Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.754.155 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami."
Przegląd wyników wyszukiwania

Kurdowie – dumny lud bez państwa
Abdulateef Al-Mulhim (30-11-2011)
Przed kilkoma dniami premier Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz pierwszy w historii Turcji przeprosił publicznie za śmierć prawie 14 tysięcy Kurdów w latach 30., podczas tłumienia kurdyjskiego buntu. "Jeśli jest potrzeba przeprosin ze strony państwa to przeprosiłbym i przepraszam" - powiedział turecki premier. O sprawie Kurdów pisał na marginesie tych przeprosin Abdulateef Al-Mulhim na łamach Arab News. Do tekstu..
Wolność sumienia i wyznania w Polsce w świetle standardów europejskich 
Paweł Borecki (30-11-2011)
Za dziedziny, w których odstępstwa od standardów strasburskich są bodaj najbardziej widoczne, zarazem mogące spowodować najbardziej szkodliwe następstwa dla poszczególnych osób oraz grup religijnych czy światopoglądowych, można uznać oświatę publiczną oraz postawę władz publicznych (m.in. w sferze symboliki i oficjalnego ceremoniału) wobec różnorodnych religii i światopoglądów funkcjonujących w społeczeństwie. Do tekstu..
W Egipcie umiarkowani rzucają się wilkom na pożarcie 
Barry Rubin (30-11-2011)
Pewnego dnia ludzie będą zdumieni i pełni obrzydzenia wobec tego, jak demokracje zachodnie stały z boku - a czasami popierały - podczas gdy kraje Bliskiego Wschodu były przejmowane przez ich najgorszych wrogów. Będą zdumieni i pełni obrzydzenia na to, jak siły umiarkowane popełniły samobójstwo. Ja już się tak czuję, a wraz ze mną bardzo wielu przerażonych Egipcjan. Do tekstu..
Era dualistycznego myślenia
Eric MacDonald (29-11-2011)
Dualistyczne myślenie to stały stan umysłu wierzącego, który z jednej strony musi żyć w świecie takim, jakim on jest, a z drugiej w świecie objawionym przez jakiegoś boga lub bogów, którzy leżą u podstaw tradycji religijnej, z którą taki wierzący się utożsamia. Jest to szczególnie trudne w czasach, gdy nasza wiedza na temat świata stale się rozwija i zmienia. Do tekstu..
Islamski feminizm typowo amerykańskiego muzułmanina
Daniel Greenfield (29-11-2011)
Nie możemy zrozumieć, co znaczy islam w Ameryce, bez zrozumienia roli odgrywanej przez władze organizacji, które zamieniają swoje meczety w jądra teokracji. Tak więc, zgodnie ze słowami Koranu, kobiety są bite, młodziutkie dziewczyny wydawane za mąż za starych mężczyzn, a sądy szariatu redukują kobiety do statusu obywateli drugiej klasy. Wszystko to dzieje się po flagą czerwonobiałoniebieską i wszystko jest zbywane w imię tolerancji. Do tekstu..
Czy grozi nam nowe średniowiecze?
Radosław S. Czarnecki (29-11-2011)
Człowiek chce się podeprzeć (dla uwiarygodnienia) mitem, irracjonalną dykteryjką, klechdą, legendą. Formą wsparcia tych tendencji, (absolutnie anty-realną i przeczącą rozumowemu pojmowania świata), są wszystkie systemy wierzeń religijnych - na dodatek sprzężone z nacjonalizmem, ksenofobią rasową bądź jakąkolwiek postacią tego, co nazywamy kulturkampfem, stanowiąc jednocześnie potężną broń i wsparcie dla wszelkich sił ciemnych, obskuranckich, zacofanych i zabobonnych. Do tekstu..
Dlaczego monarchia oświecona może lepiej chronić wolność niż demokracja
Piotr Napierała (29-11-2011)
Żyjemy w demokracji, dlatego zewsząd słyszymy głosy, iż jest to najlepszy możliwy ustrój. Wielu z nas przyjmuje to twierdzenie z całym dobrodziejstwem inwentarza. Ludzi mylą dziś powszechnie tzw. Wolność pozytywną czyli wpływanie swym głosem na rząd, co jest raczej iluzją, z wolnością negatywną czyli realnym zakresem swobód obywatela. Do tekstu..
Co robią zwolennicy totalitaryzmu, kiedy dochodzą do władzy
Barry Rubin (28-11-2011)
Naiwni oficjalni przedstawiciele Zachodu, dziennikarze i "eksperci" uważają, że zwycięstwo wyborcze islamistów jest całkowicie w porządku. Podporządkują się oni przecież regułom, zmęczą niezbędnymi kompromisami demokratycznej polityki; będą musieli skupić wysiłki na wywózce śmieci, funkcjonowaniu szkół i naprawianiu dróg; a z czasem przyjdą kolejne wybory i wszystko będzie O.K. Do tekstu..
Bronię Tuska
Jerzy Neuhoff (28-11-2011)
Słuchając exposé Premiera, a potem trochę się nad nim zastanawiając, doszedłem do wniosku, że posiadł on sztukę rządzenia państwem w stopniu bardzo dobrym, jeśli nie nawet wyróżniającym. Samokrytycznie jednak i z góry zastrzegam, że tak wysoka ocena wynikać może z moich nader minimalistycznych oczekiwań w stosunku do życia. Do tekstu..
Jakie trwogi skłaniają Europejczyków do powrotu na łono religii?
Tom Rees (28-11-2011)
W miarę jak Europa pogrąża się w odmętach finansowej apokalipsy, pojawia się pytanie, którym niemal z pewnością nie zaprzątają sobie teraz głowy ani Merkel, ani Sarkozy, ani Papandreu, a mianowicie: "Jaki wpływ ma cały ten bałagan na religijność?". Istnieje przecież pewna ilość badań wiążących poczucie niepokoju i niepewności z nasiloną religijnością Do tekstu..
