Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.907 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Prawda w kwestiach religijnych to po postu pogląd, który przetrwał.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
MICHALIKOWY PREZENCIK DLA KACZYŃSKIGO (12-08-2012)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Abp Michalik przykłada posmoleńskim jeźdźcom, a zwłaszcza Macierewiczowi, bo to nic nie kosztuje, a stanowi ładny prezencik. Wbrew powszechnej opinii, tylko pozornie dla Tuska, a w rzeczywistości dla Kaczyńskiego.
Do tekstu..
Patent Microsoftu wypełni e-booki reklamami (11-08-2012)
Autor: Rafał Kowalewski
Źrodło: Instalki.pl Zgłosił/a: Marvel90
Czytanie to przyjemność... nie ma to jak relaks przy dobrej książce - czytając ulubioną lekturę nie narażamy się na product placement i reklamy kontekstowe. Czyżby?
Do tekstu..
Ksiądz w areszcie za molestowanie (11-08-2012)
Autor: K. Grodek
Źrodło: http://www.gazetapowiatowa.pl Zgłosił/a: slik
W ubiegły piątek ksiądz Jacek S. z parafii wojskowo-cywilnej pw. Św. Józefa Oblubieńca został zatrzymany za molestowanie nieletniej. Prokuratura przedstawiła mocne dowody a sąd przychylił się do jej wniosku o trzymiesięczny areszt dla podejrzanego. Zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza Jacka S. wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Legionowie w ubiegłym tygodniu. Po przeprowadzeniu czynności podjęto decyzję o zatrzymaniu księdza.
Do tekstu..
Najostrzejszy od lat konflikt między PiS a Kościołem (11-08-2012)
Autor: Andrzej Stankiewicz Piotr Śmiłowicz
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: slik
Przed wizytą w Warszawie zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi, polscy biskupi wysłali jasny sygnał do PiS: macie skończyć ze Smoleńskiem. Patriarcha Cyryl jest dla nich ważniejszy od prezesa Jarosława.
Do tekstu..
Kiki z Montparnasse’u (11-08-2012)
Autor: Piotr Pluciński
Źrodło: Off the record Zgłosił/a: liliac
"Naprawdę nazywała się Alice Prin, ale wszyscy mówili na nią Kiki. Twierdziła, że ma za duży nos, dlatego preferowała płótno nad obiektyw. "Fotografia różni się od malarstwa. Pokazuje wszystko, niczego nie tuszuje. Brak tajemnicy, brak poezji" - miała powiedzieć. Pozowała m.in. dla Fujity, Picabii, Kislinga, Raya i Cocteau. Obwołana królową Montparnasse'u, jeszcze przed trzydziestką stała się symbolem paryskiej bohemy lat 20. i 30. Wojna złamała jej karierę, ale do historii przeszła jako pierwsza prawdziwie wyzwolona kobieta XX wieku, legendarna muza geniuszy, unieśmiertelniona przez nich w setkach dzieł"
Do tekstu..
Białoruskie KGB wezwało Szwedów: tłumaczcie się z misiów! (11-08-2012)
Autor: ape, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Białoruskie KGB przesłało oficjalne wezwania trojgu Szwedom, w związku z naruszeniem białoruskiej granicy powietrznej. Według wezwania, Szwedzi powinni w ciągu 10 dni przyjechać na Białoruś i wziąć udział " w czynnościach śledczych". W razie niestawienia się - jak podkreśla KGB - grozi im grzywna, do dwóch lat prac poprawczych albo pół roku więzienia"
Do tekstu..
Bierzesz zwolnienie na początku ciąży? Inni poniosą konsekwencje (11-08-2012)
Autor: Aleksandra Sobczak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W prywatnym gabinecie zwolnienie można dostać bez żadnego problemu już podczas pierwszej wizyty potwierdzającej ciążę, nawet gdy wszystko rozwija się prawidłowo. Irytuje mnie to, że wiele zdrowych młodych kobiet tak chętnie z tego korzysta. Tłumaczą, że je mdli, są senne i nie mogą zbyt długo wysiedzieć przed komputerem. Nie przeszkadza im to często spędzać większości dnia na Facebooku, spacerach i spotkaniach towarzyskich"
Do tekstu..
Środa: cieszmy się, że Polską rządzi Tusk, a nie Kaczyński (11-08-2012)
Autor: Rozmawiał: Piotr Najsztub
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
- Kościołowi nie zależy na silnym społeczeństwie obywatelskim, bo ono będzie konkurencją dla Kościoła. I dlatego młodzi ludzie uczą się przez całą katechezę (a to jest 900 godzin, od przedszkola) o szatanie i złu homoseksualizmu, zamiast nabywać umiejętności obywatelskie i społeczne na jakichś praktycznych warsztatach wychowania obywatelskiego, etyki czy filozofii
Do tekstu..
