Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
194.416.970 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 387 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdy nie wolno wieszać fallusa na krzyżu, to czy wolno wieszać krzyże na fallusach?"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
O afrykańskiej homofobii (12-01-2014)
Autor: Błażej Popławski
Źrodło: Kultura liberalna Zgłosił/a: liliac
"Przełom roku stał się ponurą cezurą w dziejach Ugandy. Parlament tego kraju przyjął projekt ustawy penalizującej homoseksualizm. Zdaniem wielu prawników, to najbardziej restrykcyjne i homofobiczne prawo na świecie. Prezydentowi kraju pozostał niecały miesiąc na podpisanie bądź zawetowanie ustawy."
Do tekstu..
Pszczoły za 10 deko toffi (12-01-2014)
Autor: Jerzy Woyke
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Zagadkę mowy pszczół rozwiązał austriacki badacz Karl von Frisch, uhonorowany za to odkrycie Nagrodą Nobla w 1973 roku. W uproszczeniu można powiedzieć, że pszczoły porozumiewają się na migi. Przy czym nie używają do tego rąk, ale tańca."
Do tekstu..
Many eyes on Earth (12-01-2014)
Autor: Declan Butler
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Imagine using Google Earth or other online mapping tools to zoom in on high-resolution satellite images of the planet taken just hours or days ago. Navigating backwards and forwards in time, one could track changes in everything from crops, forests and wildlife movement to urban sprawl and natural disasters, all with unrivalled temporal precision. This is the vision of two Californian start-up companies that are set to launch swarms of small imaging satellites, which, by virtue of their sheer numbers, will be able to revisit and photograph huge swathes of the planet as often as several times each day - a frequency much higher than that achieved by current Earth-observing satellites"
Do tekstu..
Polska mogła być gigantem branży komputerowej (12-01-2014)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: MA
Polska mogła być gigantem branży komputerowej. Dawno temu mieliśmy swoją szansę, ale niestety ją zaprzepaściliśmy. Do takich wniosków możemy dojść, gdy przyjrzymy się osiągnięciom Jacka Karpińskiego. To bardzo smutna historia, która pokazała w jaki sposób można zmarnować ogromny potencjał drzemiący w polskich wynalazcach.
Do tekstu..
Czy stres może wpływać na płodność? (11-01-2014)
Autor: Agnieszka Kęsek
Źrodło: http://kobieta.onet.pl/ Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Słowo "stres" znane jest już dziś każdemu. Ponieważ dotyczy tak znaczącej części społeczeństwa nazywa się go nawet "chorobą cywilizacyjną". Mimo tak szerokiego zasięgu, mało kto jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę jest stres
Do tekstu..
Środa: W Polsce byłoby gorzej beze mnie (11-01-2014)
Autor: Eliza Olczyk, Magdalena Środa
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: ramichael
Każde głupstwo wypowiedziane przez utytułowanego księdza, mimo że jest w sukience (a nic tak ostatnio nie porusza hierarchów, jak myśl o chłopcach przebranych w sukienki) - jest przyjmowane jako prawda objawiona
Do tekstu..
Gender wśród świętych (11-01-2014)
Autor: Magdalena Piekara
Źrodło: Zadra Zgłosił/a: liliac
"Ideologia gender wkracza do sklepów, do kuchni, do aptek. A może nie wkracza, tylko spokojnie wchodzi? I dobrze się tam czuje? A w tym czasie właściciele świętych posągów machają rękami, nerwowo potrząsają dzidami, mieczami, czym popadnie. A niech im tam się darzy. Przyzwyczaili się do tego machania, całkowicie pustego i nie zwrócili uwagi, że kobiety spokojnie przemyślały i podjęły decyzję. A skoro ją podjęły, to już się nie zatrzymają. Czego państwu i sobie nieustająco życzę. Tak nam dopomóż... no, nie! Dopomóżmy sobie sami. Tak będzie lepiej"
Do tekstu..
