Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.720.552 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w boskość Chrystusa i jest wiele twierdzeń ortodoksyjnego wyznania wiary, pod którymi nie mogę się podpisać".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Licealiści coraz częściej rezygnują z religii. (02-03-2012)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Na lekcji religii - zaledwie kilka osób. Reszta na etyce? Nie, po prostu chcą mieć więcej wolnego. W liceach jest tak coraz częściej. Socjolog religii prof. Józef Baniak: - Młodzież rezygnuje z metod Kościoła
Do tekstu..
The Illusion of Free Will (01-03-2012)
Autor: Sam Harris
Źrodło: samharris.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
I am happy to now offer my final thoughts on the subject in the form of a short book, Free Will, that can be read in a single sitting.
Do tekstu..
Ceremonia wedle własnego przepisu (01-03-2012)
Autor: Anna Pawliczko, Mariusz Agnosiewicz
Źrodło: Onet Religia Zgłosił/a: MA
Tzw. tradycyjne formy ceremonii przejścia powstały w czasach, kiedy cnotą było dopasowanie się do dominującego schematu. Dziś cnoty się zmieniły, więc i ceremonie ulegają zmianom.
Do tekstu..
Witchcraft is a curse on Africa (01-03-2012)
Autor: Jean La Fontaine
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Kristy Bamu was killed because his sister thought him a witch. In Africa, Christianity has only added to the toxicity of such beliefs
Do tekstu..
Pijany ksiądz wypadł z zakrętu. Zginął człowiek (01-03-2012)
Autor: (jks)
Źrodło: PAP, nasygnale.pl Zgłosił/a: slik
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się właśnie postępowanie odwoławcze w sprawie katolickiego duchownego, który wiosną 2010 roku doprowadził do tragicznego wypadku. Zginęła wtedy jedna osoba. Ksiądz był pijany. Sąd w Siemiatyczach uznał, że duchowny jest winny spowodowania wypadku. Uznał też, że był nietrzeźwy - miał we krwi ponad trzy promile alkoholu. Ksiądz został skazany na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ma też zapłacić 30 tys. zł odszkodowania wdowie po mężczyźnie, który zginął w wypadku, a także nawiązki - od 2,5 do 5 tys. zł - czterem osobom rannym w wypadku.
Do tekstu..
Kochana pani Stefa (01-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Janusz Korczak, którego rok właśnie obchodzimy, zwykł mawiać, że "nie ma dzieci, tylko ludzie". Ja pozwolę sobie strawestować tę myśl i powiem: "Tam, gdzie są ludzie, najczęściej nie ma kobiet", lub "Tam, gdzie się mówi o ludziach, najczęściej mówi się o mężczyznach"
Do tekstu..
Powrót dzieci marnotrawnych (01-03-2012)
Autor: bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"Podstawowy problem, jaki mam z tymi rewelacjami, dotyczy faktu, że dane zgromadzone przez Instytut Roberta Kocha już ktoś raz sprawdził pod kątem porównania dzieci szczepionych z nieszczepionymi. Była to czwórka pracowników tego instytutu. Wyniki ich badań ukazały się jeszcze w 2011 r. w Deutsches Ärzteblatt, piśmie wydawanym przez Niemieckie Towarzystwo Medyczne. Tekst jest dostępny w całości online, pisał już o nim rok temu Orac."
Do tekstu..
Redaktora, czyli miniwykład o formantach feminatywnych i deminutywnych (01-03-2012)
Autor: Kalina Wojciechowska
Źrodło: pinezka.pl Zgłosił/a: liliac
" Dlaczego w stopce redakcyjnej "pinezki.pl" pojawiły się formy redaktora, koordynatora, skoro już od przedwojnia funkcjonują w polskim języku derywaty nazw zawodów tworzone przez feminatywny przyrostek -ka? Przedwojenny "Słownik ortograficzny i prawidła pisowni polskiej" Stanisława Jodłowskiego i Witolda Taszyckiego jako poprawne wymienia formy: ministerka, profesorka, redaktorka. Dlaczego więc się nie upowszechniły i uważane są za gorsze i mniej poważne, niż bezprzyrostkowe formacje żeńskie pani minister, pani profesor, pani redaktor?"
Do tekstu..