Pozornie zielony
Bjorn Lomborg (27-11-2011)
Za czasów rządów Partii Pracy w Wielkiej Brytanii, w 2006 r. przywódca partii konserwatywnej David Cameron ściągnął uwagę próbą "zazielenienia" swojej reputacji jazdą na rowerze do pracy; taktyka nie powiodła się, kiedy okazało się, że za nim jechał samochód wiozący jego teczkę. Do tekstu..
Kondycjonalizm humanitarystyczny – propozycja teorii
Jerzy Drewnowski (27-11-2011)
Zrównanie wszelkich narracji o świecie jako pod względem moralnym równoważnych zaciera zachodzące między nimi moralne sprzeczności. Zaciera także - w imię tolerancji - różnice między narracjami poznawczo instruktywnymi a bałamutnymi. Obiektywne odmienności tak w postawach etycznych, jak i w rozumieniu świata mają znaczyć nie więcej niż zwykłe zróżnicowanie ludzkich gustów. A to dlatego, że redukcja taka sprzyja podobno rugowaniu represyjności. Agresywny subiektywizm poznawczy, tworzący światową modę potężną jak nigdy, nie wydaje się przy tym zjawiskiem przelotnym Do tekstu..
Współczesny normatywny model powiązania państwa i związków wyznaniowych
Paweł Borecki (27-11-2011)
Powiązanie państwa ze związkami konfesyjnymi stanowiło historycznie pierwotną formę relacji między instytucjami politycznymi i religijnymi, a pokusie związków z państwem nie oparła się żadna religia światowa. Współczesny system powiązania państwa ze związkami wyznaniowymi jest rezultatem długiej ewolucji wzajemnych stosunków, której punktem wyjścia było ścisłe zespolenie obu organizacji. Do tekstu..
Dlaczego dzisiaj należy być bardziej Europejczykiem niż Polakiem
Mirosław Kostroń (26-11-2011)
Czy lekceważenie, niedostrzeganie, ustępstwa to odpowiednie zachowanie względem tych agresywnych nacjonalistów? Wydaje się, że aby ustrzec się przed ziszczeniem owej złowieszczej wizji Polski, którą wykrzyczeli 11 listopada, trzeba dziś być bardziej Europejczykiem niż Polakiem. Do tekstu..
Niewolniczy biznes czyli zapomniane jedenaste przykazanie
Zenon Kalafaticz (26-11-2011)
Przez wiele wieków świat chrześcijański gorliwie podtrzymywał i uzasadniał niewolnictwo. Zenon Kalafaticz spojrzał na niewolniczy biznes z punktu widzenia afrykańskiego Sierra Leone. Od połowy XV wieku do wybrzeży dzisiejszego Sierra Leone zaczęli docierać Portugalczycy. W XVI w. angielscy kupcy rozpoczęli zakładanie faktorii handlowych, których przedmiotem handlu byli niewolnicy. Do tekstu..
W sprawie kosztownego Kłopotka oraz innych
Anatol Ulman (26-11-2011)
Od lat obserwujemy, raczej bez rozbawienia, że niektórzy posłowie obrady Sejmu traktują jako możliwość pokazania swoich talentów błazeńskich. Za półgłupiego trefnisia, cóż że nieświadomie, latami robiła Nelly, poślica niezbyt się orientująca, który z trzech trochę znanych jej języków jest jej narodowy. Mimo tych niedostatków żałośnie próbowała dziwnymi uszczypliwościami dokuczyć niedobremu premieru Tusku. Do tekstu..
Mała dawka konopi leczy wszystko
PZ Myers (26-11-2011)
Nie tylko religia zabija ludzi. Patrzyłem jak Rick Simpson twierdzi, że miał raka skóry i że wtarcie jego ekstraktu marihuany w jedną noc wyleczyło zmiany chorobowe, i pomyślałem... ludzie mogą umrzeć od oglądania tego wideo i po uwierzeniu w te twierdzenia. Pewne postacie raka skóry (czerniak) są niesłychanie agresywne i niebezpieczne - nie zwlekaj, nie baw się z niesamowitą magią modnych maści, idź do prawdziwego lekarza, żeby to zbadał. Do tekstu..
Reformowani
Andrzej Koraszewski (26-11-2011)
Wielu moich muzułmańskich znajomych z nutą zazdrości mówi o chrześcijaństwie, że podlegało reformacjom, więc jak mogę staram się ich pocieszać, że miało również bardzo skuteczne kontrreformacje i do dziś broni się przed przed przyzwoitością jak może, a może dużo.        Do tekstu..
Radykalny ateista i odcienie szarości
Jacek Tabisz (26-11-2011)
Czemu zawdzięczamy nasz ateizm? Może mieliśmy szczęście do w miarę otwartych rodziców i nauczycieli? Do lepszego miasta, albo kraju? Czy ten szczęśliwy traf daje nam prawo do poczucia wyższości wobec tych, którzy mieli mniej szczęścia? A może nasza wolność od wierzeń wypływa nie tylko z intelektu, ale również z pewnych ograniczeń? Na przykład z postaw silnie aspołecznych, albo z braku wrażliwości na rzeczy mało konkretne. Do tekstu..
Darwin i utrata wiary: nauka a religia
Eric MacDonald (25-11-2011)
"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" czytamy w Ewangelii św. Mateusza. Jak powstały takie ewidentnie absurdalne twierdzenia? I jak jest możliwe, by ktokolwiek wierzył w nie dzisiaj? Właśnie tutaj O powstawaniu gatunków Darwina pojawia się jako rozstrzygające obalenie twierdzeń chrześcijaństwa. To, że wyewoluowaliśmy ze zwierząt wskazuje w sposób niemożliwy do obalenia na fakt, że nie byliśmy zaplanowani i nie mamy żadnego transcendentalnego celu w świecie. Do tekstu..
