Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.853 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Porządnymi ludźmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi, którzy postępują tak jak wszyscy inni.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Rosja: wokalistka Pussy Riot zniknęła w drodze do łagru. (03-11-2013)
Autor: Svoboda.org/PAP/agkm
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
Nadieżda Tołokonnikowa, wokalistka Pussy Riot, była przewożona do innej kolonii karnej. Rodzina od kilkunastu dni nie ma z nią kontaktu. Federalna Służba ds. Wykonania Kar Federacji Rosyjskiej (FSIN) nie podaje informacji o miejscu jej pobytu. Tołokonnikowa odbywa wyrok dwóch lat pozbawienia wolności po proteście przeciwko kolejnej kadencji Władimira Putina na stanowisku prezydenta. Grupa Pussy Riot odśpiewała w najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji, w soborze Chrystusa Zbawiciela, punkową piosenkę ze słowami "Bogarodzico, zabierz Władimira Putina". Sąd uznał ich czyn za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną"
Do tekstu..
GMO Box Office – Październik (03-11-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Październikowe wydarzenia z pola inżynierii genetycznej, m.in.: "Testy polowe słodkiej kukurydzy Bt i ocena skuteczności odporności na szkodnika Helicoverpa zea w kilku stanach USA. Badania przeprowadzone przez ekologów (entomolodzy) wykazały, iż w uprawie odmian kukurydzy Bt obserwuje się znaczną redukcję zużycia insektycydów w porównaniu do upraw z odmianami konwencjonalnymi"
Do tekstu..
„Ida” - subtelność i polityka (03-11-2013)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Powiecie, że nie ma w tym nic złego, w końcu to film o mniszce. Ktoś doda, że to sacrum jest jednak po trosze świeckie, że Bóg gładko miesza się ze Sztuką i Pięknem (witraż w okienku obory, muzyka). A jednak Zawadzka ma rację: Ida więcej niż ociera się o chrystianizowanie Zagłady. Nie przypadkiem na portalu wnas.pl można przeczytać, że jest to film o "grzechu" "komunistycznego siepacza", posłuszeństwie wobec Boga oraz o wspaniałości Polaków, którzy ratowali Żydow. Nieco jest ta religijna lektura naciągana, ale da się ją obronić, bo Ida to przecież bardziej film o wierze (katolickiej) niż o Zagładzie (Żydów)."
Do tekstu..
W Sejmie dwa projekty ws. ustanowienia roku Jana Pawła II (03-11-2013)
Źrodło: onet.pl, PAP Zgłosił/a: JK
W Sejmie złożono dwa projekty uchwał w sprawie ustanowienia roku Jana Pawła II. Klub PiS chce by był to rok 2014, w związku z planowaną kanonizacją papieża Polaka. Klub PO proponuje rok 2015, w 10. rocznicę jego śmierci.
Do tekstu..
Naukowa kompromitacja "Gościa Niedzielnego" (03-11-2013)
Autor: Sierkovitz
Źrodło: sierkovitz.salon24.pl Zgłosił/a: liliac
"Gość Niedzielny dołączył do Frondy w promocji skompromitowanej koncepcji inteligentnego projektu. W wypadku Frondy nie było to w żadnym stopniu zaskoczeniem, ale Gość Niedzielny, pod redakcją naukową Tomasza Rożka opowiadający takie androny jest dosyć nieprzyjemnym zaskoczeniem. I nie tylko dlatego, że Tomasz Rożek (z drobnymi zastrzeżeniami) do tej pory robił sporo dla promocji nauki w Polsce, ale również dlatego, że promując naukę dorobił się całkiem niezłej reputacji - jego książka "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi" była wybrana najlepszą książką pop-naukową w 2011 a jej fragment został w tym roku wykorzystany na egzaminie maturalnym. Ale noblesse oblige. Ktoś kto tyle lat budował swoją reputację dziennikarską nie może sobie pozwolić na takie fuszerki jaką jest pus
Do tekstu..
"Po wypowiedzi abp. Michalika poczułem się powtórnie zgwałcony" (02-11-2013)
Autor: Wiktoria Beczek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nawet jeśli dziecko chodziłoby nago po plebanii, ten człowiek nie ma prawa go tknąć. Instrukcje z Watykanu mówią swoje, ale wydaje się, że jest tam taka gwiazdka: "nie dotyczy Polski" - mówi w TOK FM jeden z założycieli fundacji "Nie lękajcie się".
Do tekstu..
