Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.860.805 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 471 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzie, zauważyłem, lubią takie myśli które nie zmuszają do myślenia."
Przegląd wyników wyszukiwania

Co wiemy o tym czego nie wiemy na temat Libii
Daniel Greenfield (31-03-2011)
Wojna libijska - pisze amerykański publicysta - może być najgłupszą wojną, w jaką kiedykolwiek wpakowaliśmy się. Jest to wojna, w której - jak przyznał sekretarz obrony - nie mamy żadnego interesu narodowego, wojna, w której nie wiemy czyją sprawę popieramy, ani nawet dlaczego tam jesteśmy. Wojna, w której - jak się wydaje - walczymy na życzenie Anglii, Francji, ich przedsiębiorstw naftowych i pstrej zbieraniny libijskich rebeliantów, od byłych zbirów reżimu do Al-Kaidy. Do tekstu..
Odyseja nadziei i smutku
Elżbieta Binswagner-Stefańska (31-03-2011)
Założę się, że każdy z nas pamięta co robił 11 września 2001 roku, ale czy każdy z nas pamięta swój "20 marca 2003"? A to wtedy zaczęły się bombardowania Bagdadu. Ale odrealnione obrazy nie przekazywały grozy tego, co się tam wtedy naprawdę działo, w telewizjach całego świata migał jakiś fantastyczny spektakl z fajerwerkami i efektami specjalnymi, dla telewizji dzień jak co dzień, widowisko pod tytułem "wojna", a nie prawdziwa wojna. Do tekstu..
Konserwatyzm antyidealistyczny
Piotr Napierała (31-03-2011)
W krajach anglosaskich konserwatyzm uważany jest za ideologię trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość, nie zaś za zbiór idealistycznych marzeń, w jakie popadają czasem konserwatyści kontynentalni. Zwłaszcza brytyjscy konserwatyści wykazują szczególnie dużą dozę akceptacji wobec ludzkich słabości, połączoną z podejrzliwością wobec "wielkich słów"' takich jak "patriotyzm" lub "odwaga", jeśli nie wiedzą jakie konkretne pomysły stoją za nimi. Do tekstu..
Ateista po rekolekcjach
Mariusz Agnosiewicz (30-03-2011)
Może łatwiej byłoby katolikowi zrozumieć punkt widzenia ateisty, jeśli wyobrazi sobie jak by reagował na rozmówcę, który natrętnie odnosiłby swoje życie do sagi Conan Barbarzyńca. Choć muszę przyznać, że jako autor "Heretyckiego dziedzictwa Europy" rozważania ojca jezuity o seksualnych aspektach czy może podtekstach Trójcy Świętej znajduję jako smakowite i heretyckie. Do tekstu..
Odrzucam islam
Wafa Sultan (30-03-2011)
Richard Dawkins.net zamieścił nowe wideo, w którym znana lekarka pochodzenia syryjskiego, Wafa Sultan, wyjaśnia dlaczego zwraca się nie tylko przeciwko radykalnemu islamowi, nie tylko przeciwko politycznemu islamowi, ale przeciwko islamowi jako takiemu. Przypominamy przy tej okazji fragment jej wywiadu dla telewizji Al-Dżazira z 2006 roku, który rozsławił jej nazwisko na cały świat. Do tekstu..
Dziś 322. rocznica spalenia Łyszczyńskiego za ateizm
Andrzej Nowicki (30-03-2011)
Czy potrzebne są w Polsce tablice, pomniki, ulice, place, szkoły i wyższa uczelnia utrwalające w swojej nazwie pamięć Kazimierza Łyszczyńskiego? Oczywiście, ale jeszcze bardziej potrzebne jest Elektroniczne Archiwum, które udostępni wszystkim wiedzę o jego dziełach, życiu i formach pośmiertnej obecności w Kulturze. Do tekstu..
Ewolucja wyjaśniona
Andrzej Koraszewski (29-03-2011)
Zdarza się, że niektóre dzieci wyrażają niepokój, że Bóg najpierw stworzył światło i rośliny, a dopiero potem słońce. Dawniej sprawa była łatwiejsza, gdyż tego rodzaju pytań można było uniknąć przy pomocy kar cielesnych, które dodatkowo utrwalały informację, a które obecnie są w zasadzie zabronione. W przypadku takich pytań możemy mówić o emanacji światła przez samego Boga. Pan Bóg emanuje zarówno światłem, jak i ciepłem, tak więc możemy zapewnić dziecko, iż nie ma tu żadnej sprzeczności, że nikt się nie pomylił, po prostu tak było. Do tekstu..
Czy możemy być dobrzy bez wiary w Boga?
Leo Igwe (29-03-2011)
Czy ludzie mogą być dobrzy bez odwoływania się do boga i dogmatów? Czy możemy być moralni bez religii? Odpowiedź na to pytanie nie pozostawia wątpliwości - oczywiście, że możemy. Istoty ludzkie naprawdę nie muszą wierzyć w bogów ani należeć do jakiejkolwiek religii, aby mogły być dobre czy żeby mogły czynić dobro. Sama idea dobra i czynienia dobra jest starsza od idei boga i religii. W rzeczywistości twór nazywany bogiem jest czymś zewnętrznym wobec równania ludzka dobroć i moralność. Do tekstu..
