Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.918.981 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolność nie istnieje na zewnątrz, wolność istnieje tylko wewnątrz człowieka"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Molekuła Miesiąca – wietnamska improwizacja (30-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Same cyjanoakrylany zostały po raz pierwszy odkryte (zsyntetyzowane?) lata temu, w roku 1942 przez dra Harry'ego Coovera z Kodaka. Minęło jednak trochę czasu, zanim znalazły zastosowanie jako kleje. Pierwotnie Coover poszukiwał nowego typu przejrzystego plastiku do produkcji celowników w działach. Znalazł cyjanoakrylany, które jednak do tego celu się nie nadawały, przestał się więc nimi interesować. Powrócił do nich kilka lat później, gdy próbował znaleźć nowy rodzaj plastiku, który możnaby wykorzystać w kadłubach samolotów. Znowu pudło. Tym razem jednak odkrył ich potężne klejące właściwości. Produkt był przez Kodaka rozwijany w tym kierunku, a swoją premierę miał pod koniec lat 502..."
Do tekstu..
Jakiej wiary jest red. Terlikowski? Gdyby spotkał Jezusa, wyśmiałby go (30-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Jakiej wiary jest redaktor Tomasz Terlikowski? Pytam, bo nie wiem, a jestem ciekawa. Wiem, jaką pełni funkcję społeczną. Jest inkwizytorem. Samozwańczym.
Do tekstu..
Watykan kontra siostry zakonne (30-04-2012)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwa lata temu, kiedy amerykańscy biskupi potępili reformę zdrowia Baracka Obamy (bo nadal dopuszcza antykoncepcję i aborcję), siostry zbuntowały się. Napisały list otwarty do Kongresu USA: "Wzywamy deputowanych, żeby zagłosowali za reformą zdrowia. Prowadzimy sieć szpitali i widzimy, jak brak opieki odbija się na kobietach, dzieciach i ludziach biednych. Widzimy ludzi umierających za wcześnie i bez sensu. Reforma, choć niedoskonała, jest krokiem milowym w dobrą stronę, bo zapewni ubezpieczenie 30 milionom nieubezpieczonych Amerykanów".
Do tekstu..
Gdzie w Polsce jest najbrzydziej? Brzydota przydrożna (30-04-2012)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Najbrzydziej jest wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Zarówno tych kolejowych, jak i drogowych, choć to zupełnie inne rodzaje szpetoty i trudno powiedzieć, które sprawiają naszym oczom większy ból. Drogowiska i kolejowiska są kwintesencją brzydoty, niezwykłą stężoną mieszanką wszystkiego, co zaprzecza pięknu"
Do tekstu..
Red Cross doctor found beheaded in Pakistan (29-04-2012)
Autor: http://worldnews.msnbc.msn.com
Źrodło: http://worldnews.msnbc.msn.com Zgłosił/a: Piątkowski
QUETTA, Pakistan -The beheaded body of a kidnapped British doctor working for the International Committee of the Red Cross was found by the roadside on Sunday in the southwestern Pakistan city of Quetta, police and Red Cross officials said.
Do tekstu..
Jak ksiądz walczył z szatanem w gimnazjum w Kraśniku (29-04-2012)
Autor: Paweł Piotr Reszka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwóch uczniów publicznego gimnazjum w Kraśniku zaczęło dziwnie się zachowywać. Kierownictwo szkoły nie wezwało pogotowia, choć wydawało by się to naturalne. Uznano, że to co dzieje się z chłopcami, to ''uosobienie szatańskie'' i wezwano księdza, by z uczniami się modlił
Do tekstu..
Ja, żydzisko parchate (29-04-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues - Jana Hartmana zapiski nieodpowiedzialne Zgłosił/a: liliac
"Pewne zacne konserwatywne stowarzyszenie poprosiło mnie o prelekcję na temat antysemityzmu w Polsce. Myślę sobie - jakie by podać ciekawe przykłady i nikogo nie urazić? No i wymyśliłem, że zrobię prasówkę z sieci na swój szanowny temat. Oto taka wyklejanka za ostatni tydzień (w autorskim wyborze). Miłej lektury!"
