Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.521 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Niech żyje rok 2012 (03-01-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Już teraz widać, że rok 2012 będzie wesoły. I nie mam tu na myśli kolejnych stadiów kryzysu finansowego, Euro 2012 w Polsce (to będzie kompromitacja!) czy też zderzenia Ziemi z planetą Nibiru. My i bez Nibiru potrafimy się zabawić. Już pierwsze trzy dni tego roku przyniosły wysyp radosnego absurdu, który cieszy serce felietonisty. Niech żyje rok 2012.
Do tekstu..
Późnośredniowieczne herezje we Włoszech - część 2 (03-01-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"Struktura miast włoskich, mających pod względem politycznym i religijnym charakter prawie policentryczny powodować mogła intensyfikację zachowań przeciwko lub za konkretnym ośrodkiem władzy. Większość z tych miast, które borykały się z problemem herezji miała nieprzystający do ówczesnych potrzeb układ miejski (jak Orvieto, spontanicznie rozbudowujące się na przełomie XI i XII w. na miejscu dawnej etruskiej miejscowości) lub w trakcie późnego średniowiecza podlegały poważnym przemianom urbanistycznym, w wyniku których doszło do wytworzenia nowych mikrocentrów polityczno-religijnych (np. Florencja)."
Do tekstu..
Dlaczego Szczuka nie zabije Łepkowskiej (03-01-2012)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kobieta ma małe dziecko tylko przez kilka lat, ale na rynku pracy jest za to kara przez całe życie: wolniej awansuje, mniej zarabia, ma dużo niższą emeryturę - rozmowa z Kazimierą Szczuką, publicystką, działaczką feministyczną
Do tekstu..
Koszmarny rok dla praw kobiet w Turcji (03-01-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Oficjalne statystyki podają, że tylko w samym 2011 roku, w Turcji, zginęło co najmniej 160 kobiet, były to mordy "honorowe". Czy kraj, w którym panuje przyzwolenie społeczne na zabijanie w imię "honoru" winien mieć miejsce pośród krajów UE?
Do tekstu..
Czy istnieje feministyczne życie pozakongresowe? (02-01-2012)
Autor: Ewa Graczyk
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Podobnie jak prawie wszystkie znane mi działaczki ruchu feministycznego i kobiecego z Pomorza, tak i ja mam do Kongresu Kobiet ambiwalentny, złożony stosunek.
Do tekstu..
Późnośredniowieczne herezje we Włoszech - część 1 (02-01-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"Tym razem tekst, który wygłosiłem na konferencji we Wrocławiu rok temu, a mianowicie o herezjach w miastach Półwyspu Apenińskiego późnego średniowiecza. Próbowałem mniej lub bardziej udolnie wykazać związek między urbanistyką tych miast, a tym jak rozwijały się w nich ruchy heretyckie i jak je zwalczano. Oczywiście nie można w tym czasie mówić o czymś takim, jak przestrzeń publiczna, ale jeśli poczytamy źródła, to z łatwością przekonamy się, że pewne zaułki, uliczki czy piazze bardziej nadawały się do głoszenia kazań czy nauk nie zawsze zgodnych z ortodoksją Kościoła."
Do tekstu..
Homo microbiensis, czyli o tym, co w nas siedzi (02-01-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Na każdą komórkę naszego ciała przypada 10 komórek żyjących wewnątrz nas bakterii."
Do tekstu..
Wiedza cenniejsza niż kubiki drewna (02-01-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Światli leśnicy widzą, że dla Lasów Państwowych upieranie się przy cięciach w Puszczy jest zbyt kosztowne wizerunkowo. Zresztą z Puszczy leśników nikt nie wygania. Chodzi tylko o to, by zmienili sposób jej użytkowania. Przecież mogą z niej korzystać w sposób, o którym pisał kilka lat temu prof. Kazimierz Rykowski, wybitny leśnik i naukowiec. To użytkowanie nie polegałoby na cięciu i sadzeniu, ale czerpaniu z niej z wiedzy, o tym jak las się zmienia, jak reaguje na zmiany klimatyczne. Takie dane mogą być dziś kluczowe nie tylko dla polskiego, ale również europejskiego leśnictwa. Liczę, że w końcu większość leśników zrozumie, że ta wiedza, którą może dać nam Puszcza chroniona jako całość, jest cenniejsza niż wywożone z niej kubiki."
Do tekstu..
Gdzie się dziś czai zło Na pokuszenie (02-01-2012)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Biblijny wąż wypełzł z raju. Nasłuchaliśmy się w ostatnich miesiącach z ambon i portali o diable i Antychryście. Czym Zły kusi chrześcijan najbardziej?
Do tekstu..
