Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.634.804 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
Słowo Bóg nie jest dla mnie niczym więcej, niż wytworem ludzkiej słabości, a Biblia - zbiorem wspaniałych, pierwotnych legend, które są jednak dość dziecinne.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
DNA – cząsteczka, która zmieniła naukę. Krótka historia odkryć (26-07-2010)
Autor: M. M. Gabryelska, M. Szymański, J. Barciszewski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
Krótka historia współczesnej genetyki.
Do tekstu..
Trybun dla ludu. Mirabeua - trybun arystokrata (25-07-2010)
Autor: Aleksandra Porada
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Ci, którzy uważają, że elokwencja jest ważną cechą polityka, powinni pamiętać o losie markiza Mirabeau."
Do tekstu..
Nasza, ludowa, zapomniana (25-07-2010)
Autor: prof. Jan Hartman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dzisiejsi uczniowie i studenci wciąż mają szansę poznać historię najnowszą swego kraju z pierwszej ręki, wolni od mitów, uprzedzeń i aroganckiego poczucia wyższości. My jednak, przez naszą niefrasobliwość, możemy im tę szansę odebrać.Wydaje mi się, że w mediach pamięć polski komunistycznej zawłaszczana jest przez dwie opowieści dalekie od obiektywizmu."
Do tekstu..
Zwierciadło wolności (25-07-2010)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mało kto zdaje sobie sprawę, że w powiedzeniu "miejskie powietrze czyni wolnym", tak naprawdę chodzi o miejskie prawo. To ono w świecie feudalnych porządków gwarantowało mieszczanom niezależność, status i przywileje." Artykuł inspirowany zeszłoroczną wystawą, przekazuje jednak wiadomości nie ulegające dezaktualizacji.
Do tekstu..
Zabójcza miłość do tego, co rzadkie (25-07-2010)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Co jest największym zagrożeniem dla rzadkiego gatunku flory lub fauny? Wpisanie go na listę zagrożonych i objęcie szczególną ochroną"
Do tekstu..
Ojcowie nasi - Our Fathers (25-07-2010)
Autor: wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
W niedzielę, 25 lipca o godz. 20:00 w kanale Tele 5, zostanie wyemitowany film "Ojcowie nasi" obyczajowy - USA 2005, 155 minut "W diecezji bostońskiej wybucha skandal. Okazuje się, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ówczesny kardynał Bernard Law wiedział, że kapłani molestują chłopców, lecz ukrywał ich przewinienia, przenosząc duchownych z jednej parafii do drugiej."
Do tekstu..
Po bankiecie zapraszamy na rzeź (24-07-2010)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Walka z Litwinami u boku Krzyżaków nobilitowała europejskiego rycerza bardziej, niż dziś nobilituje dyplom wyższej uczelni. Rozmowa z mediewistą prof. Henrykiem Samsonowiczem" Wywiad ciekawy, jakkolwiek nie z wszystkimi tezami można się w pełni zgodzić.
Do tekstu..
Geny w trzech wymiarach (24-07-2010)
Autor: Teresa Szczepińska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Narzędzia matematyczne i informatyczne umożliwiają analizę ogromnej ilości danych biologicznych i szukanie zależności pomiędzy nimi"
Do tekstu..
Cesarski recycling (24-07-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku (blogi Polityki) Zgłosił/a: liliac
"(...)zdarzało się, że cesarzy i tych ich zauszników, którzy szczególnie nabruździli, próbowano wymazać z kart historii - proces ten Rzymianie zwali damnatio memoriae, czyli "potępienie pamięci". Imiona osób obłożonych tą swoistą klątwą usuwano z inskrypcji; znikały ich posągi."
Do tekstu..
Ratajczak: kłamstwa o kłamcy (24-07-2010)
Autor: Bianka Mikołajewska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Według narodowców Dariusz Ratajczak zginął jako męczennik walki o wolne słowo. Według biegłych zmarł z powodu ostrego zatrucia alkoholem etylowym."
Do tekstu..