Do tekstu..
GMO Box Office – Kwiecień (29-04-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Filipiny. Genetycznie modyfikowana kukurydza Bt okazała się sporym sukcesem, taka jest konkluzja po pierwszych dziesięciu latach uprawy tej odmiany. Powierzchnia upraw wzrosła z 11000 ha (2003r) do 690000 ha (2011r). Zużycie insektycydów spadło o 60%. Rolnicy również są zadowoleni z uzyskiwanych plonów"
Do tekstu..
Żółw czerwonolicy: na takie zaborcze gatunki potrzebne będzie zezwolenie (29-04-2012)
Autor: Aneta Augustyn, Andrzej Kepel
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Badania przeprowadzone we Francji pokazały wyraźnie, że pochodzący z Ameryki czerwonolicy skutecznie rywalizuje z europejskim żółwiem błotnym, przede wszystkim o plażowiska, czyli miejsca do wygrzewania się na słońcu, o pokarm i miejsca lęgowe. W Europie błotne praktycznie nie miały konkurencji, więc nie wykształciły w sobie waleczności. A czerwonolicy pochodzi z okolic, gdzie są także inne gatunki żółwi. Jest więc silniejszy i agresywniejszy. Jeśli na kłodzie spotkają się Polak i Amerykanin, czyli błotny i czerwonolicy, to ten drugi z pewnością zepchnie pierwszego"
Do tekstu..
Komputer jak piłka: może być jeden, ale zabawę będzie miało wielu (29-04-2012)
Autor: Aleksandra Pezda, Lechosław Hojnacki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie wystarczy powiedzieć nauczycielom: oto komputery, bawcie się nimi. Bo ich nie wezmą, musi być jakiś element przymusu, ale i bezpieczeństwa. I nagrody za eksperymentowanie"
Do tekstu..
Czy Kościół niesłusznie dostał grunt pod biurowiec? (29-04-2012)
Autor: Michał Wojtczuk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Prokuratorzy ustalają, czy Archidiecezja Warszawska powinna była dostać działkę pod biurowiec. Śledztwo komplikuje fakt, że nie żyją już zarówno pełnomocnik strony kościelnej, jak i ekonom archidiecezji."
Do tekstu..
Paul Zak: Zaufanie, moralność... i oksytocyna (28-04-2012)
Autor: Paul Zak, TED
Źrodło: TED Zgłosił/a: Rowan
Co sprawia, że pragniemy postępować moralnie? Neuroekonomista Paul Zak pokazuje nam, dlaczego sądzi, że oksytocyna ("cząsteczka moralności" jak ją sam nazywa) jest odpowiedzialna za zaufanie, empatię i inne uczucia, które pomagają w tworzeniu stabilnego społeczeństwa.
Do tekstu..
Dziewięć odpowiedzi – tłumaczenie (28-04-2012)
Autor: miskidomleka
Źrodło: Miski do mleka Zgłosił/a: liliac
"Natchniony konwersacją Anny i Migg u Barta, podjąłem zobowiązanie przetłumaczenia w czynie społecznym tekstu Marka Crislipa Nine Questions, Nine Answers na Science-Based Medicine. Żeby było co linkować podczas dyskusji z polskimi antyszczepionkowcami. Crislip, jakby ktoś nie wiedział, udziela odpowiedzi na Dziewięć pytań antyszczepionkowych. Panie prezesie, zadanie wykonane"
Do tekstu..
Chcę globalnego ocieplenia! (28-04-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Istotą metody naukowej jest "peer review", czyli wzajemna kontrola kolegów po fachu. W praktyce polega to na tym, że nowe odkrycie powoduje spór, po którym przez jakieś dwie dekady uciera się pewien konsensus podzielany przez większość (rzadko całość). W pewnym momencie stało się nim istnienie elektronów i wirus HIV jako przyczyna AIDS. Oraz globalne ocieplenie"
Do tekstu..