W cieniu niewiary
Andrzej Koraszewski (27-03-2011)
W tym samym numerze "Polityki", który otwiera felieton Mizerskiego o niewierzących Polakach, Wojciech Mazowiecki publikuje obszerny artykuł o "Spisieniu"; sugeruje on, że polskiej polityce grozi "spisienie". Zasadniczy błąd, polskiej polityce nie może grozić coś, co ją cechuje od stuleci, co należy do naszego charakteru narodowego. Możemy tylko poszukiwać drogi do zmiany naszej mentalności, na poziomie rodziny organizacji, samorządu, państwa. Do tekstu..
Powrót Dżahilijah czyli o mordowaniu się w imię Boga
Razi Azmi (27-03-2011)
Współcześni muzułmanie, wszyscy co do jednego, lubią przechwalać się wkładem wcześniejszych muzułmanów w naukę i cywilizację. Niewielu wie, że ci muzułmańscy naukowcy, którzy dają im poczucie dumy ze swej przeszłości, nieodmiennie byli racjonalistami o świeckim nastawieniu, którzy byli w stanie zajmować się swoimi wybranymi dziedzinami za rządów oświeconych kalifów lub królów. Do tekstu..
Konformizm inteligenta oczami Zanussiego
Maciej Twardowski (26-03-2011)
Miałem niebywałą przyjemność obejrzeć (w końcu!) film "Barwy ochronne" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Obraz szalenie sugestywny i niestety wciąż aktualny. Mimo że jego premiera miała miejsce ładnych parę lat temu. W 1976 roku. Do tekstu..
Polska prezydencja w Radzie UE
Jerzy Kolarzowski (26-03-2011)
Brak zewnętrznego wroga dla funkcjonującego systemu powoduje jego wynaturzenie. Wrogiem dla cywilizacji Zachodu był radziecki komunizm. Z chwilą jego rozpadu pojawia się pytanie, czy właściwą może być postawa prezentowana przez polskiego premiera wyrażona w jego słowach: "partia, którą kieruję nie ma z kim przegrać". Sondaże pokazują w wielu państwach europejskich spadek zaufania do klasy rządzącej oraz rosnący pesymizm w odniesieniu do nadchodzących perspektyw rozwoju na najbliższe dziesięciolecie. Do tekstu..
Godzina Ziemi nie zmieni świata
Bjørn Lomborg (26-03-2011)
Trudno porównać główny plac Kopenhagi z Times Square w Nowym Jorku pod względem blichtru, ale jest to główna przestrzeń handlowa w mojej rodzinnej Danii. Wśród wszystkich neonów znajduje się tam teraz nowa reklama: jasno oświetlony billboard wzywający wszystkich do uczestniczenia w "Godzinie Ziemi", 60 minutach w sobotę wieczorem, podczas których cały świat powinien przyćmić światła, żeby obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do tekstu..
Droga krzyżowa Lautsich
Agnieszka Zakrzewicz (26-03-2011)
Po uzyskaniu pozytywnego wyroku pierwszej instancji w Strasburgu, rodzina Albertin-Lautsi stała się ofiarą wielokrotnych aktów przemocy - wyrażonych w słowach i czynach - na ich domu wymalowano czerwone krzyże, dostawali listy anonimowe wzywające ich, by opuścili miejscowość i kraj, a także pogróżki przemocy fizycznej. To jednak nie koniec "drogi krzyżowej" we Włoszech... Do tekstu..
Mało energii to bardzo niebezpieczna sprawa
Daniel Greenfield (25-03-2011)
Padają wzniosłe słowa: "Żadnych elektrowni atomowych więcej". Mówiąc o wzniosłości mam na myśli artykuł wstępny w "Washington Post", a przez słowa mam na myśli bezmyślną akceptację społecznych trendów. Elektrownie nuklearne są skończone, podobnie jak wydobywanie ropy z dna morskiego po wycieku z szybu BP. Tak skończone jak politycy pragną, aby były skończone. Nie daje się jednak zabić idei. Można ją co najwyżej przekazać komuś innemu. Do tekstu..
Przyszłość energii jądrowej po tsunami
Pervez Hoodbhoy (25-03-2011)
Publikujemy dziś dwa głosy na temat przyszłości energii nuklearnej po tsunami w Japonii. Pierwszy z nich, pakistańskiego fizyka jądrowego, którego zdaniem Pakistan nie potrafi poradzić sobie z kryzysem podobnym do Fukushima, i apeluje o rezygnację z produkcji energii jądrowej w Pakistanie, drugi, amerykańskiego publicysty Daniela Greenfielda, który przedstawia argumenty idące w odwrotnym kierunku. Do tekstu..
