Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.073 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wielka jest obojętność nieba."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kim jest Arcybiskup Henryk Hoser, organizator imprezy "Jezus na stadionie (02-07-2013)
Autor: Aleksandra Pawlicka
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Z in vitro walczy jak diabeł ze święconą wodą. O ludobójstwie w Rwandzie milczy jak zaklęty, choć mógłby o nim wiele powiedzieć. Arcybiskup Henryk Hoser - twarz i rzecznik Kościoła surowego.
Do tekstu..
Matura z czarnym paskiem (02-07-2013)
Autor: Roman Wojciechowski
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Po ponad 20 latach nauczania religii w szkole coraz więcej młodych Polaków wyznaje zasadę: wiara - tak, Kościół - niekoniecznie. I w tym kontekście ciągle trwa spór o formułę nauczania religii, a ostatnio ze szczególną ostrością powróciło pytanie o zasadność wprowadzenia na maturze egzaminu z religii.
Do tekstu..
Upokorzyć "aborcjonistkę" (02-07-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Słynna niedoszła aborcjonistka ma sposób na życie - procesy" - czytamy w rozbiegówce. Tysiąc wygrała już 30 tys. od "Gościa Niedzielnego". Broniła po prostu swojego dobrego imienia po serii artykułów, w których sugerowano, że walcząc o prawo do aborcji, jest niedoszłą morderczynią. W roli innej uciśnionej ofiary "aborcjonistki" "Wprost" ustawił ultrakatolickiego publicystę Tomasza Terlikowskiego (wielokrotnie poniżał Tysiąc w swoich felietonach). Tysiąc chce od niego 130 tys. zł.
Do tekstu..
Yoga in public schools is exercise, not religion (02-07-2013)
Autor: Robin Abcarian
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: Xawery
Despite the quasi-spiritual trappings, yoga, as it's widely practiced by millions of Americans of all faiths, is no instrument of religious indoctrination. It's exercise.
Do tekstu..
Jeśli nie monogamia, to co? (01-07-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Seks sam w sobie nie ma żadnego etycznego znaczenia, nabiera go dopiero w kontekście relacji. Jeśli jest ona wolna od przemocy i odpowiedzialna, to dobrze.
Do tekstu..
Ksiądz handlował narkotykami! Nowe fakty (01-07-2013)
Autor: -
Źrodło: nasygnale.pl; Zgłosił/a: slik
Ksiądz Rafał P. (37 l.) z Częstochowy organizował mecze księży z raperami, stroił się w markowe ciuchy i nagrywał hip-hopowe płyty. Dwa lata temu został gwiazdą kalendarza. Biskupi pozwalali mu na wiele, bo miał nawracać hip-hopowców. Ekscentryczny duchowny okazał się jednak dilerem narkotyków!
Do tekstu..
Cecilia Payne Gaposchkin (01-07-2013)
Autor: Loris Cli Toris
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Jak ogromną naiwnością było oczekiwanie, że ktokolwiek na początku XX wieku doceni kobietę, która ustaliła z czego składają się gwiazdy?"
Do tekstu..
Koscioly ktore udaja kury (01-07-2013)
Zgłosił/a: kiryl
Koscioly ktore udaja kury
Do tekstu..
Po co szkoła bojaźni bożej? (01-07-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Państwo zareagowało na koszmarną historię nauczycielki, która w przeszłości zatłukła na śmierć pasierba, w typowy sposób: zmienić prawo - i z głowy. Nic nie będzie z głowy! Bo tu chodzi nie o prawo, ale o mentalność - wychowanie do posłuszeństwa, pokory i bojaźni bożej
Do tekstu..
Z dwóch skrajności powstanie pomidor ostateczny (01-07-2013)
Autor: map
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Jesteśmy na prostej drodze do tego, by niebawem cieszyć się superpomidorami. Podziękować za to należy badaczom z Kalifornii. "
Do tekstu..
Kobieta z artykułu Szczygła i źle postawione pytania. (30-06-2013)
Autor: Monika Płatek
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy...Siebie rozumiemy, z odpuszczaniem innym mamy trudności, inni nas oburzają. Artykuł Mariusza Szczygła o kobiecie, która przed laty zakatowała synka swojego partnera i po zatarciu skazania wróciła do szkoły jako nauczycielka rozwścieczył; psychologia tłumu przyzwoliła na medialny lincz. Za chwilę zaszczutej przyjdzie nam zapłacić za zmianę personaliów, miejsca zamieszkania, być może za specjalną ochronę. I nie chodzi tu nawet o koszty materialne, ale o te dużo poważniejsze, społeczne, które biorą się ze źle stawianych pytań.
