Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.149.427 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.
Przegląd wyników wyszukiwania

Nowy ateizm przeraża chrześcijanina, bo jest zbyt optymistyczny
Jerry Coyne (31-10-2012)
Nauka nie jest filozofią; jest metodologią odkrywania tego, co jest prawdą o wszechświecie. I z pewnością przyznajemy, że istnieją pytania o moralność i sens, na które nauka nie może odpowiedzieć. Który naukowiec uważa, że mamy uprawnienia do rozstrzygania, co jest słuszne i jak ludzie mają zachowywać się w życiu? Twierdzimy tylko, że nie ma obiektywnych odpowiedzi na te pytania, a tylko osobiste, i że nie można ich znaleźć ani nie powinno się opierać ich o nieistniejący byt. Do tekstu..
Ateiści, nie wysyłajcie dzieci na religię
Jacek Tabisz (31-10-2012)
Niewierzący rodzice często tłumaczą, że na lekcjach religii dziecko dowie się czegoś na temat chrześcijaństwa, które tak czy siak jest stałym elementem życia naszego kraju. Byłby to słuszny argument, gdyby wiedza o religii była rzeczywiście przedmiotem nauczania, ale religia w szkole jest religijna indoktrynacją. Na lekcjach religii nie przekazuje się wiedzy o chrześcijaństwie. Ich celem jest wzbudzenie u ucznia wiary chrześcijańskiej, indoktrynowanie go. Do tekstu..
Laptop na pastwisku
Wojciech Michalski (30-10-2012)
Polska wieś się zmienia. Obok tradycyjnych mediów (jak telewizja i radio) nawet najbiedniejsi zaczęli dysponować dostępem do Internetu i coraz nowszymi telefonami komórkowymi. Widok młodzieży korzystającej z ipodów czy tabletów również nie jest niczym niezwykłym. Do tego, praktycznie, każda rodzina ma samochód, wprawdzie zazwyczaj używany, ale wypady do miasta stały się czymś naturalnym. Do tekstu..
Partenon – cud architektoniczny
Anna Macha – Aslanidou (30-10-2012)
Partenon został wybudowany ku czci bogini Ateny. Jest on najczęściej kopiowanym budynkiem w historii i inspiracją dla inżynierów i architektów. Budowa trwała osiem lat i wymagała sumy odpowiadającej dzisiejszym stu milionom dolarów. Do budowy zostało zużyte dwadzieścia tysięcy ton najlepszego marmuru. Duch Partenonu jest obecny niemalże w każdym dużym mieście w każdym zakątku świata. Do tekstu..
Pokój i integracja: dwa stulecia międzynarodowego prawa w Europie
Jerzy J. Kolarzowski (29-10-2012)
Czy będzie można kiedyś poszerzyć współodpowiedzialność obywatelską tak, by zagadnienia całego kontynentu stały się problemami społeczeństw w zakresie większym, niż wynika to z egoizmu ponadnormowych korporacji? Jak doprowadzić do upodmiotowienia małych wspólnot europejskich, walczących o prawa człowieka, ekologię, lokalną kulturę i wielu innych wartości? Do tekstu..
Dlaczego małpie mózgi nie są większe? Bo za mało jedzą, żeby je było na to stać
Ed Yong (29-10-2012)
Wraz ze wzrostem zwierzęcia, wzrasta jego mózg. Jednak u człowieka ten organ jest aż siedem razy większy niż w przypadku innych istot o zbliżonej wielkości ciała. Nasz bliski kuzyn, szympans, ma mózg, który jest tylko dwa razy tak duży jak ten, którego oczekiwano by  u zwierzęcia tych rozmiarów. Również goryl, który może nas przerosnąć nawet trzykrotnie, ma mózg mniejszy od naszego. Do tekstu..
VII Festiwal Racjonalistyczny (29-10-2012)
Od początku istnienia PSR, rok rocznie (chyba tylko z jedną przerwą?) Walnym Zgromadzeniom Delegatów naszego Stowarzyszenia towarzyszą debaty, konferencje, wykłady, imprezy, które nazywamy Festiwalem Racjonalistycznym. Ich ważną, uroczystą częścią jest nadawanie tytułu Racjonalisty Roku. Tegoroczny Festiwal Racjonalistyczny odbędzie się w Warszawie, w sobotę 1 grudnia. Do tekstu..
List do Rodziców
Robert Gburek (28-10-2012)
Jednym z powodów dla których ludzie nie decydują się na odstąpienie od Kościoła i towarzyszących mu obrzędów takich jak śluby, komunie, bierzmowania i kościelne pochówki jest niechęć czynienia przykrości najbliższym - rodzicom. Przecież ich kochamy. Wielu z nas w takich przypadkach decyduje się na konformizm. Mimo, że do kościoła nikt z nas od dawna już nie chodzi udajemy, że wszystko jest po staremu. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XI
Andrzej Koraszewski (28-10-2012)
Wiele wody upłynęło w Wiśle od czasu, kiedy biegaliśmy po sawannie, i to, że żyjemy w świecie pełnym różnych sklepów zupełnie nas nie dziwi. Tymczasem jest powód do zdziwienia. Idziemy do sklepu, prosimy o ser, płacimy, rozpakowujemy go w domu, a środku jest ser, dokładnie taki, jakiego żeśmy się spodziewali. Czasami ktoś opowiada, że handel to jedno wielkie oszustwo. Ci ludzie nie podają nam jednak informacji jak często byli oszukiwani, a jak często byli zadowoleni ze swoich zakupów. Do tekstu..