Polska Tuska
Mirosław Woroniecki (25-11-2011)
Dobrze się jednak stało, że doczekaliśmy się w końcu wystąpienia jasno stawiającego potrzeby państwa w czasach załamania się systemu finansowego i w jego wyniku mogącego wystąpić kryzysu gospodarczego. Zostaliśmy w ten sposób skonfrontowani z sytuacją deficytu finansów mogącego zniszczyć państwo we wszystkich aspektach jego funkcjonowania i w tym sensie chybione są w mojej ocenie zarzuty krytyków wystąpienia Premiera, że koncentrował się na finansach jak księgowy i nie mówił o Polsce. Do tekstu..
Kredyt party, honor i polityka
Andrzej Koraszewski (24-11-2011)
Tak się składa, że banki czerpią głównie zyski z pożyczania pieniędzy. Kredyt to wspaniała sprawa. Dzięki temu młodzi ludzie mogą studiować, nawet jeśli ich rodziców nie stać na opłacenie studiów, młodzi ludzie mogą kupować mieszkania, chociaż zarobią na nie dopiero w kolejnych dziesięcioleciach, daje się rozpocząć interesujące inwestycje, chociaż nie mamy na nie wystarczającego kapitału startowego, można zapłacić za towar, chociaż sprzedamy go dopiero po pewnym czasie. Do tekstu..
Lista, której nie było
Tomasz Stawiszyński (24-11-2011)
Historia "listy przekleństw zakazanych przez Kościół", która w minionym tygodniu podbiła polski internet, pokazuje przepaść jaka dzieli Kościół od świata, a świat od Kościoła. Czy i na jaką skalę Kościół, zainteresowany wyłącznie sobą, żyjący dla siebie, realizujący własną doktrynę, oddalony od rzeczywistości, od dawna mający z nią naprawdę nikły kontakt, powinien być podmiotem uczestniczącym w życiu publicznym, mającym wpływ na jego kształt społeczny i prawny? Do tekstu..
Liberalna cywilizacja racjonalistyczna i jej wrogowie
Piotr Napierała (23-11-2011)
Racjonalista powinien być świadomy niebezpieczeństw grożących wolnej myśli i umieć je rozpoznawać. Przy czym nie chodzi tu o zagrożenia oczywiste jak islam, czy ataki katolików na teatry podczas "bluźnierczych" (swoją droga, skoro ich bóg jest wszechmocny, to mogliby zostawić "karę" jemu) przedstawień, ale także te podskórne. Do tekstu..
Prawo własności a funkcjonowanie kościołów i związków wyznaniowych w Polsce
Paweł Borecki (22-11-2011)
Trudno oprzeć się wrażeniu, iż po roku 1989 r. część świeckich elit politycznych traktowała kwestię własności nieruchomości zwłaszcza w odniesieniu do Kościoła katolickiego instrumentalnie - dążąc do uzyskania przychylności konfesji większościowej szczególnie w okresie przedwyborczym. Była to postawa zasadniczo zbieżna do prezentowanej przez władze komunistyczne w schyłkowym okresie PRL. Do tekstu..
Islam nie był dla mnie
Amil Imani (22-11-2011)
Moje odchodzenie od islamu zaczęło się od czasu, kiedy byłem w stanie dostrzegać otaczający mnie świat. Właściwie nigdy nie przyjąłem islamu, mimo że urodziłem się i wychowałem w muzułmańskiej rodzinie. Przede wszystkim było mi bardzo trudno wyznawać religię, której założyciele i wyznawcy zmasakrowali moich przodków, gwałcili i sprzedawali kobiety, spalili nasze biblioteki i zniszczyli naszą kulturę. Do tekstu..
Niewierzący jako Zacheusze?
Julian Jeliński (22-11-2011)
"Czas Zacheuszy" to tytuł artykułu Adama Szostkiewicza z 2009 roku, w którym autor, w bardzo specyficzny sposób przedstawia ateistów i ustawia kwestię dialogu między wierzącymi a niewierzącymi. Artykuł ten może stanowić świetny przykład podejścia do ateistów ze strony wierzących (nie tylko katolików), z którym najczęściej możemy się spotkać w dyskursie publicznym. Do tekstu..
List organizacji rolniczych do Prezesa Polskiej Akademii Nauk (21-11-2011)
Forum niżej podpisanych organizacji rolniczych, skupiających producentów i przetwórców surowców rolno-spożywczych, zwraca się się do Pana Profesora z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska przez Polską Akademię Nauk w sprawie organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) oraz ich zastosowania w rolnictwie. Z zaniepokojeniem obserwujemy negatywną kampanię na temat organizmów genetycznie zmodyfikowanych, prowadzoną w polskich mediach. Do tekstu..
Czy w chrześcijaństwie samo myślenie staje się występkiem?
Tom Rees (21-11-2011)
Żydzi i chrześcijanie różnią się pod względem poglądów na kwestię, czy samo myślenie o zrobieniu czegoś złego jest w zasadzie tak samo występne, jak popełnienie tego uczynku. Ustalił na przykład, że chrześcijanie częściej niż żydzi żywią przekonanie, że człowiek, który tylko rozmyśla o cudzołożeniu, czyni tym samym coś zdrożnego. Zresztą nie dotyczy to tylko cudzołóstwa. Do tekstu..
Komputerowi gracze rozwiązują trudne problemy w badaniach nad AIDS
Ed Yong (21-11-2011)
Podczas gdy naukowcy borykają się z problemem od ponad dziesięciu lat, kilku z nich pomyślało: "Wiemy co trzeba zrobić! Poprosimy o pomoc graczy komputerowych." To właśnie zrobił Firas Khatib z uniwersytetu waszyngtońskiego. Wynik: on i jego legion grających współautorów przełamali długotrwały problem w badaniach na temat AIDS, nad którym naukowcy zastanawiali się od lat. Im zajęło to trzy tygodnie. Do tekstu..
