Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.700.865 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5700 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
"Despotyzmy z reguły wykrzykują o własnych krzywdach, wydaje im się podejrzane, że inaczej myślący korzystają z przywileju oddychania świeżym powietrzem i chodzenia na dwóch nogach. Prawidła zdrowego rozsądku nie obowiązują w Ciemnogrodach".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Trybun dla ludu. Mirabeua - trybun arystokrata (25-07-2010)
Autor: Aleksandra Porada
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Ci, którzy uważają, że elokwencja jest ważną cechą polityka, powinni pamiętać o losie markiza Mirabeau."
Do tekstu..
Nasza, ludowa, zapomniana (25-07-2010)
Autor: prof. Jan Hartman
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dzisiejsi uczniowie i studenci wciąż mają szansę poznać historię najnowszą swego kraju z pierwszej ręki, wolni od mitów, uprzedzeń i aroganckiego poczucia wyższości. My jednak, przez naszą niefrasobliwość, możemy im tę szansę odebrać.Wydaje mi się, że w mediach pamięć polski komunistycznej zawłaszczana jest przez dwie opowieści dalekie od obiektywizmu."
Do tekstu..
Zwierciadło wolności (25-07-2010)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mało kto zdaje sobie sprawę, że w powiedzeniu "miejskie powietrze czyni wolnym", tak naprawdę chodzi o miejskie prawo. To ono w świecie feudalnych porządków gwarantowało mieszczanom niezależność, status i przywileje." Artykuł inspirowany zeszłoroczną wystawą, przekazuje jednak wiadomości nie ulegające dezaktualizacji.
Do tekstu..
Zabójcza miłość do tego, co rzadkie (25-07-2010)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Co jest największym zagrożeniem dla rzadkiego gatunku flory lub fauny? Wpisanie go na listę zagrożonych i objęcie szczególną ochroną"
Do tekstu..
Ojcowie nasi - Our Fathers (25-07-2010)
Autor: wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
W niedzielę, 25 lipca o godz. 20:00 w kanale Tele 5, zostanie wyemitowany film "Ojcowie nasi" obyczajowy - USA 2005, 155 minut "W diecezji bostońskiej wybucha skandal. Okazuje się, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ówczesny kardynał Bernard Law wiedział, że kapłani molestują chłopców, lecz ukrywał ich przewinienia, przenosząc duchownych z jednej parafii do drugiej."
Do tekstu..
Po bankiecie zapraszamy na rzeź (24-07-2010)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Walka z Litwinami u boku Krzyżaków nobilitowała europejskiego rycerza bardziej, niż dziś nobilituje dyplom wyższej uczelni. Rozmowa z mediewistą prof. Henrykiem Samsonowiczem" Wywiad ciekawy, jakkolwiek nie z wszystkimi tezami można się w pełni zgodzić.
Do tekstu..
Geny w trzech wymiarach (24-07-2010)
Autor: Teresa Szczepińska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Narzędzia matematyczne i informatyczne umożliwiają analizę ogromnej ilości danych biologicznych i szukanie zależności pomiędzy nimi"
Do tekstu..
Cesarski recycling (24-07-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku (blogi Polityki) Zgłosił/a: liliac
"(...)zdarzało się, że cesarzy i tych ich zauszników, którzy szczególnie nabruździli, próbowano wymazać z kart historii - proces ten Rzymianie zwali damnatio memoriae, czyli "potępienie pamięci". Imiona osób obłożonych tą swoistą klątwą usuwano z inskrypcji; znikały ich posągi."
Do tekstu..
Ratajczak: kłamstwa o kłamcy (24-07-2010)
Autor: Bianka Mikołajewska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Według narodowców Dariusz Ratajczak zginął jako męczennik walki o wolne słowo. Według biegłych zmarł z powodu ostrego zatrucia alkoholem etylowym."
Do tekstu..
Rabin robi raban. Awantura o wychowanie religijne w Izraelu (24-07-2010)
Autor: Roman Frister
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Abraham Weinberg IV, kolejny przywódca dworu chasydzkiego, założonego w 1858 r. w Słonimiu na Białorusi, postanowił wypowiedzieć wojnę Państwu Izrael - i jak na razie wygrywa ją na wszystkich frontach. 100 tys. ortodoksyjnych Żydów poparło go potężną demonstracją w Jerozolimie, drugie tyle wyszło na ulice innych miast. A to dopiero początek wielkiego buntu chasydów."