UKE: Internet miejski nie szybszy niż 512 kb/s, limit 750 MB (11-08-2012)
Autor: Łukasz Szewczyk
Źrodło: Media2.pl Zgłosił/a: Marvel90
Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienia swoje stanowisko w sprawie świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego bezpłatnej usługi dostępu do sieci Internetowej. Jakie zmiany?
Do tekstu..
Prokurator Generalny: Prawo już reguluje internet. Ściganie zależy od Policji (11-08-2012)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: Dziennik Internautów Zgłosił/a: Marvel90
W Polsce nie brakuje rozwiązań prawnych do ścigania przestępstw w internecie - taką opinię wyraził Prokurator Generalny Andrzej Seremet. To dość istotne, bo do tej pory politycy dzielili świat na "cywilizowany" realny i "barbarzyński internet", a było to dość przykre przekłamanie.
Do tekstu..
Młodzieniec sprzedał nerkę za iPada. Rusza proces (11-08-2012)
Autor: Artur Motyka
Źrodło: Media2.pl Zgłosił/a: Marvel90
Czy w pogoni za nowinkami technologicznymi można poświęcić własne zdrowie? W Chinach dochodzi do wręcz niewyobrażalnych rzeczy. Nastolatek sprzedał nerkę, by kupić sobie gadżety Apple'a - iPhone'a oraz iPada. Władze rozpoczęły proces oprawców.
Do tekstu..
Google pokaże Twoje maile w wyszukiwarce (11-08-2012)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: Dziennik Internautów Zgłosił/a: Marvel90
Google poinformowała o kolejnych nowościach w wyszukiwarce, m.in. o wynikach podzielonych na grupy w oparciu o Google Knowledge Graph, które ułatwią znalezienie odpowiedzi na pytania. Ciekawie wygląda też propozycja prezentowania prywatnych e-maili w wynikach wyszukiwania.
Do tekstu..
Nauka i technika w Polsce w 2010 r. (11-08-2012)
Autor: Zespół autorski
Źrodło: Portal Informacyjny GUS Zgłosił/a: coreless
Dane i wskaźniki z zakresu statystyki nauki i techniki: działalności badawczo-rozwojowej (B+R); działalności innowacyjnej przedsiębiorstw przemysłowych i w sektorze usług; ochrony własności przemysłowej; produkcji, zatrudnienia i handlu zagranicznego w zakresie wysokiej techniki; zasobów ludzkich dla nauki i techniki.
Do tekstu..
Ranking the Scientific Journals (11-08-2012)
Autor: Alex B. Berezow
Źrodło: RealClearScience Zgłosił/a: coreless
'Impact Factor' vs 'Content Factor'. Czas na nowy sposób oceny jakości czasopism naukowych?
Do tekstu..
Dom, który chowa się przed tornado (10-08-2012)
Autor: am\mtom
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Architekci z Hongkongu zakończyli prace nad rewolucyjną koncepcją domu, który jest w stanie przetrwać największy huragan. Tornado Proof House wykorzystuje system hydraulicznych dźwigni, dzięki którym w obliczu zagrożenia... chowa się pod ziemią."
Do tekstu..
Zwłoki znalezione na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym należą do ks. Bogusława (10-08-2012)
Autor: Łukasz Szełeme
Źrodło: http://wiadomosci.wp.p Zgłosił/a: Reshca
"Na cmentarzu w Łopienniku Nadrzecznym spalił się człowiek. Zwłoki najprawdopodobniej należą do ks. Bolesława P., podejrzanego o molestowanie nieletnich. Wiele wskazuje na samobójstwo. W domu księdza znaleziono list pożegnalny, a obok ciała leżał nóż i pojemnik z resztką łatwopalnej cieczy."
Do tekstu..
Bombą w naukę - anarchiści w ofensywie (10-08-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix Zgłosił/a: coreless
"W XIX wieku terroryści z radykalnych ruchów anarchistycznych rzucali strzelali i rzucali bomby w kierunku polityków. Dziś coraz częściej ich celem są przedstawiciele świata nauki i techniki..."
Do tekstu..
Jak Michnik z Blumsztajnem krzywdzą Pawła Kukiza, czyli monetyzacja japy (10-08-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na tym w Polsce zarabia muzyk - nie na tym, że gra, nie na tym, że sprzedaje płyty, nie na tym nawet, że sprzedaje bilety na koncert. Zarabia na - jak to się określa żargonowo - monetyzacji japy, czyli odcinania kuponów od samego bycia znanym"
Do tekstu..
Nieuczciwy, nieudolny czy nieodpowiedzialny? (10-08-2012)
Autor: Bogusław Śliwerski
Źrodło: pedagog Zgłosił/a: coreless
"Jeszcze są wakacje. Wkrótce nadejdzie czas prawdy dla kolejnych, w tym także pseudobiznesowych usługodawców w sektorze szkolnictwa wyższego..."
Do tekstu..
