Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.296.205 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 583 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Państwo i kościół uprawiały miłość, jak koty w czasie nocy i na dachach"
Przegląd wyników wyszukiwania

Kryzys zielonej polityki w Niemczech
Andrzej Strupczewski (30-03-2017)
Klęska Partii Zielonych w wyborach do parlamentu Saary to bezpośredni efekt katastrofalnego braku energii z turbin wiatrowych i paneli słonecznych w styczniu br. Zachmurzone niebo i niskie prędkości wiatru obnażyły słabość OZE. 24 stycznia tylko wprowadzenie ostatniej rezerwy energetycznej uchroniło system od krachu, oświadczył kierownik unii energetycznej IG Bergbau, Chemie Energie. Niemcy musiały tego feralnego dnia wznowić pracę wszystkich wcześniej wyłączonych elektrowni węglowych. Wobec rażącej zawodności wiatru i paneli słonecznych, Niemcy podjęły decyzję o ograniczeniu łącznej mocy wiatru i słońca do 40-45% mocy w systemie energetycznym, a do 2019 roku mają one zmniejszyć moc elektrowni wiatrowych o 6000 MWe. Kierowana względami politycznymi i, jak pokazuje praktyka, nieefektywna polityka energetyczna Niemiec doprowadziła już w 2016 roku do konieczności wypłacenia deweloperom farm wiatrowych ponad 548 milionów USD tylko po to, by wyłączyli dostawy prądu do sieci, gdy wiał silny wiatr, a zapotrzebowania na prąd nie było. Wyłączanie wiatraków było niezbędne dla zapobieżenia uszkodzeniu sieci energetycznej. Do tekstu..
Liberalizm u kresu historii
Paweł Leszczyński (29-03-2017)
Kres historii, choć wciąż nie nastał, jest przepowiadany, spodziewany, a można odnieść wrażenie, że niekiedy przez niektórych wręcz doświadczany. Lęk ludzkości, obawiającej się końca świata w roku 1000 jest już wręcz anegdotyczny, wprawdzie Sylwester II nie wypuścił ukrytego w lochach Lateranu Lewiatana, jednakże kolejne przełomowe daty zazwyczaj budziły niepokój pomieszany z nadzieją. Ale kres historii można rozumieć także na bardziej praktycznej niż magia liczb płaszczyźnie. Słynna teoria Francisa Fukuyamy z lat 90. XX wieku przysporzyła mu popularności, acz niekoniecznie estymy w środowiskach naukowych. Kres historii to także obawa o to, co dziać się będzie w następstwie odejścia do lamusa epoki późnej nowoczesności i o nieuchronność związanego z tym wydarzeniem pogłębienia chaosu semantycznego i pojęciowego. Piotr Bartula, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się przede wszystkim filozofią społeczną i polityczną, nakreśla przekrojowo, jak w warunkach pojęciowego kresu historii odnajduje się liberalizm, którego pierwotny przekaz został strywializowany i w powszechnym odczuciu zrósł się z kiczowatą popkulturą, zaś definiowany jest potocznie jako nieograniczona wolność. Do tekstu..
Proces cyfryzacji Polski
Jarosław Szczepanik (26-03-2017)
Aż się prosi, aby drobne sprawy prowadzić w oparciu o E-Sąd 2.0 z wykorzystaniem wyłącznie komunikacji elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele osób mogłoby skutecznie bronić swoich praw, których obecnie obrona jest nieopłacalna finansowo zwłaszcza odnośnie niesłusznych drobnych żądań finansowych np. firm telekomunikacyjnych czy instytucji finansowych. Sądy powinny być też wyposażone w jednolity system umożliwiający prowadzenie spraw i archiwizację dokumentacji w taki sposób, aby pełna dokumentacja ze spraw była przechowywana w postaci elektronicznej i uprawnione osoby miały do niej wgląd poprzez stosowny portal/systemy wewnętrzne - portalem dostępowym dla stron mógłby być odpowiedni moduł E-Sądu 2.0 Do tekstu..
