Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.753.881 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religię możemy przyrównać do przewodnika, który prowadzi ślepego - chodzi bowiem tylko o to, aby ślepy doszedł do celu, a nie o to, aby wszystko widział."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Komendant policji zdjął krzyż, ruszyła krucjata. "Obraza uczuć religijnych (12-08-2013)
Autor: Katarzyna Ludwińska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Obrazę uczuć religijnych oraz dyskryminowanie policjantów katolików zarzucają komendantowi Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą oraz politycy PiS - informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Komitet pisze w tej sprawie do prokuratora okręgowego, senator - do ministra i prokuratora generalnego, poseł - wszędzie, gdzie się da.
Do tekstu..
Małżeństwo bez ślubu kościelnego (11-08-2013)
Autor: Maja Stasińska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: czarny_kot
Biała suknia i przysięga przed ołtarzem to polska tradycja, na kultywowanie której decydują się nawet pary, które w kościele ostatni raz były podczas komunii. Zdarza się jednak, że mówią: nie chcemy niczego udawać - ślubu kościelnego nie będzie. Taka deklaracja wymaga wiele odwagi, często też muszą liczyć się z ostracyzmem rodziny.
Do tekstu..
Szczekanie ze zrozumieniem (11-08-2013)
Autor: Maciej Trojan
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Różne próby uczenia zwierząt ludzkiego języka były realizowane w wielu laboratoriach świata przy udziale różnych gatunków zwierząt. Najczęściej były to badania na naczelnych, choć czasem też prowadzono je na innych gatunkach, np. na delfinach lub papugach. Badania nad psami rozpoczął zespół Juliane Kaminski. Eksperymenty potwierdziły, że samiec border collie o imieniu Rico rozróżnia nazwy ponad 200 obiektów"
Do tekstu..
Atomowe ekopyszności (11-08-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Jak zapewne wiecie, "eko-jedzenie" robione jest bez stosowania diabelskich, nienaturalnych manipulacji genetycznych. Cóż, przynajmniej tych klasyfikowanych jako GMO. Nie znaczy to, że "rolnictwo organiczne" ma cokolwiek przeciwko modyfikacjom genetycznym jako takim. Pozwólcie, że wyjaśnię: modyfikacje genetyczne, rozumiane jako zmienianie genomów hodowanych roślin i zwierząt, są warunkiem niezbędnym do zaistnienia rolnictwa w ogóle."
Do tekstu..
The Science of the Great Molasses Flood (11-08-2013)
Autor: Ferris Jabr
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"More than 7.5 million liters of molasses surged through Boston's North End at around 55 kilometers per hour in a wave about 7.5 meters high and 50 meters wide at its peak. All that thick syrup ripped apart the cylindrical tank that once held it, throwing slivers of steel and large rivets in all directions. The deluge crushed freight cars, tore Engine 31 firehouse from its foundation and, when it reached an elevated railway on Atlantic Avenue, nearly lifted a train right off the tracks. A chest-deep river of molasses stretched from the base of the tank about 90 meters into the streets. From there, it thinned out into a coating one half to one meter deep. People, horses and dogs caught in the mess struggled to escape, only sinking further"
Do tekstu..
Narodziny orangutana (11-08-2013)
Autor: durrell.org
Źrodło: www.youtube.com/user/DURRELLvideos Zgłosił/a: JK
Narodziny orangutana po raz pierwszy zarejestrowane na filmie w Durrell Wildlife Park.
Do tekstu..
Trujące kadzidełka (10-08-2013)
Autor: Marek Mejssner
Źrodło: medonet.pl Zgłosił/a: JK
"Popularne kadzidełka i kadziła używane do usuwania nieprzyjemnych zapachów i mające ponoć własności lecznicze, są w rzeczywistości równie groźne, jak papierosy. Długotrwałe wdychanie dymu z kadzidełek może powodować alergie, choroby górnych dróg oddechowych, PoChP, a nawet nowotwory płaskonabłonkowe. Zespół naukowców z University of North Carolina pod kierownictwem prof. Karin B. Yeatts, postanowił zbadać popularne środki do usuwania nieprzyjemnych zapachów, mające posiadać także właściwości lecznice - kadziła i kadzidełka zapachowe."
