Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.918.854 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jesteśmy w stanie przełknąć każde kłamstwo, jakim nas karmią, ale prawdy zażywamy w małych dawkach, bo bywa gorzka."
Przegląd wyników wyszukiwania

Czy jesteśmy racjonalni?
Małgorzata Koraszewska (30-11-2012)
Kiedy piszemy o konflikcie między nauką i religią, wielu czytelników zarzuca nam, że nasze argumenty nie mają nic wspólnego z racjonalizmem, kiedy prezentujemy absurdy homeopatii, kiedy bronimy GMO spotyka nas zarzut, że nasza działalność nie ma nic wspólnego z racjonalizmem. Najwięcej i najbardziej zdecydowanych zarzutów spotyka nas prawdopodobnie za krytykę politycznego islamu i obronę Izraela przed zarzutami, które wydają nam się niesprawiedliwe i gdzie jak zwykle oczekujemy dowodów, że prezentowane przez nas fakty mijają się z prawdą. Do tekstu..
Zatrute ziarno
Lucjan Ferus (30-11-2012)
Niejednokrotnie słysząc owo słynne zdanie: "Dla ludzi z moim wykształceniem nie ma pracy w tym kraju", wypowiadane przez głównego bohatera popularnego serialu komediowego, Ferdka - zastanawiałem się jakiż to zawód mógłby być rezultatem tego wykształcenia, dla którego nie byłoby pracy w naszej umiłowanej Ojczyźnie? I wydaje mi się, że jest taki przynajmniej jeden zawód, którego przedstawiciel próżno by szukał w naszym kraju zatrudnienia. Do tekstu..
Warto być wojowniczym: kreacjonista zostaje biologiem
Jerry Coyne (29-11-2012)
Jestem 25-letnim facetem z głębokiej prowincji z Appalachów o bardzo mizernym wykształceniu. Zostałem wychowany jako południowy baptysta, dawałem czas i pieniądze na Discovery Institute i uczestniczyłem w anty-ewolucyjnych debatach i seminariach. Byłem jednym z Prawdziwych Wiernych i potrafiłem mówić komuś prosto w twarz, że pójdzie do piekła, jeśli natychmiast nie uklęknie i nie przyjmie Pana Jezusa do serca. Do tekstu..
Bojaźń i drżenie przed mocą słowa
Kamil Kłosiński (29-11-2012)
Wystarczy sobie przypomnieć kadry z filmu "Indiana Jones i Ostatnia krucjata", gdzie tłumy młodych Niemców tworzą gigantyczne ogniska, w których światłach odbijały się żelazne wrony paradujących wokół nich nazistów, by poczuć w sobie jakiegoś rodzaju wewnętrzny ból i chęć stawienia oporu, zaś z satysfakcją witamy słowa, które Sean Connery mówi do głównego złego : "(...) tacy maszerujący kretyni jak wy powinni czytać książki zamiast je palić." Do tekstu..
Co widziałam podczas operacji Filar Obrony
Nira Lee (28-11-2012)
Jako międzynarodowy oficer łącznikowy w Biurze Gazy moje zadanie polegało głównie na koordynacji transportu towarów, pomocy i przejazdów delegacji do Gazy. Współpracowałam ściśle z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i chociaż nasze punkty widzenia mogły się różnić, zachowywaliśmy stosunki wzajemnego szacunku, wypływającego z wspólnego celu: jestem tutaj, żeby pomóc im w ich pracy na rzecz poprawienia jakości życia w Gazie. Do tekstu..
Dwie wizje racjonalizmu
Radosław S. Czarnecki (28-11-2012)
Jeśli wybór ma przebiegać między tolerancją, a homogenizacją, miedzy bezpłodną walką "wszystkich ze wszystkimi", a współpracą (dla dobra wspólnego i osiągnięcia zasadniczych celów, a nie tylko dla zaspokojenia swojego subiektywnego - często narcystycznego - ja) to autentyczny racjonalista wyboru nie ma. Musi się opowiedzieć za pluralizmem, tolerancją, za modus vivendi i pracą na rzecz bonum communae. Do tekstu..
Gen człowieczeństwa?
Jerry Coyne (27-11-2012)
Mam zamiar opisać jeden z najgorszych przykładów dziennikarstwa naukowego, jakie widziałem od wieków. Jest to lekcja, jak prasa popularna rozdmuchuje ciekawe wyniki naukowe we wstrząsające światem odkrycia. Do tekstu..
Mała, wielka miłość
Marcin Punpur (27-11-2012)
Haneke to reżyser, którego podstawową idee fixe jest wszystko to co staramy się wyprzeć i zapomnieć. Śmierć jest tu kolejną wariacją na ten temat. Śmierć stała się w naszym społeczeństwie tematem tabu nie przystającym do współczesnego świata z jego kultem młodości i sprawności. Do tekstu..