Oddani sławie
Lee Smith (24-03-2011)
Stosunki między intelektualistami a dyktatorami rozpoczęły się od pieniędzy, ale w celu usprawiedliwienia szmalu inteligencja wyjaśniła, że nie handlowali tylko prestiżem, ale że ten układ dostarczał im możliwości spowodowania zmiany. Jakimi jednak wartościami mogą się dzielić, skoro transakcje ujawniły ich gotowość do poświęcenia swoich wartości? Do tekstu..
Sztuczna inteligencja
Bernard Korzeniewski (24-03-2011)
Omawiając kwestię natury oraz fizycznych (neurofizjologicznych) korelatów ludzkiej psychiki i (samo)świadomości, nie sposób nie wspomnieć chociażby pokrótce o problemie sztucznej inteligencji - AI (od angielskiego Artificial Intelligence). Problem ten dotyczy warunków, jakie musiałyby zostać spełnione, aby urządzenia skonstruowane przez człowieka, na przykład komputery, roboty czy sieci neuropodobne, posiadły inteligencję i psychikę. Określenie tych warunków rzuciłoby dużo światła na istotę obu interesujących nas fenomenów. Do tekstu..
Rekolekcje dla obywateli Rzeczpospolitej
Andrzej Koraszewski (23-03-2011)
Przez dwa dni próbowałem śledzić "Rekolekcje dla niewierzących" na Facebooku, ale chaos ogromny w tym interesie i doszedłem do wniosku, że szkoda czasu, bo może i znajdzie się tam kilka ciekawych wypowiedzi, ale szukanie ich przypomina szukanie diamentów w stercie tłuczonego szkła. Gdyby to ode mnie zależało, nie dyskutowałbym o Bogu, a o państwie, w którym obok siebie żyjemy. Do tekstu..
Patriotyzm mocno kopie
Norbert Paprocki (23-03-2011)
Wartości uniwersalne- przyjaźń, uczciwość, życzliwość, odpowiedzialność itd. - przynoszą obfite plony gdziekolwiek są. Patriotyzm jest tylko workiem prochu, który potrzebuje iskierki, by przerodzić się w nacjonalizm i wybuchnąć, siejąc wokół spustoszenie. Do tekstu..
Czy większe mózgi i penisy bez kolców zawdzięczamy stratom w DNA?
Ed Yong (23-03-2011)
Tam, gdzie zamieszane są geny, mniej czasem znaczy więcej. Cory McLean, Phillip Reno i Alex Pollen ze Stanford University znaleźli wiele odcinków DNA, których brakuje w genomach ludzi, ale występują u szympansów i innych ssaków. Naukowcy uważają, że straty w tych sekwencjach zbiegły się z wyewoluowaniem u ludzi większych mózgów, oraz utratą takich cech jak wąsy czuciowe, czy kolce na penisach. Straty w naszym genomie okazały się korzystne. Do tekstu..
Polska choruje na egzorcyzmy
Mariusz Agnosiewicz (22-03-2011)
Mroczna strona placebo. Ucieczka w pseudoterapię. Szatan zwany rozszczepieniem. W pułapce mitów. Objawy (nie) z tego świata. Diagnoza bezradności. Temat numeru Focusa o egzorcyzmach jest już dostępny online. Do tekstu..
Spotkania wiary z niewiarą
Andrzej Koraszewski (22-03-2011)
Czym innym są nasze prywatne przyjaźnie, a czym innym organizowane spotkania (nieodmiennie przyjmujące formę turniejów i konkurencji o sympatię publiczności). I tu jednak głównym problemem jest strona organizacyjna, umiejętność precyzyjnego określenia przedmiotu dyskusji, formy i moderowania tak, iżby dyskusja ku czemuś prowadziła. Profesjonalizm organizatorów i kultura dyskusji radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo przeradzania się spotkania w gniewne konflikty, czy kompletnie jałowe monologi, bez szansy dowiedzenia się o czym właściwie mówi strona przeciwna. Tu moje doświadczenie z Polski jest zdecydowanie negatywne. Do tekstu..
Katastrofa boga
Eric MacDonald (21-03-2011)
Bogowie są katastrofami ludzi. Tworzymy ich i pozwalamy sobie na wiarę, że każdy z nas ma w jakiś sposób wieczne znaczenie, a robiąc to pozbawiamy człowieczeństwo jego prawdziwego znaczenia. Odpowiedź, jak zawsze, leży gdzie indziej. Wśród wielu innych rzeczy tym, co robi nauka, jest zakotwiczenie wiedzy w człowieku. Dzieje się to także z innymi aspektami ludzkiego życia i kultury i jest to dla niektórych niesłychanie dezorientujące. Do tekstu..
Co by było gdyby Arabowie uznali państwo Izrael w 1948 roku?
Abdulateef Al-Mulhim (20-03-2011)
Zapoznawałem się osobiście i czytałem wiele o życiu Palestyńczyków w Stanach Zjednoczonych i w innych miejscach. Odnoszą sukcesy w każdej dziedzinie. W tym samym czasie widziałem kraje arabskie znajdujące się na samym dole listy w dziedzinie oświaty i rozwoju. I ciągle powtarzałem sobie to pytanie: a co by było, gdyby Palestyńczycy i Arabowie zaakceptowali obecność Izraela od 14 maja 1948 roku i uznali jego prawo do istnienia? Do tekstu..
