Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.137.435 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrześcijanin przeżuwa sieczkę tak jak to czynią owieczki."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
How I Lost Faith in the “Pro-Life” Movement (09-06-2013)
Autor: Libby Anne
Źrodło: patheos.com/blogs/ Zgłosił/a: ramichael
I was raised in the sort of evangelical family where abortion is the number one political issue. I grew up believing that abortion was murder, and when I stopped identifying as pro-life I initially still believed that. Why, then, did I stop identifying as pro-life? Quite simply, I learned that increasing contraceptive use, not banning abortion, was the key to decreasing the number of abortions.
Do tekstu..
Dlaczego ptaki nie mają penisów? (09-06-2013)
Autor: Redakcja
Źrodło: Focus Zgłosił/a: czarny_kot
Zespół naukowców z Uniwersytetu na Florydzie podjął się rozwiązania tego, co niektórzy określają jako jedną z największych zagadek ewolucji: jak przebiegała redukcja i utrata prącia u większości samców ptaków.
Do tekstu..
Kobiety, wejdźmy do polityki! (09-06-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"O ile równość jest naszym politycznym celem, o tyle partnerstwo jest społeczną relacją, która wyklucza dominację i przemoc. Dlatego partnerstwo jest ważne nie tylko w obrębie rodziny (Kongres walczy z dyskryminacją ojców i domaga się obowiązkowych urlopów ojcowskich), ale również w pracy. Nie tylko w obrębie płci i ról zawodowych, ale również w obrębie różnych pokoleń."
Do tekstu..
Agresywna mniejszość (09-06-2013)
Autor: pan_opticum
Źrodło: panopticum Zgłosił/a: liliac
"Żaden muzułmanin nigdy nie rzucił w moją stronę tylu pogróżek i nie roztoczył tak przerażającej wizji Polski jak katolik Winnicki. Bardziej niż polski kalifat, czy co tam sobie jakiś pajac wyśnił jako straszak, przeraża mnie polski katofaszyzm."
Do tekstu..
Po co nam podwójna helisa? (09-06-2013)
Autor: Marzena Wojtaszewska
Źrodło: http://podwojnahelisa.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Wszyscy, którzy na jakimś etapie są katowani w szkole i na studiach mechanizmami replikacji i transkrypcji muszą zadać sobie to pytanie choć raz: po co w ogóle jest to DNA, skoro w RNA można zapisać tę samą informację? A tu takie udziwnianie i komplikowanie? Eony temu istniał nawet "świat RNA", o ile wierzyć teoriom opartym o analizy bioinformatyczne, a więc RNA może być nośnikiem informacji. Co więcej może być jednocześnie maszynerią enzymatyczną, radzącą sobie prawie tak dobrze jak białka."
Do tekstu..
Gombrowicz o Witoldzie G. Po co Gombrowiczowi ten „Kronos” (09-06-2013)
Autor: Klementyna Suchanow
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Ukazujący się właśnie "Kronos" Witolda Gombrowicza opatrzony został ponad tysiącem przypisów ułatwiających czytelnikowi lekturę. Ich autorami są Rita Gombrowicz, Jerzy Jarzębski oraz autorka tego artykułu, która ocenia dziennik z punktu widzenia edytora."
Do tekstu..
Tureckiej Wiosny nie będzie (09-06-2013)
Autor: Mariusz Janik
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Unulfo
"W apogeum zamieszek na placu Taksim w specjalnym wystąpieniu Erdogan wycofał się z projektu budowy centrum handlowego. Zamiast tego zapowiedział zburzenie usytuowanego przy tym samym placu centrum kultury poświęconego twórcy republiki i postawienie na powstałej działce meczetu".
Do tekstu..
Temporal cloak erases data from history. (09-06-2013)
Autor: Zeeya Merali.
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Technique that hides rapid data streams could provide ultra-secure communications.
Do tekstu..
Niech lepiej już nic nie zmieniają! (09-06-2013)
Autor: Ryszard Wojtkowski
Źrodło: forbes.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Kto twierdzi, że możemy zapracować na emeryturę, mieć sprawną służbę zdrowia i system sprawiedliwości, że można usunąć bariery przedsiębiorczości - jest w sposób oczywisty oszołomem. W przeciwieństwie do tego polityka, który chce zakazać handlu w niedziele.
Do tekstu..