Ten neurotyczny Bliski Wschód
Victor Davis Hanson (27-10-2012)
Jak można temu zaradzić? Można spróbować leczenia psychiatrycznego i powoli sprowadzać pacjenta z powrotem do rzeczywistości. W przypadku Bliskiego Wschodu oznaczałoby to długotrwałą i stanowczą obronę wartości wolności słowa, tolerancji i konstytucji. Nie ulegając zastraszaniu czy odwoływaniu się do relatywizmu wielokulturowego. Do tekstu..
Przerażające zdjęcia
Bjørn Lomborg (27-10-2012)
Kiedy taktyka straszenia zastępuje debatę naukową, czy to w sprawie roślin GMO, czy w sprawie zmiany klimatu, nie może z tego wyniknąć nic dobrego. Wszyscy zasługujemy na coś lepszego. Bojownicy spraw ważnych, ale skomplikowanych, zirytowani długim czasem, potrzebnym dla publicznych rozważań, często przesadzają swoje twierdzenia w nadziei na zdominowanie debaty publicznej przez jedno rozwiązanie. Do tekstu..
Firma „DORADZTWO RELIGIJNE” II
Lucjan Ferus (26-10-2012)
Korzystając z zainteresowania jakim cieszyły się w dniu otwarcia firmy, udzielane przez nią porady religijne, ponownie zamieściłem w prasie ogłoszenie, identycznej treści jak poprzednie: "Porady religijne, różne. Tel. 606 666 999. Nasze motto: "Gdy się wierzy, że posiadło się prawdę, trzeba wiedzieć, że się w to wierzy, a nie, że się to wie" Lequier. Proszę dzwonić w godz. 10 - 12 lub zostawić nagranie". Do tekstu..
Wywiad z jednym z najhojniejszych fundatorów ateistycznej kampanii billboardowej
Jacek Tabisz (26-10-2012)
Bilbordowa akcja promocji ateizmu w Polsce stała się możliwa dzięki hojności ofiarodawców. Waldemar Zboralski okazał się rekordzistą, w wywiadzie wyjaśnia dlaczego daje pieniądze sam i dlaczego namawia do tego innych. Do tekstu..
Oszuści z Placu Jana Pawła
Andrzej Koraszewski (25-10-2012)
Kara za powrót do kraju Jana Pawła nie jest wysoka, wynosi 210 złotych i 80 groszy. Karę naliczono za podpisanie umowy, której nigdy nie zamierzałem podpisać, a która została zawarta przy pomocy oszustki reprezentującej firmę z Placu Jana Pawła, pani Haliny Niedzielskiej, która pojawiła się w naszym domu 10 kwietnia 2012 roku przedstawiając się fałszywie jako przedstawicielka firmy Orange. Do tekstu..
Mięsożerne coś w głębinach morza
Jerry Coyne (25-10-2012)
Jak pewnie wiecie, olbrzymia większość gąbek odżywia się filtrując wodę - zbierają cząstki organiczne (bakterie i filoplankton) z wody, przez wsysanie jej, wybieranie tego, co dobre, i wyrzucanie wody. W głębinach morskich, gdzie materiał organiczny jest rzadki, niektóre gąbki nabrały zwyczaju zjadania zwierząt. Do tekstu..
Pompeje i Herkulanum – dzień zagłady
Anna Macha – Aslanidou (25-10-2012)
Pierwszy wybuch zabił stosunkowo niewielką ilość ludzi, jednak następnego dnia gorące uderzenie popiołu i skał zabiło tysiące mieszkańców Pompejów. Taki sam los spotkał również i Herkulanum ścierając je praktycznie z powierzchni ziemi. Nic nie zapowiadało katastrofy, pogoda była przepiękna, a wody Zatoki Neapolitańskiej spokojne. Do tekstu..
Ofiara z kozła w intencji teistów
Jacek Tabisz (24-10-2012)
Senator Kazimierz Jaworski widząc bilbordy ateistyczne, poczuł grozę ataku na swoje wartości. W związku z czym urządził modły o nawrócenie ateistów. Z wdzięczności postanowiliśmy złożyć za senatora ofiarę z kozy pod dowolnym nieświętym słupem. (Raczej z reprodukcji kozy, niż z prawdziwej kozy, bo kozy byłoby szkoda.) Ofiara będzie w intencji powrotu do rozumu senatora i jemu podobnych, ale i w intencji dobrego żartu, iżby nasi wierzący bliźni pamiętali, że nie samą powagą człowiek żyje, a obrażanie się to ich specjalność, ale nie nasza. Do tekstu..
Polscy bigoci w ofensywie
Radosław S. Czarnecki (24-10-2012)
Ofensywa i aktywność Pana Senatora Kazimierza Jaworskiego przejawia się na niwie ataku na wszystko co w jego subiektywnym i religianckim światopoglądzie stanowi zagrożenie dla supremacji jednego, dominującego we wszystkich sferach życia publicznego nad Wisłą, Odrą i Bugiem wyznania oraz instytucji będącej emanacją tej religii: Kościoła katolickiego. Do tekstu..