Bunt starszych pań (28-04-2012)
Autor: Marta Karaś, Ilona Witkowska
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"W byciu starą kobietą najlepsze jest to, że można w końcu mówić, co się myśli, praktycznie bezkarnie. Przekroczenie smugi cienia zwalnia z obowiązku podporządkowania się panującym normom politycznej poprawności w trosce o mityczne dobre imię. Zarzucano Czubaszek i Mazurównie chęć wypromowania się na kontrowersyjnym temacie. Wydaje się, że jest wręcz odwrotnie. Stare kobiety mogą wykorzystać już zdobytą popularność do mówienia o sprawach, o których młodsi milczą"
Do tekstu..
Rycerze kontrrewolucji (28-04-2012)
Autor: Jan Piasecki
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: Jan Piasecki
Tekst komentujący inicjatywy ustawodawcze względnie ich brak w kwestiach światopoglądowych: in vitro i klauzuli sumienia dla farmaceutów.
Do tekstu..
Profesor do młodych, wykształconych bezrobotnych: Zostaliście oszukani (28-04-2012)
Autor: Jan Stanek
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Drodzy Młodzi Przyjaciele. Czuję się w obowiązku zwierzyć się Wam z bardzo przykrej tajemnicy. Nie jesteście - większość z Was - dobrze wykształceni, a jedynie tak Wam się wydaje. Zostaliście oszukani najpierw przez nauczycieli, a potem przez wykładowców - wyznaje Jan Stanek, profesor fizyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego."
Do tekstu..
Polityk inteligentny inaczej? (28-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Jakiś czas temu musiałam spędzić kilka nudnych godzin w warsztacie samochodowym położonym w centralnych stanach Ameryki Północnej. Czas się okropnie dłużył, wokół pustynia, więc zaczęłam konwersować z pewnym młodym Amerykaninem, mentalnościowo i z urody bardzo podobnym do polskiego podróżnika Cejrowskiego.
Do tekstu..
Z ostatniej chwili: Naukowcy znaleźli psychologiczne podstawy ateizmu (28-04-2012)
Autor: IAR
Źrodło: Polskie Radio pl Zgłosił/a: kika
"Kanadyjscy naukowcy wykazali, że ci, którzy nie wierzą w siły nadprzyrodzone myślą o świecie bardziej krytycznie i analitycznie od wierzących"
Do tekstu..
Pope calls in Opus Dei troubleshooter to uncover source of Vatican leaks (27-04-2012)
Autor: Tom Kington
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: Marian
Vatican staffers who have been leaking embarrassing letters about corruption and nepotism inside the tiny city state are to be hunted down by a crack squad of cardinals led by a senior member of the religious group Opus Dei.
Do tekstu..
Dzieci mają prawo do zdrowia (27-04-2012)
Autor: Anna Dobrzańska
Źrodło: Medycyna praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Jeśli rodzice odmówią dziecku szczepienia, ograniczają mu konstytucyjne prawo do zdrowia i zwiększają ryzyko zachorowania na groźne choroby, mogące przecież uwarunkować całe późniejsze życie. Są sytuacje, kiedy lekarz bywa jedynym adwokatem dziecka"
Do tekstu..
Do Multiple Vaccines Overwhelm or Weaken the Infant's Immune System? (27-04-2012)
Autor: P Offit, J Quarles, M Gerber, C Hackett et al
Źrodło: Pediatrics Zgłosił/a: liliac
"Current studies do not support the hypothesis that multiple vaccines overwhelm, weaken, or "use up" the immune system. On the contrary, young infants have an enormous capacity to respond to multiple vaccines, as well as to the many other challenges present in the environment. By providing protection against a number of bacterial and viral pathogens, vaccines prevent the "weakening" of the immune system and consequent secondary bacterial infections occasionally caused by natural infection"
Do tekstu..