Szczuka: Kobiety mnie czasem frustrują (02-01-2012)
Autor: Joanna Kuciel, Kazimiera Szczuka
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Joanna Piotrowska z fundacji Feminoteka czy Sylwia Chutnik z fundacji Mama zaczęły ostatnio na serio mówić, że mają już dość bierności i roszczeniowości Polek. Wszystko, co się przeciętnej pani Zosi nie podoba w patriarchacie, deleguje natychmiast na feministki, na zasadzie "niech one coś z tym zrobią". A one - czyli my - bardzo potrzebujemy pani Zosi. Choćby jej kiwnięcia palcem. Bez tego nic się samo nie zmieni."
Do tekstu..
Islamizm, rewolucja i taktyka "salami" (02-01-2012)
Autor: Barry Rubin
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
"Nie muszę opisywać czytelnikowi, jak islamizm tylko udaje, że jest umiarkowany i jakie przemiany planuje w krajach takich jak Egipt, Libia, Tunezja i Turcja ..."
Do tekstu..
Homeopatia. Oskarżam parlament (...) o kłamstwo naukowe (01-01-2012)
Autor: Andrzej Gregosiewicz
Źrodło: Służba Zdrowia - blog autora Zgłosił/a: Andrzej Gregosiewicz
Nauka vs prawo. Skutki społeczne kłamstw naukowych propagowanych przez władze ustawodawcze i wykonawcze (na przykładzie homeopatii)
Do tekstu..
Dlaczego musimy dłużej pracować (01-01-2012)
Autor: Agata Nowakowska, Dominika Wielowieyska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W dzisiejszych czasach warunki coraz szybciej się zmieniają. Wszyscy musimy więc zmienić swoje podejście do pracy, musimy dokształcać się, być bardziej elastyczni i otwarci na nowe umiejętności - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, b. wiceminister pracy i polityki socjalnej"
Do tekstu..
For Fuchs’ sake, what’s wrong with abusing a woman on a bus in Israe (01-01-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
SHLOMO Fuchs is a puzzled man. The ultra-Orthodox Jew from Jerusalem cannot understand why he was taken into custody earlier this week for "exercising his right to freedom of expression".After all, all he did was to abuse a female soldier, calling her a "slut, slut, slut!" for not taking a back seat on a bus.
Do tekstu..
Aktualny katalog szkodliwych złudzeń (01-01-2012)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: coreless
"Złudzenia są przyjemniejsze niż naga prawda. Dlatego trudno się z nimi rozstać. Więc politycy, zamiast podejmować trudne decyzje, wolą karmić nas złudzeniami. Konsekwencje mogą być jednak o wiele bardziej dramatyczne niż poświąteczna niestrawność..."
Do tekstu..
Tim Minchin - Storm (01-01-2012)
Autor: inhumator
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: Tomasz Niewierny
Tim Minchin jest komikiem i muzykiem, fanem Richarda Dawkinsa. Tworzy coś co można nazwać śpiewanymi skeczami. Podoba mi się, że w zabawnej formie potrafi mówić mądre rzeczy.
Do tekstu..
Kościół Wielkiego Inkwizytora z Jezusem w piwnicy (31-12-2011)
Autor: Tadeusz Bartoś, Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wywiad z T.Bartosiem na temat aktualnego postrzegania i kondycji Kościoła Katolickiego w Polsce-Część 2
Do tekstu..
Kościół jako instytucja paramilitarna (31-12-2011)
Autor: Tadeusz Bartoś, Cezary Michalski
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Artur@R
Wywiad z T.Bartosiem na temat aktualnego postrzegania i kondycji Kościoła Katolickiego w Polsce
Do tekstu..
Religion has become a tool for increasing barriers between people (31-12-2011)
Autor: Tomas Rees
Źrodło: La revolución naturalista Zgłosił/a: coreless
Wywiad z Tomasem Reesem. "We were talking about why the US is so religious, and I had a gut feeling that it was something to do with inequality. So I crunched some numbers, and found that the idea was plausible. As I looked into it more, I realised that this idea - that inequality can increase religious fervour - was not something that had really been investigated."
Do tekstu..
Szczęśliwego zeszłego roku, czyli jak popkultura zareagowała na kryzys (31-12-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kryzysy ze względu na swoją masowość zawsze wywierają wyraźne piętno na kulturze masowej. Temu wielkiemu z lat 30. zawdzięczamy zwyczaj jedzenia popcornu w kinie - a nawet to, że kina są otwarte w niedzielę! Temu mniejszemu, z lat 70., zawdzięczamy z kolei rewolucje punk i disco. Chociaż zdawały się zmierzać w przeciwnych kierunkach, z perspektywy czasu możemy zobaczyć ich dialektyczną jedność - teza i antyteza zlewają się w syntezę, którą była frustracja młodzieży, z poczucia braku przyszłości dużo czasu spędzającej w lokalach głośno grających taką lub inną muzykę. Kryzys, w którym nam przyszło żyć, jest na pewno cięższy od tego z lat 70., czas pokaże, czy nie będzie większy nawet od tego z lat 30. Wszystko przed nami i jeszcze niejeden Lehman Brothers się wykopyrtnie."
Do tekstu..