Trudne dwudziestolecie w Bośni i Hercegowinie (01-03-2012)
Autor: Grzegorz Krawczyk / Onet
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Podczas swojej krótkiej historii doświadczyli jednej z najtragiczniejszych wojen XX wieku, od kilkunastu lat kłócą się o słowa swojego hymnu, a konstytucji, narzuconej odgórnie, nadal nie przetłumaczono na ojczyste języki. Czy państwo, w którym rządzi trzech prezydentów, co czwarty obywatel jest bez pracy, a jeden z najważniejszych polityków publicznie mówi, że kraj się rozpadnie, ma szansę na przetrwanie?
Do tekstu..
Dlaczego powinniśmy szczepić swoje dzieci? (29-02-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: http://bio-etyka.blogspot.com/ Zgłosił/a: Marcin Waligóra
Głos w sprawie debaty o obowiązku szczepień i granicach autonomii.
Do tekstu..
Cudowna i groźna Eta Carinae (29-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Wiele tysięcy lat temu, gdy Wyspy Brytyjskie dopiero powoli stawały się wyspami, na Morzu Północnym szalało megatsunami, a w Chinach pierwsze kroki stawiała kultura Cishan, w gwiazdozbiorze Kil odległym od Ziemi o, bagatelka, 100 biliardów kilometrów swe burzliwe życie toczyła Eta Carinae."
Do tekstu..
GMO Box Office – Luty (29-02-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Subiektywny przegląd wydarzeń Lutego (...) 25 letnie badania finansowane przez niemieckie Ministerstwo Badań i Rozwoju potwierdzają, iż genetycznie modyfikowana kukurydza MON810 jest tak samo bezpieczna dla zdrowia jak tradycyjne odmiany kukurydzy. Natomiast zwracają uwagę, że jej uprawa korzystnie wpływa na środowisko, dzięki zwiększeniu bioróżnorodności na polach, na których jest uprawiana. Badacze wskazują również na mniejszy stopień erozji gleby oraz zachowanie żyzności gleby."
Do tekstu..
Gra w skojarzenia (29-02-2012)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"...możemy to rozumieć węziej: że oto pisarz ma w tekście intuicyjnie umieszczać myśli polityków. Straszliwa wizja: sięgamy do Szymborskiej, a tam zamiast tego, co dotychczas - myśli Pawłowicz, w Leśmianie na przykład - Błaszczak, w Miłoszu - Macierewicz, w Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - Sobecka, w Miłobędzkiej - Fotyga, w Świetlickim - Suski, w Mickiewiczu - Kaczyński. Takiej metody zgładzenia kultury polskiej nawet Putin ze snów prezesa by nie obmyślił"
Do tekstu..
Erotyka Rydzyka (29-02-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
No więc sensacja: proszę Państwa, ojciec Rydzyk czyta Krytykę Polityczną! A w każdym razie felietony zamieszczone na tej stronie. Szkoda, że nie nakrył go na tym żaden fotograf. Mielibyśmy Kompromitujące Zdjęcie Roku. Wielebny torunianin schwytany na czytaniu tekstów napisanych przez "stalinowskich morderców" (tak o Krytyce Politycznej mówi Rydzykowa TV Trwam)
Do tekstu..
Testament Szymborskiej (29-02-2012)
Autor: JS
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
W Krakowie otwarto testament Wisławy Szymborskiej. Zgodnie z wolą poetki ustanowiona zostanie nagroda literacka oraz powołana fundacja, która będzie się opiekowała jej dorobkiem.
Do tekstu..
Wprowadzenie do Obiektywizmu (29-02-2012)
Zgłosił/a: MS
Wprowadzenie do Obiektywizmu Ayn Rand.
Do tekstu..
"To skandal i dowód na bezczelność Kościoła" (29-02-2012)
Autor: ap/PAP
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: JK
"Raport KAI o finansach Kościoła jest nierzetelny; nie zawiera danych na temat wszystkich dotacji udzielanych Kościołowi z budżetu państwa - ocenił Roman Kotliński (Ruch Palikota). Zdaniem Ruchu - powiedział - raport jest dowodem na "bezczelność Kościoła"."
Do tekstu..
Fireman Sam creator detained at airport for veil comment at security gate (29-02-2012)
Autor: http://www.telegraph.co.uk
Źrodło: http://www.telegraph.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
A retired fireman, and creator of the popular children's character, Fireman Sam, was detained at an airport for questioning why a veiled woman was not checked by security.
Do tekstu..
Twórca Dolly: Klonowanie rozwija się w Chinach. (29-02-2012)
Autor: asz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: marcin1902
Klonowanie rozwija się znacznie wolniej, niż się spodziewano. Trzeba pokonywać bariery etyczne w procedurach klonowania, a to długo trwa.
Do tekstu..