Do tekstu..
Pamięć i mity. 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem (23-07-2010)
Autor: Henryk Samsonowicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wiktoria grunwaldzka bardzo szybko stała się symbolem, mitem, punktem odniesienia dla następnych pokoleń, dla myśli politycznej i polityki historycznej. Nie tylko w Polsce."
Do tekstu..
Budowa przestrzenna i działanie rybosomu bakteryjnego. Nagroda Nobla 2009 (23-07-2010)
Autor: Joanna Trylska
Źrodło: Kosmos- problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Proces syntezy białek jest bardzo skomplikowany i nadal nie do końca poznany. Główną maszyną biomolekularną biorącą udział w tej syntezie jest rybosom. (...) Nagrodę Nobla z chemii w 2009 r. otrzymało trzech naukowców, których badania doprowadziły właśnie do określenia trójwymiarowej struktury rybosomu na poziomie atomowym."
Do tekstu..
Senator PiS: prokuratura walczy z Kościołem. (23-07-2010)
Autor: Dorota Wilk
Źrodło: www.nowiny24.pl Zgłosił/a: slik
Ciąg dalszy sprawy księdza podejrzanego o molestowanie nieletnich Wzbudzanie medialnej kampanii niechęci do księży, Kościoła i katolików zarzuca Kazimierz Jaworski senator PiS, ropczyckiej prokuraturze. Za to, że udzielała informacji o księdzu podejrzanym o molestowanie.
Do tekstu..
Dozgonna miłość. O kanibalizmie seksualnym (22-07-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Samice modliszek oraz niektórych pająków pożerają żywcem swoich partnerów podczas zalotów lub kopulacji. Tak dramatyczna śmierć przynosi sporo korzyści: czasem zjadającej, czasem zjadanemu."
Do tekstu..
POPiS Kościoła, czyli cyrk pod krzyżem (22-07-2010)
Autor: Michał Sutowski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Cyrk pod Pałacem Namiestnikowskim na kilka dni zdominował nasze media - razem z rytuałem biadolenia nad "upolitycznieniem Kościoła", "instrumentalizacją krzyża", "cynizmem Jarosława Kaczyńskiego", itp. A katoliccy hierarchowie umywali ręce (jak pamiętamy, ich patron nie wyszedł na podobnym geście za dobrze). Prezes PiS podgrzewał atmosferę, a PO miała zgryz - jak tu znaleźć "otwartego" księdza z "otwartym kościołem", żeby zabrał krzyż do siebie, najlepiej razem z harcerzami.
Do tekstu..
Co tam Panie w polityce? Mizogini trzymają się mocno (21-07-2010)
Autor: Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W dyskusji o parytecie najbardziej zaskakuje mnie to, że z ogromną pewnością siebie zabierają w niej głos osoby, z których słów wynika, że nie przeczytały żadnej publikacji z bogatej literatury poświęconej temu tematowi. Mimo to przekonane są o swoich ogromnych kompetencjach.
Do tekstu..
Wewnętrzne przekonania kontra dowody naukowe (21-07-2010)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org- blog Zgłosił/a: Faith
Osoby, którym przedstawiono rzetelne naukowe dowody, aczkolwiek niezgodne z ich własnymi poglądami, w obronie własnego punktu widzenia będą raczej skłonne podważać skuteczność metody naukowej, niż zrewidować swoje własne poglądy.
Do tekstu..
Katna – niezwykły pałac z niespodziankami (21-07-2010)
Autor: Julia Chyla
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Przed rozpoczęciem badań w miejscowości Katna w Syrii, archeolodzy nie spodziewali się niezwykłych odkryć. W końcu znajdujący się tam pałac z epoki brązu był już badany w latach 20. i 30. XX wieku. Jednak trwające od 10 lat wykopaliska raz za razem przynoszą badaczom sensacyjne i jedyne w swoim rodzaju niespodzianki."
Do tekstu..