Rabin robi raban. Awantura o wychowanie religijne w Izraelu (24-07-2010)
Autor: Roman Frister
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Abraham Weinberg IV, kolejny przywódca dworu chasydzkiego, założonego w 1858 r. w Słonimiu na Białorusi, postanowił wypowiedzieć wojnę Państwu Izrael - i jak na razie wygrywa ją na wszystkich frontach. 100 tys. ortodoksyjnych Żydów poparło go potężną demonstracją w Jerozolimie, drugie tyle wyszło na ulice innych miast. A to dopiero początek wielkiego buntu chasydów."
Do tekstu..
Pamięć i mity. 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem (23-07-2010)
Autor: Henryk Samsonowicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wiktoria grunwaldzka bardzo szybko stała się symbolem, mitem, punktem odniesienia dla następnych pokoleń, dla myśli politycznej i polityki historycznej. Nie tylko w Polsce."
Do tekstu..
Budowa przestrzenna i działanie rybosomu bakteryjnego. Nagroda Nobla 2009 (23-07-2010)
Autor: Joanna Trylska
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Proces syntezy białek jest bardzo skomplikowany i nadal nie do końca poznany. Główną maszyną biomolekularną biorącą udział w tej syntezie jest rybosom. (...) Nagrodę Nobla z chemii w 2009 r. otrzymało trzech naukowców, których badania doprowadziły właśnie do określenia trójwymiarowej struktury rybosomu na poziomie atomowym."
Do tekstu..
Senator PiS: prokuratura walczy z Kościołem. (23-07-2010)
Autor: Dorota Wilk
Źrodło: www.nowiny24.pl Zgłosił/a: slik
Ciąg dalszy sprawy księdza podejrzanego o molestowanie nieletnich Wzbudzanie medialnej kampanii niechęci do księży, Kościoła i katolików zarzuca Kazimierz Jaworski senator PiS, ropczyckiej prokuraturze. Za to, że udzielała informacji o księdzu podejrzanym o molestowanie.
Do tekstu..
Dozgonna miłość. O kanibalizmie seksualnym (22-07-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Samice modliszek oraz niektórych pająków pożerają żywcem swoich partnerów podczas zalotów lub kopulacji. Tak dramatyczna śmierć przynosi sporo korzyści: czasem zjadającej, czasem zjadanemu."
Do tekstu..
POPiS Kościoła, czyli cyrk pod krzyżem (22-07-2010)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Cyrk pod Pałacem Namiestnikowskim na kilka dni zdominował nasze media - razem z rytuałem biadolenia nad "upolitycznieniem Kościoła", "instrumentalizacją krzyża", "cynizmem Jarosława Kaczyńskiego", itp. A katoliccy hierarchowie umywali ręce (jak pamiętamy, ich patron nie wyszedł na podobnym geście za dobrze). Prezes PiS podgrzewał atmosferę, a PO miała zgryz - jak tu znaleźć "otwartego" księdza z "otwartym kościołem", żeby zabrał krzyż do siebie, najlepiej razem z harcerzami.
Do tekstu..
Co tam Panie w polityce? Mizogini trzymają się mocno (21-07-2010)
Autor: Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W dyskusji o parytecie najbardziej zaskakuje mnie to, że z ogromną pewnością siebie zabierają w niej głos osoby, z których słów wynika, że nie przeczytały żadnej publikacji z bogatej literatury poświęconej temu tematowi. Mimo to przekonane są o swoich ogromnych kompetencjach.
Do tekstu..
Wewnętrzne przekonania kontra dowody naukowe (21-07-2010)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org- blog Zgłosił/a: Faith
Osoby, którym przedstawiono rzetelne naukowe dowody, aczkolwiek niezgodne z ich własnymi poglądami, w obronie własnego punktu widzenia będą raczej skłonne podważać skuteczność metody naukowej, niż zrewidować swoje własne poglądy.
Do tekstu..
Katna – niezwykły pałac z niespodziankami (21-07-2010)
Autor: Julia Chyla
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Przed rozpoczęciem badań w miejscowości Katna w Syrii, archeolodzy nie spodziewali się niezwykłych odkryć. W końcu znajdujący się tam pałac z epoki brązu był już badany w latach 20. i 30. XX wieku. Jednak trwające od 10 lat wykopaliska raz za razem przynoszą badaczom sensacyjne i jedyne w swoim rodzaju niespodzianki."
