Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.538 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Naród przykuty do pilota reaguje zmianą kanału na najsłabszą nawet aktywację mózgu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Catholic Mom Sues City to Send Daughter to School Without Vaccinations Read mor (18-02-2013)
Autor: James Fanelli
Źrodło: http://www.dnainfo.com Zgłosił/a: Reshca
"WEST BRIGHTON - A devout Catholic mom is suing the city Department of Education for not granting her 5-year-old daughter a religious exemption from vaccinations."
Do tekstu..
Oni sprzedadzą nawet piasek na pustyni (18-02-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Twierdzą, że chcą zająć ci tylko kilka minut, a rozmowa z nimi ciągnie się bez końca. Znają rozwiązanie wszystkich twoich problemów, a zostawiają cię z bezużytecznym fantem i wysokim rachunkiem. Pracownicy sprzedaży bezpośredniej i telemarketerzy to wielotysięczna armia, która zaskoczy cię wczesnym rankiem lub wtedy, kiedy będziesz kładł się spać. Wszystko po to, by sprzedać produkt.
Do tekstu..
Konklawe nie dla kardynała, który chronił księży pedofilów (18-02-2013)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Zostań w domu!" - katolicy z Los Angeles zbierają podpisy pod petycją do kardynała Rogera Mahony'ego, by nie jechał na konklawe. Jest oskarżany o krycie księży pedofilów.
Do tekstu..
Do Posła (18-02-2013)
Autor: Agnieszka Holland
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
List pański [List otwarty posła PO Tomasza Głogowskiego do Agnieszki Holland -red.] zasmucił mnie, choć nie zadziwił. Nie wiem jak czytał pan moje słowa, że znalazł pan w nich "nienawiść" i do tego "wściekłą"? Zaiste - wydaje się pan należeć do tych przedstawicieli polskiej prawicy dotąd kojarzonych głównie z PiS-em, którzy widzą źdźbło w oku bliźniego, a nie widzą belki we własnym
Do tekstu..
"Feministki to babski syndykat, a nie żadne środowisko" – " (18-02-2013)
Autor: Krzysztof Majdan
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
Stenogramy z posiedzeń Klubu Ruchu Palikota rzucają nowe światło na medialną burzę wokół tej partii. Politycy są źli na Nowicką i feministki, które określają mianem "babskiego syndykatu". Ponadto wicemarszałkini sama tę sytuację sprowokowała, bo zaczęła czuć się coraz bardziej niezależna.
Do tekstu..
A ty masz punkty za pochodzenie? (17-02-2013)
Autor: Mira Suchodolska
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Wyrównywanie szans - to był cel reformy szkolnictwa. I wielkiej akcji propagandowej, która - prócz marzeń o lepszym życiu - zaganiała młodzież do szkół wyższych. Wyszło, jak wyszło".
Do tekstu..
Prorynkowy katolik, opiekuńczy protestant (17-02-2013)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
Ludzie religijni wierzą w rynek bardziej niż ateiści?
Do tekstu..
Wiara, nadzieja, pieniądze, Wall Street (17-02-2013)
Autor: Andrew Ross Sorkin/Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
Jak wygląda Wall Street cztery i pół roku po wybuchu wielkiej bomby?
Do tekstu..
Jak oceniamy samych siebie? (17-02-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Naukowcy udowodnili, że wydaje się nam, że jesteśmy lepsi od innych ludzi i to nie tylko w jakiejś konkretnej kategorii, ale w wielu dziedzinach - zaczynając od niesienia pomocy potrzebującym, kończąc na kompetencjach zawodowych.
Do tekstu..
Psychologia trolla (17-02-2013)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: Gadżetomania.pl Zgłosił/a: Unulfo
O trollach i trollowaniu.
Do tekstu..
Prof. Hartman: doktorat Rydzyka był historią żenującą i zawstydzającą (17-02-2013)
Autor: Jan Hartman,Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
- Rydzyk nie należy do świata akademickiego. Doktorat Rydzyka był historią żenującą i zawstydzającą. Można to sprawdzić w opublikowanym stenogramie jego obrony. - mówi prof. Jan Hartman w wywiadzie dla Onetu. Socjolog twierdzi też, że często słucha Radia Maryja w samochodzie, ale same audycje o. Rydzyka go przerażają.
Do tekstu..
Ta bakteria tworzy złoto (17-02-2013)
Autor: map/jaś
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Istnieje bakteria, która potrafi tworzyć bryłki złota. Niezwykłą właściwość mikroorganizmu Delftia acidovorans odkryli badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster. "
Do tekstu..
