Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.667.155 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiemy, skąd się wzięła w puli memów... Przypuszczalnie powstała wiele razy na drodze niezależnych mutacji. W każdym razie z pewnością jest bardzo stara. W jaki sposób się replikuje? Słowem mówionym i pisanym, wspomaganym przez wspaniałą muzykę i wielkie dzieła sztuki. Czemu ma tak wysoką przeżywalność?... Udziela prawdopodobnie brzmiącej odpowiedzi na głębokie i dręczące pytania o sens istnienia...
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Syrena Sport - stracona szansa (24-02-2010)
Autor: Andrzej Glajzer
Źrodło: moto.onet.pl Zgłosił/a: liliac
Syrena Sport była piękna, nowoczesna i niepasująca do ówczesnych realiów . Tak naprawdę była pomysłem kilku zapaleńców, którzy postanowili zrealizować swoje marzenia. Spośród wielu powojennych polskich konstrukcji motoryzacyjnych, dziś właściwie tylko ta jedna uważana jest za największą "straconą szansę" nawiązania do awangardy aut sportowych lat 60.
Do tekstu..
Ksiądz do internautów: Wasze serca to dom publiczny! (24-02-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Rzecznik krakowskiej kurii, ks. Robert Nęcek naczytał się ostatnimi czasy za dużo forów internetowych. I wysnuł z owej lektury wnioski, które i redaktorów internetowych, i ich czytelników powinny zaprowadzić prosto może nie do Canossy, ale przynajmniej do Częstochowy. Na kolanach oczywiście.
Do tekstu..
Za mało w kościele na tacy. Proboszcz chce więcej (23-02-2010)
Autor: Adam Czerwiński
Źrodło: www.lodz.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Pieniądze zbierane na tace nie wystarczają proboszczowi z Pabianic. Dlatego zarządza dodatkową składkę. Każda rodzina ma przyjść z pieniędzmi do kancelarii. Albo złożyć na tacy w czytelnie podpisanej kopercie. Prałat Ryszard Olszewski wybudował w Pabianicach wielkie Sanktuarium Świętego Maksymiliana Kolbego. Postawił pomnik Jana Pawła II. W ubiegłym roku kupił elektroniczny ekran na którym są wyświetlane teksty pieśni śpiewanych podczas mszy. A w tym chce wymienić 20 ławek w kościele.
Do tekstu..
Po co jest bibliografia? (23-02-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: aleister
Wyjaśnienie na przykładzie Bjorna Lomborga, po co w pracach naukowych umieszcza się bibliografię.
Do tekstu..
Astrologia statystycznie nieistotna (23-02-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: aleister
"(...) [A]rtykuł naukowców z Indii pod frapującym tytułem "Statystyczny test astrologii". Artykuł, a właściwie komentarz opublikowano w "Current Science". Jest ciekawy nie tylko ze względu na przeprowadzone badania, ale i ze względu na odnośniki do wcześniej przeprowadzonych badań."
Do tekstu..
Chińskie 300 procent normy (22-02-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Po raz pierwszy w historii Chiny przeprowadziły ocenę wpływu rolnictwa i przemysłu na środowisko naturalne. Wyniki są przerażające.
Do tekstu..
Czysta ciekawość (22-02-2010)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Pawel_L
W którym punkcie jesteśmy, jeśli idzie o próbę odpowiedzi na Wielkie Pytania - o porządek Wszechświata, naturę materii, konstrukcję ludzkiego umysłu?
Do tekstu..
Ciemna strona Kościoła (22-02-2010)
Autor: Gustav Seibt
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Kamińska
Dlaczego wszędzie na świecie, w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, w krajach niemieckojęzycznych, wychodzą na światło dzienne coraz to nowe, niekiedy dość odległe w czasie, przypadki molestowania przez księży powierzonych ich opiece dzieci? Celibat, zobowiązanie się do życia w stanie wolnym i wstrzemięźliwość seksualna wystawiały katolickich księży, mnichów i dostojników kościelnych na ciężką próbę, której nie wszyscy byli w stanie sprostać. Kościół musiał sobie z tym radzić przez wszystkie stulecia swojej historii i czynił to na bardzo różne sposoby.
Do tekstu..
Współczesna psychologia poszukuje odpowiedzi na pytania o różnice płci (21-02-2010)
Autor: Katarzyna Supranowicz, Joanna Heidtman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Kwestia płci nadal zbyt mocno ingeruje w kwestie merytoryczne, które nie powinny być z nią związane. Stereotypy nadal funkcjonują. Normy społeczne raczej dopuszczają niż stanowią barierę dla dyskryminacji. Godzenie ról rodzinnych z zawodowymi jest nadal trudniejsze dla kobiet niż dla mężczyzn (kobieta, która mając rodzinę koncentruje się bardziej na pracy jest postrzegana źle, mężczyzna zaś w tej sytuacji może liczyć na wyrozumiałość). Te bariery są subtelne, nieformalne, ale stanowią rzeczywiste trudności, które powodują, że w porównaniu z mężczyznami kobietom jest nadal trudniej.
