Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.688.244 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5697 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) nie można wyprowadzić wniosków na temat świata danego empirycznie z tezy o istnieniu Boga i na odwrót.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Późnośredniowieczne herezje we Włoszech - część 2 (03-01-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"Struktura miast włoskich, mających pod względem politycznym i religijnym charakter prawie policentryczny powodować mogła intensyfikację zachowań przeciwko lub za konkretnym ośrodkiem władzy. Większość z tych miast, które borykały się z problemem herezji miała nieprzystający do ówczesnych potrzeb układ miejski (jak Orvieto, spontanicznie rozbudowujące się na przełomie XI i XII w. na miejscu dawnej etruskiej miejscowości) lub w trakcie późnego średniowiecza podlegały poważnym przemianom urbanistycznym, w wyniku których doszło do wytworzenia nowych mikrocentrów polityczno-religijnych (np. Florencja)."
Do tekstu..
Dlaczego Szczuka nie zabije Łepkowskiej (03-01-2012)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kobieta ma małe dziecko tylko przez kilka lat, ale na rynku pracy jest za to kara przez całe życie: wolniej awansuje, mniej zarabia, ma dużo niższą emeryturę - rozmowa z Kazimierą Szczuką, publicystką, działaczką feministyczną
Do tekstu..
Koszmarny rok dla praw kobiet w Turcji (03-01-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Oficjalne statystyki podają, że tylko w samym 2011 roku, w Turcji, zginęło co najmniej 160 kobiet, były to mordy "honorowe". Czy kraj, w którym panuje przyzwolenie społeczne na zabijanie w imię "honoru" winien mieć miejsce pośród krajów UE?
Do tekstu..
Czy istnieje feministyczne życie pozakongresowe? (02-01-2012)
Autor: Ewa Graczyk
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Podobnie jak prawie wszystkie znane mi działaczki ruchu feministycznego i kobiecego z Pomorza, tak i ja mam do Kongresu Kobiet ambiwalentny, złożony stosunek.
Do tekstu..
Późnośredniowieczne herezje we Włoszech - część 1 (02-01-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"Tym razem tekst, który wygłosiłem na konferencji we Wrocławiu rok temu, a mianowicie o herezjach w miastach Półwyspu Apenińskiego późnego średniowiecza. Próbowałem mniej lub bardziej udolnie wykazać związek między urbanistyką tych miast, a tym jak rozwijały się w nich ruchy heretyckie i jak je zwalczano. Oczywiście nie można w tym czasie mówić o czymś takim, jak przestrzeń publiczna, ale jeśli poczytamy źródła, to z łatwością przekonamy się, że pewne zaułki, uliczki czy piazze bardziej nadawały się do głoszenia kazań czy nauk nie zawsze zgodnych z ortodoksją Kościoła."
Do tekstu..
Homo microbiensis, czyli o tym, co w nas siedzi (02-01-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Na każdą komórkę naszego ciała przypada 10 komórek żyjących wewnątrz nas bakterii."
Do tekstu..
Wiedza cenniejsza niż kubiki drewna (02-01-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Światli leśnicy widzą, że dla Lasów Państwowych upieranie się przy cięciach w Puszczy jest zbyt kosztowne wizerunkowo. Zresztą z Puszczy leśników nikt nie wygania. Chodzi tylko o to, by zmienili sposób jej użytkowania. Przecież mogą z niej korzystać w sposób, o którym pisał kilka lat temu prof. Kazimierz Rykowski, wybitny leśnik i naukowiec. To użytkowanie nie polegałoby na cięciu i sadzeniu, ale czerpaniu z niej z wiedzy, o tym jak las się zmienia, jak reaguje na zmiany klimatyczne. Takie dane mogą być dziś kluczowe nie tylko dla polskiego, ale również europejskiego leśnictwa. Liczę, że w końcu większość leśników zrozumie, że ta wiedza, którą może dać nam Puszcza chroniona jako całość, jest cenniejsza niż wywożone z niej kubiki."
Do tekstu..
Gdzie się dziś czai zło Na pokuszenie (02-01-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Biblijny wąż wypełzł z raju. Nasłuchaliśmy się w ostatnich miesiącach z ambon i portali o diable i Antychryście. Czym Zły kusi chrześcijan najbardziej?
Do tekstu..
Szczuka: Kobiety mnie czasem frustrują (02-01-2012)
Autor: Joanna Kuciel, Kazimiera Szczuka
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Joanna Piotrowska z fundacji Feminoteka czy Sylwia Chutnik z fundacji Mama zaczęły ostatnio na serio mówić, że mają już dość bierności i roszczeniowości Polek. Wszystko, co się przeciętnej pani Zosi nie podoba w patriarchacie, deleguje natychmiast na feministki, na zasadzie "niech one coś z tym zrobią". A one - czyli my - bardzo potrzebujemy pani Zosi. Choćby jej kiwnięcia palcem. Bez tego nic się samo nie zmieni."
Do tekstu..