Postprawda - opowieści ważniejsze od rzeczywistości
Piotr Jaskółka (25-03-2017)
Wygląda na to, że powszechnym wzorem rozmowy stały się dla nas medialne polemiki. A jakże przecież inna jest rola polityka w debacie od roli rozmówcy. Polemice bliżej do walki, rozmowie do współpracy. Zamiast poszukiwać prawdy z drugim człowiekiem staramy się jak najkorzystniej zaprezentować własne poglądy i zwalczyć poglądy przeciwnika, bo już nie partnera w poszukiwaniach. Stajemy się często nieświadomymi bojownikami w czyimś imieniu. W czyim? I jaką my mamy korzyści z polemizowania? Co każe nam walczyć, choćby tylko na słowa? Do tekstu..
Zamach na Wielkiego Mistrza a kryzys V Republiki Francuskiej
Mariusz Agnosiewicz (24-03-2017)
Wielki Mistrz GODF trafił do szpitala po tym, jak niezidentyfikowana kobieta rzuciła się nań z młotkiem, krzycząc "Precz z Żydami". By zrozumieć wymiar tego zamachu, należy dodać, że GODF ma we Francji pozycję taką jak w Polsce Kościół Katolicki lub Gazeta Wyborcza. Takie rzeczy dzieją się w tzw. twardym jądrze Unii, pomimo że to Polska kreowana jest na kraj ksenofobiczny. Tak się jednak składa, że szeroko otwarte ramiona i szczelnie przesłonięte oczy wobec napływu muzułmańskich imigrantów, przekładają się na wzrost nastrojów antysemickich. W grudniu 2016 izraelski minister obrony wezwał Żydów, by uciekali z Francji, ponieważ zachodzą tam procesy analogiczne do sławetnego skazania Dreyfusa. W Szwecji 50% Żydów boi się ujawniać swoje korzenie, we Francji - 40%, zaś w Belgii - 36%. Ma obecnie miejsce rekordowa fala emigracji żydowskiej z Europy Zachodniej. Dziś sekowana przez Zachodnią Europę za "ksenofobię" wobec islamskich imigrantów Warszawa, jest jedyną stolicą Unii, gdzie Żydzi mogą zrobić dużą imprezę kulturalną bez szczególnej obstawy policji. Do tekstu..
Czy w Mosulu odkryto Wiszące Ogrody Semiramidy?
Mariusz Agnosiewicz (15-03-2017)
Spośród Siedmiu Cudów starożytnego świata do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie Wielka Piramida Cheopsa. Los pięciu innych jest udokumentowany. Jedyną nieodgadnioną zagadką pozostają Wiszące Ogrody Semiramidy. W roku 2013 brytyjska archeolog z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Stephanie Dalley, opublikowała książkę, w której dowodziła, że należy ich szukać nie w Babilonie, lecz w Niniwie, czyli w dzisiejszym Mosulu. W 2014 ISIS wysadziło słynny meczet na wzgórzu Nebi Yunus o którym chrześcijanie i muzułmanie wierzą, że jest grobowcem Jonasza, zaczęli pod nim ryć głębokie tunele, aż odkryli pałac asyryjski sprzed 2700 lat. Amerykański historyk sztuki Noah Charney wskazuje, że prawdopodobnie trafiono na siódmy, najmniej znany cud starożytnego świata, zasypany na wieki w roku 612 p.n.e. po zdobyciu przez Chaldeczyków Niniwy. Do tekstu..
365. rocznica liberum veto
Mariusz Agnosiewicz (09-03-2017)
Największym obrońcą liberum veto był Fryderyk Nietzsche, który uznawał je za przejaw wyjątkowości Polaków: "A przecie przodkowie moi byli szlachtą polską: stąd to posiadam we krwi wiele instynktów rasowych. Kto wie, może nawet liberum veto." Uważał, że największym wykwitem liberum veto był Mikołaj Kopernik, który zanegował największą oczywistość, oraz on sam, który zanegował całą filozofię: "Z przyjemnością myślałem o prawie polskiego szlachcica obalenia przez proste veto uchwały całego zgromadzenia, a Polak Mikołaj Kopernik wydawał mi się korzystać z tego prawa przeciw poglądom wszystkich innych ludzi w największy i najgodniejszy sposób. Polityczne rozkiełznanie i słabość Polaków, tak samo ich rozwiązłość, były raczej dla mnie świadectwem ich uzdolnienia, aniżeli niezdolności." Do tekstu..
