Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.939.977 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 275 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niektórzy z moich przyjaciół chodzą czasem do kościoła lub wybierają inne spokojne miejsce, gdzie mogą rozmawiać z niewidzialną, wszechobecną istotą, która zawsze wie, co powiedzą, ponieważ wie wszystko.
Przegląd wyników wyszukiwania

Biedronka jako polski problem
Mariusz Agnosiewicz (31-07-2015)
Sukces Jeronimo Martins w Polsce to unikalna reminiscencja dawnych czasów kolonialnych Portugalii, kiedy ten mały kraj podbił kraje o wielkości całej Europy - 10 mln km2. Jest to podobne, gdyż JM to nie był koncern, który nas podbił tak jak inne, lecz stał się koncernem globalnym dzięki Polsce, która do dziś stanowi 70% jego zysków. Sukces Biedronki opierał się na wyjątkowej uległości administracji neokolonialnej w Polsce, na wielkiej eksploatacji lokalnej siły roboczej oraz lokalnych producentów. Problem będzie narastał, gdyż nie tylko rośnie liczba Biedronek, z których każda kasuje nawet do 30 lokalnych sklepów, ale i dynamicznie rośnie skala importu z Portugalii. Janusz Korwin Mikke powiedział, że nie ma polskich hipermarketów, gdyż Polacy nie nauczyli się dobrze wyzyskiwać. Dla wyjaśnienia tej sytuacji sięgnąłbym znacznie głębiej. Do tekstu..
Losy Czochralskiego, Karpińskiego i Kluski na tle II RP, PRL i III RP
Mariusz Agnosiewicz (26-07-2015)
Nic nie ilustruje lepiej bliźniaczych wad PRL i III RP aniżeli porównanie losów Jacka Karpińskiego i Romana Kluski. Karpiński to wynalazca mikrokomputera K-202, który wyprzedził Billa Gatesa i IBM, jednak skończył jako pasterz świń pod Olsztynem. Kluska z kolei stworzył tuż po 1989 jedną z największych firm komputerowych w Europie oraz portal Onet, lecz skończył jako hodowca owiec. II RP wyraźnie się różniła. By to zilustrować wystarczy zestawić choćby prezydentów II RP i III RP. Każdy prezydent II RP był nie tylko profesorem, ale i wybitnym wynalazcą o renomie międzynarodowej. Kiedy pewien minister II RP chciał zniszczyć Czochralskiego, który miał się później stać ojcem rewolucji elektronicznej, sąd skazał go na areszt i grzywnę. Do tekstu..
Celnicy zarzucają rządowi wykańczanie polskich firm i ochronę zagranicznych
Mariusz Agnosiewicz (25-07-2015)
Pęka mur milczenia wokół neokolnialnych praktyk władzy. W czasie protestu służb mundurowych w Warszawie Związki Zawodowe Służby Celnej w liście do Premier Ewy Kopacz wysuwają bardzo poważne oskarżenia: zarzucają rządowi wprowadzenie licznych procedur ułatwiających przemyt, przy wcześniejszym doprowadzeniu do dysfunkcji administracji celnej; działania celników ukierunkowano na małe rodzinne firmy i zapewniono pełną swobodę firmom z udziałem kapitału zagranicznego; metodami zarządzania S.C. praktycznie wyniszczono niektóre sektory polskiego przemysłu. Do tekstu..
Współpraca jako podstawa harmonii społecznej w doktrynie L.T. Hobhousea
Mirosław Woroniecki (21-07-2015)
Działalność kolektywna zbiorowości powinna opierać się nie na przymusie państwowym lecz na wolności autonomicznych jednostek i ogólnej zgodzie, ponieważ większe możliwości osiągnięcia pozytywnych wyników w dziele postępu i rozwoju ma społeczeństwo poprzez wspólne działania. Państwo jest dla Hobhousa tylko jedną z form ludzkiego zrzeszania się dla utrzymania i ulepszania życia i chociaż charakteryzuje je stosowanie przymusu, wykonywanie władzy i kontroli na całym jego terytorium to w jego ramach istnieje wiele możliwości kreowania związków współpracujących ze sobą ludzi. To z kolei rozszerza pojęcie państwa w stosunku do jego stricte liberalnego ujęcia. Do tekstu..
