Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.314 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"Humanizm - to wiara we własne siły, to wiara w skuteczność opartego na nauce zbiorowego działania ludzkiego".
Przegląd wyników wyszukiwania

Za wschodnią granicą II
Krzysztof Sykta (31-08-2014)
Ostatnie wydarzenia i komentarze po raz kolejny powinny zwrócić więc naszą uwagę na jedną rzecz: wojenną propagandę. Na wojnie nie należy wierzyć żadnej ze stron, a później, jak wiadomo, historię piszą już zwycięzcy. Patrząc na konflikt zbrojny najlepiej czytać relacje obydwu stron i szukać prawdy gdzieś po środku. Po drugie: obraz więcej znaczy niż tekst, choć relacje medialne też bywają manipulowane... Do tekstu..
Skandalista de Sade
Marcin Śrama (31-08-2014)
"W Vincennes żył straszliwy szaleniec, jadowity de Sade, piszący w nadziei zepsucia czasów przyszłych" tak XIX-wieczny francuski historyk Jules Michelet rozpoczął opis życia i działalności Donatiena Alphonse'a Francoise'a de Sade. Markiz urodził się 2 czerwca 1740. Za młodu został wysłany do swego stryja - Jacquesa Francois'e Paul'a Aldouse'a - biskupa i libertyna mieszkającego na zamku Sumane, będącego pierwowzorem zamku Silling, siedziby czwórki arystokratów, bohaterów "120 dni Sodomy". Stryj, będący przyjacielem Woltera i propagatorem idei oświecenia wpoił Donatienowi zamiłowanie do literatury. Do tekstu..
(Cyber)Terroryzm w Polsce
Tomasz Mróz (28-08-2014)
Zachodnie państwa będące sojusznikiem USA stały się atrakcyjnym celem dla organizacji Al-Kaida. Jednak ta siatka terrorystyczna zapomina o innych partnerach Stanów Zjednoczonych, szczególnie z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej, które są pomijane jako cel ataków terrorystycznych. W tym szczęśliwym gronie państw jest również Polska. Na tle zachodnich krajów, Polska jawi się jako kraj wręcz nietknięty aktami terroru, mimo, iż jest sojusznikiem USA i aktywnym uczestnikiem wojny w Iraku i Afganistanie. Do tekstu..
Za wschodnią granicą
Krzysztof Sykta (26-08-2014)
W ramach nowej taktyki siły ukraińskie postanowiły rozbić państewko separatystów na dwie części i omal się to im udało. Omal, bo ofensywa ugrzęzła w kluczowym punkcie i dwie nacierające fale wojsk nie zdołały połączyć się z sobą i po raz kolejny wojska, które bez należytej osłony poszły za daleko znalazły się w kotłach otoczone ze wszystkich stron. W międzyczasie Putin urządził spektakl z "białym konwojem", który przemierzał stepy i knieje, zmierzając spod Moskwy do Donbasu, a pod plandekami świeciło pustkami. I kiedy cały świat wpatrywał się w ten biały konwój, w okolicach morza Azowskiego ruszyły zagony pancerne "separatystów" rozbijając w pył południowy odcinek frontu i kierując się na Mariupol. Do tekstu..
Grupa Laokoona
Ziemowit Ciuraj (24-08-2014)
Sztuka programowania to domena na wskroś ezoteryczna. Posiada swoje stopnie wtajemniczeń, poczynając od nowicjusza, który dokonuje inicjacji kompilując swój pierwszy testowy program i po raz pierwszy widząc na ekranie napis "Hello World!" przeżywa mistyczne niemal uniesienie, przez pierwsze modyfikacje cudzego kodu i wyłączenie ograniczeń wersji bezpłatnej. Potem adept przechodzi etap programowania modularnego aby wreszcie dostąpić chwały uruchomienia pierwszego programu wykorzystującego obiekty. Ale mało kto wie, nawet w gronie tych, którzy posiedli arkana sztuki programowania równoległego, że najwyższym na tej drodze stopniem biegłości jest Do tekstu..
