Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.829 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Czysta wariacja ta demokracja."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Taranis oblatany (05-02-2014)
Autor: altair.com.pl
Źrodło: altair.com.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Dzisiaj Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii i BAE Systems ujawniły informację o oblocie demonstratora bojowego bezzałogowego statku latającego stealth Taranis
Do tekstu..
Nanorurki węglowe do oczyszczania wody (05-02-2014)
Autor: Marcin Włudyka
Źrodło: materialyinzynierskie.pl Zgłosił/a: całka
Naukowcy z Włoch zademonstrowali konstrukcję z nanorurek węglowych z dodatkiem siarki, która ma postać trójwymiarowej, porowatej siatki. Węglowa gąbka ma służyć jako bardzo wydajny materiał do usuwania zanieczyszczeń z wody, m.in. plam olejowych, sztucznych nawozów, pestycydów i leków.
Do tekstu..
Z wizytą w trzecim wymiarze (05-02-2014)
Autor: Puls biznesu
Źrodło: wideo.pb.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Olsztyńska spółka Zortrax, która w 2013 r. zebrała fundusze przez amerykański Kickstarter, w tym roku zaskoczyła rynek informacją o umowie z Dellem. Firma dostarczy 5 tysięcy drukarek 3D dla amerykańskiego giganta. Sprawdzamy, kto i co kryje się za sukcesem polskiej spółki.
Do tekstu..
Jak pradziadek oglądał erotyki, czyli filmy erotyczne z Bielska rodem (05-02-2014)
Autor: Łukasz Klimaniec
Źrodło: Dziennik Zachodni Zgłosił/a: MA
Erotyczne filmy z austriackiego studia filmowego "Saturn" emitowano na początku stulecia podczas tzw. męskich wieczorków w kinie znajdującym się w hotelu Kaiserhof (dzisiejszy hotel President - red.) w Bielsku - ustalił Jacek Kachel, bielski historyk, dziennikarz i fotograf. I dotarł do produkcji, które rozpalały zmysły naszych pradziadków.
Do tekstu..
Synopsis: Clearer Quantum Vision (04-02-2014)
Autor: Matteo Rini
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Unbreakable encryption schemes or quantum computers that outperform classical ones are the most-talked-about potential applications of quantum physics. But quantum effects could also help clear the vision of microscopes looking at the interior of living cells. As reported in Physical Review X, a new experimental scheme, based on the use of carefully engineered quantum states of light, allows researchers to map subcellular structures with a spatial resolution of about 10 nanometers.
Do tekstu..
Written all over your face: Humans express four basic emotions rather than six (04-02-2014)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: sciencedaily.com; University of Glasgow Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Human beings are emotional creatures whose state of mind can usually be observed through their facial expressions. A commonly-held belief posits there are six basic emotions which are universally recognized and easily interpreted through specific facial expressions, regardless of language or culture. These are: happiness, sadness, fear, anger, surprise and disgust. New research suggests that in fact, there are really only four.
Do tekstu..
TNS: Rośnie poparcie dla elektrowni jądrowej w zachodniopomorskim... (04-02-2014)
Autor: nuclear.pl
Źrodło: nuclear.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Wyniki badań opinii przeprowadzonych jesienią 2013 r. przez TNS Polska na zlecenie PGE EJ 1 pokazują, że dwie trzecie mieszkańców Pomorza popiera budowę elektrowni jądrowej i jest to poparcie utrzymujące się na tym poziomie od początku pomiarów opinii. Znacząco - w stosunku do badań przeprowadzonych wiosną 2013 r. - wzrosło natomiast poparcie w województwie zachodniopomorskim.
Do tekstu..
Szczegółowe zdjęcie Mgławicy Laguna (04-02-2014)
Autor: cza/ agt/
Źrodło: odkrywcy.pl; PAP Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało szczegółową fotografię Mgławicy Laguna, wykonaną w ramach jednego z prowadzonych obecnie przeglądów nieba.
Do tekstu..
Czy można "podzielić się swoim stresem"? (04-02-2014)
Autor: Daria Abramowicz
Źrodło: parkpsychologii.pl; medicalnewstoday.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Jeśli w sytuacji, w której doświadczamy stresu, podzielimy się swoimi emocjami z osobami będącymi w podobnym stanie (również doświadczającymi stresu), spowoduje to obniżenie poziomu stresu w znacznie większym stopniu, niż gdybyśmy zwierzyli się komuś, kto go nie doświadcza.
Do tekstu..
Ile budżet zarobiłby na legalizacji marihuany? (04-02-2014)
Autor: Marek Rabij
Źrodło: biznes.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Dochody polskiego fiskusa z legalizacji i opodatkowania handlu marihuaną z naddatkiem wystarczyłyby na sfinansowanie refundacji leków.
Do tekstu..
Nienawiść między religiami wzrasta (04-02-2014)
Autor: Pew Research
Źrodło: Pew Research Zgłosił/a: NazwaZajęta
Coraz więcej wyznawców religii prześladuje wyznawców konkurencyjnych wiar. Także rządy na całym świecie coraz mocniej ograniczają wolność wyznawania (lub nie) religii. Nienawiść między nimi wzrasta co roku. Interaktywne grafiki.
