Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.467 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dzięki Bogu, siedzę u stóp Darwina i Huxleya.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jak holding za publiczne pieniądze hołubił związkowców (08-08-2012)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Alicja Duda
Katowicki Holding Węglowy zwiększył liczbę etatów dla związkowców, którzy nie musieli pracować, finansował prezenty i catering na imprezy działaczy. To najnowsze ustalenia kontrolerów NIK.
Do tekstu..
Ksiądz z woj. lubelskiego podejrzany o molestowanie - na wolności (08-08-2012)
Autor: (ib, ap)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Sąd w Lublinie nie uwzględnił wniosku prokuratury o aresztowanie księdza Bogusława P., podejrzanego o molestowanie seksualne dwóch chłopców w 2002 i 2003 r. Ksiądz, który był we wtorek zatrzymany, został zwolniony. Sąd zastosował wobec księdza dozór policji polegający na obowiązku zgłaszania się trzy razy w tygodniu na komisariat, zakazał mu kontaktu z poszkodowanymi oraz zabronił opuszczania miejsca obecnego pobytu.
Do tekstu..
Economic impacts and impact dynamics of Bt cotton in India (08-08-2012)
Autor: Jonas Kathage and Matin Qaim
Źrodło: Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America Zgłosił/a: liliac
"Building on unique panel data collected between 2002 and 2008, and controlling for nonrandom selection bias in technology adoption, we show that Bt has caused a 24% increase in cotton yield per acre through reduced pest damage and a 50% gain in cotton profit among smallholders. These benefits are stable; there are even indications that they have increased over time. We further show that Bt cotton adoption has raised consumption expenditures, a common measure of household living standard, by 18% during the 2006-2008 period. We conclude that Bt cotton has created large and sustainable benefits, which contribute to positive economic and social development in India"
Do tekstu..
Po sikaniu umyj ręce! (08-08-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Grupa badaczy amerykańskich opublikowała pod koniec zeszłego roku w piśmie PLoS ONE pracę o "geograficznym" rozkładzie różnych bakterii na powierzchniach łazienkowych w łazienkach publicznych. Przebadali oni 6 męskich i 6 damskich łazienek z dwóch budynków na kampusie Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Wacikami powycierali różne rodzaje powierzchni: klamki, krany, deski klozetowe. Pobrali też wodę z kranu, aby wyodrębnić te bakterie, które wzięły się z wody nie zaś... skądinąd"
Do tekstu..
Zbuntowany Erwin Axer. Zmarł wielki reżyser i eseista (08-08-2012)
Autor: Roman Pawłowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Najzdolniejszy uczeń największego polskiego inscenizatora nie kontynuował drogi swego mistrza. Schillerowskiemu teatrowi monumentalnemu przeciwstawiał teatr kameralny, oparty na racjonalizmie i relacjach między ludźmi, pozbawiony romantycznego sztafażu i metafizyki. W całej karierze wystawił tylko jeden tytuł z wielkiego kanonu romantycznego - "Kordiana" - i to w sposób skrajnie ascetyczny, minimalistyczny, jako rapsod, a nie widowisko"
Do tekstu..
Research Links Extreme Summer Heat Events to Global Warming (07-08-2012)
Autor: ScienceDaily
Źrodło: ScienceDaily Zgłosił/a: liliac
"The statistics show that the recent bouts of extremely warm summers, including the intense heat wave afflicting the U.S. Midwest this year, very likely are the consequence of global warming, according to lead author James Hansen of NASA's Goddard Institute for Space Studies (GISS) in New York"
Do tekstu..
Czytanie to sport dla bogatych, niestety (07-08-2012)
Autor: Elżbieta Kalinowska, Magda Majewska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Oczywiście, to nie jest źle, że chce się wytworzyć snobizm na pokazywanie się z książką, bo może jakaś część ludzi faktycznie dzięki temu po książkę sięgnie. Natomiast żeby to miało głębszy sens, powinno się zaczynać pracę jak najwcześniej. Bo jeśli nie masz w domu książek, nie rośniesz w ich otoczeniu, jeśli nie jest tak, że one stanowią przedmiot równie oczywisty jak telewizor, są naturalnym fragmentem twojego środowiska, to w przyszłości trudniej przychodzi przekonać taką osobę do czytania"
Do tekstu..
