Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
136.830.430 wizyt
Ponad 1051 autorów napisało dla nas 7215 tekstów. Zajęłyby one 28429 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 3501 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
Wiesław Królikowski - Polski rock - przewodnik płytowy (A-K)
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe
Karol Grünberg - Adolf Hitler. Biografia Führera

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia (...) jest największym wrogiem zdolności myślenia (...) Wiara jest największym przekleństwem ludzkości jako całkowite przeciwieństwo i wróg myśli".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wojna polsko-polska na terenie Izraela (01-08-2017)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: Studia Litteraria et Historica Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Kiedy w 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim, Ben Gurion dowodził związku między syjonizmem palestyńskim a żydowskimi powstańcami. Nauczyli się umierać tak, jak podpowiadali obrońcy Tel Chaj, czyli śmiercią heroiczną - powiedział. Także wedle opinii betarowców cenna, wartościowa i godna uznania była tylko śmierć z wyboru. Tymczasem ofiary Zagłady tak nie ginęły. Dlatego w oczach palestyńskich syjonistów śmierć diaspory - w gettach, w obozach, w łapankach, w pociągach, w piwnicach - miała wartość śmieciową. Powstańcy uratowali betarowsko rozumiany honor żydowski: zamienili przymus w wybór. Takiej historii syjonizm potrzebował, by poradzić sobie z Zagładą".
Do tekstu..
Das Museum des Warschauer Aufstands als Ort interkulturellen Lernens (01-08-2017)
Autor: S. Adamczak-Krysztofowicz, A. Schmidt-Bern
Źrodło: Zeitschrift für Interkulturellen Fremdsprachenunterricht Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Die zentrale Fragestellung dieses Beitrags beschäftigt sich damit, ob und wie das Museum des Warschauer Aufstands als bedeu-tungsbefrachteter Ort für das interkulturelle Lernen didaktisierbar ist und wie groß mögliche Belastungsfaktoren für Studierende aus Deutschland und Polen in der Auseinandersetzung mit dem Thema sind".
Do tekstu..
How successful was Stalin in establishing USSR as a superpower? (01-08-2017)
Autor: Jakub Majkowski
Źrodło: Journal of Education Culture and Society Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"This essay will firstly address the extent of Stalin's achievements in leading the course for domestic policy of the Soviet Union and its contribution towards maintaining the country's supremacy in the world, for example the rapid post-war recovery of industry and agriculture, and secondly, the foreign policy including ambiguous relations with Communist governments of countries forming the Eastern Bloc, upkeeping frail alliances and growing antagonism towards western powers, especially the United States of America".
Do tekstu..
The Temple of Justice and the Key of David (23-07-2017)
Autor: Lloyd de Beer
Źrodło: British Art Studies Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"In the early thirteenth century a new seal matrix was made for Chichester Cathedral. At its centre is an anachronistic architectural depiction, engraved underneath with the words 'temple of justice'. The matrix's combination of image and format is unique in English ecclesiastical seals. This article is an investigation into why these distinctive choices were made".
Do tekstu..
Ustawa o SN. Wszystko, co musisz wiedzieć (21-07-2017)
Źrodło: Dziennik.pl Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne".
Do tekstu..
Prawo narzędziem demobilizacji życia publicznego (21-07-2017)
Autor: Emilia Świętochowska
Źrodło: Gazeta Prawna.PL Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Prawo stało się narzędziem demobilizacji życia publicznego, wręcz jego kolonizacji przez prawników. Argumentów prawnych używano po to, aby rozbroić obywateli, ubezwłasnowolnić, a w efekcie wykluczyć ze spraw publicznych. I w pewnym momencie ten gorset pękł. Uderzające dla mnie jest to, że przez te 27 lat było wiele rządów, a mimo to polityka ekonomiczna pozostawała w zasadzie taka sama. Obywatele głosowali na jedno, a dostawali zupełnie coś innego. Władze zasłaniały się niemożnością działania, np. powołując się na argumenty związane z wejściem do UE. Takie tłumaczenia się wyczerpały. Przyszła partia, która uchwaliła 500+ i nie tylko pokazała, że można, ale i udowodniła, że gospodarka się z tego powodu nie rozsypie".