Do tekstu..
Ateistyczni i agnostyczni Żydzi w USA (04-02-2014)
Autor: Pew Research
Źrodło: Pew Research Zgłosił/a: NazwaZajęta
Dużo Żydów w Stanach Zjednoczonych nie jest żydami. (Patrz słownik, jeśli potrzeba). Jednakże żydzi ortodoksyjni i konserwatywni mają o wiele liczniejsze rodziny niż Żydzi ateiści, więc demografia działa na korzyść tych pierwszych....
Do tekstu..
Women's rights country by country (04-02-2014)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Prywatyzacja TK Telekom: PKP utopią majątek w światłowodach (04-02-2014)
Autor: Konrad Majszyk, Piotr Dziubak
Źrodło: forsal.pl, Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: JK
Kolej za około 300 mln zł chce sprzedać spółkę TK Telekom wraz ze światłowodami. A potem wyda pół miliarda na budowę analogicznej sieci. - To bez sensu. Szykujemy się do strajku - grożą związkowcy.
Do tekstu..
Nowe podatki
 Donalda Tuska (03-02-2014)
Autor: Paweł Rochowicz, Agnieszka Kamińska
Źrodło: prawo.rp.pl Zgłosił/a: JK
Ponad 600 złotych nowych danin zapłaci każdy Polak. Państwo chce zwiększyć podatki o około 24 mld zł. Fiskus sięga do kieszeni Polaków coraz głębiej. Najnowszy sposób to rozszerzenie dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych na nowe kategorie.
Do tekstu..
Kolorowa psychologia (03-02-2014)
Autor: Monika Kotlarek
Źrodło: psychologia-spoleczna.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Na każdego z nas oddziałuje w jakiś sposób muzyka. Nastraja pozytywnie, uspokaja lub mobilizuje do przebiegnięcia kolejnego kilometra, a po nim sześciu kolejnych. Wyraża uczucia, nastroje, pokazuje nawet najbardziej subtelne emocje. I tak samo jest z kolorami. Działają terapeutycznie, stymulując nas układ nerwowy. Zupełnie jak ulubiony utwór w słuchawkach.
Do tekstu..
SIPRI ogłosił ranking największych producentów uzbrojenia w 2012 (03-02-2014)
Autor: altair.com.pl
Źrodło: altair.com.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) jak co roku, z dużym opóźnieniem względem innych klasyfikacji (m.in. Defense News, Defense News Top 100 w 2012, 2013-07-24), ogłosił ranking największych dostawców uzbrojenia w 2012
Do tekstu..
Świątynia niezgody (03-02-2014)
Autor: Paweł Dybicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Ile jest warte słowo biskupów katolickich dane prawosławnym? Jak długo zachowuje ono ważność? Pewnie krócej niż nagłaśniany przez Kościół katolicki Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Do takiego wniosku można dojść, poznając historię świątyni na górze Jawor, a właściwie to, w jak przebiegły sposób odebrano ją prawosławnym. - Moim zadaniem jest odbierać cerkwie i to się mnie udaje, od dziś świątynia na górze Jawor jest nasza i wkrótce poodbieramy następne - mówił w 2000 r. podczas mszy abp Jan Martyniak. Trudno więc się dziwić przekonaniu wyznawców prawosławia, że sanktuarium będzie przed nimi zamknięte albo będą traktowani jak chrześcijanie drugiej kategorii, niechciani w miejscu również dla nich świętym.
Do tekstu..
Prałat, który pokochał kasę (03-02-2014)
Autor: Krzysztof Kęciek
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Ks. Nunzio Scarano nazywany jest przez włoskie media Don 500, ponieważ uwielbia banknoty o nominale 500 euro i stare auta Fiat 500. A zamiłowanie prałata do pieniędzy, luksusu i kosztownych dzieł sztuki jest we Włoszech powszechnie znane. Prałat, który przez 22 lata pracował w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, znalazł się jednak w tarapatach. 21 stycznia został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy. Wystawiono już drugi nakaz jego aresztowania. Policja skonfiskowała należący do Scarana 17-pokojowy, pełen cennych dzieł sztuki apartament w Salerno w południowych Włoszech, którego wartość oceniana jest na 6 mln euro. Stróże prawa zamrozili również aktywa na dwóch kontach. Znajduje się na nich kilka milionów euro. Teraz obrońca księdza stara się uchronić klienta przed więzieniem. Twierd
Do tekstu..
Who wants a male pill? (02-02-2014)
Autor: Tim Lewis
Źrodło: The Observer Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
For years, we've been told a male contraceptive pill is just around the corner. But, as Tim Lewis discovers, a streak of old-school chauvinism means it has never quite arrived
Do tekstu..
Neanderthals Leave Their Mark on Us (02-02-2014)
Autor: Carl Zimmer
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Ever since the discovery in 2010 that Neanderthals interbred with the ancestors of living humans, scientists have been trying to determine how their DNA affects people today. Now two new studies have traced the history of Neanderthal DNA, and have pinpointed a number of genes that may have medical importance today.
Do tekstu..