Czy słyszycie płacz Matek z Tiananmen? (20-03-2011)
W tym tygodniu, na posiedzeniu plenarnym Rady Praw Człowieka ONZ, przedstawiciel rządu chińskiego przerwał zeznania jednego z najbardziej znanych byłych chińskich więźniów politycznych. Przedstawiciel ten, wsparty potem przez Kubę, twierdził, że dr Yang Jianli, który mówił w imieniu genewskiej grupy praw człowieka UN Watch, nie zajmował się omawianą podczas tej sesji kwestią, a mianowicie "naruszeniami praw człowieka, które wymagają uwagi rady". Do tekstu..
Byli muzułmanie wykluczeni z przesłuchań Kinga
Nonie Darwish (19-03-2011)
Dlaczego porzuciliśmy islam, żyjąc tutaj, w Ameryce? Musieliśmy wybierać między islamem a miłością do Ameryki. Radykałowie i dżihadyści wyśledzili nas tutaj, po imigracji do USA, żeby próbować wepchnąć nas z powrotem w tę samą kulturę dżihadu, nienawiści i antysemityzmu, od której uciekliśmy. Radykałowie, którzy chcą zabronić nam wolności religii, gwarantowanej przez konstytucję USA, codziennie grożą naszemu życiu i prawom obywatelskim. Do tekstu..
Klasa bez krzyża jest jak las bez śmieci - to nie jest już nasza ojczyzna
Andrzej Koraszewski (19-03-2011)
Ciekawa jest argumentacja, dlaczego krzyż koniecznie musi wisieć w instytucjach państwowych, dlaczego kościół jest całkowicie niewystarczający? Głośne powiedzenie, że jest to wyraz żądania dominacji religii nad państwem, wywołuje oburzenie i protesty. Skądże znowu, po prostu nie powinniśmy się wyrzekać naszych europejskich, judeo-chrześcijańskich korzeni. Do tekstu..
Nie zabijaj
Burak Bekdil (18-03-2011)
W artykule z 15 marca 2011 r. zatytułowanym "Nie zabijaj!" turecki publicysta Burak Bekdil pisze o "napadach gniewu" tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana "wobec śmierci dzieci" i o jego milczeniu po masakrze dokonanej 12 marca  na izraelskiej rodzinie Fogel. Bekdil pisze, że "palestyński bojownik" powiedział mu kiedyś: "Dla nas nawet roczne niemowlę izraelskie jest żołnierzem". Do tekstu..
Długi tydzień orwellowskiej solidarności
Andrzej Koraszewski (17-03-2011)
Ktokolwiek czytał biografię Mahatmy Gandhiego, autobiografię Nelsona Mandeli, książki Nadine Gordimer, ten wie mniej więcej co oznaczało słowo apartheid. Ciekawe co też ludzie, którzy walczyli z prawdziwym apartheidem, sądzą o nazywaniu w ten sposób ustroju w Izraelu. Do tekstu..
Pojedyncze białko może wzmocnić wyblakłe wspomnienia
Ed Yong (16-03-2011)
Przyzwyczailiśmy się do myśli, że wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej zapominalscy. Z upływem czasu nasze wspomnienia bledną i słabną, to naturalne. Oczywiście dzieje się tak, jeśli jesteśmy wystarczającymi szczęściarzami, aby uniknąć przykrych wypadków albo chorób, takich jak Alzheimer. Jednak z Weizmann Institute of Science z Izraela, znalazła potencjalny sposób na zatrzymanie procesu pogarszania się stanu naszej pamięci, a nawet odwróceniu go. Do tekstu..
Biedna Japonia
Elżbieta Binswanger-Stefańska (16-03-2011)
Dla współczesnego człowieka "biedna Japonia" to oksymoron, sprzeczność sama w sobie, Japonia jest trzecią potęgą świata i tym samym należy do ścisłej czołówki krajów najbogatszych, więc jeżeli jakiś związek frazeologiczny kojarzył nam się z Japonią, to tylko "bogata Japonia". A jednak po katastrofie zapoczątkowanej trzęsieniem ziemi w piątek 11 marca 2011 o godzinie 14.46 czasu lokalnego (w Polsce 6.46 rano) możemy tylko powiedzieć "biedna Japonia". Do tekstu..
Powstanie i istota (samo)świadomości
Bernard Korzeniewski (15-03-2011)
Moja koncepcja genezy samoświadomości nie jest po prostu jeszcze jedną spekulacją filozoficzną. Wprost przeciwnie, spełnia ona wszelkie warunki pełnoprawnej hipotezy naukowej, a mianowicie prowadzi do sformułowania przewidywań, które mogą zostać przetestowane na drodze eksperymentalnej. Do tekstu..
Ten cud, to nasza największa szansa
Jan Res (15-03-2011)
W kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce hostia przemieniła się na początku 2009 r. w Tkankę Serca Pana Jezusa. Ten fakt, po przeprowadzeniu dokładnych badań, potwierdzili naukowo wybitni Profesorowie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: Pani prof. dr hab. Maria Elżbieta Sobaniec-Łotowska i Pan prof. dr hab. Stanisław Sulkowski. Do tekstu..