Ty nazisto! Ty despoto bosforski! O co Niemcy kłócą się z Turkami
Mariusz Agnosiewicz (07-03-2017)
Brytyjczycy przez lata byli głównymi orędownikami dywersyfikacji energetycznej UE, bo to oni są głównymi operatorami azerskich złóż. Na skutek kunktatorskiej polityki Niemiec i Francji, gaz azerski, który miał być dostarczany do Europy już w 2010, wciąż napotyka kolejne przeszkody, zamiast tego wzmocnieniu uległa pozycja Gazpromu. Niemcy i Francuzi woleli zagrać razem z Putinem niż wzmocnić Brytyjczyków i Europę Środkową. Brexit jest owocem tego układu. Obecny konflikt między Niemcami i Turcją to konflikt dwóch głównych kandydatów do roli hubów energetycznych Europy. Turcja jest bowiem jedynym krajem, który realnie może stworzyć w Europie alternatywę dla monopolu Gazpromu. W istocie pod kołderką wzniosłych haseł unijnej polityki kryje się jedna wielka plątanina nacjonalizmów. By zawrzeć z Iranem gigantyczny kontrakt na rzecz Scanii, szwedzka ministerka handlu przywdziała nie tylko hidżab, ale i czador. Do tekstu..
Kastrowanie I RP
Mariusz Agnosiewicz (02-03-2017)
Wiele się w Polsce powtarza o 1050. rocznicy państwa polskiego, jednak w praktyce uprawianej polityki historycznej, nasi intelektualiści zauważają jedynie ostatnie 250 lat. I RP tym różniła się od ostatnich 250 lat, że w jej okresie Polacy nie uciekali za granicę, lecz cudzoziemcy z różnych krajów imigrowali do Polski, która chętnie ich witała. Po upadku I RP kierunek migracji jest nieprzerwanie dokładnie przeciwny. Usiłuje się nam obecnie zaaplikować imigrantów o których wiemy, że wcale nie chcą w Polsce mieszkać. Piotr Kaszczyszyn słusznie podkreśla, że polskość jest polifoniczna więc musi być opowiedziana przez głosy różnych tradycji ideowych i nie może się koncentrować wyłącznie na wygranych i przegranych bitwach. Lewica nie chce jednak polityki historycznej, a więc godzi się, byśmy chłonęli wyłącznie angloamerykańską politykę historyczną naszej popkultury. Prawica chce wprawdzie polskiej polityki historycznej, ale ogranicza się do ostatnich dwóch wieków. Trwały polski projekt nie może być odbudowany bez dziedzictwa I Rzeczypospolitej. Do tekstu..
Kogo wykluczają Żołnierze Wyklęci
Mariusz Agnosiewicz (01-03-2017)
Czy święto Żołnierzy Wyklętych to święto PiSu? Zostało ustanowione głosami: 100% SDPL, 96% PO, 89% PiS, 84% PSL i 80% SLD. Święto zgody ponadpartyjnej. Czy jest to święto antyrosyjskie? Bardziej antyrosyjska była Solidarność, bo przy pomocy CIA sprzeciwiała się władzy komunistycznej. Wyklęci sprzeciwiali się kolektywnej decyzji mocarstw - Rosji, USA i Wielkiej Brytanii - o braku polskiej niepodległości. Mit wyklętych uderza nie tyle w Rosję, co w koncert mocarstw przeciwko Polsce. W jaki sposób Rosja odniosła się do nowego polskiego święta? Opublikowała dokumenty o tym, że Stalin donosił USA, że polscy terroryści atakują swoich wyzwolicieli. W jaki sposób USA odniosły się do tego święta? Odtajnili dokumenty CIA potępiające Żołnierzy Wyklętych, z podobną ich oceną, co NKWD. Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione w takim momencie dziejowym, kiedy narastanie napięcia międzynarodowego grozi nie tyle wojną światową, co nowym koncertem mocarstw. Przeciwko niemu ów mit jest wymierzony. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365