Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.139.841 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3397 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Wspólnie żywione wątpliwe domniemania bywają podtrzymywane przez całe lata lub nawet stulecia tylko dlatego, że każdy zakłada, iż ktoś inny zna jakieś dobre powody, aby ich nie kwestionować, więc nikt nie ośmiela się tego uczynić.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jeśli nie monogamia, to co? (01-07-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Seks sam w sobie nie ma żadnego etycznego znaczenia, nabiera go dopiero w kontekście relacji. Jeśli jest ona wolna od przemocy i odpowiedzialna, to dobrze.
Do tekstu..
Ksiądz handlował narkotykami! Nowe fakty (01-07-2013)
Autor: -
Źrodło: nasygnale.pl; Zgłosił/a: slik
Ksiądz Rafał P. (37 l.) z Częstochowy organizował mecze księży z raperami, stroił się w markowe ciuchy i nagrywał hip-hopowe płyty. Dwa lata temu został gwiazdą kalendarza. Biskupi pozwalali mu na wiele, bo miał nawracać hip-hopowców. Ekscentryczny duchowny okazał się jednak dilerem narkotyków!
Do tekstu..
Cecilia Payne Gaposchkin (01-07-2013)
Autor: Loris Cli Toris
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Jak ogromną naiwnością było oczekiwanie, że ktokolwiek na początku XX wieku doceni kobietę, która ustaliła z czego składają się gwiazdy?"
Do tekstu..
Koscioly ktore udaja kury (01-07-2013)
Zgłosił/a: kiryl
Koscioly ktore udaja kury
Do tekstu..
Po co szkoła bojaźni bożej? (01-07-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Państwo zareagowało na koszmarną historię nauczycielki, która w przeszłości zatłukła na śmierć pasierba, w typowy sposób: zmienić prawo - i z głowy. Nic nie będzie z głowy! Bo tu chodzi nie o prawo, ale o mentalność - wychowanie do posłuszeństwa, pokory i bojaźni bożej
Do tekstu..
Z dwóch skrajności powstanie pomidor ostateczny (01-07-2013)
Autor: map
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Jesteśmy na prostej drodze do tego, by niebawem cieszyć się superpomidorami. Podziękować za to należy badaczom z Kalifornii. "
Do tekstu..
Kobieta z artykułu Szczygła i źle postawione pytania. (30-06-2013)
Autor: Monika Płatek
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy...Siebie rozumiemy, z odpuszczaniem innym mamy trudności, inni nas oburzają. Artykuł Mariusza Szczygła o kobiecie, która przed laty zakatowała synka swojego partnera i po zatarciu skazania wróciła do szkoły jako nauczycielka rozwścieczył; psychologia tłumu przyzwoliła na medialny lincz. Za chwilę zaszczutej przyjdzie nam zapłacić za zmianę personaliów, miejsca zamieszkania, być może za specjalną ochronę. I nie chodzi tu nawet o koszty materialne, ale o te dużo poważniejsze, społeczne, które biorą się ze źle stawianych pytań.
Do tekstu..
Archeony, nieznana domena życia (30-06-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez długi czas społeczność naukowa nie mogła uwierzyć w wyniki badań opublikowanych przez Carla Woese.
Do tekstu..
W Polsce dzieci uczą się łącznie chemii, fizyki i biologii mniej niż religii (30-06-2013)
Autor: Paweł Janus
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziś koniec roku. Dzieci z przeładowanymi programami, przeciążonym tornistrem, napchanym programem, bez możliwości wciśnięcia w program zajęć z prawa, ekonomii czy edukacji seksualnej otrzymują gruntowne wykształcenie religijne.
Do tekstu..
Marat współczesny (30-06-2013)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Najsłynniejsze wydawnictwo naukowe wydaje książki - rzecz nie do pomyślenia - bez indeksów, a te indeksy, które powstają, coraz częściej są żenująco niechlujne. Jeśli do tego dochodzą szkolne błędy, czy to stylistyczne, czy naukowe, czy ortograficzne nawet, to zamiast cierpień redaktora i autora mamy do czynienia z cierpieniem wszystkich czytelników, którzy ośmielą się sięgnąć po książkę. A wtedy jesteśmy już tylko o krok od tragedii: jeden z nich, którego błędy i niechlujność doprowadzą do szału, może chwycić za sztylet i, niczym Charlotta Corday, rozprawić się z autorem, pluszczącym się w wannie niefrasobliwie."
Do tekstu..
Urlopy bez ojców (30-06-2013)
Autor: Dorota Szelewa
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Zostawienie parom "wyboru", jak mają podzielić się urlopem rodzicielskim, nie sprawdziło się w żadnym kraju. A jednak idziemy właśnie tą drogą."
Do tekstu..