Projekt Synopsa.pl (20-07-2015)
Miło nam poinformować o objęciu patronatu nad nowym, świeckim przekładem ewangelii, przygotowywanym przez Krzysztofa Syktę. Prowadzone prace obejmują m.in. stworzenie niezależnego przekładu ewangelii, w tym weryfikację tekstu bazowego tekstu greckiego (koine), przywrócenie wariantów ocenzurowanych lub usuniętych, usunięcie tekstów wtórnych wraz z podaniem aparatu krytycznego, wdrożenie nowego, poprawionego tekstu tłumaczenia w jęz. polskim. Przekład ukaże się w układzie polsko-greckim,w formie synopsy. Planowana data publikacji to IV kwartał 2015 r. Aktualny stan prac dostępny jest na stronie projektu. Zapraszamy! Do tekstu..
Rapujący urząd - szacun
Mariusz Agnosiewicz (20-07-2015)
Główny Inspektorat Sanitarny kontynuuje kręcenie niezdarnych spotów o dopalaczach (z wykorzystaniem wpadek publicznych wysokich urzędników państwowych: "Oddalam to pytanie" ministra Zembali, "Sorry, taki mamy klimat" minister Bieńkowskiej). Tym razem zaserwowano rap antydopalaczowy. Cały mainstream wyżywa się na tych produkcjach, tyle że z punktu widzenia zasięgowego są one nader skuteczne. GIS nie jest wcale tak żenująco nieudolny w temacie dopalaczy jak może wynikać ze spotów. Wcześniej robili naprawdę bardzo dobre merytorycznie filmy (zobaczcie!) oraz obszerny raport. Zero zainteresowania medialnego. Dopiero gdy postanowił się ośmieszyć - piszą o tym wszyscy. Nowy materiał: Raperzy znad Świny (na wzór T-Raperów znad Wisły) również wywołują paroksyzmy hejtu. Pewnie jednak niewielu wie, że Raper Gisu to sam szef służb sanitarnych, centralny organ państwowy, Marek Posobkiewicz Do tekstu..
Europa w okowach
Alderyk Olrzyk (20-07-2015)
Widzieliśmy działania finansowych lekarzy, które polegały na podawaniu chorym lekarstwa gorszego od choroby, by wymusić sowitą zapłatę za jeszcze bardziej toksyczne antidota. Widzieliśmy też finansowych strażaków, jak sami podpalali domy i gasili pożary benzyną, za którą kazali sobie płacić z kieszeni pogorzelców. Widzieliśmy oddłużanie przez jeszcze większe zadłużanie, uwalnianie przez zniewolenie, i solidarność, która była niczym więcej niż przykrywką dla zwykłej hipokryzji, podszytej nieposkromioną żądzą zysku i władzy. Kłamstwa zakłamywano kolejnymi kłamstwami, a te jeszcze kolejnymi; i tak w nieskończoność. Zapewne zobaczymy jeszcze wiele równie ciekawych rzeczy, dzięki którym będziemy mogli rozstać się na dobre z pewnymi złudzeniami na temat tego, czym dziś jest "humanistyczna" Europa i w czyim tak naprawdę pozostaje władaniu. Do tekstu..
Przejmowanie fabryk - argentyński model obywatelskiego nieposłuszeństwa
Mariusz Agnosiewicz (19-07-2015)
Argentyna to kraj, tworzący swego czasu najbogatszą klasę średnią Ameryki Łacińskiej, który został doprowadzony do bankructwa w roku 2001. W tymże roku w USA rozwalono największe spółki pracownicze kraju. Amerykańska uwaga społeczna była jednak skupiona na zamachu na WTC. Zrujnowane fabryki to w istocie milczące pola walki. Samoobroną pracowniczą prowadzoną w formie obywatelskiego nieposłuszeństwa stał się międzynarodowy ruch fábricas recuperadas (przejmowania fabryk), który działa pod trzema hasłami: "Przejąć - Stawiać opór - Produkować!". Wprowadzono tam skuteczną formę "społecznego wywłaszczenia" wobec rabunkowych bądź nieudolnych władz. Ruch odzyskał do 2004 r. 200 firm i tysiące miejsc pracy. Narodził się w Argentynie, od 2013 rozwija się w Grecji. "Nauczyliśmy się, że w interesach najlepiej sprawdza się demokracja partycypacyjna." Do tekstu..
Jesteśmy częścią kolonialnej machiny
Agata Raczyńska (19-07-2015)
Jesteśmy uwikłani w kolonialną wojnę i jednocześnie poddani zmasowanej propagandzie, bo wbrew oficjalnej retoryce wojna ta nie wyrasta na gruncie cywilizacyjnym ani religijnym, jej źródeł należy szukać w wyścigu o światową dominację i korporacyjnych interesach, w pierwszej kolejności koncernów zbrojeniowych i energetycznych. Media bezustannie straszą zachodnie społeczeństwa zagrożeniem ze strony islamskich bojowników, przemilczając jednak fakt, że od początku konfliktu na Bliskim Wschodzie to właśnie my dajemy im broń do ręki, uczymy zaawansowanych technik walki a następnie wykorzystujemy w wojnie o nasze własne interesy. Do tekstu..