Szczepionki rządzą (27-04-2012)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"W ostatniej dekadzie zaobserwowano w Stanach spadek liczby przypadków, hospitalizacji, zgonów a także kosztów związanych z chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepionkom. Obliczenia wskazują, że powszechne szczepienia dzieci w USA, zgodne ze wskazaniami, dla grupy dzieci urodzonych w ciągu jednego roku, pozwalają na uniknięcie średnio 42 tysięcy zgonów i 20 milionów przypadków chorób, nie mówiąc już o miliardowych oszczędnościach na leczeniu"
Do tekstu..
In vitro to jakby wielokrotna aborcja (27-04-2012)
Autor: ZG/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Utworzenie rejestru dawców komórek rozrodczych i zarodków, a także Polskiej Rady Bioetycznej, zakaz macierzyństwa surogacyjnego oraz handlu zarodkami - to niektóre z zapisów projektu ustawy o in vitro autorstwa m.in. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO)"
Do tekstu..
Hey Catholics, leave those kids alone! (27-04-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
PUPILS at a south London Catholic state school have reacted angrily to an anti-gay petition they were urged to sign at the end of a presentation encouraging them to oppose the gay marriage,
Do tekstu..
Antykoncepcja bez recepty dla 13-latek (27-04-2012)
Autor: MojaWyspa.co.uk
Źrodło: MojaWyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
13-latki powinny mieć dostęp do tabletek antykoncepcyjnych bez wizyty u lekarza i recepty - przekonuje publiczna służba zdrowia (NHS). To sposób, aby zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż wśród młodych dziewcząt.
Do tekstu..
Egipt: "pożegnalny" seks z żoną do 6 godzin po śmierci - propozycje zm (27-04-2012)
Autor: AW
Źrodło: Dailymail/Onet Zgłosił/a: Grzesiek
Egipscy radykałowie religijni proponują zmiany w prawie umożliwiające uprawianie seksu ze zmarłą żoną
Do tekstu..
WikiIslam (27-04-2012)
Autor: WikiIslam
Źrodło: WikiIslam Zgłosił/a: Piątkowski
Welcome to WikiIslam, the online resource on Islam that anyone can edit. 2,336 articles are hosted on WikiIslam
Do tekstu..
Trudne zadanie - opublikować w Rzeczpospolitej odpowiedź nie po linii (26-04-2012)
Autor: Monika Płatek
Źrodło: tadeuszbartos.natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Prof. Monika Płatek otrzymała taką odpowiedź od redaktora Rzeczpospolitej: "zgodnie z obecnymi wytycznymi kierownictwa Rzeczpospolitej, w dziale Opinii publikujemy wyłącznie teksty zgodne z linią redakcji. Tekst wiceministra Królikowskiego (na ten tekst chciała odpowiedzieć prof. Płatek) te kryteria spełnia. Pani tekst zaś jest głęboko sprzeczny z naszymi poglądami. Proszę więc o wybaczenie, ale nie jestem w stanie Pani tekstu opublikować. Z poważaniem Dominik Zdort"."
Do tekstu..
Vaccination: The Present and the Future (26-04-2012)
Autor: Saheli Sadanand
Źrodło: Yale Journal of Biology and Medicine Zgłosił/a: liliac
"A common misconception is that vaccines can and should protect against infection on an individual basis. Not everyone who is vaccinated will be protected if exposed to the actual pathogen. However, if a sufficient percentage of the population is vaccinated, the majority will be protected from infection upon pathogen exposure. Therefore, even if one or a few individuals do get infected, the pathogen will be unable to spread. This concept, colloquially known as herd immunity, forms the basis for the success of vaccines. Herd immunity is contingent on an optimal vaccine coverage rate that depends on how quickly a given infection could spread"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365