Brunatna fala i czerwone sztandary
Andrzej Koraszewski (26-11-2012)
Twierdzenia, że świat znajduje się dziś w analogicznym punkcie, w jakim był w 1938 roku, wywołują gwałtowne protesty i zdumione spojrzenia. Powiedz jednak, że zagrażającą pokojowi na świecie Czechosłowacją jest dziś Izrael, a usłyszysz wymijającą odpowiedź, a co ma do tego Czechosłowacja? Do tekstu..
Religia - antyteza nauki
Peter Atkins (26-11-2012)
Moja konkluzja jest zupełnie jasna i bezkompromisowa. Religia jest antytezą nauki; nauka posiada kompetencje, by rozjaśniać wszystkie głębokie egzystencjalne pytania i czyni tak w sposób, który szanuje i czyni najlepszy użytek z ludzkiego intelektu. Nie widzę ani potrzeby, ani żadnych oznak przyszłego pojednania. Do tekstu..
Szopka
Jerzy Neuhoff (25-11-2012)
Przed kilkoma dniami ogłoszone zostały liczne sensacyjne rewelacje, i to w formie książki samego papieża, na razie cieszącej się większym poważaniem niż treści zawarte w zbiorach internetowych, wśród których znalazła się np. ta, że w betlejemskim żłobku czy stajence, bo nazewnictwo nie zostało dotąd jednoznacznie ustalone, 25 grudnia roku chyba 0001, może 0000, ale na pewno 753 od założenia Rzymu, nie było żadnego wołu ani osła, a dokładniej mówiąc, to żadnych zwierząt. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XV
Andrzej Koraszewski (25-11-2012)
Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, mówi stare przysłowie i historia komunizmu pokazuje, że to piekło nie jest w tym przypadku żadną przenośnią. Komuniści chcieli zbudować lepszy świat. Mieli wizję lepszego świata, w którym wszyscy będą braćmi, która wymagała likwidacji tych, którzy w realizacji tej wizji przeszkadzają. Do tekstu..
Matura z wiary
Kamil Kłosiński (24-11-2012)
Jeżeli "matura z religii ma wyglądać tak jak lekcje religii w szkołach, to prawdopodobne tematy wypracowań będą następujące: "Opisz, jak bardzo kochasz niepokalane łono NMP" albo "Dlaczego Najświętsze Serce Jezusowe powinno zostać królem Polski?", może też trafić się trudniejsze pytanie: "Przedstaw, dlaczego Święty Kościół Rzymsko-Katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem i tylko On może Ci zapewnić zbawienie duszy". Do tekstu..
Morał huraganu Sandy
Bjørn Lomborg (24-11-2012)
Doświadczenie huraganu Sandy podkreśla fundamentalne pytanie dla wszystkich części świata, narażonych na huragany. Jeśli chcemy zredukować szkody czynione przez huragan, czy powinniśmy przede wszystkim koncentrować się na tanich rozwiązaniach, które lepiej pomogą nam poradzić sobie ze sztormowymi przypływami już za kilka lat, czy też na niesłychanie kosztownym rozwiązaniu, które będzie wymagało niemal stu lat, by uniknąć dziewięciu milimetrów z fali o wysokości 7,5 metra? Do tekstu..
L’Oréal z UNESCO na rzecz kobiet w nauce polskiej (23-11-2012)
Każdego roku 5 wybitnych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L'Oréal. Każdego roku program wyłania młode talenty, których przykład ma zachęcić następne pokolenia do wstąpienia na drogę nauki. Praca naukowa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, nie tylko ze strony naukowca, ale często także jego rodziny. Nienormowany czas pracy oznacza godziny spędzone na doświadczeniach prowadzonych wieczorami, w dni wolne czy w święta. Do tekstu..
Na nieludzkiej ziemi (23-11-2012)
Po umieszczeniu na swoim blogu listu otwartego do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego, w którym oskarżał, że w imię islamu kieruje przemysłem mordów przeciwko narodowi irańskiemu, irański bloger Sattar Beheshti, został aresztowany i w dziesięć dni później, 6 listopada 2012 r., poinformowano rodzinę, że zmarł w więzieniu. Do tekstu..
Zabójcy dzieci kontra niewinni zabójcy dzieci
Burak Bekdil (23-11-2012)
Turecki publicysta pisze: "Musi być gorzką ironią dla tysięcy Izraelczyków, którzy musieli chować się w schronach, czytanie wiadomości, w których cytowano słowa premiera tureckiego Recepa Tayyipa Erdoğana mówiącego, że niemal tysiąc rakiet wystrzelonych w ich miasta, domy i szkoły tylko w tym roku (a ponad 12 tysięcy przez ostatnich dziesięć lat) są jedynie "sfabrykowaną przez Izraelczyków wymówką, by zaatakować niewinnych ludzi w Gazie". Do tekstu..
