Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
141.352.108 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7250 tekstów. Zajęłyby one 28601 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 611 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007
Paul Blanshard (red) - Classics of Free Thought
Ireneusz Jeziorski - Od obcości do symulakrum. Obraz Żyda w Polsce w XX wieku
Lech Ostasz - Między realnością a utopią: w poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolno jest kłamać ludziom, nawet w sprawach religii, oby tylko oszustwo przyniosło owoce."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Boże Narodzenie bez Boga (26-12-2008)
Autor: Dota Szymborska
Źrodło: Onet Zgłosił/a: MA
Onet przez dwa dni świąt na głównej pisze o ateistach. Signum temporis? Dzieci ateistów niekoniecznie w dorosłym życiu stają się ateistami, z pewnością dokonują świadomego wyboru swojej drogi „od“ lub „do“ wiary. Pamiętajmy, że Święta to również czas, który spędzamy z bliskim i może właśnie tym, którzy nie wierzą udaje się uniknąć komercji i blichtru, coraz częściej towarzyszących Bożemu Narodzeniu?
Do tekstu..
Wigilijna ość w gardle. (25-12-2008)
Autor: Antyreligion
Źrodło: http://antyreligion.blog.onet.pl/ Zgłosił/a: Antyreligion
Amen.
Do tekstu..
Nieformalni o chrzcie (24-12-2008)
Autor: Marianna Kalinowska
Źrodło: kafeteria.pl Zgłosił/a: zet
Coraz częściej słyszy się, że wzrasta liczba par żyjących w nieformalnych związkach i że coraz mniej ludzki chrzci swoje dzieci. Co kieruje ludźmi, którzy w tak ważnych momentach życia odrzucają tradycję?
Do tekstu..
Nienawidzę poprawności politycznej (24-12-2008)
Autor: Titus Arnu
Źrodło: Süddeutsche Zeitung/onet.pl Zgłosił/a: zet
Brytyjski komik Eric Idle opowiada o swoim musicalu "Spamalot" i o najbardziej zabawnych przesądach krążących po świecie Niektórzy uważają, że jest największym bluźniercą naszych czasów, ponieważ w 1979 roku w filmie "Żywot Briana" wcielił się w postać fałszywego Mesjasza. Jak by tego było mało, gdy zawisł na krzyżu, nucił pod nosem piosenkę "Always look on the bright side of life" ("Zawsze patrz na jasną stronę życia"). Inni z tego samego powodu uważają 65-letniego komika, członka brytyjskiej grupy komediowej "Monty Python" za największego prześmiewcę wszech czasów.
Do tekstu..
Były jezuita: Polski hurrakatolicyzm jest śmieszny (22-12-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: zet
By przeczytać o polskim Kościele coś naprawdę ostrego, najlepiej sięgnąć po słowa... katolickich księży. Jak Stanisław Obirek, który w dzisiejszym "Przeglądzie" nie ma dla byłego chlebodawcy litości.
Do tekstu..
Chrześcijanie wyrastają z wiary w boże narodzenie (21-12-2008)
Autor: PAP
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
2/3 londyńczyków nie wierzy w Boże Narodzenie. Przeszło dwie trzecie mieszkańców Londynu nie wierzy w biblijną opowieść o narodzeniu Jezusa - wynika z opublikowanego sondażu. Najbardziej sceptyczna jest młodzież. 78 proc. osób w wieku od 16 do 24 lat twierdzi, że nie jest przekonana o prawdziwości tego przekazu biblijnego.
Do tekstu..
Małaszyński znieważył katolików? (21-12-2008)
Autor: Rafał Olbromski
Źrodło: www.plejada.pl Zgłosił/a: ellubis
Kontrowersyjna sesja zdjęciowa Pawła Małaszyńskiego ukazała się w październikowym numerze magazynu "MaleMan", którego redaktorem naczelnym jest Olivier Janiak. Czytelnicy Frondy.pl zauważyli, że na jednym ze zdjęć aktor jest przedstawiony w pozie ukrzyżowanego Chrystusa, a ubrany został w T-shirt z bluźnierczą karykaturą Maryi Matki Boga oraz czczonego przez katolików Jej Niepokalanego Serca.
Do tekstu..