Religijny ekstremizm i umiarkowanie
Eric MacDonald (24-10-2012)
Kiedy wiara zmusza ludzi do mówienia o innych, że dehumanizują się, ponieważ odmawiają kłaniania się i oddawania czci Bogu, już mówią o nich jako o czymś niższym od człowieka, a wtedy za tymi pozornie dobrotliwymi słowami wiary religijnej można zobaczyć błysk miecza. Do tekstu..
Katolicyzm mnie obraża
Mark Splinter (23-10-2012)
Co tydzień katolicy odprawiają ceremonię, w której chleb ma zamieniać się w ciało zmartwychwstałego człowieka-boga. Twierdzą, że przemieniają wino w krew i piją ją. Obowiązuje ich spowiedź przed księdzem zamiast bezpośrednio przed Bogiem. Czytają starą książkę napisaną przez wielu autorów i twierdzą, że znają Słowo Boże. Mówią, że pójdę do piekła. To mnie obraża. I to do głębi. Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów II
Kunwar Khuldune Shahid (23-10-2012)
Jaka ideologia może usprawiedliwiać zabicie 14-latki chodzącej do szkoły? To jest pytanie zadawane przez "umiarkowanych". Talibowie twierdzą, że ich ideologia robi to. Apologeci tej ideologii twierdzą, że te "potwory" wszystko źle zrozumiały i ostro krytykują "bestie", upewniając się, żeby żaden palec nie wskazywał na samą ideologię. Najwyższa pora zająć się słoniem w pokoju zamiast na próżno potępiać akty przemocy bez omawiania ich korzeni. Do tekstu..
Ukryte oblicza ewolucji
Karol Zub (23-10-2012)
Najpowszechniejszy zarzut jaki pada pod adresem teorii ewolucji ze strony jej przeciwników jest brak współczesnych przykładów jej działania, zmian ewolucyjnych zachodzących na naszych oczach. "Pokażcie nam ewolucję w akcji" - mówią często kreacjoniści. Do tekstu..
Gadający kędziornik
Jerry Coyne (23-10-2012)
Kędziorniki uważane są za bardzo inteligentne, podobnie jak papugi. Przypominają także papugi zdolnością imitowania mowy ludzkiej i Maorysi trenowali je do powtarzania skomplikowanych zdań. Kędziorniki znane są także ze swoich głośnych, niezwykłych zawołań, innych dla każdego osobnika. Do tekstu..
Islam nie oznacza pokoju (22-10-2012)
Norweska gazeta "Morgenbladet" przeprowadziła wywiad z islamskim ekstremistą Ubaydullahem Hussainem, urodzonym w Oslo liderem islamistycznego ugrupowania Profetens Ummah (Umma Proroka). Publikujemy przekład tej rozmowy. Do tekstu..
Oj, duchu praw!
Jerzy Neuhoff (22-10-2012)
Pan Minister, sprawiając wrażenie nieco poirytowanego, poinformował nas, że litera prawa specjalnie go nie obchodzi, bo jego duch, konkretnie - duch prawa, jest ważniejszy. Oczywiście, zewsząd od razu posypały się na niego gromy, ale nie wszystkie szastały tylko piorunami, bo jednak przez tę nawałnicę przebiły się też słowa przyjazne i życzliwe, wskazujące mu inne, nie mniej godne miejsce do zajęcia. Do tekstu..
Etyka może być tylko świecka. Wstęp do etyki liberalnej
Piotr Napierała (22-10-2012)
Etyka może być tylko uniwersalna, a więc świecka, co rozumie każdy człowiek obdarzony rozumem, bo tylko wtedy owa etyka opiera się na tym co jest dostępne dla wszystkich i nie buduje dodatkowych murów między ludźmi, a więc dobra etyka to etyka obywatelska. Wymaga ona otwartego umysłu i pewnego minimum zdrowego rozsądku. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część X
Andrzej Koraszewski (21-10-2012)
Czy zwierzęta dają sobie prezenty? Badacze zaobserwowali, że szympansy, które lubią mięso, ale rzadko udaje im się je upolować, chętnie dają kawałki mięsa samicom w rui, wkradając się w ten sposób w ich łaski. Człowiek jednak jest zwierzęciem szczególnym - uwielbia dawać prezenty z każdej okazji, chociaż te dawane w ramach gry miłosnej mają szczególną rangę. Do tekstu..
Egipt: bliżej do konstytucji, dalej od demokracji
Jan Wójcik (21-10-2012)
O tym, że islamiści w Egipcie będą mieli decydujący wpływ na konstytucję, pisaliśmy wiele razy, tuż po końcu rewolucji, kiedy jasne się stało, że tylko islamiści obsadzili wszystkie gremia mające wpływ na konstytucję. Przyjrzyjmy się zatem fragmentom budzącym niepokój zwolenników świeckości. Do tekstu..
Żegnaj Lance!
Marcin Punpur (20-10-2012)
Przemysł dopingowy ściga się z przemysłem antydopingowym. Laboratoria po prostu reagują na dopingowe nowinki, będąc zawsze krok w tyle. Niektórzy posuwają się nawet do pomysłu legalizacji dopingu. Podobnie jak w przypadku narkotyków, argumentuje się, że skoro problemu nie da się rozwiązać, a środki przeznaczane na walkę z nim, nie przynoszą wymiernych efektów (przyczyniając się wprost do jego rozwoju), powinniśmy dać sobie spokój. Do tekstu..