W sprawie płci – głos w dyskusji (17-02-2013)
Autor: Jacek Belowski
Źrodło: http://blog.endokrynologia.net Zgłosił/a: liliac
"Które określenie płci jest decydujące dla człowieka? Kogo możemy nazwać mężczyzną czy kobietą? W internecie uważają, że najważniejsze jest kryterium genetyczne albo chromosomalne. Mężczyzna to XY a kobieta XX. Wystarczy zbadać chromosomy czy tam geny i już wiemy wszystko. Dyskutanci nie zadali sobie jednak pytania, co zrobić, gdy do gabinetu przychodzi dziewczynka (taka z warkoczykami, w sukience, z lalką w ręce, siedzi w ławce z koleżanką i naśmiewa się z chłopców), której badania genetyczne wykazują chromosom Y. Albo młody żonaty mężczyzna zestawem chromosomów XX. Zewnętrzne narządy płciowe mają wykształcone prawidłowo, zgodnie z płcią psychiczną i prawną, niezgodnie z chromosomalną."
Do tekstu..
Uwaga na nisko przelatujące dachy (17-02-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Z okna pociągu zobaczyłem wieżowiec, któremu odpadł kawałek dachu. Zrobiłem zdjęcie, które wrzuciłem na fejsa. W hotelu próbowałem wyguglać, co to za budynek i w jakich okolicznościach stracił dach. Pojawiła się pewna komplikacja - okazało się, że w New Jersey spadające dachy zdarzają się za często, żeby wystarczyły takie słowa kluczowe."
Do tekstu..
Piątkowa matematyka (17-02-2013)
Autor: Ezechiel
Źrodło: Kriegspiel Zgłosił/a: liliac
"Na potrzeby dyskusji edukacyjnych zrobiłem szybką kalkulację kosztów w zakresie styku polityki społecznej i edukacyjnej."
Do tekstu..
NASA nie ostrzeże przed powtórką z Czelabińska. Ma ważniejsze zadania (17-02-2013)
Autor: map/jaś
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Ponieważ do zdarzeń takich, jak piątkowy wybuch meteoru nad Uralem dochodzi stosunkowo rzadko, a orbity małych meteoroidów krążących w pobliżu Ziemi są trudne do wyznaczenia, NASA nie uprzedzi, gdyby miało dojść do powtórki z Czelabińska. Amerykańska agencja kosmiczna twierdzi, że ma ważniejsze zadania. "
Do tekstu..
Jeszcze jeden! Jeszcze jeden! (17-02-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Najstarszym znanym mi proroctwem dotyczącym przyszłych papieży jest średniowieczny manuskrypt Vaticinia de Summis Pontificibus. Przypisuje się go chrześcijańskiemu mistykowi Joachimowi z Fiore, co jest mało prawdopodobne zważywszy, że tekst pojawił się kilka dobrych lat po jego śmierci."
Do tekstu..
W sprawie pewnego wakatu (17-02-2013)
Autor: Sarah Vine / The Times
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Mówię po włosku z obcym akcentem, odpowiednio się ubieram, nie zmieniam łatwo poglądów, a w domu i na drodze jestem nieomylna. Jako papież sprawdziłabym się znakomicie.
Do tekstu..
Jerzy Urban ocenia polską scenę polityczną (17-02-2013)
Autor: (żg;GK)
Źrodło: onet.pl, Newsweek Polska Zgłosił/a: JK
Jerzy Urban w najnowszym "Newsweeku" ocenia polską scenę polityczną. Po trosze dostaje się każdemu, ale szczególnie szokować mogą jego słowa o feministkach. - Stały się one w Polsce sektą, jak sekta smoleńska czy radiomaryjna, skupioną nie na załatwianiu ważnych społecznie spraw, lecz na swoich uprzedzeniach. W oderwaniu od realiów - przekonuje.
Do tekstu..
Prof. Hartman: moja krytyka Kościoła jest sprawiedliwa (17-02-2013)
Autor: Jan Hartman,Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Ja się nigdy nie dopuszczam niesprawiedliwego atakowania Kościoła; moja krytyka Kościoła jest sprawiedliwa - mówi w wywiadzie dla Onetu prof. Jan Hartman. - Gniewa mnie szczególnie klerykalizm i roszczenia do wywierania wpływu na państwo i władzę wszelkich instytucji religijnych w świecie. Tak samo mnie irytuje brak rozdziału synagogi od Izraela jak Kościoła Katolickiego od państwa polskiego - dodaje profesor."
Do tekstu..
Are you there, God? (16-02-2013)
Autor: Julia Sweeney
Źrodło: ted.com Zgłosił/a: czarny_kot
Julia Sweeney (God Said, "Ha!") performs the first 15 minutes of her 2006 solo show Letting Go of God. When two young Mormon missionaries knock on her door one day, it touches off a quest to completely rethink her own beliefs.
Do tekstu..
