Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.164.325 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 572 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Filozofowie rzadko uczą się na błędach swoich poprzedników.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Plagiaty w Biblii. "Program wskazałby zapożyczenia w bardzo wielu miejscach (06-01-2022)
Autor: prof. K. Banek/P. Dybicz
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Drobner
O 'urokach' religii 'objawionej' nigdy dość...
Do tekstu..
To nazwisko trzeba znać. Sylwia Olechno ratuje polski biznes przed dyskontami (23-02-2020)
Zgłosił/a: MA
Pomimo wielkiej dominacji zagranicznego handlu na polskim rynku, polskie sklepy także się rozwijają. Od zachodu ekspanduje Dino, w miarę polska choć scentralizowana sieć. Znacznie ciekawszy projekt ekspanduje od wschodu: zdecentralizowana Grupa Chorten, która skupia już ok. 2000 sklepów.
Do tekstu..
Polski Nowy Styl przejmuje niemiecką firmę Kusch+Co (16-01-2019)
Autor: Adam Woźniak
Źrodło: Rzepa Zgłosił/a: MA
To kolejna zachodnioeuropejska akwizycja Grupy, po tym jak w 2015 roku przejęła szwajcarską firmę Sitag, w 2013 działającą w Niemczech i Holandii spółkę Rohde & Grahl, a w 2011 roku – niemiecką markę Grammer Office.
Do tekstu..
Kraków is the best place in Europe for food, says European Academy of Gastronomy (12-01-2019)
Autor: Nissan Tzur
Źrodło: The First News Zgłosił/a: MA
Kraków has been named European Capital of Gastronomic Culture 2019, beating the Portuguese capital Lisbon. Rafael Anson Oliart, President of the European Academy of Gastronomy, which gave the award, said that among the reasons for choosing the Polish city were the restaurant’s excellent recipes and their quality products from local suppliers.
Do tekstu..
Czechy i Polska - 2. i 3. najbardziej gościnny kraj na świecie (11-01-2019)
Autor: Kafkadesk
Źrodło: Kafkadesk Zgłosił/a: MA
Pierwsza Austria, a potem Czechy i Polska - najlepsze regiony na świecie jeśli chodzi o autentyczną ludzką życzliwość/gościnność
Do tekstu..
Portugalski dziennik: "Polska to dziś europejska potęga" (11-01-2019)
Autor: PAP
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: MA
Portugalski dziennik “Diario de Noticias” w środowym artykule ocenia, że Polska istnieje, gdyż wyszła w przeszłości z “próby ognia” ze strony agresorów. Określa ją mianem współczesnej “europejskiej potęgi” i przykładu sukcesu.
Do tekstu..
Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce (20-09-2018)
Autor: JANUSZ SCHWERTNER
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Grzesiek
FACEBOOK | 2,9 tys. TWITTER E-MAIL KOPIUJ LINK Zemdlała znowu. Odwieźli ją na SOR, bo upadając, uderzyła się w głowę. Dziękowała Bogu, że chociaż przez tydzień odpocznie od księdza. Skwitował: "Nie róbcie z tego afery. Pewnie znowu któraś jest w ciąży".
Do tekstu..
Powstaje 10 razy bardziej wydajny interfejs mózg-komputer (11-09-2018)
Autor: Michał Król
Źrodło: Human_2.0 Zgłosił/a: Humanista
Czy świadomość będzie się dało kiedyś wrzucić na kompa czy zgrać na "piórko" ? ten człowiek twierdzi, że tak. Elon Musk w wywiadzie dla Joe Rogana oznajmił, że Neuralink będzie miał coś niezwykłego do ogłoszenia w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W trakcie wywiadu palił "zioło" i wypił whisky.
Do tekstu..
Wydrukowane zostało pierwsze sztuczne oko zamieniające światło na impulsy elektr (06-09-2018)
Autor: Michał Król
Źrodło: HUMAN_2.0 Zgłosił/a: Humanista
Naukowcom po raz pierwszy udało się wydrukować w 3D szereg czujników światła na powierzchni w kształcie gałki ocznej. Docelowo, rozbudowana wersja urządzenia będzie mogła przywrócić wzrok niewidomym, a nawet poprawić widzenie osób dobrze widzących. Badanie opisujące urządzenie opublikowane zostało w tym tygodniu w Advanced Materials.
Do tekstu..
Wszystko się musi zmienić (09-08-2018)
Źrodło: Kompromitacje Zgłosił/a: Dragan Dargomier
"Z całego życia - jedna powieść. Z całej powieści - jedno zdanie. Możliwe, że również ci, którzy nigdy nie czytali Lamparta Giuseppe Tomasiego, księcia Lampedusy, ani nawet nie słyszeli o tej książce, i tak kiedyś natrafili na ten cytat albo na jedną z jego niezliczonych parafraz".
