Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.159 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet, nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Najnowsze badania potwierdziły wiek najstarszej tkaniny Ameryki Południowej (16-04-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"30 lat temu archeolodzy odkryli w peruwiańskiej jaskini Guitarrero w Andach fragmenty tkanin i liny, które zachowały się do naszych czasów dzięki niskim temperaturom. Inne znalezione z nimi przedmioty wskazywały, że znalezisko pochodzi sprzed około 12 tysięcy lat."
Do tekstu..
Polka wszech czasów (1) (16-04-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Lubimy różne (przepraszam za słowo) rankingi i to jest w zasadzie dobre, a czasem nawet doskonałe. Ludzie lubią wiedzieć kto jest najważniejszy, kto mniej ważny, a może nawet zupełnie nieważny. To nikomu to nie szkodzi, co znów jest sytuacją sympatyczną, a czasem nawet pożądaną. Dyrekcja Muzeum Historii Polski połączyła swe siły z redakcją czasopisma "Mówią Wieki" i wezwała naród do zbiorowego wysiłku w celu stworzenia kolektywnymi siłami rankingu najwybitniejszych rodaczek."
Do tekstu..
Być ateistą (16-04-2011)
Autor: Kuba Kapiszewski / Przegląd
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Niewierzący w Polsce: nie wiadomo, ilu ich jest, kim są i dlaczego nie chcą ujawniać swoich poglądów.
Do tekstu..
The Fallacy Files (16-04-2011)
Źrodło: www.fallacyfiles.org Zgłosił/a: alfatrzy
Strona w języku angielskim o błędach w argumentacji (fallacy) popełnianych w dyskusjach, liczne przykłady, indeks alfabetyczny błędów.
http://www.fallacyfiles.org
"Nie muszę wierzyć, że zakonnica została uzdrowiona" (16-04-2011)
Autor: (mz)
Źrodło: PAP/Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: slik
- Nie muszę wierzyć, że francuska zakonnica została uzdrowiona za przyczyną Jana Pawła II, tak samo jak nie muszę wierzyć w objawienia w Lourdes, mówi "Gazecie Wyborczej" o. Wacław Oszajca, wykładowca m.in. jezuickiego Kolegium Bobolanum.
Do tekstu..
"Pomnik Światła nie zadziała bez sztucznej mgły" (15-04-2011)
Autor: Dariusz Bartoszewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"96 reflektorów w chodniku przed Pałacem Prezydenckim rzuca snop światła na 4 m w górę - to idea pomnika Światła. - By uzyskać taki efekt, trzeba puścić mgłę lub dym - ostrzega prof. Wojciech Żagan, projektant iluminacji prezydenckiej siedziby"
Do tekstu..
Muzyka w snach (15-04-2011)
Autor: lucidologia
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: myslivy
Pewne rzeczy śnią się rzadziej niż inne. Na przykład liczenie, pisanie czy czytanie we śnie, nie są tak popularne jak chociażby często pojawiający się motyw ucieczki przed zagrożeniem, a jeżeli już pojawiają się w świecie marzeń sennych, stwarzają osobie śniącej wiele trudu i oporu. Jednym z takich motywów jest także muzyka...
Do tekstu..
Król Stefan zmarł nagle (15-04-2011)
Autor: Aleksandra Stypułkowska
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"Niespodziewany zgon budzi najczęściej dociekliwe pytanie: byłaż to śmierć naturalna, czy też może kryje się za nią zbrodnia ? Tym bardziej gdy o monarchę chodzi, wątpliwościom kresu nie kładą lata - ba, nawet wieki! Stefan Batory zmarł w Grodnie 12 grudnia 1586. Dla narodu był to grom z jasnego nieba. Tuż po śmierci zaczęły krążyć słuchy o otruciu króla. Ale i w trzysta lat potem utrzymywały się takie pogłoski"
Do tekstu..
Tysiące ukradzionych dzieci (15-04-2011)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: www.wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: slik
Przez kilkadziesiąt lat lekarze, położne, księża, zakonnice i urzędnicy państwowi zarządzali systematycznym rabunkiem niemowląt i dzieci. Odbierali je matkom biologicznym i oddawali do adopcji Skandal tlił się odlat 80. Były pogłoski, ogłoszenia w prasie o poszukiwaniu rodziców przez dzieci i dzieci przez rodziców, nawet śledztwa -rozpoczęte i rychło umarzane. W ostatnich kilku latach ludzie, którym dzieci odebrano lub którzy odebranymi dziećmi sami kiedyś byli, zaczęli się odnajdować w sieci za pomocą portali społecznościowych.
Do tekstu..
Are languages shaped by culture or cognition? (15-04-2011)
Autor: Philip Ball
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
Co o ewolucji języków mówią najnowsze badania.
Do tekstu..