Krótka historia samolubnego genu (część II) (11-01-2014)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"W ten sposób Morgan położył fundamenty pod współczesną biologię ewolucyjną. Jedna z głównych sił wywołujących zaćmienie darwinizmu - nowoczesna genetyka, stała się ostatecznie narzędziem jego zmartwychwstania."
Do tekstu..
Wszyscy kłamią (11-01-2014)
Autor: Wojciech Pisula
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Oszukiwanie innych to zachowanie, które pojawiło się w ewolucji stosunkowo niedawno. Zdolność do takich zachowań świadczy o złożoności psychicznej jednostki i powstała na drodze ewolucji niezależnie u różnych gatunków"
Do tekstu..
Polski program kosmiczny (11-01-2014)
Autor: Piotr Kowalczyk
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Jak na jeden z najlepszych programów w historii polskiej telewizji "Sonda" miała szokująco prostą formułę. Dwaj charyzmatyczni (i świetnie przygotowani od strony merytorycznej) prezenterzy i temat przewodni odcinka. Jeden z prowadzących wcielał się zwykle w rolę entuzjasty odkrycia czy też technologii, drugi pozostawał wobec nich sceptyczny. Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek lubili ze sobą dyskutować oraz nie szczędzili sobie złośliwości. Na klimat programu składały się też tworzone na wpół chałupniczymi metodami prezentacje przybliżające omawiane zjawisko czy wynalazek i pomysłowa scenografia - unikalna dla każdego odcinka"
Do tekstu..
Nowy Parnas czy ściek? (10-01-2014)
Autor: Dominik Batorski
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"...hoć sam często narzekam na jakość tego, co można znaleźć w sieci, daleki jestem od stawania po którejś ze stron. Bo uważam, że warto zastanowić się nad mechanizmami, które stoją za tak skrajnymi opiniami, i nieco systematyczniej spojrzeć na kwestię znaczenia Internetu dla oddolnej twórczości i kreatywności."
Do tekstu..
Uwieść zagranicznego studenta (10-01-2014)
Autor: Szymon Łucyk
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: liliac
"Na wszelki wypadek spieszę wyjaśnić, że powyższy tytuł nie jest wstępem do poradnika flirtu towarzyskiego, ale odnosi się do jednego z priorytetów ... polskich uczelni. W obliczu niżu demograficznego, który wisi nad Polską jak miecz Damoklesa, ratunkiem dla niektórych szkół wyższych mogą okazać się studenci z zagranicy. Tylko jak ich skłonić, by do nas przyjeżdżali, skoro poziom polskich szkół wyższych odstaje od światowej i europejskiej czołówki?"
Do tekstu..
Physicians and the (Woman's) Body Politic (10-01-2014)
Autor: R. Alta Charo
Źrodło: NEJM Zgłosił/a: liliac
"...pregnant women and their physicians have been marked for particularly intense attention by legislators (and sometimes judges) acting as arbiters of medical knowledge despite their lack of expertise or detachment. Nearly every state has passed TRAP (Targeted Regulation of Abortion Providers) laws under the guise of protecting women and has subjected abortion providers to burdensome restrictions not imposed on other medical professionals, including requirements for surgical facilities, admitting privileges, and hallway designs that are unnecessary for safe abortion provision. The acknowledged goal is to close clinics, even in instances in which physicians will have to abandon patients with little notice or opportunity for alternatives. The situation has become so extreme that the Am
Do tekstu..
Macki Monsanto, karuzela stanowisk i NGOs (10-01-2014)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Mimo wszystko bardzo mnie rozbawił fakt powiązania organizacji pozarządowych (i to tych największych) z Monsanto. Gdybym powziął sposób myślenia aktywistów i chciał snuć jakieś teorie spiskowe, to chyba mam ku temu uzasadnione podstawy. Pytanie, które postawiłem dwa lata temu: czy Greenpeace jest sponsorowany przez Monsanto, nabiera w świetle przywołanych "faktów" nowego sensu."
Do tekstu..
Światełko w tunelu – czyli kwantowy wymiar bezpieczeństwa informacji (10-01-2014)
Autor: CompSecur sp. z o.o.
