Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.518 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Spychanie oświaty i nauki polskiej na boczny tor oznacza nie tylko zapaść gospodarczą, ale przede wszystkim śmierć intelektualną społeczeństwa"
Przegląd wyników wyszukiwania

Miłość bliźniego, ale tylko dalekiego
Mariusz Agnosiewicz (31-12-2021)
Tradycyjny polski zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole zyskał w tym roku koloryt polityczny. Lewica głosi, że katolicy powinni kierować się miłością bliźniego i zostawiać puste miejsce "dla uchodźcy". Prawica chciała, by owo miejsce zostawiać "dla munduru", czyli obrońcy granic. Niewielu wie, że ów zwyczaj nie jest wcale katolicki i przez dawnych spowiedników traktowany był jako ciężki grzech. Miłość bliźniego to piękna idea, ale powinna ona mieć wymiar realny wyrażając się w codziennym życiu i naszym stosunku wobec bliskich i sąsiadów, ludźmi z którymi dzielimy ziemię i kraj, a nie jak to się często przyjmuje - pod postacią czysto symbolicznych gestów, wrzucenie pieniążka do puszki charytatywnej, zostawienie symbolicznego talerza. Jedną z barier rozwojowych Polski jest niski poziom zaufania społecznego: ludzie nie bardzo się lubią i nie bardzo sobie ufają, w efekcie nie bardzo nam idzie gra zespołowa jaką jest budowa efektywnego państwa. Polacy mają świetne osiągnięcia jako jednostki, lecz mizerne jako zespół. Często jest tak, że ci, którzy pozorują miłość bliźniego, sprowadzają to do abstrakcji i symboli, obrzydzając nam realnego bliźniego z którym żyjemy obok. Polacy są nietolerancyjni, tępi, zacofani, niemodni, okrutni, skorzy do oszustwa i zdrady - taki wizerunek kreują na co dzień nasze media, zachęcając jednocześnie do miłości dalekiego bliźniego. W efekcie mamy do czynienia z nieustającą wojną polsko-polską oraz niepotrzebnym hamowaniem naszego rozwoju. Do tekstu..
Karp na Boże Narodzenie? Wyjaśnienie dziwnej tradycji środkowoeuropejskiej
Kafkadesk Praga (24-12-2021)
Wbrew medialnym mitom karp na wigilijnym stole Polaków nie jest wymysłem komuny. Popularny był też przed wojną, choć głównie na stołach inteligenckich i robotniczych. W Expresie Zagłębia z 1927 r. pisano: "okazały karp znajdzie się dzisiaj na niejednym wigilijnym stole". Karp na wigilijnym stole jest specyfiką Europy Środkowej. O jej źródłach i ciekawostkach pisze poniżej praski serwis Kafkadesk. Do tekstu..
Avient przenosi fabrykę z Francji do Polski (13-12-2021)
Francuska miejscowość Saint-Jeoire w Górnej Sabaudii otrzymała bardzo dla nich przykrą wiadomość pod choinkę: istniejąca tam od dwóch pokoleń fabryka zajmująca się produkcją barwników do tworzyw sztucznych działać będzie jedynie do Wigilii. Potem przenosi się do Polski. Pracownicy mają niezwykle rzadkie kwalifikacje. Burmistrz Saint-Jeoire mówi, że jest to "cios w plecy i katastrofa gospodarcza". Saint-Jeoire to miasto przemysłowe, które przez decyzję Avient utraci 40% miejsc pracy. Jak mówi Antoine Valentin: "Czas zadać pytanie o politykę gospodarczą i przemysłową Francji: czy chcemy utrzymać te nieliczne branże, które nam jeszcze pozostały, czy też pozwolimy przenieść wszystkie nasze firmy do Polski". Do tekstu..
Zielona transformacja zdemoluje polską gospodarkę
Mariusz Agnosiewicz (12-12-2021)
Według analityków serwisu Cable.co.uk, którzy przez 6 ostatnich miesięcy analizowali ceny prądu 230 krajów świata, Polska ma najniższe ceny energii w Unii Europejskiej - i to pomimo obciążenia naszej energetyki najsroższymi podatkami ekologicznymi. Ponieważ w polskich szkołach nie uczy się nawet podstaw ekonomii, więc krzyczą niektórzy: To zupełnie nieistotne, że mamy ceny energii niższe niż w Niemczech, porównajcie sobie nasze zarobki! Po pierwsze po uwzględnieniu standardu siły nabywczej, Polska ma nadal niższe ceny energii niż Niemcy. Po drugie, nie tylko dla samej gospodarki, ale i dla mieszkańców zdecydowanie najważniejsze są bezwzględne ceny energii, bo to właśnie one decydują o cenach towarów na wspólnym unijnym rynku. Energię w cenach towarów odczuwamy znacznie dotkliwiej aniżeli w rachunkach za prąd. Polak zarabia kilkakrotnie mniej niż Niemiec, ale za chleb czy masło płaci tyle samo, co Niemiec - a to dlatego, że żyjemy na wspólnym rynku, więc większość towarów sprzedają ci, którzy są w stanie je najtaniej produkować. Kraj, który ma tanią energię może się najszybciej rozwijać na wspólnym rynku. Wbrew niektórym wierzeniom jedynym sposobem wyrównania poziomu płac między Polską a Zachodem są nie ustawowe "podwyżki", lecz reindustrializacja oparta na taniej energii. Polska stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem: albo rozwiniemy proces reindustrializacji, dzięki któremu staniemy się normalnym krajem rozwiniętego Zachodu albo pójdziemy drogą rewolucji klimatycznej zwanej jako Fit for 55, która dla Polski oznacza pogrom gospodarki, wskutek którego na kolejne dwa pokolenia pozostaniemy krajem biednym i peryferyjnym. Do tekstu..
Grzech rozwoju
Mariusz Agnosiewicz (11-12-2021)
W Europie za miarę postępu uchodzić zaczyna idea antyrozwoju. Im więcej zatrzymanych inwestycji infrastrukturalnych - tym lepiej. Potomkowie hippisów wierzą gorąco, że bogini Gaja raduje się hamowaniem "grzesznego wobec planety" rozwoju. Leonore Gewessler, austriacka ministerka klimatu, środowiska i transportu z Partii Zielonych, oświadczyła, że projekt autostrady pod Wiedniem nie spełnia "wymogów klimatycznych", wyznaczonych przez jej resort. Polityk stwierdziła, że nie chce, żeby inwestować miliardy pieniędzy podatników na projekty, które pogrzebią naszą przyszłość. Decyzją ministerstwa Gewessler zablokowano także budowę drogi ekspresowej w Dolnej Austrii. Niemniej, unijnymi liderami "postępu" zwijania infrastruktury kolejowej są Rumunia, Węgry oraz Polska. Do tekstu..
Mapa gwałtów. Polska znów w ogonie
Mariusz Agnosiewicz (10-12-2021)
Według Agencji Praw Podstawowych UE, Polki doświadczają najmniej przemocy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Co trzecia kobieta w UE wyznaje, że doświadczyła jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej lub seksualnej. W Polsce - 19%. Podobnie sprawa wygląda w przypadku gwałtów. Polska wyróżnia się ich niskim poziomem. Do tekstu..
Orlen i Synthos będą razem budować małą elektrownię atomową (08-12-2021)
PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Do tekstu..
Ministerstwo podnosi podatki księżom (08-12-2021)
Ministerstwo Finansów podniosło wysokość kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy na rok 2022. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365