Otwarty list do Harveya Weinsteina
Daniel Greenfield (14-03-2011)
W dniu jutrzejszym (we wtorek 15 marca), po raz pierwszy w historii świata, w budynku ONZ odbędzie się promocja filmu. Czy zadecydował o tym niezwykły artyzm, czy niezwykła wymowa tego filmu? Czy fakt, że ta promocja ma miejsce w Tygodniu Izraelskiego Apartheidu, czyli Światowym Tygodniu Nienawiści do Izraela, ma tu jakiś związek, czy też jest to czysty przypadek? Amerykański publicysta Daniel Greenfield napisał list otwarty do producenta filmu promowanego przez samą Organizację Narodów (osobliwie) Zjednoczonych. Do tekstu..
Uczeń z fundamentem chrześcijańskim
Mariusz Agnosiewicz (14-03-2011)
Wizja szkoły: "Każdy absolwent naszej szkoły potrafi znaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości mając za fundament niezawodne wartości chrześcijańskie". W szkole tej uczą się i pracują również osoby, które za fundament mają inne systemy wartości: buddyjski, laicki humanizm - które to systemy nie są tożsame z chrześcijańskim, a w niektórych punktach są z nim sprzeczne. Wiemy, że sytuacja ta powoduje realne problemy i spięcia w funkcjonowaniu placówki. Do tekstu..
Rekolekcje dla niewierzących na Facebooku
Mariusz Agnosiewicz (14-03-2011)
Racjonalista.pl zdecydował się objąć patronat medialny nad imprezą jezuitów polskich z Włoch i Danii - Prawdopodobnie Pierwsze Rekolekcje dla Niewierzących (na Facebooku). Niechybnie jest to kolejny spisek jezuicki będący wyrafinowaną formą prozelityzmu! - pomyślicie zapewne. Mieliśmy początkowo te same obawy. Dlaczego zmieniliśmy zdanie? Do tekstu..
Światy, w których żyjemy
Andrzej Koraszewski (13-03-2011)
Jaka będzie końcowa liczba ofiar trzęsienia ziemi w Japonii? Koszmar zniszczonych miast i wsi, dramat tych, którzy zginęli i tych, którzy nadal są zagrożeni. Katastrofa elektrowni atomowych byłaby dramatyczna sama w sobie, tu jest zaledwie dodatkiem do wszystkiego innego. W dotychczasowej historii katastrof elektrowni atomowych prawdopodobnie jesteśmy świadkami najlepiej zorganizowanej akcji minimalizowania skutków katastrofy i najrzetelniejszej działalności informacyjnej rządu. Do tekstu..
Bóg i kataklizm
Anthony C Grayling (13-03-2011)
Ze smutkiem myślę o tych setkach tysięcy ludzi, którzy w straszny sposób stracili życie lub zostali dotknięci wielkim trzęsieniem ziemi w Japonii i następującym po nim tsunami, na czarno zaznaczając rok 2011, przychodząc tuż po trzęsieniu ziemi, które uderzyło w Christchurch w Nowej Zelandii. Te wydarzenia są niemal z pewnością powiązane tektonicznie, przypominając nam o olbrzymich siłach natury, które są normalne dla samej planety, ale nieprzychylne życiu ludzkiemu, szczególnie jeśli znajduje się ono niebezpiecznie blisko zygzakowatych pęknięć w skorupie ziemskiej. Do tekstu..
Ewolucjonizm jako "poprawny politycznie pogląd"
Jakub Kania (13-03-2011)
19 marca Domu Narodowym w Cieszynie ma odbyć się konferencja "Bóg nie istnieje?", której organizatorami są parafia ewangelicko-augsburska w Dzięgielowie oraz Dom Narodowy, a partnerem Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne. Z zapowiedzi dowiadujemy się, że teoria ewolucji jest niczym więcej jak "poprawnym politycznie poglądem". Nie zgadzamy się na to, aby instytucja publiczna firmowała antynaukę! Do tekstu..
Nie będzie rektor pluł nam w twarz
Mariusz Agnosiewicz (12-03-2011)
Polska nauka może być z siebie dumna. Prawdopodobnie uda jej się wyżebrać od papieża Benedykta XVI łaskawe przyjęcie "Lauru Akademickiego" - wyróżnienia akademickiego przyznawanego z urzędu każdemu papieżowi. Wprawdzie papież pewnie nie pofatyguje się, aby odebrać ów "laur", bo to nie papież powinien pielgrzymować do Nauki, lecz Nauka do papieża, zatem nasi rektorzy nabożnie powiozą ową błyskotkę do Watykanu. Do tekstu..
Konstytucyjni ateiści
Andrzej Koraszewski (11-03-2011)
Nasza tradycja wywodzi się od zmarłego z górą pół tysiąclecia temu Jana Ostroroga, który mówił: "Tylko postrzyżonym czubkiem różni się duchowny od świeckiego [...] Wrzeszczy, ba ryczy na kazalnicy, bo nikt mu się nie sprzeciwi. Uczeni mężowie, panowie zamożni, nawet niższego stanu ludzie, nie lada jak oświeceni, z boleścią serca przysłuchują się bredniom tych, co naukę wiary udzielać mają...(Uwagi o naprawie Rzeczpospolitej) Do tekstu..