Źrodło: wiz.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Doniesienia o groźnych atakach hakerskich i o wyciekach poufnych danych budzić mogą w społeczeństwie informacyjnym coraz większy niepokój. W kontekście rozwoju nowych modeli obliczeniowych i perspektywy budowy komputera kwantowego, klasyczne szyfry kryptograficzne przestają gwarantować bezpieczeństwo. Alternatywę dla tradycyjnie stosowanych metod szyfrowania poufnych informacji oferuje kryptografia kwantowa, wkraczająca na światowy rynek bezpieczeństwa informatycznego.
http://www.wiz.pl/8,1440.html
Ekonomia memów (10-01-2014)
Autor: Filip Kowalik
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
W memach niezupełnie chodzi o dowcipne rysuneczki wywołujące uśmiech na zasadzie gry skojarzeń. W rzeczywistości to mocno osadzone w głowie i kulturze kody, które budują ludzki światopogląd i stymulują ludzkie działania. Wymarzony materiał do komercjalizacji
Do tekstu..
List do szkoły - religie inne niż katolicka (09-01-2014)
Autor: Zezen
Źrodło: Future and the past Zgłosił/a: Hotbit
List do dyrekcji szkoły z żądaniem zamieszczenia materiałów i zorganizowania zajęć z innych, niekatolickich, religii oraz zawieszenia buddyjskiej mandali obok godła państwowego i krzyża katolickiego w salach lekcyjnych.
Do tekstu..
Najwyższe budynki świata 2014: TOP 10 (09-01-2014)
Autor: inf. prasowa
Źrodło: forbs.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Aż 2,4 km - tyle łącznie będzie mierzyć 5 najwyższych budynków świata, których budowa zakończy się w 2014 roku. Na liście 10 najwyższych budowli pojawią się wkrótce 2 nowe drapacze chmur
Do tekstu..
Franciszek wprowadził karę 12 lat więzienia dla pedofilów (09-01-2014)
Autor: IAR
Źrodło: Polskie Radio Zgłosił/a: MA
W sprawie duchownych podejrzanych o pedofilię na Dominikanie i nieekstradowaniu abp Wesołowskiego przez Watykan polskie media podają nieprawdziwe informacje, że jedyna karą jaka grozi podejrzanemu arcybiskupowi w Watykanie to wydalenie ze stanu duchownego.
Do tekstu..
Pastafarian minister Christopher Schaeffer is sworn into New York Town Council (09-01-2014)
Autor: Heather Saul
Źrodło: Independent Zgłosił/a: MA
Mr Schaeffer, a minister for the Church of the Flying Spaghetti Monster, wore a colander on his head as he took his oath
Do tekstu..
Przyszłość systemów bezzałogowych w USA (09-01-2014)
Autor: Unmanned Systems Integrated Roadmap FY2013-2025
Źrodło: altair.com.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Pentagon ujawnił Mapę drogową rozwoju systemów bezzałogowych do 2038. Według autorów, analiza uwzględnia potrzeby strategiczne i realia budżetowe.
Do tekstu..
ARPANET miał przetrwać uderzenie atomowe? To nieprawda - twierdzi Vint Cerf (09-01-2014)
Autor: Łukasz Michalik
Źrodło: http://gadzetomania.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Jak powstał Internet? Niezliczone źródła powtarzają powszechnie znaną opowieść o poprzedniku globalnej sieci - ARPANECIE - który miał przetrwać uderzenie atomowe. Brzmi nieźle, jednak nie jest to prawdą..
Do tekstu..
Universe measured to 1% accuracy (09-01-2014)
Autor: James Morgan
Źrodło: http://www.bbc.co.uk Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Astronomers have measured the distances between galaxies in the universe to an accuracy of just 1%.
Do tekstu..
