Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.067.374 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 293 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nadanie winie zbiorowego atrybutu, ujmując krótko, jest niemoralne samo w sobie, co zresztą religia nie jeden raz przyznała, kiedy sytuacja przymuszała ją do tego.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
12 listopada 1931. Wstęp do pogrzebu (15-11-2011)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Patrole wojskowe i zmobilizowanego w ostatnich dniach przy-sposobienia wojskowego z karabinami od świtu patrolują centrum Wilna. Wszędzie widać policjantów. Poprzedniego dnia władze ściągnęły dodatkowych funkcjonariuszy ze wszystkich powiatów województwa wileńskiego. W dzielnicy żydowskiej w obawie przed zamieszkami policja obsadziła wszystkie ulice. Jest spokojnie."
Do tekstu..
O budowie materii, czyli (video) wykłady z fizyki dla laików i po polsku (14-11-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Od mniej więcej kwietnia 2011 roku Instytut Problemów Jądrowych (obecnie NCBJ) prowadzi wykłady popularyzujące rozmaite zagadnienia z fizyki, skierowane do pracowników nienaukowych, a więc dostosowane do poziomu osób, które na co dzień nie zajmują się analizowaniem niuansów fizyki teoretycznej. Dobra wiadomość jest taka, że wykłady te są nagrywane i publikowane na stronie internetowej Instytutu."
Do tekstu..
Grecki kryzys pod ziemią (14-11-2011)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W skalistej Grecji ziemia jest zbyt cenna, by chować w niej zmarłych. W regionie attyckim jest jedynie ok. 30 cmentarzy. To za mało, bo w samych Atenach mieszka 6 milionów ludzi. Groby są więc przechowalnią zwłok. Gdy ciało się rozłoży, szczątki są ekshumowane, a miejsce w grobie zajmuje kolejne ciało. Najczęściej już w 24 godziny po ekshumacji. I znów grób zajęty będzie przez trzy, góra pięć lat. Tyle czasu daje ciału greckie prawo."
Do tekstu..
Zdradzeni o zmierzchu (14-11-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Próbuję zrekonstruować wydarzenia 11 listopada na podstawie różnych doniesień medialnych i publicznych wypowiedzi. Sporą część tego dnia spędziłem wraz z dziećmi na "Kolorowej Niepodległej" na Marszałkowskiej. Odbijaliśmy kolorowe piłki, tańczyliśmy, podśpiewując, choć w pewnym momencie z interwencją wkroczyła Kazia Szczuka, apelując o zaprzestanie, na prośbę policji, śpiewania Warszawianki. Zbyt bojowa, więc daliśmy sobie spokój, zmieniając repertuar na łagodniejszy. I tak się bawiliśmy nieświadomi, że Warszawę demoluje militarystyczna lewica."
Do tekstu..
"Polska mafia'' nadaje ton nauce (14-11-2011)
Autor: Mariusz Jaskólski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mało kto wie, że dzięki odkryciom polskich naukowców powstały skuteczne leki dla chorych na AIDS. A w przewidywaniu struktury białek Polacy nie mają na świecie sobie równych."
Do tekstu..
Do czego potrzebne są mity (14-11-2011)
Źrodło: www.e-uropa.pl Zgłosił/a: Artur@R
Rozmowa z Bronisławem Łagowskim,(polski filozof, historyk idei, eseista, publicysta, emerytowany profesor Uniwersytetu Pedagogicznego.)
Do tekstu..
Nowicka: w Polsce rządzi Kościół, Niesiołowski jest wiernym sługą (14-11-2011)
Autor: GK / Newsweek Polska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
- Żyjemy w kraju, w którym rządzi Kościół, którego pan Niesiołowski jest wiernym sługą. W innym kraju musiałby się miarkować - twierdzi wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Posłanka Ruchu Palikota w rozmowie z "Newsweekiem" dodaje również, że Stefan Niesiołowski z PO "uważa, że ma moralną wyższość, choć głosował za ustawą, która może narażać kobiety na utratę życia". - Jaki moralny mandat do tego, żeby mnie oceniać, ma osoba, która bez zmrużenia oka może poświęcić życie kobiet z powodów ideologicznych - pyta
Do tekstu..
Matka Boża zostanie patronką Mielca (13-11-2011)
Autor: Joanna Tarnowska-Leyko
Źrodło: Nowiny24 Zgłosił/a: Pabloss
Radni burzliwie zastanawiali się, czy to w ich kompetencji jest rozpoczęcie procedur związanych z ustanowieniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronką Mielca. Już w przyszłą środę stanie się to faktem
Do tekstu..
Czy Żyd musi wierzyć w Boga? (13-11-2011)
Autor: Roman Frister
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: asmodai
Chyba jeszcze nie jest, aż tak tragicznie w naszym kraju w porównaniu do Izraela
Do tekstu..