Do tekstu..
Wracam do szkoły (10-08-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Kwalifikacje nauczycieli wynikają z rozporządzenia MEN (Dz. U. z 2009 r. Nr 50, poz. 400), w którym możemy przeczytać, że osoba ubiegająca się o pracę w szkole oprócz dyplomu ukończenia studiów wyższych musi legitymować się zaświadczeniem potwierdzającym odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Ja takiego zaświadczenia nie miałam i nie spełniałam formalnych wymogów kuratorium. Postanowiłam więc uzupełnić braki w wykształceniu i zapisałam się na kurs pedagogiczny"
Do tekstu..
Fronda pisze o rock'n'rollu: Sataniści rządzą muzyką. Od The Beatles po Rihannę (10-08-2013)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
John Lennon to okultysta manipulujący słuchaczami. W dodatku sympatyk satanizmu, wykorzystujący satanistyczne elementy w swej muzyce, podobnie jak Pink Floyd, The Doors, Electric Light Orchestra, Bruce Springsteen czy Madonna. Sam rock'n'roll został zaś wynaleziony po to, by zaszczepiać ludziom bunt przeciw Kościołowi.
Do tekstu..
Emily Warren Roebling (10-08-2013)
Autor: Loris Cli Toris
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"W maju 1883 roku dwie nowojorskie dzielnice zostały połączone jedną z najbardziej charakterystycznych stalowych konstrukcji. Choć plan ten rozważany był od początku XIX wieku, przez ponad 60 lat wydawał się nierealny, zbyt kosztowny i trudny. Jak się okazało, nie dla wszystkich. Po 13 latach budowy, w chwili otwarcia Most Brookliński był jednym z najdłuższych wiszących mostów na świecie. I prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie inżynierka Emily Warren Roebling"
Do tekstu..
GM rice delivers antibodies against deadly rotavirus (10-08-2013)
Autor: Michelle Dobrovolny
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A strain of rice genetically engineered to protect against diarrhoeal disease could offer a cost-effective way to protect children in developing countries, according a study published in the Journal of Clinical Investigation yesterday (8 August). Researchers engineered the rice, called MucoRice-ARP1, by adding an antibody to fight rotavirus originally found in llamas in the rice genome."
Do tekstu..
Los bezpłodnych katolików Co tu począć? (09-08-2013)
Autor: Elżbieta Turlej
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: slik
Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku. Jest ich kilka milionów. Mają problem z niepłodnością, jak co piąta para w wieku prokreacyjnym - ale wierzą. Biorą więc to, co mogą - czyli listę świętych, rozpiskę miejsc słynących z uzdrowień, czasem pasek świętego Dominika.
Do tekstu..
Słownik polsko-polski. Część pierwsza. (09-08-2013)
Autor: Baba Turek
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Zwolennicy i zwolenniczki fizycznej eksterminacji kobiet opanowali dyskurs społeczny i narzucili nam jednowymiarowy świat, w którym decyzje i procedury prokreacyjne są jedynym fundamentem świata wartości. O tym jak ten świat wypaczyli może świadczyć to, że zwolennicy tak zwanej cywilizacji życia propagują fizyczną eksterminację kobiet, odmawiają kobietom prawa do decyzji prokreacyjnych i opowiadają się za delegalizacją procedur prokreacyjnych! Za swojego głównego wroga mają oni zaś zwolenników psychofizycznego dobrostanu kobiet, którzy rozumiejąc i akceptując to, iż kobieta to także - chociaż nie tylko - matka, która, ma prawo do decydowania o tym kiedy i z kim będzie miała dzieci.
Do tekstu..
Five hundred new fairytales discovered in Germany (09-08-2013)
Autor: Victoria Sussens-Messerer
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"A whole new world of magic animals, brave young princes and evil witches has come to light with the discovery of 500 new fairytales, which were locked away in an archive in Regensburg, Germany for over 150 years. The tales are part of a collection of myths, legends and fairytales, gathered by the local historian Franz Xaver von Schönwerth (1810-1886) in the Bavarian region of Oberpfalz at about the same time as the Grimm brothers were collecting the fairytales that have since charmed adults and children around the world."