Bizantyjsko-słowiańskie dzieje Polski: o czym milczą łacińskie kroniki
Mariusz Agnosiewicz (20-08-2014)
W początkach państwa polskiego najbardziej kulturotwórczą i fundamentalną rolę odegrało nie chrześcijaństwo łacińskie, które najmocniej w Polsce promowali Niemcy za pomocą mieczy, lecz chrześcijaństwo słowiańskie, które przyszło z Bizancjum i zamiast destrukcji starej kultury, promowało syntezę. Nie jest prawdą, że w okresie tzw. reakcji pogańskiej Polska upadła i pogrążyła się w anarchii. Pierwsze państwo słowiańskie w Polsce upadło dopiero pół wieku później, kiedy zaczęto prześladować chrześcijaństwo słowiańskie jako herezję. Najwybitniejszymi władcami z tego okresu byli Mieszko II, Bela I oraz Bolesław II Śmiały - w pierwszym okresie panowania. Jakie dziedzictwo zostało z tego okresu? Do tekstu..
Administracja publiczna jako bariera rozwojowa Polski
Szymon Chojnowski (20-08-2014)
Odwołując się do metafor medycznych, nieefektywna administracja jest niczym rak wszechobecny w "systemie immunologicznym kraju"; a jak wiadomo rak może występować w różnych stadiach, od stanu uśpionego po złośliwy, który niszczy zdrowy organizm. Niesprawna administracja może być taka jak rak w zaawansowanym stadium, niszczący zdrowe tkanki (w tym przypadku społeczne). Do tekstu..
Asertywność
Jerzy Drewnowski (16-08-2014)
Przymiotnik "asertywny" pochodzi od czasownika assero = twierdzę lub twierdzę stanowczo, żądam. Dlatego też przymiotnik assertivus tłumaczymy zwykle na "twierdzący niewzruszenie", "żądający" lub "domagający się czegoś". Cóż znaczy ów imiesłów "twierdzący stanowczo", użyty przymiotnikowo - w sensie czyjejś trwalej cechy czy swoistości, nie zaś czynienia czegoś w danej sprawie? Nie - na przykład - w samoobronie lub w obronie drugich? Otóż znaczy on przede wszystkim, iż ktoś ma szczególną predylekcję do tego, by twierdzić o czymś stanowczo lub żądać, nie zaś na przykład szczególną skłonność do tego, by przypuszczać, sugerować, stawiać problem, proponować, prosić, łagodnie prowokować do myślenia. Do tekstu..
Ku odbudowie
Waldemar Bartosik (13-08-2014)
Odwiecznym złem tego świata jest pieniądz odsetkowy o nadmiernie rozbudowanej funkcji tazauryzacyjnej i stworzona na jego bazie piramida molochów finansowych, z prywatną emisją i rezerwą częściową, ostatnio zaś z dynamicznie pączkującymi instrumentami pochodnymi. Odkąd jednak pieniądz, na kolejnych etapach historycznych (1933, 1944, 1971) pozbawiany był standardu złota, zło narastało w tempie wykładniczym. To sprawiło, że implikacją splotu w/w okoliczności stał się pieniądz fiducjarny, oparty o zaufanie - i nic więcej - do emitenta. Żadna realna wartość za nim nie stała, nic nie stabilizowało jego siły nabywczej. Nastała szaleńcza era druku pieniądza, ekonomia zaś, ze sfery realnej (przemysł, handel, usługi) przeniosła się do spekulacji, czyniąc świat czymś na kształt i podobieństwo kasyna, prowadzącego do nieuchronnego bankructwa. Do tekstu..
Polskie górnictwo: od czasów przedhistorycznych do lat 70. XX w.
Kazimierz Nowak (09-08-2014)
Pewnie niewiele osób dziś wie, że Fidel Castro został Honorowym Górnikiem PRL. W przeszłości Polska była awangardą światowego górnictwa. W 1968 uruchomiono w Katowicach pierwszą zautomatyzowaną i doświadczalną kopalnię Jan. Był to sukces polskiej myśli technicznej. Była to wówczas najnowocześniejsza kopalnia w całej Europie i to właśnie ją odwiedził w roku 1972 towarzysz Fidel. Po przewrocie kopalnia rychło została zamknięta. Górnictwo surowców energetycznych jest nie tylko fundamentem niepodległości ekonomicznej państwa, ale i górnicy od wieków byli tej niepodległości zaczynem najsolidniejszym. To górnicy zablokowali zniszczenie kopalń przez wypieranych hitlerowców i przygotowali wznowienie produkcji jeszcze nim wyłoniła się Polska Ludowa, która później przejęła te kopalnie. W pierwszym okresie odbudowy powojennej węgiel stanowił jedyne źródło dopływu dewiz potrzebnych na zakup maszyn i urządzeń dla odbudowującego się przemysłu, a także na zakup żywności. Do tekstu..