Islamizm, rewolucja i taktyka "salami" (02-01-2012)
Autor: Barry Rubin
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Nie muszę opisywać czytelnikowi, jak islamizm tylko udaje, że jest umiarkowany i jakie przemiany planuje w krajach takich jak Egipt, Libia, Tunezja i Turcja ..."
Do tekstu..
Homeopatia. Oskarżam parlament (...) o kłamstwo naukowe (01-01-2012)
Autor: Andrzej Gregosiewicz
Źrodło: Służba Zdrowia - blog autora Zgłosił/a: Andrzej Gregosiewicz
Nauka vs prawo. Skutki społeczne kłamstw naukowych propagowanych przez władze ustawodawcze i wykonawcze (na przykładzie homeopatii)
Do tekstu..
Dlaczego musimy dłużej pracować (01-01-2012)
Autor: Agata Nowakowska, Dominika Wielowieyska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W dzisiejszych czasach warunki coraz szybciej się zmieniają. Wszyscy musimy więc zmienić swoje podejście do pracy, musimy dokształcać się, być bardziej elastyczni i otwarci na nowe umiejętności - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, b. wiceminister pracy i polityki socjalnej"
Do tekstu..
For Fuchs’ sake, what’s wrong with abusing a woman on a bus in Israe (01-01-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
SHLOMO Fuchs is a puzzled man. The ultra-Orthodox Jew from Jerusalem cannot understand why he was taken into custody earlier this week for "exercising his right to freedom of expression".After all, all he did was to abuse a female soldier, calling her a "slut, slut, slut!" for not taking a back seat on a bus.
Do tekstu..
Aktualny katalog szkodliwych złudzeń (01-01-2012)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: coreless
"Złudzenia są przyjemniejsze niż naga prawda. Dlatego trudno się z nimi rozstać. Więc politycy, zamiast podejmować trudne decyzje, wolą karmić nas złudzeniami. Konsekwencje mogą być jednak o wiele bardziej dramatyczne niż poświąteczna niestrawność..."
Do tekstu..
Tim Minchin - Storm (01-01-2012)
Autor: inhumator
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Tomasz Niewierny
Tim Minchin jest komikiem i muzykiem, fanem Richarda Dawkinsa. Tworzy coś co można nazwać śpiewanymi skeczami. Podoba mi się, że w zabawnej formie potrafi mówić mądre rzeczy.
Do tekstu..
Kościół Wielkiego Inkwizytora z Jezusem w piwnicy (31-12-2011)
Autor: Tadeusz Bartoś, Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wywiad z T.Bartosiem na temat aktualnego postrzegania i kondycji Kościoła Katolickiego w Polsce-Część 2
Do tekstu..
Kościół jako instytucja paramilitarna (31-12-2011)
Autor: Tadeusz Bartoś, Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wywiad z T.Bartosiem na temat aktualnego postrzegania i kondycji Kościoła Katolickiego w Polsce
Do tekstu..
Religion has become a tool for increasing barriers between people (31-12-2011)
Autor: Tomas Rees
Źrodło: La revolución naturalista Zgłosił/a: coreless
Wywiad z Tomasem Reesem. "We were talking about why the US is so religious, and I had a gut feeling that it was something to do with inequality. So I crunched some numbers, and found that the idea was plausible. As I looked into it more, I realised that this idea - that inequality can increase religious fervour - was not something that had really been investigated."
Do tekstu..
Szczęśliwego zeszłego roku, czyli jak popkultura zareagowała na kryzys (31-12-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kryzysy ze względu na swoją masowość zawsze wywierają wyraźne piętno na kulturze masowej. Temu wielkiemu z lat 30. zawdzięczamy zwyczaj jedzenia popcornu w kinie - a nawet to, że kina są otwarte w niedzielę! Temu mniejszemu, z lat 70., zawdzięczamy z kolei rewolucje punk i disco. Chociaż zdawały się zmierzać w przeciwnych kierunkach, z perspektywy czasu możemy zobaczyć ich dialektyczną jedność - teza i antyteza zlewają się w syntezę, którą była frustracja młodzieży, z poczucia braku przyszłości dużo czasu spędzającej w lokalach głośno grających taką lub inną muzykę. Kryzys, w którym nam przyszło żyć, jest na pewno cięższy od tego z lat 70., czas pokaże, czy nie będzie większy nawet od tego z lat 30. Wszystko przed nami i jeszcze niejeden Lehman Brothers się wykopyrtnie."
Do tekstu..
Humanizdycha (31-12-2011)
Autor: Drakaina
Źrodło: Scribere necesse est Zgłosił/a: liliac
"Otóż uważam, że w dyskusji o tym, w jakim kierunku powinna zdążać polska humanistyka - a konkretnie, czy standardem powinny być publikacje anglojęzyczne czy też polskojęzyczne - słychać echo tych nieco bardziej globalnych problemów. Bo tak naprawdę dyskusja jest o tym, czy chcemy 'być w Europie' (świecie) na takich prawach jak inni (a także z taką samą odpowiedzialnością), czy też wolimy okopać się we własnym grajdole i (w jego otwartej wersji) czekać aż reszta świata nad grajdołem się pochyli z zachwytem i grajdoł wreszcie doceni, na co czekamy od stuleci. W wersji zamkniętej można od razu nad grajdołem usypać kopiec i postawić na nim symbole religijno-narodowe."
