Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.738.046 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Książki są lekarstwem dla umysłu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Richard Dawkins: evolution will be 'the new classics' (16-06-2012)
Autor: Nick Collins
Źrodło: The Telegraph Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
"Evolution should be considered "the new classics", Richard Dawkins has claimed, arguing that a university course in the subject would produce the most academically polished students"
Do tekstu..
Passent: PO zachowuje się, jakby nie chciała rozdziału Kościoła od państwa (16-06-2012)
Autor: mar
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: tivk
"Publicyści komentowali dziś w "Popołudniu" Radia TOK FM sejmową awanturę o Fundusz Kościelny i ugodowe stanowisko premiera wobec Kościoła"
Do tekstu..
Wiosna ludów, jesień kobiet (15-06-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"W „Gazecie Wyborczej” bardzo smutny tekst Marty Urzędowskiej Kobiety zdradzone przez egipską rewolucję. Autorka wymienia kolejne pomysły prawne nowego, zdominowanego już przez islamistów egipskiego parlamentu. Odebranie kobietom prawa do występowania o rozwód, o ile nie udowodnią mężowi przed sądem winy za rozpad związku, co w nowej atmosferze będzie raczej trudne. Oddanie mężczyznom prawa do wychowania dzieci po rozwodzie. Do tego można dodać, tym razem za telewizją Al Arabiya, propozycję prawa legalizującego małżeństwa dziewczynek od 14 roku życia"
Do tekstu..
Sejm odrzucił projekty SLD i RP likwidujące Fundusz Kościelny (15-06-2012)
Autor: JS
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"- Nie było i nie będzie intencją mojego rządu oraz PO taka zmiana finansowania Kościoła, której efektem miałoby być jego osłabienie, czy też atak na Kościół - powiedział premier Donald Tusk w Sejmie podczas debaty ws. projektów Ruchu Palikota i SLD likwidacji Funduszu Kościelnego. Głosowania poprzedziła burzliwa dyskusja. - Panie premierze, czy pan ma jaja - grzmiał Armand Ryfiński z Ruchu Palikota."
Do tekstu..
Narodowe limbo (15-06-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Felieton o potrzebie tworzenia nowej, świeckiej formy dla wspólnoty Polaków.
Do tekstu..
The Scale of the Universe 2 (15-06-2012)
Autor: Cary Huang
Źrodło: htwins.net Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Skala wszechświata
http://htwins.net/scale2/
Maszyna stworzenia (15-06-2012)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Cały rozszerzający się cyfrowy, komputerowy wszechświat, w którym jesteśmy zanurzeni, narodził się 60 lat temu we wnętrzu jednego komputera - w małym miasteczku w stanie New Jersey."
Do tekstu..
Płonie pogranicze Birmy. Suu Kyi: Zawieszenie ognia to za mało (15-06-2012)
Autor: Maria Kruczkowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"W zachodniej Birmie buddyści ścierają się z muzułmanami. W wieloetnicznym tyglu takie konflikty mogą rozsadzić kraj, który właśnie otwiera się na świat"
Do tekstu..
Bili kosami i motykami. Żydówki się nie broniły (15-06-2012)
Autor: Agnieszka Domanowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Żydówki w bestialski sposób zabite w Bzurach to niejedyne kobiety z getta w Szczuczynie, które zginęły w sierpniu 1941 roku. W trakcie śledztwa, które po 71 latach od zbrodni rozpoczął białostocki IPN, na jaw wyszła kolejna zbrodnia. Sprawcy prawdopodobnie ci sami."
Do tekstu..
Keeping the Faith (14-06-2012)
Autor: Amy Nunn, Alexandra Cornwall i in.
Źrodło: PLoS ONE Zgłosił/a: coreless
W Filadelfii 70% nowych infekcji HIV przypada na Afroamerykanów. Jednocześnie Afroamerykanie są jedną z najbardziej religijnych grup etnicznych, a Filadelfia należy do tych miast w Stanach Zjednoczonych, w których działa najwięcej instytucji o religijnym charakterze.
Do tekstu..
