Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
129.619.997 wizyt
Ponad 1046 autorów napisało dla nas 7158 tekstów. Zajęłyby one 28146 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 631 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Powiedzieli im, że w kapitalizmie pierwszy milion trzeba ukraść, więc każdy zabrał się do roboty jak umiał."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ewolucja krzywej Laffera (13-12-2016)
Autor: S. Cichocki, R. Kokoszczyński
Źrodło: Ekonomia. Rynek, gospodarka, społeczeństwo Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Historię krzywej Laffera zaczyna się zwykle od apokryficznego, zdaniem niektórych, spotkania w waszyngtońskiej restauracji, kiedy to Laffer podobno narysował swoją słynną krzywą na restauracyjnej serwetce, by zilustrować tezę, że zmiany w stawkach opodatkowania mogą wpływać na wielkość dochodów podatkowych zarówno w kierunku ich zwiększenia, jak i zmniejszenia".
Do tekstu..
Paradoks Solowa (13-12-2016)
Autor: Łukasz Arendt
Źrodło: Gospodarka Narodowa Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że ogłoszono początek rewolucji informacyjnej, która miała doprowadzić do znacznych zmian gospodarczych i społecznych. Rewolucja informacyjna miała wpłynąć na przyspieszenie postępu technicznego, a w rezultacie - wzrost produktywności. Tymczasem początek lat 70. XX wieku przyniósł w USA spowolnienie tempa wzrostu produktywności, co doprowadziło do pojawienia się hipotez o negatywnym wpływie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych na produktywność. Dało to początek nowemu kierunkowi badań, który od nazwiska Roberta Solowa nazwano "paradoksem Solowa".
Do tekstu..
Garderoba polskich elegantek w XVIII wieku (02-11-2016)
Autor: Monika Prus
Źrodło: BTH Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Asortyment rynku odzieżowego obfitował w bogactwo krojów i nazw sukien. Modne elegantki miały do wyboru trzy podstawowe wersje ubioru. Pierwsza to dwuczęściowe kombinacje, ze stanika, żakietu albo kamizelki skomponowanej ze spódnicą. Kolejny wariant to suknia jednoczęściowa, która nie była odcinana w linii stanu i zamknięta z przodu. Ostatnia opcja to także suknia jednoczęściowa, ale otwarta, z rozcięciem z przodu spódnicy w kształcie odwróconego "V". Suknię tę noszono ze spodnią z tej samej bądź innej tkaniny".
Do tekstu..
Transformacja arystokracji rzymskiej na terenach galijskich (02-11-2016)
Autor: Katarzyna Grabowska
Źrodło: BTH Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Jak postrzegano, z punktu widzenia arystokracji galorzymskiej, wydarzenia w Imperium sprzed 476 roku? Niejednokrotnie nobilowie oddawali się pod zwierzchnictwo królów barbarzyńskich. Oczywiście, na tej podstawie nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie przejęli się klęską Rzymu, bo kto tak naprawdę mógł im zagwarantować utrzymanie dotychczasowych tytułów i stanowisk? Konstantynopol leżał daleko, a miejscowi królowie nie musieli już obawiać się odwetu ze strony Cesarza Wschodu".
Do tekstu..
Podziały w Kościele mormońskim... (02-11-2016)
Autor: Artur Wójtowicz
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest niewątpliwie jedną z prężniej działających organizacji religijnych w dzisiejszym świecie. Niedostateczna wydaje się jednak świadomość zróżnicowania dogmatycznego i organizacyjnego wspólnot, które wyrosły na gruncie organizacji, którą 6 kwietnia 1830 r. powołał Joseph Smith Jr. Artykuł stanowi próbę rekonstrukcji historycznych podziałów w łonie mormonizmu z uwzględnieniem ich wpływu na stan obecny tego nurtu religijnego".
Do tekstu..
Nienawiść - ważna zmienna życia publicznego (02-11-2016)
Autor: Joanna Mysona Byrska
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Kłopoty ekonomiczne, nadmiernie wygórowane ambicje, pojawiające się nierówności i wykluczenia z powodu niespełniania czysto finansowych kryteriów w świecie pełnym przecież demokratycznej równości oraz rozczarowanie otaczającą rzeczywistością wydają się być głównymi przyczynami szerzących się współcześnie przejawów nienawiści oraz postaw pełnych gniewu i wrogości do świata oraz do drugiego człowieka".