Obosieczna odsiecz ojca redemptorysty
Mariusz Agnosiewicz (22-11-2012)
Odbyła się pierwsza rozprawa w związku naszym zawiadomieniem. Anna Sobecka stanęła przed sądem karnym. W czasie procesu wsparcia oskarżonej starał się udzielić redemptorysta, który powiedział, że poprosił oskarżoną o pożyczkę i że kilka dni później zwrócił ją przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Nie mam pewności, czy jest on świadom, że nie tyle pomógł on swą wypowiedzią Sobeckiej, co przekierował podejrzenie o poplecznictwo na swego szefa. Do tekstu..
Czy dobór płciowy wyjaśnia niechęć do nierówności?
Matt Ridley (22-11-2012)
Ludzie nie znoszą nierówności w dostępie do luksusów w tym samym stopniu, jeśli nie bardziej, niż nierówności w dostępie do rzeczy najniezbędniejszych. Nie lubią (i zazdroszczą) ostentacyjnej konsumpcji, nawet jeśli nie ma to żadnego związku z nimi samymi. Tym, co boli, nie jest, że ktoś jest bogaty, ale że jest bogatszy. Do tekstu..
Ateiści, działajmy razem!
Jacek Tabisz (22-11-2012)
Ostatnio podejmowane są rozmaite akcje, mające na celu ukazanie Polakom, że istniejemy w przestrzeni publicznej i nie zgadzamy się na jej klerykalizację, która odbywa się na szeroką skalę. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów współuczestniczy w wielu  tych działaniach lub jest ich inicjatorem. Do tekstu..
Palestyna niejedno ma imię
Andrzej Koraszewski (21-11-2012)
Dziesiątki osób, w tym wielu naszych wspólnych znajomych pytało mnie, czy Adam Michnik odpowiedział na skierowany do niego mój list otwarty. Odpowiadałem, że nie jestem przekonany, że mój list do niego dotarł i że nie sądzę aby miał czas na czytanie wszystkiego, co piszą do niego różni czytelnicy. A jednak dostałem jakąś odpowiedź. Do tekstu..
Źródła dyskryminacji dzieci niekatolickich rodziców w szkołach i przedszkolach
Justyna Bęben (21-11-2012)
Nie mam wątpliwości, które prawo jest przestrzegane w polskich szkołach publicznych. Myślę z przerażeniem do czego dążymy. Do Średniowiecza, w którym Kościół Katolicki będzie jeszcze większą potęgą. Będzie miał edukacje, jeśli jeszcze jej nie ma. Tylko dokąd mają uciec miliony ateistów zanim zostaną spaleni na stosie za herezję? Do tekstu..
Becker kontra Cassirer - spór o nowoczesność oświecenia
Piotr Napierła (21-11-2012)
Dwaj liberalni myśliciele XX wieku, Amerykanin rodem z miasta Waterloo w stanie Iowa, Carl Lotus Becker (1873-1945) i Niemiec z Bresslau/Wrocławia Ernst Cassirer (1874-1945), którzy, co zaskakujące obaj zmarli w ostatnim roku II wojny światowej, i należeli do właściwie tego samego pokolenia, mieli zupełnie przeciwne zdanie na temat oświecenia, a przede wszystkim jego "duchowej" przynależności do nowoczesności. Do tekstu..
Polska z zewnątrz – od Euro 2012 do 11 listopada
Mirosław Woroniecki (20-11-2012)
W Polsce trzeba było dopiero zamieszek i burd w Dniu Niepodległości, trzeba było oficjalnej zapowiedzi utworzenia skrajnie prawicowej partii, telewizyjnych występów równie bezczelnych, co aroganckich przywódców nowo akredytowanej partii, żeby do świadomości polityków i publicystów w Polsce zaczęły docierać wnioski o skali możliwego zagrożenia. Do tekstu..
Pluskwiak z mimikrą ograniczoną do jednej płci
Jerry Coyne (20-11-2012)
Dymorfizm płciowy jest zjawiskiem intrygującym. Dlaczego czasem samce i samice jakiegoś gatunku wyglądają inaczej? Czasem jedna płeć upodabnia się do jakiegoś niejadalnego gatunku, a druga nie. Do tekstu..
O bezsensie nadmiaru sensu
Kamil Kłosiński (20-11-2012)
Mamy w życiu zbyt dużo sensu rozumianego jako pewna racjonalność, celowość, ukierunkowanie. Tak jakby bez pewności, że "życie ma jakiś cel", oblewały nas zimne poty i dramatycznie grzebiemy w umyśle, by coś odpowiedzieć na pytanie "co będziesz robił w życiu?" albo inne standardowe "jaki masz cel w swoim życiu?". Do tekstu..
Firma „DORADZTWO RELIGIJNE” III
Lucjan Ferus (19-11-2012)
Korzystając z zainteresowania jakim cieszyły się dwa poprzednie ogłoszenia informujące o działalności biura porad religijnych, zamieściłem w prasie następny anons o identycznej treści. Był kwadrans po godz. 10, kiedy zadzwonił telefon. Po głosie poznałem, iż jest to młoda kobieta. Do tekstu..