Kosmiczna symfonia (14-06-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: aTezy Zgłosił/a: Adam Adamczyk
Pierwszy z cyklu artykułów poświęconych odkryciu Teorii Strun - głównej pretendentce do miana teorii wszystkiego.
Do tekstu..
Romantyczna rzeżączka (14-06-2012)
Autor: Ewa Krawczyk
Źrodło: homiki.pl Zgłosił/a: liliac
"Rzeżączka jest jednym z najczęściej występujących zakażeń przenoszonych drogą płciową (STDs). Prawie przez cały wiek XX była najczęstszą w ogóle, z 200 milionami nowych zakażeń co roku. Zmieniło się to nieco w krajach rozwiniętych w okolicach lat siedemdziesiątych, liczba przypadków zmniejszyła się wtedy, ale rzeżączka nadal pozostaje drugą w kolejności najpopularniejszą infekcją bakteryjną przenoszoną drogą płciową"
Do tekstu..
8 Ugly Sins of the Catholic Church (14-06-2012)
Autor: AlterNet / By Valerie Tarico
Źrodło: AlterNet Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
8 paskudnych grzechów Kościoła katolickiego
Do tekstu..
Czas na nieposłuszeństwo obywatelskie! Sadźmy krzewy marihuany! (14-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Zatrzymanie Kory za kilka gramów marihuany (nie wspominając nic o mniej znanych tysiącach uwięzionych za podobne "przestępstwo") a z drugiej strony burdy pijanych kibiców (nie wspominając nic o pijakach będących sprawcami przemocy domowej, gwałtów i wypadków drogowych) - skłaniają do refleksji nad bezmyślnością polskiego prawa. Może pora - w imię społecznego interesu - nakłaniać do masowego łamania go, by prawodawcy wreszcie się otrząsnęli? Może pora na nieposłuszeństwo obywatelskie?
Do tekstu..
Nikt nie chce być pisarzem, każdy chce być gwiazdą (14-06-2012)
Autor: Justyna Sobolewska + Dorota Masłowska
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Rozmowa z Dorotą Masłowską - o pisarstwie, pisaniu, ludziach i dzisiejszym świecie.
Do tekstu..
Analiza wydatków na Kościoły i wyznania (14-06-2012)
Autor: lk / rk,
Źrodło: ekai.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
"Strona rządowa opracuje analizę rzeczywistych wydatków z Funduszu Kościelnego na poszczególne Kościoły i związki wyznaniowe tak, by wiedzieć o ile w okresie przejściowym uzupełnić dofinansowanie składek ubezpieczenia społecznego duchownych."
Do tekstu..
Seks pingwinów zgorszył naukowca (14-06-2012)
Autor: ew/bbc/pap
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: greg
"Badacz był do tego stopnia zawstydzony, że wyniki badań spisywał kodem, a rozdziału o rozrodzie nie opublikował. Mowa o wyprawie polarnej George'a Murraya Levicka, który badał okolice bieguna południowego w 1910 roku"
Do tekstu..
Świat według profesora Balcerowicza (13-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Leszek Balcerowicz odkrył przed czytelnikami ''Rzeczpospolitej'' (11 czerwca) niepokojącą wizję świata, w jakim żyje. Świat ten dzieli się na grupy ''nieroszczeniowe'' oraz ''roszczeniowe''
Do tekstu..
20 największych mitów na temat Ewolucji (13-06-2012)
Autor: Darek Hoffmann
Źrodło: Nietuzinkowy Blog Naukowy Zgłosił/a: liliac
"Pomimo upływu 150 lat podczas których na tysiące różnych sposobów potwierdzono prawdziwość Teorii Ewolucji nie znajdując JEDNEGO przypadku który by jej bezpośrednio zaprzeczył, pomimo ponad wieku jej systematycznego nauczania w szkołach, pomimo faktu iż w biologii w zasadzie nic nie ma żadnego sensu bez ewolucji, pomimo faktu powszechnego stykania się ludzi z bezpośrednimi efektami wykorzystywania ewolucji przez naukowców... Pomimo tego wszystkiego, nadal powszechne rozumienie praw tego jednego z najpiękniejszych procesów we Wszechświecie, często bywa częściowo lub całkowicie błędne"
Do tekstu..