Trzej Królowie zakorkują Warszawę (20-12-2008)
Źrodło: FiM Zgłosił/a: Henryk_P
Za mało wiernych chodzi do Kościoła, za mało biczuje się upałem podczas procesji Bożego Ciała. W Warszawie. Ale stołeczne władze i dla nich poszukały alternatywy - Orszak Trzech Króli. Tego jeszcze nie było. Nie było? Więc będzie. Osobiście inicjatywie patronuje pani prezydent miasta i Ratusz. Z drugiej strony - Kościół warszawski, który takich okazji nie przepuszcza. Ma być kolorowo i... dyplomatycznie. Obok mędrców 4 stycznia najważniejszymi ulicami miasta przejdą niczym w pochodzie biskupi, inni hierarchowie, zwykli kapłani, stołeczni urzędnicy, włodarze z Rady Miasta i dzielnic, ale uda się dostrzec (prawdopodobnie) swoisty korpus dyplomatyczny. Pani prezydent zaprosiła do udziału dziesiątki dyplomatów akredytowanych w Polsce. Ich udział ma symbolizować różnorodność, łączenie
Do tekstu..
Sierakowski: Wierzę w to, co nie istnieje (20-12-2008)
Autor: Sławomir Sierakowski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Liss
"Ostatnimi czasy w Polsce wiara przestała być problemem. Dla wierzących i dla niewierzących. Od dawna nie widzę wokół siebie żadnych poważnych dyskusji o wierze, znaczących tekstów. Nie przypominam sobie nawróceń, zdarzają się zwątpienia, ale spokojne, bez głębszej refleksji: to po prostu powolne zobojętnienie. Prawie nie spotykam też ludzi przejętych wiarą, choć spotykam często osoby wierzące. Dominuje rytuał. Kombinat pracuje, oddycha, buduje... "
Do tekstu..
Szok! Biblia wcale nie potępia gejów? (20-12-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Tydzień temu w USA wywołał sensację tekst z "Newsweeka" - mówiący o tym, że Biblia nie zabrania małżeństw gejów. Ale jest nawet gorzej. Dokładnie przeczytane, Pismo Święte w ogóle homoseksualizmu nie odrzuca.
Do tekstu..
Najgłupsze religijne gadżety roku (20-12-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Teologiczny (!) serwis ship-of-fools.com od 10 lat tuż przed Bożym Narodzeniem publikuje listę najdziwniejszych gadżetów religijnych, jakie w ciągu roku nadesłali jego czytelnicy. Tegoroczna znów jest urocza.
Do tekstu..
Skandaliczna mieszanka ignorancji i katolickiej indoktrynacj (18-12-2008)
Autor: KRZYSZTOF LUBCZYŃSKI
Źrodło: onet.pl/Trtybuna Zgłosił/a: zet
Z prof. Magdaleną Środą, etykiem, rozmawia Krzysztof Lubczyński Kościół może głosić, co chce, lecz państwo w żadnym wypadku nie powinno być zobligowane do respektowania tych poglądów, a zwłaszcza przedkładania ich nad racje wynikające z rozwoju nauki, racjonalności życia i zwykłej etyki.
Do tekstu..
Rzeź albinosów (18-12-2008)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marzenka

Do tekstu..
Odpowiedź ateisty na tekst ks. Marka Drzewieckiego (18-12-2008)
Autor: Filip Chabik
Źrodło: http://hadret.com/ Zgłosił/a: Sendur
krytyka tekstu o obrażaniu uczuć religijnych ks. Marka Drzewieckiego
Do tekstu..
Cuda, cuda, powiadają (18-12-2008)
Autor: TheDenverChannel
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Lekarze z Colorado Springs doświadczyli jednego z najbardziej dziwnych przypadków w historii medycyny. Dr Paul Grabb odkrył bowiem, że w mózgu 2,5-miesięcznego Sama Esquibela rosną części organów - stopa, udo, ręka, jelito. Matka dziecka mówi o narodzinach swego syna używając tylko jednego słowa - "Cud".
Do tekstu..