Diagnoza Społeczna: Kobiety mniej zarabiają, ale nie czują się dyskryminowane (02-11-2013)
Autor: apa, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Jak pokazała tegoroczna Diagnoza Społeczna, kobiety w Polsce są dyskryminowane np. w zakresie zarobków - przeciętny dochód deklarowany przez nie jest o jedną czwartą niższy od dochodu mężczyzn (podobnie było w 2009 i 2011 r.). Nie wynika to ze statusu społeczno-zawodowego - we wszystkich grupach, z wyjątkiem rencistów, różnica jest taka sama lub zbliżona. Również w grupach zawodowych o względnie wyrównanych kompetencjach, obowiązkach i stanowiskach różnica w dochodach między kobietami a mężczyznami nie znika, choć spada do 19-20 proc."
Do tekstu..
Po śmierci możesz stać się wybranym drzewem (02-11-2013)
Autor: Anna Łukaszuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W misie zrobionej ze sprasowanego torfu bliscy umieszczają po kremacji prochy. W specjalne zagłębienie wkładają sadzonkę drzewa. Szczątki z torfem stają się nawozem a wybrana przez nas roślina, gdy wyrośnie - pomnikiem zmarłego."
Do tekstu..
Wykluczenie społeczne to problem aż 1/4 mieszkańców UE (02-11-2013)
Autor: Beata Tomaszkiewicz
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: sabek
"120 mln osób w Unii Europejskiej, w tym 10 mln żyjących w Polsce, nie radzi sobie w obecnej rzeczywistości. (...) Po raz pierwszy we współczesnej historii Europy pojawiła się obawa, że dzisiejsze dzieci będą miały w życiu gorzej niż pokolenie ich rodziców. Intensywnie zadłużając gospodarki, żyjemy na koszt przyszłych pokoleń - mówili uczestnicy debaty."
Do tekstu..
Neoliberalna ekonomia to nie nauka, ale ideologia (01-11-2013)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Artur@R
Kryzys finansowy pokazał kompletną porażkę systemu edukacji i całej akademickiej ekonomii" - piszą w "The Guardian" angielscy studenci ekonomii. Chcą złamać monopol wykładanej doktryny na uczelniach. - Ekonomia neoklasyczna jest piękną intelektualną konstrukcją, która nie przystaje do rzeczywistości - przyznaje w rozmowie z portalem tokfm.pl Jacek Żakowski. - Bo to w mniejszym stopniu nauka, w większym ideologia - dodaje.
Do tekstu..
Niemcy wprowadzają trzecią płeć: X, czyli "nieokreślona" (01-11-2013)
Autor: mw
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Niemcy stały się pierwszym państwem w Europie, w którym rodzice rejestrując dziecko mogą zdecydować, że jego płeć będzie "nieokreślona". Dotyczy to dzieci, które urodziły się z cechami zarówno męskimi jak i żeńskimi. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice nie będą musieli w pośpiechu podejmować decyzji o operacji zmiany płci noworodka."
Do tekstu..
Zjadanie zwłok i nacieranie twarzy mózgiem, czyli o najbardziej szokujących ... (01-11-2013)
Autor: Anna J. Dudek
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: sabek
Opis najbardziej szokujących - z punktu widzenia europejczyka- obyczajów pogrzebowych na świecie, tak praktykowanych obecnie, jak i w przeszłości.
Do tekstu..
List pasterski na uroczystość Wszystkich Świętych, rok C, 2013 r. (01-11-2013)
Autor: Antoni P. Dydycz Biskup Drohiczyński
Źrodło: Archidiecezja Drohiczyńska Zgłosił/a: sabek
"Kościół (...) nigdy nie ukrywał grzechu duchownych. Pismo Święte jest tego potwierdzeniem, jak i codzienna praktyka Kościoła.", "(...) atakuje się Kościół i za to, że jego przedstawiciele nie są donosicielami i nie przekazują informacji na temat pedofilii do odpowiednich instancji."
Do tekstu..
Halloween (01-11-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Jakie są "pogańskie korzenie" Halloween? Wydaje się, że wiele wierzeń i kulturowych kodów zasocjowanych z Halloween wywodzi się z religijności celtyckiej, zarówno jej chrześcijańskiej jak i przedchrześcijańskiej wersji. Święto Samhain, obchodzone, jak Halloween, 31 października, znaczyło koniec "jaśniejszej" połowy roku, koniec okresu żniw. Było też czasem, gdy otwierały się wrota między światem żywych i umarłych. Wierzono także, że tego dnia przedstawiciele ludu aes sídhe mogli łatwo dostać się do świata śmiertelników i chodzić między nimi. Sugeruje się, że zwyczaj przebierania się w Halloween wywodzi się z obyczaju związanego z ukrywaniem się przed aes sídhe. Niezależnie od tych pre-chrześcijańskich rudymentów, dawny Samhain łatwo wpisał się nową mitologię.
