Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.893.835 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 269 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin, czuj się odwołany
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Zatapialni politycy, niezatapialne podziały (18-08-2010)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Wojciech Łukowski, politolog, socjolog: Symbolem koncepcji świata PO jest Orlik, a symbolem koncepcji PiS jest Smoleńsk. Tu jest Polska i tu jest Polska
Do tekstu..
Reklamowy danse macabre (18-08-2010)
Autor: Kuba Kapiszewski
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
"Zimny Lech" pokazał, jak łatwo można wywołać medialną burzę. Po kontrowersję polska reklama sięga jednak rzadko
Do tekstu..
Historia pewnej pigułki (18-08-2010)
Autor: Beata Dżon
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Coca-cola i puder z kwaskiem cytrynowym jako środki antykoncepcyjne, arszenik i prąd elektryczny jako sposoby na aborcję. Można to zobaczyć w Muzeum Antykoncepcji i Aborcji
Do tekstu..
Cmok w paprotkę (18-08-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Bronisław Komorowski nie był na pewno gorącym zwolennikiem parytetów, ale zarówno jako marszałek, jak i kandydat w wyborach prezydenckich po wielekroć twierdził, że konieczny jest zwiększony udział kobiet we władzy, i obiecywał, że osobiście na to wpłynie
Do tekstu..
Chaos, efekt mewy i granice przewidywalności (18-08-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
""Czy można było to przewidzieć", zastanawiają się ludzie zszokowani skutkami katastrofalnej powodzi na Dolnym Śląsku. Właściwa odpowiedź powinna brzmieć "nie, chociaż można było temu zapobiec", co prowokuje kolejne pytanie: "skoro nie potraficie prognozować zjawisk pogodowych z wyprzedzeniem kilku dni, to jak chcecie przewidywać zmiany klimatu na następne sto lat?" Tak naprawdę to potrafimy i jedno, i drugie"
Do tekstu..
Desery lodowe (18-08-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Endemiczne krętkowice już raz przyciągnęły uwagę świata. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. WHO wprowadziła program wykrywania i leczenia tych chorób (TCP - treponematoses control programme). Przebadano wówczas ponad 52 miliony ludzi, a 46 milionów leczono. Występowanie treponematoz zmniejszono w ten sposób o 95%. Był to wielki sukces, ale warto by było nadal o nich pamiętać. Podobno od lat osiemdziesiątych kraje rozwijające się nie chcą informować WHO o przypadkach tych chorób, żeby nie wyjść na zacofane."
Do tekstu..
Super-bug czy może humbug? (18-08-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Ludzie zapewniają drobnoustrojom nacisk selekcyjny w postaci hojnego zapisywania i stosowania antybiotyków w lecznictwie oraz w rolnictwie, a bakterie wyrabiają w sobie na nie oporność. Evolution, Morpheus, evolution. Nic dziwnego, że pojawiły się karbapenemazy, skoro były ESBLe. W końcu trzeba było bakterie nimi prychające czymś uspokoić. Pod ręką były doskonałe karbapenemy, więc wuala. Tyle, że po niedługim czasie bakterie pokazały ludziom środkowy palec, mówiąc że to już na nie nie działa." O bakteriach i antybiotykach.
Do tekstu..
Melchior krzepi (18-08-2010)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Świetnie się czuje w smokingu na dancingu, ale potem jedzie z dorożkarzem do robotniczej knajpy. Lubi komfort, ale o cierpieniu nędzarzy pisze tak, że nie czuć w tym hipokryzji. Jest irytujący i pociągający zarazem. Wańkowicz czytany w XXI w."
Do tekstu..
Tajemnice człowieka od przecieków (18-08-2010)
Autor: Jędrzej Winiecki
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pentagon twierdzi, że tym razem to Assange ma krew na rękach. Ujawniając meldunki, zdekonspirował afgańskich informatorów wojsk koalicyjnych, a talibowie słyną z okrutnego rozprawiania się z donosicielami. Na długo przed przeciekiem urządzali pokazowe egzekucje tych, którzy ośmielili się współpracować z NATO, np. informując o ruchach oddziałów rebelianckich. Teraz dostali na tacy nazwiska wraz z nazwami wsi i pobliskich baz, co pozwoli im bez kłopotu zlokalizować "zdrajców"."
Do tekstu..
Sto pięćdziesiąt na sztandze umysłu (17-08-2010)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: ksiazki.wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Przesąd polski: pisarze to intelektualiści. Owszem, bywają intelektualiści i między pisarzami. Bywają i między aktorami, reżyserami, malarzami, kompozytorami, śpiewakami, dziennikarzami nawet. Czasami im to w pracy i karierze pomaga, czasami przeszkadza. Ale warunku koniecznego nie stanowi. Umiejętność opowiadania zajmujących historii sama w sobie nie wymaga ani większej inteligencji, ani większej wiedzy niż umiejętności, na których opiera się wiele innych profesji."
Do tekstu..