Do tekstu..
Archeony, nieznana domena życia (30-06-2013)
Autor: Kaja Malanowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez długi czas społeczność naukowa nie mogła uwierzyć w wyniki badań opublikowanych przez Carla Woese.
Do tekstu..
W Polsce dzieci uczą się łącznie chemii, fizyki i biologii mniej niż religii (30-06-2013)
Autor: Paweł Janus
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziś koniec roku. Dzieci z przeładowanymi programami, przeciążonym tornistrem, napchanym programem, bez możliwości wciśnięcia w program zajęć z prawa, ekonomii czy edukacji seksualnej otrzymują gruntowne wykształcenie religijne.
Do tekstu..
Marat współczesny (30-06-2013)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Najsłynniejsze wydawnictwo naukowe wydaje książki - rzecz nie do pomyślenia - bez indeksów, a te indeksy, które powstają, coraz częściej są żenująco niechlujne. Jeśli do tego dochodzą szkolne błędy, czy to stylistyczne, czy naukowe, czy ortograficzne nawet, to zamiast cierpień redaktora i autora mamy do czynienia z cierpieniem wszystkich czytelników, którzy ośmielą się sięgnąć po książkę. A wtedy jesteśmy już tylko o krok od tragedii: jeden z nich, którego błędy i niechlujność doprowadzą do szału, może chwycić za sztylet i, niczym Charlotta Corday, rozprawić się z autorem, pluszczącym się w wannie niefrasobliwie."
Do tekstu..
Urlopy bez ojców (30-06-2013)
Autor: Dorota Szelewa
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Zostawienie parom "wyboru", jak mają podzielić się urlopem rodzicielskim, nie sprawdziło się w żadnym kraju. A jednak idziemy właśnie tą drogą."
Do tekstu..
NIH retires most research chimpanzees (30-06-2013)
Autor: Meredith Wadman
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The US National Institutes of Health (NIH) announced today that it will retire to sanctuary nearly all of its research chimpanzees - about 310 animals - leaving a rump colony of up to 50 animals available to researchers who can clear high ethical and regulatory hurdles for using them."
Do tekstu..
Pierwszy ateistyczny pomnik. Naprzeciwko tablic z Dekalogiem (29-06-2013)
Autor: zś/tr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Po ponad roku walki i wielu kontrowersjach, w Stanach Zjednoczonych grupa o nazwie Amerykańscy Ateiści prezentuje pierwszy w USA oficjalny pomnik ateizmu. "
Do tekstu..
What does science say about GMO’s–they’re safe (29-06-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"The science deniers of the world, whether they deny evolution, global warming, vaccines, or GMO safety, spend their time inventing pseudoscience to support their beliefs and claims. As I wrote a few weeks ago, "Pseudoscience is easy. It doesn't take work. It's the lazy man's (or woman's) "science." But it has no value, and because it lacks high quality evidence in support of it, it should be dismissed, and it should not be a part of the conversation.""
Do tekstu..
First horses arose 4 million years ago (29-06-2013)
Autor: Erika Check Hayden
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The humble horse has provided the oldest full genome sequence of any species - from a specimen more than half a million years old, found frozen in the permafrost of the Canadian Arctic. The finding, published in Nature today, pushes back the known origins of the equine lineage by about 2 million years, and yields a variety of evolutionary insights."
Do tekstu..
Dziecko z trojgiem rodziców? Innowacyjna metoda in vitro w Wielkiej Brytanii. (29-06-2013)
Autor: klep, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Brytyjski rząd poparł wprowadzenie nowej metody in vitro wykluczającej niektóre choroby genetyczne. Zakłada ona pobranie materiału genetycznego nie od dwóch, ale trzech osób. - Szanse, że to się upowszechni, są znikome - mówi w rozmowie z TOKFM.pl prof. Paweł Łuków, bioetyk z UW.
Do tekstu..
Energoterapeuta oskarżony o nielegalne leczenie (29-06-2013)
Autor: rik, PAP
Zgłosił/a: mieczysławski
O bezprawne leczenie i zapisywanie leków oskarżyła toruńska prokuratura mężczyznę działającego jako energoterapeuta. Po jego terapii jedna z klientek trafiła w ciężkim stanie do szpitala.
Do tekstu..
Do 3 Habitable Super-Earths Really Orbit a Nearby Star? (29-06-2013)
Autor: Lee Billings
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
News of possible multiple habitable worlds around the red dwarf star Gliese 667C may be exciting, but researchers caution that certainty about these exoplanets remains elusive.