Do tekstu..
#Skrolowanie dziedzictwa (01-11-2013)
Autor: Julia Chmielecka,Mikołaj Baliszewski, Łukasz Kozak
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"W środowiskach bibliotekarskich i muzealniczych na całym świecie pokutuje myślenie, że koszty digitalizacji mogą się jeszcze zwrócić w formie opłat za skany wysokiej jakości. W Polonie tak nie jest. Dajemy maksimum materiału najwyższej rozdzielczości za darmo i zachęcamy do korzystania, nawet komercyjnego. Tak otwartą politykę na masową skalę prowadzi na świecie dopiero kilka instytucji - np. Rijksmuseum, National Gallery of Art czy The Getty."
Do tekstu..
Lekcje z premierowania (01-11-2013)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Melisso
"Strzeżmy się sytuacji, gdy wszyscy mówią, że nie ma innego wyjścia".
Do tekstu..
Nie chcieli leczyć 16-latki ze względu na ciążę. Zmarła (01-11-2013)
Autor: ab//kdj / Źródło: CNN
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
16-latka w ciąży, której lekarze odmówili chemioterapii, ponieważ mogło to prowadzić do poronienia, zmarła w szpitalu w Santo Domingo na Dominikanie. Matka ciężarnej oskarża teraz lekarzy o nieudzielenie pomocy jej chorej córce.
Do tekstu..
Global Gender Gap Index 2013 (01-11-2013)
Autor: World Economic Forum
Źrodło: World Economic Forum Zgłosił/a: sabek
"The Global Gender Gap Report 2013 benchmarks national gender gaps of 136 countries on economic, political, education- and health-based criteria. The Global Gender Gap Index was developed in 2006, partially to address the need for a consistent and comprehensive measure of gender equality that can track a country's progress over time." - WEF "Nie mamy dobrych wiadomości dla Polek. Twarde liczby przedstawione w indeksie Global Gender Gap Report 2013 mówią, że w Polsce sytuacja kobiet w naszym kraju od kilku lat się pogarsza." - http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/najlepsze-kraje-dla-kobiet-w-2013-r-polska-za-uganda-mongolia/hte7f
Do tekstu..
ONZ obroni nas przed asteroidami? (01-11-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Żaden kraj samodzielnie nie chce się podjąć obrony Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Dlatego Zgromadzenie Ogólne ONZ ma w listopadzie powołać specjalną międzynarodową grupę, która będzie monitorować niebezpieczeństwo i opracuje plany na wypadek zbliżającej się asteroidy."
Do tekstu..
NBP: koszt emisji monet 1 gr, 2 gr i 5 gr będzie o połowę niższy (01-11-2013)
Autor: PAP
Źrodło: pb.pl Zgłosił/a: JK
Koszt emisji monet o nominale 1 gr, 2 gr i 5 gr będzie o połowę niższy - poinformował w czwartek w komunikacie Narodowy Bank Polski. Producentem tych monet będzie The Royal Mint z Wielkiej Brytanii, dzięki czemu NBP zaoszczędzi ponad 50 mln zł.
Do tekstu..
Pastorzy-gwiazdorzy (31-10-2013)
Autor: Philip Sherwell
Źrodło: onet.pl, Daily Telegraph Zgłosił/a: sabek
"Mieszkają w luksusowych rezydencjach, otaczają się pięknymi kobietami, jeżdżą drogimi sportowymi samochodami, lubią chwalić się masywną złotą biżuterią i tatuażami, a do tego upajają się swym statusem celebrytów. Oto pastorzy sześciu ewangelicznych kalifornijskich "megakościołów", którzy co niedzielę wygłaszają z ambon płomienne kazania dla dziesiątek tysięcy wiernych."
Do tekstu..
Kobieta zawsze sama jest sobie winna (31-10-2013)
Autor: oby.watel
Źrodło: tokfm.pl/blogi Zgłosił/a: ramichael
Nauka chrześcijańska, czyli najlepsza odkąd nie ma Związku Radzieckiego, dowiodła, że kobieta w zasadzie służy do dwóch celów. W pierwszym rzędzie po to z mężczyzny została wzięta aby zaspakajać jego wszelkie zachcianki i folgować chuciom. Przy okazji ma bezwzględnie urodzić to, co zostało poczęte w wyniku folgowania.
