Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.631.989 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Cieszę się, gdy ktoś jest blisko Boga, ale lękam się, gdy staje się zbyt pewnym siebie rzecznikiem Pana Boga wobec innych.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Soaring rents but Ghana gets it right on vaccinations (11-05-2012)
Autor: Rebecca Coombes
Źrodło: BMJ blogs Zgłosił/a: liliac
"It's boom time in Ghana right now. The country's economy soared by 14% in 2011 thanks to new oil receipts-earning it a listing as the world's fastest growing economy. This prosperity is a mixed blessing say the locals. Rents in the capital city Accra are approaching London levels-$2000 a month for an apartment in a decent area-fuel prices have rocketed, and food is expensive. But in the baking heat of the capital city's Independence Square yesterday I witness a bit of African history made possible by Ghana's emerging confidence"
Do tekstu..
Profesorowie szczerzy do bólu, bo na emeryturze (11-05-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
"Trudno oprzeć się wrażeniu, czytając te słuszne skądinąd uwagi zacnych profesorów i znanego reportera o naszej edukacji czy kondycji mediów, że dziś odwaga mocno potaniała. Bo ich głosy pojawiają się w chwili, gdy już nic nie mają do stracenia: jedni, bo idą na emeryturę, inni, gdy zmieniają redakcję. I dlatego ostatnie zdanie musi brzmieć gorzko: największym problemem rodzimego życia publicznego i intelektualnego jest pełzający konformizm"
Do tekstu..
Skatepark w kościele. Kryzys wiary w Europie (11-05-2012)
Autor: pk//gak/TVN24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Ubywa wiernych, pustoszeją kościoły katolickie w całej Europie. Najbardziej jest to widoczne we Francji i Niemczech, gdzie opuszczone kościoły są po prostu burzone lub wystawiane na sprzedaż. Budynki kościelne zamieniają się w magazyny, restauracje, mieszkania, a nawet parki rozrywki."
Do tekstu..
Imam, rabin i biskup zagrali na Narodowym (11-05-2012)
Autor: bf/roody
Źrodło: tvnwarszawa.pl Zgłosił/a: JK
"Na Stadionie Narodowym otwarto kaplicę wielowyznaniową. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań. A później... zagrali w piłkę."
Do tekstu..
Komu (nazbyt) bije dzwon (10-05-2012)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ksiądz to nie pan Bóg, a cisza nocna obowiązuje - mówi parafianin, który usłyszał o sobie "bydlę". Ksiądz tłumaczy, że człowiek nie zrozumiał kontekstu. A dzwony hałasują. Dziś wyrok"
Do tekstu..
Straight talk with...David Kaslow (10-05-2012)
Autor: Roxanne Khamsi
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The precise human cost of malaria has come into dispute following the publication of a February paper that revised the estimated death toll to more than 1.2 million annually (...). But one thing that most people in the public health field can agree on is that a vaccine against malaria is necessary to make real strides against this global killer. To that effect, in 1999 the Bill & Melinda Gates Foundation funded the Malaria Vaccine Initiative (MVI) through the Program for Appropriate Technology in Health, the Seattle-based nonprofit now simply known as PATH"
Do tekstu..
O tym, jak spotkać minoga w Polsce (10-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Minogi należą do jednych z najbardziej zagrożonych wyginięciem kręgowców w Polsce. Wędkarze uważają je za ryby. Można je także znaleźć w atlasie ryb Polski, tymczasem z rybami mają one niewiele wspólnego. Może tylko płetwę grzbietową i wygląd przypominający węgorza. Minogi, w przeciwieństwie do ryb, nie posiadają ani prawdziwej czaszki, ani żuchwy (szczęk). Są zatem bezżuchwowcami (bezszczękowcami, Agnatha), zaś współczesne ryby, wszystkie bez wyjątku, to szczękowce czyli Gnathostomata.(...)Należą do najstarszej linii ewolucyjnej kręgowców (Vertebrata) zwanej Hyperoartia"
Do tekstu..