Polec, jak na …
Jerzy Neuhoff (19-11-2012)
Przez wszystkie nieomal publikatory i fora internetowe przetoczyła się fala pojedynczych wypowiedzi, ale także i zażartych dyskusji, dotycząca różnych rodzajów miłości, w tym i takich, które nie są pożądane, a przynajmniej źle widziane. Do tekstu..
Gdzie się podziali uczciwi dziennikarze?
Andrzej Koraszewski (18-11-2012)
Tytuły w polskich serwisach informacyjnych mówią same za siebie: "Izrael kontynuuje naloty; nie ma rozejmu", "Sekretarz generalny ONZ prosi Izrael o powściągliwość", "Bombardowania trwają już właściwie w całej Strefie Gazy. Ranni dziennikarze". Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XIV
Andrzej Koraszewski (18-11-2012)
Krótka odpowiedź brzmi - tak. Religia bardzo często była źródłem zła i bardzo często jest źródłem zła. Wszystkie społeczeństwa ludzkie tworzyły religie i te religie pełniły różne funkcje. Na długo zanim człowiek mógł zrozumieć zjawiska naturalne zastanawiał się nad pytaniem o ich przyczyny, lęk przed śmiercią skłaniał do pytania, co się z człowiekiem dzieje po śmierci, sny, w których pojawiali się zmarli, nasuwały podejrzenia, że zmarli są duchami, szamani nieodmiennie zajmowali się medycyną, łącząc wiedzę o różnych ziołach z magią. Do tekstu..
Gorąca debata na zimnej północy
Sławomir Budziak (18-11-2012)
W tym samym czasie, gdy w Polsce przebiega burzliwa debata z ateistycznymi plakatami w tle, przez Norwegię przetoczyła się debata z jednej strony odmienna, albowiem nie dotycząca bezpośrednio religii, ale z drugiej strony mająca pewne punkty styczne, bo wychodząca z wartości oświecenia. Do tekstu..
Stosunek przerywany
Marcin Kruk (17-11-2012)
"Dzieckiem w kołysce urwałam łeb hydrze i pobrudziłam juchą cały becik, mama tak mnie skrzyczała, że centaurom dałam już potem spokój." Siedzieliśmy w pubie popijając piwo i miałem wrażenie, że ta rozmowa stała się jednak niepoważna. Barmanka reprezentowała skraj rzeczywistości, a my pływaliśmy w oparach absurdu. Do tekstu..
W obronie historyczności Jezusa z Nazaretu
Dariusz Kot (16-11-2012)
Każdy ma prawo nie dać się przekonać nawet najbardziej powszechnie przyjętym tezom specjalistów. Czy jednak w ten sposób sami - jako ateiści i racjonaliści - nie pozbawiamy się bardzo cennego argumentu w debatach ideowych, jakim jest właśnie konsensus naukowy w pewnych dziedzinach? Skoro my kwestionujemy wagę konsensusu w biblistyce, dlaczego inni nie mieliby kwestionować wagi konsensusu w biologii albo astronomii? Do tekstu..
Dwa listy i moje trzy grosze
Andrzej Koraszewski (15-11-2012)
Halina Bortnowska z "Tygodnika Powszechnego" napisała list do Magdaleny Środy, a Magdalena Środa odpisała na jej list. Halina Bortnowska należy do pięknie wierzących, Magdalena Środa do pięknie niewierzących. W liście Haliny Bortnowskiej czytamy: "Miał to być list prywatny. W końcu zdecydowałam się go otworzyć, by udostępnić sedno myśli także innym, przede wszystkim podobnym do Pani, osobom dobrej woli." Do tekstu..
Osaczanie niewierzących
Radosław S. Czarnecki (15-11-2012)
Katastrofa intelektualna naszego kraju zaczęła się gdzieś około 1600 roku, gdy młodzież szlachecka zamiast na uniwersytety poczęła zapisywać się - i pobierać nauki - do jezuickich kolegiów jakie w okresie kontr-reformacji poczęły powstawać na terytorium I RP jak "grzyby po deszczu". Otwartość, ustąpiła miejsca swojskości, sarmatyzmowi, katolicko-polskiej przaśności. Do tekstu..
Uczucia religijne a uczucia ogólnoludzkie
Piotr Napierała (15-11-2012)
Mam wrażenie, że uczucia powiedzmy ogólnoludzkie są gorące i odnoszą się głównie do nienawiści i miłości, jak i do sympatii i antypatii, a religijne, czyli partykularne, sekciarskie - zimne i zasadzają się na antynomiach: pogarda-podziw, pokora-arogancja, strach-pewność siebie, dlatego tak łatwo je urazić i tak łatwo w ich obronie zapomnieć o tych ogólnoludzkich. Te ogólnoludzkie dają się też przełożyć na dobro społeczne, podczas gdy te religijne są jedynie destrukcyjne. Do tekstu..