Do tekstu..
Ślązacy dwujęzyczne tablice mają w rzyci (21-02-2010)
Autor: Joanna Pszon
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dla opolskich liderów Mniejszości Niemieckiej tablice dwujęzyczne z nazwami miejscowości to dowód ich osiągnięć wywalczonych w ciągu 20 lat praw. Można je zobaczyć już w 11 gminach na Opolszczyźnie. Leo Joshko, aktywny lokalny działacz Mniejszości Niemieckiej z Dębskiej Kuźni (Dembiohammer), z wielką dumą podkreśla, że dla niego dwujęzyczne tablice to wielka radość." Okazuje się, że wśród Ślązaków entuzjazm dla rzeczonych jest nieco mniejszy.
Do tekstu..
Chory biznes na chorych dzieciach (19-02-2010)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Przekrój.pl Zgłosił/a: liliac
Leczeniem niepełnosprawnych dzieci w Polsce coraz częściej zajmują się szarlatani. Sprzyja im ignorancja lekarzy, psychologów i pedagogów. A także obojętność lub głupota urzędników, bo to państwo finansuje groźną w skutkach pseudonaukę.
Do tekstu..
Genetyka z buszu (19-02-2010)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Mimo że wydaje się, iż genetyka to dziś naukowy chleb powszedni, do niedawna odczytano pełną informację genetyczną ledwie ośmiu osób. Od dziś można do tego grona dołączyć kolejnych pięć. I to takich, na których genomy naukowcy tak bardzo czekali.
Do tekstu..
Jak to jest z GMO? Obalamy mity (19-02-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Pabloss
"Kolejny raz plotka o szkodliwości GMO z szybkością błyskawicy obiega internet i media, tym razem alarmując o rzekomej toksyczności uprawianej w Europie kukurydzy. Firma Monsanto miała być ponoć zmuszona do ujawnienia "niewygodnych dla siebie wyników badań" świadczących o negatywnym wpływie trzech odmian modyfikowanej kukurydzy na zdrowie karmionych nią szczurów. Niczym w dowcipach o radiu Erewan, wszystko się zgadza poza małym drobiazgiem - z badań wynika, że ta kukurydza jest tak samo bezpieczna jak zwykła."
Do tekstu..
TOK FM zapłaci karę za dowcip o seksie księży (18-02-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
W Polsce wolno obrażać Żydów, gejów i lewaków. Kościół katolicki jest pod ochroną
Do tekstu..
Rozważne i romantyczne. Co dalej z naszymi uczelniami? Są dwie strategie... (18-02-2010)
Autor: Magda Papuzińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Dyskusja nad przyszłością szkolnictwa wyższego weszła w decydującą fazę. Rektorzy uczelni stawiają na tradycję, eksperci ministerstwa na przyszłość. A teraźniejszość skrzeczy.
Do tekstu..
Zgwałcili ją, bo sama tego chciała? (18-02-2010)
Autor: Joanna Stanisławska
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: (Alicja)Duda
Na temat wyroku w sprawie Leppera i Łyżwińskiego rozmawia Joanna Stanisławska z Moniką Płatek - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada na Wydziale Prawa i Administracji. Jest kierowniczką Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego WPiA UW. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej, stypendystka Fulbrighta. Wykładała również w Waszyngtonie, Oslo, Kopenhadze, Sztokholmie, Helsinkach, Budapeszcie i Wilnie. Prowadziła zajęcia na międzywydziałowych Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Do tekstu..
GMO w perspektywie ewolucji (17-02-2010)
Autor: Ewa Bartnik
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Natura i bez ingerencji człowieka dokonywała rzeczy dziwnych i interesujących w dziedzinie przenoszenia genów z jednego organizmu do drugiego - i gdyby nie to, świat w obecnej swojej postaci by nie istniał."
Do tekstu..
Wielkie wymierania i ich przyczyny (17-02-2010)
Autor: Grzegorz Racki
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
Wielkie wymierania- jaką odgrywały rolę w dziejach ziemskiej biosfery? "Szacuje się, iż ponad 99% gatunków żyjących na naszej planecie wymarło, a zatem zrozumienie procesów zastępowania zanikających grup gatunków przez te przeżywające ma newralgiczne znaczenie, również w kontekście współczesnych zmian ekosystemowych i prognozowania niepewnych losów ziemskiego zróżnicowania świata organicznego."
Do tekstu..