Do tekstu..
Konserwatysta może być gejem (21-07-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Głęboko wierzymy zasadę równości bez względu na płeć, religię czy orientację seksualną. A w rządzie liczą się kompetencje. Nikt mnie nie pytał, czy jestem gejem"- mówi Nick Herbert, sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy policji i sądownictwa karnego
Do tekstu..
Rządy w rękach kobiet. Idą nowe (20-07-2010)
Autor: Wawrzyniec Smoczyński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Australia, Finlandia, Słowacja - w ciągu tygodnia trzy państwa zachodnie postawiły kobiety na czele swoich rządów. Czy kryzys gospodarczy toruje kobietom drogę na szczyty władzy?
Do tekstu..
Krzyżowe milczenie Kościoła (20-07-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół zgłosił publicznie brak zainteresowania sprawą krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. Jest to podwójnie bulwersujące.
Do tekstu..
Polska w cieniu Kościoła (20-07-2010)
Autor: Prof. Stanisław Obirek, Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Jeżeli księża chcą być równoprawnymi partnerami, muszą uwzględniać pluralizm. A w momencie, kiedy tego nie robią, stają się zagrożeniem dla porządku demokratycznego
Do tekstu..
Wielkie śmieci zamiatanie (20-07-2010)
Autor: Olga Woźniak, Arkadiusz Bartosiak
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Śmieci, które zamietliśmy pod globalny dywan, już się pod nim nie mieszczą. Większości z nich nigdy nie da się uprzątnąć. A istnienie niektórych boleśnie odkrywamy dopiero teraz"
Do tekstu..
Polskość i inne ości (20-07-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Patriotyzm to piękna rzecz, ale trudna. Polskość to temat jeszcze trudniejszy. Może dlatego mówi się o niej rzadziej. Chętniej robi się z nią to, co z patriotyzmem: widowisko do masowej konsumpcji."
Do tekstu..
Zabójcze lato w mieście. Jak zabijają upały (20-07-2010)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"EuroHEAT to międzynarodowy, europejski program badawczy, którego celem było dokładne prześledzenie wpływu fal podwyższonej temperatury i wilgotności na życie mieszkańców wielkich miast w Europie w czasie pór letnich. A właściwie na nie życie, ponieważ podejrzewano, że fale te powodują znaczny wzrost śmiertelności w miastach właśnie i to szczególnie tych największych."
Do tekstu..
Życie seksualne Kościoła (20-07-2010)
Autor: Bożena Aksamit
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Byłem zszokowany, że na imprezach kleryków jest taka "męska" atmosfera, obowiązują te same żarty co w szatni po wuefie. Rozmowa z księżmi Piotrem i Pawłem"
Do tekstu..
Scientists say vaginal gel cuts HIV-infections by half (19-07-2010)
Autor: Richard Warry
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: KarolG
Badania nad "mikrobowym" żelem dopochwowym w RPA pokazały, że o 50% zmniejsza on ryzyko zakażenia kobiety wirusem HIV podczas pierwszego roku stosowania.
Do tekstu..
Katolik w mniejszości (18-07-2010)
Autor: Rozmawiały Ariadna Machowska i Katarzyna Wiśniewsk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
I nagle tysiące ludzi porzuciło chrześcijaństwo. Z dnia na dzień. Tak jak się zdejmuje za ciasny płaszcz. Dla wielu katolicyzm był bardziej strukturą religijno-socjalną niż osobistą relacją do Boga, która mogłaby się ostać, gdy przyszła modernizacja - mówi ks. Andrzej Draguła
Do tekstu..
Kryminalne zagadki całunu (18-07-2010)
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: Faith
Nie wiadomo, czyje ciało okrywał, ale na pewno nie Jezusa z Nazaretu. Wizerunek z całunu turyńskiego można było odbić, sfotografować lub wypalić prądem elektrycznym - twierdzą badacze
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365