NIH retires most research chimpanzees (30-06-2013)
Autor: Meredith Wadman
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The US National Institutes of Health (NIH) announced today that it will retire to sanctuary nearly all of its research chimpanzees - about 310 animals - leaving a rump colony of up to 50 animals available to researchers who can clear high ethical and regulatory hurdles for using them."
Do tekstu..
Pierwszy ateistyczny pomnik. Naprzeciwko tablic z Dekalogiem (29-06-2013)
Autor: zś/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Po ponad roku walki i wielu kontrowersjach, w Stanach Zjednoczonych grupa o nazwie Amerykańscy Ateiści prezentuje pierwszy w USA oficjalny pomnik ateizmu. "
Do tekstu..
What does science say about GMO’s–they’re safe (29-06-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"The science deniers of the world, whether they deny evolution, global warming, vaccines, or GMO safety, spend their time inventing pseudoscience to support their beliefs and claims. As I wrote a few weeks ago, "Pseudoscience is easy. It doesn't take work. It's the lazy man's (or woman's) "science." But it has no value, and because it lacks high quality evidence in support of it, it should be dismissed, and it should not be a part of the conversation.""
Do tekstu..
First horses arose 4 million years ago (29-06-2013)
Autor: Erika Check Hayden
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The humble horse has provided the oldest full genome sequence of any species - from a specimen more than half a million years old, found frozen in the permafrost of the Canadian Arctic. The finding, published in Nature today, pushes back the known origins of the equine lineage by about 2 million years, and yields a variety of evolutionary insights."
Do tekstu..
Dziecko z trojgiem rodziców? Innowacyjna metoda in vitro w Wielkiej Brytanii. (29-06-2013)
Autor: klep, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Brytyjski rząd poparł wprowadzenie nowej metody in vitro wykluczającej niektóre choroby genetyczne. Zakłada ona pobranie materiału genetycznego nie od dwóch, ale trzech osób. - Szanse, że to się upowszechni, są znikome - mówi w rozmowie z TOKFM.pl prof. Paweł Łuków, bioetyk z UW.
Do tekstu..
Energoterapeuta oskarżony o nielegalne leczenie (29-06-2013)
Autor: rik, PAP
Zgłosił/a: mieczysławski
O bezprawne leczenie i zapisywanie leków oskarżyła toruńska prokuratura mężczyznę działającego jako energoterapeuta. Po jego terapii jedna z klientek trafiła w ciężkim stanie do szpitala.
Do tekstu..
Do 3 Habitable Super-Earths Really Orbit a Nearby Star? (29-06-2013)
Autor: Lee Billings
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
News of possible multiple habitable worlds around the red dwarf star Gliese 667C may be exciting, but researchers caution that certainty about these exoplanets remains elusive.
Do tekstu..
Papież, dzwony i fontanny - o. Rydzyk o swoim kościele (29-06-2013)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Witający pielgrzymów pomnik Jana Pawła II, carillon z 16 dzwonami i 320-tonowa stalowa kopuła - redemptorysta odsłania szczegóły świątyni budowanej w Toruniu.
Do tekstu..
Biblioteka Narodowa udostępnia swoje zbiory w sieci (29-06-2013)
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: JK
Na początek około 70 tysięcy obiektów. Do końca roku ponad 300 tysięcy. Biblioteka Narodowa udostępnia swoje zbiory na specjalnym portalu Polona.pl. Ciekawostką jest to, że biblioteka pozwala na udostępnianie materiałów na Facebooku i Twitterze.
Do tekstu..
Wpływowe podsumowanie roku 2012 (28-06-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Po pierwsze zatem, krótki rzut okiem na główne pisma multidyscyplinarne. Jest to kategoria bardzo prestiżowa, bo do niej oczywiście należą najbardziej znane magazyny naukowe. I chociaż istnieją pisma o wyższych IFach - np. wiele pism publikujących przeglądówki, ale także wiele pism bardzo ściśle medycznych - to jednak cały świat wytęża się, aby swoje publikacje umieścić w tych właśnie periodykach. A mowa oczywiście o Nature, Science i kilku innych pismach. Poniżej przedstawiam wykres z 5-letnim trendem IFów dla tych żurnali. Dla porządku: ze wszystkich poniższych zestawień usunąłem pisma nastawione na przeglądówki. Poniżej dodałem także PLoS ONE, które co prawda nie zajmuje w kategorii miejsca piątego - ale zajmuje niewiele gorsze miejsce siódme. Jest też jednym w t
Do tekstu..
Anita Gargas odkrywa "bardzo niesłychaną" sprawę (28-06-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Obejrzałem w TV Republika program Anity Gargas "Zadanie specjalne" poświęcony budowie autostrad. Podekscytowana prowadząca ogłosiła, że udało jej się dotknąć "bardzo niesłychanej sprawy", po czym przeszła do rozmowy z posłem Janem Tomaszewskim (PiS). Chwileczkę - piłkarz w roli eksperta od budownictwa? Cóż, mieliśmy już niepokornych teatrologów bajdurzących o chemii, więc czemu nie"
Do tekstu..