Ksiądz podejrzany o molestowanie dwóch chłopców (07-08-2012)
Autor: (eg)
Źrodło: PAP, onet.pl Zgłosił/a: slik
Zarzuty molestowania seksualnego dwóch chłopców w 2002 i 2003 r. postawiła lubelska prokuratura 53-letniemu księdzu Bogusławowi P. Ksiądz został we wtorek zatrzymany. Przeciwko niemu toczy się już proces, w którym oskarżony jest o podobne przestępstwo.
Do tekstu..
Nasza wewnętrzna bioróżnorodność (07-08-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: wieści z Planety Małp Zgłosił/a: liliac
"Człowiek nie jest wyraźnie oddzielony od reszty świata, stanowi również twór raczej chaotyczny. Jako rezultat milionów lat podążania krętymi ścieżkami ewolucji jest doraźnym rozwiązaniem służącym replikacji genów, pomysłodawców idei człowieka. Świadczą o tym liczne atawizmy i prowizoryczne rozwiązania konstrukcyjne w naszym ciele. Spojrzenie na ciało człowieka z tej najniższej perspektywy pozwala na zupełnie nowy poziom rozumienia mechanizmów jego funkcjonowania i zależności pomiędzy tym konkretnym fragmentem świata, który uważamy za domenę naszego"Ja" a resztą środowiska. Granica jest bowiem zaskakująco płynna. Co więcej, towarzyszące nam każdego dnia organizmy w wyraźny sposób wpływają na nasze zachowania, a nawet - być może na kształt naszych myśli"
Do tekstu..
Tygodnik krytykował władze Chin. I już go nie ma (07-08-2012)
Autor: PAP
Źrodło: Dziennik Zgłosił/a: Marvel90
Dla chińskiej władzy wolność prasy to szkodliwy mit. Gdy tylko gospodarczy tygodnik skrytykował walkę państwa z powodzią, to numer wycofano z kiosków, a artykuł zniknął ze strony internetowej.
Do tekstu..
Zobacz lądowanie na Marsie oczami łazika Curiosity (07-08-2012)
Autor: js
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Marvel90
Łazik Curiosity wylądował wczoraj bezpiecznie na powierzchni Marsa. Zobacz, jak wyglądało lądowanie z perspektywy samego łazika. NASA udostępniła właśnie pierwszy film.
Do tekstu..
Piramidy finansowe. Sprawdź, jak skończyli ich twórcy (07-08-2012)
Autor: Michał Potocki
Źrodło: Gazeta Prawna Zgłosił/a: Marvel90
Rozpętały kryzys w USA, podkopały wiarę Rosjan w kapitalizm, wznieciły rewoltę w Albanii - piramidy finansowe.
Do tekstu..
Miasto chciało przejąć willę, ale do gry wszedł Kościół (07-08-2012)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: gazeta.pl/poznan Zgłosił/a: ramichael
Miasto chciało przejąć na własność zabytkową willę przy ul. Noskowskiego, którą od wojny nikt się nie interesował. Ale zablokowała to poznańska kuria. I reaktywowała po kilkudziesięciu latach Katolicki Instytut Wychowawczy, który willę odzyskał
Do tekstu..
Psycholog zaalarmował o krzywdzie indiańskich dzieci. Stracił stanowisko (06-08-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nadużycia wobec dzieci w rezerwacie Indian w Północnej Dakocie to epidemia. Władze plemienne nie chronią dzieci. Mojego wołania od lat nikt nie słucha - Michael Tilus, szef psychologów z Centrum Medycznego Spirit Lake zaalarmował swoich zwierzchników, prokuraturę i... stracił posadę. W amerykańskich mediach rozpętała się burza"
Do tekstu..