Nasz własny, europejski (prawie – wirus Ebola) (13-11-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"...kilka tygodni temu pismo PLoS Pathogens opublikowało pracę badaczy hiszpańskich, w której to pracy donosili oni o odkryciu nowego gatunku wirusa z rodziny filowirusów - tej samej do której należą śmiercionośne Ebola i Marburg. W dodatku jest to pierwszy gatunek taj rodziny odkryty w Europie, który nie jest przeniesionym tutaj gatunkiem endemicznym dla Afryki!"
Do tekstu..
Likwidatorzy stoczni wypłacili sobie 3 mln zł premii (13-11-2011)
Autor: Mikołaj Chrzan
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dwóch likwidatorów stoczni w Gdyni i Szczecinie z kasy państwowej spółki wypłaciło sobie prawie 3 mln zł premii. Śledztwo umorzono, a umowę z likwidatorami utajniono."
Do tekstu..
Nie będziesz mógł tego już robić? Kościół zaleca... (13-11-2011)
Autor: Anna Korzec
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
"W związku z planowanym przez Episkopat zakazem pochówku i mszy żałobnej nad ciałem skremowanym (urna), rozważam przekazanie Episkopatowi swoich zwłok zanurzonych w formalinie, w pozycji pionowej, w przezroczystym akwarium, nago" - wpis Zbigniewa Hołdysa na Facebooku
Do tekstu..
Ani dnia spokoju (13-11-2011)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Liderzy partyjni siedzą teraz w gabinetach i się naradzają, co począć. Albo jadą odpocząć. Palikot nie. Zapowiada kanonadę, jakiej Sejm nie widział."
Do tekstu..
Pop-medycyna (12-11-2011)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: czajniczek-pana-russella.blogspot.com Zgłosił/a: ramichael
W starożytności substancje te określano jako remedium nostrum. Były to leki o wątpliwej skuteczności, sprzedawane dzięki nowatorskim jak na owe czasy zabiegom reklamowym. Zalążek czegoś takiego jak marka, a także wiele technik marketingowych (opisywanie najzwyklejszych składników niezwykłymi słowy) narodziło się właśnie na potrzeby tej szarlatanerii. Najsłynniejszym tego typu lekiem był sprzedawany w XIX wieku w USA olej z chińskiego węża wodnego. Był to leczący wszelkie choroby cudowny eliksir dystrybuowany przez sieć objazdowych cyrkowych uzdrawiaczy. Wiele z tych mikstur przetrwało do naszych czasów, ewoluując w symbole kultury masowej. Poniżej bardzo luźne tłumaczenie zestawienia Joe Nickella Pop Culture: Patent Medicines Become Soda Drinks.
Do tekstu..
DUCHOWI SYNOWIE BP. RYCZANA (12-11-2011)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Ziarno rzucane w kościołach kiełkuje w różnych miejscach. Także podczas Marszu Niepodległości. We wczorajszym burdach prym wiedli duchowi synowie Ryczana, podjudzeni jego porykiwaniami.
Do tekstu..
Pośle/posłanko, nie pleć! (12-11-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Chodzi o to, by iść za Rzymianami: Non omne licitum honestum! (nie wszystko co dozwolone jest godziwe)
Do tekstu..
The Middle Ages in colour (12-11-2011)
Autor: Paul Kerley
Źrodło: www.bbc.co.uk Zgłosił/a: liliac
"Some of them were created more than 1,000 years ago, and yet the palette of colours used by the artists arguably remains as bright and colourful as when they were first painted. The British Library is showcasing its treasure trove of illuminated manuscripts collected by the kings and queens of England between the 9th and 16th Centuries - from King Athelstan to Henry VIII. Take a look with lead curator Scot McKendrick."
Do tekstu..
Pierwszy na świecie wertykalny las powstaje w Mediolanie (12-11-2011)
Autor: Paulina Hernandez
Źrodło: architekturakrajobrazu.info Zgłosił/a: liliac
"Bosco Vertical to system optymalizujący, odzyskujący i wytwarzający energię. Pokryta bujną roślinnością fasada ma za zadanie filtrować zanieczyszczenia z powietrza (Mediolan to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie) oraz utrzymywać optymalny mikroklimat wewnątrz budynku."
Do tekstu..
Obywatele w zastępstwie państwa (12-11-2011)
Autor: Robert Biedroń
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Alicja Duda
Komentarz Roberta Biedronia o Święcie Niepodległości w Warszawie
Do tekstu..
Krystyna Chiger: Pamiętam zapach chleba, pamiętam zapach szamba (12-11-2011)
Autor: Krystyna Chiger, Paweł Smoleński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"- Przede wszystkim kanały. 14 miesięcy w smrodzie i ciemności. No i Poldek Socha, nasz anioł stróż - z Krystyną Chiger, "dziewczynką w zielonym sweterku", rozmawia Paweł Smoleński."
Do tekstu..