Mowa-trawa (15-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak zaczarowana słuchałam mów Jarosława Kaczyńskiego podczas niedzielnych obchodów tragedii smoleńskiej. Zarówno ta w Sali Kongresowej, jak i ta na Krakowskim Przedmieściu były pod wieloma względami mistrzowskie. Nie ma się co dziwić. Kaczyński od wielu lat pracuje nad swym oratorskim kunsztem, a obserwowanie tej pracy wcale nie jest zajęciem monotonnym.
Do tekstu..
Kościół wycofał katechizm dla młodzieży. Przez antykoncepcję i eutanazję (15-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: dziennik.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W przygotowanym na Światowe Dni Młodzieży katechizmie Kościoła katolickiego pod nazwą "YouCat" są błędy, które wymagają korekty - przyznał w środę podczas jego prezentacji w Watykanie jeden ze współautorów arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schoenborn.
Do tekstu..
Nie jedzie na beatyfikację, bo państwo ma być świeckie (15-04-2011)
Autor: gak
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: slik
Prezydent Nicolas Sarkozy nie będzie uczestniczył 1 maja w Rzymie w uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II, choć wcześniej miał taki zamiar - podał na swojej stronie internetowej dziennik "Le Figaro". Francję będzie reprezentował premier Francois Fillon. Według informatorów gazety, Sarkozy obawia się krytyki zwolenników laickości państwa.
Do tekstu..
Popielniczka i zapalniczka z Janem Pawłem II - szczyt kiczu? (14-04-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Kubki, T-shirty, świece, poduszki, popielniczki i kalendarze ze zdjęciami Jana Pawła II wypełniają sklepy i stragany z dewocjonaliami w Rzymie na ponad dwa tygodnie przed beatyfikacją papieża. Wiele pamiątek wyprodukowano w Chinach.
Do tekstu..
Przyczep Sobie Ptaszka (14-04-2011)
Autor: Iwona Gal
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Bycie mężczyzną jest najprostszą metodą robienia kariery politycznej w Polsce. Z ptaszkiem można się mniej starać - mówi Izabela Stawicka z Partii Kobiet. - Dlatego stworzyłyśmy na Facebooku grupę Przyczep Sobie Ptaszka, którą chcemy ośmieszyć to "kryterium".
Do tekstu..
Na świetle i w mroku. Jak poradzić sobie w zmiennym oświetleniu? (14-04-2011)
Autor: Jan Pilarski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Rośliny żyją dzięki światłu, choć różne gatunki wykorzystują je w odmienny sposób. Ale światło nie jest jedynie źródłem energii -- razem z ciemnością dostarcza roślinom cennych informacji"
Do tekstu..
Katoliczki stosują antykoncepcję zakazaną przez Kościół (14-04-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Ok. 98% aktywnych seksualnie kobiet wyznania rzymskokatolickiego stosuje lub stosowało antykoncepcję zakazywaną przez Kościół katolicki - informuje "The Huffington Post". Opublikowane w środę badania przeprowadziła organizacja non-profit Guttmacher Institute, która zajmuje się zdrowiem seksualnym. Wynika z nich, że zaledwie 2% kobiet wyznania rzymskokatolickiego korzysta wyłącznie z naturalnych metod planowania rodziny, dozwolonych przez Kościół.
Do tekstu..
Pogrzeb Jana Pawła II otwiera tragikomedię (14-04-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Archiwalne zdjęcia z pogrzebu Jana Pawła II na Placu świętego Piotra, a także sceny, na których widać ciało papieża na marach oraz trumnę z Ewangelią w czasie mszy pogrzebowej otwierają film "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. Prapremierowy pokaz filmu dla prasy odbył się w Rzymie. Bardzo oczekiwany film włoskiego reżysera, który wchodzi na ekrany kin we Włoszech w 500 kopiach, to tragikomedia o pogrążonym w depresji papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce rozpocząć posługi zwierzchnika Kościoła. Papieża gra wybitny francuski aktor Michel Piccoli. Jedną z najważniejszych ról - rzecznika papieża Moretti powierzył Jerzemu Stuhrowi.
Do tekstu..
Słuchaczka do Radia Maryja: Błagam was, nie podjudzajcie ludzi! (14-04-2011)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Słuchacze Radia Maryja nie wytrzymali dyskusji o katastrofie smoleńskiej. - Ja się polityką nie interesuję, ale jak słucham takich rzeczy, to naprawdę to jest straszne - protestuje Paweł. - Błagam was, nie podjudzajcie ludzi! - apeluje Teresa.
Do tekstu..