Prawicowiec jako antyleming (06-08-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
"Im więcej prawica pisze o lemingach, im bardziej czyni ich nieuświadomionym punktem odniesienia swojego życia, tym jaśniejsze się staje, że bycie prawicowcem sprowadza się do bycia antylemingiem. Biedna to prawica, która potrzebuje wroga, by być prawicą"
Do tekstu..
Prof. Jan Hartman ogłasza krucjatę przeciw homofobii (06-08-2012)
Autor: Krzysztof Majdan, Jan Hartman
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: greg
"Profesor Hartman pomimo żartobliwego tonu poruszył kwestie istotne, o których nie zawsze mówi się głośno. Za zasłoną żartu skrywają się bowiem argumenty, które przeciwnikom związków partnerskich ciężko jest obalić"
Do tekstu..
Ciemności ujawniły mit wielkich Indii (06-08-2012)
Autor: Piotr Aleksandrowicz
Źrodło: Obserwator Finansowy Zgłosił/a: coreless
"Jak powiedział premier Indii Manmohan Singh Indie to bogaty kraj bardzo biednych ludzi..."
Do tekstu..
Na kolana! - smutny epilog. (06-08-2012)
Autor: Joanna Klimowicz
Źrodło: Gazeta.pl Białystok Zgłosił/a: kika
Siemiatycka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie bulwersującej kary dla uczniów z podstawówki w Śledzianowie, którym dyrektorka placówki kazała klęczeć przed wiszącą na ścianie gazetką z religii. Pracę straciła za to nauczycielka, która przeciwko takiemu traktowaniu dzieci zaprotestowała
Do tekstu..
Banki: bezpańskie miliardy czekają na spadkobierców (05-08-2012)
Autor: Elżbieta Glapiak
Źrodło: Gazeta Prawna Zgłosił/a: Marvel90
Nawet dziesięć miliardów złotych może czekać na spadkobierców zmarłych klientów banków, otwartych funduszy emerytalnych i innych instytucji finansowych. Problem w tym, że Polacy nie mają pojęcia, gdzie ich bliscy zdeponowali oszczędności. Nie są też świadomi, że pieniądze w OFE podlegają dziedziczeniu. Instytucje na tym korzystają, bo im dłużej pieniądze są na ich kontach, tym dłużej mogą nimi obracać i zarabiać.
Do tekstu..
SLD chce swojego Wikileaks? Na ile ono będzie przejrzyste? (05-08-2012)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: Dziennik Internautów Zgłosił/a: Marvel90
Sojusz Lewicy Demokratycznej chce stworzyć Centrum Monitoringu Nepotyzmu wzorowane na Wikileaks. Sekretarz partii Krzysztof Gawkowski powiedział Dziennikowi Internautów, że partia będzie w stanie opublikować nawet materiały kompromitujące dla SLD. Hmm... uwierzycie w to?
Do tekstu..
GMO i rolnictwo – nauka w zabawie w ciuciubabkę (05-08-2012)
Autor: Stefan Malepszy
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Prawdziwy komizm tej pozornej dyskusji wypływa z tego, że decydenci tak naprawdę nie słuchają racji naukowców, albowiem ich końcowe negatywne stanowisko w kwestii GMO i tak jest związane z dawno podjętą decyzją polityczną. Niemniej, głosy znikomej rangi merytorycznej płynące ze środowiska naukowego są wyolbrzymiane. A nurt dominujący i najbardziej uzasadniony merytorycznie jest niedoceniany. Kwestia GMO w rolnictwie pokazuje, czym staje się nauka uwikłana w politykę."
Do tekstu..
Każdy kraj ma swego Wojewódzkiego (05-08-2012)
Autor: Jarek Szubrycht
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego śmiejemy się z karłów? Odpowiedź na to pytanie poniżej. Plus kilkanaście innych przykładów na to, że satyra - szczególnie ta, która przychodzi do nas ze strefy anglosaskiej - nie jest dla wrażliwych"
Do tekstu..