Między racjonalizmem a zabobonem, czyli o deistycznej większości
Piotr Napierała (20-11-2011)
Racjonaliści mają odwagę by chcieć postrzegać świat takim on jest. Nie używają żadnego opium dla mas (religia, zabobony, mody społeczne, mechaniczne kultywowanie tradycji), ani dla elit (postmodernistyczny relatywizm moralny, socjalizm, anarchizm, libertarianizm, New Age, nacjonalizm), dzięki czemu ich życie jest prawdziwsze. Konflikt z religią oraz z tradycją religijną jest tu nieunikniony. Do tekstu..
O dwóch Kościołach i jednym nieśmiałym księdzu
Mirosław Kostroń (19-11-2011)
Wojtyła i Rydzyk, wbrew przeróżnym sofistycznym elukubracjom, których główną wylęgarnią był "Tygodnik Powszechny" (ten Turowicza i ten Bonieckiego), to nie dwa przeciwstawne sobie bogi na firmamencie naszego katolicyzmu, ale raczej nauczyciel i jego najwierniejszy uczeń. Bajeczka o dobrym i grzecznym Wojtyle oraz kiepskim i nieznośnym Rydzyku jest wyrazem świadomego samozakłamywania Do tekstu..
Wolność sumienia i wyznania a obligatoryjna obecność krucyfiksów w szkołach
Paweł Borecki (19-11-2011)
Neutralność światopoglądowa państwa bynajmniej nie polega na religijnym, czy szerzej światopoglądowym wyjałowieniu przestrzeni publicznej. Treści o charakterze religijnym nie powinny być jednak lansowane przez państwo, a tym bardziej narzucane w tej, czy w innej formie osobom, które muszą korzystać z usług instytucji państwowych (np. szkół, czy urzędów administracji publicznej). Do tekstu..
Zabobony a prawa człowieka
Narendra Nayak (19-11-2011)
Jeśli chcemy rozwinąć się gospodarczo i w kategoriach indeksu rozwoju zasobów ludzkich, musimy zwracać pilną uwagę na prawa człowieka. Trzeba bardzo ostro rozprawiać się z ich naruszeniami i ludziom trzeba powiedzieć, że w cywilizowanym społeczeństwie istnieją prawa, które przeważają nad przekonaniami religijnymi i zabobonnymi będącymi ich pogwałceniem. Do tekstu..
Potwór chodzi ulicami i ma wielu wspólników
Frimet i Arnold Roth (18-11-2011)
Istnieją, być może słowa, które pozwalają opisać uczucia człowieka patrzącego na morderczynię twojego dziecka, która jest traktowana jak bohaterka, jest przedmiotem uwielbienia, ikona, którą powinny naśladować dzieci. My po prostu nie znamy takich słów. Informacje zawarte w raporcie, który przedrukowujemy poniżej, wprawiły nas w osłupienie. Do tekstu..
Koci ateizm i jego ludzkie implikacje
Pia (18-11-2011)
Szanowny Panie Mariuszu, czytając regularnie Racjonalistę od z górą siedmiu lat, postanowiłam podzielić się kilkoma uwagami z innymi użytkownikami tego portalu. Większość czytelników należy do gatunku Homo, w którym ateizm jest ciągle bardzo słabo zakorzeniony. Wśród kotów proporcje są odwrotne, zaś moherowe koty stanowią właściwie margines naszej społeczności. Do tekstu..
Próżność lekko ponadprzeciętnych
Mariusz Agnosiewicz (18-11-2011)
Dałem się namówić na kawę z akwizytorem. U Bliklego na Nowym Świecie w Warszawie wyceniano moją próżność. Pani zaprezentowała mi akwizycję skierowaną głównie do lekko ponadprzeciętnych próżniaków. Ile kosztuje próżność? Do tekstu..
Jak ojczulek wszechmogący na antence latał, diabła poszukując
Anatol Ulman (18-11-2011)
Onego, choć bardziej tego niż owego czasu niedawnego, ojczulek pewien wszechmocny, wszechpolski, ale zarazem wszechwatykański, żył ubogo w pałacyku lazurowym nad Wisłą z datków ludu biednego się utrzymując, z grosików starych kobiet, ze złotych łez wdów, sierot, dziadków chorutkich. I stało się, że ranka jednego obudził się pieszczony promykiem biało-czerwonym słońca naszego narodowego, co pobożnym świeci ludziom. Do tekstu..
Glosa do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Paweł Borecki (17-11-2011)
Wyrok ws. Grzelak v. Polska uświadamia, że istotnym czynnikiem dla realnego zagwarantowania wolności i praw człowieka jest kontekst socjologiczny, czy kulturowy. Może on w istotny sposób wpływać na rezultaty stosowania, a niekiedy wręcz niweczyć cele regulacji prawnych. Rozpatrywane in abstracto regulacje te wydają się dostatecznie gwarantować swobody jednostki. Do tekstu..
Misja pokojowa
Jerzy Neuhoff (17-11-2011)
W październiku, w Asyżu, miał miejsce "Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie", zwołany przez Benedykta XVI z okazji 25. rocznicy pierwszego spotkania międzyreligijnego, którego inicjatorem był Jan Paweł II. "Gość Niedzielny" zamieścił obszerne sprawozdanie z tego spotkania, pióra p. Joanny Butkiewicz - Brożek p.t. "Misja Asyżu". Do tekstu..
Jak uczyć racjonalizmu
Piotr Napierała (17-11-2011)
Zastanawiałem się długo nad tym, jak można by wzmocnić pierwiastek racjonalistyczny i wolnomyślicielski w społeczeństwie. Oczywiście najlepsza jest zawsze nauka przez przykład, chodzi mi tu o to, że wykształcony racjonalista stanowić może żywy przykład dla ludzi zawieszonych między zabobonem i stereotypem, a jasnym myśleniem. Do tekstu..