Umrzeć za Ojca Dyrektora: myślenie mityczne w dyskursie „Naszego Dziennika (17-12-2008)
Autor: Anna Ratecka
Źrodło: krytyka.org Zgłosił/a: Madman
"W niniejszym eseju zajmę się szczegółowiej publicystyką drukowaną w "Naszym Dzienniku", który jest ogólnopolską gazetę codzienną. Już pobieżne śledzenie ukazujących się tam tekstów pozwoliło mi na wysnucie hipotezy, iż przesiąknięte są one myśleniem mitycznym, każącym interpretować rzeczywistość poprzez odwołanie się do porządku transcendentnego, a wywody autorów odbiegają od Habermasowskiej debaty publicznej opartej na racjonalnej argumentacji."
Do tekstu..
Ateizm, czyli urojona wizja człowieka (17-12-2008)
Autor: ks. Marek Dziewiecki
Źrodło: Interia Zgłosił/a: namsster
brednie doskonałe
Do tekstu..
Benedykt XVI chronił pedofilów? Watykan pozwany! (16-12-2008)
Autor: Gniewomir Swiechowski
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Trzech Amerykanów pozwało Watykan do sądu, a za świadka oskarżenia wybrało Benedykta XVI. Ich zdaniem papież wiedział o molestowaniu dzieci przez księży i próbował to tuszować. Mogą mieć rację.
Do tekstu..
Śląski ksiądz "reklamuje" wiarę na autobusach (15-12-2008)
Autor: PAP
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Hmmm
"[...] "Nie wierzysz w Boga - nie jesteś sam!" Zabolało mnie to, do czego się posunęli ateiści. Powiedziałem sobie "trzeba działać!" - wyjaśnił. Ks. Byrt zamówił zatem banery reklamujące wiarę w Boga. [...]"
Do tekstu..
Ostatni ksiądz gasi światło (15-12-2008)
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Henryk_P
Na początku listopada kardynał najważniejszej irlandzkiej archidiecezji w Armagh Sean Brady kazał odczytać w niedzielę w kościołach niezwykły list zapowiadający "trzyletni plan odnowy duszpasterskiej". Od przyszłego roku parafie będą pożyczać sobie księży, koordynować terminy mszy i włączać w zarządzanie wiernych, także parafianki. Nie da się już dłużej ukryć przykrej prawdy: Irlandia cierpi na dramatyczny brak duchownych. - Obawiam się, że któregoś dnia Irlandia obudzi się i dowie, że na wyspie umarł właśnie ostatni ksiądz - mówi "Newsweekowi" Malachi O'Doherty, autor wyda
Do tekstu..
Słoń artysta (14-12-2008)
Źrodło: youtube Zgłosił/a: Zuza
Can your elephant paint? Watch this elephant, rescued from abusive treatment in Burma, now paint a beautiful image of an elephant. You'll be amazed at how her talent unfolds as she carefully completes each stroke. Her mahout talks to her throughout the process as his gentle touch gives her confidence. She focuses on her work and seems to enjoy the approval of the audience and, of course, the sugar cane and banana treats. All of her training has been reward based.
Do tekstu..
Globalne Nieocieplenie - nowy raport naukowców (14-12-2008)
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: Matit
Aż 650 naukowców z całego świata uznało, że teoria globalnego ocieplenia nie znajduje pokrycia w faktach i powinna zostać odrzucona. Wzrost temperatur na Ziemi w ostatnich latach to głównie efekt aktywności Słońca, nie zaś człowieka.
Do tekstu..
Strefa wrzenia: Racjonalizm (14-12-2008)
Źrodło: kTVi Zgłosił/a: MA
Pokłosie festiwalu racjonalistycznego: telewizja ktvi, jeden z patronów konferencji festiwalowej, nakręciła program poświęcony racjonalizmowi, w którym udział wzięły osoby związane z PSR: Ewelina Podsiad, Mateusz Burzawa, Andrzej Kierski i Szymon Gdula.
Do tekstu..
Watykan: Zdecydowany sprzeciw wobec in vitro (13-12-2008)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Blue_max
Watykan potwierdził swój zdecydowany sprzeciw wobec wszystkich form zapłodnienia in vitro.Oznacza to sprzeciw wobec wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego, także z użyciem komórek płciowych pobranych u małżonków. Parom, które pomimo leczenia nie potrafią doczekać się dziecka, Kościół doradza rozważenie adopcji.
Do tekstu..
