Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.793.479 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 465 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Brakujące ogniwo między zwierzęciem i człowiekiem to właśnie my.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Bezpłatny przejazd A4 dla kapelana (29-08-2012)
Autor: Marcin Rybak
Źrodło: Gazeta Wrocławska Zgłosił/a: MA
Są nowe fakty w ujawnionej przez nas sprawie urządzeń umożliwiających bezpłatny przejazd autostradą A4. Z naszych ustaleń wynika, że sprzęt przeznaczony dla służb ratowniczych trafił m.in. do kapelana dolnośląskiej policji ks. Stanisława Stelmaszka. Kapłan zarzeka się, że urządzenia nie dostał. Możliwości są dwie. Albo ktoś z policji wpisał księdza na listę funkcjonariusz, potem jego podpis i urządzenie ukradł, albo ksiądz nie mówi prawdy. Wiemy bowiem, że odbiór sprzętu został pokwitowany.
Do tekstu..
Tuska polityka balonowa (29-08-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozpoczęcie prac parlamentu jest dla mnie trochę jak otwarcie cyrku. Będzie się działo! Nie chcę obrażać pracowitych i prawych parlamentarzystów, którzy uczciwie zarabiają na diety. Mam na myśli raczej głównych aktorów tego przedsięwzięcia; woltyżerów, skoczków, magików i klaunów, którzy - niestety - określają kształt naszego parlamentaryzmu. Przez ostatni wakacyjny miesiąc szykowali zapewne różne sztuczki i teraz się będą przed nami popisywać. Do znudzenia.
Do tekstu..
W łodzkiej Manufakturze kupisz święconą lodówkę (29-08-2012)
Autor: Krzysztof Majdan, Zbigniew Mikołejko
Źrodło: natemat.pl/ Zgłosił/a: Kowalski
"W gruncie rzeczy to nic innego niż archaiczna magia, przykryta chrześcijańskim obrzędem. Nowe przedmioty poddawane są praktykom oczyszczającym. Ma to schemat rytualny, przejęty przez ludowe chrześcijaństwo. W podobny sposób bezmyślnie przejmujemy całą masę praktyk, jak choćby wywieszanie świętych obrazków."
Do tekstu..
In vitro, gdy grozi choroba genetyczna? Trybunał mówi: tak (29-08-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Zakaz stosowania in vitro, by uniknąć choroby genetycznej, narusza europejską konwencję praw człowieka - orzekł wczoraj Trybunał w Strasburgu. Polskie prawo o zapłodnieniu in vitro powinno uwzględnić ten wyrok."
Do tekstu..
Modlitwa za Cejrowskiego (28-08-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Wzywam wszystkich chrześcijańskich Czytelników "Krytyki Politycznej" do nieustającej modlitwy za Wojciecha Cejrowskiego. Ja wiem, że to trudne nawet dla najbardziej miłosiernych chrześcijan i pewnie będę głosem wołającym na puszczy. Założę się, że z równym powodzeniem mógłbym nakłaniać do jedzenia żwiru, ale co robić, wiara narzuca nam takie trudne obowiązki. Buddystów też bym poprosił o jakąś medytację w intencji Wojciecha, być może tym skuteczniejszą, im chętniej Wojciech ich obraża.
Do tekstu..
"Solidarność" pomaszeruje z Radiem Maryja i PiS przeciwko rządowi (28-08-2012)
Autor: matsza, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zdecydowała we wtorek, że weźmie udział w manifestacji pod hasłem "Obudź się Polsko". Zaplanowany na 29 września w Warszawie marsz środowisk Radia Maryja i PiS będzie poświęcony krytyce rządu
Do tekstu..
"To etyki może uczyć tylko twardy ateista?" - spór w TOK FM o nauczani (28-08-2012)
Autor: kg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jeśli katecheta uczy etyki, przeprowadza akwizycję pewnego światopoglądu. Dlatego nie powinien uczyć tego przedmiotu - mówił w TOK FM etyk prof. Paweł Łuków. - A wojująca feministka będzie obiektywna? - odpowiadał na to ks. dr Grzegorz Michalczyk. Kto więc powinien uczyć etyki w szkołach? O tym dyskutowali goście audycji OFF Czarek.
Do tekstu..
Przesłuchanie czyli jeden dzień z życia pana Y (28-08-2012)
Źrodło: eioba.pl Zgłosił/a: ramichael
Wyborczy sukces zapewniła PiS-owi masowa kampania agitacyjno-ewangelizacyjna przeprowadzona pod hasłem: "Głos katolicki gwarancją dobrobytu, bezpieczeństwa, potęgi Kościoła i wierzących" oraz równie efektowne: "Trójcy Przenajświętszej - trzy razy TAK!!!".
