Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.626 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ostrożny uczony nie twierdzi, że jego przekonania są całkiem prawdziwe. Pociesza się jedynie nędzną myślą, że poprzednie nie były do końca fałszywe.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kłopoty z celibatem (26-01-2009)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MP
Ponad połowa polskich księży chciałaby mieć żony i dzieci - takie wyniki badań mogą wprawić w zdumienie.
Do tekstu..
Rydzyk nauczy antysemityzmu w internecie? (25-01-2009)
Źrodło: http://www.dziennik.pl/polityka/article303344/Ojciec_Rydzyk_naucza_w_internecie.html Zgłosił/a: Henryk_P
Tadeusz Rydzyk wymyślił kolejny sposób na biznes. DZIENNIK dowiedział się, że ogłosił nabór na studia przez internet. Płacąc 300 zł za kurs można siedząc w domu posłuchać wykładu Zbigniewa Ziobry, Antoniego Macierewicza czy głównego ideologa Radia Maryja Jerzego Roberta Nowaka. W nagrodę weekend w Toruniu (płatny dodatkowo) i czat z samym ojcem Rydzykiem. Akademickie Spotkania z Mistrzami - bo tak nazywa się ta inicjatywa - działać będą przy założonej przez Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak podkreśla ojciec rektor, jego uczelnia ma znakomitych profesorów, którzy przekazują prawdę, jakże często zakłamywaną w programach nauczania i w mediach. W ramach kursu ojciec Rydzyk proponuje 60 godzin nauki metodą elerningu, weekend w Radiu Maryja, gdzi
Do tekstu..
Ewolucja człowieka już się skończyła (25-01-2009)
Autor: Wprost
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Człowiek przyszłości pod względem biologii i anatomii nie będzie się różnił od człowieka współczesnego. Nasz gatunek stanął w miejscu. Nadchodzi kres ewolucji człowieka - uważa prof. Steve Jones z University College London. Podobnego zdania jest wielu innych naukowców - pisze "Wprost".
Do tekstu..
Państwo Kościelne (25-01-2009)
Autor: Adrian Kret
Źrodło: Liberte Zgłosił/a: jarekland
Uwarunkowania historyczne ostatnich dwóch stuleci sprawiły, że Kościół często bywa w Polsce przedstawiany jako propagator wolności i ostoja narodowej tożsamości. W tym wizerunku leży źródło jego siły. Jest to jednak wizerunek błędny. Zarówno ideowe, filozoficzne podstawy istnienia Kościoła, jak i jego struktura organizacyjna - włączając kooptacyjny mechanizm rekrutacji decydentów - są sprzeczne z kluczowymi dla demokracji zasadami wolnej debaty i wyboru rządzących przez ogół rządzonych.
Do tekstu..
Ekologia kontra inwestycje (25-01-2009)
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: Liss
Mieszkańcy wsi Podolsze w Małopolsce od kilku lat walczą o rozwój swojej miejscowości. Chcieli nowej obwodnicy, ale na ich terenie występuje ślepowron - ptak z rodziny czaplowatych. A że ptak jest pod ścisłą ochroną, a tereny wokół Podolsza są w strefie objętej programem Natura 2000 - to budowa stanęła pod znakiem zapytania.
Do tekstu..
Barack Obama - zbawca imperium (25-01-2009)
Autor: Jacek Dobrowolski
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Wybór Baracka Obamy na prezydenta USA to świadectwo przełomu mentalnego i pokoleniowego w tym wielkim kraju. O jego zwycięstwie zdecydowały masowe głosy pragnącej zmiany młodzieży, zarówno kolorowej jak białej, rozczarowanej ośmioma latami hipokryzji, arogancji i chciwości republikanów z nieudolnym prezydentem George'm W. Bushem na czele. Było to głosowanie Ameryki B sprzymierzonej z lewicą demokratów nie tylko przeciw kontynuacji polityki Busha, ale i całej tradycji purytańsko-republikańsko-imperialnej.
Do tekstu..
Seksualnie podwójni (24-01-2009)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Spora część społeczeństwa to nie są ani czyści hetero, ani wyłącznie homoseksualni. To zmieszani, seksualnie podwójni. Samo istnienie bi budzi niepokój, bo okazuje się, że każda tożsamość seksualna może zostać rozszerzona, rozmydlona, nie jest więc dana raz na zawsze.
Do tekstu..
Grunt na wiarę (24-01-2009)
Autor: Cezary Łazarewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Nikt dokładnie nie wie, ile gruntów Kościół już przejął i ile jeszcze dostanie. Od lat obowiązuje zasada: dyskretnie i hojnie. - Nie przewidzieliśmy, że reprezentantami interesów Kościoła będą obie strony sporu. Również ta rządowa - mówi Aleksander Merkel.
Do tekstu..
Małpy potrafią świadomie wybierać narzędzia (24-01-2009)
Źrodło: PAP/Wirtualna Polska Zgłosił/a: xanadu

Do tekstu..