Czy warto adoptować koty? (05-08-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie - Blog Historii Naturalnej Zgłosił/a: coreless
"Przeciętnie, jeden kot zabija rocznie 24 gryzonie, 15 ptaków i 17 jaszczurek..."
Do tekstu..
Chrześcijanie oblewają kobiety kwasem (05-08-2012)
Autor: JK
Źrodło: sfora.pl Zgłosił/a: elli
Wiązane zwykle z Afganistanem, Pakistanem czy Indiami oszpecanie kobiet kwasem jest rosnącym problemem w chrześcijańskiej Kolumbii. Od początku roku zanotano już ponad sto takich przypadków.
Do tekstu..
Z nauką na skróty (04-08-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Mówi się, że z peer-review jest jak z demokracją: co prawda ma swoje wady, ale nikt nie wymyślił nic lepszego. Peer-review nie gwarantuje, że opublikowane w literaturze naukowej wyniki wytrzymają próbę czasu; nie eliminuje prac niechlujnych albo po prostu błędnych; nie powstrzymuje zdeterminowanych oszustów ani plagiatorów. Pomimo tego recenzje naukowe pełnią rolę całkiem skutecznego filtra odsiewającego ziarno od plew, narzucając autorom artykułów pewien minimalny rygor myślowy i umożliwiając krytyczne spojrzenie na własną pracę"
Do tekstu..
Głos w debacie o lemingach (04-08-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Dyskusję prawicowych publicystów o "lemingach" śledziłem z przemożnym Chichrenfreude, była bowiem pięknym świadectwem ich utraty kontaktu z rzeczywistością. Peron im odjechał. To dobrze, bo kto znajdzie klucz do serc nowej klasy średniej, ten będzie rządzić Polską. Czy to dobrze, czy to źle - faktem jest, że Tusk znalazł. I cieszę się, że prawica szuka w złym kierunku"
Do tekstu..
Rodzinny jak hiena, dzielny jak leming (04-08-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Próba zelżenia kogoś przez nazwanie go hieną lub lemingiem świadczy tylko o braku znajomości tych bardzo ciekawych zwierząt. Dla mnie osobiście, leming to zwierzę legenda. Podziwiam lemingi. A hieny mogą prorodzinnej prawicy świecić przykładem"
Do tekstu..
"Pięciu najwstrętniejszych ateistów". The 5 Most Awful Atheists (04-08-2012)
Autor: Ian Murphy
Źrodło: AlterNet Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Pięciu ateistów przynoszących wstyd. Listę otwiera Sam Harris, a zaraz po nim są: Bill Maher, Penn Jillette, Ayaan Hirsi Ali oraz S.E. Cupp.
Do tekstu..
Walka z wiatrakami (04-08-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Szymon Hołownia odszedł z "Newsweeka" oburzony okładką pisma, którego był felietonistą. Widnieje na niej wizerunek księdza z kobietą i dzieckiem w tle. Bo księża - jak się okazuje - utrzymują relacje nie tylko seksualne, lecz także rodzinne. Kościół zabrania używania środków antykoncepcyjnych, nic więc dziwnego, że księżowska seksualność nie jest wolna od prokreacji. Na miejscu Hołowni uznałabym taką okładkę za poważny wkład pisma "Newsweek" w obniżanie poziomu hipokryzji w Polsce. Bo seksualna aktywność księży to nie tylko przedmiot plotek, jak sądzi publicysta, ale również - na co wskazują badania - rzeczywisty wkład w narodową prokreację.
Do tekstu..
Czy lemingi zatopią prawicę? (03-08-2012)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: www.wyborcza.pl Zgłosił/a: Kuba K.
Bardzo ciekawa analiza, autor chyba dotknął sedna problemu - polecam.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365