Jamalska rozgrywka
Mariusz Agnosiewicz (18-07-2015)
TVP Info publikuje dziś newsa o spektakularnie brzmiącym tytule: "Polska za 100 mln zł przejęła kontrolę nad Jamałem. Za plecami Rosjan". Polska w rzeczywistości nie przejęła kontroli nad Jamałem, a jedynie nad udziałami Gudzowatego w polsko-rosyjskiej spółce EuroPolGaz Już dwa lata temu Gudzowaty planował oddać PGNiGowi kontrolę nad swoimi udziałami, lecz niespodziewanie zmarł. Dwa miesiące później wybuchła afera ze sławetnym memorandum między Gazpromem a EuroPolGazem w sprawie budowy "antyukraińskiego" gazociągu Jamał II. Dlaczego zatem dopiero 2,5 roku od zejścia Gudzowatego rozstrzygnęły się losy jego udziałów? Być może kluczową jest tutaj informacja, którą podano miesiąc temu: europejskie koncerny energetyczne podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu zawarły memorandum "antyukraińskie" z Gazpromem. Rosja więc wybuduje gazociąg "antyukraiński", tylko nie w oparciu o EuroPolGaz i Polskę, lecz w oparciu o trójporozumienie zachodnioeuropejskie. Do tekstu..
Polska lewica fantomowa
Anna Salman (14-07-2015)
Żeby wyjaśnić, czym jest lewica, najlepiej sięgnąć do eseju Leszka Kołakowskiego "Sens ideowy pojęcia lewicy". Jedną z cech wyróżniających lewicę jest utopijność postulatów, czyli odwaga "sięgania, gdzie wzrok nie sięga". Przeważnie mijały pokolenia zanim dawne utopie stały się zasadami, bez których nie ma mowy o demokracji. Kolejną cechą lewicy według Kołakowskiego, jest negacja. Zasada negacji przypisana lewicy stanowi o jej trwale opozycyjnym charakterze. Jak pisał Kołakowski "Lewica jest postawą permanentnego rewizjonizmu wobec rzeczywistości...". Kolejnym wyróżnikiem lewicy jest rozproszenie środowisk. Do tekstu..
Prawda i bezsilność
Maria Szyszkowska (12-07-2015)
Pragmatyzm, który powstał w USA i jest obecnie propagowany w Europie - uprościł zagadnienie prawdy. Sformułował sposób rozumienia prawdy tak, że koresponduje ona w pełni z liberalizmem ekonomicznym czyli dzisiejszym kapitalizmem. Pragmatyzm to nurt filozoficzny sprowadzający sens prawdy do zaspokajania interesów konkretnego człowieka. Ten pogląd stanowi zaprzeczenie tego, co znamionuje myśl filozoficzną Europy. Do tekstu..
Prawdziwy koszt naszych ubrań
Agnieszka Staniul (09-07-2015)
Ubrania stały się dosłownie jednorazówkami, każdy z nas miał kiedyś coś co już po pierwszym praniu nie wyglądało jak w momencie zakupu, poprzekrzywiane szwy, prawie przeźroczysty materiał. To nic, kupimy coś nowego. To, że stać nas na kupno nowych ubrań co sezon niestety nie świadczy o naszej zamożności, często świadczy o tym, że te ubrania po prostu nie nadają się na kolejny sezon, bo są już zniszczone. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, który stał się tak ważny i silny jak niegdyś religia. Do tekstu..
Chomsky o odwoływalności posłów oraz publicznych debatach wyborców (09-07-2015)
Stwarza się wrażenie otwartej, zupełnie swobodnej dyskusji. Wszyscy co prawda mówią mniej więcej to samo, ale to nikomu nie przeszkadza. Jest wolność, ale my nie mamy alternatywy. Cały czas mamy do czynienia z tymi samymi poglądami, które są nieustannie wałkowane. Ale to działa. Wrażenie, które stwarzają media, polega na tym, że kiedy jesteście wściekli, macie poczucie, że takich jak wy jest mniejszość, a rozwiązania wszelkich problemów dostarczą eksperci. Jest to bardzo kreatywny przemysł, zatrudniający wielu ludzi, którzy boją się, że stracą pracę. Wynikiem tej sytuacji jest to, że nie dyskutujemy o rzeczywistych problemach, nie włączamy do tej dyskusji innych ludzi i nie szukamy rozwiązań. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365