Milczenie. Książka o moralnym rozdarciu kościoła. (09-06-2013)
Autor: Adam Kraszewski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"O książce tej zrobiło się głośno, kiedy kilka godzin po konklawe zniknęła o niej wzmianka z życiorysu nowo wybranego papieża zamieszczonego w polskiej wikipedii. Ta nieudana próba ocenzurowania Internetu wpisała się w tuszowanie kontrowersyjnych relacji kościoła katolickiego i podejmowanych wewnątrz kościoła decyzji moralnie dwuznacznych. W XXI wieku nie da się jednak ocenzurować świadomości ludzkiej, nie da się pozamiatać przewin pod dywan i liczyć na zapomnienie. Czyny, zwłaszcza te niegodne, będą zawsze zapamiętane i muszą zostać rozliczone."
Do tekstu..
Lise Meitner (08-06-2013)
Autor: lorisclitoris
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
" Kto po raz pierwszy wyjaśnił zjawisko rozszczepienia atomu? Urodzona w Wiedniu fizyczka Lise Meitner. Kto po latach otrzymał za to odkrycie nagrodę Nobla? Niemiecki chemik Otto Hahn."
Do tekstu..
Fałszywe oburzenie w sprawie Fibaka ukrywa przemoc (08-06-2013)
Autor: Roman Kurkiewicz, Jaś Kapela
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Fałszywe oburzenie w sprawie Fibaka pokrywa społeczne tabu. Ukrywa strukturę przemocy i władzy, która jest w naszym życiu obecna i ma się świetnie, bo osobom uprzywilejowanym, znanym wolno więcej."
Do tekstu..
Poczucie humoru ciężkie jak golonka z bigosem (08-06-2013)
Autor: Karolina Stępniewska
Źrodło: edziecko.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie uwierzycie, od kogo moje dzieci uczą się pogardy! Niektórych zdziwi zapewne fakt, że nie ode mnie... Ale nic z tego, w obliczu naszego najnowszego odkrycia, jestem całkiem bezradna. Pozwólcie jednak, że zacznę od początku, czyli od komiksu i rządu."
Do tekstu..
Historia gospodarcza: emeryt zawsze był biedny (08-06-2013)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Renta odpowiadała ideałowi otium, swobodnego czasu; nie musi się już zarabiać na życie, dysponuje się w pełni swoim czasem i można cieszyć się każdego dnia powabami życia prywatnego" - pisał o rentierach Michelle Perrot
Do tekstu..
17-letnia Kinga Panasiewicz zajęła II miejsce w prestiżowym konkursie naukowym (08-06-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
W tegorocznych Intel ISEF, najważniejszych na świecie targach uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją, prezentowały się trzy polskie zespoły. Ogromne wrażenie na jurorach zrobiła praca 17-letniej Kingi Panasiewicz, dotycząca wpływu synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu. Czytaj więcej na http://nt.interia.pl/technauka/news-17-letnia-kinga-panasiewicz-zajela-ii-miejsce-w-prestizowym-,nId,973384?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Do tekstu..
Tortem w twarz. (07-06-2013)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: passent.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Tort rzucony przez pana Miernika w sędzię, jest tortem rzuconym w twarz nam wszystkim.
Do tekstu..
Why Women Earn Less Than Men a Year Out of School (07-06-2013)
Autor: Elizabeth Dwoskin
Źrodło: Bloomberg Businessweek Zgłosił/a: liliac
"Consider this scenario: A man and a woman graduate from the same university in 2009. They both major in computer science. They are 22 years old at graduation, single, and have no prior work experience. One year later, both are working full time as computer technicians in cities not too far from where they went to school. According to a new report (PDF) by the American Association of University Women, the man would be earning a salary of $51,300. The woman's pay would be $39,600-about 77 percent of what her male counterpart earns"
Do tekstu..
Skowyt patriarchatu (07-06-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Teraz jesteśmy w okresie przejściowym. Nadal słychać tradycyjny dyskurs patriarchalny, ale współbrzmi już dyskurs feministyczny, równościowy. Bardzo dobrze ilustruje to wyrażona przez red. Kumora rytualna dezaprobata dla procederu tej szczególnej "filantropii", połączona z porównaniem procederu do nieumycia rąk po skorzystaniu z toalety. Podobny charakter ma wypowiedź Siedleckiej: "Obrzydliwość, żenada - zarówno w wykonaniu Fibaka, jak i Wprost". Być może już za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, dzięki naciskowi społecznemu, nie będzie wypadało czegoś takiego powiedzieć
Do tekstu..
Strach się bać – czyli jeszcze raz o GMO (07-06-2013)
Autor: Marcin Filipecki, Klaudia Majewska, Justyna Barys
Źrodło: Biotechnologia.pl Zgłosił/a: liliac
"Szkodliwość produktu do spożycia niezależnie czy GMO czy nie, jest badana. Kontrole dotyczące roślin GM są dużo ostrzejsze niż całego szeregu innych wyrobów przeznaczonych do konsumpcji. Okazuje się więc, iż GMO jest dużo lepiej przebadane niż to co nie jest GMO. W mojej opinii ten system badań jest wystarczający."