Do tekstu..
Więcej już raczej nie wyciągniemy (18-10-2016)
Autor: Radosław Piekarz
Źrodło: Jagiellonski24 Zgłosił/a: gorky105
Pierwsze półrocze 2016 roku przyniosło wzrost wpływów podatkowych aż o 8 miliardów złotych w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Rząd zapowiada dalszy wzrost ściągalności podatków - w 2017 roku ma on osiągnąć prawie 9%. Ale choć w polskich podatkach dzieje się ostatnio dużo, głównie w wymiarze personalnym za sprawą dymisji ministra Pawła Szałamachy, szanse na realizację takiego celu są niewielkie.
Do tekstu..
Kolonialna „logika” obronna (18-10-2016)
Autor: Kamil Wons
Źrodło: Jagiellonski24 Zgłosił/a: gorky105
PZL Świdnik? Dla Włochów kupno zakładu było świetnym interesem. Najważniejsze, że przejmując "Świdnik" zneutralizowali konkurencję oraz uzyskali dostęp do jego zaplecza przemysłowego i inżynieryjnego. PZL Mielec? Od 2007 r. to już Sikorsky Aircraft. A Amerykanie znani są na świecie ze swojej restrykcyjnej polityki eksportowej. Ich ulubioną metodą prowadzenia biznesu jest sprzedaż gotowych produktów bez licencji i kodów źródłowych. Czy oferta Francuzów była bez skazy? Oczywiście, że nie. Ale dawała przynajmniej perspektywy na prowadzenie podmiotowej polityki przemysłowej za pośrednictwem prawdziwie polskich zakładów, gdzie właścicielem miał być Skarb Państwa.
Do tekstu..
Odsłonięcie ławki Banacha i Nikodyma (15-10-2016)
Źrodło: Liczby nie kłamią Zgłosił/a: Krzysiek Maciaszek
W piątek, 14 października 2016 odbyła się uroczystość odsłonięcia ławki z figurami Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Data jest nieprzypadkowa, bo choć nie znamy dokładnego dnia, to właśnie w 1916 roku - a więc sto lat temu - późnym latem albo już nawet jesienią miała miejsce najsławniejsza matematyczna dyskusja, jaką przeżyły krakowskie Planty.
Do tekstu..
Astana – czyli stolica (15-10-2016)
Autor: Wojciech Wojtowicz
Źrodło: Urbnews.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Nowoczesne wieżowce wyrastają pośród pól. Historyczna zabudowa znika pod kreskami geometrycznie wyznaczanych ulic. Astana jest jedną z najbardziej charakterystycznych stolic".
Do tekstu..
W wirze japońskich dźwięków (15-10-2016)
Autor: Katarzyna Gudyka
Źrodło: Japonia-Online Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W Japonii rynek muzyczny zdominowany jest przez rodzimych wykonawców, a zachodnim jest bardzo trudno na nim się przebić".
Do tekstu..
Motywy zażywania nowych substancji psychoaktywnych (03-10-2016)
Autor: Wiszejko-Wierzbicka i in.
Źrodło: Alcoholism and Drug Addiction Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W procesie analizy jakościowej forów internetowych wyróżniliśmy sześć typów użytkowników: 1) Ekspertów i naukowców, 2) Doświadczeniowców, 3) Kamikadze, 4) Nowicjuszy, 5) Supermenów i 6) "Empatycznych" imprezowiczów. W ramach każdej z grup NSP (stymulantów, psychodelików, syntetycznych kannabinoidów) dominuje inny typ użytkowników".
Do tekstu..
Śladami Donalda Trumpa (26-09-2016)
Autor: Eliza Sarnacka-Mahoney
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Wywiad z Alexandrem Zaitchikiem, amerykańskim dziennikarzem i publicystą. Jego najnowsza książka pt. "The Gilded Rage: A Wild Ride Through Donald Trump's America" ("Złota Furia. Szalona podróż przez Amerykę Donalda Trumpa") rozprawia się z mitami na temat elektoratu republikańskiego kandydata na prezydenta, wytykając przy okazji słabości współczesnych amerykańskich mediów.
