Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.895.236 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 750 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita

Złota myśl Racjonalisty:
"Książki są lekarstwem dla umysłu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polka wszech czasów (1) (16-04-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Lubimy różne (przepraszam za słowo) rankingi i to jest w zasadzie dobre, a czasem nawet doskonałe. Ludzie lubią wiedzieć kto jest najważniejszy, kto mniej ważny, a może nawet zupełnie nieważny. To nikomu to nie szkodzi, co znów jest sytuacją sympatyczną, a czasem nawet pożądaną. Dyrekcja Muzeum Historii Polski połączyła swe siły z redakcją czasopisma "Mówią Wieki" i wezwała naród do zbiorowego wysiłku w celu stworzenia kolektywnymi siłami rankingu najwybitniejszych rodaczek."
Do tekstu..
Być ateistą (16-04-2011)
Autor: Kuba Kapiszewski / Przegląd
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Niewierzący w Polsce: nie wiadomo, ilu ich jest, kim są i dlaczego nie chcą ujawniać swoich poglądów.
Do tekstu..
The Fallacy Files (16-04-2011)
Źrodło: www.fallacyfiles.org Zgłosił/a: alfatrzy
Strona w języku angielskim o błędach w argumentacji (fallacy) popełnianych w dyskusjach, liczne przykłady, indeks alfabetyczny błędów.
http://www.fallacyfiles.org
"Nie muszę wierzyć, że zakonnica została uzdrowiona" (16-04-2011)
Autor: (mz)
Źrodło: PAP/Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: slik
- Nie muszę wierzyć, że francuska zakonnica została uzdrowiona za przyczyną Jana Pawła II, tak samo jak nie muszę wierzyć w objawienia w Lourdes, mówi "Gazecie Wyborczej" o. Wacław Oszajca, wykładowca m.in. jezuickiego Kolegium Bobolanum.
Do tekstu..
"Pomnik Światła nie zadziała bez sztucznej mgły" (15-04-2011)
Autor: Dariusz Bartoszewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"96 reflektorów w chodniku przed Pałacem Prezydenckim rzuca snop światła na 4 m w górę - to idea pomnika Światła. - By uzyskać taki efekt, trzeba puścić mgłę lub dym - ostrzega prof. Wojciech Żagan, projektant iluminacji prezydenckiej siedziby"
Do tekstu..
Muzyka w snach (15-04-2011)
Autor: lucidologia
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: myslivy
Pewne rzeczy śnią się rzadziej niż inne. Na przykład liczenie, pisanie czy czytanie we śnie, nie są tak popularne jak chociażby często pojawiający się motyw ucieczki przed zagrożeniem, a jeżeli już pojawiają się w świecie marzeń sennych, stwarzają osobie śniącej wiele trudu i oporu. Jednym z takich motywów jest także muzyka...
Do tekstu..
Król Stefan zmarł nagle (15-04-2011)
Autor: Aleksandra Stypułkowska
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"Niespodziewany zgon budzi najczęściej dociekliwe pytanie: byłaż to śmierć naturalna, czy też może kryje się za nią zbrodnia ? Tym bardziej gdy o monarchę chodzi, wątpliwościom kresu nie kładą lata - ba, nawet wieki! Stefan Batory zmarł w Grodnie 12 grudnia 1586. Dla narodu był to grom z jasnego nieba. Tuż po śmierci zaczęły krążyć słuchy o otruciu króla. Ale i w trzysta lat potem utrzymywały się takie pogłoski"
Do tekstu..
Tysiące ukradzionych dzieci (15-04-2011)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: www.wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: slik
Przez kilkadziesiąt lat lekarze, położne, księża, zakonnice i urzędnicy państwowi zarządzali systematycznym rabunkiem niemowląt i dzieci. Odbierali je matkom biologicznym i oddawali do adopcji Skandal tlił się odlat 80. Były pogłoski, ogłoszenia w prasie o poszukiwaniu rodziców przez dzieci i dzieci przez rodziców, nawet śledztwa -rozpoczęte i rychło umarzane. W ostatnich kilku latach ludzie, którym dzieci odebrano lub którzy odebranymi dziećmi sami kiedyś byli, zaczęli się odnajdować w sieci za pomocą portali społecznościowych.
Do tekstu..
Are languages shaped by culture or cognition? (15-04-2011)
Autor: Philip Ball
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
Co o ewolucji języków mówią najnowsze badania.
Do tekstu..
Mowa-trawa (15-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak zaczarowana słuchałam mów Jarosława Kaczyńskiego podczas niedzielnych obchodów tragedii smoleńskiej. Zarówno ta w Sali Kongresowej, jak i ta na Krakowskim Przedmieściu były pod wieloma względami mistrzowskie. Nie ma się co dziwić. Kaczyński od wielu lat pracuje nad swym oratorskim kunsztem, a obserwowanie tej pracy wcale nie jest zajęciem monotonnym.