Do tekstu..
Nowe gatunki w Polsce jako efekt zmian klimatu (09-08-2018)
Autor: Łukasz Sakowski
Źrodło: totylkoteoria.pl Zgłosił/a: Dragan Dargomier
"Podczas gdy wcześniej klimat północnej Polski był dla wielu zwierząt zbyt surowy, a temperatury były za niskie, w wyniku podniesienia się średnich temperatur na Ziemi sytuacja ta zmienia się w stosunkowo szybkim tempie".
Do tekstu..
Potwór z szafy - zasady hodowli (09-08-2018)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Russell's teapot Zgłosił/a: Dragan Dargomier
"Przeprowadzone w Stanach badania pokazują, że potwory w szafie wolą dzieci rasy białej. Doniesienia o potworach w sypialniach Azjatów to rzadkość".
Do tekstu..
Sztuczna inteligencja prawidłowo odgadła IQ i nie tylko (05-07-2018)
Autor: Humanista
Źrodło: HUMAN_2.0 Zgłosił/a: Michał Król
Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu w Salerno opracowali system sztucznej inteligencji, który poprzez analizę skanu mózgu danej osoby jest w stanie przewidzieć jej inteligencję. System dokonuje tego na podstawie obrazowania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) aktywności mózgu w stanie spoczynku danej osoby.
Do tekstu..
Dawkins wyda swoje książki w językach krajów islamskich (22-03-2018)
Źrodło: LubimyCzytać.pl / Guardian Zgłosił/a: TyDraniu
Richard Dawkins wraz z organizacją Center for Inquiry planują elektroniczne wydania jego najpopularniejszych książek w językach arabskim, urdu, perskim i indonezyjskim. Darmowe e-booki będą dostępne w internecie.
Do tekstu..
Hulme: upadek osiedla (18-03-2018)
Autor: Wojciech Wojtowicz
Źrodło: Urbnews.pl Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Największy powstały kompleks budownictwa socjalnego w Europie zniknął z map kilkanaście lat temu. Czym było Hulme Crescents, jak upadło i dlaczego imitacja ulic w konstrukcjach galeriowców nie została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców Manchesteru?".
Do tekstu..
Nawet jeśli euro miałoby trwać... (05-02-2018)
Autor: S. Kawalec
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Powinniśmy dążyć do spełniania kryteriów członkostwa, traktując je jako istotne wskaźniki zdrowej polityki makroekonomicznej. Natomiast nie powinniśmy określać daty wejścia do strefy".
Do tekstu..
Kogut w kulturze magicznej (29-01-2018)
Autor: Danuta Sztych
Źrodło: Wiadomości Zootechniczne Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"W kulturach magicznych wierzono w harmonijność świata, porządek reguł nim rządzących i nieprzypadkowość zdarzeń. Wszystko miało sens, zaś tajemne odniesienia szyfrowano w symbolach. Takim symbolem, o bardzo wielu znaczeniach, jest kogut".
Do tekstu..
Nowotwory pochodzenia zawodowego (14-01-2018)
Autor: Wiszniewska i in.
Źrodło: Medycyna Pracy Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze dla ludzi, mogą być rozpoznane jako choroba zawodowa".
Do tekstu..
Najgorszy wykres 2017 roku (29-12-2017)
Źrodło: SmarterPoland.pl Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
Który wykres zasługuje na tytuł "Zniekształcenie roku 2017"?
Do tekstu..
Rynek opanuje sztuczna inteligencja (28-12-2017)
Źrodło: Mechanik Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Najbliższy rok upłynie pod znakiem internetu rzeczy, inteligentnych aplikacji w branży fintech i rozwoju płatności za pomocą aplikacji mobilnych - oceniają eksperci".
Do tekstu..
Pojęcia związane z projektowaniem maszyn (28-12-2017)
Autor: Wiesław Tarełko
Źrodło: Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Kluczową rolę w przyjmowaniu polskiego nazewnictwa technicznego odegrał dekret cesarski z października 1870 roku, wprowadzający język polski w Politechnice Lwowskiej (ówcześnie Akademii Technicznej). Dzięki wybitnym profesorom tej uczelni jako nieliczni w Europie używamy nazw większości pojęć technicznych swoistych dla języka polskiego".
Do tekstu..
Niefortunne wyrażenie w polskim Credo (11-12-2017)
Autor: Antoni Salm
Źrodło: Ruch Biblijny i Liturgiczny Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
W liturgicznym Credo znajdują się m.in. słowa: "I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo". Czy są one zgodne z łacińskim oryginałem nicejskiego Credo?