Do tekstu..
Kraje EŚW wobec ekspansji chińskiej (21-09-2016)
Autor: Rafał Koszek
Źrodło: Prace KGP PTG Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Główną cechą wymiany handlowej pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami jest znacząca asymetria - import towarów do krajów europejskich zdecydowanie przewyższa eksport produktów do azjatyckiego partnera".
Do tekstu..
Sytuacja gospodarcza w EŚW (17-09-2016)
Autor: Praca zbiorowa
Źrodło: NBP Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Rosnący udział krajów EŚW w światowym eksporcie można w znacznej mierze przypisać ekspansji międzynarodowych korporacji, które włączały kraje EŚW w swoje sieci produkcyjne. Proces ten przyczynił się do zmiany w strukturze geograficznej i produktowej eksportu, rozbudowy potencjału produkcyjnego oraz wzrostu konkurencyjności produkcji".
Do tekstu..
"Bankopad" na Ukrainie (14-09-2016)
Autor: Michał Kozak
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Katastrofa ukraińskiego systemu bankowego to wina nie tylko samych banków, ale również tego że pozostaje on polem walki polityków o wpływy gospodarcze".
Do tekstu..
Kościół pozwolił wypisać się ze wspólnoty przez internet (13-09-2016)
Autor: Wprost
Źrodło: Wprost Zgłosił/a: Jacholek
W Norwegii masowa apostazja - tylko w cztery dni, korzystając z tego rozwiązania internetowego, z kościoła wypisało się ponad 15 tys. osób.
Do tekstu..
To mógł być scenariusz dla Polski (10-09-2016)
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Katastrofa systemu emerytalnego w Chile.
Do tekstu..
(Nie)Etyczna Unia Europejska na Bałkanach (10-09-2016)
Autor: Mateusz Pawlak
Źrodło: Annales. Etyka w Życiu Gospodarczym Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Niniejszy artykuł skupia się na dotychczasowych działaniach jednej z najbardziej aktywnych wspólnot międzynarodowych na Półwyspie Bałkańskim - UE. Celem pracy jest wskazanie konkretnych przykładów unijnej polityki zewnętrznej wobec Bośni i Hercegowiny, które można określić mianem kontrowersyjnych. Autor spróbuje udowodnić tezę, iż nieetyczna polityka zagraniczna nie zawsze musi oznaczać grę o sumie zerowej, a w niektórych sytuacjach paradoksalnie może być najrozsądniejszym rozwiązaniem".
Do tekstu..
Dziesięciu największych oszustów XXI wieku (10-09-2016)
Autor: Jerzy Kropiwnicki
Źrodło: Annales. Etyka w Życiu Gospodarczym Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Jednym ze znaków naszych czasów są nieetyczne zachowania uczestników życia gospodarczego zaliczanych do finansowej elity świata. Powstało już kilka list, swoistych "rankingów", owych oszustów, gdzie za kryterium przyjmowano albo wysokość zawłaszczonych sum albo rozmiary strat spowodowanych w stosunku do własnej instytucji lub jej klientów".
Do tekstu..
Polskie miejsca pamięci w północnej Bośni (08-09-2016)
Autor: Paulina Wichniewicz
Źrodło: Adeptus Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Polska mniejszość narodowa znalazła się na terytorium Bośni i Hercegowiny w ramach tzw. programowej kolonizacji prowadzonej przez monarchię habsburską pod koniec XIX i na początku XX wieku. Było to spowodowane postanowieniami traktatu berlińskiego z 1878 roku, zgodnie z którym po przeszło czterystu latach panowania tureckiego, Austro-Węgry przejęły administrację nad terenami Bośni i Hercegowiny. Okupacja była prowadzona pod altruistycznym hasłem rozwiązania kwestii agrarnej oraz przebudowy systemu gospodarki pańszczyźnianej. W rzeczywistości rząd nie zamierzał zlikwidować feudalnego ustroju wsi. Zajęcie Bośni było posunięciem politycznym".