Do tekstu..
Wielki krater uderzeniowy w Polsce? (10-07-2017)
Autor: Wiesław Czajka
Źrodło: Przegląd Geologiczny Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Struktura Podlesie jest regularnym, kolistym zagłębieniem. Biorąc pod uwagę cechy geomorfologiczne, budowę geologiczną oraz inne przesłanki można zaryzykować stwierdzenie, że jest to krater meteorytowy".
Do tekstu..
Smak, aromat i… ryzyko (09-07-2017)
Autor: Krzysztof Orliński
Źrodło: Wiedza i Życie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Słodka bułka, chleb z dżemem i słodzona kawa - to niestety pierwsze śniadanie w wielu domach. Cukier szybko dostaje się do krwiobiegu, a produkty jego rozpadu - glukoza i fruktoza - zaczynają reagować z białkami naszego organizmu. Oczywiście degeneracja białek zachodzi również naturalnie, a zmienione cząsteczki są usuwane w procesach naprawczych. Problem pojawia się jednak, gdy w reakcję Maillarda wchodzą białka długożyciowe, przeznaczone do nawet wieloletniego funkcjonowania: krystalina w soczewce oka, mielinowe osłonki nerwów, kolagen w membranach nerek".
http://wiz.pl/8,1156.html
Pojęcie woli mocy Nietzschego (14-06-2017)
Autor: Paweł Pałasiński
Źrodło: Rocznik Filozoficzny Ignatianum Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Czy wola mocy w przypadku poznania człowieka nie jest wolą iluzji? Czy tworzenie różnych koncepcji świata, wartości i celów przez ludzi nie jest chęcią zakłamania pierwotnego doświadczenia świata jako czegoś niepoznawalnego, chaotycznego i niedającego się opanować - czyli jako stawania się?".
Do tekstu..
Czy warto inwestować w małe elektrownie wiatrowe? (14-06-2017)
Autor: W. Radzikowska-Juś, S. Owczarek
Źrodło: Biuletyn WAT Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Inwestycja w niewielkie wiatraki prądotwórcze może być opłacalna. Jednak zastosowanie nieodpowiedniej turbiny w obszarze o niekorzystnych warunkach wietrznych może przełożyć się na wysokie straty i dalszą nieopłacalność inwestycji pomimo dofinansowań. Dlatego na podkreślenie zasługuje fakt, że decyzja o przeprowadzeniu inwestycji powinna być poprzedzona rzetelną analizą, której przykład został przedstawiony w niniejszej pracy".
Do tekstu..
USA wobec wyzwania terroryzmu (14-06-2017)
Autor: Alfred Skorupka
Źrodło: Rocznik Filozoficzny Ignatianum Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Dżihad i McŚwiat, przejawiają się niekiedy w tym samym kraju i w tej samej chwili. Zdarza się, iż Dżihad nie tylko buntuje się przeciw McŚwiatowi, ale z nim współdziała, a McŚwiat nie tylko Dżihadowi zagraża, lecz odradza go i wzmacnia. Tworzą własne przeciwieństwa i potrzebują się wzajemnie. Dżihad i McŚwiat mają jednak wspólną cechę: wydają wojnę suwerennemu państwu, a tym samym podkopują jego demokratyczne instytucje".
Do tekstu..