To nie były komory gazowe (24-01-2009)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Biskup Richard Wiliamson z bractwa lefebrystów, którego Benedykt XVI może wkrótce przywrócić na łono Kościoła, nie wierzy w Zagładę Żydów w II wojnie. Wierzy za to w spisek Żydów rządzących światem. Kontrowersyjną decyzję Watykanu o pojednaniu się z lefebrystami komplikują ostatnie wywiady prasowe lefebrystycznego bp. Wiliamsona, który neguje Holocaust i istnienie komór gazowych
Do tekstu..
Ateizm wychodzi z cienia (24-01-2009)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Niewątpliwie w latach PRL władze popełniała ogromne błędy w stosunku do Kościoła- takie jak porwania czy morderstwa księży zamiast racjonalnie oddzielać państwo od Kościoła, a tak kler ukazywał się w oczach jako ten słabszy, biedniejszy i poszkodowany, zyskując przywódców takich jak Kardynał Wyszyński a później Karola Wojtyłę , który został Papieżem.
Do tekstu..
Dlaczego straszą nas apokalipsą? (23-01-2009)
Autor: Thea Dorn
Źrodło: Der Spiegel Zgłosił/a: Madman
Od kiedy kryzys finansowy splądrował banki i poważnie nadwerężył przemysł samochodowy, epidemii głoszenia apokaliptycznych proroctw ulega coraz więcej osób. Co kryje się za katastroficzną retoryką naszych czasów?
Do tekstu..
Jeszcze o in vitro - bubel prawny (23-01-2009)
Autor: Anna Skibniewska
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
- Po raz kolejny politycy robią farsę z i tak już mocno kulawej demokracji. Poseł Gowin na zlecenie rządu (nie oszukujmy się, że robi to na własny rachunek) przygotował ustawę opartą na braku wiedzy medycznej, braku wiedzy prawniczej, braku poparcia społecznego, za to godnie reprezentującą stanowisko Episkopatu - mówi Katarzyna Bratkowska ze Stowarzyszenia Same o Sobie. (...) Jeśli przyjmiemy propozycję Gowina - albo doprowadzimy do narodzin ciężko chorych dzieci, albo sprawimy, iż żadne z nich w ogóle nie przyjdzie na świat - mówi prof. Jacek Zaremba.
Do tekstu..
Bioetyczne minimum (23-01-2009)
Autor: Andrzej Dryszel
Źrodło: www.przeglad-tygodnik.pl/ Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
To, co ostatecznie zostało zapisane w konwencji bioetycznej, stanowi absolutne minimum tego, czego w sferze bioetyki należałoby sobie życzyć, niezależnie od tego, jaki wyznajemy światopogląd. Minimum, które byli w stanie zaakceptować wszyscy przedstawiciele państw pracujących nad stworzeniem tej konwencji. Rozwój medycyny i biologii przyprawia o zawrót głowy, a polskie władze od 12 lat zastanawiają się, czy ratyfikować tę konwencję.
Do tekstu..
Odpowiedź "Church Times" na ateistyczne autobusy (22-01-2009)
Autor: Noela Forda
Źrodło: wykop.pl Zgłosił/a: Matit
Rysunek Noela Forda będący odpowiedzią na naklejane na brytyjskich autobusach hasło "There is probably no God. Now stop worrying and enjoy your life".
Do tekstu..
Chrześcijanie mniejszością w Europie? (22-01-2009)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldeck77
Alarm podnosi ostatni "Przewodnik Katolicki". Podobno skala ateizacji Europy "dawno przekroczyła wszelkie dopuszczalne poziomy ostrzegawcze". Europa przestaje być chrześcijańska?
Do tekstu..
Enceladus faluje jak żywy (22-01-2009)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Madman
Lodowa powierzchnia maleńkiego księżyca Saturna dryfuje i pęka zupełnie jak litosfera Ziemi. Co nią powoduje? Czy pod lodem przelewa się ocean wody? A jeśli jest tam woda, to czy także życie?
Do tekstu..
Powstrzymac_skimming (22-01-2009)
Autor: glingor
Źrodło: kartyonline.pl Zgłosił/a: glingor
Skimming to kradzież polegająca na skopiowaniu paska magnetycznego karty bankomatowej. Strona zawiera prosty poradnik jak się przed tym chronić.
Do tekstu..
Czy za Obamy polityka pójdzie w parze z religią? (22-01-2009)
Autor: Marica Pally
Źrodło: Die Zeit Zgłosił/a: jarekland
Po odejściu George'a W. Busha panuje powszechne przekonanie, że religia straci wpływ na politykę Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak takie pewne. Zdaje się, że nową Ameryką pokieruje współczesny mesjasz - Barack Obama.
Do tekstu..
Nasi drodzy okupanci (20-01-2009)
Autor: Anna Tarczyńska
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Koniec roku to czas bilansowania zysków i strat. Obliczyliśmy: 2 miliardy 423 miliony 300 tysięcy złotych - co najmniej tyle publicznych pieniędzy poszło w 2008 r. na interesy kat. Kościoła z tytułu jego rzekomych uprawnień, rzekomo zagwarantowanych konkordatem...
http://lewica.pl/?id=18527
Poznaj największą tajemnicę Watykanu! (19-01-2009)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Penitencjaria Apostolska - najstarszy i najtajniejszy trybunał Kościoła katolickiego - zajmuje się grzechami tak obrzydliwymi, że moc ich odpuszczania posiada wyłącznie papież. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się o niej czegoś więcej.