Dalsze ingerencje religijne w naukę
Jerry Coyne (16-11-2011)
John Templeton Foundation dała grant w wysokości 5,3 milionów dolarów najsłynniejszej organizacji naukowej Ameryki, American Association for the Advancement of Science (AAAS), na promowanie "dialogu o nauce, etyce i religii". Większość naukowców, których znam, prenumeruje publikację AAAS, "Science". Teraz na łamach "Science" możemy przeczytać o zgodności religii i ewolucji. Do tekstu..
Autonomia kościołów i innych związków wyznaniowych w prawie polskim
Paweł Borecki (16-11-2011)
Konstytucja nie rozstrzyga bezpośrednio, jak rozwikłać ewentualny konflikt między normami obu porządków prawnych, czyli ujmując rzecz generalnie: normy którego prawa mają wyższość. Zabrakło we współczesnej ustawie zasadniczej sformułowań zbliżonych do tych zawartych w konstytucji marcowej z 1921 r. iż [...] żaden związek religijny jednak nie może stawać w sprzeczności z ustawami Państwa, czy w art. 112: Wolności wyznania nie wolno używać w sposób przeciwny ustawom. Nikt nie może uchylać się od spełniania obowiązków publicznych z powodu swoich wierzeń religijnych. Do tekstu..
Antyklerykalizm. Na ile jest racjonalny?
Jacek Tabisz (15-11-2011)
Surowa krytyka Kościoła i jego funkcjonariuszy należy do postaw bardzo potrzebnych, ktoś to powinien robić, a kto, jak nie my? Niekiedy jednak, gdy zabawa w antyklerykalnym towarzystwie się już bardzo rozkręci, zaczynam odczuwać znużenie. Mam wrażenie, iż sceptycyzm i racjonalizm, niczym nieproszeni goście, wymykają się z towarzystwa, zwłaszcza gdy padnie z całą powagą hasło: "Polska pod okupacją Watykanu" Do tekstu..
Nowymi Żydami Europy są nadal Żydzi
Mohamed Abdishazan (15-11-2011)
Gdyby norwescy muzułmanie byli poddani systematycznej dyskryminacji i przemocy, tak jak opisuje to Flemming, lub gdyby w miejsce ośrodków dla starających się o azyl nagle znaleźlibyśmy obozy koncentracyjne, tylko wtedy można by mówić o norweskich (czy europejskich) muzułmanach jako o "nowych Żydach Europy". Na szczęście, szczególnie dla nas, którzy jesteśmy norweskimi muzułmanami, jest to scenariusz, który się nie zdarzył i nie zdarzy. Do tekstu..
Precz z rozterkami
Jerzy Neuhoff (15-11-2011)
Nie ma, więc co robić problemu np. z telefonów komórkowych. W grze o przyszłość rodzaju ludzkiego są inne, wyższe stawki, wśród nich beztroskie szerzenie panikarskich nastrojów, w tym także przez nawiedzonych naukowców i ekologistów, upowszechnianie fałszywych nadziei przez różnych jasnowidzów, wróżki i horoskopy, parapsychologia, paramedycyna, jednym słowem każda paranauka i każdy irracjonalizm. Do tekstu..
Rozświetlanie mroku
Adam Karski (15-11-2011)
Jesień, zmiana czasu na zimowy, i mrok zapada szybko. W mroku nasze zmysły płatają nam figla. Miałem okazję sam tego doświadczyć. Wszedłem do sypialni po książkę, jednak z lenistwa, czy może z zaufania do swojego zmysłu orientacji, nie zapaliłem światła. Nagle stanąłem jak wryty, a serce skoczyło mi do gardła. Po drugiej stronie łóżka była ludzka postać. Wyraźnie widziałem zarys jej kształtów. Do tekstu..
Tożsamość spod znaku totemu
Andrzej Koraszewski (14-11-2011)
Nigdy w przeszłości nie było takiej ruchliwości społecznej, setki milionów ludzi wędruje z jednego kraju do drugiego, nigdy jeszcze nie było tylu małżeństw międzyrasowych, człowiek czarny czy żółty dawno przestał dziwić, kiedy spotykamy go jako lekarza, profesora na uczelni, posła, czy dyrektora przedsiębiorstwa. Skończył się prymat mężczyzn, kobiety dominują na uniwersytetach, są obecne w biznesie i w polityce. Internet przekreślił granice, młodzi ludzie od najwcześniejszego dzieciństwa obcują z całym światem. Do tekstu..
Refleksje niewierzącego nad przyszłością chrześcijaństwa
Radosław S. Czarnecki (14-11-2011)
Można stwierdzić, iż chrześcijaństwo wchodzi w etap swego rozwoju nader zbliżony (bądź bardzo podobny) do egzystencji judaizmu od wieków: rozproszenie, diaspora w morzu innych kultur, wyznań czy quasi-religii, odrębność gmin (w sferze kultu, doktryny czy interpretacji Pisma Św.).  "...Chrześcijanie będą musieli przyzwyczaić się do tego, do czego Żydzi są przyzwyczajeni od wieków". Czyli do życia zarówno jako diaspora jak i mniejszość, pośród obcej ideologicznie bądź doktrynalnie masy ludności. Do tekstu..
Profesor Stapel na dopingu. O upiększaniu psychologii społecznej
Jarosław Klebaniuk (14-11-2011)
Diederik Alexander Stapel uważany był za wzorcowy przykład dobrego naukowca i nauczyciela akademickiego: pracowity, twórczy, aktywny, przychylny wobec studentów i współpracowników, dużo publikujący - budził podziw i uznanie. Pod koniec sierpnia 2011 roku trzej młodzi badacze zgłosili szefowi instytutu psychologii pewnej holenderskiej wyższej uczelni, że podejrzewają pana dziekana o fałszowanie danych. Do tekstu..
Wspólna gra w kręgle
Tom Rees (13-11-2011)
Najwyższymi wskaźnikami społecznego i prywatnego zaangażowania mamy do czynienia w krajach skandynawskich. A należą one, jak powszechnie wiadomo, do najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw na świecie. Natomiast obywatele najbardziej religijnych krajów (takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja i Polska) cechują się jednymi z najniższych wskaźników społecznego zaangażowania. Do tekstu..
