolność ukryć to, co niezbyt nadaje się do pokazania. Do tekstu..
Czy rodzimy się racjonalistami?
Jacek Tabisz (05-11-2013)
Uczynienie dziecka wyznawcą danej religii polega na wdrukowaniu mu pewnych twierdzeń bez pokrycia, przy wykorzystaniu nie tyle samodzielnego namysłu dziecka, ale jego rozwijającej się, po części bezbronnej psychiki, która w pewnym momencie jest otwarta na wszelkie, najbardziej nawet absurdalne i niedorzeczne twierdzenia. Dla dziecka, które dopiero uczy się analizować rzeczywistość, automatycznymi autorytetami są ludzie starsi, a zwłaszcza rodzice i osoby przez rodziców darzone autorytetem. Do tekstu..
Elity szukające zatracenia
Andrzej Koraszewski (04-11-2013)
Artykuł Stanisława Pietrzyka o dewaluacji wartości wywołał mój głęboki sprzeciw, a zarazem dysonans poznawczy. Lubię i cenię tego Autora, ale tym razem nie zgadzam się z tym, co pisze, od pierwszego do ostatniego zdania. Z całego artykułu głęboko prawdziwe jest tylko pół pierwszego zdania. "Żyjemy w czasach wzmożonej konsumpcji". Do tekstu..
Coraz łatwiej przetrwać wichury
Matt Ridley (04-11-2013)
Dzięki prognozom, ostrzeżeniom, lepszym materiałom budowlanym i służbom ratowniczym mamy dzisiaj większe szanse na przeżycie. Na przykład już w zeszłym tygodniu Biuro Meteorologiczne mówiło nam z grubsza, gdzie uderzy dzisiejsza wichura, zanim jeszcze w ogóle powstała na zachodnim Atlantyku. Nie było to możliwe w 1703 r.; w rzeczywistości nie było to łatwe w 1987 r. Do tekstu..
Dewaluacja wartości a medialne kształtowanie postaw
Stanisław Pietrzyk (04-11-2013)
Kondycja moralna współczesnego człowieka a w szczególności tego, który interesuje nas szczególnie - mieszkańca środkowoeuropejskiego kraju nad krętą rzeką usytuowaną centralnie - nie jest tak dobra, że nie mogła by być lepsza. Do tekstu..
Nie pozwól swoim dzieciom oglądać Scooby-Doo!
Julian Jeliński (03-11-2013)
W bajkach dla dzieci czai się zło. Wiemy to nie od dziś. Dzieci, tak podatne na indoktrynację mogą stać się ofiarami manipulacji przebranej w strój uśmiechniętego i z pozoru przyjaznego przyjaciela z telewizji. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy jak przesiąkają wrogą społeczeństwu i rodzinie ideologią i jak z niewinnych istot przeistaczają się powoli w narzędzia w machinie zła. Do tekstu..
Cicha śmierć umiarkowanego islamu
Mehrdad Amanpour (03-11-2013)
Autor tego tekstu jest brytyjskim muzułmaninem, pisząc o śmierci umiarkowanego islamu ma na myśli nie tylko popularność ekstremistów wśród muzułmanów, ale i ich tragiczną w skutkach akceptację przez zachodnich liberałów. Do tekstu..
Bo grant się należy? O dotacjach unijnych i aniołach biznesu
Krzysztof Sykta (02-11-2013)
Na łamach Wyborczej dr Paweł Dąbrowski postawił mocne zarzuty przeciwko "unijnemu rozdawnictwu". Dobór argumentów wskazuje, na czyją rzecz autor lobbuje. Bezzwrotne granty "niszczą rynek" fundacji aniołów biznesu, bo te nie mają tylu chętnych, ile by miały gdyby grantów nie było. Granty odchodzą w niebyt, zapewne na skutek lobbingu fundacji, banków i organizacji, reprezentowanych przez "niezależnych ekonomistów". Do tekstu..
Nauka na dziedzińcu
Jerzy Neuhoff (02-11-2013)
W tym udzieleniu Nauce prawa wstępu na ten teren wiary, poza aktem kurtuazji, widzę refleks starej dość postawy, że filozofia powinna być służką teologii. W czasach, gdy taki postulat sformułowano, cała niemal wiedza zamykała się w filozofii, dziś jest nieco inaczej, ale chętka, by naukę sprowadzić do roli służebnej wobec teologii, jest chyba równie silna, jak w tamtych, zamierzchłych czasach. Do tekstu..
Ta mysz zamienia bolesny jad skorpiona na środek przeciwbólowy
Ed Yong (02-11-2013)
Mysz Onychomys torridus. To małe stworzenie z południowo zachodnich Stanów Zjednoczonych atakuje i zjada skorpiony Centruroides - z grupy dużych pajęczaków, których ukąszenie jest niesłychanie bolesne, a często śmiertelne. Ludzie ukąszeni przez skorpiona mówią, że ból przypomina gaszenie palącego się papierosa na skórze, a potem godziny rwącego bólu. Trucizna powinna być wystarczająco silna, by zabić małego gryzonia. Do tekstu..
Kolejny, nie mający pojęcia o ewolucji człowiek, próbuje ją odrzucić
Jerry Coyne (02-11-2013)
Czytelnik, który podpisuje się "Asyncritus", próbował wpisać antyewolucyjny komentarz do mojego postu o tym, jak pewne orchidee w Chinach wyewoluowały zapach przypominający feromon alarmu pszczół, które padają ofiarą os. Niestety, Asyncritus, który najwyraźniej wie bardzo niewiele o ewolucji, próbował dać własny wkład do dyskusji swoim komentarzem. Do tekstu..
Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Paulina Krasa (01-11-2013)
Wertowałam internet w poszukiwaniu lektur, w poszukiwaniu wskazówki. Okazało się, że część psychologów dopiero dzieci sześcioletnie uważa za na tyle świadome, aby mogły w ogóle pojąć, czym jest śmierć. Oburzyłam się, bo znam moją córkę. Ona POJĘŁA. Czy określony datą urodzenia wiek oznacza, że mam przemilczeć sprawę? Co odpowiedzieć dziecku, kiedy zapyta, gdzie jest Dziadzio? Do tekstu..
Michael Schmidt-Salomon: „Poza dobrem i złem” – recenzja
Piotr Napierała (01-11-2013)
Współczesny niemiecki filozof Michael Schmidt Salomon poświęcił jedną ze swych książek problemom naszego postrzegania dobra i zła. Opierając się na filozofii Schopenhauera i jego spostrzeżeniu, że "możemy robić co chcemy, ale nie możemy chcieć tego co chcemy", podważa on - wbrew chrześcijańskiemu woluntaryzmowi - możliwość swobodnego wyboru między dobrem i złem. Do tekstu..
Klauzulka sumionka
Marcin Kruk (01-11-2013)
Koleżanka anglistka się popłakała, ale pani dyrektor była absolutnie stanowcza, w żadnym przypadku nie wolno na lekcjach mówić o Halloween, ani tym bardziej zachęcać dzieci do zabawy z dyniami i takimi rzeczami. Koleżanka pochlipując pyta: I jak ja dzieciom wytłumaczę, że krowa jest debilką? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365