Analfabetyzm, spuścizna rządów burżuazji i obszarnictwa (14-04-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"ziś analfabetyzmu już nie mamy, nasila się jednak zjawisko analfabetyzmu wtórnego - coraz mniej ludzi czyta, książka staje się obiektem obcym nawet dla ludzi z wyższym wykształceniem, rośnie odsetek osób kiedyś zaliczanych do kulturotwórczych elit, które także odmawiają aktywnego kontaktu z tekstem. Może być tak odnowić ustawę sprzed 62 lat, zmieniając jedynie definicję analfabetyzmu?"
Do tekstu..
Rynek cukru - gorzkie skutki dobrych chęci (14-04-2011)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Unijna polityka ochrony europejskich producentów cukru doprowadziła do tego, że zaczął on znikać z półek w Polsce, Niemczech i Austrii."
Do tekstu..
Czy twój syn jest Anonimem (14-04-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jeśli wejdziesz do pokoju swojego nastoletniego syna i zobaczysz na ekranie komputera coś, co wygląda na niewinną grę, w której gracz odpala "niskoorbitalne działo jonowe" w wybrane cele na Ziemi - być może powinieneś się czuć zaniepokojony. "Low Orbit Ion Cannon", czyli LOIC, to hakerskie narzędzie służące do zbiorowego atakowania serwisów, które czymś podpadły internautom."
Do tekstu..
Ugryźć Ojca Świętego (13-04-2011)
Autor: Małgorzata Skowrońska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Co robi serwis śniadaniowy na wystawie z pamiątkami po Janie Pawle II? Albo serdak z grubej białej wełny, narty Head, rower Amator, plecak, buty, stolik, naczynia turystyczne? Czy wszystko, czego używał albo dotknął papież z definicji będzie teraz święte?
Do tekstu..
Wynalazek inżyniera Barana czyli pożegnanie ojca internetu (13-04-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zainteresowani znajdą te publikacje na stronie internetowej organizacji RAND (www.rand.org). Baran opisywał w nich historię dotychczasowych projektów sieci komputerowych, wojskowych i cywilnych. Polecam ich lekturę tym, którzy tak się przyzwyczaili do obecnego internetu, że "ziemniaczaną architekturę" uważają za coś oczywistego. Tymczasem wtedy zastanawiano się nad rozwiązaniami, o których dziś już wiemy, że byłyby absurdalne. W roku 1955 RAND Corporation rozważała na przykład sieć komputerową, w której człowiek występowałby w roli telefonistki z centrali - analizował konkretny pakiet danych i decydował o nadaniu mu dalszego biegu po węzłach sieci!"
Do tekstu..
Polska fantastyczna (13-04-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...prawicowy moralista, nie mogąc zbyt ostentacyjnie rozbierać kobiet, rekompensuje to sobie, namiętnie rozbierając Polskę"
Do tekstu..
Kontredans konstytucyjny (13-04-2011)
Autor: Andrzej Garlicki
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Polska mogła odrodzić się jako monarchia konstytucyjna. Ostatecznie stała się republiką, co usankcjonowała uchwalona przed 90 laty konstytucja marcowa."
Do tekstu..
Kościół ostrzega przed andrzejakami i Harrym Potterem (13-04-2011)
Autor: Przemysław Jedlecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
"W piśmie do zabrzańskich szkół gliwicka kuria ostrzega przed procesami duchowej destrukcji, które dotykają młodzież. Winne tego stanu: Andrzejki, Halloween i Harry Potter"
Do tekstu..
Striptizerki na wykładzie z etyki w... katolickiej szkole (13-04-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Władze katolickiej uczelni wszczęły oficjalne dochodzenie po tym, jak studenci donieśli, że na wykład z etyki biznesu profesor sprowadził striptizerki - podaje lokalny amerykański dziennik "The Philadelphia Inquirer". Historia wydarzyła się w murach prywatnego katolickiego Uniwersytetu La Salle w Filadelfii. Około 30 studentów zapłaciło po 140 dolarów, aby wziąć udział w specjalnym wykładzie zatytułowanym "Zastosowanie platońskiej i heglowskiej etyki w biznesie".
Do tekstu..
Łódzcy wierni wyczekują księdza uzdrowiciela z Afryki (13-04-2011)
Autor: (Matylda Witkowska, tbe)
Źrodło: Polska; Dziennik Łódzki; wp.pl Zgłosił/a: slik
Przywraca wzrok, wyrzuca złe duchy, a według niektórych także ożywia umarłych - charyzmatyczny afrykański ksiądz uzdrowiciel przyjedzie w lipcu do Łodzi. Wejściówki będą w sprzedaży już za kilka dni.[..] O jego zdolnościach krążą legendy. Na katolickich forach internetowych trwa burzliwa dyskusja, czy "ożywił 47, czy tylko 10 zmarłych osób".
Do tekstu..
Bisexual Christ book sparks controversy (13-04-2011)
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A controversial book to be published on Good Friday has caused outrage for its portrayal of Jesus as a bisexual drug addict.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365