Do tekstu..
Radio Maryja ekspozyturą masonerii! (28-08-2012)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zdradził ich... "Mazurek Dąbrowskiego"
Do tekstu..
strach ma konserwatywne odchylenie (28-08-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: wieści z Planety Małp Zgłosił/a: liliac
"Od dawien dawna znaleźć można jednak wiele dowodów wskazujących na to, że poczucie zagrożenia związane jest ze skłonnością do przejawiania poglądów określanych zbiorczo jako konserwatywne."
Do tekstu..
Arctic sea ice declines to record low (28-08-2012)
Autor: Jeff Tollefson
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"With a few weeks in the melt season yet to go, Arctic sea ice has broken the record for minimum summer extent"
Do tekstu..
Nie dać się wycyckać – objaw człowieczeństwa (28-08-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Badania brytyjczyków pokazują nie tylko, że ludzie kierują się niejaką prawością przy podejmowaniu decyzji, niezależnie od tego, czy motywacja jest abstrakcyjna, czy też jest nią prawdziwy biologiczny efekt. Pokazują one także, że altruizm odwzajemniony, który u innych zwierząt prawdopodobnie występuje, ale nie jest łatwy do udokumentowania, jest bardzo wyraźnie widoczny u ludzi"
Do tekstu..
What Did the Nobel Laureates Read When They Were Young? (28-08-2012)
Źrodło: nobelprize.org Zgłosił/a: JK
"In their autobiographies, Nobel Laureates reveal their reading habits: how they got started, who spurred them to read on, and where they spent their time losing themselves between the pages of a book. Find out and compare with your own experience, or simply get inspired!"
Do tekstu..
Moja wiara, moja tajemnica (27-08-2012)
Autor: Maja Stasińska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Rowan
W Polsce około 4,5 miliona ludzi uznaje się za wyznawców religii innej niż rzymskokatolicka i ateistów. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia każdemu wolność sumienia i religii. Tyle teorii, w praktyce bywa już znacznie gorzej. Zdarza się, że część osób woli milczeć na temat swojej wiary z obawy przed ośmieszeniem, czy niechęcią innych.
Do tekstu..
Samsonowicz: Religia nie powinna być uczona w sposób archaiczny, jak teraz (27-08-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Henryk Samsonowicz, minister oświaty w rządzie Tadeusza Mazowieckiego w 1990 r. przywrócił religię do szkół. Dziś nie wyklucza, że religia powinna wrócić do salek katechetycznych. - Nauczanie religii w obecnym kształcie przynosi szkodę i uczniom i samemu przedmiotowi - mówi w rozmowie tygodnia "Gazety". I rozlicza grzechy główne religii w szkole
Do tekstu..
Chrystus był chory psychicznie, apostołowie też (27-08-2012)
Autor: Ted Jeory
Źrodło: www.express.co.uk Zgłosił/a: slik
Kościół anglikański we współpracy z organizacją Time to Change zajmującą się chorymi psychicznie osobami opracował dokument, w którym twierdzi, że Chrystus oraz niektórzy z apostołów i świętych również mogli mieć problemy mentalne.
Do tekstu..
Im gorzej, tym gorzej (27-08-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
"Propozycję Tomasza Piątka, żeby jednak Tuska czym prędzej obalić, nawet gdyby zastąpić go dzisiaj mogła wyłącznie „konserwatywna większość”, gdyż „im gorzej, tym lepiej”, zrozumiałem świetnie. Jednak jakoś nie umiem się nią zafascynować (...)muszę powiedzieć, że nigdy nie widziałem w tym kraju zależności „im gorzej, tym lepiej”. Widziałem natomiast wielokrotnie zależność „im gorzej, tym gorzej”."
Do tekstu..
Ziemia musi odpocząć - Żakowski z Sedláčkiem o korzeniach kryzysu (27-08-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Tomáą Sedláček, ekonomista i pisarz, o przedbiblijnych korzeniach kryzysu, o związkach gospodarki i religii oraz o tym, że Stary Testament w ekonomii trzeba zastąpić Nowym.
Do tekstu..
Sadystyczna moralność (27-08-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Niedawno czołowe agencje podały, że zmarł Tony Nicklinson. Zagłodził się na śmierć. Problem w tym, że uczynił to z własnej woli. Podjął tak drastyczną decyzję, bo brytyjski sąd odmówił mu zgody na śmierć w humanitarnych warunkach. W imię prawa i moralności."