Bacterial decision making (02-02-2014)
Autor: Jané Kondev
Źrodło: scitation.aip.org, Physics Today Zgłosił/a: JK
Bacteria are single-celled organisms that make decisions all the time about where to swim, what to eat, and when to divide. They are also micron-sized containers filled with a million proteins and a few million base pairs of DNA, as well as RNA molecules, lipids, sugars, inorganic salts, and water. The question of how that bag of chemicals makes seemingly complex decisions has been the focus of biology for more than 50 years. Recently, experiments have begun to yield quantitative data that have led to models of the molecular-scale processes involved. Physicists have taken the new developments as an invitation to join the party and are helping figure out how cells make decisions in many different contexts. They are bringing to molecular biology the interplay of quantitative models and exper
Do tekstu..
Dekada Gierka. Wnioski dla obecnego okresu modernizacji Polski (02-02-2014)
Źrodło: youtube.com/user/BankierTV Zgłosił/a: JK
Prof. dr hab. Krzysztof Rybiński rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej i Paweł Szałamacha prezes Instytutu Sobieskiego zapraszają na retransmisję z konferencji naukowej "Dekada Gierka. Wnioski dla obecnego okresu modernizacji Polski", która odbyła się w środę, 26 stycznia 2011 r.
Do tekstu..
Gen - ZŁA - tyka – czyli biologia seryjnego mordercy (02-02-2014)
Autor: Błażej Kmieciak
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Gen - ZŁA - tyka - czyli biologia seryjnego mordercy Od kilku tygodni krajowe media niezwykle intensywnie informują opinię publiczną o planowanym opuszczeniu zakładów karnych, przez osoby, którym w 1989r. karę śmierci- na mocy amnestii- zamieniono na karę 25 lat pozbawienia wolności. Wobec ww. osób istnieje obecnie możliwość zastosowania przymusowej terapii w ośrodkach leczenia osobowości, które na mocy ustawy powoływane zostaną z początkiem 2014r.
Do tekstu..
Library of Congress opens online exhibit for Carl Sagan’s papers (01-02-2014)
Autor: Lisa Winter
Źrodło: iflscience.com Zgłosił/a: JK
Carl Sagan is arguably one of the greatest scientific communicators of all time. Not only did he bring the general public the groundbreaking miniseries Cosmos: A Personal Voyage, but he authored the best-selling books such as Pale Blue Dot, Contact, Cosmos, and The Demon-Haunted World, among many others. In 2012, the Library of Congress acquired his notes, letters, and journals from Sagan's widow, Ann Druyan. The collection has now been made public in an online exhibition.
Do tekstu..
Kosmos, głupcze! Dlaczego Polska musi latać w przestrzeń? (01-02-2014)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: technologie.gazeta.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Polacy w kosmosie! He he he... Ależ zabawne! Może polecimy tam furmanką? Hy hy hy. Właśnie w tym tonie mówi się o planach budowy polskiego satelity obserwacyjnego. Oraz o całym polskim programie kosmicznym. Dziś rano usłyszałem podobny tekst w Antyradiu, a potem przeczytałem na Antywebie. Choć oba media sporo dzieli, to tym razem wykazały się wybitnym antyzrozumieniem tematu.
Do tekstu..
Nano-szpiedzy do diagnostycznych zadań specjalnych (01-02-2014)
Autor: Anna Kołodziejczak
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Nano-szpiedzy do diagnostycznych zadań specjalnych Bardzo ważnym wyzwaniem, przed którym staje dzisiejsza medycyna jest stworzenie inteligentnych systemów dostarczania leków. Co konkretnie oznacza, że chcemy, aby leki działały tylko w taki sposób, w takim miejscu i w takim czasie, by zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo oraz maksymalną skuteczność.
Do tekstu..
Studium obnaża niewiedzę Polaków (01-02-2014)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Hiszpańska Fundacja BBVA opublikowała wyniki swojego "Międzynarodowego studium nt. kultury naukowej" [PDF]. Na jego potrzeby przeprowadzono ankiety w 11 krajach, w każdym z nich przepytując 1500 osób. W badaniach wzięli udział mieszkańcy Włoch, Hiszpanii, Austrii, Czech, Polski, Niemiec, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii oraz USA. Ich celem było określenie poziomu szeroko pojętej kultury naukowej. Pytano o zainteresowania naukowe czy sposób ich zaspokajania, a konkretną wiedzę sprawdzono zadając 22 proste pytania.
Do tekstu..
Uruchomiono europejski serwis o geozagrożeniach (01-02-2014)
Autor: PIG-PIB
Źrodło: gisplay.pl; PIG-PIB Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Specjaliści z europejskich służb geologicznych przygotowali unikatowy serwis internetowy pokazujący zagrożenia geologiczne na obszarze 52 miast. Jest między nimi Warszawa i Nowy Sącz. W pracach brał udział Państwowy Instytut Geologiczny jako polska służba geologiczna.
Do tekstu..
Ksiądz Ucho: Znam tajny plan genderystów. To masturbacja dzieci niepoczętych (31-01-2014)
Autor: Tomasz Stawiszyński
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: TyDraniu

Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365