Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.753.715 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kotliński: gdyby matka Madzi mogła usunąć ciążę, to nie byłoby cyrku (15-04-2012)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Z Romanem Kotlińskim - posłem Ruchu Palikota, redaktorem naczelnym "Faktów i Mitów" rozmawia - Jacek Nizinkiewicz.
Do tekstu..
Ks. infułat Stanisław Mac: walka z kościołem jest walką z narodem! (15-04-2012)
Autor: Beata Terczyńska
Źrodło: Nowiny 24 Zgłosił/a: Pabloss
Jakie to jest upokarzające. Jakie to dziwne, że 90 procent narodu katolickiego musi się kajać przed garstką wrogów kościoła, która sprawuje władzę - mówił podczas mszy przed marszem "Stop laicyzacji" emerytowany proboszcz rzeszowskiej katedry.
Do tekstu..
Ofiara księdza pedofila zaprojektowała pierwszy w Europie pomnik dzieci molestow (15-04-2012)
Autor: red.
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
W Holandii odsłonięto pierwszy w Europie pomnik dzieci molestowanych seksualnie. Wykonał go artysta będący ofiarą księdza pedofila. Pomnik stanął przy kościele
Do tekstu..
Gowin: nie chcę, żeby Polska była przymuszana do promocji homoseksualizmu (15-04-2012)
Autor: Jacek Nizinkiewicz / Onet
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
- Podpisanie i ratyfikacja konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, otwiera w Polsce furtkę środowiskom feministycznym i związkom partnerskim rozumianym, jako związki homoseksualne. Co gorsze, podpisanie konwencji RE zobowiązywałoby Polskę do promowania postaw homoseksualnych i aktywnego zwalczania poglądu, że małżeństwo, to jest związek kobiety i mężczyzny, a przecież taki pogląd jest wpisany w polską konstytucję -
Do tekstu..
Odkrył tajemnicę "płaczącego krzyża". Oskarżono go o bluźnierstwo (15-04-2012)
Autor: gazeta.pl/youtube
Źrodło: gazeta.pl/deser Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Z rzeźby Jezusa w katolickim kościele w Bombaju pewnego dnia zaczęły spadać krople wody. Uznano je za boskie łzy, zjawisko ogłoszono cudem, a do kościółka zaczęły zjeżdżać się setki wiernych, by napić się choć kilku kropli ''świętej wody''.
Do tekstu..
Odpowiedź Boga z trudem przebija się jednak przez Jego milczenie. (15-04-2012)
Źrodło: mixed.blox.pl Zgłosił/a: ramichael
Ostatnio gdzie nie zajrzeć, księża pomstują na ateistów, ostrzegają przed ateizmem, chcą nawracać ateistów, bronią się przed ateistami, normalnie strach lodówkę otworzyć. Dostałam na maila perełkę rzadkiej urody - pupa boli już katolickich myślicieli tak intensywnie z tym ateizmem, że postanowili dać mu odpowiedź. Siadajcie, przełknijcie co macie w ustach i zapnijcie pasy, albowiem czekają nas bardzo poważne filozoficzne rozważania.
Do tekstu..
Pszczoły są głodne nowości tak, jak ludzie (15-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Tak więc okazuje się, że po pierwsze, u owadów - a przynajmniej u pszczół - występować mogą charakterstyczne indywidualne zachowania, którym można przypisać miano osobowości. Po drugie, cechy te mają molekularne podstawy identyczne z takimi samymi cechami zidentyfikowanymi u wielu ssaków, w tym ludzi. Mimo więc olbrzymich różnic dzielących nas od owadów, łączy nas z nimi biochemia ciekawości"
Do tekstu..
Żyjemy w dziwnych czasach dla kultury i mediów (15-04-2012)
Autor: Karolina Wanat
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: marcin1902
Wywiad z Pablopavo. "Sprawy, które są naprawdę istotne dla młodych czy średnio młodych osób, sam nie jestem już młodzieniaszkiem, przemykają z boku. Czy jest to działanie celowe? Wydaje mi się, że nie. Z jednej strony jest to zwykła ludzka głupota, z drugiej - głupota odbiorców. Większość oczekuje takich informacji, tej baby z wąsami. Nie chce im się zastanawiać nad swoim życiem, czymkolwiek. Mi się jeszcze trochę chce"
Do tekstu..
5 tysięcy osób na marszu w obronie Kościoła w Rzeszowie (14-04-2012)
Autor: Beata Terczyńska
Źrodło: Nowiny24 Zgłosił/a: Pabloss
"Tak dla telewizji trwam, kontra In vitro", "Pozbawcie nas obywatelstwa polskiego. Przyłączcie Polskę do Grecji lub Rosji. Alleluja i do przodu" - m.in. takie transparenty nieśli. uczestnicy marszu w obronie Kościoła w Rzeszowie.
Do tekstu..