Dlaczego filozofii nigdy nie będzie w polskich szkołach?
Piotr Pietrzkiewicz (08-08-2014)
W mniemaniu potocznym pojęcie filozofii jest dzisiaj obciążone raczej wyłącznie negatywnymi skojarzeniami. A więc, filozof to ktoś, kto buja w obłokach, jest nieżyciowy, jest niekompetentny w porównaniu ze specjalistami z innych dziedzin, rozważa problemy nierozstrzygalne i praktycznie bezużyteczne, bierze niekiedy na siebie rolę, którą dobrze wypełniają religie (wzgl. teologie); filozof to także ktoś, kto niepotrzebnie się wymądrza i mówi niezrozumiałymi słowami, czy wreszcie ktoś, kto symulując dążenie do prawdy w rzeczywistości służy jakiejś ideologii lub grupie ludzi. Do tekstu..
Byron - piewca wolności
Marcin Śrama (07-08-2014)
Jednym z bardziej interesujących dzieł Byrona jest tragedia historyczna pod tytułem "Marino Faliero" opisująca życie XIV- wiecznego weneckiego doży, który próbował zorganizować w rządzonym przez siebie mieście zbrojny przewrót mający na celu odebranie rzeczywistej władzy przedstawicielom arystokratycznej oligarchii i poprawić los uboższych warstw społecznych. Do tekstu..
Święto Ofiarowania - najważniejsze święto islamu
Michał Christian (04-08-2014)
Święto Ofiarowania to najważniejsze święto muzułmańskie. Abraham (Ibrahim) według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka. Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa rytualnie w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Mięso dzieli się tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. By uniknąć zamieszania, w Mekce pielgrzymi wnoszą opłatę, a wynajęci rzeźnicy dokonują ofiary za nich. Tego dnia wspólnie odwiedza się meczet, recytuje Koran i rozdziela prezenty. W czasie święta wielu muzułmanów składa też datki pieniężne przeznaczone na pomoc biednym i fundacje charytatywne. Do tekstu..
A Fair Fairy Tale - początki procesu twórczego z perspektywy kompozytora
Adrian Robak (04-08-2014)
Odbiór muzyki - jak powszechnie się uznaje - jest prywatnym odczuciem i daleko subiektywnym doświadczeniem. Jednak "przełożenie" muzyki na wielką ilość podobnych odczuć i doświadczeń spowodowało, że podjęto się opisania zjawisk muzycznych słowami. Stąd też próba szeregowania muzyki kluczem historycznym, znaczeniowym, formalny czy strukturalnym. W zasadzie istnieje możliwość podziału tej sztuki przez pryzmat dowolnego aspektu kulturowego, w którym muzyka występuje. Widoczne są związki muzyki np. z poezją, matematyką, psychologia, biologią czy informatyką. Nie sposób zapomnieć, że, jak każda sztuka piękna - muzyka posiada pewien kod zapisu, pewnego rodzaju wyspecjalizowany rodzaj przekazu. Są nimi obecnie m.in. zapis nutowy, zapis tabulaturowy, zapis graficzny czy protokół komputerowy MIDI. Do tekstu..
Niewolnictwo naszych czasów
Lew Tołstoj (01-08-2014)
Tragarze pracujący trzydzieści siedem godzin. Obojętność społeczeństwa na zagładę ludzi. Usprawiedliwienie istniejącego systemu za pomocą nauki. Założenie nauki ekonomicznej, iż wszyscy rolnicy muszą wejść w system fabryczny. Dlaczego uczeni ekonomiści głoszą nieprawdę? Bankructwo ideału socjalistycznego. Kultura czy wolność? Niewolnictwo istnieje wśród nas. Czym jest niewolnictwo? Prawa dotyczące podatków, ziemi i własności. Prawa - przyczyna niewolnictwa. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365