Muzułmańska sekta żyła 10 lat w bunkrze. Dzieci nigdy nie widziały słońca (09-08-2012)
Autor: mig, Reuters
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Rosyjska policja odkryła żyjącą w bunkrze zbudowanym w podziemiach domu w Kazaniu 70-osobową muzułmańską sektę. Rządzeni przez charyzmatycznego duchownego Fajzrahmana Satarowa ludzie mieszkali tak ponad 10 lat. W podziemiach urodziły się dzieci, które nigdy nie widziały słońca.
Do tekstu..
Biblia powinna wrócić do sądów (09-08-2012)
Autor: Małgorzata Zarychta-Surówka, Wiesław Zarychta
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: mieczysławski
Skoro w Polsce ponad 90 proc. mieszkańców to katolicy, warto się zastanowić nad ponownym wprowadzeniem przysięgi przed sądami powszechnymi zamiast aktualnego przyrzeczenia - piszą radca prawny Małgorzata Zarychta-Surówka i doktor prawa, sędzia Wiesław Zarychta
Do tekstu..
FFRF and Whiteville settle lawsuit over crosses (09-08-2012)
Autor: The Freedom From Religion Foundation
Źrodło: ffrf.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
The judgment enjoins Whiteville from installing crosses on city hall property in the future. It further provides that the mayor and town agree not to replace an arm on the remaining structure atop the town's water tower. After FFRF threatened a lawsuit last fall over the cross on Whiteville's water tower, the town paid over $4,000 to remove an arm of the cross.
Do tekstu..
British website ordered to remove MMR-autism claims (09-08-2012)
Autor: CTV NEWS
Źrodło: richarddawkins.net Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Brytyjska strona internetowa dostała nakaz wycofania nieprawdziwych stwierdzeń na temat autyzmu u dzieci rzekomo wywołanego szczepieniami.
Do tekstu..
zdrowe poglądy (09-08-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: wieści z Planety Małp Zgłosił/a: liliac
"Behawioralny układ odpornościowy jest postulowanym sposobem naszego mózgu na nakłanianie nas do takiego zachowania, które pozwala nam unikać zarażenia. Innymi słowy, jest to psychologiczna profilaktyka prozdrowotna. Wczesna prewencja, która w wielu wypadkach sprawia, że przeciwciała okazują się niepotrzebne, gdyż nie dochodzi do kontaktu ze źródłem zakażenia. Termin ten określa zestaw psychologicznych mechanizmów, które mają na celu wykrywanie potencjalnych źródeł patogenów (pasożytów, bakterii i wirusów) w otoczeniu i reagowanie na nie w sposób, który pozwala unikniąć z nimi kontaktu. M
Do tekstu..
In vitro jako akt miłości (09-08-2012)
Autor: Łukasz Pawłowski, Peter Singer
Źrodło: Kultura liberalna Zgłosił/a: liliac
"W ciągu najbliższych 20, 30 lat niewątpliwie pojawi się wiele różnych sposobów dających rodzicom wpływ na geny ich dzieci – in vitro może być jedną z nich, ale z pewnością nie jedyną. Już obecnie wykonuje się wiele diagnostycznych badań prenatalnych. Wraz z przyrostem naszej wiedzy na temat genetyki będziemy mogli oceniać korzystny lub niekorzystny wpływ genów na coraz wcześniejszych etapach ciąży, a nawet przed samym poczęciem. Z pytaniem o to, czy pozwolimy rodzicom w jakiś sposób wpływać na geny ich dziecka, będziemy się zatem musieli zmierzyć niezależnie od tego, czy pozwolimy
Do tekstu..
Centra miast bez aut. A u nas? (09-08-2012)
Autor: Tomasz Maćkowiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nowy brytyjski ambasador w Czechach Tim Voase na początku sierpnia przyjechał na rowerze, by objąć swoje stanowisko. Przepedałował z Londynu do Pragi 1500 km w 9 dni"
Do tekstu..
Zbudowali sztuczną granicę. Pułapka na uciekinierów na Zachód (09-08-2012)
Autor: jak//bgr, PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: liliac
"Czeski Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunistycznych (UDV) ujawnił w środę szczegóły prowokacji czechosłowackiej bezpieki, która po komunistycznym przewrocie w 1948 r. zbudowała fałszywą granicę z Niemcami Zachodnimi, by chwytać niedoszłych uciekinierów za żelazną kurtynę"
Do tekstu..
Dwóch przodków człowieka (09-08-2012)
Autor: Urszula Dąbrowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Znalezione w Kenii fragmenty czaszek potwierdzają, że prawie dwa miliony lat temu żyły równocześnie dwa gatunki rodzaju Homo - informują naukowcy w najnowszym "Nature"."
Do tekstu..
Narodziny kwantowego internetu (09-08-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Chińczycy teleportowali kwanty światła na odległość blisko 100 km. To ogromny sukces. - I wstęp do stworzenia opartej na satelitach globalnej sieci odpornej na podsłuch - zapowiadają w "Nature" naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment."
Do tekstu..
Rośnie liczba ateistów na świecie (08-08-2012)
Autor: National Secular Society
Źrodło: www.secularism.org.uk Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Liczba ateistów na świecie wzrosła o 9 proc. od roku 2005.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365