Każde kłamstwo kupię
Andrzej Koraszewski (14-11-2012)
Narracja polskich narodowców łączy tożsamość katolicką z odwołaniem do więzów krwi, poczucia narodowej wyższości połączonego z kompleksem ofiary i "słusznego" gniewu na inne nacje, które naszej wielkości nie pozwalają się ujawnić. Nic dziwnego, że "kłamstwo smoleńskie" stało się zwornikiem dzisiejszego ruchu narodowego, a oskarżenia o zdradę dominują umysły zarówno przywódców, jak i sympatyków ruchu. Do tekstu..
Nędza intelektualna konserwatyzmu
Piotr Napierała (14-11-2012)
Konserwatyści podpierając się autorytetem przestraszonych rewolucją liberałów twierdzą, iż to ich idea jest rozsądna, a podążanie za pomysłami pochodzącymi z głowy - niebezpieczne, a więc za utopie uważają oni liberalizm i socjalizm, jednak to właśnie liberalizm z jego utylitarnym zacięcia i reformistycznym nastawieniem oraz uniwersalnym indywidualizmem, odnotował największe sukcesy jako idea polityczna, a przy okazji także ekonomiczna. Do tekstu..
Pora, by ruch na rzecz śmierci z godnością wydoroślał!
Eric MacDonald (14-11-2012)
Najwyższa pora, by ruch na rzecz śmierci z godnością wydoroślał i przestał podlizywać się religijnym siłom irracjonalizmu, które czasem z trudem udaje się doprowadzić do zrozumienia, że można pomóc przyspieszyć śmierć ludzi, którzy już umierają, ale którzy nie potrafią zobaczyć, że życie innych ludzi może być jeszcze bardziej nie do zniesienia, bowiem ich męczarnie będą trwały latami. Do tekstu..
Czy Jezus był postacią historyczną?
Jacek Tabisz (13-11-2012)
Choć w sieci można znaleźć wiele materiałów filmowych stworzonych przez ateistów podważających historyczność Jezusa, wydaje się, że w opinii biblioznawców przyjął się obecnie konsensus sugerujący coś zupełnie przeciwnego. Wyraża to na przykład Vermes, który stwierdza, iż Jezus, jako autor treści przekazywanych w "kazaniu na górze" i jako ukrzyżowany istniał "niemal z całkowitą pewnością". Do tekstu..
Religia homeopatyczna
Lucjan Ferus (13-11-2012)
Zauważyłem, iż homeopatia ma wiele wspólnego z religią. Np. to niewyobrażalnie wielkie rozcieńczenie specyfików homeopatycznych (200x w stosunku 1:100 każdorazowo), jest tak samo trudne do objęcia rozumem jak idea Boga. Próbowałem to kiedyś sam wyliczyć, lecz doszedłem tylko do 12 etapu i wyszło mi, że przy tym stopniu rozcieńczenia 1ml substancji czynnej, rozwodniony jest w TRYLIONIE TON tej cieczy (1 z 18 zerami). Do tekstu..
Dziennik norymberski
Marcin Punpur (12-11-2012)
Norymberga to miejsce kultowe dla nazistów. To tam odbywały się liczne obchody i ceremonie partyjne. To tam także, dziwnym trafem, pomimo obfitych bombardowań, przetrwał pałac sprawiedliwości, który stał się na chwilę areną ostatniej odsłony hitlerowskiego dramatu. Od 20 listopada 1945 roku do ogłoszenia wyroku w dniu 1 października 1946 w Norymberdze procedował Międzynarodowy Trybunał Wojskowy, który zajął się losem 21 oskarżonych. Ludzi, którzy swego czasu zajmowali najwyższe stanowiska w III Rzeszy. Do tekstu..
Nie wstydzę się Polski
Andrzej Koraszewski (11-11-2012)
Polska jest tylko miejscem na mapie i możemy się zaledwie wstydzić pewnych rzeczy w Polsce. W tym kraju wstydzę się, że mamy Jarosława Kaczyńskiego i nie dlatego, że jego rola przy zdobywaniu niepodległości tej Polski była raczej mizerna, ale dlatego, że jego rola przy jej psuciu jest wiodąca. Jarosław Kaczyński jest herosem dla wierzących w smoleński zamach, jest idolem zagubionych, niewierzących w państwo prawa, niewierzących w parlamentaryzm, niewierzących w sens konstytucyjnego porządku. Do tekstu..
Pastafarianie weszli do Sejmu
Mariusz Agnosiewicz (11-11-2012)
Polscy parlamentarzyści chcą ukoronować organ anatomiczny - Serce Jezusa. Biskupi starają się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami wpisując do statutu organizacji na rzecz kultu Serca Jezusa: "Nie przyjmuje się osób chorych psychicznie". My możemy potraktować ruch parlamentarny na rzecz intronizacji Serca, jako pierwszą ekspozyturę pastafariańską w polskim Sejmie. Czyż bowiem nie pełni on swojej misji jeszcze lepiej aniżeli Kościół Latającego Potwora Spaghetti? Do tekstu..