Milczenie dzieci (29-02-2012)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Dziecko w śmietniku. Na wycieraczce. W szambie. W piecu (przez chwilę piszczało). Powtarzalność jest tym, co najtragiczniejsze w takich doniesieniach. Śmierć dziecka nie jest zwykle planowana. Z badań wynika, że matka niechcianego późno dowiaduje się, że jest w ciąży. Nie ma dokładnego terminu porodu, bo nie poszła do lekarza. Ukrywa ciążę, zaprzeczając jakby przed sobą, że urodzi. Nie przygotowuje wyprawki, nie planuje niczego dla dziecka po porodzie. Kiedy wreszcie do niego dochodzi, działa pod wpływem impulsu: coś zrobić, żeby tego dziecka nie było."
Do tekstu..
Ministerstwo Zdrowia nie chce płacić za specjalizacje lekarskie (28-02-2012)
Autor: Anna Twardowska, Judyta Watoła
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ministerstwo Zdrowia drastycznie ograniczyło liczbę lekarzy, którym będzie płacić pensje w trakcie specjalizacji. Co roku w lutym przyznawało co najmniej tysiąc etatów, tym razem tylko 444"
Do tekstu..
Wojna rydzyko-polska (28-02-2012)
Autor: Wojciech Maziarski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Najwyższy czas, by w kontaktach z Tadeuszem Rydzykiem państwo polskie zastosowało zasadę zero tolerancji.
Do tekstu..
Biotechnologiczny przełom w Polsce (28-02-2012)
Autor: Jakub Korus
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
W najbliższych dniach rozpoczyna działanie stowarzyszenie Europejskie Centrum Biotechnologii, które dzięki wprowadzeniu w Polsce nowoczesnej metody leczenia komórkami macierzystymi może zrewolucjonizować metody protezowania piersi u kobiet po mastektomii
Do tekstu..
Państwo Świeckie vs. Uniwersalne (28-02-2012)
Autor: ARTDOM63
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: marcin1902
Siła państwa nie tkwi w dodatkowych komisjach, zespołach, grupach parlamentarnych, rządowych czy mieszanych. Siła państwa tkwi w przestrzeganiu prawa.
Do tekstu..
Nowy program, który sprawdzi czy Bóg istnieje (28-02-2012)
Autor: ŻG
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
Czy Bóg istnieje? Na to jedno z najważniejszych pytań, jakie stawia sobie ludzkość, spróbują odpowiedzieć naukowcy i filozofowie w nowym cyklu BBC Knowledge.
Do tekstu..
Chcą "odciąć pępowinę, łączącą Sejm z Kościołem" (28-02-2012)
Autor: ŻG
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
W niedzielę 11 marca odbędzie się w Warszawie XIII Manifa - demonstracja organizowana z okazji Dnia Kobiet; jej tegoroczne hasło to "Przecinamy pępowinę!". Od piątku trwa festiwal Rewolucje Kobiet, tradycyjnie poprzedzający Manifę. Manifa rozpocznie się w południe przed Pałacem Kultury i Nauki. Przejdzie m.in. ulicą Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, przez Plac Trzech Krzyży, zakończy się przed Sejmem.
Do tekstu..
Amerykanie chcą zagrabić barak z Birkenau (28-02-2012)
Autor: (jpo)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Amerykanie nie chcą zwrócić Polsce wypożyczonego im do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie baraku z Birkenau. Termin wypożyczenia zabytku minął dwa lata temu, pisze "Rzeczpospolita".
Do tekstu..
Graphyne May Be Better than Graphene (28-02-2012)
Autor: Michael Schirber
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
"Sheets of single-layer carbon with a variety of bonding patterns may have properties similar to the wonder material graphene, according to new computer simulations."
Do tekstu..
Bóg na każdą okazję (27-02-2012)
Autor: Marek Rybarczyk
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: ras
"Wiele nowych organizacji religijnych działa przede wszystkim w internecie. Wyznawców rekrutują w sieci."
Do tekstu..
Polacy wolą disco polo niż telewizję Rydzyka (27-02-2012)
Autor: Piotr Szumlewicz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Z analizy KRRiT, przygotowanej na podstawie danych firmy badawczej Nielsen Audience Measurement, wynika, że spośród programów, które uzyskały miejsce na multipleksie cyfrowym (poza największymi kanałami), w styczniu i lutym bieżącego roku największą widownię miały programy muzyczne - emitujący głównie muzykę disco polo kanał Polo TV i Eska TV. Te dwa kanały przyciągały ponad dwa razy większą widownię niż TV Trwam.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365