Problem form kultu w Grecji epoki mykeńskiej (01-06-2017)
Autor: Szymon Huptyś
Źrodło: Meander Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Nasza wiedza na tematy tak podstawowe, jak panteon bóstw w epoce mykeńskiej, jest doprawdy znikoma. Naukowcy na podstawie jednej zaledwie przesłanki są w stanie zbudować daleko idące hipotezy. Mają one tę wadę, że każda kolejna z nich zakłada całkowitą poprawność poprzedniej, również wątpliwej. Tworzy się zatem swoista piramida idei bardzo odległych od tych, które jesteśmy uprawnieni stawiać wobec ubogiego materiału źródłowego".
Do tekstu..
Ateńskie procesy o bezbożność (01-06-2017)
Autor: Jakub Filonik
Źrodło: Meander Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Najwcześniejszym procesem religijnym po 399 roku p.n.e. przekazanym nam przez źródła wydaje się oskarżenie o nielegalne usunięcie pnia lub ogrodzenia świętej oliwki przez nieznanego obywatela ateńskiego, zachowane w siódmej mowie z korpusu mów Lizjasza. Nie pada tam wprost oskarżenie o bezbożność, ale przemilczenie w mowie obrończej dokładnej treści lub formy oskarżenia nie jest niczym niezwykłym, a z treści mowy jasno jednak wynika, że czyn ten stanowił w Atenach poważne przestępstwo religijne sądzone przez Radę Areopagu".
Do tekstu..
Od Zarysu teorii nonsensu do czystego nonsensu (28-05-2017)
Autor: Krzysztof Obremski
Źrodło: Przestrzenie Teorii Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Podobnie jak dawny panegiryk ma mechanizmy dźwigni panegirycznej swoiste dla poszczególnych odmian gatunkowych (panegiryk królewski, panegiryk magnacki, panegiryk biskupi itd.), również poezja czystego nonsensu powinna być czytana ze świadomością jej zróżnicowania, może nie tyle genologicznego, ile socjolingwistycznego".
Do tekstu..
Europejskie dylematy Wielkiej Brytanii (28-05-2017)
Autor: Marek Mikołajczyk
Źrodło: Przegląd Zachodni Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Jest jeszcze zbyt wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Brytyjczycy wybrali Brexit. Autor artykułu starał się wykazać, że decyzja ta nie tyle była skutkiem problemów, które pojawiły się w ostatnim czasie, chociaż bez wątpienia nie należy ich pomijać, co raczej swego rodzaju zwieńczeniem brytyjskiej polityki dystansu i nieufności wobec Europy prowadzonej od zakończenia II wojny światowej, a której korzenie sięgają jeszcze głębiej".
Do tekstu..
Jawne i niejawne w Dybuku... (28-05-2017)
Autor: Małgorzata Lipska
Źrodło: Adeptus Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"An-ski napisał Dybuka, opierając się na podaniach i opowieściach chasydzkich, a także na podstawie materiału zebranego w latach 1912-1914 podczas wyprawy zleconej przez Żydowskie Towarzystwo Badań Folkloru i Etnografii w Sankt Petersburgu. Wspólnie z grupą etnografów podróżował po żydowskich miasteczkach Wołynia i Podola, gromadząc ludowe opowieści, legendy, informacje o zwyczajach i praktykach religijnych, a także rejestrując piosenki i pieśni".
Do tekstu..
Macron – Rothschild’s Choice (01-05-2017)
Źrodło: South Front Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"With his sudden appearance in politics Macron got off at an incredible rate. Journalists literally carry him in their arms. Women's magazines call him a new sex symbol and a dream for any French woman. Influential newspapers highlight the advantages of his centrist position. Sociologists predict his victory. And no one reveals something serious to discredit him".
Do tekstu..
O użyteczności praw historycznych (01-05-2017)
Autor: Grzegorz Bednarczyk
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Tematem rozważań jest analiza praktycznego wykorzystania, tworzonych na gruncie filozofii historii, tzw. praw dziejowych. W celu ukazania ich mocnych i słabych stron autor konfrontuje je z prawami formułowanymi na gruncie nauk przyrodniczych. Cel tego zabiegu to stworzenie bilansu, który uwzględni zarówno korzyści płynące z uprawiania historii, jak i jej "naukowe" mankamenty".