Motłoch a tłum w „Psychologii tłumu” Le Bona
Agata Sochaczewska (11-03-2011)
Statystyka wykazuje, dowodzi Le Bon, że "najwięksi burzyciele porządku społecznego - anarchiści - pochodzą często spośród najzdolniejszych uczniów"; nie ma też Le Bon wątpliwości, że wiele utalentowanych osób schodzi przez oświatę na "najrozmaitsze rozdroża" z wielką szkodą dla "rozwoju cywilizacji swego narodu". Skłania się także do opinii, że oświata i szerząca się umiejętność czytania są odpowiedzialne za rosnąca liczbę przestępstw. Do tekstu..
Dlaczego Jezus Chrystus nie może zostać królem Polski?
Adrian Zwoliński (11-03-2011)
Wobec nadaktywności polskiego Ruchu na rzecz Intronizacji Chrystusa Króla, uczeni w piśmie wysunęli następującą obiekcję: "Jezus Chrystus nie może zostać królem Polski, gdyż zgodnie z polskim prawem żadna osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu nie może pełnić funkcji publicznych". Pochylmy się nad tym problemem. Do tekstu..
Reality show po pakistańsku (10-03-2011)
W telewizji pakistańskiej odbył się medialny sąd nad znaną pakistańską aktorką Veeną Malik, która ośmieliła się pojechać do Indii i wystąpić w tamtejszym Reality Show z udziałem celebrytów. Broniąc się przed atakami prezentera programu i zaproszonego mułły powiedziała: "Pakistan jest niesławny z wielu innych powodów niż Veena Malik; dlaczego atakujecie mnie? Ponieważ Veena Malik jest kobietą ... łatwym celem?" Do tekstu..
Homeopatia - moje prywatne zwycięstwo
Andrzej Gregosiewicz (10-03-2011)
Ostatnio w homeopatycznej fabryce Dagomed produkuje się tylko 18 rodzajów granulek, a jeszcze niedawno było ich 50. Przypomnę tylko, że wszystkie 50 "odkrył" jeden człowiek (sic!) - były prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego. Muszę także wspomnieć, że Pani psycholog-prezes zajmuje się dodatkowo dystrybucją "unikalnej" maści z sadła świstaka. Oby to nie był ten świstak, który od wielu lat zawija wszystko w sreberka. Tego zwierzątka byłoby mi autentycznie szkoda. Do tekstu..
Ataków Ciemnogrodu w Polsce ciąg dalszy
Radosław S. Czarnecki (10-03-2011)
Coraz dalej idące żądania nie są wyrazem wiary i przekonań polsko-katolickich purytanów. One są egzemplifikacją mocno stojącej na nogach postępującej klerykalizacji życia publicznego w naszym kraju, powiązań instytucji religijnej z administracją różnych szczebli (formalnych i nieformalnych), a nade wszystko to przejaw fundamentalistycznego mesjanizmu i zacietrzewienia owych, współczesnych, polskich krzyżowców. Do tekstu..
Fioletowy bratek - symbol wolnomyślicielstwa
Annie Laurie Gaylor (09-03-2011)
Z boroszury American Secular Union z XIX w.: "Istnieje potrzeba symbolu, który wyrażał będzie, już za pierwszym spojrzeniem, bez zawiłych detali, podstawową zasadę wolności myśli na który wszyscy Liberałowie wszelkich szkół się zgadzają. Ta potrzeba wydaje się być spełnioną u Wolnomyślicieli Francji, Belgii, Hiszpanii i Szwecji, którzy to przyjęli bratka za swój znak" Do tekstu..
Mimikra: podła kukułka
Jerry Coyne (09-03-2011)
Może szympansy i inne naczelne wykazują rudymentarne formy moralności, ale jasne jest, że natura na ogół jest dość bezduszna - jak można się było spodziewać, biorąc pod uwagę charakter doboru naturalnego. Niemniej, kto nie czuł potrzeby potępienia geparda, który powala na filmie śliczną, młodą gazelę Thomsona? Podczas wykładu moich studentów zasmucił i przeraził inny z podłych cudów natury, kukułka - a szczególnie kukułka zwyczajna (Cuculus canorus). Do tekstu..
"Religia rocka" czyli złowrogie szpony iluminatów i masonów
Agnieszka Pawłowska (08-03-2011)
To, że artyści inspirują się przeróżnymi dziwnymi ruchami religijnymi czy okultyzmem pisząc piosenki, nie stanowi dla nas tajemnicy. Hawryszczuk - teolog i kompozytor - jest przekonany jednak, że odkrywa przed czytelnikiem jakąś wiedzę tajemną i pomaga mu otworzyć oczy na zło, jakie go otacza, a za jakie odpowiadają iluminaci i masoneria. Do tekstu..