Do tekstu..
Feromon na ukojenie (31-12-2011)
Autor: Aneta Augustyn, Patrick Pageat
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
HAP, czyli Human Appeasing Pheromone, ludzki feromon kojący, który udało nam się otrzymać. Jest pierwszym syntetycznym odpowiednikiem feromonu, jaki produkują gruczoły łojowe wokół sutka u karmiących matek, tzw. gruczoły Montgomery'ego
Do tekstu..
In vitro, czyli jak prezydent chce uszczęśliwiać rodziny (31-12-2011)
Autor: Dorota Steinhagen, Krzysztof Matyjaszczyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Faith
"Bezdzietność to realny problem, także w Częstochowie. Mamy udawać, że go nie ma? Pieniądze na rabatki, klomby czy kawałek chodnika byłyby lepiej wykorzystane? - pyta prezydent Krzysztof Matyjaszczyk"
Do tekstu..
Etyka w szkole? Wszędzie tylko nie w Rzeszowie (31-12-2011)
Autor: Katarzyna Reizer
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: klamarka
Artykuł o tym, jak się lekcje etyki w Rzeszowie mają.
Do tekstu..
Narodziny z gwiazdą (31-12-2011)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: http://www.polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
"Boskim i królewskim narodzinom zawsze towarzyszyły niezwykłe wydarzenia. Ale i zwykłe narodziny owiane były aurą tajemniczości, której nawet dziś nie rozwiał postęp medycyny."
Do tekstu..
Pierwsze takie badania - kim są słuchacze Radia Maryja? (30-12-2011)
Autor: (ib, bart)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
7% Polaków słucha co najmniej kilka razy w tygodniu Radia Maryja, 3% kilka razy w miesiącu, 5% jeszcze rzadziej, a 85% w ogóle nie słucha tego radia - wynika z sondażu CBOS, zrealizowanego w 20-lecie istnienia rozgłośni. Według CBOS, Telewizję Trwam przynajmniej kilka razy w tygodniu ogląda 4% badanych, kilka razy w miesiącu - 2%, 2% jeszcze rzadziej, a 92% ankietowanych nie ogląda jej wcale.
Do tekstu..
Co niewidomi widzą w snach? (30-12-2011)
Autor: lucidologia
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: liliac
"Temat snów u osób niewidomych od urodzenia jest niewątpliwie ciekawy, tym bardziej, kiedy pojawia się sugestia, że sny tych osób zawierają w sobie treści wizualne, które mogą być przedstawione za pomocą graficznych reprezentacji. Początkowo uważano, że skoro u ludzi normalnie widzących dominują sny wizualne, to osoby niewidome po prostu nie śnią. Jednak z czasem stwierdzono, że w snach osób niewidomych nie tylko występują dźwięki, wrażenia dotykowe i doświadczenia emocjonalne, ale obecne są również elementy zawierające cechy wyobrażeń wzrokowo-przestrzennych."
Do tekstu..
Proboszcz przegrał wojnę o krzyż. Musi zapłacić 5 tys. zł (30-12-2011)
Autor: (tw)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Pięć tysięcy złotych grzywny za niewykonanie decyzji inspektora nadzoru budowlanego, nakazującego rozebranie drewnianego krzyża na osiedlu Młodynie w Stalowej Woli, nałożono na inwestora krzyża, czyli proboszcza jednej z tamtejszych parafii. Drewniany krzyż w Stalowej Woli został w listopadzie uznany przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Rzeszowie za samowolę budowlaną i nakazał jego rozbiórkę; tym samym podtrzymana została decyzja powiatowego inspektora w tej sprawie.
Do tekstu..
Rok pełen niewiadomych (30-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Parlament przycichł, posłowie w święta w pokorze poklęczeli przed biskupami i dziś pomału wkraczają w Nowy Rok. Rok pełen niewiadomych.
Do tekstu..
Krytyka islamu, jako przeciwieństwo neurozy. (30-12-2011)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Duński psycholog, stara się wyjaśnić, nielogiczną poprawność polityczną zachodu, wobec ekspansji islamistów i zasad szariatu.
Do tekstu..
Polisa na życie: "talibski" dzwonek w telefonie (30-12-2011)
Autor: mk\mtom\k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Jak uchronić się przed śmiercią z rąk talibów podczas jednej z nieoczekiwanych kontroli na drodze, podczas których rebelianci sprawdzają telefony komórkowe zatrzymanych, aby przekonać się o tym kogo wspierają? Przemyślni Afgańczycy stworzyli nowy biznes, który pozwala w takiej sytuacji ujść z głową - produkcja i sprzedaż "talibskich" dzwonków do komórek, które można szybko ustawić na wypadek problemów."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365