Do tekstu..
Aksjologiczna dezintegracja w UE? (08-09-2016)
Autor: Bogdan Góralczyk
Źrodło: Studia Europejskie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Co do tego, że na Węgrzech po 2010 r. narodził się system polityczny i ustrój państwa całkowicie odmienny od tego, jaki przyszedł do tego kraju z Zachodu po 1990 r. w postaci demokracji liberalnej, nie ma już żadnego sporu. Toczy się on natomiast w najlepsze, z dużymi pokładami emocji, o to, jaki to ustrój i jaki system, także pod względem swej skuteczności i efektywności".
Do tekstu..
CE Jesuit Scientists in China... (31-08-2016)
Autor: Stanislav Jože JUŽNIČ
Źrodło: Asian Studies Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The Jesuits acted as intermediate in the exchange of know-how between Europe and China. In modern Chinese eyes they were also somewhat viewed as spies, who helped European military and economic victories in the mid-19th century".
Do tekstu..
Gas pipelines to Europe by 2018 (25-08-2016)
Źrodło: TASS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Gazprom intends to completely abandon gas supplies to Europe through Ukraine after 2018 with the help of pipeline to Turkey".
Do tekstu..
Darius I stele found in southern Russia (23-08-2016)
Źrodło: TASS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Archeologists doing excavations in the area of antique town of Phanagoria in the Temryuk district of Russia's southern Krasnodar territory have discovered fragments of a marble stele carrying an inscription of the ancient Persian King Darius I".
Do tekstu..
Light-emitting glass created by Russian scientists (23-08-2016)
Źrodło: TASS Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Physicists from the University of Informational Technologies, Mechanics, and Optics (ITMO) have made an optical luminescent glass that emits visible light under ultraviolet radiation, as reported by the press service of ITMO".
Do tekstu..
Anthrax genome reveals secrets... (23-08-2016)
Autor: Kai Kupferschmidt
Źrodło: Science Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The team didn't see any evidence that Soviet engineers had tried to grow a strain that was resistant to drugs or vaccines, or that they had genetically engineered the bacteria in any way".
Do tekstu..
Europa Środkowa – wspólnota tekstów (23-08-2016)
Autor: Ilija Upalevski
Źrodło: Sprawy Narodowościowe Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Podstawowymi problemami badawczymi niniejszego artykułu będą pytania: z jakich treści, z jakiego materiału kulturowego, przez kogo i w jaki sposób pojęcie Europy Środkowej zostało społecznie skonstruowane w literaturze na przestrzeni XX wieku(?); jaki potencjał ideologiczny posiadało owo pojęcie, gdy włączało się do pola społecznego użytkowania - czyli w jaki sposób tworzył się mit wokół niego(?); oraz jak przybiegała jego transmisja/dystrybucja w zmieniających się kontekstach społeczno-politycznych regionu(?)".
Do tekstu..
Kwestia narodu bułgarskiego... (23-08-2016)
Autor: Ida Ciesielska
Źrodło: Adeptus Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Petyr Dynow osadzając indywidualne doświadczenia Zachodu w rodzimym kontekście, stworzył oryginalną, hermetyczną mitologię narodową, opartą częściowo na elementach bułgarskiej tradycji oraz na koncepcjach cieszących się wówczas dużą popularnością w świecie zachodnim. Dynow odwoływał się do kategorii rasy, ewolucji i postępu. Swym rozważaniom na temat bułgarskiej wyjątkowości próbował nadać formę naukowego dyskursu. Postawił sobie za cel przemianę mitologii narodowej w niepodważalną, zakorzenioną w empirii prawdę".
Do tekstu..
"Biosfera Cienia" i kilka innych konceptów życia w kosmosie! (20-08-2016)
Autor: Marek Glazer
Źrodło: Ciekawostki o poranku Zgłosił/a: Marek Glazer
Wszyscy chyba rozważaliśmy o życiu w kosmosie, a wielu to zagadnienie ciekawi. W tym tekście zebrano do kupy to co każdy astrobiolog wiedzieć powinien...z linkami do Wikipedii!
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] 


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365