Humanizdycha (31-12-2011)
Autor: Drakaina
Źrodło: Scribere necesse est Zgłosił/a: liliac
"Otóż uważam, że w dyskusji o tym, w jakim kierunku powinna zdążać polska humanistyka - a konkretnie, czy standardem powinny być publikacje anglojęzyczne czy też polskojęzyczne - słychać echo tych nieco bardziej globalnych problemów. Bo tak naprawdę dyskusja jest o tym, czy chcemy 'być w Europie' (świecie) na takich prawach jak inni (a także z taką samą odpowiedzialnością), czy też wolimy okopać się we własnym grajdole i (w jego otwartej wersji) czekać aż reszta świata nad grajdołem się pochyli z zachwytem i grajdoł wreszcie doceni, na co czekamy od stuleci. W wersji zamkniętej można od razu nad grajdołem usypać kopiec i postawić na nim symbole religijno-narodowe."
Do tekstu..
Feromon na ukojenie (31-12-2011)
Autor: Aneta Augustyn, Patrick Pageat
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
HAP, czyli Human Appeasing Pheromone, ludzki feromon kojący, który udało nam się otrzymać. Jest pierwszym syntetycznym odpowiednikiem feromonu, jaki produkują gruczoły łojowe wokół sutka u karmiących matek, tzw. gruczoły Montgomery'ego
Do tekstu..
In vitro, czyli jak prezydent chce uszczęśliwiać rodziny (31-12-2011)
Autor: Dorota Steinhagen, Krzysztof Matyjaszczyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Faith
"Bezdzietność to realny problem, także w Częstochowie. Mamy udawać, że go nie ma? Pieniądze na rabatki, klomby czy kawałek chodnika byłyby lepiej wykorzystane? - pyta prezydent Krzysztof Matyjaszczyk"
Do tekstu..
Etyka w szkole? Wszędzie tylko nie w Rzeszowie (31-12-2011)
Autor: Katarzyna Reizer
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: klamarka
Artykuł o tym, jak się lekcje etyki w Rzeszowie mają.
Do tekstu..
Narodziny z gwiazdą (31-12-2011)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: http://www.polityka.pl Zgłosił/a: Mirek
"Boskim i królewskim narodzinom zawsze towarzyszyły niezwykłe wydarzenia. Ale i zwykłe narodziny owiane były aurą tajemniczości, której nawet dziś nie rozwiał postęp medycyny."
Do tekstu..
Pierwsze takie badania - kim są słuchacze Radia Maryja? (30-12-2011)
Autor: (ib, bart)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
7% Polaków słucha co najmniej kilka razy w tygodniu Radia Maryja, 3% kilka razy w miesiącu, 5% jeszcze rzadziej, a 85% w ogóle nie słucha tego radia - wynika z sondażu CBOS, zrealizowanego w 20-lecie istnienia rozgłośni. Według CBOS, Telewizję Trwam przynajmniej kilka razy w tygodniu ogląda 4% badanych, kilka razy w miesiącu - 2%, 2% jeszcze rzadziej, a 92% ankietowanych nie ogląda jej wcale.
Do tekstu..
Co niewidomi widzą w snach? (30-12-2011)
Autor: lucidologia
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: liliac
"Temat snów u osób niewidomych od urodzenia jest niewątpliwie ciekawy, tym bardziej, kiedy pojawia się sugestia, że sny tych osób zawierają w sobie treści wizualne, które mogą być przedstawione za pomocą graficznych reprezentacji. Początkowo uważano, że skoro u ludzi normalnie widzących dominują sny wizualne, to osoby niewidome po prostu nie śnią. Jednak z czasem stwierdzono, że w snach osób niewidomych nie tylko występują dźwięki, wrażenia dotykowe i doświadczenia emocjonalne, ale obecne są również elementy zawierające cechy wyobrażeń wzrokowo-przestrzennych."
Do tekstu..
Proboszcz przegrał wojnę o krzyż. Musi zapłacić 5 tys. zł (30-12-2011)
Autor: (tw)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Pięć tysięcy złotych grzywny za niewykonanie decyzji inspektora nadzoru budowlanego, nakazującego rozebranie drewnianego krzyża na osiedlu Młodynie w Stalowej Woli, nałożono na inwestora krzyża, czyli proboszcza jednej z tamtejszych parafii. Drewniany krzyż w Stalowej Woli został w listopadzie uznany przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Rzeszowie za samowolę budowlaną i nakazał jego rozbiórkę; tym samym podtrzymana została decyzja powiatowego inspektora w tej sprawie.
Do tekstu..
Rok pełen niewiadomych (30-12-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Parlament przycichł, posłowie w święta w pokorze poklęczeli przed biskupami i dziś pomału wkraczają w Nowy Rok. Rok pełen niewiadomych.
Do tekstu..
Krytyka islamu, jako przeciwieństwo neurozy. (30-12-2011)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Duński psycholog, stara się wyjaśnić, nielogiczną poprawność polityczną zachodu, wobec ekspansji islamistów i zasad szariatu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365