O zaletach wódki w procesie identyfikacji Polski
Kamil Kłosiński (11-11-2012)
Jadąc dziś rano zatłoczonym autobusem na uczelnię  zauważyłem wiszący na przystanku plakat. Od razu rzucił mi się w oczy, był bowiem nad podziw kolorowy, z bliska dodatkowo wydał mi się bardzo dynamiczny, jakby postacie na nim przedstawione rwały się do biegu i walki o osiągnięcie celu, który odkrył przede mną wielki napis : "Odzyskajmy Polskę!" Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XIII
Andrzej Koraszewski (11-11-2012)
Rolnictwo zmieniło organizację społeczną, umożliwiło powstanie państwa, zmieniło religię, zmieniło normy moralne. Zaczęło się nieco ponad dziesięć tysięcy lat temu w rejonie "żyznego półksiężyca". Rolnictwo pozwalało na wypracowanie nadwyżek żywności, na wykarmienie odrębnych warstw kapłanów i wojowników, które nie musiały zajmować się szukaniem żywności, dostawały ją w darze, w ramach "umowy społecznej", za obronę i duchowy pokarm. Do tekstu..
Powstanie kobiet w świecie arabskim
B. Chernitsky (10-11-2012)
Zainspirowane Wiosną Arabską cztery kobiety arabskie rozpoczęły kampanię zatytułowaną "Powstanie Kobiet w Świecie Arabskim", mającą na celu zdobycie "wolności, niezależności i bezpieczeństwa" dla kobiet arabskich. Kampania propaguje równość płci zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i wzywa do przyznania kobietom wolności wypowiedzi, myśli, nauki, zatrudnienia oraz wolności ubierania się jak chcą, a także praw politycznych. Do tekstu..
Oksytocyna - hormon miłości? Niekoniecznie
Ed Yong (10-11-2012)
Jeśli istnieje molekuła, na którą konsekwentnie patrzy się przez różowe okulary, to jest nią oksytocyna. Ten prosty hormon zasłużył sobie na mylące, ale czarujące określenia, "hormon przytulania", "molekuła moralna", itp. Autorzy uwielbiają powtarzać do granic absurdu , że oksytocyna , wśród wielu innych zalet, zwiększa zaufanie, hojność, zdolność kooperacji i empatii. Do tekstu..
Pociąg do mszy
Jacek Tabisz (09-11-2012)
Msza kojarzy mi się nieodparcie z pociągiem metra przejeżdżającym z punktu A do punktu B. Punkt A to tak zwane "życie doczesne", zaś punkt B to domniemane przez katolików "życie wieczne". Msza, w której każdy katolik powinien uczestniczyć co tydzień, jest swego rodzaju wprawką do tego, co ma się zdarzyć gdy już umrze. Do tekstu..
Jeden początek wzroku
Matt Ridley (09-11-2012)
To, że widzenie było jedną innowacją ewolucyjną, zaskoczyłoby wcześniejsze pokolenie biologów ewolucyjnych. Kilka lat temu jednak okazało się, że ten sam gen, zwany Pax6, zawiaduje rozwojem oka owada i oka człowieka, wskazując na wspólne pochodzenie. Do tekstu..
Prawdziwe Dziesięcioro Przykazań
Richard Carrier (08-11-2012)
Ciągle słucham różnych wersji tej samej śpiewki: "Dziesięcioro Przykazań jest fundamentem zachodniej moralności i Amerykańskiej Konstytucji oraz rządu". Mówiąc takie rzeczy ludzie zasadniczo przypisują Mojżeszowi wynalezienie etyki, demokracji i praw obywatelskich, co jest poglądem w oczywisty sposób absurdalnym. Lecz jego absurdalność jest przyćmiona jego niesprawiedliwością, gdyż istnieje inny prawodawca, daleko bardziej dla nas ważny, którego idee i działania w dużo większym stopniu przynależą do fundamentów, na których opiera się amerykański system władzy. Do tekstu..
Od antypsychologizmu do psychologii neurolingwistycznej
Jerzy J. Kolarzowski (08-11-2012)
Wśród wielu gatunków żyjących na Ziemi tylko człowiek został obdarzony rozumem oraz wolą możliwą do podporządkowania rozumowi. Człowiekowi spośród wszystkich gatunków żyjących przypadła w udziale rola szczególna - jest samo poznającą się cząstką natury. Ta konstatacja na różnych etapach rozwoju filozofii prowadziła do ogromnych nieporozumień. Do tekstu..
Uścisk dłoni
Andrzej Koraszewski (07-11-2012)
Pół wieku temu partnerskie małżeństwa w Polsce były rzadkością, ale były, w sferze publicznej relacje między płciami były naznaczone ową obleśną szarmanckością, całowaniem rąk, przepuszczaniem w drzwiach, płaceniem za kawę i kontaktami werbalnymi naładowanymi mniej lub bardziej wulgarnymi seksualnymi aluzjami. W Szwecji kobieta w sferze publicznej jest po prostu drugim człowiekiem. Ciepło wynikające z wzajemnej fizycznej atrakcji znajduje wyraz w normalnych słowach, bez konieczności uciekania się do sprośnych aluzji. Do tekstu..