Do tekstu..
Polio risk looms over Europe (31-10-2013)
Autor: Declan Butler
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: JK
To many Europeans, poliomyelitis is an ancient foe. But for the first time in years, there is a risk that the crippling paralytic disease is about to make an unwelcome return. Poliovirus has re-emerged on Europe's southeastern flank - in Israel and Syria - leaving public-health officials concerned that the disease could be imported and again become established on the continent.
Do tekstu..
Opowieści niebiblijne (31-10-2013)
Autor: Krzysztof Pilawski
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Do pracy nad pierwszą książką - "Gdy słońce było bogiem" - zmusił Zenona Kosidowskiego brak środków do życia i perspektyw w stalinowskiej Polsce. Dobiegający sześćdziesiątki pisarz, o którym zapomniano, że był radiowcem i poetą, zdobywa wielką sławę. Jego książki - "Królestwo złotych łez", "Opowieści biblijne", "Rumaki Lizypa" - podbijają rynek księgarski Polski i wszystkich państw socjalistycznych. Uwielbiają go w Związku Radzieckim, tłumaczą nie tylko na rosyjski, ale i języki republik narodowych. Kosidowskiego przestaje nękać brak pieniędzy. Gdy w 1979 r. papieżem zostaje Karol Wojtyła, książki Kosidowskiego są na cenzurowanym. W tygodniku "Niedziela" pojawia się tekst "Groźny Kosidowski". Po 1989 r. kwe
Do tekstu..
„Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?” – premiera książki Mi (31-10-2013)
Autor: Red
Źrodło: Via Mentis Zgłosił/a: greg
Co kieruje naszymi działaniami? Czy istnieje wolna wola? W jaki sposób i na ile samodzielnie podejmujemy decyzje? Na te i wiele innych pytań odpowiada najnowsza książka Michaela S. Gazzanigi „Kto tu rządzi – ja czy mój mózg?”
Do tekstu..
Komornicze żniwa (31-10-2013)
Autor: Ewa Wesołowska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
Statystyki zajęć nieruchomości przez komorników biją kolejne rekordy: tylko od stycznia do lipca tego roku komornicy w całej Polsce zajęli 4 064 mieszkania i domy, czyli ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2012 roku. Lawinowo rośnie również liczba zajmowanych rachunków bankowych, mebli, sprzętów RTV i AGD, samochodów, komputerów, laptopów a nawet żywności.
Do tekstu..
"Świat lawy". Naukowcy zdradzili, co wiedzą o planecie Kepler 78b (31-10-2013)
Autor: IAR, kk
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Oddalona od Ziemi o 400 lat świetlnych pozasłoneczna planeta Kepler 78b jest - jak podkreślają naukowcy - "podobna do naszej planety, ale wyjątkowo gorąca".
Do tekstu..
Jakie to szczęście, że umieramy (31-10-2013)
Autor: MARGIT KOSSOBUDZKA, NEWSCIENTIST.COM
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Z biologicznego punktu widzenia proces starzenia się i śmierć to konsekwencja rozmnażania płciowego - tłumaczy prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. - Według wielu ewolucjonistów jest ono efektem wyścigu zbrojeń między długo żyjącym gospodarzem a jego o wiele szybciej ewoluującymi patogenami. Zmieszane geny i związana z tym "modernizacja" mechanizmów odporności w każdym następnym pokoleniu gospodarza to dla potencjalnych patogenów wyzwanie. Będąc zmuszeni do "zabawy w chowanego", musimy więc robić patogenom psikusa i po prostu umierać - podsumowuje naukowiec."
Do tekstu..
Krótki przegląd pięknych duchów na niebie (31-10-2013)
Autor: Karol Wójcicki, Planetarium Niebo Kopernika
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Astronomowie nie mają złudzeń - jedna z największych gwiazd naszej galaktyki umiera. Obiekt nazywany W26 jest tak "wiekowy", że niedługo eksploduje jako supernowa. Pocieszające, że poza błyskiem porównywalnym z jasnością całej galaktyki, pozostanie po tej gwieździe coś jeszcze. Mgławica."
Do tekstu..
Ruszyły prace nad umową między rządem a episkopatem ws. finansów (30-10-2013)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
espół powołany w środę przez przedstawicieli rządu i episkopatu ma przygotować projekt umowy dot. zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Szef MAC Michał Boni zapowiedział, że to rozwiązanie mogłoby obowiązywać od stycznia 2015 r.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365