Świadomi konsumenci wybierają GMO (13-06-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Według wyników badań przeprowadzonych przez nowozelandzkich naukowców, konsumenci chętniej decydują się na zakup genetycznie modyfikowanej żywności niż wynikałoby to z ich deklaracji. Badania wykazały istotne różnice pomiędzy ilością osób które wyrażają chęć zakupu żywności GMO w przeprowadzanych badaniach opinii publicznej, a zachowaniem konsumentów w sklepie/na targu gdzie podejmują realne decyzje. To już kolejne badanie które pokazuje, że ludzie którzy w ankietach twierdzą, iż nie kupiliby żywności GMO, wcale nie są konsekwentni w swoich wyborach"
Do tekstu..
Dwa przekonujące argumenty (13-06-2012)
Autor: Dialika Neufeld
Źrodło: onet.pl za Der Spiegel Zgłosił/a: liliac
"Młode Ukrainki demonstrują z obnażonymi piersiami swój sprzeciw wobec prostytucji i skorumpowanych polityków. Zaczynają już znajdować naśladowczynie na całym świecie, po ich stronie jest nawet sławna niemiecka feministka Alice Schwarzer"
Do tekstu..
Jacques Miller: immunologist who discovered role of the thymus (13-06-2012)
Autor: Geoff Watts
Źrodło: The Lancet Zgłosił/a: liliac
"When Jacques Miller was 30 years old he achieved something that no future scientist is likely to repeat. He became the last person to identify the function of a human organ. The thymus, Miller suggested in a 1961 paper in The Lancet, was not some vestigial leftover, but an essential player in the development of the body's immune system"
Do tekstu..
Stadiony nienawiści? Kulisy pracy BBC w Polsce (13-06-2012)
Autor: Mateusz Żurawik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Piątkowski
BBC dwukrotnie minęła się z prawdą, informując o reportażu kręconym w Krakowie. Czas wreszcie dokładnie opisać, jak naprawdę wyglądał pobyt w Krakowie ekipy Chrisa Rogersa, który jest głównym autorem reportażu "Stadiony nienawiści" pokazującego Polskę jako kraj rasistowski.
Do tekstu..
Ciemne Karty w historii kościoła (13-06-2012)
Autor: nn
Źrodło: onet religie Zgłosił/a: skieras
ciekawa galeria zdjęć
Do tekstu..
Japanese astronomers claim to have found 'earliest galaxy' (13-06-2012)
Autor: AP
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A team of Japanese astronomers using telescopes on Hawaii say they have seen the oldest galaxy, a discovery that is competing with other "earliest galaxy" claims.
Do tekstu..
500 Free Courses from Top Universities (13-06-2012)
Źrodło: Open Culture Zgłosił/a: Pawel_L
Get free online courses from the world's leading universities. This collection includes over 500 free courses in the liberal arts and sciences. Download these audio & video courses straight to your computer or mp3 player.
Do tekstu..
Światowa ambasada (13-06-2012)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Utrzymanie ambasady polskiej w Watykanie, zatrudniającej pięć osób, kosztowało w zeszłym roku ponad 650 tys. euro. Adam Ryfiński z Ruchu Palikota postuluje jej likwidację."
Do tekstu..
Ruch Palikota chce, by GIODO mógł kontrolować Kościoły i związki wyznaniowe (12-06-2012)
Autor: TSz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Ruch Palikota chce, by Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) mógł kontrolować Kościoły i związki wyznaniowe pod kątem tego, czy zgodnie z prawem gromadzą i przechowują dane swoich wiernych. Klub złożył dzisiaj w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie."
Do tekstu..
Tories' European group split over Polish priest accused of antisemitism (12-06-2012)
Autor: Rajeev Syal
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Father Tadeusz Rydzyk, whose radio station has been condemned for extreme views, was invited to speak in Brussels
Do tekstu..
W więzieniu lepiej być muzułmaninem (12-06-2012)
Autor: Jagoda Gwizd
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Osadzeni w angielskim więzieniu Whitemoor zmuszani są do przyłączenia się do islamskiego gangu. Niemuzułmanie obawiają się napaści nawet za smażenie bekonu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365