Do tekstu..
Poseł Godson i krępak nabrzozak (09-08-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Poziom skomplikowania współczesnej wiedzy jest ogromny. Teorie naukowe powstają na podstawie dziesiątek lat eksperymentów i analiz prowadzonych przez całe zespoły badawcze, często łączące różne dziedziny wiedzy. Badacze nie działają samotnie, tylko są częścią społeczności, która przez cały czas bacznie obserwuje i ocenia ich dokonania. W razie jakichkolwiek wątpliwości o charakterze merytorycznym czy etycznym powołuje się odpowiednie komisje złożone z osób obdarzonych autorytetem w środowisku akademickim. W świetle współczesnej nauki ewolucja nie jest hipotezą, ale faktem wynikającym z wielkiej liczby powiązanych ze sobą i wzajemnie wspierających się odkryć. Tymczasem duża część dziennikarzy i zapraszanych przez nich gości, którzy z wielką pewnością siebie wypowiadają się na tematy n
Do tekstu..
Resistance to agricultural biotechnology (09-08-2013)
Autor: Philipp Aerni
Źrodło: Biotechnology Journal Zgłosił/a: liliac
"Biotech crops were first commercialized in 1996. In 2012, a record 17.3 million farmers grew biotech crops on 170 million hectares. Of the 28 countries that planted biotech crops in 2012, 20 were developing and 8 were industrialized countries. Two new countries, Sudan (Bt cotton) and Cuba (Bt maize) planted genetically modified (GM) crops for the first time in 2012. Over 90% of those who adopted GM crops were small resource-poor farmers in developing countries.(...)Yet, the optimistic global situation stands in strong contrast to the situation in Europe and Africa: in 2012, five EU countries planted a mere 129071 hectares of biotech Bt maize of which 116307 hectares are located in Spain, the only European country that has found the technology useful to combat targeted pests in partic
Do tekstu..
Gryzonie atakują (09-08-2013)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Na ulicach największych polskich miast, obok ludzi, spotyka się coraz więcej szczurów. Najbardziej zaszczurzonymi miastami w Polsce są: Wrocław, Kraków i Warszawa."
Do tekstu..
Abortion Is Different in Europe Because Religion Is Different in Europe (09-08-2013)
Autor: Amanda Marcotte
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
"Trying to talk about the struggle over reproductive rights while ignoring religion is like trying to understand sports while ignoring the existence of teams: You might come up with all sorts of compelling thoughts on why the ball is being tossed around, but you're no closer to understanding the goal of the game."
Do tekstu..
"Suszarki" nielegalne na polskich drogach? (09-08-2013)
Autor: aw\mtom
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Ręczne mierniki prędkości, czyli popularne "suszarki", powinny konkretnie wskazywać samochód namierzany przez policjanta. Ten wyrok sądu w Gnieźnie może rozpocząć rewolucję na polskich drogach, bo większość urządzeń zdjęć nie robi. Mimo tego kierowcy, który dokonał tego odkrycia, nie anulowano mandatu. Tomasz Motyliński, ukarany kierowca, tłumaczy, że prędkość wskazana przez policjantów na mandacie nie zgadzała się ze wskazaniem jego prędkościomierza. Postanowił sprawy nie odpuścić i po dwóch latach walki w sądach dowiódł, że popularne "suszarki" działają niezgodnie z prawem."
Do tekstu..
Our Brains Can (Unconsciously) Save Us from Temptation (09-08-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
"Inhibitory self control -- not picking up a cigarette, not having a second drink, not spending when we should be saving -- can operate without our awareness or intention. That was the finding by scientists at the University of Pennsylvania's Annenberg School for Communication and the University of Illinois at Urbana-Champaign. They demonstrated through neuroscience research that inaction-related words in our environment can unconsciously influence our self-control."
Do tekstu..
Nieszczęsny abonament (08-08-2013)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Dobrze więc, że kwestia opłaty audiowizualnej zostanie jednoznacznie rozwiązana. Niestety, sama opłata nie zmieni jakości realizacji misji publicznej. Do tego potrzebna jest głęboka reforma mediów publicznych uwzględniająca dotychczasowe błędy i obserwowane tendencje. Dziś już widać, że sposobem na poprawę sytuacji nie jest ich komercjalizacja i urynkowienie."