Do tekstu..
Kościół wycofał katechizm dla młodzieży. Przez antykoncepcję i eutanazję (15-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: dziennik.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W przygotowanym na Światowe Dni Młodzieży katechizmie Kościoła katolickiego pod nazwą "YouCat" są błędy, które wymagają korekty - przyznał w środę podczas jego prezentacji w Watykanie jeden ze współautorów arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schoenborn.
Do tekstu..
Nie jedzie na beatyfikację, bo państwo ma być świeckie (15-04-2011)
Autor: gak
Źrodło: www.tvn24.pl Zgłosił/a: slik
Prezydent Nicolas Sarkozy nie będzie uczestniczył 1 maja w Rzymie w uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II, choć wcześniej miał taki zamiar - podał na swojej stronie internetowej dziennik "Le Figaro". Francję będzie reprezentował premier Francois Fillon. Według informatorów gazety, Sarkozy obawia się krytyki zwolenników laickości państwa.
Do tekstu..
Popielniczka i zapalniczka z Janem Pawłem II - szczyt kiczu? (14-04-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Kubki, T-shirty, świece, poduszki, popielniczki i kalendarze ze zdjęciami Jana Pawła II wypełniają sklepy i stragany z dewocjonaliami w Rzymie na ponad dwa tygodnie przed beatyfikacją papieża. Wiele pamiątek wyprodukowano w Chinach.
Do tekstu..
Przyczep Sobie Ptaszka (14-04-2011)
Autor: Iwona Gal
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Bycie mężczyzną jest najprostszą metodą robienia kariery politycznej w Polsce. Z ptaszkiem można się mniej starać - mówi Izabela Stawicka z Partii Kobiet. - Dlatego stworzyłyśmy na Facebooku grupę Przyczep Sobie Ptaszka, którą chcemy ośmieszyć to "kryterium".
Do tekstu..
Na świetle i w mroku. Jak poradzić sobie w zmiennym oświetleniu? (14-04-2011)
Autor: Jan Pilarski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Rośliny żyją dzięki światłu, choć różne gatunki wykorzystują je w odmienny sposób. Ale światło nie jest jedynie źródłem energii -- razem z ciemnością dostarcza roślinom cennych informacji"
Do tekstu..
Katoliczki stosują antykoncepcję zakazaną przez Kościół (14-04-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Ok. 98% aktywnych seksualnie kobiet wyznania rzymskokatolickiego stosuje lub stosowało antykoncepcję zakazywaną przez Kościół katolicki - informuje "The Huffington Post". Opublikowane w środę badania przeprowadziła organizacja non-profit Guttmacher Institute, która zajmuje się zdrowiem seksualnym. Wynika z nich, że zaledwie 2% kobiet wyznania rzymskokatolickiego korzysta wyłącznie z naturalnych metod planowania rodziny, dozwolonych przez Kościół.
Do tekstu..
Pogrzeb Jana Pawła II otwiera tragikomedię (14-04-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Archiwalne zdjęcia z pogrzebu Jana Pawła II na Placu świętego Piotra, a także sceny, na których widać ciało papieża na marach oraz trumnę z Ewangelią w czasie mszy pogrzebowej otwierają film "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. Prapremierowy pokaz filmu dla prasy odbył się w Rzymie. Bardzo oczekiwany film włoskiego reżysera, który wchodzi na ekrany kin we Włoszech w 500 kopiach, to tragikomedia o pogrążonym w depresji papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce rozpocząć posługi zwierzchnika Kościoła. Papieża gra wybitny francuski aktor Michel Piccoli. Jedną z najważniejszych ról - rzecznika papieża Moretti powierzył Jerzemu Stuhrowi.
Do tekstu..
Słuchaczka do Radia Maryja: Błagam was, nie podjudzajcie ludzi! (14-04-2011)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Słuchacze Radia Maryja nie wytrzymali dyskusji o katastrofie smoleńskiej. - Ja się polityką nie interesuję, ale jak słucham takich rzeczy, to naprawdę to jest straszne - protestuje Paweł. - Błagam was, nie podjudzajcie ludzi! - apeluje Teresa.
Do tekstu..
Analfabetyzm, spuścizna rządów burżuazji i obszarnictwa (14-04-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"ziś analfabetyzmu już nie mamy, nasila się jednak zjawisko analfabetyzmu wtórnego - coraz mniej ludzi czyta, książka staje się obiektem obcym nawet dla ludzi z wyższym wykształceniem, rośnie odsetek osób kiedyś zaliczanych do kulturotwórczych elit, które także odmawiają aktywnego kontaktu z tekstem. Może być tak odnowić ustawę sprzed 62 lat, zmieniając jedynie definicję analfabetyzmu?"