Do tekstu..
Żony XIX-wiecznych zesłańców... (16-11-2017)
Autor: Barbara Jędrychowska
Źrodło: Wychowanie w Rodzinie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Trudno przecenić rolę kobiet, które podążyły za swoimi mężami na syberyjskie wygnanie. Nie wszystkie jednak chciały zdecydować się na takie poświęcenie. Eliza Orzeszkowa po wielu latach wyznała: Nie pojechałam za mężem moim na Syberię, a dlatego, że go nie kochałam. Potem stało się to dla mnie wyrzutem sumienia. Ten brak ofiarności poczytuję sobie za jeden z najważniejszych popełnionych w życiu błędów etycznych".
Do tekstu..
Psychiatria ewolucyjna a etyka (16-11-2017)
Autor: Marcin Piotr Nowak
Źrodło: Psychiatria i Psychologia Kliniczna Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Choć schizofrenia ewidentnie pogarsza jakość życia, a chorujące na nią osoby mają przeciętnie mniej dzieci niż osoby zdrowe, to występuje od tysięcy lat we wszystkich ludzkich społecznościach z podobną częstością, co określa się jako paradoks schizofrenii. Podobny paradoks dotyczy zaburzeń depresyjnych, co prowadzi do wniosku, że rozpatrywane zaburzenia nie mogą być cechami zmniejszającymi dostosowanie. W taki razie - czy istnieją zaburzenia psychiczne nieeliminowane przez dobór naturalny?
Do tekstu..
Filozofia i rewolucja. Piotr Tkaczow... (07-11-2017)
Autor: Ondrej Marchevsky
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Czytając rozprawę Tkaczowa na temat pożytków z filozofii, dowiadujemy się, że nawet filozofia nie jest w stanie określić treści pojęcia postępu, chociaż być może posiada jakieś swoje walory społeczne. Takim walorem jest praca umysłowa zanurzająca się w głębiach życia, zdolność filozofii do ukazywania ludzkich problemów w szerszym kontekście oraz pluralizm poglądów, który - zdaniem Tkaczowa - działa jak balsam dla duszy".
Do tekstu..
Struktura teorii cywilizacji (07-11-2017)
Autor: Tomasz Raburski
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
W artykule autor dokonuje przeglądu konstrukcji niektórych teorii cywilizacji, analizując, jaką rolę pełnią w nich pewne bazowe opozycje. Inspiracją metodologiczną dla takiego ujęcia jest Orientalizm Edwarda Saida. Ponadto analizie poddano teorie Oswalda Spenglera, Feliksa Konecznego, Samuela Huntingtona i myśl rosyjską.
Do tekstu..
Revolution. Russian Art 1917–1932 (07-11-2017)
Autor: Helene Carlbäck
Źrodło: Baltic Worlds Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
In 1917 everything seemed possible in Russia: the Revolution appeared to be on course to take over the whole of Planet Earth, even Mars, and from there to expand all over the universe. The Bolshevik government invited painters, sculptors, graphic designers, poets, critics and theorists, dramatists, photographers, and film-makers to participate in building a "brave new world".
Do tekstu..
Bóg może nie przeżyć nauki (28-10-2017)
Autor: Dan Brown, Beata Kołodziej
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sercem moich powieści jest pytanie, czy Bóg przeżyje naukę. Taki temat mógłby być w Polsce, religijnym kraju, bardzo gorąco dyskutowany. Mnie samego interesuje, czy w przyszłości bogowie przeżyją".
Do tekstu..
Pierwszy polski znaczek (14-10-2017)
Autor: Zbigniew Mikulski
Źrodło: Polska Jedynka Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Pierwszy polski znaczek, w zależności od zapotrzebowania, drukowany był w kilku partiach, aż do 1864 roku. Drukowanie znaczków metodą typograficzną, odbywało się w Fabryce Stempla na maszynie drukarskiej, którą skonstruował warszawski mechanik Izrael Staffel".
Do tekstu..
Religijne, społeczne i kulturowe funkcje meczetu (14-10-2017)
Autor: Tomasz Stefaniuk
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Meczety nigdy nie spełniały wyłącznie funkcji religijnych. Meczet służył do odprawiania modłów, lecz błędem byłoby sądzić, iż było to jego jedyne przeznaczenie. Meczet spełniał, poza funkcjami religijnymi, trzy naczelne funkcje instytucjonalne jako: centrum edukacji, ośrodek władzy sądowej, ośrodek władzy politycznej i administracyjnej. Islam jako religia nie dokonuje rozróżnienia na sferę sacrum i profanum".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365