Świecka Polska, świecka Europa!
Zenon Kalafaticz (13-11-2011)
Świecka Polska, świecka Europa - trzeci Marsz ateistów i agnostyków był częścią większej kampanii na rzecz świeckiej Europy, bo Europa się budzi i my też. Nas to nawet coś wyjątkowo przebudziło w tym roku. Jesteśmy bowiem świeżo po wyborach do Sejmu, gdzie zadziałał tzw. efekt Palikota. Do tekstu..
Zmierzch multikulturalizmu. Ile obcego jest nam ludzkie?
Václav Bělohradský (13-11-2011)
We wszystkich państwach należących do EU nastał gwałtowny zmierzch multikulturalizmu. Multikulturalizm jako projekt polityczny jest wyczerpany, ponieważ był zbyt zróżnicowany. Jednak po multikulturalizmie nie ma miejsca na powrót starego zachodniego europocentryzmu. Zmierzch multikulturalizmu musi być świtem "drugiego modernizmu". Do tekstu..
Islamofobia czyli przyzwolenie na zabijanie
Daniel Greenfield (13-11-2011)
Dawno temu, kiedy palono redakcję gazety za obrażenie potężnej grupy, reszta prasy solidaryzowała się w jej obronie. Kiedy jednak francuski magazyn satyryczny, postanowił wydać numer poświęcony islamowi z okładką przedstawiającą Mahometa oświadczającego: "100 batów, jeśli nie umrzesz ze śmiechu", i otrzymał od mieszkających we Francji przedstawicieli religii pokoju bardzo specjalny, płomienny "List do redakcji" (w postaci koktajlu Mołotowa), prasa amerykańska skrzyknęła się w obronie podpalaczy. Do tekstu..
Rozterki i myśli rozliczne
Krzysztof Pochwicki (13-11-2011)
Wpadliśmy w spiralę przemian. Rozwój technologiczny wymusza zmiany społeczne, kulturowe, niczym rozregulowany, stale przyspieszający tryb przyczynia się do demograficznej ekspansji (liczebność ludzkiej populacji wzrasta obecnie o blisko 80 mln rocznie). Migracje. Konkurencja o przestrzeń, o dobra. Narastająca konsumpcja zasobów, zwłaszcza nieodnawialnych, planety. Do tekstu..
O języku i mądrości Hindusów, i o porzuceniu wieży Babel
Kaja Bryx (12-11-2011)
Należy zauważyć, że poznanie przez Europejczyków sanskrytu było ważne dla rozwoju naszej lingwistyki nie tylko ze względu na odkrycie jego pokrewieństwa z łaciną i greką. Hindusi rozwijali swoje językoznawstwo w czasach współczesnych rozkwitowi demokracji w Atenach i w niektórych jego dziedzinach, a zwłaszcza w fonetyce i fonologii, osiągnęli wówczas poziom wiedzy, który my w Europie zdołaliśmy przekroczyć dopiero niedawno. Do tekstu..
Wściekłość i agresja w dni święta narodowego
Mirosław Woroniecki (11-11-2011)
Nasilający się podział społeczeństwa polskiego, wbrew twierdzeniom niektórych opiniotwórczych postaci polskiej sceny politycznej, coraz bardziej potwierdza jego konfrontacyjny charakter w coraz większym stopniu odwołujący się do przemocy. W tym sensie cywilizacyjna wojna zadeklarowana przez lidera PIS-u w coraz większym stopniu staje się rzeczywistością. Do tekstu..
Barwa szajspatriotyzmu
Anatol Ulman (11-11-2011)
Jako że ukazał się właśnie piętnasty tom ślamazarnej (zaczęli w 1989!) Encyklopedii katolickiej, w której gromadzone są wszelkie pokrzywione przez tę doktrynę poglądy na wszystko, zajrzałem pod hasło patriotyzm, gdzie zaprezentowano czarne spojrzenie na cnotę moralną miłości do ojczyzny. Do tekstu..
Krzyżowa droga polskiego parlamentaryzmu
Andrzej Koraszewski (11-11-2011)
Pierwsze stacje męki parlamentarnej naszej fascynowały świat swoją dramaturgią stosunków przerywanych, swoim liberum veto, swoją sprzedajnością narodową, przez sąsiadów naszych ukochaną. Piękna to była męka parlamentarna i nawet w szkołach zagranicznych o niej z pogardą uczono. Dziś już czasy nie te i po rozbiorach naszych, po sejmokracji z międzywojnia naszego, po potulności sejmowej socjalizmu realnego, nareszcie możemy pokazać światu nową drogę krzyżową parlamentaryzmu naszego. Do tekstu..
Nie ma niczego
Jerzy Neuhoff (11-11-2011)
Z języków, zarówno potocznego jak i urzędowego, zniknęło takie słowo jak światopogląd. Zamiast tego mamy 'uczucia', ale tylko religijne lub patriotyczne, oraz 'wiedzę', której najczęściej nie mamy. Stan ten jest wprowadzeniem w życie myśli poety o czuciu i wierze, jako czymś o wiele wartościowszym niż mędrca szkiełko i oko. Do tekstu..
Przypominając terrorystów i ‘pomniejszych terrorystów’
Burak Bekdil (10-11-2011)
Turecki premier i jego główny negocjator z Unią Europejską wreszcie powiedzieli prawdę! W zeszłym tygodniu, po długim ciągu ataków PKK, gdy coraz więcej trumien owiniętych flagą z Półksiężycem i Gwiazdami przywożono do różnych miast tureckich, Recep Tajjip Erdogan powiedział coś, czemu sprzeciwić mógłby się tylko szaleniec: "Milczeć w obliczu zamachów terrorystycznych, to aprobować terroryzm...". Do tekstu..