Kwestia czcionki (17-08-2010)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: ksiazki.wp.pl Zgłosił/a: liliac
"Na styl nie ma miejsca, gdy każdym wyborem rządzi przymus ekonomiczny, imperatyw przetrwania, walka o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Styl rozwija się, gdy już nie powodują nami te konieczności. Wchodzi w miejsca opuszczone przez naturę i ślepe mechanizmy ekonomiczne. Owa granica przesuwa się wciąż i wciąż, i nie ma powodu zakładać, że zatrzyma się wcześniej niż na nagich prawach fizyki. Wszystko co ponad fizykę - a zatem i sam człowiek - to kwestia stylu."
Do tekstu..
Wyższa szkoła kuszenia. Uczelnie bardzo odpłatne (17-08-2010)
Autor: Beata Igielska, Agata Listoś, Anna Sterczyńska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Zagrożone niżem demograficznym uczelnie prześcigają się w metodach promocji i tworzą dziwne kierunki. Ostatnią deską ratunku bywa dla niektórych handel wizami."
Do tekstu..
Bo zupa była niesłona. Tarczyca - nieparzysta, ale ważna (17-08-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Tarczyca, choć jest jednym z najmniejszych narządów, ma wielki wpływ na nasz organizm. Zdecydowanie za mało się nią interesujemy."
Do tekstu..
Granice równowagi. (17-08-2010)
Autor: Mikołaj K. Zapalski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Zrozumienie przemian geologicznych, które zaszły w plejstocenie, jest kluczowe dla zrozumienia dzisiejszego rozmieszczenia roślin i zwierząt"
Do tekstu..
Płeć wymaga studiów? (17-08-2010)
Autor: Kazimiera Szczuka
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Pojęcie gender, czyli płeć w rozumieniu przeciwstawianym pojęciu sex, kojarzonemu z biologicznymi wyznacznikami płci, oznacza to wszystko, co wokół biologii przez wieki narosło, było formowane jako norma, jako strój, jako prawo. Nowo narodzone dziecko ma - na ogół - określoną płeć, jest dziewczynką albo chłopcem, natomiast pomysł, aby dziewczynki ubierać w różowe śpioszki, a chłopców w niebieskie należy już do sfery gender, jest kwestią umowy społecznej, tej samej, która przeznaczy później chłopca do munduru, a dziewczynkę do krosien, tej samej, która przez stulecia nakazywała kobietom przyjmowanie męskich nazwisk etc."
Do tekstu..
Efekt Mozarta (16-08-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"O efekcie Mozarta większość z nas kiedyś słyszała - jest to legenda miejska, która ma już blisko 30 lat, i wygląda na to, że prędko się nie zestarzeje."
Do tekstu..
Dylemat pajęczarza (16-08-2010)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: liliac
" Na początek zróbmy porządek w słowach. "Piractwo" jako masowa sprzedaż nielegalnie kopiowanych dóbr niematerialnych jest czymś zupełnie innym - w sensie gospodarczym, moralnym, prawnym, jak i czysto praktycznym - niż ich powielanie i wykorzystywanie prywatne, jednoosobowe, jednorazowe. Używanie tego samego słowa w obu kontekstach tylko wprowadza zamęt. Rozumiem, że może ono pojawiać się celowo w ustach np. lobbystów koncernów medialnych - ale dla owocnej debaty niezbędne będzie tu rozróżnienie. Skoro "piratem" jest osobnik czerpiący zyski z handlu bezprawnie kopiowaną własnością intelektualną - to kim są miliony ściągające sobie z torrentów najnowszy odcinek niszowego amerykańskiego czy brytyjskiego serialu? "
Do tekstu..
Zgubny familizm (16-08-2010)
Autor: Janusz Czapiński
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Familizm jest negatywną formą kapitału społecznego. Nie przeszkadza, co prawda, w rozwoju krajów słabo rozwiniętych, ale staje się barierą po przekroczeniu pewnego poziomu złożoności relacji ekonomicznych i społecznych. Jest barierą na drodze do gospodarki innowacyjnej. Utrudnia bowiem tworzenie efektywnych sieci współpracy między firmami i instytucjami publicznymi, sprzyja korupcji, zniechęca do bezinteresownej aktywności społecznej, psuje reguły awansu, przedkładając lojalność nad kreatywność i wiedzę."
Do tekstu..
Miażdżąca opinia w sprawie habilitacji rektora AM (16-08-2010)
Autor: Tomasz Wysocki
Źrodło: gazeta.pl Wroclaw Zgłosił/a: psychobobas
"Osoba, która dopuściła się plagiatu, powinna być pozbawiona tytułu naukowego. Niezgodne z akademickim standardem jest, aby zajmowała urzędy akademickie - stwierdzili członkowie Zespołu ds. Etyki w Nauce przy Ministerstwie Nauki"
Do tekstu..
Dzień, który należał tylko do mężczyzn... (16-08-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Niedziela należała w całości do mężczyzn czyli głównie do biskupów, generałów, świętych, bohaterów, poległych i dumnego pana prezydenta, który przejmował zwierzchnictwo nad ostoją i emanacją patriarchatu jakim jest wojsko.