Agnieszka Holland: Homoseksualista za Żyda (16-02-2013)
Autor: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Renata Kim
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: liliac
"Dwa lata temu miałam wypadek, a moja partnerka nie mogła uzyskać informacji, w jakim jestem stanie. To dramatyczne przebudzenie dla kogoś, kto nie interesował się za bardzo tą kwestią. Dziś jestem przekonana, że możliwość zawarcia związku partnerskiego to absolutna podstawa. Bardzo ułatwia życie: wspólnie kupuje się mieszkanie, które można przekazać w spadku partnerowi, a on nie będzie musiał płacić od niego podatku. Bo teraz może się okazać, że po śmierci jednego z partnerów mieszkanie, dorobek całego życia odziedziczy dalsza rodzina. Ale możliwość zarejestrowania związku partnerskiego to również kwestia tożsamościowa: dawałaby poczucie, że człowiek jest we własnym kraju pełnoprawnym obywatelem, a nie kimś drugiej kategorii. Miałam szczęście, bo mieszkałam długo za granicą i nie mus
Do tekstu..
Historyczna diagnostyka: kazus biblijny (16-02-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Wiem, że o Biblii czytujecie tutaj rzadko. Dzisiaj będzie wyjątek. Powyższy cytat z ewangelii św. Mateusza opisuje przypadek uzdrowienia kobiety, którego Jezus dokonać miał poprzez dotyk. Taka tam historia z gatunku tych, co to w Biblii jest ich na pęczki. Co ją wyróżnia? Otóż wyróżnia ją to, że w 2010 grupa autorów z Chin potraktowała ją bardzo poważnie jako medyczny kazus."
Do tekstu..
Szanghajskie getto (16-02-2013)
Autor: Joanna Kańdulska
Źrodło: Bambusowy las Zgłosił/a: liliac
"Hongkou (yă:) to jedna z dzielnic leżących na północy Szanghaju. Niegdyś to tu znajdowały się tzw. tereny American Settlement. Zamieszkiwana później przez 30,000 Japończyków przybrała nazwę "małego Tokio". Podczas drugiej wojny światowej Hongkou stało się natomiast swoistym schronieniem dla prześladowanych europejskich Żydów. Do dziś mówi się, że to właśnie oni zmienili "małe Tokio" w "mały Wiedeń". Jednak pomimo tej ciekawej historii, Hongkou często mylone jest z leżącym po drugiej stronie miasta Hongqiao (˘e:)."
Do tekstu..
Znaleźli nakaz aresztowania "księcia ciemności". Sprzed 500 lat (16-02-2013)
Autor: abs//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Nakaz aresztowania Niccolo Machiavellego, autora słynnego "Księcia", został odnaleziony we florenckich archiwach. Właśnie ten 500-letni pożółkły dokument doprowadził do uwięzienia Machiavellego i do powstania jego dzieła, fundamentalnego dla myśli politycznej. "
Do tekstu..
Przeklęta czekolada (16-02-2013)
Autor: B. Popławski, K. Szeniawska, A. Kowalczyk
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: liliac
"Idea sprawiedliwego handlu, tzw. fair trade, to według wielu plantatorów kakaowca mit stworzony na użytek europejskich konsumentów. Dla Wybrzeża Kości Słoniowej, największego producenta kakao na świecie, uprawa czarnego złota wciąż jest mało opłacalna. O tym, co naprawdę kryje się za słodką tabliczką, mówią "Przekrojowi" Katarzyna Szeniawska i Błażej Popławski, autorzy książki "Gorzka czekolada"."
Do tekstu..
Ten Hundred Words of Science (15-02-2013)
Zgłosił/a: M
Popularyzacja nauki
Do tekstu..
Sprzedawali emerytom magiczny materac za 1,5 tysiąca (15-02-2013)
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Dwa lata temu obnażeni, do dziś spokojnie działają na identyczne haczyki
Do tekstu..
Koniec „człowieka, który odkrył lek na raka”? (15-02-2013)
Autor: Tomasz Stawiszyński
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Nie ma zaś nic prostszego, niż kusić Świętym Graalem tych, którym medycyna konwencjonalna (albo po prostu "kondycja ludzka") nie daje większych szans na wyzdrowienie albo wieczną młodość. Ten interes kręcił się od zawsze - niemal od początków ludzkości - i będzie się kręcił jeszcze długo. Dziwne tylko, że FDA przez tyle lat nie udało się Burzyńskiego powstrzymać. Miejmy nadzieję, że tym razem się uda."
Do tekstu..
"Focus" w TOK FM: GMO (15-02-2013)
Autor: Jan Stradowski, Sławomir Zagórski, Konrad Maj
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: liliac
"Z badań opinii społecznej wynika, że 65,9 proc. Polaków w ogóle nie wie, co to jest GMO, 48,1 proc. nigdy się nie zetknęło z tym pojęciem, a 26,9 proc. nie ma żadnej wiedzy na ten temat. Jednocześnie wielu z nas obawia się roślin modyfikowanych genetycznie i nie chce, aby były one uprawiane na terenie Polski. Skąd biorą się te obawy? Czy naukowcy popełnili jakiś błąd, informując społeczeństwo o nowej technologii? I czy można jakoś "oswoić" GMO?" Audycja, której byli Sławomir Zagórski (biolog, dziennikarz naukowy, przedstawiciel Centrum Nauki Kopernik) oraz dr Konrad Maj, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zalinkowana jako MP3.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365