Duże dzieci, duży kłopot
Jerzy Neuhoff (07-11-2012)
Niektórzy, zamiast służyć Ojczyźnie w szeregach LWP próbowali zadekować się po jakichś seminariach, do których wstęp też nie był łatwy. W rezultacie mieliśmy niezwykle liczne tzw. powołania, a absolwenci seminariów zasilali odpowiednie kadry na całym nieomal świecie. Obecnie, w dobie powszechnej, niemal przymusowej katechizacji, chętnych do jej przyjmowania jakby mniej, coraz to słyszy się jakieś sarkania, wydziwiania i próby wykpienia się od przyjmowania bezinteresownego przecież daru łaski. Do tekstu..
Wróbel
Marcin Kruk (06-11-2012)
Wróbelek siedział na cieniutkiej gałązce młodej brzozy i huśtał się. Widział go Pan Bóg, czy zatopiony w swoich myślach wcale nie zauważał? Teoretycznie powinien wszystko zauważać, ale nie było to pewne, chociaż Ojcowie Kościoła uważali inaczej, mieli jakąś pewność, której ja, ateista, mieć nie mogłem i miałem teraz niepowtarzalną okazję, żeby sprawdzić. Do tekstu..
Naród, mit i rzeczywistość
Piotr Napierała (06-11-2012)
Przyzwyczailiśmy się myśleć w kategoriach narodu, i zapominamy jak bardzo młoda i niepewna, a także wątpliwa moralnie jest ta idea i jej implikacje oraz czemu służyła idea narodu. Nie zawsze tak było. Istniała przecież średniowieczna universitas chrześcijańska, uniwersalne było też przesłanie oświecenia, dbającego o szczęście i interesy jednostki, gdziekolwiek i w jakiejkolwiek czasach by ona żyła. Do tekstu..
Opowiadamy się po stronie dnia
Daniel Greenfield (05-11-2012)
Jesteśmy zwykłymi ludźmi i nasza misja jest prosta. Zabezpieczamy teraźniejszość. Naszym zadaniem jest przeciwstawianie się niszczycielom, wyobcowanym, szkicującym swoje plany zmutowanej cywilizacji, swoje osadzone w ideologicznych dogmatach, wypaczone wizje przeszłości i przyszłości. Podczas kiedy oni starają się odebrać nam nasze życie, przekonania i dzieci, my walczymy, by je zatrzymać. Do tekstu..
O, bluźnierstwo!
Kunwar Khuldune Shahid (05-11-2012)
Według Gulf Institute w ciągu ostatnich dwudziestu lat zburzono w Mekce i Medynie 95 procent budynków liczących sobie 1000 lat i zastąpiono je luksusowymi pasażami handlowymi, hotelami i drapaczami chmur. Miejsca historyczne, stracone w tej rozbudowie, obejmują miejsce narodzin proroka i dom jego pierwszej żony, który został zamieniony na budynek toalet publicznych - ilu "prawdziwych muzułmanów", modlących się co wieczór o śmierć Terry'ego Jonesa, wie o tym? Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło oraz inne głupie pytania. Część XII
Andrzej Koraszewski (04-11-2012)
Wyścig zbrojeń trwa i pewnie będzie trwał do końca historii. Na lotniskach jesteśmy poddawani rewizji, na ulicach śledzą nas kamery, jadąc samochodem nigdy nie wiem, kiedy znajduję się w polu zasięgu policyjnego radaru. Pisząc ten tekst na komputerze mam oczywiście włączoną ochronę antywirusową i wiem, że jakiś złośliwy a zdolny łobuz może ją przechytrzyć.  Do tekstu..
Choroby i szkodniki są prawdziwym zagrożeniem ekologicznym
Matt Ridley (04-11-2012)
Fetysz klimatu wyssał cały tlen z rzeczywistych zagrożeń dla gatunków i środowisk - w rzeczywistości zaczął wręcz pogłębiać te zagrożenia. Pamiętajmy, zmiana klimatu w naszych czasach nie spowodowała wyginięcia ani jednego gatunku, ani jednego. Do tekstu..
Prawica laicka i prawica ateistyczna
Piotr Napierała (03-11-2012)
Bóg to prawica, lud to lewica? Niekoniecznie. Bardziej od intelektualnych założeń liczą się wnioski, a do konserwatywnych społecznie wniosków dochodzili zarówno religianci jak i sceptycy. Konserwatywny społecznie, choć liberalny obyczajowo był ateista Hume, choć akceptował on nadejście ery kapitalizmu. Konserwatywny społecznie i w dodatku niechętny kapitalizmowi, był deista, libertyn i orędownik interesów szlachty Bolingbroke. Antyczny patrycjuszowski konserwatyzm oparty na pięknie, sile, prawdzie, i odwadze chciał wskrzesić miłośnik antyku i wróg chrześcijaństwa Nietzsche (w opozycji do chrześcijańskiej idei męczeństwa i poniżenia). Do tekstu..