Nowicka: Nie chcę być podejrzewana o lobbing (12-11-2011)
Autor: Wanda Nowicka, Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"My nie zarabiamy, musimy występować o dofinansowanie, także firm prywatnych - mówi Wanda Nowicka, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz wicemarszałek Sejmu."
Do tekstu..
Czy kosmopolita jest tak samo dobry jak patriota (12-11-2011)
Autor: Marek Górlikowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Przecież przeciętnemu człowiekowi wstawanie rano, patrzenie w lustro i mówienie: "jestem Polakiem" nie jest do niczego w życiu potrzebne. Nie napinajmy się z tą wspólnotą narodową"
Do tekstu..
Zamieszki w Warszawie w czasie Święta Niepodległości [MINUTA PO MINUCIE] (11-11-2011)
Autor: kuch, prot
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
Relacja z wydarzeń minionego dnia.
Do tekstu..
A co, jeśli lud chce być oszukiwany? (11-11-2011)
Źrodło: Wirtualny Wschód Wolnomularski Zgłosił/a: MA
Głębszą refleksję musi wzbudzać fakt, że w okresie nawoływań do budowania „społeczeństwa wiedzy” rozwija się równolegle szeroki front paranauki, pseudonauki czy jak niektórzy chcą – antynauki. Można w tym miejscu przytoczyć znane powiedzenie kardynała Carlo Caraffy: "Skoro lud chce być oszukiwany, niechże będzie oszukiwany". Pierwsza część tej wypowiedzi w dalszym ciągu się potwierdza w naszych bardziej racjonalnych czasach, z drugą natomiast nie możemy się identyfikować.
Do tekstu..
Ekstremiści z Europy jadą do Wrocławia na marsz NOP-u (11-11-2011)
Autor: Jacek Harłukowicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Prawicowi ekstremiści z Europy zjadą się w piątek do Wrocławia na organizowany przez NOP II Marsz Patriotów. Wśród zaproszonych gości są m.in. delegaci włoskiej partii Forza Nuova kierowanej przez oskarżanego o terroryzm Roberto Fiore i Partii Szwedów kierowanej przez zadeklarowanego nazistę Daniela Höglunda. Zaproszenie na marsz publikuje m.in. wrocławska strona PiS."
Do tekstu..
Czego nauczyła nas masakra w Norwegii? (11-11-2011)
Autor: Randi Faerevik, Grzegorz Szymanik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Była cisza, wszyscy milczeli. Ale potem zaczęło wychodzić na jaw, ile miał kontaktów. Z kim korespondował. A i niektórzy politycy mówili o imigrantach podobne rzeczy co on, morderca z Utoyi. Że trzeba coś z tymi muzułmanami w końcu zrobić - tak mówiła w Warszawie o Anreasie Breiviku Randi Faerevik."
Do tekstu..
Akcjonizm - najbardziej radykalny i obrazoburczy z ruchów artystycznych XX wieku (10-11-2011)
Autor: red.
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
"Informacje o tych artystach nigdy nie trafiały na kulturalne strony gazet. Społeczeństwo dowiadywało się o ich pracach zwykle z raportów policyjnych, dziennikarskich opisów i plotek. Byli zakazani, niegodni nosić miana artystów. To, co niosła ze sobą ich sztuka było nie do przyjęcia. Uderzało we wszystkie fundamenty i niszczyło je doszczętnie."
Do tekstu..
Dlaczego w KP nie ma felietonów kobiet? (10-11-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
No dlaczego? Dlaczego nie ma stale pisujących felietonistek? Czemu tylko przedruki? Albo pojawia się taka i znika? Czytelnicy pytają, ja odpowiem. Na koniec podpowiem też rozwiązanie tego problemu, żeby było konstruktywnie.
Do tekstu..
Test Biedronia, czyli posłowie ociekający seksem (10-11-2011)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Pan Biedroń bez przerwy mówi o seksie - powtarzała w kółko w środę w programie "Kropka nad i" posłanka PO Julia Pitera. Z seksem skojarzyło się też automatycznie parlamentarzystom wszystkich opcji powiedzenie "chwyty poniżej pasa" - wyłącznie dlatego, że użył go Robert Biedroń. Chichotali więc w swoim heteroseksualnym gronie (bo heteroseksualizm jakoś z seksem im się nie kojarzy).
Do tekstu..
EWANGELIZACJA "DZIWKI ADWOKATA" W "INTERNACIE WYWŁOK" (10-11-2011)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Jest tajemnicą poliszynela, że Kościół katolicki zarabia na tym, co oficjalnie potępia. Niedawno ujawniono, że niemieckie, kościelne wydawnictwo wysyłkowe Weltbild Verlag zbija majątek na sprzedaży literatury erotycznej, a nawet wręcz pornograficznej. Rzeczniczka wydawnictwa stanowczo zaprzecza. Podobno pozycje o tytułach "Dziwka adwokata", "Bar, w którym się pie...", "Internat wywłok" to literatura jak najbardziej ewangelizacyjna.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365