Klęska Kościoła w Irlandii i Niemczech (16-02-2010)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: boniek
Pedofilia wśród księży- krótka refleksja...
Do tekstu..
Jesteśmy czworonogami (15-02-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko, Grzegorz Niedźwiedzki
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
Nauczyłem się być tropicielem - mówi Grzegorz Niedźwiedzki, który w Górach Świętokrzyskich znalazł odciski stóp najstarszego kręgowca lądowego na ziemi. "Przekrojowi" wyjaśnia, jak udało mu się tego dokonać
Do tekstu..
Nieśmiertelna Henrietta (15-02-2010)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Pawel_L
Najważniejszą kobietą w historii medycyny była biedna, 31-letnia Murzynka, która zmarła na raka w połowie ubiegłego wieku. Dzięki niej mamy dziś skuteczne szczepionki, badania genetyczne, leki na raka i AIDS, a nawet zabiegi in vitro i klonowanie
Do tekstu..
Kościół idzie na wojnę o krzyż. I jest mu z tym dobrze (14-02-2010)
Autor: Rozmowa z Prof. Tadeuszem Bartosiem
Źrodło: wp.pl, Przegląd Zgłosił/a: Faith
- Musimy sobie wyjaśnić, co znaczy państwo świeckie, które nie jest wrogie religii, ale chce być wspólnym domem dla różnych wiar, dla wierzących i niewierzących. Tego nie rozumieją nie tylko ludzie w małych miasteczkach - nie rozumieją tego kardynałowie Glemp i Dziwisz.
Do tekstu..
3/4 drogi do Nobla? (14-02-2010)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Dzisiejsze "Science" publikuje wyniki eksperymentu, który może wstrząsnąć naszym obrazem Wszechświata. W sztolniach starej kopalni fizycy złapali pierwsze cząstki ciemnej materii, hipotetycznego tworzywa galaktyk. Jest jednak jedna szansa na cztery, że się pomylili.
Do tekstu..
Daleki Birobidżan. Kto nie zdążył, zostaje (13-02-2010)
Autor: Michał Książek
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Na pustkowie Birobidżanu Stalin przesiedlił Żydów z całej Rosji. O losach Żydowskiego Obwodu Autonomicznego na dalekiej Syberii.
Do tekstu..
Radio Maryja znów łamie prawo (12-02-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Nowy grzeszek ojca Rydzyka wytropił Głos Rydzyka. Otóż Radio Maryja od prawie 10 lat jest nadawcą społecznym. Dzięki temu nie musi na przykład płacić opłaty koncesyjnej, ale w zamian jest zobowiązane nie emitować reklam na antenie
Do tekstu..
Kolorowe chusty- Iranki nie chcą już słuchać mężczyzn (12-02-2010)
Autor: Teodor Ptach
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Kobiety są jedną z głównych sił społecznego oporu przeciwko reżimowi Ahmadineżada w Iranie. Jak im się żyje 31 lat po islamskiej rewolucji?
Do tekstu..
Wreszcie mamy szczątki "polskich" neandertalczyków (12-02-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Trzy zęby trzonowe, które archeolodzy odkryli w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to pierwsze szczątki neandertalczyków znalezione w Polsce. Są to jednocześnie najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju.
Do tekstu..
Kapelan dla niewierzących (12-02-2010)
Autor: John Crace
Źrodło: onet.pl, ya The Guardian Zgłosił/a: alogier
Gdzie może udać się ateista, który przeżywa duchowe rozterki i potrzebuje wsparcia? Z pomocą może mu przyjść "świecki kapelan". Chociaż określenie to brzmi jak żart, kapelani dla niewierzących działają na amerykańskich uniwersytetach, a niedługo mają się też pojawić w Wielkiej Brytanii.
Do tekstu..
TVP już nie dla dzieci - likwidacja Teleranka (11-02-2010)
Autor: Donata Subbotko
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
TVP okłamała opinię publiczną i rzecznika praw dziecka twierdząc, że nie wstrzyma produkcji programów dla dzieci - mówią autorzy tych programów. Po 38 latach zniknie też "Teleranek".
Do tekstu..
Europa i muzułmanie. Kto tu jest dżihadystą? (11-02-2010)
Autor: Piotr Buras
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Przez kilka dziesięcioleci podejście do imigrantów w wielu krajach (Holandia, Wielka Brytania, Niemcy) kształtowała koncepcja multikulturalizmu. Zakładała ona współistnienie obok siebie różnych kultur i religii zachowujących swobodę w kultywowaniu swoich tradycji i reguł postępowania. Obecnie polityka ta zdaje się zawodzić. Czy w Europie czeka nas nieuchronna konfrontacja w duchu Huntingtonowskiego "zderzenia cywilizacji", której zwiastunami są dotychczasowe napięcia?
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365