Epigenetyczne dziedziczenie jest szukaniem wiatru w polu
Matt Ridley (20-10-2012)
Tegoroczna Nagroda Nobla w medycynie dla Johna Gurdona i Shinya Yamanaki faktycznie uznaje naukę epigenetyki. Dr Gurdon pokazał, że każda niemal komórka (w żabie) zawiera całą informację genetyczną dla dorosłego osobnika. Tym, co powoduje, że komórka rozwija się w określony sposób, jest wzór "epigenetycznych" modyfikacji DNA, specyficznych dla każdej tkanki - włączających i wyłączających geny. Dr Yamanaka pokazał, że jeśli usuniesz te modyfikacje epigenetyczne (u myszy) możesz przeprogramować komórkę, by stała się embrionem. Do tekstu..
Polowanie na włoskie Oświecenie
Mariusz Agnosiewicz (19-10-2012)
Zrodzone w konflikcie z papiestwem Królestwo Sardynii postanowiło znormalizować wzajemne relacje. Kard. Albani zasugerował premierowi sardyńskiemu, że jest sposób na przełamanie gniewu papieskiego: upolowanie Pietro Giannone, najbardziej znienawidzonego przez Jego Świątobliwość antyklerykała. Ormea się zgodził i w ten sposób doszło do największej hańby młodej, półoświeceniowej monarchii, która ugięła się presji konkordatowej i złożyła w ofierze pioniera włoskiego Oświecenia, wyrządzając tym samym wielką szkodę kulturze włoskiej. Do tekstu..
Dorośnijmy
Kunwar Khuldune Shahid (19-10-2012)
Wyznawcy wierzą w nadrzędność własnych pism świętych, zanim przez nie rzeczywiście przebrną; wierzą w "bezdyskusyjną" wyższość każdego słowa, jakie głosi ich wiara, zanim wymówią swoje pierwsze, niemowlęce słowo - i są "całkowicie oświeceni" w sprawie boga ich rodziców i religii ich rodziny w wieku, w którym nie są jeszcze wystarczająco oświeceni, by kontrolować ślinę kapiącą im z ust. Do tekstu..
Ateizm jako substancja czynna
Andrzej Koraszewski (19-10-2012)
Ateizmu w naszym kraju jak na lekarstwo, ale żeby substancja czynna w tym lekarstwie mogła działać, lekarstwo musi być podawane. Czy podawać do smaku, czy według wskazań lekarza, żeby nie przedawkować? Zdania w tej sprawie są podzielone w zależności od tego, kto czuje się lekarzem. W popularnych poradnikach o leczeniu Rzeczpospolitej zlecają ostrożność oraz przeplatanie homeopatycznych dawek ateizmu z żywotami świętych. Do tekstu..
Bractwo Muzułmańskie wzywa do wojny (18-10-2012)
W kazaniu piątkowym 11 października 2012 r. zamieszczonym na witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego (BM) Przewodnik Generalny tego ruchu, Muhammad Badi, powiedział, że muzułmanie, nie zaś Żydzi i chrześcijanie, są synami Abrahama i że "świat nie zazna szczęścia, bezpieczeństwa i stabilności dopóki nie znajdzie się pod strażą islamskiego szariatu". Do tekstu..
Przedmowa do nowego zbioru Jezus & Mo: Folie à Dieu
Richard Dawkins (18-10-2012)
Gdybym jednak miał przyznawać Złotą Palmę za najbardziej oryginalną i najdowcipniejszą krytykę religii (w ostrej konkurencji z takimi klejnotami jak Mr Deity Briana Daltona i piosenki Roya Zimmermana) nominowałbym do nagrody skromny komiks z mojego kraju ojczystego: "Jezus i Mo". Do tekstu..
Największa zbrodnia religii
Jacek Tabisz (18-10-2012)
Abrahamowa ofiara - poświęcenie dobra swojego dziecka dla mitu. Widzimy to w dumie niektórych muzułmańskich matek z dzieci walczących samobójczo w obronie islamu. Widzimy to u Świadków Jehowy, napawających się "prawdami" zawartymi w Biblii i zabijających dziecko, jeśli jest taka sytuacja i taka możliwość, przez odmowę zezwolenia na transfuzję krwi. Ponad dzieckiem postawiona jest (i to przez rodziców!) mitologiczno - religijna refleksja na temat krwi dokonana przez mało inteligentną osobę żyjącą w głębokiej starożytności. Do tekstu..
Wkład Kościoła w wulkanologię
Mariusz Agnosiewicz (17-10-2012)
Kościół mimowolnie wniósł do rozwoju naukowej wulkanologii pewien komiczny wkład. Otóż od 1631 przy każdym uaktywnieniu się Wezuwiusza, kler wyprowadzał przeciw niemu hałaśliwą procesję z krwią św. Januarego, co zawsze skrupulatnie notowano. Do tekstu..