Do tekstu..
Nowy Jedwabny Szlak... (01-05-2017)
Autor: Adam Nobis
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Od kilku lat Chińska Republika Ludowa realizuje projekt budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. To wielki projekt budowy i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej: linie kolejowe, drogi, mosty, porty, lotniska. To także projekt kształtowania międzynarodowych relacji i globalnego ładu w oparciu o nowe zasady i wartości. Celem tekstu jest sprawdzenie, czy zasady i wartości Nowego Jedwabnego Szlaku mają związek z wartościami chińskiego socjalizmu. A jeśli tak, to na czym ten związek polega. Przedstawione tu poszukiwania prowadzą do wniosku, że treści ideowe projektu Nowego Jedwabnego Szlaku oraz chińskiego socjalizmu łączy konfucjanistyczny rodowód".
Do tekstu..
Czy filozofowie są komukolwiek potrzebni? (01-05-2017)
Autor: Andrzej L. Zachariasz
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Filozofia nigdy nie była i nie jest konieczną, a tym bardziej konstytutywną formą realizacji aktywności człowieka. Nie zajmuje w kulturze tak eksponowanego miejsca, jak np. religia czy nawet sztuka i polityka. Człowiek może egzystować i jak dowodzi praktyka, egzystuje bez filozofii. Nie jest ona także dziedziną właściwą każdej kulturze".
Do tekstu..
Analiza kampanii prezydenckiej 2016 r. (01-05-2017)
Autor: B. Mazurkiewicz-Białęcka
Źrodło: Kwartalnik Nauk o Mediach Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Na czym polega tajemnica sukcesu Donalda Trumpa? Wydaje się, że jedną z nich jest prawidłowa diagnoza sytuacji wyjściowej i potrzeb społeczeństwa rozumianego holistycznie, bez fragmentacji typowych dla poprzednich kampanii. W kontekście obiektywnych problemów Ameryki tracą na znaczeniu problemy takie jak: orientacja seksualna, pochodzenie, problemy związane z rasizmem czy szowinizmem. Trump skoncentrował się więc na podstawowych potrzebach, po których zaspokojeniu dopiero rodzą się kolejne, poprawiające jakość życia".
Do tekstu..
Opracowanie technologii zgazowania węgla (15-02-2017)
Źrodło: Zgazowanie Węgla Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Zadanie badawcze "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej" finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych pt.: "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii".
Do tekstu..
Dlaczego i Na Co Umierali Przodkowie Nasi (09-02-2017)
Autor: Małgorzata J.M. Nowaczyk
Źrodło: Genealogia Polska Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Księgi parafialne zgonów Liber Mortuorum (zwane także Liber Defunctorum) prowadzone były przez proboszcza lub pisarza parafialnego. Zapisywano w nich imię, nazwisko i wiek osoby zmarłej, datę (rzadziej - godzinę) śmierci oraz pochówku. Inne dane - o rodzicach, małżonkach, czasami o dzieciach zmarłych zapisywane były sporadycznie, w zależności od okresu i terenów oraz fantazji osoby piszącej".
Do tekstu..
Dolina Gehenny obrazem potępienia? (06-02-2017)
Autor: Ewelina Maniecka
Źrodło: Ruch Biblijny i Liturgiczny Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Dolina Gehenny w Starym Testamencie zawsze oznaczała miejsce na południe od murów miasta. Po ofiarach złożonych Molochowi z dzieci tereny te zostały przeklęte. Zaczęto tam wysypywać śmieci, wyrzucać ciała skazańców, a niegasnący ogień je trawił. Nieustannie unosił się stamtąd nieprzyjemny i gryzący dym. Nauczanie Jezusa z Nazaretu zmieniło znaczenie terminu "gehenna". Jezus używał go, by przybliżyć ludziom rzeczywistość potępienia. Wskazywał na radykalne odwrócenie się od zła i grzechu. Dolina hańby stała się w nauczaniu Jezusa obrazem piekła wiecznego".