Konserwatysta może być gejem (21-07-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Głęboko wierzymy zasadę równości bez względu na płeć, religię czy orientację seksualną. A w rządzie liczą się kompetencje. Nikt mnie nie pytał, czy jestem gejem"- mówi Nick Herbert, sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy policji i sądownictwa karnego
Do tekstu..
Rządy w rękach kobiet. Idą nowe (20-07-2010)
Autor: Wawrzyniec Smoczyński
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Australia, Finlandia, Słowacja - w ciągu tygodnia trzy państwa zachodnie postawiły kobiety na czele swoich rządów. Czy kryzys gospodarczy toruje kobietom drogę na szczyty władzy?
Do tekstu..
Krzyżowe milczenie Kościoła (20-07-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół zgłosił publicznie brak zainteresowania sprawą krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. Jest to podwójnie bulwersujące.
Do tekstu..
Polska w cieniu Kościoła (20-07-2010)
Autor: Prof. Stanisław Obirek, Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Jeżeli księża chcą być równoprawnymi partnerami, muszą uwzględniać pluralizm. A w momencie, kiedy tego nie robią, stają się zagrożeniem dla porządku demokratycznego
Do tekstu..
Wielkie śmieci zamiatanie (20-07-2010)
Autor: Olga Woźniak, Arkadiusz Bartosiak
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Śmieci, które zamietliśmy pod globalny dywan, już się pod nim nie mieszczą. Większości z nich nigdy nie da się uprzątnąć. A istnienie niektórych boleśnie odkrywamy dopiero teraz"
Do tekstu..
Polskość i inne ości (20-07-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Patriotyzm to piękna rzecz, ale trudna. Polskość to temat jeszcze trudniejszy. Może dlatego mówi się o niej rzadziej. Chętniej robi się z nią to, co z patriotyzmem: widowisko do masowej konsumpcji."
Do tekstu..
Zabójcze lato w mieście. Jak zabijają upały (20-07-2010)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"EuroHEAT to międzynarodowy, europejski program badawczy, którego celem było dokładne prześledzenie wpływu fal podwyższonej temperatury i wilgotności na życie mieszkańców wielkich miast w Europie w czasie pór letnich. A właściwie na nie życie, ponieważ podejrzewano, że fale te powodują znaczny wzrost śmiertelności w miastach właśnie i to szczególnie tych największych."
Do tekstu..
Życie seksualne Kościoła (20-07-2010)
Autor: Bożena Aksamit
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Byłem zszokowany, że na imprezach kleryków jest taka "męska" atmosfera, obowiązują te same żarty co w szatni po wuefie. Rozmowa z księżmi Piotrem i Pawłem"
Do tekstu..
Scientists say vaginal gel cuts HIV-infections by half (19-07-2010)
Autor: Richard Warry
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: KarolG
Badania nad "mikrobowym" żelem dopochwowym w RPA pokazały, że o 50% zmniejsza on ryzyko zakażenia kobiety wirusem HIV podczas pierwszego roku stosowania.
Do tekstu..
Katolik w mniejszości (18-07-2010)
Autor: Rozmawiały Ariadna Machowska i Katarzyna Wiśniewsk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
I nagle tysiące ludzi porzuciło chrześcijaństwo. Z dnia na dzień. Tak jak się zdejmuje za ciasny płaszcz. Dla wielu katolicyzm był bardziej strukturą religijno-socjalną niż osobistą relacją do Boga, która mogłaby się ostać, gdy przyszła modernizacja - mówi ks. Andrzej Draguła
Do tekstu..
Kryminalne zagadki całunu (18-07-2010)
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: Faith
Nie wiadomo, czyje ciało okrywał, ale na pewno nie Jezusa z Nazaretu. Wizerunek z całunu turyńskiego można było odbić, sfotografować lub wypalić prądem elektrycznym - twierdzą badacze
Do tekstu..
Polak Heretyk (16-07-2010)
Autor: Grzegorz Miecugow
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Czym jest Kościół, co to znaczy wierzyć w Boga, jak sobie dać radę z lękiem przed śmiercią bez wiary i dlaczego nie czytamy Jana Pawła II - Grzegorz Miecugow rozmawia z filozofem religii, profesorem Zbigniewem Mikołejką
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365