Do tekstu..
Rynek cukru - gorzkie skutki dobrych chęci (14-04-2011)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Unijna polityka ochrony europejskich producentów cukru doprowadziła do tego, że zaczął on znikać z półek w Polsce, Niemczech i Austrii."
Do tekstu..
Czy twój syn jest Anonimem (14-04-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jeśli wejdziesz do pokoju swojego nastoletniego syna i zobaczysz na ekranie komputera coś, co wygląda na niewinną grę, w której gracz odpala "niskoorbitalne działo jonowe" w wybrane cele na Ziemi - być może powinieneś się czuć zaniepokojony. "Low Orbit Ion Cannon", czyli LOIC, to hakerskie narzędzie służące do zbiorowego atakowania serwisów, które czymś podpadły internautom."
Do tekstu..
Ugryźć Ojca Świętego (13-04-2011)
Autor: Małgorzata Skowrońska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Co robi serwis śniadaniowy na wystawie z pamiątkami po Janie Pawle II? Albo serdak z grubej białej wełny, narty Head, rower Amator, plecak, buty, stolik, naczynia turystyczne? Czy wszystko, czego używał albo dotknął papież z definicji będzie teraz święte?
Do tekstu..
Wynalazek inżyniera Barana czyli pożegnanie ojca internetu (13-04-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zainteresowani znajdą te publikacje na stronie internetowej organizacji RAND (www.rand.org). Baran opisywał w nich historię dotychczasowych projektów sieci komputerowych, wojskowych i cywilnych. Polecam ich lekturę tym, którzy tak się przyzwyczaili do obecnego internetu, że "ziemniaczaną architekturę" uważają za coś oczywistego. Tymczasem wtedy zastanawiano się nad rozwiązaniami, o których dziś już wiemy, że byłyby absurdalne. W roku 1955 RAND Corporation rozważała na przykład sieć komputerową, w której człowiek występowałby w roli telefonistki z centrali - analizował konkretny pakiet danych i decydował o nadaniu mu dalszego biegu po węzłach sieci!"
Do tekstu..
Polska fantastyczna (13-04-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...prawicowy moralista, nie mogąc zbyt ostentacyjnie rozbierać kobiet, rekompensuje to sobie, namiętnie rozbierając Polskę"
Do tekstu..
Kontredans konstytucyjny (13-04-2011)
Autor: Andrzej Garlicki
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Polska mogła odrodzić się jako monarchia konstytucyjna. Ostatecznie stała się republiką, co usankcjonowała uchwalona przed 90 laty konstytucja marcowa."
Do tekstu..
Kościół ostrzega przed andrzejakami i Harrym Potterem (13-04-2011)
Autor: Przemysław Jedlecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
"W piśmie do zabrzańskich szkół gliwicka kuria ostrzega przed procesami duchowej destrukcji, które dotykają młodzież. Winne tego stanu: Andrzejki, Halloween i Harry Potter"
Do tekstu..
Striptizerki na wykładzie z etyki w... katolickiej szkole (13-04-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Władze katolickiej uczelni wszczęły oficjalne dochodzenie po tym, jak studenci donieśli, że na wykład z etyki biznesu profesor sprowadził striptizerki - podaje lokalny amerykański dziennik "The Philadelphia Inquirer". Historia wydarzyła się w murach prywatnego katolickiego Uniwersytetu La Salle w Filadelfii. Około 30 studentów zapłaciło po 140 dolarów, aby wziąć udział w specjalnym wykładzie zatytułowanym "Zastosowanie platońskiej i heglowskiej etyki w biznesie".
Do tekstu..
Łódzcy wierni wyczekują księdza uzdrowiciela z Afryki (13-04-2011)
Autor: (Matylda Witkowska, tbe)
Źrodło: Polska; Dziennik Łódzki; wp.pl Zgłosił/a: slik
Przywraca wzrok, wyrzuca złe duchy, a według niektórych także ożywia umarłych - charyzmatyczny afrykański ksiądz uzdrowiciel przyjedzie w lipcu do Łodzi. Wejściówki będą w sprzedaży już za kilka dni.[..] O jego zdolnościach krążą legendy. Na katolickich forach internetowych trwa burzliwa dyskusja, czy "ożywił 47, czy tylko 10 zmarłych osób".
Do tekstu..
Bisexual Christ book sparks controversy (13-04-2011)
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A controversial book to be published on Good Friday has caused outrage for its portrayal of Jesus as a bisexual drug addict.
Do tekstu..
France issues first fine for woman in Islamic veil (12-04-2011)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: KarolG
First fine or... citizenship course.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365