Przesunięcie naszych zegarów DNA do tyłu
Matthew Cobb (17-10-2012)
Jednym z najważniejszych narzędzi biologii ewolucyjnej przez ostatnich mniej więcej trzydzieści lat był tak zwany "zegar molekularny", który jest techniką mierzenia, jak długo dwa organizmy (lub taksony albo gatunki) były rozdzielone na "drzewie życia". Teraz jednak okazuje się, że - przynajmniej w naszej linii rodowej - ten zegar może nie tykać aż tak szybko, jak sądziliśmy i być może niezbędne będą pewne przekalibrowania. Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów
Kunwar Khuldune Shahid (16-10-2012)
Każda religia zawiera nurt przemocy. Każda z nich nakazuje w takiej lub innej formie przemoc i zabijanie "niewiernych". Można cytować wersety z każdego pisma świętego przedstawiające nienawiść i pogardę dla każdego, kto nie wierzy w to właśnie pismo święte i jego propagatorów. Oczywiście te pisma święte mają także okazjonalne napady pokojowości, ale dochodzą one do głosu tylko wtedy, kiedy są uznane za jedyny, najwyższy autorytet.  Do tekstu..
Modlitwa za senatora Kazimierza Jaworskiego
Marcin Kruk (16-10-2012)
Zaniepokoiłem się, kiedy uczniowskie koło etyki świeckiej wywiesiło zawiadomienie o modlitwie za senatora Kazimierza Jaworskiego. Wezwałem do siebie przewodniczącego i zapytałem - co tu się dzieje? - Będziemy się modlić za rozum pana senatora Kazimierza Jaworskiego i zapraszamy serdecznie w sobotni wieczór, jeśli pogoda dopisze. Do tekstu..
Szczyt na Hawajach
Richard Dawkins (15-10-2012)
Wspaniałe obserwatoria, takie jak Keck, są jednym z tych osiągnięć człowieka, które tak jak Wielki Zderzacz Hadronów, Projekt Zbadania Ludzkiego Genomu, William Shakespeare i Franz Schubert napawają mnie dumą z powodu przynależności do gatunku Homo sapiens. Po blisko czterech miliardach lat ewolucji nasz gatunek obudził się ze stanu przed-inteligentnego otępienia, spojrzał na gwiazdy i zastanawiał się. Do tekstu..
Wzburzenie klerykałów
Radosław S. Czarnecki (15-10-2012)
Gdy obserwuje się reakcję funkcjonariuszy Kościoła i wiernych katolików (różnych opcji) na naszą racjonalistyczną i ateistyczną akcję bilbordową, argumentację stosowaną przy tej okazji oraz częste inwektywy i zarzucanie autorom złej woli (to najdelikatniejszy zarzut kierowany z ich strony) na myśl przychodzi tekst Czesława Miłosza Zniewolony umysł. Tam - ukąszenie dogmatycznego marksizmu, tu - aksjomat i pieczęć Kościoła. Reszta jest podobna, wręcz analogiczna. Do tekstu..
Sól ziemi
Marcin Kruk (14-10-2012)
Chcecie znać prawdę? Są tacy nauczyciele, którzy w nosie mają Dzień Edukacji Narodowej, ale chcieliby mieć prawo do uczenia, prawo nadane przez was, przez rodziców, bo to nie biurokraci blokują reformy, to wasza obojętność, to wasze oczekiwanie, że ktoś coś zrobi. Na sól ziemi czekacie, a tymczasem wasze dzieci są ofiarami idiotycznego systemu nauczania, który nie jest w stanie odróżnić nauczyciela od pałętającego się po szkole idioty. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część IX
Andrzej Koraszewski (14-10-2012)
Społeczeństwo ludzkie to mieszanina przemocy i współpracy, wzajemnej pomocy i podstępnych oszustw, wiecznej podejrzliwości i życzliwości również wobec zupełnie obcych ludzi. Jak zmierzyć ile jest w nas egoizmu i altruizmu? Czy altruizm może być formą egoizmu? Dlaczego jesteśmy życzliwi dla innych? Człowiek to dziwaczne zwierzę, które lubi się dzielić tym co ma z innymi; czy możemy sobie otworzyć historię naszych obyczajów dzielenia się? Do tekstu..
Wrona mądrzejsza niż inne, czy tylko wyposażona w lepszy do łowienia łeb?
Ed Yong (13-10-2012)
Inteligencją wyraźnie przewyższamy naszych krewnych naczelnych, mimo że inne małpy człeko- i zwierzokształtne także zaliczają się do najwyższych szeregów zwierzęcej bystrości. Podobnie krukowate - grupa ptaków, do której zaliczają się wrony, kruki, gawrony, sroki i sójki - mają bardzo rozwinięte, jak na ptaki, mózgi, ale jeden gatunek przewyższa podobno całą resztę. Jest to wrona brodata.  Do tekstu..
John Toland - ateista w osiemnastowiecznej Brytanii
Piotr Napierała (13-10-2012)
Robert Pattison napisał o Tolandzie: "Dwieście lat wcześniej spalono by go na stosie jako heretyka, dwieście lat później uczyniono by profesorem religii porównawczej na Uniwersytecie Kalifornijskim. W racjonalistycznym klimacie XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii, po prostu ignorowano go aż do śmierci". Do tekstu..
Głosy i głosiki
Jerzy Neuhoff (12-10-2012)
Na początku od razu wyłania się podstawowy problem - gdzie są ci polscy liberałowie, bo głucha cisza sugeruje, że ich wcale nie ma. Jeśli jednak są, choć znaleźć ich w tzw. przestrzeni publicznej, jest niezmiernie trudno, to raczej przyjęli 'europejską' postawę światopoglądowych liberałów, i patrzą z wyniosłym milczeniem na poczynania wcale nie liberalnych nawiedzonych. Do tekstu..