Do tekstu..
Genomowe zatrzęsienie, cz.2 (27-08-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Frederick Sanger jest wybitnym brytyjskim biochemikiem, jedyną osobą w historii, która otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla z chemii (pierwszą otrzymał jako zaledwie 30-latek za opisanie struktury pierwszorzędowej insuliny - czyli za jej zsekwencjonowanie). W tej historii jednak znacznie większą rolę odgrywa sekwencjonowanie innego rodzaju, bo nie białek a kwasów nukleinowych. I za tę metodę także nagrodzono go Noblem, prawie ćwierć wieku po pierwszym wyróżnieniu. Jak zatem działa ta magiczna metoda, którą w różnych formach posługiwano się do sekwencjonowania genomów przez kolejne 25 lat?"
Do tekstu..
Historia przełomowych odkryć naukowych (27-08-2012)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: mirek
"W cieniu wielkiej historii od ponad wieku toczy się walka cicha, ale dramatyczna. Stawką nie są dobra materialne, nie życie, ale coś znacznie cenniejszego - rzeczywistość."
Do tekstu..
Topielca uratowali policjant i policjantka. I kogo nagrodzono? (27-08-2012)
Autor: Mariusz Lodziński
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: BadRohn
Policjant i policjantka, nie bacząc na niebezpieczeństwo, wskoczyli do Odry i uratowali tonącego mężczyznę. Ale ich przełożeni uznali, że na nagrodę zasłużył tylko policjant.
Do tekstu..
Małoć w Polszcze katolików, mało (26-08-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: hartman.blog.polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Sądzisz, że spełniając dobre uczynki zasłużysz sobie na zbawienie? Za przypisywanie sobie zasług w oczach Boga i "kupowanie" za nie zbawienia możesz się co najwyżej poopalać na stosie, a potem w piekle."
Do tekstu..
Co jest poważne? (26-08-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Zadzwonił znajomy. "Co ty tak popierasz tego Palikota? Przecież on jest niepoważny!". Popieram, nie popieram, ale pytam: kto jest poważny w polityce i co jest w niej poważne?
Do tekstu..
Chopin w Anglii. Osobliwa historia niechęci (26-08-2012)
Autor: Wojciech Bońkowski
Źrodło: Beethoven Magazine Zgłosił/a: coreless
"W tym kraju nigdy go nie kochano. Dla Anglików był nie romantycznym geniuszem, a egzotycznym zwierzęciem. Budził niezrozumienie, niekiedy złość, a nawet furię..."
Do tekstu..
Jezus na weselu? (26-08-2012)
Autor: WOJCIECH LEMAŃSKI
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Wojtek
" W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina." /J 2,1-3/
Do tekstu..
Tropem Polaków wśród Helwetów (26-08-2012)
Autor: Zenon Kraska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
U Polaków hasło Szwajcaria wywołuje jednoznaczny odzew: kosztowne białe szaleństwo. Bywam tu od lat i alpejskie kurorty nie robią już na mnie wrażenia. Moją urlopową pasją w tym kraju stało się tropienie śladów po sławnych rodakach.
Do tekstu..
Hartman: Jestem niepoprawnym "uwolem" (26-08-2012)
Autor: Agata Czarnacka
Źrodło: lewica24.pl Zgłosił/a: kika
Z profesorem Janem Hartmanem, filozofem i bioetykiem, wiceprzewodniczącym Rady Strategiczno-Programowej SLD i członkiem Rady Programowej Ruchu Palikota, rozmawia Agata Czarnacka.
Do tekstu..
CNN o polskim SacroExpo (26-08-2012)
Autor: Peter Shadbolt
Źrodło: CNN Zgłosił/a: MA
Holy expo! Sacred objects of desire are billion dollar business. Now in its 13th year, the SacroExpo in Kielce, Poland is one of the world's largest exhibitions of sacred art and religious items, including life-size models of the late Pope John Paul II. The population of Poland is 90% Catholic.
Do tekstu..
F-Secure: To nie cyberbroń jest zagrożeniem (25-08-2012)
Autor: Anna Rymsza
Źrodło: Dobreprogramy.pl Zgłosił/a: Marvel90
Specjaliści do spraw bezpieczeństwa komputerowego spędzają długie godziny analizując cyberbroń, czyli złośliwe programy, które mogą sabotować działanie fabryki czy elektrowni, wykradać tajne dane lub śledzić ruchy tajnych służb. Są jednak głosy, że to wszystko jest niepotrzebne i to nie tu leży zagrożenie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365