Dzięki bogu!
Andrzej Dymkowski (08-03-2011)
Będzie o mojej żonie. Jest ona w zasadzie istotą idealną. I piszę tak nie dlatego, że zerka ukradkiem na to co wklepuję z mozołem na klawiaturze. Jest bowiem piękna, kochana i po kilkunastu latach nadal nie wyobrażam sobie bez niej życia. Wszechmogący jednak trochę się nie postarał i wzrok jej stale się pogarszał. Do tekstu..
Essential Killing - śmierć za śmierć
Elżbieta Binswanger-Stefańska (08-03-2011)
Film Jerzego Skolimowskiego był wydarzeniem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Wenecja 2010. Zrobił ogromne wrażenie na festiwalowej publiczności i jury, został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą CinemAvvenire, odtwórca głównej roli Vincent Gallo - trudno o lepszego Mohammeda - dostał Puchar Volpi, chwalona była też niewielka, ale znacząca rola żony leśniczego zagrana przez Emmanuelle Seigner. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mal del Plata w Argentynie w listopadzie 2010 film zdobył główną nagrodę, Astor de Oro a Vincent Gallo nagrodę dla najlepszego aktora. Do tekstu..
Granice ludzkiej wytrzymałości
Marcin Punpur (07-03-2011)
"Wydaje nam się, że wiemy co potrafi nasze ciało. Okazuje się jednak, że w ekstremalnych warunkach stać nas na dużo więcej. Ta złożona maszyneria ma za sobą miliony lat ewolucji, a jej działanie w dużej mierze pozostaje zagadką". Tak zaczyna się znakomita seria na Discovery Science pod tytułem Human body: Ultimate machine, prezentująca w kilku odcinkach możliwości i potencjał ludzkiego ciała. Ten fascynujący dokument dowodzi, że ludzki organizm jest w stanie znieść o wiele więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Do tekstu..
Islam i nauka: zastraszony fizyk muzułmański odwołuje wykład o ewolucji
Jerry Coyne (07-03-2011)
Ze wszystkich języków, na które chciałem, by przetłumaczono moją Ewolucja jest faktem, najważniejszy był dla mnie arabski. Chociaż ewolucja formalnie jest nauczana w części świata arabskiego, nie ma - o ile wiem - żadnej książki po arabsku wykładającej wszystkie dowody na ewolucję. Spotkałem jednak mnóstwo problemów z takim tłumaczeniem, głównie dlatego, że nie chciał jej dotknąć żaden arabski wydawca, nawet w krajach takich jak Kuwejt. Do tekstu..
Islam w nowym arabskim świecie 
Andrzej Koraszewski (06-03-2011)
Leo Igwe, sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, napisał krótki tekst, w którym wyraża nadzieję, że obecna rewolucja w krajach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu przyniesie tym krajom sekularyzację, a nie dalszą islamizację. Autor przypomina, że protesty przynajmniej początkowo, nie miały nic wspólnego z islamem, ani z Izraelem, ani z Zachodem, że były jednoznacznym buntem przeciw rodzimym dyktaturom, korupcji, bezrobociu, policyjnemu terrorowi. Do tekstu..
Grzyby nafaszerowane jadem skorpiona walczą z malarią
Ed Yong (06-03-2011)
Poznajcie naszą najnowszą potencjalną broń przeciwko malarii - grzyby nafaszerowane substancjami chemicznymi znalezionymi w jadzie skorpiona. Metarhizium anisopliae - to pasożytnicze grzyby zarażające wiele rodzajów owadów, łącznie z komarami roznoszącymi malarię. Ich zarodniki kiełkują po kontakcie z ciałami owadów, grzyby atakują je i powoli zabijają. Weiguo Fanga z University of Maryland zmodyfikował je tak, aby obierały za cel malarię czającą się wewnątrz komarów. Do tekstu..
Chrześcijańskie korzenie bolszewizmu
Mariusz Agnosiewicz (05-03-2011)
Wiele napisano o tym, że ten wyklinany przez chrześcijan reżim komunistyczny jest dzieckiem chrześcijańskim. Zaistniał w Nowym Testamencie, podbudowany następnie przez wielu ojców Kościoła, rozkwitał regularnie co pewien czas. Najbardziej bezpośrednim jego wykwitem przed formą zsekularyzowaną byli bieguni, XIX-wieczni chrześcijańscy komuniści. Nie przypadkiem też główny współczesny ideolog bolszewizmu chce walczyć o prawdziwe chrześcijaństwo. Do tekstu..
Aptekarskie sumienie
Paulina Łopatniuk (05-03-2011)
Małgorzata Prusak, farmaceutka i teolożka z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich powiedziała Naszemu Dziennikowi: "Moja odpowiedzialność wiąże się też z troską o dobro ostateczne kobiety przychodzącej do apteki." Nietrudno znaleźć skargi kobiet upokorzonych odmową sprzedaży Postinoru w kolejnych aptekach czy publicznymi (w obliczu innych klientów) deklaracjami aptekarek, iż żądane preparaty są niezgodne z ich systemem wartości. Do tekstu..