Sejmowe dzieje jednej encykliki
Mariusz Agnosiewicz (11-10-2012)
Nie Solidarna Polska jest autorem pojęcia "aborcji eugenicznej", lecz Jan Paweł II. Kilka lat temu w Sejmie o. Salij wśród argumentów przeciw niej miał i taki: "Człowiek upośledzony umysłowo często prowadzi szczególnie intensywne życie duchowe, także życie modlitwy. Jego związek z Bogiem często jest bardzo żywy i bezpośredni. Myślę, że przyczyna tkwi w tym, że ten związek z Bogiem nie znajduje się pod wyłączną kontrolą rozumu" Do tekstu..
Malala Yousafzai: uczennica postrzelona przez świątobliwych morderców
Andrzej Koraszewski (11-10-2012)
Światową prasę obiegła wiadomość o postrzeleniu czternastoletniej dziewczyny w Pakistanie. Był to starannie zaplanowany zamach i próba wyeliminowania śmiertelnego wroga. Wiadomości o samym przebiegu zamachu są sprzeczne. Jak podaje New York Times, szkolny autobus z grupą dziewcząt został zatrzymany, brodaci zamachowcy zidentyfikowali dziewczynę i oddali do niej dwa strzały. Co najmniej dwie inne dziewczyny zostały ranne. Odpowiedzialność za zamach przyjęli na siebie Talibowie. Do tekstu..
W bożej cyberprzestrzeni
Andrzej Koraszewski (10-10-2012)
Najnowszy kwartalnik Frondy kusi piranią cyberzbawienia. Główny blok artykułów poświęcony jest obecności, Boga w Internecie. (Z Bogiem jak z Bondem, trzeba dodać James Bond, więc i tu dodajmy, że chodzi o katolickiego Boga.) Do tekstu..
Tajemnice wielkości banana
Jacek Tabisz (10-10-2012)
Trudno powiedzieć, czy religijność opuszcza nowoczesny świat, co i tak byłoby procesem spóźnionym o setki lat. W świecie zachodnim widzimy zjawiska budzące nadzieję, starczy wspomnieć, że tak katolickie i przez to antyhumanistyczne kraje, jak Irlandia i Hiszpania stały się znacznie bardziej laickie, niż były kiedykolwiek w swojej historii. Do tekstu..
Uśmierzające ból chemikalia w jadzie czarnej mamby
Ed Yong (09-10-2012)
W koktajlu substancji chemicznych w jadzie czarnej mamby Sylvie Diochot i Anne Baron z CNRS znalazły nową klasę cząsteczek, które potrafią uśmierzyć ból równie skutecznie jak morfina i to bez żadnych trujących skutków ubocznych. Nazwały je mambalginami. Zespół bada teraz dalej właściwości mambalgin. Mają jeszcze całe lata pracy zanim uda się to białko zamienić w dający się używać środek przeciwbólowy, ale już mają patent i znaleźli partnera przemysłowego - firmę, która specjalizuje się w terapiach przeciwbólowych. Do tekstu..
Joseph de Maistre czyli skąd się wziął klerykalny konserwatyzm
Piotr Napierała (09-10-2012)
De Maistre uważał, że rozum ludzki nie jest dość pojemny, by posiąść wiedzę potrzebną do skonstruowania nowej rzeczywistości politycznej, uważał, że utopijne plany naprawienia świata prowadzą do rządów terroru, dlatego lepsza jest tradycja niż utopia. Ponieważ odnosił to wszystko do liberalno-lewicowej rewolucji francuskiej uznawał bezreligijność za przejaw myślenia rewolucyjnego, inaczej niż Hume, który odnosząc się do Cromwella i purytanów, za rewolucyjną uważał fanatyczną wzmożoną religijność. Do tekstu..
Religia jako środek halucynogenny
Mariusz Agnosiewicz (08-10-2012)
Psychozy religijne dotyczą głównie krajów chrześcijańskich. Pacjenci z urojeniami religijnymi w stosunku do innych psychotyków wykazywali wyższy poziom psychopatologii oraz, w szczególności, cięższe objawy psychotyczne. Psychiatrzy uważają, że związane jest to z bardziej opanowującym wpływem urojeń religijnych na myśli, uczucia i zachowania pacjentów. Kobiety najczęściej roiły sobie, że są świętymi, mężczyźni najczęściej widzieli się w roli bogów... Do tekstu..
Korzyści z uprawy GMO
Matt Ridley (08-10-2012)
Ogólnie rzecz biorąc technologie sądzimy po ich korzyściach netto, nie zaś według twierdzeń, że są nieszkodliwe. Na przykład dobre efekty samochodu i aspiryny przeważają niebezpieczeństwo, jakie stanowią. Dzisiaj jest chyba trudniej przyjmować pewne nowe technologie nie tylko z powodu polityki ostrożności, ale z powodu tendencyjności znacznej większości mediów, które unikają informowania o korzyściach. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część VIII (07-10-2012)
Na pytanie, czy w każdym człowieku drzemie zabójca, krótka odpowiedź brzmi: tak. Większość ludzi jest zdolna do zabójstwa w obronie własnej, w obronie swojego dziecka, rodziców, męża czy żony. Niektórzy są zdolni do tego, żeby z narażeniem swojego życia bronić życia obcej osoby.  Do tekstu..
