Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.280.994 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 53 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
Wolnomularz Polski - Zima 2012
Prentice Mulford - Źródło twojej siły
Stanisław Lem - Solaris

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiara" nie jest tak naprawdę odrzuceniem rozumu, ale leniwą akceptacją złego rozumowania. „Wiara" jest pseudo-uzasadnieniem, które pewni ludzie powtarzają, kiedy chcą o czymś twierdzić bez niezbędnych dowodów.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ksiądz do internautów: Wasze serca to dom publiczny! (24-02-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Rzecznik krakowskiej kurii, ks. Robert Nęcek naczytał się ostatnimi czasy za dużo forów internetowych. I wysnuł z owej lektury wnioski, które i redaktorów internetowych, i ich czytelników powinny zaprowadzić prosto może nie do Canossy, ale przynajmniej do Częstochowy. Na kolanach oczywiście.
Do tekstu..
Za mało w kościele na tacy. Proboszcz chce więcej (23-02-2010)
Autor: Adam Czerwiński
Źrodło: www.lodz.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Pieniądze zbierane na tace nie wystarczają proboszczowi z Pabianic. Dlatego zarządza dodatkową składkę. Każda rodzina ma przyjść z pieniędzmi do kancelarii. Albo złożyć na tacy w czytelnie podpisanej kopercie. Prałat Ryszard Olszewski wybudował w Pabianicach wielkie Sanktuarium Świętego Maksymiliana Kolbego. Postawił pomnik Jana Pawła II. W ubiegłym roku kupił elektroniczny ekran na którym są wyświetlane teksty pieśni śpiewanych podczas mszy. A w tym chce wymienić 20 ławek w kościele.
Do tekstu..
Po co jest bibliografia? (23-02-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: aleister
Wyjaśnienie na przykładzie Bjorna Lomborga, po co w pracach naukowych umieszcza się bibliografię.
Do tekstu..
Astrologia statystycznie nieistotna (23-02-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: aleister
"(...) [A]rtykuł naukowców z Indii pod frapującym tytułem "Statystyczny test astrologii". Artykuł, a właściwie komentarz opublikowano w "Current Science". Jest ciekawy nie tylko ze względu na przeprowadzone badania, ale i ze względu na odnośniki do wcześniej przeprowadzonych badań."
Do tekstu..
Chińskie 300 procent normy (22-02-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Po raz pierwszy w historii Chiny przeprowadziły ocenę wpływu rolnictwa i przemysłu na środowisko naturalne. Wyniki są przerażające.
Do tekstu..
Czysta ciekawość (22-02-2010)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Pawel_L
W którym punkcie jesteśmy, jeśli idzie o próbę odpowiedzi na Wielkie Pytania - o porządek Wszechświata, naturę materii, konstrukcję ludzkiego umysłu?
Do tekstu..
Ciemna strona Kościoła (22-02-2010)
Autor: Gustav Seibt
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Kamińska
Dlaczego wszędzie na świecie, w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, w krajach niemieckojęzycznych, wychodzą na światło dzienne coraz to nowe, niekiedy dość odległe w czasie, przypadki molestowania przez księży powierzonych ich opiece dzieci? Celibat, zobowiązanie się do życia w stanie wolnym i wstrzemięźliwość seksualna wystawiały katolickich księży, mnichów i dostojników kościelnych na ciężką próbę, której nie wszyscy byli w stanie sprostać. Kościół musiał sobie z tym radzić przez wszystkie stulecia swojej historii i czynił to na bardzo różne sposoby.
Do tekstu..
Współczesna psychologia poszukuje odpowiedzi na pytania o różnice płci (21-02-2010)
Autor: Katarzyna Supranowicz, Joanna Heidtman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Kwestia płci nadal zbyt mocno ingeruje w kwestie merytoryczne, które nie powinny być z nią związane. Stereotypy nadal funkcjonują. Normy społeczne raczej dopuszczają niż stanowią barierę dla dyskryminacji. Godzenie ról rodzinnych z zawodowymi jest nadal trudniejsze dla kobiet niż dla mężczyzn (kobieta, która mając rodzinę koncentruje się bardziej na pracy jest postrzegana źle, mężczyzna zaś w tej sytuacji może liczyć na wyrozumiałość). Te bariery są subtelne, nieformalne, ale stanowią rzeczywiste trudności, które powodują, że w porównaniu z mężczyznami kobietom jest nadal trudniej.
Do tekstu..