Do tekstu..
Papież, dzwony i fontanny - o. Rydzyk o swoim kościele (29-06-2013)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Witający pielgrzymów pomnik Jana Pawła II, carillon z 16 dzwonami i 320-tonowa stalowa kopuła - redemptorysta odsłania szczegóły świątyni budowanej w Toruniu.
Do tekstu..
Biblioteka Narodowa udostępnia swoje zbiory w sieci (29-06-2013)
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: JK
Na początek około 70 tysięcy obiektów. Do końca roku ponad 300 tysięcy. Biblioteka Narodowa udostępnia swoje zbiory na specjalnym portalu Polona.pl. Ciekawostką jest to, że biblioteka pozwala na udostępnianie materiałów na Facebooku i Twitterze.
Do tekstu..
Wpływowe podsumowanie roku 2012 (28-06-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Po pierwsze zatem, krótki rzut okiem na główne pisma multidyscyplinarne. Jest to kategoria bardzo prestiżowa, bo do niej oczywiście należą najbardziej znane magazyny naukowe. I chociaż istnieją pisma o wyższych IFach - np. wiele pism publikujących przeglądówki, ale także wiele pism bardzo ściśle medycznych - to jednak cały świat wytęża się, aby swoje publikacje umieścić w tych właśnie periodykach. A mowa oczywiście o Nature, Science i kilku innych pismach. Poniżej przedstawiam wykres z 5-letnim trendem IFów dla tych żurnali. Dla porządku: ze wszystkich poniższych zestawień usunąłem pisma nastawione na przeglądówki. Poniżej dodałem także PLoS ONE, które co prawda nie zajmuje w kategorii miejsca piątego - ale zajmuje niewiele gorsze miejsce siódme. Jest też jednym w t
Do tekstu..
Anita Gargas odkrywa "bardzo niesłychaną" sprawę (28-06-2013)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Obejrzałem w TV Republika program Anity Gargas "Zadanie specjalne" poświęcony budowie autostrad. Podekscytowana prowadząca ogłosiła, że udało jej się dotknąć "bardzo niesłychanej sprawy", po czym przeszła do rozmowy z posłem Janem Tomaszewskim (PiS). Chwileczkę - piłkarz w roli eksperta od budownictwa? Cóż, mieliśmy już niepokornych teatrologów bajdurzących o chemii, więc czemu nie"
Do tekstu..
Oszustwa i korupcja w Banku Watykańskim? Aresztowali biskupa (28-06-2013)
Autor: rf//gak / Źródło: PAP, Reuters
Źrodło: Tvn24 Zgłosił/a: Grey
Aresztowanie biskupa dwa dni po tym, jak papież Franciszek powołał specjalną komisję, która ma prześwietlić aktywność banku watykańskiego.
Do tekstu..
Michał Kabaciński: biskupi kojarzą się tylko z dyskryminacją i głupotą (28-06-2013)
Autor: Natalia Zbierska-Palma
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Coraz więcej Polaków odchodzi od Kościoła - wynika ze wstępnych wyników Diagnozy Społecznej 2013. - Spadek zainteresowania kościołem jest wynikiem polityki duchownych, dyskryminacji jaką stosują. Dziś biskupi kojarzą się tylko z dyskryminacją i głupotą, bo kto rozsądny rozpowszechnia tezy, że dzieci z in vitro mają wady - skomentował w rozmowie z Onetem poseł Ruchu Palikota Michał Kabaciński.
Do tekstu..
Pochwała prostoty (27-06-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
(...)A poza tym Polska dla Polaków. Tylko trzeba równie jasno i prosto zdefiniować Polaka. Rasa biała, wyznanie katolickie, orientacja heteroseksualna, zaświadczenie od proboszcza o odbyciu spowiedzi wielkanocnej. Tyle to każdy zapamięta i zrozumie. Po co nam kłopoty z jakimiś mniejszościami, kocimi wiarami i niewiarami, podaniami o azyl, pobytami tolerowanymi. Tylko zawracanie głowy.(...)
Do tekstu..
Dokąd zmierza kandydat Gowin? (27-06-2013)
Autor: Janina Paradowska.
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Uroczyście i oficjalnie Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie kandydował na funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Można powiedzieć, że bez względu na dalszy los swej decyzji, a więc czy poniesie w wyborach klęskę, czy zgromadzi choćby ponad 10 proc., głosów nie miał wyjścia.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365