Do tekstu..
Cactus-inspired material cleans oily water (08-08-2013)
Autor: Simon Redfern
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: liliac
"Arrays of tiny copper spikes can clean oil from water, mimicking the way cacti pull water out of desert air. Chinese researchers had noticed that cone-shaped cactus spines harvest water from air pushing it to their base. Copying Nature's design, they used conical copper needles to separate tiny oil drops from dirty water - a problem existing methods struggle with. The scientists, who are based in Beijing, have reported their results in the journal Nature Communications."
Do tekstu..
Noaa report says Arctic sea ice is disappearing at unprecedented pace (08-08-2013)
Autor: Suzanne Goldenberg
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"The Arctic lost record amounts of sea ice last year and is changing at an unprecedented pace due to climate change, a landmark climate study said on Tuesday."
Do tekstu..
Lękajcie się! (08-08-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie lękajcie się! Tak nazywa się fundacja na rzecz ofiar księży-pedofilów. Jej powstanie to przełom i wyzwanie dla Kościoła. Bo ten nie może wszak być przeciw. A przecież jest. Mam nadzieję, że ten zwrot "nie lękajcie się!" będzie wkrótce znaczył dla Polaków: nie lękajcie się dawać świadectwa prawdzie, nie lękajcie się Kościoła, nie lękajcie się walczyć o sprawiedliwość.
Do tekstu..
Dość lęku i wstydu (08-08-2013)
Autor: Roman Daszczyński współpraca Bart
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Ofiary księży pedofilów pokażą twarze. W taki sposób chcą przerwać zmowę milczenia Fundacja jest w trakcie rejestracji. Jej nazwa - "Nie lękajcie się" - to cytat z Jana Pawła II. Trzej założyciele to dawni ministranci: Marek L., Marek M. i Wojciech P. Wszyscy są po czterdziestce, wciąż zmagają się z psychicznymi skutkami wykorzystania seksualnego przez pedofilów: bezsennością, depresją, alkoholizmem, nawet próbami samobójczymi.
Do tekstu..
"Nasz Dziennik": komendant wyrzuca krzyże (08-08-2013)
Autor: (żg)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Insp. Karol Szwalbe nakazał usunąć krzyże z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Namawiał też funkcjonariuszy, by nie szli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę - pisze "Nasz Dziennik".
Do tekstu..
Policjanci chcą odwołania komendanta. Bo jest grubiański i nie wierzy w Boga (08-08-2013)
Zgłosił/a: dtem
Grupa radomskich policjantów chce odwołanie szefa radomskiej policji Karola Szwalbe. Policjanci zarzucają mu m.in. usuwanie krzyży ze ścian i namawianie, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce do Częstochowy. O sprawie informuje serwis Echo Dnia.
Do tekstu..
Nanothermometer takes the temperature of living cells (08-08-2013)
Autor: Davide Castelvecchi
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: JK
A tool originally developed for quantum computers can now map temperature changes within a living cell. The technique exploits quantum effects in tiny diamond crystals, or 'nanodiamonds', to detect changes down to a few thousandths of a degree. The researchers were also able to heat selected parts of the cell using a laser.
Do tekstu..
Nazwisko… ale czemu nie męża?! (08-08-2013)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: Feministka.org Zgłosił/a: liliac
"Zaraz po ślubie nie musiałam zmieniać żadnych dokumentów, ale kilka lat później się przemeldowywałam i się zaczęło. Urzędniczki namiętnie wypytywały mnie o dokumenty na nazwisko "przed ślubem" i tłumaczenia, po trzy raz! - że to jedno i to samo co po ślubie, zdawało się osiągać słabe efekty. Naprawdę zastanawiałam się, która z nas ma poważane problemy z językiem polskim."
Do tekstu..
The Ceiling Cat (08-08-2013)
Autor: Cyprian Kamil Norwid
Źrodło: polona.pl Zgłosił/a: JK
Prawdopodobnie pierwszy w historii rysunek Sufitowego Kota (Ceiling Cat) :) Autor: C.K. Norwid, rok 1873.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365