Pełzające po ścianach roboty-gekony potrafią przyczepiać się też w kosmosie (09-01-2014)
Autor: esa.int/ESA
Źrodło: http://www.esa.int/ESA Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
ESA wykazała, iż roboty trzymające się ścian niczym gekony mogą pracować zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi. Tym samym przybliża się perspektywa, że w przyszłości pojazdy kosmiczne będą nadzorowane przez pełzające po ich powierzchni automaty.
Do tekstu..
"Plaga pijanych kierowców" to mit (09-01-2014)
Autor: Krzysztof Kolany
Źrodło: bankier.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Oglądając telewizję, słuchając radia i czytając gazety, dowiemy się, że na Polskę spadła "plaga pijanych kierowców". Drogi roją się od "pijanych bydlaków", "drogowych morderców", więc strach wyjść na ulicę.
Do tekstu..
Europejski tygiel narodów (09-01-2014)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Obecni Europejczycy są mozaiką tych trzech populacji. Dotychczasowe badania wskazują, że największe genetyczne dziedzictwo po północnych Euroazjatach mają Szkoci i Estończycy. Najmocniej spokrewnieni z dawnymi rolnikami z Bliskiego Wschodu są natomiast mieszkańcy Sardynii. Dane te naukowcy uzyskali dzięki analizom DNA całkiem licznej, jak na takie badania, grupy prehistorycznych ludzi."
Do tekstu..
Najwięcej przekrętów robią szefowie (09-01-2014)
Autor: mw/pap
Źrodło: biznes.newsweek.pl Zgłosił/a: JK
Ponad połowy nadużyć w polskich spółkach dokonują szefowie tych firm. Doświadczony menedżer mający ponad 40 lat, który od niedawna pracuje w firmie, najczęściej na wysokim stanowisku w zarządzie to typowy profil korporacyjnego oszusta w Polsce - wynika z raportu firmy doradczo-audytorskiej KPMG.
Do tekstu..
Krzyczeli "waszym domem Auschwitz jest", ale to nie przestępstwo (09-01-2014)
Źrodło: onet.pl, codziennypoznan.pl Zgłosił/a: JK
Po­znań­ska pro­ku­ra­tu­ra umo­rzy­ła śledz­two w spra­wie okrzy­ków na sta­dio­nie wzno­szo­nych przez ki­bi­ców Lecha pod­czas meczu z Wi­dze­wem Łódź we wrze­śniu ubie­głe­go roku. Jej zda­niem nie było to na­wo­ły­wa­nie do nie­na­wi­ści na tle róż­nic na­ro­do­wo­ścio­wych.
Do tekstu..
China tops Europe in R&D intensity (09-01-2014)
Autor: Richard Van Noorden
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: JK
By pouring cash into science and technology faster than its economy has expanded, China has for the first time overtaken Europe on a key measure of innovation: the share of its economy devoted to research and development (R&D). In 2012, China invested 1.98% of its gross domestic product (GDP) into R&D - just edging out the 28 member states of the European Union (EU), which together managed 1.96%, according to the latest estimates of research intensity, to be released this month by the Paris-based Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD).
Do tekstu..
Gdyby mężczyźni mogli menstruować (08-01-2014)
Autor: Gloria Steinem, Ms. Magazine, 1978
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
Biała "większość" przez stulecia dokładała wysiłków, żebyśmy dali i dały się nabrać, że jasna skóra świadczy o wyższości jednych ludzi nad drugimi - gdy tymczasem czyni ich ona jedynie bardziej wrażliwymi na promienie słoneczne i wzmaga tendencję do zmarszczek. Mężczyźni zbudowali całe kultury wokół koncepcji, wedle której kobiety "naturalnie" odczuwają zazdrość o penisa - chociaż zazdrość o kobiecą zdolność dawania życia wydawałaby się przynajmniej równie logiczna, zwłaszcza, że poprzez posiadanie tak wrażliwego zewnętrznego organu to mężczyźni mogliby zostać uznani za bardziej delikatnych. W skrócie: cechy tych, którzy są u władzy, jakiekolwiek by nie były, uznawane są za lepsze niż cechy tych, którzy władzy podlegają - a logika nie ma z tym nic
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365