Czego się uczyć?
Jerzy Neuhoff (07-10-2012)
Pojawił się alarmujący komunikat informujący, że wiedza naukowa Polaków znajduje się na nader niskim poziomie. Nie wiedząc, przeciętnie, że w czasach dinozaurów nasi praszczurowie bardziej byli podobni właśnie do tego niesympatycznego gryzonia, niż do któregokolwiek z dziś żyjących naczelnych, o człowiekowatych nie mówiąc, wleczemy się w intelektualnym ogonie zjednoczonej Europy. Do tekstu..
Rocznica, której w ogóle nie powinno było być
Andrzej Wendrychowicz (06-10-2012)
Minęło 20 lat od sprowadzenia religii do szkół na mocy niesławnego Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. O tym, że ma być także nauczana etyka, informacja była dopiero głęboko w środku tekstu. I szybko się okazało, że był to tylko listek figowy, a władze nie zamierzały nic w tej sprawie robić. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Do tekstu..
Wiosna arabska i wróg izraelski
Abdulateef Al-Mulhim (06-10-2012)
Świat arabski zmarnował setki miliardów dolarów i utracił dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi w walce z Izraelem, którego uważa za swojego przysięgłego wroga, wroga, którego istnienia nigdy nie uznał. Świat arabski ma wielu wrogów i Izrael powinien być na samym dole tej listy. Prawdziwymi wrogami świata arabskiego są korupcja, brak dobrej edukacji, brak dobrej opieki zdrowotnej, brak wolności, brak szacunku dla życia ludzkiego i na koniec - świat arabski ma wielu dyktatorów, którzy wykorzystują konflikt arabsko-izraelski, żeby uciskać własnych ludzi. Do tekstu..
Anders Chydenius czyli wolność po szwedzku
Piotr Napierała (06-10-2012)
Chyba nie ma drugiego kraju tej wielkości (9 mln ludności), który miałby tak dużo firm o tak znanej marce w świecie jak Volvo czy IKEA. Szwedzki premier, składając wizytę w waszyngtońskim Białym Domu, przywozi ze sobą piłę mechaniczną marki Husqvarna (za którą dostaje potem specjalne podziękowanie odnotowywane w amerykańskich mediach), a nie podanie o zniesienie wiz. Do tekstu..
Hazard to nie tylko rozrywka głupców
Mariusz Agnosiewicz (05-10-2012)
O automatach do gry wiele się mówiło od strony zarabiających na nich, przy okazji tzw. afery hazardowej, która narobiła wiele szumu, lecz nic z niej nie wynikło. Obecnie Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych chce pokazać problem od strony gracza. Wbrew bowiem stereotypowi, automaty do gry to nie tylko zabawa, ale i źródło destruktywnego uzależnienia. Uzależniony potrafi spędzać przy automacie całe godziny, wrzucając do maszyny nie drobne monety, lecz najwyższe nominały. Nie bez przesady sprzedawcy automatów zachwalają ich "wysoką rentowność". Uzależnione bywają całe rodziny, osoby chore źle znoszą dni w których nie grają, popadają w długi, "ratują się" wysokodochodową działalnością przestępczą... Zakazy nie rozwiązują problemów społecznych, jak skłonni są często myśleć politycy. Świadkowie Jehowy i kalwiniści zakazują hazardu, racjonaliści - wolą informować i edukować. Do tekstu..
Odpowiedź Francisa Spufforda, który broni swojej wiary
Jerry A. Coyne (05-10-2012)
Jeśli filozofowie chcą bronić swojego poletka w ten sposób lub obrażać naukę i wzmacniać wiarę, dobrze. Tymczasem nauka beztrosko robi swoje i pomaga nam zrozumieć wszechświat, a religia taka jak katolicyzm nadal debatuje te same sprawy, które debatowała przed Oświeceniem. My jesteśmy na Marsie; oni nadal dumają nad naturą Boga i zastanawiają się czy istnieje piekło. Do tekstu..
Firma: „DORADZTWO RELIGIJNE”
Lucjan Ferus (05-10-2012)
Korzystając z dobrodziejstw polskiego kapitalizmu, który promuje indywidualne inicjatywy, zamieściłem w paru poczytnych gazetach ogłoszenie następującej treści: "Porady religijne, różne. Tel. 606 999 666. Nasze motto: "Gdy się wierzy, że posiadło się prawdę, trzeba wiedzieć, że się w to wierzy, a nie, że się to wie" Lequier. Proszę dzwonić w godz. 10 - 12 lub zostawić nagraną wiadomość". Nie ma co się wygłupiać, dwie godziny powinno wystarczyć, nie wiadomo czy będzie większe zainteresowanie? Do tekstu..
Co może nam powiedzieć Orwell o polityce ustępstw liberałów wobec islamu
Daniel Greenfield (04-10-2012)
Kiedy George Orwell starał się znaleźć wydawcę dla Folwarku zwierzęcego, wielokrotnie spotykał się z odmową z powodu tego, że książka obraziłaby Związek Radziecki. Jeden z wydawców napisał Orwellowi, że ważny pracownik Ministerstwa Informacji (które potem, w powieści Rok 1984, występowało jako Ministerstwo Prawdy) odradził mu publikację tej książki, ponieważ byłoby to w tym czasie nierozważne. Nawiasem mówiąc ten pracownik okazał się być radzieckim szpiegiem. Do tekstu..