Dlaczego 'dobre wiadomości' to oksymoron
Dan Gardner (10-11-2011)
Psycholodzy ewolucyjni sugerują, że "efekt negatywności" jest zakorzeniony w tym, jak nasi przodkowie reagowali na informację: dobra wiadomość ("Nie widzę żadnych lwów") była miła, ale nie wymagała reakcji, podczas gdy zła wiadomość ("lew!") wymagała natychmiastowej uwagi. Jakiekolwiek jest jego pochodzenie, jego wszechobecność jest wyraźna. "Dobra wiadomość", uważana za oksymoron w mediach, odzwierciedla naturę ludzką bardziej niż chciwość. Do tekstu..
Gatunek bez krewnych?
Jerry Coyne (09-11-2011)
Gdy tylko komentarz czytelnika zaczyna się od: "Nie chcę dzielić włosa na czworo...", wiem, że to, co nastąpi, będzie właśnie dzieleniem włosa. No cóż, zazwyczaj nie mam nic przeciwko temu, bo zyskuje na tym dokładność, a dzisiaj sam mam włos do podzielenia. Do tekstu..
Z kamerą wśród wiernych
Zenon Kalafaticz (09-11-2011)
Dwa dokumenty filmowe współpracownika Racjonalisty, który jeździ z kamerą po świecie i dokumentuje jego religijne bolączki i laickie nadzieje. Fragment dokumentu o indyjskim regionie Rajastan, gdzie bramini okazali się mieć pewną umiejętność niemal dorównującą naszym rodzimym niezrównanym administratorom zabobonów społecznych. A dodatkowo pokaz cudu w afrykańskim kościele Do tekstu..
To my tworzymy dyktatorów
Abdulateef Al-Mulhim (09-11-2011)
Rządził Libią od1969 roku i roztrwonił 500 miliardów dolarów na najgorsze wyposażenie armii jaki można sobie kupić za pieniądze, na finansowanie terrorystycznych organizacji, na idiotyczne projekty, a część dochodów za ropę ukrył na swoich tajnych kontach. Zmuszał masy do wychodzenia ze szkół i miejsc pracy na ulice, by wznosiły wiwaty na cześć " przywódcy rewolucji" . Do tekstu..
Naukowa herezja
Matt Ridley (08-11-2011)
Twierdzę, że, podobnie jak religia, nauka jako instytucja zawsze jest i zawsze była nękana przez pokusę efektu potwierdzania. Z alarmującą łatwością zlewa się z pseudonauką nawet - a może zwłaszcza - w rękach elitarnych ekspertów i zwłaszcza, kiedy przewiduje przyszłość oraz kiedy ma dostęp do hojnych funduszy. Potrzebuje heretyków.  Do tekstu..
W Toronto studenci chrześcijanie najczęściej uprawiają seks bez zabezpieczeń
Tom Rees (07-11-2011)
Jak powszechnie wiadomo, chrześcijanom pod żadnym pozorem nie wolno uprawiać seksu przed ślubem (choć oczywiście zależy to trochę i od tego, którą wersję swojego Boga wyznają). Aby to zagwarantować, w niebie mają takiego specjalnego niewidzialnego policjanta, który stale pilnuje, by nie zboczyli czasem z właściwej drogi. Do tekstu..
Chłód na forach internetowych
Jacek Tabisz (07-11-2011)
Pobyty na forum, gdzie panuje za dużo agresji (bo dopadły klawiatur małpoludy, którymi w dużej mierze nadal jesteśmy) zamieniają się w tanie wakacje. Radykalni i pewni siebie, starannie zakryci maskami, bawimy się wtedy w pewnych siebie rewolucjonistów i nie znoszących sprzeciwu znawców, aby po odejściu od komputera z podkulonymi ogonami pójść z naszymi krewnymi do kościoła, na chrzest itp. itd. Bo choć z wujem Janem nie zamieniliśmy w życiu dziesięciu zdań, to widzieliśmy go, dotykaliśmy jego prawicy. Do tekstu..
Obrońcy nadmiernie szminkowanych wartości
Andrzej Koraszewski (06-11-2011)
Decyzją przełożonego zakonu Marianów "Wzmacnia się fałszywy obraz Kościoła przedkładającego posłuszeństwo i zniewolenie nad moc prawdy, odpowiedzialności i słowa'' - czytamy w apelu katolickich intelektualistów w obronie Adama Bonieckiego. Jak bardzo świadomi są sygnatariusze tego dokumentu, że używając określenia "fałszywy obraz Kościoła" zmierzają do zafałszowania obrazu Kościoła? Zapewne nie są tego świadomi nawet w najmniejszym stopniu. Do tekstu..
Arabia Saudyjska i niewidzialne promienie słońca
Abdulateef Al-Mulhim (06-11-2011)
Arabia Saudyjska zużywa aktualnie dwa miliony baryłek ropy dziennie tylko po to, by zaopatrzyć zakłady generujące elektryczność i odsalające wodę. Dwa miliony baryłek każdego dnia równa się dziennej produkcji ropy w Chinach, gdzie populacja jest pięćdziesiąt razy większa. Do tekstu..
Pytaniem na pytanie
Jerzy Neuhoff (05-11-2011)
Upubliczniona, ale nie przesadnie nagłośniana, prosta, tzn. jasna i logiczna, wypowiedź byłego redaktora naczelnego pewnego katolickiego tygodnika, od razu uruchomiła znany co najmniej od czasu wynalezienia druku, sposób uświadomienia nieproszonemu mówcy jego miejsca w szyku, a to w celu naprowadzenia go na ścieżkę Pańską. Do tekstu..
John Haught, jezuicka edukacja i rzeczywiste skutki katolickiego nauczania
Miranda Celeste Hale (05-11-2011)
Kiedy ważniejszym celem instytucji edukacyjnej jest przekazywanie religijnej ideologii niż rozwój intelektualny i przekazywanie ścisłej naukowej wiedzy, cierpią na tym uczniowie. Nie tylko są pozbawiani możliwości intelektualnego rozwoju i praktykowania krytycznego myślenia, są również, w różnym stopniu, czynnie zniechęcani do myślenia. Do tekstu..