Posłanka PiS broniła Gowina przed feministkami (14-04-2012)
Autor: k
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Feministki, Kinga Dunin i prof. Małgorzata Fuszara ostro skrytykowały kierownictwo ministerstwa sprawiedliości za ostatnie wypowiedzi o konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Stanowiska krytycznego wobec konwencji broniła posłanka PiS, prof. Krystyna Pawłowicz.
Do tekstu..
PO-PiS wiecznie żywy! (14-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Do niedawna myślałam, że Jarosław Kaczyński i jego zwolennicy to gasnący fenomen polityczny, zbudowany na frustracji, zawiści i wykluczeniu.
Do tekstu..
Zagadkowe porwanie sprzed lat. Tajemnica za Spiżową Bramą? (14-04-2012)
Autor: mn/gak/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Watykan zadeklarował współpracę z prowadzącymi dochodzenie w sprawie porwania w 1983 r. roku córki watykańskiego pracownika, Emanueli Orlandi - powiedział rzecznik Watykanu. Według włoskiej prokuratury rozwiązanie zagadki może kryć się za Spiżową Bramą."
Do tekstu..
Wiemy coraz więcej o przyczynach autyzmu (14-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Chociaż różne niszowe lobby będą próbowały nam wmawiać, że za autyzm odpowiedzialne są szczepionki, chemtrailsy i GMO, przyczyny tego coraz powszechniejszego schorzenia są coraz lepiej poznane - i im więcej o nich wiemy, tym bardziej okazują się przyziemne"
Do tekstu..
Polisa zdrowotna - jakie usługi otrzymasz płacąc za ekstra ubezpieczenie (14-04-2012)
Autor: Marcin Bojanowski, Anna Popiołek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"- Jak złamię nogę, to zapłacicie za leczenie? - pytamy. - Tak. - A jak wypadnie mi dysk? - Też. - A z umowy wynika, że nie"
Do tekstu..
Rośliny i żywność genetycznie modyfikowane (14-04-2012)
Autor: Maria Klein, Małgorzata Madej
Źrodło: www.srodowiskoazdrowie.pl Zgłosił/a: liliac
"Inżynieria genetyczna i tworzenie organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO) budzą z jednej strony entuzjazm naukowców i duże nadzieje na rozwiązanie wielu problemów z dziedziny: medycyny, rolnictwa, technologii żywności, ochrony środowiska. Z drugiej strony, istnieje wiele zastrzeżeń i obaw społeczeństwa, czy GMO są bezpieczne, czy ich tworzenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka i otaczającej przyrody. Wielu z nas ma także dylematy natury etycznej, czy ingerencja w materiał genetyczny organizmów (zwłaszcza zwierząt i ludzi) jest potrzebna, czy nie narusza naturalnego porządku przyrody i nie przekracza granic, które nie powinno się przekroczyć"
Do tekstu..
Kaczyński o "Titanicu" - cała prawda o katastrofie (14-04-2012)
Autor: Paweł Norbert Strzelecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dokładnie wiek temu, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r., ok. 385 mil morskich na południe od Nowej Fundlandii, doszło do najbardziej znanej katastrofy morskiej w historii. W świetle słów znanego polskiego polityka Jarosława Kaczyńskiego zatonięcie RMS Titanic nabiera nowego sensu"
Do tekstu..
Cyrklem w głowie wykształconej... część 2 (14-04-2012)
Autor: Piotr Olszówka
Źrodło: Królewskie Psy Zgłosił/a: liliac
"William Ockham głosił, że nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę - dla nas jest to sensowne podejście do problemów poznania, dla jego współczesnych - herezja podważająca samą definicję rzeczy boskich, bo Ockham powiedział też, że władza i porządek społeczny pochodzi bezpośrednio od Boga... co doprowadziło go do wniosku, że świecka władza papieży i biskupów nie jest konieczna. Spalenie Ockhama na stosie pozbawiłoby cesarza jedynego fachowca zdolnego do prowadzenia sporu z papieżem o władzę - toteż uczony chronił się najlepiej, jak mógł"
Do tekstu..
Wszystkie grzeszki żonatego arcybiskupa (14-04-2012)
Autor: Martyna Wnęk
Źrodło: religia.onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Podczas leczniczych rytuałów łączył elementy wiary katolickiej z religiami afrykańskimi. Europejscy misjonarze zaniepokojeni dziwnymi ceremoniami arcybiskupa, po cichu zaczęli oskarżać go o herezje. Watykan musiał zareagować.
Do tekstu..
Czytanie nakazane, czyli format nadciąga (13-04-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W dawnych czasach literatury nienastawionej na rynek podział był jasny: jest literatura i jest barachło, powiada Ugreąić. Dziś nie można już dłużej utrzymywać takiego podziału, dziś właściwie możemy tęsknić nie tylko za literaturą jako taką, ale zaczynamy tęsknić za barachłem, uczciwe barachło zaczyna wydawać się atrakcyjną alternatywą dla produktu pseudoliterackiego wytwarzanego przez współczesnych "inżynierów ludzkich dusz".