Do tekstu..
Puszcza mniej wycięta. Przynajmniej przez miesiąc (15-08-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Minister środowiska Andrzej Kraszewski obiecał ekologom, że ograniczy wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Taka deklaracja ministra środowiska zakończyła protest działaczy Greenpeace'u - od środy okupowali oni budynek ministerstwa, na którym rozpięli ogromny transparent "I love Puszcza". Po rozmowach z ministrem Andrzejem Kraszewskim w piątek zeszli z dachu."
Do tekstu..
Nie będę miła i grzeczna (15-08-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
O mniejszościach seksualnych, związkach partnerskich, lekcjach etyki, prawach starszych ludzi oraz o tym, czy będzie w stanie sprzeciwiać się państwu i Kościołowi - mówi Irena Lipowicz.
Do tekstu..
Dekalog Lipowicz (15-08-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Nowy rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz jest zapewne bardzo dobrym prawnikiem. Jej poprzednik też nim był. A to, że nie lubił homoseksualistów i brzydził się feministkami? To drobna "przypadłość". Pani rzecznik też ma "przypadłość": nie lubi spraw trudnych.
Do tekstu..
Bójmy się porządnych obywateli! (15-08-2010)
Autor: Rafał Górski
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Któż z nas nie słyszał tyrad modnych dzisiaj intelektualistów o zgubnym wpływie ideologii na dzieje ludzkości. Wojenne pożogi, obozy koncentracyjne, gułagi i pogromy mają obciążać rachunek twórców i wyznawców utopijnych ideologii. A jeśli było dokładnie na odwrót? Społeczeństwo pozbawione ludzi motywowanych ideologią byłoby jeszcze bardziej chore i niebezpieczne?
http://lewica.pl/?id=22207
Sakramenty i transparenty (15-08-2010)
Autor: Szymon Hołownia
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Faith
Nie zgadzam się z tezą, że pod krzyżem pokazało się - jak chcą i ci zachwyceni, i ci przerażeni - prawdziwe oblicze polskiego katolicyzmu. Nie, tam spotkały się wszystkie polskie biedy. Cynizm polityków, gamoniowatość urzędników, naskórkowa, emocjonalna religijność i narodowa skłonność do obsesyjnego interpretowania faktów historycznych, przekonania, że Polacy to nowy naród wybrany, musimy więc być w czymś lepsi niż inni
Do tekstu..
W Austrii w tym roku 100.000 wiernych opuści kościół kat. (14-08-2010)
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: piotreks1
W tym roku w Austrii spodziewane jest wystąpienie ok. 100.000 wiernych z kościoła kat. W pierwszej połowie roku kościół opuściło już ok. 57.000 parafian, z powodu skandali seksualnych.
Do tekstu..
Napędza mnie gniew (14-08-2010)
Autor: Dorota Wodecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Na polską mentalność. Na religijną obłudę. Na agresywnie wszechobecną pustą moralność na pokaz. Na naszą wyssaną z mlekiem matki narodową martyrologię. Na umartwianie się. Na mesjanizm, tę mityczną wyjątkowość polskiego narodu, którą dostrzegamy tylko my sami- rozmowa z Adamem "Nergalem" Darskim, liderem zespołu Behemoth
Do tekstu..
Smutny klerykalizm (14-08-2010)
Autor: Maria Cyranowicz
Źrodło: Bez Dogmatu - kwartalnik Zgłosił/a: ramichael
W czerwcowym Newsweeku (23/2010) Szymon Hołownia narzeka na polski ateizm. Z jednej strony cieszy go, że rodzimi ateiści - w porównaniu z zachodnimi, dawno znudzonymi tematem - tak gorliwie krzyczą, że Boga nie ma, z drugiej, skarży się, że o niczym innym nie da się z nimi porozmawiać.
Do tekstu..
Husaria Kościoła (14-08-2010)
Autor: Radosław S. Czarnecki
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
est ich ponad 400. Z refektarza kierują się zawsze energicznym i ochoczym krokiem do kaplicy na wspólne, obowiązkowe modlitwy. Milczą, spoglądając zdecydowanie przed siebie. Ich stroje są eleganckie, modne, wysokiej jakości: dwurzędowe czarne marynarki, takież spodnie, biała koloratka, wyraźny krzyż w klapie, w rękach brewiarze lub różańce. Tak wygląda codzienność w rzymskiej kwaterze Legionu Chrystusa (łac. - Legio Christi, hiszp. - Legion de Christo)
http://lewica.pl/?id=22191
Tomasz Sakiewicz czyta Antygonę - list (14-08-2010)
Autor: Janek Kucharski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Intelektualnym cepem, którym okłada się myślących inaczej, był dotąd jedynie krzyż - symbol chrześcijaństwa. Teraz stała się nim również nobliwa myśl pogańskiego antyku zawarta w dziele Sofoklesa.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365