Do tekstu..
Totalitaryzm i demokracja jak jednojajowi bliźniacy (19-01-2009)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
"Aborcja, klonowanie czy in vitro są traktowaniem drugiego człowieka jako środek, a nie cel. To forma nieuświadomionego barbarzyństwa. Tu nie ma miejsca na kompromis. Mam poczucie, że toczymy o to prawdziwą cywilizacyjną wojnę.Ilustracji tego barbarzyństwa dostarczają najbardziej kontrowersyjne akty prawne ostatnich lat: legalizacja doświadczeń na ludzkich zarodkach, ich klonowania, aborcji, eutanazji, małżeństw homoseksualnych, adopcji dzieci przez takież związki. (...) Za postulowaną przez nich legalizacją małżeństw homoseksualnych stoi zasada, której konsekwentne przyjęcie oznaczałoby regres ludzkości do poziomu zwierząt". - rozmowa z prof. Zbigniew Stawrowskim, filozofem polityki.
Do tekstu..
Sztuczne życie i dowód istnienia ewolucji (17-01-2009)
Źrodło: wiedzomania.pl Zgłosił/a: Madman
Sztuczne życie i dowód istnienia ewolucji: enzymy RNA mogą samodzielnie się replikować. System złożony z dwóch enzymów jest w stanie przenosić i zachowywać molekularnie zakodowaną informację i zmieniać ją w procesie, który jest ucieleśnieniem darwinowskiej ewolucji. Enzymy działały na siebie jak katalizatory, skłaniające się wzajemnie do syntetyzowania swoich replik.
Do tekstu..
blog Marty Fox (17-01-2009)
Autor: Marta Fox
Źrodło: marta-fox.blog.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Marta Fox: Kiedy czytam takie artykuły, jak ten, którego link Wam podsyłam, aż mnie trzepie: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polska_szkola_katolicka_86389-4--1-a.html Zazwyczaj nie zabieram głosu na tematy polityczne (a ten jest polityczny, niestety). Trudno mi się jednak pogodzić z rodzicami, którzy dla świętego spokoju posyłają dzieci na religię, mimo że to stoi w sprzeczności z ich poglądami i prowadzi do jawnej hipokryzji.
Do tekstu..
Księża będą uczyć religii i etyki (17-01-2009)
Autor: Mariusz Kowalewski
Źrodło: "Rzeczpospolita" Zgłosił/a: jarekland
Metropolita wysłał 40 duchownych na podyplomowe studia z etyki. - To zły pomysł, by księża uczyli etyki w szkołach - komentują nauczyciele
Do tekstu..
Izrael - chłopiec do bicia (16-01-2009)
Autor: Agnieszka Kołakowska
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Przez osiem lat Izrael praktycznie nie reagował na ciągłe ostrzeliwanie miast i wsi przez rakiety Hamasu. Tysiące rakiet nie wywoływało żadnej reakcji Zachodu. Agresja może być tylko izraelska pisze Agnieszka Kołakowska po powrocie z Izraela.
Do tekstu..
Rydzyk atakuje Owsiaka: czasy mamy "szatanistyczne"! (16-01-2009)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Straszliwą wieść ogłosił na falach Radyja Ojciec Dyrektor. Uch, aż ciary chodzą. A kto jest forpocztą Księcia Ciemności? Oczywiście Jerzy Owsiak. I Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Do tekstu..
Abp Yorku: imigranci niszczą Wielką Brytanię (15-01-2009)
Źrodło: www.onet.eu Zgłosił/a: Piątkowski
Kolejny dowód na to jak chrześcijańscy duchowni zamiast działać na rzecz likwidacji stereotypów i barier dolewają oliwy do ognia... kryzys to dla niech okazja we wskazaniu "wspólnego wroga" jakim jest emigrant...już kiedyś w historii "jeden" taki stosował podobna technikę w jednoczeniu "wiernych".... następstwem było kilka lat wojny...
Do tekstu..
Cioch: Kościół w kryzysie (15-01-2009)
Autor: Przemysław Perkiel
Źrodło: Lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Począwszy od śmierci Jana Pawła II zmienia się w Polsce klimat wokół hierarchii i jej poczynań. Nawet jeśli Kościołowi udaje się coś jeszcze ugrać, tu i tam wzmocnić swoją pozycję (np. forsowanie matury na religii i wliczania oceny z katechezy do średniej ocen), to generalnie w ostatnich latach Kościół więcej traci niż zyskuje. Przede wszystkim zmieniła się atmosfera w mediach
http://lewica.pl/?id=18505
Kolęda bez koperty (13-01-2009)
Autor: Małgorzata Skowrońska - Gazeta.pl
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: zolv
Coraz więcej parafii zabrania księżom brania kopert z pieniędzmi podczas tradycyjnej kolędy. Taka zasada obowiązuje od kilku lat w diecezji opolskiej. W Małopolsce zakaz wydało już kilka parafii diecezji tarnowskiej i jedna krakowska.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365