Do tekstu..
CBOS - religijność Polaków (13-04-2012)
Autor: IAR
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: JK
"Zdecydowana większość dorosłych Polaków (93%) uznaje się za katolików. Wyznawcy innych religii, według własnych deklaracji, stanowią jedynie 1,8% ogółu badanych - wynika z sondażu CBOS. W ciągu ostatnich trzech lat wzrósł natomiast dwukrotnie (z 2,1% do 4,2%) odsetek osób, które zaliczają się do grupy bezwyznaniowej, ateistów lub agnostyków."
Do tekstu..
Nun charged in 'stolen babies' case (12-04-2012)
Autor: irishtimes.com
Źrodło: irishtimes.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
An elderly Spanish nun appeared in court today to face charges of stealing babies, after claims by hundreds of women that their infants were taken from them at birth and given away in illegal adoptions.
Do tekstu..
Majority of Irish Catholics favour married and women priests (12-04-2012)
Autor: rte.ie/news
Źrodło: rte.ie/news Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
A new survey shows that the majority of Irish Catholics favour married and women priests. It also found that the Church's teaching on sexuality was irrelevant for almost three quarters of respondents.
Do tekstu..
Disturbing claims by homeopaths (12-04-2012)
Autor: PAUL O'DONOGHUE
Źrodło: irishtimes.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
In a recent entry he responded to a campaign poster for Homeopathy Awareness by outlining many of the things about which consumers should be aware regarding the sympathetic magic that is homeopathy
Do tekstu..
Po co rybie pile piła? (12-04-2012)
Autor: Agata Kukwa
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: Rowan
Rola charakterystycznie uzębionego pyska ryb piłokształtnych od dekad spędzała etiologom sen z powiek. Jeśli sądzisz, że ryba piła rzeczywiście cokolwiek piłuje to czas najwyższy zaktualizować swoją wiedzę - według najnowszych ustaleń naukowców ryba piła równie dobrze mogłaby nazywać się rapier, miecz lub szabla.
Do tekstu..
O umieraniu (12-04-2012)
Autor: Jan Piasecki
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"Śmierć oglądamy na co dzień na ekranie telewizorów i komputerów, czytamy o niej, to nie jest jednak do końca realna śmierć. Tę realną udało się nam schować w medycznych placówkach. Nie chcemy się z nią konfrontować, nie chcemy o niej rozmawiać, i w związku z tym zaniedbaliśmy śmierć: naszą i naszych bliskich. Sądzę jednak, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa temat ten będzie do nas powracał. Umierać będą bowiem pokolenia ludzi przyzwyczajonych do wolności i stanowienia o sobie, które będą chciały decydować również o swojej śmierci"
Do tekstu..
Ruch Palikota: Gowin do dymisji, jest "ministrantem Kościoła" (12-04-2012)
Autor: bg PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Politycy Ruchu Palikota zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by zdymisjonował ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. To pokłosie braku zgody Gowina na podpis pod konwencją Rady Europy o pozycji kobiet. - Czy to nie zgoda na to, by przemoc wobec kobiet trwała? - pytał Robert Biedroń.
Do tekstu..
How carbon dioxide melted the world (12-04-2012)
Autor: Sonja van Renssen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"There are many ideas about what caused the end of the last ice age 10,000 years ago, but a lack of data has hindered testing of hypotheses. It has been known that changes in temperature and CO2 levels were closely correlated during this time, but no one has been able to prove that CO2 caused the warming"
Do tekstu..
Minister Gowin broni tradycyjnej roli kobiety (12-04-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wiceminister Michał Królikowski tłumaczy, że pojęcie godności w polskiej konstytucji należy rozumieć w zgodzie z chrześcijańską tradycją, bo do niej odwołuje się preambuła konstytucji (preambuła mówi o "wdzięczności przodkom (...) za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach"). Podkreśla, że w duchu chrześcijańskiego personalizmu pojęcie godności rozumie wielu autorów komentarzy do polskiej konstytucji"
Do tekstu..
Children’s evolution book that US publishers found too hot to handle wins (12-04-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A NEW book about evolution that yellow-bellied publishers in the US were too afraid to publish has won the prestigious Lane Anderson Awardin the young reader category in Canada. Evolution: How We and All Living Things Came to Be, by Daniel Loxton, won the 2010 Lane Anderson Award in the young reader category for a book published in the field of science and written by a Canadian. The book was also a finalist in the Silver Birch competition earlier this year - and is in the running for a third book award for Canadian children's non-fiction.
Do tekstu..
Iza Jaruga-Nowacka walczyła o "coś więcej" (12-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wejść do polityki jest łatwo. Trudno w niej przetrwać. Jeszcze trudniej przetrwać w niej, walcząc o coś więcej niż władzę, o coś więcej niż samo przetrwanie. Iza Jaruga-Nowacka walczyła o to "coś więcej".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365