Nowe technologie szansą polskiej gospodarki: GMO dla przemysłu i rolnictwa (10-05-2012)
Autor: Piotr Węgleński, Tomasz Twardowski
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"W połowie lat 70. XX wieku stworzono podwaliny nowej dyscypliny naukowej - inżynierii genetycznej. Na przełomie XX i XXI wieku techniki inżynierii genetycznej niesłychanie się rozwinęły i posłużyły do konstruowania organizmów (GMO), które znajdują rozliczne zastosowania, przede wszystkim w medycynie, przemyśle farmaceutycznym, rolnictwie i ochronie środowiska" - Stanowisko Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk
Do tekstu..
Legenda Hawkinga (10-05-2012)
Autor: L.M. Sokołowski
Źrodło: www.filozofiawnauce.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Było to w 1980 roku, w drugim dniu międzynarodowej konferencji z fizyki relatywistycznej w Jenie. Po szerokich schodach wiodących do sali konferencyjnej dwu ludzi niosło coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało jak manekin w garniturze. Nie był to wszakże manekin, gdyż z garnituru sterczała, a właściwie leżała bezwładnie na ramieniu jednego z niosących, męska głowa w okularach. U szczytu schodów czekał już składany fotel inwalidzki, niesionego człowieka posadzono w nim i położono obie jego ręce na prawej poręczy
Do tekstu..
Religijne mózgi. Dlaczego ludzie wierzą? (10-05-2012)
Autor: Łukasz Kwiatek
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: TyDraniu
Co mają wspólnego pacjenci z rozciętymi półkulami mózgowymi, szufelki do śniegu, kurze łapki i religie? Są elementami struktury i interpretacji eksperymentu słynnego psychologa i neuronaukowca Michaela Gazzanigi, który postawił fascynującą hipotezę na temat pochodzenia religii.
Do tekstu..
Pierwszy ślub w kościele Kopimistów (10-05-2012)
Zgłosił/a: kulka_na_mole
Kopimizm jest bardzo młodą religią, ale cieszy się ogromną popularnością. Kościół, który uważa CTRL+C i CTRL+V za święte symbole, a kopiowanie informacji za akt najpiękniejszy na świecie, ma już wyznawców na prawie wszystkich kontynentach - od Stanów Zjednoczonych po Estonię. W styczniu tego roku Misjonarski Kościół Kopimizmu (Missionerande Kopimistsamfundet) zyskał status oficjalnej religii w Szwecji, a wczoraj odbył się pierwszy ślub jego wyznawców.
Do tekstu..
Im gorzej, tym lepiej (09-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: http://wyborcza.pl/1,75968,11686208,Im_gorzej__tym_lepiej.html Zgłosił/a: ramichael
W jednej ze szczecińskich szkół młodzież, która przyszła na mój wykład z etyki, powiedziała mi: "Niechaj pani tak nie krytykuje religii w szkołach, powinno być jej jeszcze więcej, bo im więcej jej będzie, tym szybciej zniknie ze szkół. Nie ma bardziej skutecznej krytyki szkolnej katechezy niż ona sama, nic bardziej nie obnaża nieprzystosowania lekcji religii do szkół niż poziom wiedzy i umiejętności katechetów". Jakaś logika w tym jest
Do tekstu..
The speculator’s bread: what is behind rising food prices? (09-05-2012)
Autor: Markus Henn
Źrodło: EMBO reports Zgłosił/a: liliac
"Most citizens in developed countries buy and consume their food without any consideration of how it is produced or how it gets from the field or slaughterhouse to the supermarket. They take for granted that they can afford it and do not care about its production and the economic, financial and other factors that eventually determine its price on the supermarket shelf. However, the market price of agricultural commodities is more important than those of nearly all other products. Increasing prices can cause hunger for millions of people and enormous political repercussions"
Do tekstu..