Ślązacy dwujęzyczne tablice mają w rzyci (21-02-2010)
Autor: Joanna Pszon
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dla opolskich liderów Mniejszości Niemieckiej tablice dwujęzyczne z nazwami miejscowości to dowód ich osiągnięć wywalczonych w ciągu 20 lat praw. Można je zobaczyć już w 11 gminach na Opolszczyźnie. Leo Joshko, aktywny lokalny działacz Mniejszości Niemieckiej z Dębskiej Kuźni (Dembiohammer), z wielką dumą podkreśla, że dla niego dwujęzyczne tablice to wielka radość." Okazuje się, że wśród Ślązaków entuzjazm dla rzeczonych jest nieco mniejszy.
Do tekstu..
Chory biznes na chorych dzieciach (19-02-2010)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Przekrój.pl Zgłosił/a: liliac
Leczeniem niepełnosprawnych dzieci w Polsce coraz częściej zajmują się szarlatani. Sprzyja im ignorancja lekarzy, psychologów i pedagogów. A także obojętność lub głupota urzędników, bo to państwo finansuje groźną w skutkach pseudonaukę.
Do tekstu..
Genetyka z buszu (19-02-2010)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Mimo że wydaje się, iż genetyka to dziś naukowy chleb powszedni, do niedawna odczytano pełną informację genetyczną ledwie ośmiu osób. Od dziś można do tego grona dołączyć kolejnych pięć. I to takich, na których genomy naukowcy tak bardzo czekali.
Do tekstu..
Jak to jest z GMO? Obalamy mity (19-02-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Pabloss
"Kolejny raz plotka o szkodliwości GMO z szybkością błyskawicy obiega internet i media, tym razem alarmując o rzekomej toksyczności uprawianej w Europie kukurydzy. Firma Monsanto miała być ponoć zmuszona do ujawnienia "niewygodnych dla siebie wyników badań" świadczących o negatywnym wpływie trzech odmian modyfikowanej kukurydzy na zdrowie karmionych nią szczurów. Niczym w dowcipach o radiu Erewan, wszystko się zgadza poza małym drobiazgiem - z badań wynika, że ta kukurydza jest tak samo bezpieczna jak zwykła."
Do tekstu..
TOK FM zapłaci karę za dowcip o seksie księży (18-02-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
W Polsce wolno obrażać Żydów, gejów i lewaków. Kościół katolicki jest pod ochroną
Do tekstu..
Rozważne i romantyczne. Co dalej z naszymi uczelniami? Są dwie strategie... (18-02-2010)
Autor: Magda Papuzińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Dyskusja nad przyszłością szkolnictwa wyższego weszła w decydującą fazę. Rektorzy uczelni stawiają na tradycję, eksperci ministerstwa na przyszłość. A teraźniejszość skrzeczy.
Do tekstu..
Zgwałcili ją, bo sama tego chciała? (18-02-2010)
Autor: Joanna Stanisławska
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: (Alicja)Duda
Na temat wyroku w sprawie Leppera i Łyżwińskiego rozmawia Joanna Stanisławska z Moniką Płatek - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada na Wydziale Prawa i Administracji. Jest kierowniczką Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego WPiA UW. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej, stypendystka Fulbrighta. Wykładała również w Waszyngtonie, Oslo, Kopenhadze, Sztokholmie, Helsinkach, Budapeszcie i Wilnie. Prowadziła zajęcia na międzywydziałowych Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Do tekstu..
GMO w perspektywie ewolucji (17-02-2010)
Autor: Ewa Bartnik
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Natura i bez ingerencji człowieka dokonywała rzeczy dziwnych i interesujących w dziedzinie przenoszenia genów z jednego organizmu do drugiego - i gdyby nie to, świat w obecnej swojej postaci by nie istniał."
Do tekstu..
Wielkie wymierania i ich przyczyny (17-02-2010)
Autor: Grzegorz Racki
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
Wielkie wymierania- jaką odgrywały rolę w dziejach ziemskiej biosfery? "Szacuje się, iż ponad 99% gatunków żyjących na naszej planecie wymarło, a zatem zrozumienie procesów zastępowania zanikających grup gatunków przez te przeżywające ma newralgiczne znaczenie, również w kontekście współczesnych zmian ekosystemowych i prognozowania niepewnych losów ziemskiego zróżnicowania świata organicznego."
Do tekstu..
Klęska Kościoła w Irlandii i Niemczech (16-02-2010)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: boniek
Pedofilia wśród księży- krótka refleksja...
Do tekstu..
Jesteśmy czworonogami (15-02-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko, Grzegorz Niedźwiedzki
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
Nauczyłem się być tropicielem - mówi Grzegorz Niedźwiedzki, który w Górach Świętokrzyskich znalazł odciski stóp najstarszego kręgowca lądowego na ziemi. "Przekrojowi" wyjaśnia, jak udało mu się tego dokonać
Do tekstu..