Do tekstu..
Teoria historii życia a zachowania przestępcze (06-02-2017)
Autor: Kwiek i in.
Źrodło: Resocjalizacja Polska Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zjawiska przestępczości gwałtownej z perspektywy teorii historii życia. Podejście to wywodzi się z biologii ewolucyjnej coraz częściej wykorzystywanym na gruncie psychologii. Ostatnio zauważyć można wzrost zainteresowania wyjaśnieniami przestępczości nawiązującymi do ekologii i psychologii ewolucyjnej. Opracowanie ma charakter przeglądowy i zwraca uwagę na możliwości analizy zjawiska przestępczości w kontekście teorii historii życia".
Do tekstu..
Techniki neutralizacji przestępstw stosowane przez dilerów (06-02-2017)
Autor: Angelika Sikorska
Źrodło: Resocjalizacja Polska Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Gresham Sykes i David Matza, założyli, że wśród przestępców - tak jak i u reszty społeczeństwa - występuje podobnie ukształtowany system wartości. Naruszenie zinternalizowanych norm budzi w sprawcy silne i doskwierające poczucie winy. W związku z tym przestępca, aby osiągnąć właściwy poziom samopoczucia, musi wypracować sposób radzenia sobie z tym napięciem. Służą temu techniki neutralizacji, które stanowią mechanizm redukujący powstały dysonans".
Do tekstu..
O poszukiwaniu przyczyn bogactwa i nędzy narodów (22-01-2017)
Autor: J. Dzionek-Kozłowska, R. Matera
Źrodło: Gospodarka Narodowa Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Celem artykułu jest analiza głównych koncepcji, jakie wysuwano w ciągu dwu stuleci rozwoju nauk ekonomicznych, próbując odpowiedzieć na fundamentalne dla ekonomii pytanie badawcze, a mianowicie: jakie czynniki warunkują rozwój gospodarczy poszczególnych krajów i społeczeństw?".
Do tekstu..
Autonomiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych (22-01-2017)
Autor: J. Paska i in.
Źrodło: Acta Energetica Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"W artykule zaprezentowano model autonomicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Składa się ona z odnawialnych źródeł energii: turbozespołu wiatrowego, ogniw fotowoltaicznych, a także zasobnika energii, odbioru i stacji służącej do ładowania pojazdów elektrycznych".
Do tekstu..
Ewolucja krzywej Laffera (13-12-2016)
Autor: S. Cichocki, R. Kokoszczyński
Źrodło: Ekonomia. Rynek, gospodarka, społeczeństwo Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Historię krzywej Laffera zaczyna się zwykle od apokryficznego, zdaniem niektórych, spotkania w waszyngtońskiej restauracji, kiedy to Laffer podobno narysował swoją słynną krzywą na restauracyjnej serwetce, by zilustrować tezę, że zmiany w stawkach opodatkowania mogą wpływać na wielkość dochodów podatkowych zarówno w kierunku ich zwiększenia, jak i zmniejszenia".
Do tekstu..
Paradoks Solowa (13-12-2016)
Autor: Łukasz Arendt
Źrodło: Gospodarka Narodowa Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że ogłoszono początek rewolucji informacyjnej, która miała doprowadzić do znacznych zmian gospodarczych i społecznych. Rewolucja informacyjna miała wpłynąć na przyspieszenie postępu technicznego, a w rezultacie - wzrost produktywności. Tymczasem początek lat 70. XX wieku przyniósł w USA spowolnienie tempa wzrostu produktywności, co doprowadziło do pojawienia się hipotez o negatywnym wpływie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych na produktywność. Dało to początek nowemu kierunkowi badań, który od nazwiska Roberta Solowa nazwano "paradoksem Solowa".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] 


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365