Kuratorium u salezjanów: "błędy kardynalne"
Mariusz Agnosiewicz (04-10-2012)
Orzeczenie kuratorium o "rażącym naruszeniu godności ucznia" i wezwanie księży do respektowania zapisów konwencji o prawach dziecka, w świetle aksjologii katolickiej, która przez wieki domagała się od każdego całowania papieskiego buta w czasie audiencji, musi być odbierane jako bezbożny strychulec świeckiej etyki. Z całowania buta apostolskiego papiestwo też nie zrezygnowało w wyniku własnej refleksji etycznej, lecz pod wpływem rosnącego oporu wyznawców. Do tekstu..
Egipskich chrześcijan czeka los egipskich Żydów
Maikel Nabil Sanad (03-10-2012)
Celem reżimu egipskiego w używaniu tego oskarżenia przeciwko chrześcijanom i ateistom ze środowisk chrześcijańskich jest stworzenie stanu paniki i zastraszenia wśród chrześcijan i zmuszenia ich do wyjazdu z Egiptu. Najwyraźniej to działa. Dziesiątki tysięcy egipskich chrześcijan co miesiąc opuszcza swoją ojczyznę, a kraje Zachodu otwierają dla nich drzwi wiedząc, że wkrótce mogą oni stanąć przed ludobójstwem w swoim kraju. Do tekstu..
Koran nie nakazuje zabijania bluźnierców
Maulana Wahiduddin Khan (03-10-2012)
W żadnym miejscu Koranu nie jest powiedziane, że ktokolwiek, kto używa obraźliwego języka o Proroku powinien być powstrzymany przed robieniem tego lub że powinien otrzymać surową karę. Do tekstu..
Jak wygrać milion Euro? (02-10-2012)
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nagrodzie Belgijskiego Stowarzyszenia Sceptyków dla każdego kto udowodni, że ma umiejętności paranormalne. By zdobyć Nagrodę Syzyfa - bo taka jest jej oficjalna nazwa - kandydat musi udowodnić, że ma umiejętności nadprzyrodzone - ale testy nie będą przeprowadzane na warunkach testowanej osoby. Dziś publikujemy szczegółowe informacje dla kandydatów. Do tekstu..
Życie bez wolnej woli
Sam Harris (02-10-2012)
Zrozumienie prawdziwych przyczyn ludzkiego zachowania nie pozostawia miejsca na tradycyjne pojęcie wolnej woli. Ale to nie powinno nas smucić, ani kusić nas, byśmy porzucili dietę. Pracowitość i mądrość wciąż przynoszą lepsze rezultaty niż lenistwo i głupota. Do tekstu..
Geneza magii w ujęciu antropologów i etnografów
Iwona Drzewiecka (02-10-2012)
Magia była nieodzownym elementem tak zwanych społeczeństw archaicznych. Jako zjawisko powszechne, występowała w mniejszym lub większym natężeniu niemal we wszystkich kulturach. W zależności od rozwoju, stanów emocjonalnych, perypetii egzystencjonalnych, towarzyszyła człowiekowi w najważniejszych wydarzeniach życia codziennego. Do tekstu..
Wysoka godność smętnego ateizmu
Mariusz Agnosiewicz (01-10-2012)
Im więcej pojawia się brutalnych reakcji muzułmanów na satyry antyislamskie, tym częściej przy naszych polskich satyrach antyreligijnych czytam wezwania: "Jak jesteście tacy odważni, to publikujcie karykatury Mahometa lub spalcie Koran". Opiera się to na dziwacznym założeniu, że satyra religijna służy wolnomyślicielom po to, by ranić lub prowokować wiernych. Do tekstu..
Ameryka jednak pamięta o wolności słowa
Julian Jeliński (01-10-2012)
Chaos ostatnich tygodni przypomniał nam, że droga do demokracji nie kończy się na zagłosowaniu. Nelson Mandela kiedyś powiedział: "by być wolnym trzeba nie tylko zrzucić kajdany, trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych". Prawdziwa demokracja wymaga, by żaden obywatel nie został wrzucony do więzienia za swoje przekonania, by firmy mogły funkcjonować nie płacąc łapówek. Do tekstu..
Policja i służby socjalne ukrywały seksualne wykorzystywanie dzieci
Daniel Greenfield (01-10-2012)
W londyńskim "The Times" można przeczytać o ukrywanej dokumentacji na temat siatki muzułmanów zajmujących się handlem ludźmi w Wielkiej Brytanii. Są tam szokujące oskarżenia, włącznie z historią angielskiej dziewczynki, która od 12 roku życia była wykorzystywana przez muzułmanów, a której rada miejska zaoferowała lekcje języka urdu. Do tekstu..
Geneza i paradoksy teizmu
Lucjan Ferus (01-10-2012)
Dlaczego teizm a nie deizm? Czyli dlaczego wierzymy w Boga osobowego i objawiającego się ludziom, mającego konkretne roszczenia w stosunku do nich i opiekującego się nimi, a nie w Boga, który stworzył swoje dzieło i pozostawił je własnemu losowi - choć wszystko przemawia za tym drugim rozwiązaniem (jeśli już przyjmiemy hipotezę Boga)? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365