Molestowanie religijne
Ewa Bigus (05-03-2011)
Fanatycy, których opisałam mają wyższe wykształcenie (dwoje informatyków, geograf, polonista). Jak to wszystko wytłumaczyć? Ktoś, kto słyszy "głosy" jest zawsze osobą psychicznie chorą bez względu na to, czy słyszy Jezusa czy zielone ludziki. Urojenia. Arcybiskup Życiński był podobno naukowcem. Obawiam się, że to właśnie z powodu tych "światłych autorytetów" katolicy mają chaos w głowie. Do tekstu..
Kanonizacja Jana Kantego
Hugo Kołłątaj (04-03-2011)
Zbliżająca się beatyfikacja polskiego papieża skłania do przypomnienia historii kanonizacji Jana Kantego jak ją przedstawiał Hugo Kołłątaj w swojej pracy pod tytułem: "Stan oświecenia w Polsce w ostatnich latach panowania Augusta III". Jest to pouczająca historia o polskim świętym, którego beatyfikacja wymagała zakłamania się i długiego zapewniania Rzymu, że jego spuścizna teologiczna nie była jego. Do tekstu..
Kerim czyli pesymizm
Elżbieta Binswanger-Stefańska (04-03-2011)
Niektórzy spośród nas są łącznikami między obcymi sobie światami w jak najbardziej dobrym tego słowa znaczeniu, jak Sherko Fatah, pół-Niemiec, pół-Kurd. Przedstawiają nam ludzi z tamtej strony świata z imienia, twarzy, światopoglądu, a także lęków, niezrozumienia, pogubienia. Autor "Czarnego statku" w wywiadzie dla Wysokich Obcasów mówił: "Przyjeżdżają do Europy, podpatrują, wracają do Kurdystanu. Potrzebują wsparcia z zewnątrz, a to wymaga, by Europa zrozumiała, że inwazja na Irak, choć problematyczna, ma jednak zbawienne znaczenie dla Kurdów. I że nie da się cofnąć czasu." Do tekstu..
Racjonalizm, empatia i prawa człowieka
Andrzej Koraszewski (03-03-2011)
Amnesty International i Human Rights Watch, założone zostały przez ludzi będących najdalej od głębokich religijnych czy ideologicznych przekonań i obydwie porwane zostały przez ludzi, dla których współczucie oznacza ślepe angażowanie się po jednej stronie konfliktu. Założyciele tych dwóch organizacji praktycznie pokazywali, że racjonalizm i humanizm nie tylko nie są w sprzeczności, ale to właśnie racjonalistyczne przywiązanie do bezstronnego badania faktów nadaje szczególną jakość humanizmowi. Do tekstu..
Męczeństwo i polityka
Radosław S. Czarnecki (03-03-2011)
Na kanwie ekstazy jaka opanowała polskie media w kontekście zbliżającej się beatyfikacji (1.05.2011) Jana Pawła II w Rzymie, zachwytów komentatorów, kolejnemu wybuchowi irracjonalizmu polskich egzegetów watykańskiej machiny biurokratycznej i czołobitności elit kraju wobec decyzji Benedykta XVI warto jest przypomnieć pokrótce niektóre tylko mechanizmy kierujące wynoszeniem ludzi na ołtarze w Kościele katolickim. Do tekstu..
Podstępnie zagmatwany unik Alistera McGratha
PZ Myers (02-03-2011)
McGrath powraca próbując za wszelką cenę obalić ateizm. Tym razem próbuje zadać kłam twierdzeniu, że wiara jest ślepa. Otóż według niego nie jest! Zaczyna od mieszania pojęć wiary, przekonania, moralności oraz nauki tak długo, aż otrzymuje piękny gulasz niespójności, aby w końcu posłużyć się kilkoma luźnymi kawałkami z tej skądinąd zapętlonej gmatwaniny i nazywa to potwierdzeniem swych przesądów. Do tekstu..
Strzelanie do własnej ludności
Abdulateef Al-Mulhim (02-03-2011)
Irackie lotnictwo wojskowe było znacznie skuteczniejsze w walkach z iracką ludnością, niż z wrogami zewnętrznymi. Irackie samoloty wsławiły się zrzucając na kurdyjskie wioski bomby chemiczne, a irackie helikoptery były bardzo skuteczne w walkach przeciw ludności w miastach na południu kraju. Wielu Arabów sądziło, że sytuacja w Iraku była szczególna i że to nigdzie nie może się powtórzyć. Byli w błędzie. Rząd Libii użył lotnictwa wojskowego przeciw swojej ludności. Do tekstu..
Jezus i Mo
Mohammed Jones (01-03-2011)
Pozwolą Państwo, że przedstawię, chociaż, nie wiem czy trzeba. Ktokolwiek oglądał cokolwiek musiał się z tym komiksem spotkać (chociażby w moim ostatnim artykule.) Właśnie ukazał się (piąty już) zbiór rysunków Mohammeda Jonesa pod pięknym tytułem Born Again. Nie mam jeszcze tej książki, ale zapewniam Państwa, że nie potrafię napisać z niej recenzji. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365