W sercu cywilizacji śmierci (09-05-2012)
Autor: Agata Bielik-Robson
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Każdy niemal katolik, a już na pewno katolik polski, jest przekonany, że wszystkie angielskie kościoły opustoszały i pozamieniano je na nocne kluby"
Do tekstu..
Rochdale grooming trial: Nine men jailed (09-05-2012)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: Piątkowski
Nine men who ran a child sexual exploitation ring in Greater Manchester have been jailed.
Do tekstu..
Powrót na Ziemię (08-05-2012)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: passent.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Moim zdaniem nie ma takich ekspertów, i nie będzie takich orzeczeń, których polska mniejszość (czytaj: PiS, PP. Kaczyński, Macierewicz i inni) nie potrafiłaby zakwestionować. Jeżeli profesor X, laureat Nagrody Nobla, profesor MIT i Harvardu, wyda opinię, która potwierdza wnioski komisji Millera, i - broń Boże - Anodiny, to zostanie zdyskredytowany i obnażony jako sługus Putina, Tuska i całej tej zgrai. I odwrotnie, jeżeli jakiś doktor z koledżu w Dolnej Oklahomie, albo w Górnej Bawarii, poprze hipotezę zamachu, dwóch wybuchów, a najlepiej nawet trzech, ba, całej serii eksplozji, to zostanie przez ową mniejszość przedstawiony jako wybitny autorytet w dziedzinie wszechnauk.
Do tekstu..
Seks nie do opisania (08-05-2012)
Autor: Grzegorz Wysocki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zapomnijcie o poradnikach, zrezygnujcie z prenumeraty "Cosmo" i nie ufajcie ludowym mądrościom. Głód seksualnej wiedzy zaspokoicie u bezpruderyjnych współczesnych polskich prozaików
Do tekstu..
Korelacja edukacji z opinią społeczną na przykładzie GMO (07-05-2012)
Autor: A. Małyska, T. Twardowski
Źrodło: Portal Wiedzy PAN/"Nauka" Zgłosił/a: ARGutowski
Artykuł naukowy z czasopisma "Nauka" 2/2009. Analiza zależności pomiędzy wykształceniem Polaków a ich wiedzą i opinią na temat GMO.
Do tekstu..
Parlamentarny zespół do walki z ateizacją? Bartoś: grzeszą pychą. (07-05-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Posłowie myślą, że są bogami od wszystkiego, na wszystkim się znają i wszystko mogą dekretować. Grzech pychy - chciałoby się powiedzieć - tak utworzenie parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji komentuje prof. Tadeusz Bartoś, teolog.
Do tekstu..
The Scale of the Universe 2 (07-05-2012)
Zgłosił/a: -jad-
Ciekawa animacja - warto zobaczyć.
Do tekstu..
Obrażać po ludzku, czyli miniporadnik dla publicystów (07-05-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mam nadzieję, że niniejszy miniporadnik jest na tyle klarowny, że zrozumieją go nawet takie intelektualne tuzy jak bracia Karnowscy czy Łukasz Warzecha. Może nawet sam profesor Legutko"
Do tekstu..
Polski Portal Swiata Dysku (07-05-2012)
Zgłosił/a: kiryl
Kompetentny portal o wszystkim co wiąże się z książkami Terry Prachetta.
http://discworld.pl/news.php
Częste mycie skraca życie? (07-05-2012)
Autor: Maciej Chałubiński
Źrodło: wiz.pl Zgłosił/a: marcin1902
W pierwszej połowie XIX w. John Bostock, lekarz i geolog z Liverpoolu, po raz pierwszy opisał objawy choroby alergicznej - kataru siennego. Ponad pół wieku później Charles Blackley, brytyjski lekarz, zidentyfikował czynnik wywołujący ten katar - okazał się nim pyłek traw i zbóż. Dzisiaj z chorobami alergicznymi zmaga się 20-30% populacji w różnych regionach świata. W przyszłości zachoruje znacznie więcej osób.