Teolodzy wyjaśniają cierpienie spowodowane przez huragan Sandy
Jerry A. Coyne (03-11-2012)
Wierzący mają używanie z katastrofami naturalnymi. Albo wyjaśniają, dlaczego zasłużyliśmy na to "zło naturalne", albo rozpaczliwie racjonalizują, dlaczego właściwie zdarzyły się w świecie nadzorowanym rzekomo przez wielkodusznego i wszechmocnego Boga. Jeśli nie mogą dostarczyć dobrego wyjaśnienia, odwołują się do nieprzeniknioności Boga lub stwierdzają, że wszystko zostanie wynagrodzone w życiu następnym. Do tekstu..
Między dawnymi, a nowymi czasy
Andrzej Koraszewski (02-11-2012)
Chamberlain 1938 r.: "Kiedy przekonaliśmy się, że nic nie utrzyma Sudetów w ramach państwa Czechosłowackiego, namawialiśmy rząd czeski tak usilnie jak mogliśmy, by zgodził się na oddanie tego terytorium, i to żeby zgodził się natychmiast". [...] "Oskarżanie nas, że tą radą zdradziliśmy Czechosłowację, jest po prostu groteskowe. Uratowaliśmy ją przed unicestwieniem i daliśmy jej szansę na nowe życie jako nowe państwo, co obejmowało utratę terytorium i fortyfikacji, ale może umożliwić jej cieszenie się w przyszłości istnieniem narodowym w neutralności i bezpieczeństwie porównywalnym do tego, co widzimy dzisiaj w Szwajcarii". Do tekstu..
Kampania nienawiści Jana Pospieszalskiego - apel do TVP
Piotr Szumlewicz (02-11-2012)
W felietonie dla "Gazety Polskiej Codziennie" z 31 października pt. "Tato, czy to oznacza wojnę?" Pospieszalski wprost pisze, że Polska znajduje się w stanie wojny z Rosją. Na tytułowe pytanie, autor odpowiada w tekście: "wojna trwa już od lat". Powyższe tezy są nie tylko fałszywe, ale narażają na szwank stosunki polsko-rosyjskie. Do tekstu..
Inteligencja - twarz w społeczeństwie
Jerzy J. Kolarzowski (02-11-2012)
Irracjonalizm prowadzonych sporów doprowadził do dominacji personalnych preferencji jako wyznacznika zasad etycznych. Liczy się zatem siła perswazji, skuteczność przekonywania do osobistych preferencji, którym w sposób zdeterminowany podlega znaczenie słów, a zwłaszcza sens wypowiedzi moralnych. W takich warunkach autentyczny dyskurs nie istnieje. Do tekstu..
Polscy bigocie w ofensywie (II)
Radosław S. Czarnecki (02-11-2012)
Ofensywna grupa fanatyków religijnych chce narzucić zdecydowanej większości swój sposób widzenia rzeczywistości, są podobni do islamskich ekstremistów, którzy nawracają swoje społeczeństwa na swoją wersję wiary w Boga przy pomocy bomb i karabinów. Niech nikt nie próbuje wmawiać, że nie ma podobieństw, że tu jest Polska,Europa, że katolicyzm to religia miłości etc. Eligiusz Niewiadomski też był gorliwym religiantem, przykładnym katolikiem i wielbicielem kultury europejskiej. Fundamentalizm religijny ma jedne korzenie; obojętnie czy chodzi o islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm bądź inne wierzenia. Do tekstu..
Wprowadzenie do ateizmu
mathew (01-11-2012)
Zamiarem tego artykułu jest przedstawienie Czytelnikom ogólnego wprowadzenia do ateizmu. Chociaż w przedstawianiu poruszonych zagadnień starałem się być na ile to możliwe obiektywny, Czytelnik powinien zawsze pamiętać, że ta publikacja prezentuje tylko jeden punkt widzenia. (Tekst po raz pierwszy opublikowany był w 1997 roku).  Do tekstu..
Wyzwalająca przemiana nienawidzącego Żydów człowieka w syjonistę
Licia Corbella (01-11-2012)
W 2000 r. Hafeez pojechał do Afganistanu i na poważnie porwał go radykalny islam; uwierzył, że muzułmanie muszą powstać i walczyć z "podłymi Żydami i pomóc swoim uciskanym muzułmańskim braciom i siostrom". Po powrocie do Wielkiej Brytanii Hafez uległ dalszej radykalizacji. Podczas naszego spotkania wyjął swój iPad i pokazał nam fotografie książek, CD i DVD - włącznie z publikacjami grupy terrorystycznej Al-Kaida - które kupował otwarcie w sklepach prowadzonych przez ludzi pochodzących z Azji Południowej w całej Wielkiej Brytanii. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365