Nieśmiertelna Henrietta (15-02-2010)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Pawel_L
Najważniejszą kobietą w historii medycyny była biedna, 31-letnia Murzynka, która zmarła na raka w połowie ubiegłego wieku. Dzięki niej mamy dziś skuteczne szczepionki, badania genetyczne, leki na raka i AIDS, a nawet zabiegi in vitro i klonowanie
Do tekstu..
Kościół idzie na wojnę o krzyż. I jest mu z tym dobrze (14-02-2010)
Autor: Rozmowa z Prof. Tadeuszem Bartosiem
Źrodło: wp.pl, Przegląd Zgłosił/a: Faith
- Musimy sobie wyjaśnić, co znaczy państwo świeckie, które nie jest wrogie religii, ale chce być wspólnym domem dla różnych wiar, dla wierzących i niewierzących. Tego nie rozumieją nie tylko ludzie w małych miasteczkach - nie rozumieją tego kardynałowie Glemp i Dziwisz.
Do tekstu..
3/4 drogi do Nobla? (14-02-2010)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dzisiejsze "Science" publikuje wyniki eksperymentu, który może wstrząsnąć naszym obrazem Wszechświata. W sztolniach starej kopalni fizycy złapali pierwsze cząstki ciemnej materii, hipotetycznego tworzywa galaktyk. Jest jednak jedna szansa na cztery, że się pomylili.
Do tekstu..
Daleki Birobidżan. Kto nie zdążył, zostaje (13-02-2010)
Autor: Michał Książek
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Na pustkowie Birobidżanu Stalin przesiedlił Żydów z całej Rosji. O losach Żydowskiego Obwodu Autonomicznego na dalekiej Syberii.
Do tekstu..
Radio Maryja znów łamie prawo (12-02-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Nowy grzeszek ojca Rydzyka wytropił Głos Rydzyka. Otóż Radio Maryja od prawie 10 lat jest nadawcą społecznym. Dzięki temu nie musi na przykład płacić opłaty koncesyjnej, ale w zamian jest zobowiązane nie emitować reklam na antenie
Do tekstu..
Kolorowe chusty- Iranki nie chcą już słuchać mężczyzn (12-02-2010)
Autor: Teodor Ptach
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Kobiety są jedną z głównych sił społecznego oporu przeciwko reżimowi Ahmadineżada w Iranie. Jak im się żyje 31 lat po islamskiej rewolucji?
Do tekstu..
Wreszcie mamy szczątki "polskich" neandertalczyków (12-02-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Trzy zęby trzonowe, które archeolodzy odkryli w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to pierwsze szczątki neandertalczyków znalezione w Polsce. Są to jednocześnie najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju.
Do tekstu..
Kapelan dla niewierzących (12-02-2010)
Autor: John Crace
Źrodło: onet.pl, ya The Guardian Zgłosił/a: alogier
Gdzie może udać się ateista, który przeżywa duchowe rozterki i potrzebuje wsparcia? Z pomocą może mu przyjść "świecki kapelan". Chociaż określenie to brzmi jak żart, kapelani dla niewierzących działają na amerykańskich uniwersytetach, a niedługo mają się też pojawić w Wielkiej Brytanii.
Do tekstu..
TVP już nie dla dzieci - likwidacja Teleranka (11-02-2010)
Autor: Donata Subbotko
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
TVP okłamała opinię publiczną i rzecznika praw dziecka twierdząc, że nie wstrzyma produkcji programów dla dzieci - mówią autorzy tych programów. Po 38 latach zniknie też "Teleranek".
Do tekstu..
Europa i muzułmanie. Kto tu jest dżihadystą? (11-02-2010)
Autor: Piotr Buras
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Przez kilka dziesięcioleci podejście do imigrantów w wielu krajach (Holandia, Wielka Brytania, Niemcy) kształtowała koncepcja multikulturalizmu. Zakładała ona współistnienie obok siebie różnych kultur i religii zachowujących swobodę w kultywowaniu swoich tradycji i reguł postępowania. Obecnie polityka ta zdaje się zawodzić. Czy w Europie czeka nas nieuchronna konfrontacja w duchu Huntingtonowskiego "zderzenia cywilizacji", której zwiastunami są dotychczasowe napięcia?
Do tekstu..
Wielka Brytania ma szariat (11-02-2010)
Autor: Marta Kazimierczyk, Lorenzo Zucca
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Wyroki sądów arbitrażowych orzekających na podstawie muzułmańskiego prawa religijnego będą w Wielkiej Brytanii egzekwowane na równi z orzeczeniami brytyjskich sądów powszechnych. System arbitrażu od lat jest obecny w brytyjskim prawie i na tej zasadzie działają sądy żydowskie, sądy sikhów.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365