Oszustwa i korupcja w Banku Watykańskim? Aresztowali biskupa (28-06-2013)
Autor: rf//gak / Źródło: PAP, Reuters
Źrodło: Tvn24 Zgłosił/a: Grey
Aresztowanie biskupa dwa dni po tym, jak papież Franciszek powołał specjalną komisję, która ma prześwietlić aktywność banku watykańskiego.
Do tekstu..
Michał Kabaciński: biskupi kojarzą się tylko z dyskryminacją i głupotą (28-06-2013)
Autor: Natalia Zbierska-Palma
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Coraz więcej Polaków odchodzi od Kościoła - wynika ze wstępnych wyników Diagnozy Społecznej 2013. - Spadek zainteresowania kościołem jest wynikiem polityki duchownych, dyskryminacji jaką stosują. Dziś biskupi kojarzą się tylko z dyskryminacją i głupotą, bo kto rozsądny rozpowszechnia tezy, że dzieci z in vitro mają wady - skomentował w rozmowie z Onetem poseł Ruchu Palikota Michał Kabaciński.
Do tekstu..
Pochwała prostoty (27-06-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
(...)A poza tym Polska dla Polaków. Tylko trzeba równie jasno i prosto zdefiniować Polaka. Rasa biała, wyznanie katolickie, orientacja heteroseksualna, zaświadczenie od proboszcza o odbyciu spowiedzi wielkanocnej. Tyle to każdy zapamięta i zrozumie. Po co nam kłopoty z jakimiś mniejszościami, kocimi wiarami i niewiarami, podaniami o azyl, pobytami tolerowanymi. Tylko zawracanie głowy.(...)
Do tekstu..
Dokąd zmierza kandydat Gowin? (27-06-2013)
Autor: Janina Paradowska.
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Uroczyście i oficjalnie Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie kandydował na funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Można powiedzieć, że bez względu na dalszy los swej decyzji, a więc czy poniesie w wyborach klęskę, czy zgromadzi choćby ponad 10 proc., głosów nie miał wyjścia.
Do tekstu..
Po reportażu w "Dużym Formacie"... (27-06-2013)
Autor: js
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Informacja o tym, że jedna z ekspertek Ministerstwa Edukacji Narodowej i równocześnie nauczycielka, w 1982 roku zamordowała dziecko, wstrząsnęła resortem edukacji. - Jestem głęboko poruszona tą sytuacją - zapewnia w specjalnym komunikacie minister Krystyna Szumilas. I apeluje o zmianę prawa."
Do tekstu..
Cykl emigracyjny. Dlaczego wybrałyśmy Anglię? (27-06-2013)
Autor: Kamila Mańkowska i Beata Lipska
Źrodło: nesweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Wyjechałyśmy z Polski ze względu na...Polskę. Do decyzji przyczynił się brak jakichkolwiek rozwiązań prawnych dla rodzin LGBT, czyli nie tylko względem naszych dzieci (w naszym przypadku chodzi o adopcję biologicznego dziecka jednej z partnerek przez drugą partnerkę - co chyba jest logiczne i zrozumiałe nawet dla konserwatystów), ale głównie o brak zwyczajnej ustawy o związkach partnerskich, o którą błagamy, żądamy, walczymy i...nic.
Do tekstu..
Wielka Brytania zmieni Europę? (27-06-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Ignorując najnowsze osiągnięcia biotechnologii Europa sama siebie skazuje na utratę konkurencyjności w globalnym wyścigu. Coraz większej liczbie krajów zaczyna to przeszkadzać. Nie chcą brnąć w ślepy zaułek wraz z państwami, które całkowicie ignorują ekspertów i naukę. Wielka Brytania chce iść w kierunku nowoczesnych technologii i głośno domaga się by jej tego nie utrudniano. Podejrzewam, że tak jak w przypadku zmian polityki finansowej, dojdzie do wykształcenia się "Europy dwóch prędkości". W jednym obozie znajdą się kraje, które na szeroką skalę zaczną uprawiać i promować uprawy GMO, korzystając z możliwości jakie daje ta technologia. W drugim obozie będą państwa, które zechcą być "wolne od GMO". Polska oczywiście znajdzie się w tym drugim, poszerzając grupk
Do tekstu..
"Biskupi chcą odciąć przeszłość grubą kreską. My chcemy niezależnej komisji (27-06-2013)
Autor: Karolina Głowacka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Biskupi ewidentnie chcą odciąć przeszłość gruba kreską. Ale my nie damy się zmarginalizować - mówi w rozmowie z TOK FM pan Marek, przedstawiciel Fundacji "Nie lękajcie się", zrzeszającej osoby molestowane przez księży. - Cel Fundacji się nie zmienił. Domagamy się odszkodowań, powołania niezależnej komisji badającej sprawy pedofilii w Kościele - podkreśla.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365