Deklaracja przeciwko Prawu Szariatu (10-12-2008)
Autor: victimlesscriminal
Zgłosił/a: Przemysław Bogusz
Globalna deklaracja przeciwko prawu Szariatu. Niebawem z polskim tłumaczeniem.
Do tekstu..
Rydzyk buduje kościół - zobacz wizualizację (09-12-2008)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Toruń Zgłosił/a: Henryk_P
O.Rydzyk przedstawił plany kościoła, który zbuduje przy Porcie Drzewnym w Toruniu. W środku znajdzie się replika prywatnej kaplicy Jana Pawła II. Kościół ma stanąć na terenie redemptorystów przy ul. Starotoruńskiej, w sąsiedztwie kompleksu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Zaprojektował go toruński architekt Andrzej Ryczek, autor planów papieskiego ołtarza podczas pielgrzymki Jana Pawła II do naszego miasta w 1999 r. Mieszkający obecnie w New Jersey Ryczek, to były szef miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu. O. Rydzyk wybrał jego propozycję spośród 18 nadesłanych przez architektów z całego kraju. - Mnie się bardzo podoba - oznajmił szef Radia Maryja podczas sobotniej uroczystości 17 urodzin stacji. - Pan Ryczek powiedział: "to będzie dzieło mojego życia i nie biorę
Do tekstu..
Widmo sekularyzacji krąży nad Europą... (08-12-2008)
Autor: Michel Cool/Agata Czarnacka
Źrodło: Le Monde Diplomatiqe/lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
To prawda, że 95% deklaruje się jako katolicy, a 40% ludności regularnie uczestniczy w sprawowaniu kultu. Polacy, wierni wartościom prorodzinnym, nie są przez to wcale mniej wyzwoleni seksualnie niż inne społeczeństwa europejskie. Wbrew oficjalnej doktrynie katolickiej 54% opowiada się za prawem do aborcji, a 60% - za konkubinatem. Młodzi patrzą na dogmatyczny autorytet Kościoła z coraz większym dystansem: 52% deklaruje wyznawanie tzw. wiary osobistej.
Do tekstu..
Platforma budowy biurokracji (07-12-2008)
Źrodło: nczas.com Zgłosił/a: Liss
Prawo budowlane należy w Polsce do najbardziej skomplikowanych. Budowa domu, czy nawet remont letniej daczy to uzbieranie pokaźnej ilości dokumentów, a i tak to co możemy wybudować na naszej ziemi bądź, jak wyremontować naszą własność zależy tylko i wyłącznie od decyzji urzędników.
Do tekstu..
Kto zarobił na zakonie (06-12-2008)
Autor: Dominika Olszewska, Adam zadworny
Źrodło: gzeta.pl Zgłosił/a: zet
Elżbietanki sprzedały odzyskany właśnie od państwa grunt biznesmenowi, który miał kontakty z "Nikosiem" i"Pershingiem". Chodzi o słynne 47 hektarów w warszawskiej dzielnicy Białołęka, o których wiele razy pisaliśmy. W czerwcu kościelno-rządowa Komisja Majątkowa przyznała je elżbietankom jako rekompensatę za grunty utracone w Poznaniu w czasach PRL.
Do tekstu..
Religijny mózg (06-12-2008)
Autor: Rafał Garpiel
Źrodło: www.supermozg.pl Zgłosił/a: zet
W religioznawstwie funkcjonuje wiele koncepcji wyjaśniających skłonność człowieka do kultu religijnego. Tylko nieliczne jednak opierają się na analizie ludzkiego mózgu. Zwykle, gdy mówimy o przyczynach ludzkiej religijności, wskazujemy na jej kulturowe źródła. Wówczas w centrum uwagi jest, przykładowo, dążność do zażegnania lęku egzystencjalnego - wedle tej koncepcji człowiek wierzy w Boga, bo woli wyobrazić sobie, że istnieje jakiś byt stojący ponad nim i decydujący o nim, niż żyć ze świadomością braku takiego bytu. Inne koncepcje traktują religijność jako mentalną odpowiedź prymitywnego człowieka na pytania, na które odpowiedzi nie znał. Wschód i zachód słońca, zmiany pór roku, ogień, deszcz etc.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365