Do tekstu..
More pieces of the global warming puzzle assembled by recent research (07-06-2013)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"To sum up the findings of this recent research, the science is settled in establishing that humans are causing global warming, and in fact we have caused nearly all of the warming over the past 50 years. A small minority of peer-reviewed research disputes this conclusion, but its physical scientific basis is generally quite weak, especially when compared by the vast body of evidence supporting human-caused global warming. This is why the contrary research has made such little impact on other climate researchers, and why the consensus on human-caused global warming is so strong"
Do tekstu..
Dagen H: The Day Sweden Switched From Driving On The Left to The Right (07-06-2013)
Autor: vintage everyday
Źrodło: vintage everyday Zgłosił/a: Maddy
Dzień w którym Szwedzi przeszli z z lewej na prawą
Do tekstu..
Czytanie Doherty'ego (07-06-2013)
Autor: Wojciech Jóźwiak
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: Oniric
Jak zwykle prawda jest ciekawsza od pobożnych baśni. Był historyczny proces powstawania i formowania się nowej religii. Która nie miała swojego założyciela, a raczej której założyciele ukryli się za postacią fikcyjnego "wynalezionego" założyciela, którego stopniowo, przez parę pokoleń, wymyślali.
http://www.taraka.pl/doherty
Paranoja śmieciowa. Czego boją się Polacy? (07-06-2013)
Autor: mkw
Źrodło: onet.pl, fakt.pl Zgłosił/a: JK
Co jeszcze wymyślą urzędnicy, żeby uprzykrzyć życie zwykłym ludziom? Wymyślili już czipy w śmietnikach, aplikacje na telefon, żeby donieść na sąsiada, który nie segreguje śmieci, a teraz w Poznaniu chcą kodami kreskowymi znakować nasze worki, żeby wiedzieć, kto dane śmieci wyprodukował.
Do tekstu..
Czy światopogląd wpływa na logikę myślenia? (06-06-2013)
Zgłosił/a: PIOTR KUŹMIAK
Silne przekonania maja wpływ na sensowność myślenia. Autorytarne poglądy i wiara w teorie spiskowe najbardziej sprzyjają błędom w myśleniu logicznym.
Do tekstu..
First Mind-Controlled Exoskeleton Steps Up. (06-06-2013)
Autor: Nic Halverson
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Brainwave-measuring head gear, light-flashing glasses and virtual reality are helping MindWalker make strides.
Do tekstu..
Rodrik: Protesty w Turcji to mocny sygnał, ale nie przyniosą demokracji. (06-06-2013)
Autor: Dani Rodrik
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Nie ma żadnego zorganizowanego ruchu politycznego, który dałby głos demonstrantom.
Do tekstu..
Bohr's model: Extreme atoms (06-06-2013)
Autor: Richard Van Noorden
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Physicists are stretching, stripping and contorting atoms to new and bizarre limits."
Do tekstu..
Geny Curie (06-06-2013)
Autor: ygogirl.wordpress.com
Źrodło: ygogirl.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"...sukcesy klanu Curie nie skończyły się na jednym pokoleniu. Począwszy od Marii, aż pięć osób z jej rodziny zostało uhonorowanych Nagrodą Nobla, przy czym warto pamiętać, że kolejne nie próżnują."
Do tekstu..
Komorowski i Tusk schowali się pod ciepłą sutanną Episkopatu (06-06-2013)
Autor: Przemysław Henzel
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Prezydent, premier i cała PO wolą chować się pod cieplutką sutanną Episkopatu. Boli mnie to, że Kościół tak często wtrąca się w życie Polaków - mówi w rozmowie z Onetem Krzysztof Gawkowski. Sekretarz generalny SLD krytykuje władze za to, że nie objęły swoim patronatem tegorocznej Parady Równości, której celem jest walka o prawa osób wykluczonych. Gawkowski podkreśla jednak, że tylko poruszanie tematów tabu może zmienić świadomość Polaków.
Do tekstu..
MEN: nie będzie egzaminu maturalnego z religii (06-06-2013)
Autor: (pg)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
MEN podtrzymało stanowisko, że nie będzie religii na maturze. Religia to przedmiot zatwierdzany przez władze kościelne, który jest poza programem nauczania przyjmowanym przez ministra edukacji - podało MEN po spotkaniu z przedstawicielami Episkopatu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365