Francuscy masoni zaniepokojeni fanatyzmem islamskim i chrześcijańskim
Mariusz Agnosiewicz (04-11-2011)
W środę rano, kiedy miał ukazać się numer specjalny magazynu żartujący z islamu, paryska siedziba redakcji Charlie Hebdo została obrzucona butelkami z koktajlami Mołotowa. Nieco wcześniej trzeba było aresztować ponad 200 chrześcijan, którzy przez tydzień atakowali widzów i paraliżowali paryski teatr wystawiający "bluźnierczą" sztukę. Do tekstu..
Załgiwanie przestrzeni publicznej
Anatol Ulman (04-11-2011)
Nowy Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak (Boże, jakie to wszystko arcypolskie!) ostatnio powiedział pięknie, wzruszająco wprost, a stanowczo: "w Polsce istnieje autonomia państwa i Kościoła, nie jesteśmy państwem wyznaniowym a religia nie jest fundamentem życia państwowego". Do tekstu..
Portret Eda Wilsona
Jerry Coyne (04-11-2011)
Zawsze ujmował mnie u Eda jego chłopięcy entuzjazm dla przyrody. Także teraz, w dziewiątym dziesięcioleciu swojego życia, nadal podróżuje po całym świecie, nadal kolekcjonuje mrówki, nadal entuzjazmuje się przyrodą i perspektywą zbadania nowego miejsca. Jego gorliwość i poczucie zachwytu są inspiracją dla nas wszystkich. Do tekstu..
Ponowocześni rozbitkowie
Marcin Łętowski (03-11-2011)
Emitowany premierowo w latach 2004-2010 telewizyjny serial Lost czyli Zagubieni opowiadał o przygodach pasażerów lecącego z Sydney do Los Angeles samolotu, który rozbił się na tajemniczej, nieznanej Wyspie. Zagubieni bez wątpienia stali się jednym z fenomenów pierwszej dekady trwającego obecnie stulecia. Do tekstu..
Czy współcześnie potrzebne są nam spory o Boga?
Radosław S. Czarnecki (03-11-2011)
Bóg (jako pojęcie) od zawsze wyznaczał na początku symboliczną (a później - faktyczną) stratyfikację społeczną, jako, że samo założenie jego istnienia sankcjonuje istnienie jakiegoś wyższego, pozarozumowego i nie empirycznego autorytetu. Tym samym tworzy się od razu jakąś, bliżej nieokreśloną (bez przymiotników, bez założeń - a priori) hierarchię społeczną przeczącą społeczeństwu obywateli. Do tekstu..
Tu dział windykacji, Pański rachunek za telefon...
Jan Łosiu (02-11-2011)
Większość Abonentów nie jest świadoma swoich praw, więc się zwrotu nie domaga. Czy jest to zjawisko dużej skali? Warto tylko wspomnieć, że np. w grupie TP (firmy Telekomunikacja Polska i Orange) w pierwszym półroczu 2011 roku w ten sposób zaksięgowano do przychodów ponad 6 mln zł z nieoddanych nadpłat! Do tekstu..
Z pamiętnika męskiego feministy
Andrzej Koraszewski (02-11-2011)
Równość, wolność i już przy braterstwie zaczynały się schody. Wolność, równość, rodzeństwo? Francuska Rewolucja została przy braterstwie. Czasy były ciekawe, bo również ta równość i wolność nie obejmowała nawet wszystkich mężczyzn, o kobietach nie wspominając. Do tekstu..
Materializm ekologizmu
Daniel Greenfield (02-11-2011)
Fałszywe duchowieństwo posthumanistycznej lewicy, dzięki kupczeniu katastrofą, znalazło sposób na stanie się zieloną mafią, domagającą się swojej części od wszystkiego. Tym razem sprawiedliwość nie była nawet naprawdę na porządku dnia, ponieważ lewica pozostawiła za sobą swoje egalitarne korzenie i ujawniła nagość swojego elitaryzmu. Do tekstu..
Echo Freuda
Oskar Wiśniewski (02-11-2011)
Dlatego Freud uważał, że człowiek musi kiedyś opuścić ramy religii, tak jak opuszcza okres dziecięctwa? Gdyż można właściwie postawić znak równości pomiędzy pragnieniami odczuwanymi w tych dwóch stanach psychicznych. I tu, i tu człowiek jest pozbawiony wolności, samodzielności i dojrzałości do zmierzenia się z tzw. rzeczywistością. Prędzej czy później konieczne będzie jednak doprowadzenie do takiego stanu, gdzie ego może emanować swoją dojrzałością i samodzielnością, a kultura i popędy biologiczne są zredukowane do minimum. Do tekstu..
Frederick Delius i jego ateistyczna msza
Jacek Tabisz (01-11-2011)
"Msza Życia" została nazwana mszą oczywiście metaforycznie, sławi człowieka przyszłości, nie żyjącego dla zaświatów, lecz cieszącego się zmienną i zdrową potęgą Natury. Ów człowiek jest dumny, energiczny, przepełniony radością i stroniący od zachwycania się chrześcijańskim, zaświatowym samoumartwianiem się. Ów nowy człowiek, w przeciwieństwie do człowieka wiary, nie jest niewolnikiem swoich lęków, złudzeń i hipokryzji. Do tekstu..
Dla ateisty trup jest żyw, o ile to nie zwłoki
Tom Rees (01-11-2011)
W intrygujących nowych badaniach psychologowie Kurt Gray z Uniwersytetu Marylandzkiego, Anne Knickman i Daniel Wegner z Uniwersytetu Harvarda wykazują, że ludzie uważają tych, którzy pozostają w stanie śmierci mózgowej za jeszcze mniej świadomych niż tych, którzy są już zupełnie, ale to zupełnie zimnymi zwłokami. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365