Do tekstu..
Czy Arabowie nienawidzą kobiet? (07-05-2012)
Autor: Barbara Szelewa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
To mizoginia od wieków każe mężczyznom w krajach arabskich traktować kobiety jak mniej wartościową połowę ludzkości. Czas nazwać rzeczy po imieniu i dokończyć arabskie rewolucje - twierdzi Mona Eltahawy na łamach "Foreign Policy"
Do tekstu..
Antarktyda - topniejące masy lodu uwalniają bakterie sprzed milionów lat (07-05-2012)
Autor: Piotr Siergiej
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wywołane globalnym ociepleniem zwiększone topnienie pokryw lodowych sprawia, że uwięzione w lodzie od setek tysięcy lat bakterie zaczynają wydostawać się z lodowej zamrażarki.
Do tekstu..
Koko - to jest to! (06-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Nic mnie dawno tak nie zachwyciło, jak nasza piękna pieśń na Euro 2012 o cudownie bezpretensjonalnym tytule "Koko Euro spoko". Pieśń ta trafia w istotę tego, co dzieje się w Polsce, odzwierciedla serce narodu, kierunek polityczny rządzącej partii i aspiracje jej przywódców, jak również hierarchię problemów, którymi żyje nasz naród.
Do tekstu..
Polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes (06-05-2012)
Autor: PAP
Źrodło: PAP/onet.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
250 polskich żołnierzy, funkcjonariuszy mundurowych innych formacji oraz pracowników wojska uczestniczy w rozpoczętej w niedzielę Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierzy do Lourdes. Polacy biorą w niej udział po raz 21.
Do tekstu..
Homo secator (06-05-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Pod ręką dobrego pana czuwa kosiarka, piła i dmuchawa, szpachlówka, silikon i zaprawa. Nie przegapi żadnego powodu ni pretekstu, by ich użyć. Najlepiej o świcie, by jak tamci dzwonem grzmiącym na jutrznię przypomnieć obcym, co w noc grzeszyli nad książką i chcieliby spać jeszcze, czyja jest ta ziemia, ta ziemia. Bo niczemu żyć nie wolno bez pozwolenia, bez kontroli gospodarza, który na wszystko ma oko i nie zniesie żadnego bałaganu ni samowoli. Jest Gospodarz niebieski i jest jego rządca na ziemi. A więc dzwonem ich i piłą. Przez megafon i kosiarką"
Do tekstu..
5 maja 1980 r. Zabić drani! (06-05-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Przed sześcioma dniami chroniący irańską ambasadę przy Princess Gate konstabl brytyjskiej policji Trevor Lock ujrzał o 11.30 zbliżających się do głównego wejścia sześciu mężczyzn. Twarze mieli okutane arafatkami. Stojącego w foyer tuż przy głównym wejściu Locka nie zaniepokoiło to. Spora część interesantów irańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego ostentacyjnie nosi charakterystyczne chusty. Lock otworzył drzwi. Pierwszy z mężczyzn nieoczekiwanie pchnął policjanta do środka i wyciągnął z kieszeni broń. Ale Lock, specjalnie przeszkolony funkcjonariusz Grupy Ochrony Dyplomatycznej, natychmiast zatrzasnął drzwi wejściowe i przez zawieszone przez ramię walkie-talkie wszczął alarm"
Do tekstu..
Nauczyciele, wy zabójcy przyjemności czytania (06-05-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wiadomo, że tak jesteście rozkochani w XIX wieku, że nawet za pięć stuleci w polskiej kolonii na Betelgeuzie uczniowie będą się uczyć przede wszystkim o romantyzmie i pozytywizmie, bo wiadomo, ani przedtem, ani potem Polakom po prostu się nie zdarzało pisać książek godnych znalezienia się w maturalnym kanonie"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365